Nummer 93. bondag *23 November 1884» Jaargang" L Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. ANTOON TIELEN BUITENLAND. Belgie Frankrijk. De soldaat van de landweer. Spanje. Engeland. Duitschland. UITGEVER: Waalwijk. STAAT VAN BRIEVEN Eene Novelle. De Echo van het Zuiden, Si ik, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsin g opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscli- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. geadresseerd aan onbekenden. Verzonden gedurende de 2e helft van September. Van Waalwijk. Mej. Th. van Erp Arnhem. Schipper O. van Beest Utrecht. Van Baardwijk. Van Campcn Utrecht. Kunnende de brieven door tusschenkomst van het postkantoor terugbekomen worden. De Directeur, BAGGERMAN. daarin ligt het ware begrip van vrijheid." Hij sprak met lof over de schoolwet en zeide ten slotte //Wij gelooven aan die wet een waar- lijke liberale uitlegging te hebben gegeven." De heer Frère-Örban heeft daarop scherp ge repliceerd welke repliek een niet minder heftig antwoord van den oud minister Jacobs uitlokte Tot het afdoen zaken kwam men tot dusverre niet. Te Philippeville moesttengevolge van de benoeming vaD prins De Caraman Chimay tot minister van buitenlandsche zaken een lid der kamer van volksvertegenwoordiging gekozen wor den. Deze verkiezing had Dinsdag plaats en de minister van buitenlandsche zeken is met een meerderheid van slechts 17 stemmen herkozen. Hoewel het parlement reeds verleden week geopend is namen in de kamer van volksver tegenwoordiging eerst Dinsdag de werkzaamheden een aanvaug. Na de benoeming der permanente commissiën was de interpellatie van den heer Frère-Orban aan de orde over de algemeene po litiek der regeering. De premier van het vorige liberale kabinet wenschte te weten of het gewij zigd kabinet volhardt in de politiek van het vorige; of men hier alleen te doen heeft met een op treden van nieuwe personen dan wel met eene verandering van staatkundige richting, In het eerste geval kon van geene bevrediging der gemoe deren sprake zijn. Geldt het eene wijziging van politieke richtingdan deed zich de vraag op hoe kan daaraan uitvoering worden gegeven door een kabinetdat zich aansprakelijk stelt voor de haudelingen van het vorige Voordat de voorzitter van het kabinet ant woordde vroeg de heer Malou het woord om nogmaals te bevestigen dat de heeren Jacobs en Woeste op verlangen des konings waren afgetreden. De minister-president Beernaert antwoordde daarop den heer Frère-Orban in hoofdzaak het volgende//Wij hebben ons niet uit te laten over de oorzaken waarom enkele ministers bleven, terwijl anderen aftraden. Wat ons programma betreftwillen wij de handelingen der regeering beperken en het persoonlijk initiatief uitbreiden; LVI. z/Ik heb mij toch in eene leelijke zaak gewikkeld," bromde Dirk in zich zelve „vooreerst moet ik dien dommen duivel in toom houden dan op Suze letten en in huis zorg dragen dat het wegnemen der banknoten niet bemerkt wordt. Komt tijd, komt raad! zegt het spreekwoord. Intusschen zal ik mijne ouders langzamerhand op mijn huwelijk voorbereiden, ik behoef daarbij Suze toch niet te noemen. Wat Kat harine aan gaat die voorzeker den invalide met zijn stijven arm niet nemen zal, moet ik een uitvlucht zoeken. Als Suze maar eerst mijne vrouw is, zal de rest wel van zelf goed komen. Ik zou evenwel wel eens willen wetenwaartoe zij zooveel geld van mij geëischt heeft... ik geloof het te begrijpen De kleine heks is slim of zij wil mij op de proef stellen of ik voor haar inderdaad alles zou willen geven of zij wil verzekerd zijn, dat ik niet gesnoefd hebmaar zoo rijk ben, als ik beweer. Nu zal zij mij wel hebben leeren kennen en weten dat ik het goed met haar meen. Het geld is bij haar goed bewaard het ligt in hare kast even veilig als bij mijn vader. Dieven be hoef ik niet te vreezen want niemand zal ver moeden dat in zulk een ellendig verblijf zulk eene aanzienlijke som verborgen is.£ Op hetzelfde oogenblik liet zich de horen van den nachtwacht hooren. „Tien uur reeds dacht Dirk. „En waarheen ben ik nu gedwaald Hij zag rondom zich. In plaats van rechts te gaan was hy den weg links ingeslagen en was ver van de herberg afgedwaald. Zijne diepe De uitslag der bemoeiingen van den Parijschen gemeenteraad in zake de broodquaestie is dat, ten gevolge van het hardnekkig verzei der bak kers door den gemeenteraad met 36 tegen 32 stemmen besloten is de broodzetting voorloopig weder in te voeren. In dezelfde zitting werd vervolgens met 46 tegen 5 stemmen een voorstel aangenomen om den Seine-prefect en den pre fect van politie uit te noodigen aan het het ge vallen besluit onmiddelijk uitvoering te geven. Het bericht dat de Franschen be baai van Tadjoerah nabij Obok hebben bezetwoidt be vestigd. Te Lyon zijn Woensdag een lOOOtal werklieden saamgekomen op de terreinen waar een aanvang wordt gemaakt met het slechten der afgekeurde vestingwerken. Zij eischten dat ook hun werk gegeven werd en dreigden hen, die aan den arbeid waren. Zij weigerden op aanmaning der politie uiteen te gaan. Zij werden daarop door gardiens de la paix te paard die de saüel trokken, uiteengedreven. Later is een troep der lieden teruggekomen. Toen werden kurassiers ontboden om hen weg te jagen, hetgeen gelukte. De politie is op de terreinen gebleven totdat de avond viel. Eenige belhamels zijn in verzekerde bewaring genomen. Te Parijs stond dezer dagen een onderwijzer terechtonder beschuldiging den dood van een zijner leerlingen een twaalfjarigen knaapver oorzaakt te hebben door hem met een liniaal op het hoofd te slaan. Een genezende wond, die de knaap aan het hoofd had was daardoor open gegaan en de arme jongen overleed een paar weken daarna onder hevige pijnen. De onderwijzer die zooals bij het verhoor bleek, zeer dikwijls op dergelijke wijze de kinde ren „tot de orde riep" werd met een strenge berisping oordeeld. tot tien dagen gevangenisstraf ver- Te Madiid hebben de studenten eene demon- stiatie gehouden ten gunste der vrijheid van onderwijs. Toen de politie een viertal hunner in hechtenis nam geraakte men slaags. Na afloop van dit gevecht trokken de studen ten naar de prefectuur van politieom de in vrijheidstelling hunner kameraden te eischen, 't welk evenwel werd geweigerd. Door verschillende lieden, die zich onder de studenten hadden gemengd, werden oproerige kreten geuit. Verscheiden personen werden ge vangen genomen. Er is een begin gemaakt met een onderzoek. Eene nieuwe oproerige mani festatie werd door de politie onderdrukt. De rector der universiteit heeft verklaard dat de orde niet meer verstoord zal worden. Later zijn de gendarmes cn politie bij het achtervolgen der studenten de zalen van het universiteitsgebouw binnengedrongen. De rector heeft daarop zijn ontslag genomen. De manifes taties houden aan. Gendarmes te paard joegen de samenscholingen uiteen. Er hebben ver scheidene inhechtenisnemingen plaats gehad. gedachten en de duisternis hadden hem eenen verkeerden weg doen inslaan. „Hm bromde hij ik ben niet ver meer van Suze's woning. Men zal het mij toch niet ten kwade duiden als ik eens ga zien hoe mijne bruid het maakt. En dat wil ik doen ook; het is immers mijn plicht over haar te waken. Ginds leeft zij met hare moeder alleen in een afgelegen hut en geen mensch bekommert zich om haar. In plaats van in de herberg te drinken wil ik mij verlustigen in het gezicht mijner bruid... Zoo zij ten minste nog niet slaapt." Hij vervolgde het voetpad dat tusschen de wilgenboomen liep. Reeds bemerkte hij na weinige minuten den omtrek van een huisjedat links aan den weg lag. Het was de woning van Espe. Vijftig schreden verder woonde Suze. Daar be merkte hij nog licht in de armelijke woning. „Wat beduid* dat vraagde Dirk zicb zelve. „Zou de zieke vrouw nog niet naar bed zijn? Daar moet iets buitengewoons voorgevallen we zen." Hij naderde zacht het venster en zag daar door de doffe glasruiten. Een treurig gezicht deed zich voor zijn oog op. Bij het flauwe schijnsel eener tinnen lamp die op de tafel stoüd kon hij alle voorwerpen duidelijk onder scheiden. Ook vernam hij een zacht schreien. Suze stond aan het bed en hield het hoofd der arme vrouw in haren arm. Ach, hoe bleek zag de arme vronw er uithoe hijgde zij naar adem, hoe krachteloos lagen die vermagerde handen op het dek. Suze snikte luidkeels, tranen vloeiden langs hare wangen en drie kinderen, armoedig gekleed stonden naast het bed, waarin de moeder met den dood worstelde. De kinderen, ofschoon nog jong begrepen echter wat hier gebeurde. Daar stonden zij weenendblootsvoetsmet verwilderde haren,..:. Suze had hen een half Van een nederlaag van Gordon pacha wordt uit Dongola melding gemaakt. Voor twintig dagen kwam eene talrijke bende opstandelingen in de nabijheid van Khartoem terug. Gordon zond twee stoombooten om hen te verjagen maar de opstandelingen beantwoordden het vuur met Krupp-kanonnen en stelden een der raderen van de eene boot buiten werkingzoodat de beide stoombooten genoodzaakt waren om naar Khartoem terug te keeren. uur geleden uit hen slaap gewekt, waar zij gerust sliepen want de moeder had hare kinderen nog eenmaal willen zien voor de dood die met rassche schreden naderdehaar overviel. Haren laatsten blik had zij nog op de half slapende kleinen gevestigd gehouden toen was haar oog gebroken en de doodstrijd begonnen. Zoo de jonge weduwe niet toevallig binnengekomen ware, om haar eenige verfrissching te brengen, zou de arme vrouw onopmerkt gestorven zijn. De ziekte had in de laatste dagen snellen voortgang gemaakt, maar vrouw Espe was standvastig gebleven, zoo als zij het noemdein den loop van den dag echter had zij het bed niet verlaten en de long tering had haar laatste levensvonk uitgedoofd. De zorgvolle echtgenoot van den soldaat der land weer was niet meer; Suze legde 't hoofd der ont slapene in het kussen en knielde aan het bed neder. De kinderen volgden haar voorbeeld. „Bidt voor uwe doode moeder zeide de jonge vrouw onder hare snikken. „Bidt den lieven God „Is moede'- aan dood vraagde het jongste kind." „Ach ja De kinderen barstten in luid geween los en kusten de kille hand van het lijk. Toen werd het stil in de woning van den soldaat der land weer die zijne familie verlaten had en tegen den vijand was uitgetrokken, om zijn leven voor bet vaderland te wagen. Liefderijk drukte Suze de doode de oogen dicht, deed nog een gebed en bracht de kinderen we derom naar hare armoedige bedjes. De slaap erbarmde zich over hen en sloot ze zacht in zijne armen. „Wat, moet ik beginnen vraagde Suze zich zelve af. „Ik kan de kinderen toch bij het lijk niet alleen laten." Vrijdagavond werd te Clitheroe in Lan cashire een aardschok gevoeld. Er werd tevens een ontploffing gehoord gelijk aan een donderslag en een rood licht vertoonde zich aan den hemel. Vele personen werden omgeworpen. Ongelukken heeft men niet te betreuren. Het zonderlinge isdat de schok nergens anders in Engeland is gevoeld, Engeland begint zich ongerust te maken over de vorderingen die Rusland in Centraal Azië maakt. De Engelsche leden der commissie tot regeling van de Afghanisch-llussische grens zijn te Palikhatum aangekomen en hebben ge constateerd dat de Russen deze belangrijke positie hebben ingenomen, welke stelling betwist wordt door Afghanistan als zijnde een gedeelte van zijn grondgebied. Het feit is onmiddellijk per telegraaf aan lord Granville medegeeld. Te Leipzig heeft zich een comité gevormd dat zich belast met het oprichten van drink- hallcn, waar alleen warme dranken zullen ge schonken worden en wel koffietheewarm bier en warme melk. De prijzen zullen zoo goedkoop gesteld worden, dat de armste personen er gebruik van kunnen maken. Een fitter koffie of thee met melk of suiker moet 5 pfenninge warm bier 10 en melk 8 pfenninge kosten. In den spoortrein die te Hanau met een anderen in botsing kwam was ook een dienst meisje dat naar hare ouders te Basel ging. Zij werd door den schok uit den wagen in het veld geworpenmaar zij scheen ongedeerd en zij kon met den volgenden trein hare reis voort zetten. Toen zij echter te Frankfort aankwam, waren hare armen en 'oeenen verlamdvermoedelijk door een aandoening van het ruggemergten gevolge van den schok of den doorgestaaen schrik. Zij werd te Frankfort naar het gasthuis gebracht. Ook bij anderein het eerst ongedeerd ge bleven passagiers van den ongelukkigen trein moeten zich dergelijke verschijnselen voorgedaan hebben. Uit een gerechtelijk onderzoek is gebleken, dat de telegrafist Gutberlet de eenige schuldige is van het spoorwegongeluk dat Vrijdagavond bij Hanau heeft plaats gehaddoordat hij naar Op hetzelfde oogenblik klopte Dirk zacht aan het venster. De jonge vrouw verschrikte. „Wie is daar vraagde zij zacht. „IkDirk Starke." Snel opende zij het venster. „Wat verlangt gij Dirk „Ik kwam naar de zieke vrouw vernemen." „Zoo laat nog „Mijn vader verlangde het en daar ik wist dat vrouw Espe in zorgelijke omstandigheden verkeerdeheb ik mij gaarne van mijne taak gekweten." „Vrouw Espe is zoo even overleden." De boer bekendedat hij reeds een oogenblik geluisterd en alles gezien had. „Ik wilde u mijne hulp aanbieden zeide hij gij kunt toch den geheelen nacht niet alleen blijven en er moet iemand hier waken al was het alleen om de kinderen." „Klop buurman Eckhardt eens op." „De goede man is moede van zijn dagwerk, men kan van hem niet vorderen te waken." „Haal dan eene waakster, die moet blijven." Dirk maakte nog eenige bedenkingen doch vruchteloos Gaarne zou hij met haa; gewaakt hebben doch moest eindelijk besluiten naar het dorp ie gaan. De jonge vrouw trad naar buiten en wachtte. „Alles komt mij als een droom voor," dacht zij terwijl zij tranen stortte „mijn Arnold is dood en vrouw Espe ook... hoe snel hebben die verschrikkelijke veranderingen plaats gehad! O, ware ik gestorven in de plaats der arme moeder, die nog voor hare kinderen te zorgen had. Ik ben thans te veel in de wereld schep nergens meer vreugde in terwijl niets dan verdriet mij verbiedt. Die Dirk Starke verbittert mij het leven. Lieve God hoe moet dat alles eindigen?" (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 1