Oostenrijk, Turkije. Griekenland. Amerika. BINNENLAND."' UITVOERINGEN. liet station Niederrodenbach seindedat de weg veilig waszonder liet bevel van den stations chef af te wachten. Een arme voddenraper te Karlsruhe met een vrouw en zes kinderen kreeg dezer dagen de welkome tijding, dat een in Engeland over leden bloedverwant hem 6 millioen mark had vermaakt. Hij kon in het eerst zijn ooren niet gelooven maar een voorschot van 50.000 mark, dat hem terstond werd ter hand gesteld, nam allen twijfel weg. In Hongarije is weer een postdiefstal gepleegd, en wel op den spoorweg tusschen Jasz Bereny en Szolnok. Een zak die brieven met gelds waarde tot een bedrag van f 6000 moest bevatten, bleek bij het openen van zijn inhoud beroofd en met snippers papier opgevuld te zijn. Een of meer postbeambten worden van den diefstal verdacht. De afgebrande suikerfabriek te Surany bij Pest, had een personeel van 600 werklieden. Zij was sedert een paar jaren het eigendom eener maatschappij in aandeelen met een kapitaal van f 1.500,000. Men rekende dat zij in dit jaar ongeveer 100.000 centenaars suiker (5 millioen kilogr.) zou afleveren. Uit Varna verneemt de Daily News, dat zich, tengevolge van gebrek aan kleeding en maan denlange onthouding van soldij onder de Turk- sche troepen een steeds toenemende geest van verzet openbaart. Een soldaten oproer te Monastir vond navolging te Salonika. In beide plaatsen eischten de muiters uitbetaling der achterstallen, waaraan gedeeltelijk werd voldaan. Herhaalde geruchten nopens den oproerigen geest onder de troepen in den omtrek van Konstantinopel vinden algemeen geloof. Uit Athene wordt gemeld dat de kassier en twee bedienden van de Eransche maatschappij der mijnen van Daurium Vrijdag 1.1. door ban dieten in den omtrek van Keratera werden aan gevallen. De kasdie 100.000 francs bevatte werd geplunderd en de drie personen vermoord. Het gouvernement heeft strenge maatregelen ge nomen om de moordenaars in handen te krijgen ten einde hen op voorbeeldige wijze te straffen. Uit Athene wordt gemeld dat Pieter, de voortvluchtige postdirecteur van IJzendijke, de stad Kalamakion heeft verlaten en zich sedert een paar dagen in de Grieksche stad Patras be vindt. Zoodra onze consul aldaar dit vernam, verzocht hij de politie den voortvluchtige buiten de gemeente te zetten, doch deze acht zich daar toe vooralsnog onbevoegd, wijl de wet volgens haar eischt, dat de persoon „gevaarlijk voor de publieke veiligheid moet zijn," wïl men hem buiten de stad kunnen zetten. Een telegram uit Mexico meldt dat aldaar groote opschudding heerscht wegens de conversie van de Engelsche schuld, tegen welke men zeer in verzet komt. Een troep volk liep door de. straten roepende „Ter dood met Gonzales Hoewel die trcep niet gewapend was, vuurden de soldaten er op, en verscheidene lieden werden gekwetst. Gisterennamiddag werden er nabij de kamer soldaten uitgesteld. Tijdens de zitting hoorde men eensklaps geweerschoten waardoor groote opschudding ontstond onder de afgevaar digden. De voorzitter sloot de vergadering. De troepenmacht werd versterkt en patrouilles door liepen de straten, zoodat den volgenden avond de orde niet werd verstoord. Ook te Montevideo, de hoofdstad der re publiek Uruguay, is nu de cholera uitgebroken. Een waterhoos, die over de bergen bij de Mexicaansche stad Pachuca losbrak, heeft daar groote verwoestingen aangericht. De rivier welke door de stad stroomt, trad door den ge weldigen wateraanvoer buiten hare oevers, en de hoofdstraten, alsmede de markt, werden over stroomd. Verscheidene huizen stortten in of werden beschadigd meubelen dreven weg en veel vee verdronk. Twintig menschen kwamen om het leven en een groot aantal redden zich ter nauwernood door op de daken te vluchten. WAALWIJK. Zondag 23 dezer 's middags ten 12 ure zal door de harmonie FEspérance op de harmoniezaal worden uitgevoerd Programma ad libitum. 's Avonds om 7 uren eerste winterconcert door de harmonie FEspérance. Bij die gelegenheid zal door den edelachtbaren heer F. A. D. van der Klokken aan de har monie een souvenir aangeboden worden, als blijk van waardeering van hare bekroning te Breda. KAPELLE. Dinsdag 25 November, 's avonds ten 7 ure, concert te geven door de liedertafel „Oefening kweekt Kunst", in de zaal van M. Boezer. Na afloop Bal. Waalwijk, 22 November 1884. De heer mr. 2E. baron Mackay is door Z. M. den koning benoemd tot voorzitter der tweede kamer. Het definitieve wetsontwerp tot verandering van art. 198 der grondwet is bereids aan de tweede kamer ingediend. Voor de toelichting wordt verwezen naar de mondelinge en schrifte lijke gedachtenwisseling daaromtrent reeds ge voerd. De regeering heeft opnieuw bij de verte genwoordiging ingediend het wetsontwerp tot wijziging van de artikelen 240, 242 en 247 der gemeentewet (terugneming van 1/5 der personeele belasting, zoodat aan de gemeenten slechts 8/5 verblijft, maar zij bevoegdheid verkrijgen tot verhooging van het maximum der opcenten op de grondbelasting). Zij had dit ontwerp inge trokken, in de verwachting der aanneming van het voorstel tot vermindering van de uitkeerin- gen voor 't lager onderwijs aan de gemeenten. Nu echter de wet van 11 Juli 1884 in die uitkeeringen veel minder verandering heeft ge bracht dan de regeering gewenscht had, en o.a. gehandhaafd bleef de uitkeering van 30 pet. voor schoolbouw, ziet de regeering zich wegens het blijvend tekort genoodzaakt het ingetrokken ontwerp opnieuw in te dienen. De vroeger voor dit ontwerp aangevoerde gronden wegen nu te zwaarder na verwerping van de klasseubelasti'ng. Daar het volstrekt on mogelijk is de uitgaven van den staat en van vele der gemeenten op den duur te bestrijden zonder belasting op de inkomsten der gegoeden, zoo is het logisch gevolg van de genoemde be slissing, dat het rijk zijne onmisbare opbrengsten put uit belastingen naar vaste grondslagen en aan de gemeenten overlaat de heffing van plaat selijke lasten naar de inkomsten der ingezetenen. Het wetsontwerp is geheel gelijkluidend aan het vorige; alleen is de inwerkingtreding op 1 Mei 1885 gesteld. Volgens de door de staten van Noordbrabant in hunne jongste najaarszitting vastgestelde rege ling tot verdeeling der provinciale bijdragen in de kosten der teekenscholen, zullen in het ver volg alleen en uitsluitend subsidiën worden ver leend in het bedrag der vaste jaarwedden of veranderlijk inkomen van de leeraren, na aftrek van schoolgelden en van bijdragen van het rijk of van stichtingen. In de zitting der prov. staten van Noord brabant is omtrent de voorgenomen wijziging in de bestaande veedistricten bepaalda. de bestaande districten te behoudenb. voor toelage aan de nieuw te benoemen veeartsen f900 te bestem men c. de vaststelling van de hoofdplaatsen voor de nieuwe districten aan gedep. staten over te laten. Met genoegen nemen wij onderstaande regelen over uit de Meierijsche courant van ver leden Zondagomdat zij doen zien, hoezeer een der beste zangers onzer liedertafel ook op andere plaatsen wordt gewaardeerd „De heer "Van Ierselmet wien we vroeger reeds kennis hebben gemaakt, is een verdienstelijk barytonhij beschikt over eene schoone en volle stem welke vooral tot haar recht kwam toen hij teruggeroepen deze in hare gansche kracht ontplooide in het schoone Afscheidslied. Een aangename verrassing was het terzett uit Hans Heilfng (de juffrouwen Bezel en Madlener en de heer Van Iersel) hetwelk zoo zuiver en zoo net werd uitgevoerd, dat wij het haast niet beter zouden kunnen wenschen." Gisteren voormiddag, toen trein XVII van de Noordbrabantsche stoomtramwegmaat schappij langzaam rijdende en bellende te Kaats heuvel eenige huisjes passeerde ongeveer ll/2 M. van en y2 nieter hooger dan de tramrails gelegen kwamen eensklaps tusschen twee huisjes uit twee kinderen spelende aangeloopen, waarvan het eene de rails wilde oversteken vlak voor de locomotief. Het kind werd echter door de machine omvergeworpen en overreden met het treurig gevolg dat het weldra een lijk was. Alles ging zoo sneldat de machinist het ongeluk onmogelijk had kunnen voorkomen. Moge dit treurig voorval nogmaals een waarschuwing zijn voor allen, die langs de tramlijn wonen, om goed toezicht te houden op hunne kinderen vooral op de tijden dat men weet dat de tram moet passeeren. Ter verkiezing van een lid van den ge meenteraad van 's Bosch waren uitgebracht 1009 stemmen van onwaarde 17. Gekozen werd de heer P. L. Reijuders, candidaat der onafhanke lijke^ kiezersmet 532 stemmen. De heer A. Cooijmans, candidaat der kiesvereeniging Noord brabant, verkreeg er 456. Door den raad van elf der Oeteldonksche club, te 's Bosch, is aan den gemeenteraad aldaar een adres verzonden, waarin verzocht wordt, door toekenning eener subsidie van drie honderd gulden de club in staat te stellen, ook weder voor het aanstaande carnavalsfeest een optocht te organiseeren, die in staat is de gunstige ver maardheid van dit Bossche feest te vermeerderen. Herkozen tot leden van de kamer van koophandel en fabrieken te Tilburg de heeren J. H. A. Diepen, H. Eras, M. Deen en B. T. E. Strater. De leening voor de Iüdische landbouw- maatschappij is geheel volteekend. Men schrijft uit Den Haag aan de „Midb. Courant" Het gerucht loopt hier dat er reeds een antirevolulionnair kabinet gereed zou zijn met den heer De Savornin Lohman aan het hoofd. Al de namen worden reeds genoemd voor de katholieke bondgenooteu zijn de portefeuilles van oorlog, waterstaat en koloniën bestemd, doch voor de overige departementen zouden anti- revolutionnairen (uitsluitend van de droite) op treden. Men zou echter niet dadelijk de portefeuilles opeischen omdat men de meest dringende parle mentaire werkzaamheden wil laten voorafgaan. Inmiddels zullen ook de beide aanvullingsver kiezingen zijn afgeloopen en dus de rechterzijde compleet zijn. Of men echter voor dit plan wel volkomen zeker is van de instemming der katholieke bondgenootenmag betwijfeld worden. Het plan schijnt voorloopig alleen maar in het anti- revolutionnaire hoofdkwartier vast te staan. Wij ziging der kieswet en voorloopige wijziging der schoolwet zou in de eerste plaats tot de taak behooren van het nieuwe kabinet. In afwachting mag men bij de begrooting eene reeks ingrij pende amendementen tegemoet zien tot verlaging van de uitgaven voor alle takken van onderwijs. Naar aan de N. R. Ct. wordt medegedeeld, wordt niet slechts aan het grensstation Roosen daal het toezicht op reizigers verscherpten de doorlating van lijdende personen en verdachte goederen verhinderdmaar worden ook aan de andere zuidelijke grensstations deze maatregelen toegepasten gelegenheden tot verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten en ontsmettings stations opgericht. Een gerucht wil dat een der voortvluchtige leden van de firma Tobiasin de Argentijnsche republiek zou zijn gearresteerd. De Amsterdamsche diamanthandelaar Klat- zerdie met omstreeks 3 ton aan waarden is gevluchtmoet thans het grootste gedeelte van het gestolene aan de eigenaars terug hebben doen zenden. Omtrent de arrestatie van Leon (den kas houder van de firma Raphael Co. te Am sterdam, die ruim f200,000 aan zijn patroons ontstolen heeft, verneemt het Vaderland, dat de minister van justitie des avonds te 6 uren het telegram ontving, dat Leon zich te Havre bevond. Onmiddellijk begaf zich de minister naar zijn ambtgenoot van buitenlandsche zaken en stelde met dezen het telegram op waarin Leons uit levering gevraagd werd. Dat telegram werd door den minister daarop direct persoonlijk bezorgd en de spoedwaarmede de minister gehandeld heefthad tengevolge, dat Leon gearresteerd werd één uur voordat de boot naar Buenos- Ayres vertrok. Leon was in het bezit van weinig contanten het grootste gedeelte van de ontvreemde som moet in de laatste jaren door hem verteerd zijn. Eene „dame" wachtte te Liverpool de komst der boot met Leon afen wacht daar nog. Men schrijft uit Sittard Een treurig voorval heeft in de gemeente Schinnen plaats gehad. Zekere Vleugels, eenige zoon 29 jaren oud en metterwoon te Amstenrade gevestigdbegaf zich jl. Donderdag met nog andere personen naar Schinnen waar een ver koop plaats had. Des avouds verliet hij in ge zelschap van een ander het dorp. In het veld gekomen werden zij door twee personen aan gevallen de makker van Vleugels nam de vlucht bij het hooren van hun taal Vleugels echter zich van niets bewust en geen kwaad vermoedende, bleef staan en dit moest hij duur en wel met zijn leven betalen. Als wilde dieren vielen zij hem aan en sloegen hem met een hout het hoofd in. In dezen treurigen toestand werd hij den volgenden morgen bewusteloos op den weg gevonden. Naar zijn ouders vervoerdis hij Donderdagochtend overleden. In hem betreuren zijn vader en moeder hun eenige vreugde. Vleugels stond bekend als een braaf en oppassend jongeling. De oorzaak van dit droevig voorval isdat de makker van Vleugels die de vlucht nam bij den verkoop een pand in prijs had opgejaagd, waarom men besloot hem dien avond dit duur te laten betalen. Een onschuldige echter heeft voor hem geboet. Een der daders is gearresteerd, de ander is voortvluchtig. De justitie uit Maastricht is met twee genees- heeren naar Amstenrade geweest en heeft daar een lijkschouwing gehouden. (Jit het onderzoek is gebleken dat Vleugels aan de gevolgen van de ondergane mishandelingen is overleden. De dader D., die bij het lijk gebracht werd heeft zijne misdaad bekend en als medeplichtige ge noemd zekeren Palmer, die de wijk naar Duitsch- land schijnt genomen te hebben. Treurig is hetdat, nauwelijks v. Emmenes wegens manslag is gevonnisd en een ander onder verdenking van den moord te Sittard nog te Maastricht gevangen zital weder een nieuwe manslag bij de justitie aanhangig is. In den nacht van Zondag op Maandag jl. is er inbraak gepleegd in de kerk te Rijmerstock (Gulpen.) De dieven zyn door een raam in 't koor de kerk binnengedrongen hebben eerst 2 offerblokken in de kerk opengebroken, daarna met een ploegijzer de deur der sacristie open gebroken en daar het offerblok der armen gele digd. De inhoud der offerblokken te zamen be loopt ongeveer f 18. Hierna heeft men het beeld der H. Maagd ontdaan van een gouden kruis dat de koster vergeten had 's avonds weg te bergen. De politie heeft vermoeden op 4 Pruisen, welke daags voren in den omtrek rondgezworven heb ben. Men schrijft uit Vlissingen van 20 Novem ber Gisteren avond te 11 ure, heeft de Belgische stoomboot Pennland van New-York naar Ant werpen in het Engelsche kanaal bij Goodwin- sand den Zweedschen driemast-schoener Silen- tium kapt. Anderseegeladen met ijzerko mende van Gothenberg en bestemd naar Nantss, in den grond geloopen met dat gevolg dat de schoener onmiddelijk in de diepte wegzonk. Met groote inspanning mocht het gelukken de equipagebestaande uit 8 man te redden en die aan boord van de Pennland over te nemen, welke hiermede heden morgen hier is binnenge komen de schikbreukelingen naar Antwerpen medevoerende. Te Heusdenhoutonder Ginnekenont stond in den voormiddag van 10 dezer braud ten gevolge waarvan twee aan elkander gelegen arbeiderswoningen geheel in de asch werden ge legd. Verschillende omstandigheden hebben er toe geleidom den 61jarigen eigenaar dier wonin gen M. genaamd door wien eene dier wonin gen werd bewoond van kwaadwilligheid te ver denken. Of die verdenking gegrond iszal de bevoegde rechter hebben uit te maken; want dat deze zich die zaak heeft aangetrokken is hierdoor gebleken dat M. Maandag 11., nadat door den wachtmeester der maréchaussée P. de Vogel nog eerst een onderzoek was ingesteld, gevangen ge nomen en naar het huis van arrest te Breda ie overgebracht. Als bewijsdat hierbij menschenlevens in ge vaar waren kan nog dienen dat de vrouw van G., die de andere woning in huur had eerst voor zeer korten tijd was bevallen toen boven de bedstede, waarin ze lag, de brand uitbrak, zoouat ze met haar zuigeling naar de buren is moeten overgebracht worden, 'tgeen gelukkig nog tijdig heeft kannen plaats hebben. Ofschoon het als uitgemaakt kan worden beschouwddat de brand bij G. niet is ontstaan laat zich dit hier door verklaren dat beide woningen een ge meenschappelijke n zolder haddenwaarop men hooi had geborgen, en nu de brand juist op dat gedeelte van dien zolder ontstondwaaronder bedoelde bedstede was geplaatst. (B. C.) Uit Montfoort schrijft men Voor eenigen tijd mishandelde eene moeder alhier haar dochtertje zoo in 't oog loopend, dat zij daarvoor werd vervolgd en tot 3 maanden gevangenisstraf veroordeeld, Thans is het kindten gevolge van opnieuw ondergane harde bejegeningengevlucht in de richting naar Utrechtwaarschijnlijk om te trachten een beter onderkomen te vinden bij hare vroegere pleegouders te Soest. De politie heeft zich deze zaak aangetrokken. Op het gehucht Haansberg, onder Gilze, is een woonhuis met stalling enz., door A. Jas pers en de wed. Van Pelt bewoond, door brand vernield. Alles was verzekerd voor f3250. De schade wordt geraamd op f2100. Zekere H. de J. uit Bergen-op-Zoom is gearresteerd en naar Breda vervoerd, verdacht van diefstal van bankpapier bij een kassier aldaar, ter waarde van f260. Er schijnt reden te bestaan om te denken, dat de brand te Vlissingen in den nacht van Zaterdag op Zondag jl. aan kwaadwilligheid moet worden toegeschreven. De justitie heeft een on derzoek ingesteld. Naar aanleiding van het vinden van een kinderlijkje te Heicop op 17 dezer, hebben de officier van justitie en de rechter-commissaris bij de rechtbank te Tiel aldaar een onderzoek in gesteld waarvan resultaat was dat de ongehuwde W. de Wna volledige bekentenis, gevankelijk naar Tiel is overgebracht. In het dorpje Einighousen bij Sittard waren eenige kinderen onder het spelen op een voor bijrijdend voertuig geklommen. Een knaapje van zes jaren had het ongeluk daar af te vallen en onder de wielen te geraken, waardoor zijne beide beide beentjes geheel verbrijzeld werden. Uit Ter Neuzen wordt van Maandag aan de Midd. Ct. gemeld hedenmorgen omstreeks 5 uren werd in de open goederenloods op het stationsplein van den spoorweg alhier brand ontdektdie zoo spoedig toenam dat oogen- blikkelijk de geheele loods in vlam stond en tegen den grond lagterwijl ook van de aangrenzende besloten goederenloods een gedeelte afbrandde doch door de spoedig aangerukte brandweer het overige en voornaamste gedeelte dier loods werd behouden. Al de in de loods aanwezige goederen, hoofdzakelijk bestaande in 2500 balen zaad een aantal balen wol, kisten glas enz. alsmde vele materialenzijn verloren terwijl 5 van de naast de loods slaande goederenwagens, geladen met vaatwerk, door het vuur totaal zijn vernield. Een aantal geladen waggons heeft men nog in veiligheid kunnen brengen. Ook in de besloten loods zijn vele goederen beschadigd, en heeft men daaruit gelukkig nog bij tijds een twintigtal kisten met ammunitie kunnen bergen; waren die aangetast dan zou de verwossting nog verschrik kelijker geweest zijn. Hoewel den brand meester, was men hedenmiddag nog onophoudelijk bezig met de spuiten, tot beteugeling van het smeulende vuur. Tot heden is de oorzaak onbekend. Donderdag avond had te Kapelle de werk man A. Snijders het ongeluk met de beener. onder eene hooipers beklemd te raken waardoor beide beenen op zeer gevaarlijke wijze zijn gekneusd. - Zekere D., een bejaard man uit Kaatsheu vel, is Zaterdag avond tusschen 's Gravenmoer en Dongen van den weg afgedwaald en in eene sloot gevallenwaaruit hij zich nog heeft weten te redden daar men hem 's morgens vroeg in de nabijheid vond liggen. Niet lang daarna is hij echter overleden. -- De landbouwerswoning met stal en schuur te Leende tan L. van Veldhoven is totaal afge- orand. Van den inboedel is bijna niets gespaard gebleven. Ook de oogst is verbrand, zoodat de schade zeer aanzienlijk is. Het huis was wel doch de inboedel niet verzekerd. Te Maastricht kwam dezer dagen een boer met eenige levende vai kens naar.de stad gereden.

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2