Nummer 92. Donderdag 20 November 1884. 7e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Belgie Frankrijk. Spanje. De soldaat van de landweer. Engeland. Duitschland. Italië. UITGEVER: Waalwijk. Eene Novelle. LY' A De Echo van het Zuiden, tolt, fluiii, Kmtsbi i Om Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1—7 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van A.DOLF Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. BRUSSEL 17 November. In de zitting van den gemeenteraad heeft de burgemeester heden voorlezing gedaan van de jongste briefwisseling met het ministerie van binnenlandsclie zaken over de inmenging van gendarmes in burgerklee- ding in de zaken der stedelijke politie. In den laatsten brief heeft de burgemeester verklaard dat hij order gegeven heeft aan de commissarissen van politiezich niet te bekommeren om de ministrieele circulaire betreffende de gendarmerie in civielen proces-verbaal op te maken tegen eiken gendarme, hetzij hij de medaille al of niet op zijne kleeding draagt, die trachten mocht zich te mengen in zaken welke de bevoegdheid der gemeente-politie betreffen zonder door de auto riteiten te zijn gerequireerd, aan welke de wetten alleen het recht van requisitie verleenen. De Times verneemt uit Shanghai dat de An- namitische hulptroepen der Franschen 500 Cbi— neesche gevangenen onthoofd hebben. Verscheiden honderdtallen Franschen keeren ziek naar Europa terug. De Franschen behoeven belangrijke versterkingen alvorens de krijgsbedrijvea te kunnen hervatten. Te Kamerijk zijn eenige zakken met brieven, terwijl de kar van het spoorwegstation naar het poslkautoor reed gestolen. Hoe de dieven die stoutheid konden volbrengen gedurende dit tochtje dat slechts tien minuten geduurd heeftkomt een ieder raadselachtig voor. De aangeteekendc brieven hebben de dieven gehouden de andere zijn teruggevonden op straat. Uit Madrid wordt geschreven dat de stortregens in den bergstreek waarin de Spaansche stad Mijas is gelegengroote steenblokken hebben losgemaakt die op verscheidene huizen zijn nedergekomen. Alleen in de straat Cluevas zijn 15 lijken onder de puinhoopen van vier huizen gevonden. Men gelooft dat het aantal dooden in de stad Mijas en in den omtrek niet minder „Dat bevalt u niet waar Gij moogt blijde zijn zulk eene ontvangst te hebben ontbrak u die dan zoudt gij van honger moeten sterven. Uwe moeder mag er niets van weten gij weet wei waarom. Ik raad u ernstig niet te veel te drinken opdat gij u in uwe dronkenschap niet in verlegenheid brengt. Doet gij datdan laat ik u los en gij kunt toezien hoe gij u zeiven redt." Frans dacht reeds anders zoodra hij het geld in den zak had. „Gij hebt gelijkzeide hij zacht„het is dom zeer dom van mij. Ik kwam reeds ont stemd in de herbergwant ik had Suze gezien, die nog zeer over haar man treurt." „Ik zal haar wel weten te troosten zoodra zij mijne vrouw ishoudt het weenen op." De soldaat streek met zijne hand over het klamme voorhoofd toen zeide hij lachende „Gij zijt een andere kereldat moet gezegd worden Dirk Gij zult mijn voorbeeld zijn, dat beloof ik u. Doe een goed woord voor mij bij Katharina. Maar zorg tevens voor geld, dat raad ik u. Als ik op uwe hoogheid wachten moet zal ik wel oud en grijs worden." „O," riep de roode. „Denkt gij, dat ik mijne rekening buiten den waard maak Suze heeft mij hare hand reeds beloofd. Gij hebt een ge lukkig paar tot elkander gebrachtFrans. Wat dan 60 bedraagtterwijl men op een honderdtal de gewonden schat. De toestand,'waarin Mijas verkeertis allertreurigst de levensmiddelen ontbreken terwijl ook gebrek is aan handen en hulpmiddelen om het reddingswerk te kunnen aanvangen. De Spaansche koninklijke familie schijnt een groote bewonderaarster der tooneeDpeelkunst te zijn. Zoowel aan de diva's als aan de im presario's is zij gewoon hare tevredenheid te kennen geven. De impresario Schurmann heeft, naar men zegt, van koning Alfonso, bij gelegenheid dat hij met madame Judic te Madrid was, niet alleen een orde ontvangen maar ook een kost baren doekspeld en een wandelstok met zilveren knopterwijl mevrouw Judie een prachtigen armband van de koningin outving. De eigenlijke lieveling van het hof te Madrid is mevrouw Donadio. Zij is een vriendin der koningin en deze heeft tegenover hare vriendin meermalen de strenge Spaansche hofetiquette uit het oog verloren. Ongeveer een jaar geleden liet zij op den Boulevard te Madrid toen zij mevrouw Donadio ontmoette, haar equipage stil houden en noodigde zij de zangeres van uit haar rijtuig in dat der koningin over te stappen, om aan het hof de thee te gaan gebruiken. Volgens de meening der grootmeesteres van het hof was deze schending der gewoonten aan het hof ge bruikelijk in staatden troon op zijn grondvesten te doen schudden, en daar er iets moest geschieden om deze schending minder ernstig te maken werd Bianca Donadio tot koninklijke kamerzangeres benoemd. De onzekerheid omtrent het lot van generaal Gordou duurt nog voort. Alles wat men omtreent hem mededeelt berust slechts op vermoedens. De Engelsche regeering gaat intusschen voort met het inwinnen van inlichtingen en volgens een bericht van den heer Evelyn Baring Donder dagmiddag uit Cairo verzonden hetwelk door den heer Fitzmaurice Vrijdagavond in het lager huis werd voorgelezen is te Dongola van den dood van Gordon niets bekend. De heer Swaine te Dongola zegt in een depêche aan den heer Baring dat aldaar aan het gerucht niet het minste geloof wordt gehecht. Lord Wolseley is per telegraaf bevel gegeven de expeditie welke bestemd is aan Khartoem had de schoone vrouw toch toen Arnold nog leefde Ik kleed haar in fluweel en zijde, Nu zoo als ik zeide Suze heeft mij beloofd mij te zullen huwen doch gij kunt alles weder om verwerpen door uwe lafhartigheid. Gedraag u goed en niet als een wijf. I)us opgepast, drink niet zoo veel en neem uwe tong in acht. Dat wilde ik u maar zeggen. Drink nog een krnik en ga dan naar huis. Gij behoeft ook zoo dik wijls niet in de herberg te komengij kunt u te huis ook te goed doen." „Wat vraagde Frans driftig. „Wilt gij mij bevelen geven „Ik moet u in toom houden." „Zeg eens ben ik dan een knechtdie naar welgevallen van zijn heer dansen of werken moest?" „Frans gij zijt een dwaas 1" De soldaat naderde den boer en zag hem strak in het gelaat. „Gij hangt van mij af, ik niet van u zeide hij op sarrenden toon. „Vertrap mij niet, of..." Dreigend hief hij zijne vuist op. Dirk week niet terug. „Of?" vraagde hij op hoonenden toon. „Of ik lever eene aanklacht tegen u in bij het gerecht. Het eerste antwoord was een korte schorre lach toen voegde hij er zacht fluisterend bij „Gij zult dan een moord belijden die u aan de galg brengt. Voordat men mij heeft gevat zal men u reeds hebben opgehangen." Eene rilling liep door de leden van Frans. „En hoe zult gij het bewijzen dat gij op mijnen last gehandeld hebt In mijne brieven kunt gij daarvan niets vinden ik heb wel ge zorgd geen enkel woord neer te schrijvendat hulp te bieden te verhaasten en de regeering alles mede te deelen wat hij omtrent generaal Gordon kan te weten komeu. Volgens de Morning post, ontving Wolseley van Gordon een belangrijken brief, gedagteekend 4 November. Ir. dat schrijven verklaart hij, dat kolonel Stewart de heer Power en de Fransche consulaan boord von een stoomschip, dat naar Berber was gezonden gedood zijn geworden. Hij voegt er bijdat hij het nog steeds kan uithouden. Zaterdag namiddag te 2 ure opende de rijks kanselier in de feestzaal van zijn paleis de eerste, vermoedelijk slechts aan inleidende werkzaamhe den gewijdezitting van de Westafrikaansche conferentie. De gevolmachtigen zitten in alpha- betische volgordenaar de Fransche benaming hunner landen aan eene hoefijzervormige tafel. Na de begroeting en opening der conferentie door prins Bismarck werd deze op voorstel van den Italiaanschen gevolmachtigde tnt voorzitter gekozen. Daarna werd er een secretariaat gevormd, bestaande uit den Franschen raad van legatie Laindregraaf Wilhelm Bismarcken vice- consul Schmidt. De eerstvolgende zitting heeft vermoedelijk Dinsdag plaats. Omtrent het spoorwegongeluk, dat Vrijdag op de lijn FrankfortBebraongeveer een kilometer van hel station Hanauheeft plaats gehad verneemt men nader Een goedentrein, die van Fulda kwam, wachtte op het sein om het station te kunnen binnengaan. Achter hem kwam op dezelfde rails de personen trein die om 7.30 van Bebra was vertrokken. Aan dezen trein was door een telegrafist in het station Hanau het sein gegeven dat de lijn vrij was. De machinist reed dus met volle kracht verder en daar de weg op de plaats des onheils een kromming maaktwas de passagiersirein reeds te dicht bij den goederentrein om nog bijtijds te kunnen stoppen, zoodat de personentrein in volle vaart op den stilstaanden trein reed. De schok was vreeselijk. 14 goederenwagens werden geheel verbrijzeld terwijl geen van de overigen onbeschadigd is gebleven. De locomotief van den personentrein greep eerst den laatsten wagen van goederentrein die leeg wasen liep achtereen volgens op de volgende wagens tot op de twee taatzissizuBrzfixrr: mij zou kunnen verraden. Zie mij voor zoo onnoozel niet aan..., Maar ik zou kunnen zeggen dat heb ik van Frans Fink gehoord; hij spreekt altijd met zich zeiven als zijn boos geweten hem kwelt en hij wil er mij alleen in betrekken uit wraak omdat ik hem niet zooveel geld geven wilals hij verlangt. Het is niets meerdan om van mijn geld goed te leven. Dat zal ik zeggen. En wie zal mij dan iets kunnen doen? Als ik Suze trouw geef ik geene reden tot arg waan ik heb haar reeds bemind voor Arnold Peters haar ten huwelijk heeft gevraagd." „Afschuwelijk mensch stamelde Fiuk die zich deze voorstelling schrik liet aanjagen. „Wie met u eens iets te doen heeft, is veiloren." „Neen ik ben geen slecht mensch dat zult gij zien zoo ik dat wasdan zou ik u geen enkelen penning geven ik zou doen als of gij mij vreemd waart.... maar ik wil voor u zorgen, gij zult een kapitaaltje bekomen en Katharina trouwen. Dan zijt gij een gevestigd man en behoeft geen enkelen boer in het dorp uit den weg te gaan. Het is goed dat wij elkander onze gedachten onbewimpeld hebben medegedeeld. Laat ons nu naar de berberg terugkeeren, wij zouden anders achterdocht wekken." Dirk verwijderde zich het eerst. „Met dien roode is niets te beginnen," dacht Frans die op zijn stok leunde en strak naar den grond staarde; wat heeft hij alles sluw aan gelegd. Hij heeft gelijk ik heb meer te ver liezen dan hij." Hij trad de herberg weder binnen. Hier bleef hij nog eenigen tijd met de boeren praten over hetgeen hij zoo al gedurende den veldtocht had bijgewoond. eerste waggons, welke met sieenen geladen waren. Niet minder verschrikkelijk waren de gevolgen van den schok bij den personentrein. Wel kwam de groote machine er met betrekkelijk niet groots schade af, doch de daaropvolgende bagagewagen lag geheel uitelkander, evenals een personenwag- gon derde en twee waggons vierde klasse. De meeste waggons geraakten van de rails en vielen om. Op dit oogenolik kwam nog van een ander station een goederentrein die dwars door deze ruïne heenreed waardoor de ramp nog grooter werd. Aan het station te Hanau wachtten intusschen de dienstdoende spoor- en postbeambten den personentreindie om 11.43 moest aankomen en konden zich het uitblijven van dien trein niet veiklaren daar hij van het laatste slation was afgeseind. Eensklaps zagen zij het station binnen snellen een man zonder hoofddekselmet een bloed bedekt gelaat en gescheurde kleeren die spoedig door andere reizigers werd gevolgd. Van dezen vernam men aan het station te Hanau het verschrikkelijke ongeluk. Spoedig werd genees kundige hulp gehaald en het terrein afgesloten om ongehinderd het reddingswerk te kunnen aanvangen. Het tooneel, dat zich thans aanbood was hartverscheurend. 14 lijken werden van onder de waggons gehaald er. naar de stad ge bracht, terwijl aan 13 zwaar gewonden op de plaats des onheils de eerste hulp werd verleend. Een vrouwwier lichaam geheel opengescheurd was stierf voor zij nog was vervoerd Als oorzaak van dit ongeluk wordt de telegra fist genoemd, die zonder order van den stationchef verkregen te hebben, het sein gegeven zou hebben, dat de weg veilig was. Deze beambte is dan ook den volgenden dag in hechtenis genomen. De dooden en gewonden behoorden hoofdza kelijk tot den boerenstand. De Eugoneo van Padua verteltdat aldaar den 23sten Januari 1883 een rijke grondbezitter, graaf X. overleed. Bij opening van het testament bleek dat hij zijn neef tot eenigen erfgenaam had benoemd. Daarenboven liet hij, als een legaataan zijn medicus 20 lire na voor elk bezoek dat deze hem na zijnen dood zou brengen. (De graaf was een zonderling en mis schien bang dat men hem levend zou begraven.) De dokter hield zich trouw aan het bepaalde Na een kwartier stond hij op. „Waar gaat gij heen? riepen eenigen. „Naar huis „Het is nog zoo laat nietgij kunt nog wel een weinig blijven zeide de schout. „Ik zal binnen kort wederkomen. De genees heer heeft mij aanbevolen mij in acht te nemen." Dirk dacht met veel zelfvoldoening „Die geneesheer ben ik Als dat zoo voortgaat zal alles terecht komen." Dirk geleidde hem tot aan den vijver; hier gaf hij hem de hand. „Gij hebt u goed gehouden zeide hij ver trouwelijk „zoo kunnen wij goede vrienden blijven en elkander van dienst zijn. Ga nu gerust naar huisop mij kunt kunt gij rekenen. Slechts één ding kan ik u niet genoeg inscher pen." „Wat is dat?" vraagde Frans op somberen toon. „Laat niemand bemerken dat gij veel geld hebtdat zou achterdocht kunnen verwekken later kunt gij zeggen uit de loterij getrokken of eene kleine erfenis gehad te hebben. En als gij Suze weder ontmoetlaat u dan niet door haar gejammer betooveren het is slechts spelzij denkt niet meer aan Arnold Peters. Na een half jaar vieren wij bruiloft en gij neemt dan te gelijk uwe Katharina bij u ik zal die zaak voor u wel in orde brengen. Gij weet dat ik doorzetwat ik eenmaal begonnen ben. Goeden nacht Fink verdween tusschen het geboomte. (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 1