binnenland"™" Rusland. Turkije. Amerika. De gemeentebegrooting voor 1885. en bezocht het lijk veertien maal voor de be grafenis daarna strekte hij zijne wandelingen uit naar het kerkhof, 711 maal in 1883, en van Januari 84 tot nu 488 maal. Deze te zamen, met 20 vermenigvuldigd geven nu reeds eene som van 23,980 lireen de dokter die een jong man isstelt zich voor zijn geheele leven die bezoeken niet te staken. De neef, die op deze wijze weldra niet alleen de erfenis maar ook zijn eigen kapitaal zou verloren zien gaan, wilde een proces beginnen maar de rechtsgeleerden zagen er niet veel heil in. Het slot is geweest dat de medicus beloofde zijne aanspraken op te geven, mits men hem onmiddetHjk eene schade vergoeding van 20,000 lire uitbetaalde. uitgaven voor de gemeente Waalwijk over het jaar 1885 bevat aan Inkomsten. Gedeelte van het vermoedelijk goed slot der Volgens de jongste statistieken zijn er te St. Petersburg ongeveer 11,000 menschen die van hunne rente leven en treurige tegenstelling 14,000 die van aalmoezen bestaan. Ook ongeveer 11,000 personen leven er van rijkspensioeneu. Hoofden van handels- en nij- varheidsonderncmingen zijn tr 28,000 en 't aantal arbeiders is er 233,500. Voorts vindt men er 3500 onderwijzers, 5000 onderwijzeressen, 34,000 militairen 400 geleerden schrijvers en letter kundigen 3000 kunstenaars van allerlei aard 5,500 geneeskundigen en 135,000 bedienden,' terwijl in de weldadigheidsgestichten 17,000 en in de gevangenissen 2800 personen zijn. Onder de nihilistische studenten te Moskou bevonden zich eenige verraders waaronder ook zekere Rochet!student aan de polytechnische school aldaar. Hij had aan de politie verscheidene zijner makkers verraden, waarom het nihilistische comité hem ter dood veroordeelde. Ter. einde Rochet! aan de handen der nihilisten te onttrekken, gaf men hem een schuilplaats in een gevangecis, waar hij eenige maanden in veiligheid doorbracht Eindelijk begon Rochel! deze gevangenschap te vervelen en verlangde hij eenige zijner vrienden te ontvangen. Dit werd hem toegestaan maar natuurlijk liet hij die vrieden bij zich komen op wie hij vertrouwen kon. Na een dezer bezoeken werd Rocheff eensklaps ziek en stierf na eenige uren. Uit een genees kundig onderzoek bleek dat hij tengevolge van het gebruik van vergif was overleden. De student, die hem het laatst bezocht heeft, is verdwenen en al de nasporingen der politie zijn vruchteloos. De directeur der gevangenis is gearresteerd. Een andere student die evenals Rocheff de rol van spion vervulde is ook door de politie in veiligheid gebracht, doch niemand weet waar heen men hem gevoerd heeft. Dezer dagen kwam te Napels een 17-jarig meisje aan dat uit deu harem van den sultan te Constantinopel ontvlucht is en, hoe jong ook, romantische avonturen achter den rug heeft. Zij heet Karmela Mende. Haar vader, een Napolitaansch matroosnam haartoen zij op 8-jarigen leeftijd hare moeder vei loor, als jongen verkleed mede op zijn reizen. Toen zij eens met een anderen matroos te Salonica aan wal gegaan wasverdwaalde zij en zij viel in handen van een man die haar aaD een pacha verkocht. Deze werd later smoorlijk verliefd op Karmela en wilde haar tot zijn vrouw maken. Maar hij werd juist toen in een Oostersche intrigue ge wikkeld en gevangen gezet. Karmela werd toen aan den sultan ten geschenke gezonden. Zij bracht eenige jaren in den harem van Abdul Hamid door; maar dat leven stond haar tegen, en zij wist eindelijk, met behulp van een harem- opzichteres, die zij omkochtte ontvluchten en een Italiaansch schip te bereiken dat haar naar Napels bracht. De branddie een groot gedeelte der stad Palatkain den staat Florida heeft vernield wordt aan kwaadwilligheid toegeschreven. Hij is aangestoken door negers die eveneens Napo- leonville in Louisiauia hebben verbrand, waar de schade 200,000 dollars bedraagt. Om politie ke redenen hebben de negers deze wandaden bedreven. Den dag voor de presidentsverkiezin gen hadden de republikeinen in het belang van hun candidaat het gerucht verspreiddat de democraten den slavendienst in het zuidelijk ge deelte der Vereenigde Staten weder zouden her stellen wanneer zij aan bet bewind kwamen. De zwarte bevolking sloeg geloof aan dit valsche gerucht en begon oproerig te worden, waarvan da branden in bovengenoemde steden het gevolg zijn. Men is voor nieuwe ongeregeldheden be vreesd. In de New-Yorker Democrat las men onlaDgs de volgende aankondiging van den uitgever „Overleden. Een onzer jeugdige vrienden, Bacon genaamd vroeger te La Crosselaatst in New Jersey woonachtig is overleden. Hij leende voor vier weken vijf dollars van ons en beloofde ze in een week terug te zullen geven als hij nog leefde. Daar hij een gentleman en een man van zijn woord was en sedert niets meer van zich liet hooren moet hij natuurlijk dood zijn. Hij was ongeveer 35 jaren oud en democraat." Het is niet onmogelijkdat dit doodsbericht den „overledene" het Jeven heeft teruggeven. rekeuing over 1884 5000.— Opcenten op 's rijks directe belas tingen en uitkeering van het 4/s der personeele belasting 11593, Hoofdelijken omslag 5000,— Vergunningsrecht op den kleinhan del in sterken drank 900, Belasting op honden 25o' Vergoeding van de provincie voor de heffing van tollen 103,38 Opbrengst van het marktgeld 1000,— haven- en kaaigeld 1700, der leges ter secretarie 75, schoolgelden 705, Huur van huizen en gebouwen 1408, n n bouw- en hooilanden en grond aan de haven 1032, Opbrengst van verkoopiugen 130. der gasfabriek 7216,— Vergooding door het rijk, ingevolge art. 45 der wet op het lager onderwijs J} 1080,— Geldboeten ten behoeve der gem. uitgesproken 85,— Pensioensbijdrage der onderwijzers 76, Rijks- en prov. bijdrage in de ver- plegingskosten van arme krank zinnigen 560. Rijksbijdrage in de kosten van het kantonnaal huis van bewaring over 1885 12,— Teruggaaf van verschotten voor het rijk wegens reisgeld enz. aan militairen tJ io Uitkeering van bijdrage voor het onderwijsingevolge bestaande verplichting (door het rijk) 200,— Teruggaaf van zegelgelden door houders van bevelschriften 40, Ongelden bij aanbestedingen 70, Prov. bijdrage in de kosten der teekenschool M 200, Vergoeding van de helft der kosten van herschatting van het vergun ningsrecht sf io3— Bijdrage der gemeente Bezooien wegens */g in het onderhoud van den grintweg op den zomerdijk 125,— Geldleening voor uit te voeren openbare werken 4000, Totaal. 42580,38 Waalwijk, 20 November 1884. De begrooting der plaatselijke inkomsten en Uitgaven. Jaarwedde van den burgemeester 400. ii de wethouders 160. Presentiegeld leden van de raad 110,— Jaarwedde van den secretaris 600,'— a klerk ter secr. 364, ambtenaar van den burgerlijken stand 200,— Jaarwedde van den ambtenaar be last met het bijhouden der kie zerslijsten 25 Jaarwedde en veranderlijk inkomen van den ontvanger 580, Jaarwedde van gaarders van haven gelden }t 150 Jaarwedden van de veldwachters en politieagenten 365.— Jaarwedden van nachtwachten als dienaren van politie aangesteld 520,— Kosten van kleeding en wapening der ambtenaren van politie 50, Jaarwedde van andere niet ver melde ambtenaren in dienst der gemeenteals van den bouw kundige en de opzichters van gebouwen wegen euz. 100 den klokkenist 30 ambtenaar der botermijn ƒ36 vasten ge meente arbeider ƒ250, omroeper ƒ10, keurmeester van visch en vleesch 25, schatter van 't liceDcerecht 90 de herschat- ters ƒ20 561.— Reis- en verblijfkostenter zake van commissies door den raad benoemd 50, verkiezingen 30, dagelijksch bestuur 50 130,— Kosten van schoon houden van het gemeentehuis 150,— Licht en brandstoffen ƒ40, schrijf behoeften 50 briefporten, en andere kleine verschotten 60 150, Drukwerken 275, Abonnementen 25,80 Kosten van aanleggen en bijhoudeu der registers van den burgerlijken stand ff 120.— Idem der kiezerslijsten 10, Aankoop der registers van bevel schriften met de zegelgelden 70.— Aankoop en inbinding van boek werken 25,— Zegels en dergelijke 12, Zegels van huwelijksafkondigingen 20, Advertentiekosten 150, Onderhoud van kunstwegen, straten en pleinen 1300, idem van ge wone of landwegen ƒ100, idem van bruggen, duikers, sluizen en riolen ƒ100 1500,— Onderhoud van den gemeentetoren en het uurwerk 30, Onderhoud der haver, en havenkaai500, pompen en putten 50, algemeene begraaf plaats en lijkenhuis 10, Aanleg van trottoirs aan de zuid zijde der gr. straat 7000,— Idem aan eene zijde der Station straat 750,— Aanleg ran putten ten behoeve der brandweer enz. Onderhoud en exploitatie der gas fabriek als bezoldiging van den directeur cn het verder personeel der fabriek ƒ2445, aankoop van steenkolen kalk enz., zoomede de verdere gewone exploitatie kosten 3084 buitengewone herstellingen ƒ200 Onderhoud van het gemeentehuis kazerne en wacht huizen Kosten van onderhoud der brand weerals: brandspuiten, brand- haken en verdere gereedschap- pen ƒ150, van de oefeningen van het personeel en bij brand 250, belooning voor de brand meesters ƒ205 aankoop eener nieuwe brandspuit ƒ400, van onderscheidingsfeekenen voor de brandmeesters f25, Dito van gemeentegebouwen Dito van brandspuithuizen 2 en 3 Onderhoud der gem. beplantingen Ontginning van woeste gronden en verbetering van andere gemeente gronden Grondbelasting gebouwde en onge bouwde eigendommen Polderlasten Rente var. door de gemeente aan gegane geldleeningen Graan- on geldrenten Aflossing van schulden ,j Jaarwedden der onderwijzers Vergoeding aan onderwijzers Kosten van het instandhouden van schoollokalen en onderwijzerswo ningen Aanschaffen en onderhouden van schoolmeubelen Aanschaffen en onderhouden van sehoolboekenleermiddelen en schoolbehoeften Verlichting, verwarming en schoon houden der schoollokalen Kosten vau plaatselijk toezicht Storting pensioensbijd. onderwijzers Kosten der teekeDschool Jaarwedden van leeraren ƒ350, van teekenmodellen 50 vuur en licht ƒ25, van schoonhouden der gebouweu en menbclen, kachels aansteken enz. ƒ30 Subsidie aan de zangschool ff het armbestuur Verplegingskosten van arme krank zinnigen Jaarwedde vnn den geneeskundige met de armenpractijk belast Kosten van geneesmiddelen Kosten van het begraven van lijken van onverraogenden Kosten van het nemen van maat regelen tot voorkoming der ver spreiding van besmettel, ziekten en andere sanitaire voorzorgen Kosten van bestedelingen Verpleging v. onvermogende zieken Kosten vau licht en brand ten be hoeve der nachtwacht Kosten verlichting der straten Kosten der schutterij Kosten van verzekering tegen brand schade Aandeel der gemeente in verevende uitgaven van kwade posten der personeele belasting Kosten van toezicht en invordering der plaatselijke middelen buiten de jaarwedden der beambten Vergoeding aan het rijk ingevolge de wet van den 21 December 1852 Staatsblad no 226) van 2^2 ten honderd van het onzuiver bedrag der opcenten ten behoeve der gemeente geheven op de grondbelasting over het dienstj. 1884 en op de personeele be lasting over het dienstj. 1884/5 Voorschotten voor het rijk wegens reisgelden enz. van manschappen der nationale militie en andere militairen Aandeel der gemeente in de kosten van liet kantonnale huis van bewaring Kosten van justeerloon der gemeente maten en gewichten Onverhaalbare kosten van vervolging en andere proceskosten Verplegingskosten van gevangenen wegens politie overtredingen Premien voor springstieren (bijdra ge ir. het onderhoud) Bijdrage in de bezoldiging van den veearts Toelage aan de kamer van koop handel Opneming der patenten Kosten der openbare boterveilingen Uitkeering aan de gemeente Be- zooien voor Vs in de opbrengst van 't grasgewas op den zomer- dijt Huur van grond achter de school een locaal voor opneming van lijders aan besmettelijke ziekten Huur van een locaal voor den herijk van maten en gewichten enz. Kosten van ververschingen voor 't stemburean 300,- 5729,. 200,- 75, 1030, 80, 15,— 30,— 30,— 130,— 70,- 3262,50 7,25 2500,— 3800,— 12,- 125, 50, 500, 175, 10,— 76,- 455, 50,— 1875, 1050, 1200, 430,— 20,- 100,— 400,— 500,— 20,- 25,- 522,50 75,- 560,— 10,- 90,— 10,- 40,-- 2,50 10,- 50, 30, 120, 100,— 2,50 62,- 10,- 16,40 181,65 5,- 25,- Teruggaaf aan belastingschuldigen voor onveischuldigde of te veel betaalde belasting Jf 25 Kosten voortvloeiende uit politie maatregelen >f 30}_ Onvoorziene uitgaven 1000, Totaal". -ƒ42387,10 Inkomsten 42580,38 Uitgaven - 42387,10 Waarschijnlijk batig slot 193,28 Maandag heeft de koning de kamers geo pend met de volgende troonrede Mijne Ileeren Het is mij hoogst aangenaam de vertegenwoor digers van het Nederlandsche volk weder om mijnen troon vergaderd te zien. Nadat ter oorzake van de wijziging van één artikel der grondwet de ontbinding der beide kamers vau de staten-generaal noodig was ge worden hebben zoo spoedig mogelijk de ver kiezingen voor de nieuwe kamer plaats gehad. Bij die handeling werd eene groote mate vnn belangstelling waargenomen maar tevens ken merkte zij zich door de zeer ordelijke uitoefening van de rechten der kiezers. Ik koester het vertrouwen datdank zij de ijverige samenwerking der gekozen afgevaardig den met mijne regeering, 's lands belangen geen schade zullen lijden door de onvermijdelijke stoornis, die de gewone parlementaire arbeid heeft ondergaan. In de eerste plaats wordt U het voorstel onderworpen om dé in de onlangs geslotene zitting aangenomen verandering der grondwet te bekrachtigen. Daarna zal de verzekering van den dienst van het volgende jaar voor Neder land en Oost- en West Indië, aanspraak op uwe zorgen maken. Vele van de onderwerpen -van wetgeving, die in deze zittiDg zullen worden overwogen zijn u reeds bekend of althans in uwe vorige bijeen komst aangekondigd. Zij zullen nog met enkele worden vermeerderd waaronder een voorstel van wetdoor de grondwet voorgeschreven tot re geling der voogdij van mijne beminde dochter. Onder aanroeping van Gods onmisbaren zégen op mijne en uwe werkzaamheden verklaar ik deze buitengewone zitting der staten-generaal te zijn geopend. In de tweede kamer zijn al de gekozen leden toegelaten. Alleen de heer De Bruyn Kops had zijne geloofsbrieven nog niet ingezon den en de heer Dirks is nog niet beëedigd. Tot eersten candidaat voor het voorzitterschap is gekozen de heer JE. Mackay, met 41 stemmen tegen 38 op den heer Cremers. De heeren Van Wassenaer en Wybenga hadden ieder 1 stem terwijl 1 stem in blanco was uitgebracht. Door de Nederlandsche commissie voor de Antwerpsche tentoonstelling is de betrekking van inspecteur der Nederlandsche afdeeling opgedragen aan den heer J. A. N. Schagen van Leeuwen. Deze Leeft verleden Woensdag eene vergadering bijgewoond van de subcommissie te Tilburg en een aantal genoodigde fabrikanten. Bij deze gelegenheid heeft de heer Schagen van Leeuwen het doel der tentoonstelling besproken. Daar het meeste van het daar gezegde evengoed op de looiers en schoenmakers toepasselijk mag geacht worden als op de Tilburgsche fabrikanten, nemen wij het in zijn geheel over, zooals de N. T. Ct. het mededeelt: Spreker heeft met genoegen eenige fabrikanten bezocht. Over het algemeen echter heeft hij den indruk gekregen dat de heeren fabrikanten een minder juist begrip hebben vao de tentoon stelling. De opvatting van sommigen dat zij er geen belang in zien in België te exposeeren is minder juist; de tentoonstelling is niet alleen voor België maar zij is internationaal. De ten toonstelling te Amsterdam heeft ongunstig ge werkt omdat deze was eene particuliere onder neming, gebaseerd op eigen exploitatie; 't was onmogelijk buiten die particuliere exploitatie te komen. Voornamenlijk de groote opkomst van Bel gische exposanten ten onzent heeft onze regeering doen besluiten eene verantwoordelijke hoofdcom° missie te benoemen en eene subsidie aan te vragen die vermoedelijk geheel of gedeeltelijk zal worden toegestaan. Deze commissie is sa mengesteld voornamelijk uit onafhankelijke per sonen doch de regeering heeft het noodig geacht daaraan toe-ïe voegen eenige onzer voornaamste industriëelen waaronder twee te Tilburg geves tigde nijverheidspersouen. De hoofdcommissie verheugt zich dan ook dat de heeren Diepen en Swagemakers zich die keuze hebben laten wel gevallen. Die heeren zijn bekend met de fouten van de Arasterdamsche tentoonstellingzoodat de hoofdcommissie te Antwerpen kan zorgen dat hetgeen aldaar minder gewensciit bleek te zijn, thans te Antwerpen kan vei meden worden. Spreker gelooft dat de fabrikanten te veel het oog hebben op dadelijke bestellingen: zij begrijpen niet genoeg dat zij niet moeten exposeeren op dadelijk voordeel maar tot ontwikkeling van meerdere débouche'stot het aankneopen van connectie's en het vergelijken en doen vergelijken hunner goederen met die van anderen en vooral tot het vermeerderen van eigen kennis en on dervinding. Wanneer dat wordt in acht genomen zal zeker het indirect voordeel niet uitblijven! De overproductie doet overal zoeken naar meerdere debouches, 't is daarom dat vreemde mogendheden het oog vestigen op nieuwe kolo- nisatie'sen dat het voor ons land niet buiten belang is te toonen wat' bij ons te krijgen is. De kosten zijn bovendien zoo laag mogelijk gesteld, Spreker beaamt dat er veel te zeggen is te<*en collectieve expositiein het begin is hel mooi maar het einde valt gewoonlijk tegen, dat neemt

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2