Nummer 96. Donderdag 4 December 1884. 7e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Frankrijk. De soldaat van de landweer. Spanje. UITGEVER: Waalwijk. Eene Novelle. De Echo van het Zuiden, Si iu lil, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. mb—miiimHMHMiiiiiwHi«inwin iiinijjgjulivawn-rtaagaaaaM Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsin g opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steinek, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De donkere wolken die zich boven het mi nisterie samengepakt hadden zijn weder voor eenigen tijd afgedreven. Nadat de scherpe aan vallen die hel ministerie en vooral de heer Ferry bij het Tonkin-debat heeft te verduren gehad, de meerderheid der kamer van afgevaardigden voor alsnog niet hebben kunnen bewegen den heer Ferry haar vertrouwen te ontzeggen en zij de aangevraagde kredieten heeft toegestaan is de kamer overgegaan tot stemming over de motie van orde der heeren Spuller en Sadi-Carnot. Het eerste deel der motieluidende: „de kamer volhardt bij haar besluit om aan het Tientsin- tractaat uitvoering te geven," werd met 37 5 tegen 35 stemmen aangenomen. Het tweede deel houdende dat „de kamer acte neemt van de ver klaringen der regeering en op hare geestkracht rekent om de rechteD van Frankrijk te doen eerbiedigen" werd met 282 tegen 187 stemmen goedgekeurd. Uit alles blijkt dusdat het vaststaat den oorlog voorttezetten en de regeering dus weinig hoop heeftdat de onderhandelingen die nog steeds met de Chineesche regeering gevoerd worden tot een gunstig resultaat zullen leiden. De laatste voorstellen door Tsong li-Yamen aan de diploma tieke agenten van Frankrijk in China gedaan welke de heer Ferry in den loop van het debat over de kredieten in het. parlement heeft voor gelezen luiden als volgt: lo. Frankrijk ziet af van het protectoraat over Annam; 2o voor Tonkin wordt een nieuwe grensregeling vastgesteld, vol gens welke de grens zal loopen tot voorbij Cao-Bang 3o. het tractaat van Tientsin wordt ingetrokken 4o. over Tonkin mogen geen han delsartikelen in China ingevoerd worden. Dat Frankrijk zulke voorwaarden niet kan aannemen spreekt van zelfen de mededeeling er van door de regeering in het parlement heeft zeker veel bijgedragen tot bespoediging van de discussie over de kredieten en tot haren voor hei kabinet zoo gunstigen uitslag. jMMggaMWMMMBBM— «III I ■jJJMBi LVIII. De soldaat stond als versteend zijn door de zon gebrand gelaat drukte angst en schrik uit. Ook Hermine verscheen zij sprak woorden van troost tot den man en trachtte hem op het ergste vooi te bereiden terwijl deze met starren blik naar het venster zag. De stok ontzonk zijne hand, zijn hoed viel op den grond. De kinderen, die hem omringden weenden overluid. Eensklaps sprong Espe op. Suze had voor het oogenblik haar eigen leed vergetenzij wilde haren buurman weer houden eerst nog met hem spreken, doch deze, zich niet langer meesterschoof haar driftig ter zijde en liep in huis. Op hetzelfde oogenblik hoorde men een doordringenden gil... Toen was het stilals of er zich geen levend wezen in de hut bevond. O God 1" fluisterde Hermine//neem den ongelukkige in uwe hoede Suze liep den soldaat na; daar lag hij geknield, met de beide handen de kist omklemd houdende. Zijn gelaat rustte op de koude bleeke wangen der echtgenootdie voor hare laatste rustplaats gereed was. Krampachtig bevende bleef hij daar liggen tot de vreeselijke smart zich ontlastte in een luid geween. Nog altijd knielende, bedekte Espe zijn gelaat met zijne bevende handen. Zijne echtgenootzijne trouwe echtgenoot, de zorgvolle moeder van haar hulpbehoevend kroost dood.... O vreeselijke hartverscheurende gedachte! De nijvere handwerksman bezwijkt voor haar, even als de philosoof door sophistische redeneeringen zijne smart tracht te verzachten en te verzetten. Te Monceau-les-Miues hebben naar aan leiding van de jongste dynamiet-ontplofïingen verscheidene arrestaticn plaats. Er zijn weder drie personen in hechtenis genomen waardoor het aantal op 21 wordt gebracht. Een zonderlinge verkooping werd dezer dagen te Parijs gehouden. De te verkooper. goe deren waren oude meubelen en versleten huisraad. Maar bijna alles, wat de afslager aanbood, werd na druk bieden verkocht voor veel meer dan het nieuw gekost moet hebben. Een gebrokeu spie gel b. v. bracht 100 francs op een oude on ooglijke canapé 140 francs enz. De reden waarom men zoozeer op dien ouden rommel gesteld was isdat de meubelen af komstig waren van wijlen de weduwe van Dufour, directeur van het Theatre de Beaumarchais. Dufour en later zijn weduwe ook had de ge woonte groote sommen gelds iu meubelen, boe ken enz. te verstóppen maar beiden vergaten door de zwakhoofdigheid van den ouden dag veelal waar zij het geld geborgen hadden. Die eigenaardigheid had zooveel liefhebbers voor het huisraad aangelokt. De koppers hebben niet verzuimd hun duurgekochte meubelen boeken kussens euz. te onderzoeken al moesten zij ook vernield worden. Maar of zij veel gevonden hebben is niet bekend. Te Grenoble en in den omtrek zijn Donderdag avond achtereenvolgens eenige schokken van aardbeving gevoeld voorafgegaan door een on- deraardsch gerommel. Groot was de schrik, die daardoor ontstaan is. In het geheel hebben de schokken die tot de hevigste behooren, waarvau de oudste menschen te Grenoble de herinnering bewaard hebben, 30 a 40 seconden geduurd. Van ongelukken heeft men echter niet vernomen. De wetwaarbij de verkiezing van den senaat op nieuwe grondslagen wordt gevestigd welke door den senaat reeds is aangenomen, is Zaterdag door de kamer van afgevaardigden in behandeling genomen. Zooals het wetsontwerp thans luidt ondervindt het niet den steun der regeering en wilde deze liever haar vroegere ontwerp aangenomen zien. Men verwachtte om deze reden dan ook dat een amendement, waarbij het ontwerp in den geest der regeering veranderd Hermine trad met de kinderen nader. Daar stond nu het gebeele gezin bij de laatste woning eener liefhebbende gade en moeder. Zoo de vader éénen dag later teruggekeerd ware, hij had zijne vrouw niet meer kunnen zien, hij had alleen zijne tranen op het graf kunnen plengen. Espe stond opbeschouwde in gedachten ver zonken het lijk terwijl de tranen over zijne ge bruinde wangen vloeiden en zich tot de kinderen wendende zeide hij stamelende wGij hebt nu geene moeder meer! Bidt God, bidtkinderen dat hij mij voor u behoude! Eensklaps veroorzaakte eeue andere gedachte eene rilling door al zijne leden. „Zoo ik eens mijn haard niet had weder gezien!" fluisterde hij„dan stonden zij daar als weezen bij de lijkbaar Espe spreidde zijne beide handen over de kleinen uit. „Herminefluisterde de jonge weduwe. „Schep moed lieve Suze." „Ach ware ik in de plaats dezer vrouw ge storven! Miju leven wordt door smart en kommer verteerd ik heb geen levensdoel meer... Allen keeren van het leger naar hunne haardsteden terug, en ik..." „O er zijn zoo vele treurende weduwen in elke stad en elk dorp!" „Achware ik dood ware ik dood!" snikte de jonge vrouw die hare aandoening niet langer meester was. Espe legde zijn ransel af en viel op een stoel neder; hij sprak van den rampzaligen oorlog, die hem genoodzaakt had zijne dierbaren te ver laten. Hermine troostte hem met de woorden „Er was geen redmiddel meer over voor de genezing uwer arme vrouwdie ook gestorven zou zijn zoo gij hier geweest waart. Troost u, arme manmet de gedachtedat God uwe wordt, aangenomen zou worden, hetgeen echter niet het geval is geweest. Integendeel nam de kamer zonder oppositie de eerste paragraaf van het ontwerp aan waarbij bepaald wordt dat alle senatoren voortaan door de departementen en de koloniën moeten worden verkozen en dat het systeem der benoemingen voor het leven en de coöperatie afschaft. Of de tweede paragraaf, waarbij bepaald wordtdat de tegenwoordige leden van deu senaat, zoowel de onafzetbaren als de anderen hun mandaat zouden blijven uitoe fenen gedurende den lijd voor welke zij geko zen zijn heeft de heer Achard een amendement voorgesteld de onafzetbare senatoren van dit voorrecht uit te sluiten en dus dit praerogatief onmiddelijk op te heffen. De kamer besloot met 260 tegen 215 stemmen dit amendement in over weging te nemen. Wordt het voorstel Achard aangenomen, dan zal daardoor tevens de wet veroordeeld zijn. Want de senaat zal nooit stemmen voor een ontwerpdat rechtstreeks tegen een groot aan tal van zijn eigen leden is gericht. De heeren van het Luxembourg hebben er niets tegen dat hunne opvolgers op meer democratische wijze hun mandaat verkrijgen maar zij zouden het eene beleediging achten wanneer men aan de daartoe strekkende bepalingen eene terugwerkende kraeht gaf. Een telegram van Maandag meldt intusschen dat de kamer van afgevaardigden het amende ment van den heer Achard heeft verworpen met 263 stemmen tegen 234, nadat de regeering het had bestreden. Een depêche van de Lloyds uit Hongkong verzekertdat de stoomketel van een der voor Formosa liggende Fransche oorlogschepen in de lucht is gesprongen. Dertien personen zijn daarbij gedood. De Standard meldt uit Hongkongdat hevige stormen de Fransche operaties op Formosa verhinderen. Aan de Times wordt van die zelfde plaats geseind, dat de Franschen den 14en November beproefden de Chineesche scherpschutters te ver drijven die op de heuvelen in den omtrek van levensgezellin van eene pijnlijke ziekte verlost heeft „Moet dat mijn eenige troost zijn riep de man schreiende uit. „Wat God doet is wel gedaan „Ach zoo ik hier had kunnen zijn Wat moet die arme vrouw geleden hebben Hermine troostte naar haar beste vermogen. Espe weende niet meer; maar dof in zich zelve gekeerd zat hij op een stoel en sloeg nu en dan een blik op de kist. Het kleine blonde meisje raapte eene bloem op en legde die zorgvuldig op het witte lijkkleed. De eerste vraag was nu wat er moest gedaan worden. De weduwnaar wilde noch de kist noch de woning verlaten ofschoon Suze bij hem aandrong voorloopig van haar huisje gebruik te maken. „Laat mij alleen smeekte de arme man „hoe lang heb ik de lieve doode nog? De laatste uren moet ik met haar doorbrengen is zij een maal in het graf nedergelaten dan is zij voor eeuwig van mij gescheiden." „Voor eeuwig herhaalde Suze. Espe wees haar met de hand af. „Had ik mijne vrouw nog!" brak hij klagend los. „Lieve buurvrouw ware ik in de plaats van uwen man gesneuveld Hermine wees op de kinderen. „Vergeet gij dezen dan vraagde zij op ver wijtende toon. De vader drukte de kleinen met vuur aan zijn hartals vreesde hij dat zij hem ontnomen zouden worden. „Ik moet werken riep hij „hard werken En daarom zal ik leven o mijne vrouw, mijne lieve vrouw Nu stond hij weder bij de kist en staarde zwijgend het lijk aan. De vriendinnen wilden zich verwijderen toen buurman Eckhardt bin- Kelung geposteerd waren. De Chineezen sloegen de Franschen terugdie 20 man dooden hadden. Den 16en beschoten de Franschen de heuvels en ontnamen den Chineezen de lijken hunner ont hoofde strijdmakkers. De blokkade van Formosa is geheel onvolledig, en wordt telkens geschonden. Het heet, dat op de Fransche vloot de pest is uitgebroken. Uit Marseille wordt aan de Daily News geseind, dat eerstdaags 15,000 man naar Tong kin worden ingescheept. De regeering heeft be volen verscheiden transportschepen uit te rusten voor den dienst naar China. blijft De onderteekenaars van het manifest der Ma- dridsche studenten zullen in rechten vervolgd worden. Een ofïicieele dépêche meldtdat de politie te Key-West (Florida) eenige personen, die vroe ger tot de Cubaansche opstandelingen behoorden, in hechtenis heeft genomen toen zij zich gereed maakten naar Cuba te vertrekken. Niet alleen te Madrid maar in geheel Spanje ziet het er op het oogenblik niet roos kleurig uit, zooals uit een telegram uit Hendaye onder dagteekening van 29 November aan de Indépendance Beige blijkt. De correspondent van genoemd blad seint Ondanks de beweringen der officieuse organen de toestanddoor de ongeregeldheden onder de studenten veroorzaakt, ernstig. De liberale en conservatieve hoogleeraren volharden in hun voornemen om de zaak voor de recht bank te brengen indien de minister weigert aan het verlangen in hunne petitie uitgedrukt, gevolg te geven. De studenten zelfs de katho lieken weigeren lessen bij te wonen welke de hoogleeraren op aanstoken van Pidal en de an deren geven en waarin de manifestie wordt afgekeurd. De beweging breidt zich uit tot de universiteiten in de provinciën, waar de overheid maatregelen begint te nemen. De censuur gaat met gestrengheid tegen de bladen te werk46 dagbladen van Madrid zijn in beslag genomen en worden gerechtelijk vervolgd. nentrad die van de terugkeer des ongelukkigen gehoord had. „Blijf bij hemfluisterde Suze hem in het oor „ik zal wel voor eten en drinken zorgen." Zij verlieten de woning. Eckhardt gedroeg zich als een trouw buurman. Des avonds ging Espe met hem de kinderen sliepen des nachts bij Suze. Den volgenden dag had de begrafenis plaats; elk, die het maar eenig- zins schikken konvolgde den stoetwelke langzaam het kerkhof naderde. De vader volgde onmiddellijk met zijne kinderen de baarde krachtvolle mau die den dood op het slagveld getrotseerd had was als verbrijzeld; de kinderen, door Suze zoo goed mogelijk gekleed, schreiden. Ook de oude Grasberg ontbrak er nietmaar ging in groot-uniform naast den geestelijke; het was eene hulde aan den dapperen verdediger des vaderlands. Ook zag men den schout onder den stoet. Bij het graf hield de leeraar eene treffende toespraak. Nadat Espe de eerste handvol aarde op de kist geworpen had werd de groeve ge sloten. Een half uur later zat de weduwnaar met zijne kinderen alleen in het huisje, dat thans zoo stil en verlaten voor hem wasalsof er niemand in woonde. De kleine ruimte kwam hem zoo hol en ledig voor. De trouwe gade de zorgvolle moeder, die zich hier zoo ijverig bewogen had ontbrak. Tegen den avond hield er een wagen in de nabijheid van het dorp stil. Een officier stapte er uitnadat hij den koetsier eenige bevelen gegeven had sloeg hij met snelle schreden den weg naar de houtvesterij in. De schemering was reeds begonnen toen hij deze woning bereikte. Het tuinhek stond open. De officier ging den tuin door trad den gang in, waar de dienstmeid juist het licht aanstak. „Stilstil 1" fluisterde hij.

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 1