I I M m i Oostenrijk, BINNENLAND. Italië. Rusland. Duitschland. Zwitserland. Amerika. ij i ji i i beslotenzich in deze zaak onzijdig te houden en door een groot aantal leden der liberale partij zoowel als de oppositie wordt in beginsel tegen dit ontwerp geen bewaar gemaakt. Ernstige berichten worden uit Kaapstad naar Londen gezonden. Menvverzekert namelijk, dat, zoodra bekend werd, dat sir Warren met Britsche troepen Engeland had verlaten om de Boeren op het grondgebied van Montsioa in Bechuanaland voor hunne onrechtmatige toeëi- geningen te kastijden de heer Dutoitde spe ciale commissaris van den Transvaalde Trans- vaalsche vlag op het grondgebied van Montsioa geheschen en de Boeren beloofd heeft hen te steunen en hun have en goed te beschermen. Ook zouden de gezinnen der Boeren naar den Transvaal zijn gezonden. De houding van den heer Dutoit wekt te meer verwonderingdaar de Transvaalsche regeering op het eerste bericht van de zending van eene Engelsche expeditie naar Bechuanaland de akte vernietigd heeftwaarbij het grondgebied van Montsio geanexeerd werd. Men gelooft echter dat de heer Dutoit zonder toestemming zijner regeering gehandeld heeft en deze hem in zijne bedreigingen van tegenstand tegen de Engelschen niet zal aanmoedigen. Ter nagedaehtenis aan den overleden post meester-generaal Fawcette zal in Westminster Abbey een gedenkteeken worden opgericht. Miss Eortescue de Londensche actrice die een proces tot verbreking van trouwbelofte begon tegen lord Garraoyleoudste zoon van graaf Cairns den vroegeren lord kanselieris Donderdag door de rechtbank 10,000 pd. st. schadevergoeding toegekend. De advocaat-generaal zeide, dat het engagement verbroken was buiten de schuld van de eischeresse en het gedrag van deze steeds onberispelijk is geweest. Einsiedeln kanton Schwytzheeft dezer dagen een bezoek ontvangen van een Spanjaard, gekleed in eene haren pij, blootshoofds en bar revoets die tengevolge eener gelofte de reis van Valladolid over San Juan di Compostella en Lourdes te voet gemaakt had. Van Einsiedeln trok hij verder door Tyrol naar Klagenfürten van daar is hij voornemens over Agram, Serajewo en Sofia naar Konstantinopel en voorts naar Jeruzalem te gaan. De man kent geen andere taal dan het Spaansch. Te Hernalsbij Weenen zijn ongeveer 60 personen vergiftigd door het eten van brood gebakken uit meeldat bij ongeluk met ratten kruit vermengd was. Verscheidenen verkeerden in bsdenkelijken toestand maar tot dusverre is nog geen hunner overleden. Te Groot Kanizsa (Hongarije) zijn niet minder dan 43 personen die verleden jaar deelnamen aan de gewelddadigheden tegen de joden te Szent Peter veroordeeld tot gevange nisstraffen van eenige maanden tot twee jaren. streek door de langdurige droogte gedwongen waren. I Te St. Louis (Ver. St.) is Maandag een nationale conventie van veefokkers geopend, welke bijgewoond wordt door afgevaardigden uit al de westelijke staten, Mexico, Engeland en Schotland. Het doel der samenkomst werd door den tijde— lijken voorzitter Kol. Rainwateromschreven als „het vormen van een nationalen bond van allen, die bij den veestapel belang hebben,,. De conventie zal zich bezighouden met het plan tot het aanleggen van een veeweg uit Texas naar het noorden. Die weg, welke 10 mijlen breed zal zijn zal loopen door Nieuw Mexico, Colorado en Wyoming naar Montano en Dakota. Men zal bij het congres den noodigen grond aanvragen en dien gedeeltelijk aankoopen. Het doel van dien weg ishet vee noordwaarts te kunnen vervoeren zonder gevaar voor ziekten. Volgens een bericht uit Aden, zou de Itali- aaosche reiziger in AfrikaBianchi, verongelukt zijn. Van wege de Italiaansche regeering zijn onmiddellijk nasporingen omtrent hem ingesteld. Het aantal telegrammen die te Londen verzonden is gemiddeld 90,000 per dag, zonder de dagbladberichten mede te rekenen, die dikwijls 500,000 woorden per dag beloopen. Er zijn 1149 mannelijke en 659 vrouwelijke ambtenaren, om de 669 verschillende toestellen te bedienen. Daarenboven heeft men er nog 30 pneumatische buizen waarvan de langste 4 kilometerhet bureau met het lagerhuis verbindt. Een dépêche is in zulk een buis van 5 tot 7 minuten on derweg. Het plan van een electrischen spoorweg onder den Theems te Londen dat reeds door het parlement werd goedgekeurd zal r.iet uit gevoerd worden. De maatschappij tot aanleg en bestier van dien spoorweg is ontbonden. De rijksdag heeft met 261 der 333 uitgebrachte stemmen den heer von Wedell-Piesdorff tot zijn voorzitter gekozen. Er waren 71 blanco-biljetten ingeleverd. Bij acclamatie werden Frankenstein (centrum) en Hoffmann (vrijzinnige partij) tot onder-voorzitter herkozen. In de Zwitsersche Juraheerscht sedert eenigen tijd watergebrek. De waterstand in de meeren van NeuchatelBiel en Morat is in deze eeuw nog niet zoo laag geweest als nu. Hel noodige water voor menschen en dieren moet uren ver gehaald worden. Voor de bewoners van het zuideinde der Berner Jura is het een geluk, dat Biel een zoo uitmuntende en overvloedige waterleiding bezit dat de stad gemakkelijk ook den omtrek van water kan voorzien. De beroemde Schwarzbrun— nen aldaar blevenondanks de groote hoeveel heden waterdie men nu van haar vergtnog even overvloedig. „Ontwijk Frans Fink zoo veel mogelijk." „Ik zoek hem niet op hij is mij onverschil- !ig." „Als hij u wil aanspreken, laat hem dan staan." „Maar waarom toch? Waarom tochZijt gij misschien jaloersch Deze uitdrukking deed bij den roode een reddend denkbeeld opkomen. „Dat ben ik riep hij driftig. „Waarachtig, dat ben ik Frans is op u verliefd ik heb het reeds uit zijne praatjes gemerkt, die hij in de herberg gevoerd heeft. Begrijpt gijSuzedat komt er ook nog bij om mij het leven onaan genaam te maken. Frans is tot alles in staat hij zou mij bij u kunnen belasteren of andere dingen ten mijnen nadeele zeggen. Hoor niet naar hem zie hem niet aan... ik bid het u Suzede man is half waanzinnigallen houden er hem voor. Men behoeft hem slechts te hoorenals hij wat te veel gedronken heeft Zijn rechterarm is stijf, hij kan niet werken en moet dus van bedelen leven." „Zwijg, Dirk, van Frans hebt gij niets te vreezen; hij zal mij niet opzoeken en zoo hij het wagen mochtdan scheep ik hem eenvou dig af." „Inderdaad „Zeker; ga nu, het is reeds laat." Zij sloot de deur van haar huisje en verdween. „Zoo is het goed!", dacht de boer, die zich verwijderde. „Laat haar maar denken dat ik jaloersch ben. Een uitmuntend voorwendsel een beter had ik zelf niet kunnen vinden. Ik moet die twee van elkander houden dat is het beste. Als Suze Frans slecht behandelt wordt hij boos en zal zich verheugen over het leed dat hij haar heeft aangedaan. De dwaas zal wel wat rustiger worden en wordt hij het niet welnu, dan waag ik het uiterste, aan dien ge- Luidens berichten van den Russischen overste Prschewalaki die opnieuw Thibet bereistis een nieuw moeielijk gedeelte van de expeditie gelukkig geslaagd. In de 3 zomermaanden had zij 100Ó werst afgelegdin het N.O. Thibetgebied De expeditie kon de Blauwe Rivier niet passeeren zij trok toen naar de groote meren aan den bo venloop van de Gele Rivier. Een van deze meren kreeg den naam „het Russische meer," een ander werd „Meer der expeditie" gedoopt. De streek van de Blauwe Rivier is bergachtig, met bosch; het klimaat is er ontzettend: den ganschen zomer koude, regen, sneeuw met 23° koude. De hoe veelheid waterneerslagen, die uit den Indischen Oceaan aangevoerd worden is zóo groot dat het boorden van Thibet in den zomer bijna in een moeras wordt veranderd. De expeditie is meer dan eens slaags geweest met sterke rooverbenden te paard, die bewoners zijn van Tanguten. De expeditie zou zich nu westwaarts begeven. Men herinnert zich, dat door de republikeinsche partij in het Zuiden der Amerikaansche LTnie het gerucht was verspreid dat, wanneer de heer Cleveland tot p esidenl ge kozen werd, de slaven dienst weder ingevoerd zou worden, en dat hiervan een oproei het gevolg was. Men bericht thans dat de heer Cleveland tegenover een correspondent van de pers tegengesproken heeft, dat de de mocratische administratie de nergers zou willen onderdrukken. Hij zou er hebben bijgevoegd dat de negers rechten hebben die hen gelijkstellen met alle andere burgers en dat die rechten slechts door een wijziging der Grondwet kunnen worden ge wijzigd. Zulk een handeling behoorde echter zijns inziens tol de onmogelijkheden. Berichten uit. New-York melden, dat in eenige districten van Noord-Westelijk Virginia een „besmettelijke ziekte„ uitgebroken is die even erg is als de cholera en geheele gezinnen tot hare slachtoffers maakt. Men schrijft het ontstaan der ziekte toe aan het gebruik van water uit minerale bronnen waartoe de bewoners der meenen kerel is toch niets gelegen. Zoo heeft de lieve Suze zelve mij geholpen! Eerst wist ik zelf nietwaarom ik haar tegen Frans waar schuwde.... Jaik ben jaloersch, verschrikkelijk jaloerschdat doet haar eene goede gedachte van mij koesteren. De zaken loopen beter dan ik dacht. Daarop ga ik nog een kruik bier drinken." Hij sloeg den weg naar de herberg in. Hij ontmoette nog eenige boeren in de gelagkamer, aan wie hij den dood van vrouw Espe mede deelde. Zoo hij echter meende dat de zakeD voor hem goed stonden, had hij zich deerlijk bedrogen. Het toeva! speelde niet alleen hem maar ook Suze een leelijken streek. Eckhardt, de schrijnwerker, die van eene reis naar de stad terugkwamhad aan de heining gestaan en het geheele gesprek der twee aangehoord; hij wreef zich het voorhoofd als of hij aan de waarheid van hetgeen hij vernomen had twijfelde. „Neen dat is ai te erg J" bromde hij. „Ik zou het niet kunnen gelooven zóo ik Suze's slem zelve niet herkend had en haar niet in huis had zien gaan. Zij heeft zich reeds aan Dirk Starke verloofd en de brave Arnold Peters is nauwlijks begraven Zoo ziet men wat men van die jonge vrouwen verwachten kan. Drie dagen lang rukken zij zich de haren uit het hoofd over den dood van haren man, dan echter denken zij weder aan trouwen. En Arnold heeft mij nog al verzocht zijne vrouw tegen den roode in bescherming te nemen En ziet nu eens de treurende weduwe is reeds wederom bruid en heeft zelfs van haren bruidegom geld aangenomen Heeft zij niet hoog en duur verzekerddat zij dien Dirk Starke vreesde P Zooveel schaamte heeft zij echter nog, dat zij hare verloving vooreerst nog geheim wil houden. Achwat dat ellendige geld al niet vermag Het maakt van dien slechten en hatelijken kerel Waalwijk, 26 November 1884. Hoe goed en gemakkelijk het postwissel stelsel hier te lande ook geregeld is, toch ontbrak er, naar veler wensch, nog iets aan. Voor de verzending van bedragen, hoe gering ook, moet men zich naar eene postinrichting begeven, dievooral op het platte land, nu juist niet altijd zoo in de nabijheid gevonden wordt. Dan brengt de regeling der postwerk- zaamheden mede dat slechts gedurende een zij het dan ook ruim gedeelte van den dag, Ge legenheid tot het verzenden van postwissels oestcicu. In sommige gevallen wenscht de afzender van een postwissel zijn naam geheim te houden en ofschoon dit nu ook bij gewone postwissels wordt toegestaanis dikwijls die naam geen geheim voor den ambtenaardie den postwissel ter verzending aanneemt. Eindelijk bestaat er wel eens eene bijzondere reden, waarom de afzender van een postwissel zelf dezen gesloten in een begeleidenden brief, wenscht te verzenden in plaats vanzooals ten aanzien van gewone postwissels geschiedt, die verzending aan de postadministratie over te laten. In al die gevallen voorzien nu de postbewijzen, die met 1 December aanstaande worden ingevoerd. Voor de postbewijzendie verkrijgbaar zullen zijn in 19 soorten namelijk tot bedragen van 1, 1 h 2 2 V2 gulden enz. tot en met 10 gulden wordt de helft van het recht der gewone post wissels geheven en daarenboven een halve cent voor formulierkosten. Een ieder zal zich aldus postbewijzen in voor raad kunnen aanschaffen, om die in een brief of omslag te verzendenwanneer en waarheen hij wil, mits binnenslands. Voor de verzending vult men er den naam op in van den persoon voor wien het geld bestemd is en scheurt er de strook af, die bewaard moet b.ijven om te dienen als bewijs van stortino- voor het geval dat het postbewijs verloren mocht gaan. De postbewijzen zijn 6 maanden geldig, doch ook na verloop van dien tijd kan, bij aanvrage aan eenige postinrichtingmachtiging tot uitbe taling verkregen worden. Voor de uitbetaling gelden voorts dezelfde regels als voor gewone postwissels. 1V,°°r d? 7erleende concessie tot den aanleg en de exploitatie van den stoomtramweg 's-Herto- genbosck—Waalwijk, met een zijtak naar Heusden, is door den heer van der Ven aan gedep. staten van Noordbrabant verlenging aangevraagd. Een der hoofdprijzen van de Amsterdamsche wereldtentoonstelling is getrokken door een in woonster van Kuik, iemand afkomstig uit Gouda. De Nieuwe Goudasche Ct. deelt het volgende mede omtrent de manier, waarop de winster door de heeren die met het afgeven der prijzen ziin belastis behandeld. een goed mensch. Zoo Suze later een braaf man getrouwd had zou niemand het haar ten kwade geduid hebben maar dat zij haren Arnoid reeds zoo spoedig vergeet.... neen, dat is te ero-l ik heb geen greintje achting meer voor haar T" Zoo dacht en oordeelde Eckhardt, een eerlijk schrijnwerker, die met den arbeid zijner handen een talrijk gezin onderhield. Zijne vrouw zat hem, ijverig bij de lamp werkende, te wachten. Onder- het eten verhaalde hij haarwat het toeval hem te weten had doen komen. De vrouw stond verbaasd en staarde haren man aan als of hij haar een sprookje verteld had. „Heeft zij zich met dien roode ingelatenmet dien leeglooper en dronkaard Neen man, gij hebt u vergist." J „Ik heb het gesprek van woord tot woord verstaan, dus kan ik mij niet vergist hebben." „Dus zal zij den man nemen tegen wien gij haar hebt moeten beschermen? Begrijp eens, hoe sluw zij is „De oude Peters moet zich in het graf om- keeren Men moge zeggen wat men wilik voor mij geloof dat die gemeenzame omean» al langer moet bestaan hebbeu. FoeiSuze ver diende eens afgerost te worden." „Spreek er tegen niemand van." „Wat gaat mij dal aan Maar dat wil ik u wel zeggen dat ik met de weduwe niets meer te maken wil hebben." Reeds den volgenden morgen vroeg klopte buze bij den schrijnwerker aan. Baas Eckhardt bracht haar naar de werkplaats waar hij juist aan zijn werk begonnen was. Zij deelde hem het overlijden harer buurvrouw mede en bestelde eene kist. „Maak hem vrij goedvoegde zij er bij „ik zal de kist betalen." „Zult gij ze betalen „Ja, dat heeft Re brave wel verdiend." In gezelschap van een kenner wendde zij zich naar het gebouw, waarin de prijzen gedeponeerd zijn en werd om te beginnen gebracht voor een servies (de prijs bestaat uit een servies van vijftienhonderd stuks kristallen voorwerpen met zilver ^gemonteerd en opgegeven tot een waarde van 25,000 frs.) dat door den zaakkundige ge oordeeld werd de werkelijke prijs niet te kunnen zijn. Ook een tweede stel, dat aangeboden werd, kon niet als zoodanig aangemerkt worden, waarna eindelijk het werkelijke servies werd aangeboden. De heeren die druk in het Fransch en daarna in het Engelsch converseerden boden nu f 3000 voor het lot aan waarin door de belang hebbende geen genoegen werd genomen. Nu begon men uit een ander vaatje te tappen en onderzocht het lot met eene loup, waarop de ver klaring volgde, dat het lot niet echt was, daar het echtenummer zich te Parijs bevond. Veel praten hielp niet en de eigenaar van het lot wendde zich dus tot de politie weike met de toedracht der zaak werd in kennis gesteld, terwijl het lot bij haar werd gedeponeerd. Door de justitie in Belgie is aan die te Maastricht medegedeeld, dat zij heeft aangehouden eenige personen, die in 't bezit zijn gevonden van zilveren voorwerpen en geldswaarden. Men ver moedt dat het de daders zijn van den diefstal, gepleegd bij mevrouw W. te Meersen. Onder Teteringen (bij Breda) zijn drie zoutsmokkelaars ontdekt. Met achterlating van 100 kilogram zout zijn twee daarvan gevlucht. Alleen de derde werd aangehouden. Bij de herbesleding op 10 November aan het centraal magazijn Amsterdamis L. Lombarts te Tilburg aannemer geworden van onderst, artikelen 1250 sabelkwasten voor cavallerie. 500 artillerie. 125 knielappen voor tamboers. 15500 broekdraagbanden infanterie. *000 cavallerie. Aan denzelfden werd nog gegund, niette genstaande hij niet was de laagste inschrijver: 1050 paren bezetsels voor rijbroeken cavall. 1400 u n veld-art. 50 rijdende-art. Bij de herbesteding door de hoofdadraini- stratie van het koloniaal werfdepot waren de minste inschrijvers voor perceel 1. Rood en lichtbl. uitmonstering laken E. Lombarts Zn. te Tilburg voor f 4.10. 2. Grijs keperlaken, van Dooren en Dams te Tilburg voor f2.82. 7. Blauwe baaien borstrokken D, P. de Booij te 's Bosch voor f4.17. 9. Scheepsmutsén D. P. de Booij voor f 0.585. 10. Kwartiermutsen J. van den Bergh te Baardwijk voor f 1,04. 1G. Ivleedertasch T. M. van Grins ven 's Bosch f 5.67. Gordels tot kapmessen D. P. de Booij f 0,85 Schoenen T. M. van Grins ven f 0,50 Bij de aanbesteding door het ministerie van koloniën op 19 November waren minste inschrijvers voor perceel 16. Leder. II. D. Elias en Co te Arnhem voor f998. 16. Lederwerk. T. M. van Grinsven £11. te 's Bosch voor 2634,50. 18. Patroonzakken. D. P. de Booij voor f 3X25. 19. Trombehoeften. T. M. van Grinsven voor f 3294,60. 24 Traan. Wed. J. E. de Boer Jr. Zn. te Dordrecht voor f760. „De gemeente zou de kosten kunnen dragen dacht de baas. „Espe is bij de landweer.!., hebt gij dus zoo veel geld te veel?" „Neen, ik ben arm, zoo aim als ik altiid geweest ben; maar ik zal bij mijnheer Börner bereid°" 6Ü h* is altiJd tot ^ldoen De schrijnwerker zag de weduwe vorschend aan. „Buurvrouw de oorlog heeft vreemde dingen in ons dorp doen ontstaan. Frans Fink zal wel reeds te huis zijn." „Ja, ik heb hem gesproken." ver'tdaf» °°k m'J° "iend Peters Suze begon te weenen. „Hij heeft gezien hoe mijn Arnold gevallen is. snikte zij. „Naar zijne beschrijving is het verschrikkelijk in uen slag toegegaan. Ach God ik kan er niet aan denken !"- Zij moest zich met haar voorschoot de tranen afwisschen. Baa3 Eckhardt begon driftig te schaven. „Die vrouw kan nog weenendacht hii „maar het zijn krokodillentranen Goed rien hij„goed ik zal de kist maken.... dezen avond zal gij gereed zijn." Hij keerde zijne buurvrouw den rug toé en werkte voort. Suze vertrok. In het- voorhuis zag ZIJ hare buurvrouw, die het ontbijt gin' gereed maken. Suze groette haar. 0 „Weet gij het reeds, buurvrouw?" De vrouw bleef staan en vraagde „Wat zou ik weten „Dat vrouw Espe dezen nacht gestorven is „Lieve hemel 1" „Ja het is snel toegenomen." (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2