Engeland. Italië. Amerika. BINNENLAND. Rusland. Dagelijks komen de conflicten tusschen libe ralen en convervatleven voor. De regeering heeft den gemeenteraad der hoofdstad geschorst en maakt door middel harer bladen bekenddat zij geweld zal gebruiken tot het tegengaan der onderwijsmanifestatiewelke zij als de voorbode der revolutie beschouwt. De hoofden der dynastiek-liberalen zijn met Castelar van gevoelendat de conservatieven eigenlijk de clericalen en de Zorillisten in de hand werken door hunne verdediging van de strenge maatregelen der overheid en politie van Madrid. Wegens de spanningwaarin dc gemoederen verkeeren kan men eik oogenblik eeue nieuwe uitbarsting verwachten. De Gazeta maakt een koninklijk besluit bekendwaarbij een onderzoek bevolen wordt naar de ongeregeldheden ouder de studenten. Bij dat besluit wordt tevens de bijeenkomst van den hoogen universiteitsraad verboden. schrift van den heer Stanukowitch niet slechts verboden maar ook is deze schrijver door de regeering naar Turkastan verbannen. Gladstone was Woensdagavond in Piccadily bijna overreden. De minister hielp een ouden man, op diens verzoek de druk bereden straat over steken en een rijtuig, dat hij door zijn parapluie niet bemerkte was op het punt hem omver te werpen toen het geschreeuw van eenige voor- bijgangers den koetsier opmerkzaam maakte, die nog juist in tijds zijn paard tot staan bracht. De Standard meldt uit Kimberleydat Engeland naar het heetde voorwaarden der vrijbuiters in Bechuanenland heeft afgewezen omdat zij onaannemelijk en bovendien onbe schaamd zijn. De Times verneemt uit Durban dat af- deelingen van het Afrikaanderbond in de Trans vaal en den Oranje-Vrijstaat tegen 24 December eene Afrikaander conferentie te Potchefslroom hebben bijeengeroepen om den politieken toe stand te overwegen en tevens een plan tot unie of nauwere aaneensluiting der twee republieken. De Volksstem te Pretoria bestrijdt dat congresplan ten sterkste als ontijdig. jj Door een landeigenaar in de nabijheid van Rome is voor eenigen tijd een koffietuin aan gelegd. Het sehijntdat grond en klimaat voor de koffiecultuur geschikt zijn; immers zijn oogst bedroeg dit jaar twee duizend kilogram goede koffie per hectare. Aan den^ voet van den vuurspuwenden oerg te Etna is een modderkrater ontstaan van ongeveer 500 meter middellijn. De uitgebraakte modderstroom vloeit naar Monte Furmento en het dennenwoud van Bianca-viila. Van een wondervolle druipsteengrotdie onlangs te Dorgaliop het eiland Sardinië, ont dekt werd geeft een Italiaansch blad de vol gende beschrijving. z/De ingang van de grotwaarheen een nauw, duister pad door een bergkloof geleidtis een ruim gewelf, door zuilen gedragen. In den steengrond kan men de sporen van menschen- voeten zien. Van hieruit komt gij iu een groote zaal, welker pracht u een uitroep van bewon dering ontlokt. Zestien zuilen met veelkleurige kapiteelen staan op den marmeren vloer en schragen een zuiver witte zoldering, waaraan allerlei figuren als van vogels, geweren, slangen, manden met vruchten enz. hangen. Ook is er een met gekleurde bloemen versierd altaar waarop een kastje en groote kandelaren. Mep' vindt in de grot nog zes andere groote vertrekken, alle versierd met druipsteen arabesken zuilen en allerlei grillige figuren. Het versteende ge raamte van een groot hert, dat er mede ontdekt werd is aan een hoogleeraar te Cagiiari geschon ken. Uit de Russische provincie Lijfland komen nog steeds berichten van /agrarische" geweld dadigheden voornamelijk brandstichtingen. Veertig personen leden van een geheim ge nootschap zijn als medeplichtig daaraan iu hechtenis genomen. Uit Riga zijn troepen ge zonden. De voorstanders van de matigheid munten in Amerika niet altijd door gematigdheid uit. Dat bleek onlangs weder te Palmyrain Indiana. Daar is een herberg 's nachts door een bende van 30 als mannen vermomde en gewapende vrouwen overrompeld en geplunderd. De voor- vechsters der matigheid sloegen alle glazen flesschen en vaten aan stukken cn trokken na haar werk der verwoesting af, onder bedreiging van den herbergier te zullen //lynchen" als hij nog sterken drank bleef verkoopen. De drankverkoop is in den staat Indiana bij de wet geoorloofd, maar verscheidene gemeente besturen hebben hem binnen hun gebied verboden. Dat verbod wordt echter op vele plaatsen niet Streng gehandhaafd. Een hevig gevecht met een reiger wordt door een Amerikaansch blad verhaald. Een man, die bij de Fen Mile-rivier (Staat New-York) op de eendejacht was, zag aan den oever van de rivierdicht bij hem een blauwen reiger opvliegen. Hij schoot op den vogel en het dier viel fladderend op den grond blijkbaar zwaar gekwetst. Om den reiger levend te vangen legde nu de jager zijn geweer neder en liep hij naar de plaats waar de vogel lag. Deze richtte zich intusschen op en trachtte weg te loopen maar weldra viel hij weder neer. Nu boog de jager zich over hem heen om hem op te nemen, doch het dier sprong op, bracht hem met den snavel ee:i wond in het aangezicht toe en wierp hem op den grond. Dat deed de 2 voet hooge reiger tot driemaal toe. Maar eindelijk gelukte het den jager na een wanhopigen strijd waarbij hij al zijne krachten moest inspannen, het dier te worgen. De man is deerlijk gewond. Hij is voor goed blind aan het linker oog en hij loopt gevaar ook het rechter te verliezen. Volgens particulier telegram uit St. Peterburg, wordt er tegenwoordig met buitengewone streng heid toezicht gehouden op de voortbrengselen der drukpers. Zoo i3 dezer dagen een maand- z/Lieve hemelstamelde de meid. //Waar is mijne moeder?" z/In de woonkamer." z/En mijn vader?" z/Hij wordt elk oogenblik tehuis verwacht." Frederik Grasberg wierp zijn mantel af; daar stond hij in kapiteins uniform, op zijne borst prijkte een ordelint. Zachtkens naderde hij de deur en zag door het glasraam naar binnen, Zijne moeder zat aan de tafel bij het lamplicht, te lezen. Zij was zoo in haren bijbel verdiept dat zij het niet bemerkte, toen de deur open ging. //Goeden avond moeder Het boek ontviel aan de bevende handen der verraste vrouw zij had de stem haars zoons herkend. Sprakeloos staarde zij deu terugkeerde eenige oogenblikken aan. „Frederik mijn Frederik riep zij, Eer zij kon opstaan had haar zoon baar reeds in zijne armen gedrukt en vreugdetranen vloei den onder de hartelijke kussen langs de wanden van moeder en zoon. Toen stond zij op°en verlustigde zich in het aanschouwen van den schoonen krachtvollen jongeling. Zij overlaadde hem met teedere verwijtingen, omdat hij zijne terugkomst niet vooraf gemeld had; het was haar dus volstrekt onmogelijk geweest iets tot de te huiskomst van den kapitein gereed te maken. Waalwijk, 3 December 1884. Aan het in de tweede kamer gesprokene, naar aanleiding der interpellatie van den heer Bah 1 man omtrent het gebrek aan werk in ons landontleenen wij het volgende De heer Bahlmann constateert voor zooveel noe noodigdat er inderdaad gebrek aan werk is bij de verschillende takken van nijverheid hier te lande als daar zijn: de papier-, de leder-, de ïjzei industrieenz. Aan wie de schuld? Sp. ant woordt aan de regeering en aan de meerderheid, der volksvertegenwoordiging. Hadden wij in 1876 het voorbeeld gevolgd van Duitschland, Spanje, Frankrijk en andere staten, dan zouden die ver schillende takken van onze eigen industrie op dit oogenblik niet lijden door de concurrentie vand erpr0? der ons omringende landen. Wat daaraan te doen? Z. i. zou alleen afdoende baten eene herziening van ons tariefmaar hij ziet indat daarvoor op dit oogenblik weinig kans van slagen bestaat. En daarom zal hij nii dan ook niet vragen of de regeering genegen' zou zijn b. v. eene commissie te benoemen tot onder zoek der vraag nopens tariefherziening, want de tegenwoordige minister van financiën heeft zich deswege uitgelaten in -dien zin dat hij wel eene heiziening zou wenschen uit een fiscaal oog punt, maar geenszins een beschermend tarief zou willen. Hij nu spreekt thans alleen voor zich zelf- en HH aofT8 ee.^ p'?rti-j- Wil echter een ander id aan deze zijde der kamer die vraag naar tariefsherziening appuyeeren het zal hem aange naam zijn. Hij heeft alles gedaan wat in zijn 2n ,Wf, 0ra er, to® te «««kenmaar zijne £ngAi! mm g®faalcL Bn heerscht er dus op dit oogenblik, hetgeen ontegenzeggelijk is gebrek aan werk in de verschillende tafkei van' industrie, spr. heeft zijn plicht gedaan, en wascht zijne handen in onschuld. Maarafgescheiden nu van de quaestie der ta riefsherziening meent lii.j% dat de regeering toch op dit oogenblik hulp kan verleenen en wel in tweeërlei opzicht; vooreerst wat betreft den scheepsbouw, en ten tweede wat aangaat de ïjzerindusArie. De afgevaardigde ontwikkelde verder zijne interpellatie omtrent deze twee zakenwaarbij onze lezers echter minder belang hebben. De minister van binnenl. zaken zeide in zijn antwoord onder-meer: dat ook de regeering be treurt de werkeloosheid cn heerschenda malaise een toestand die medelijden wekt, en hij is over tuigd dat alle leden der kamer wenschen dat dit lijden ophoude. De interpellant kan dan ook de voldoening hebben dat hij den wenscli van velen uitspreekt als liij er op aandringt, dat alles wat komen an worden> om er aan tegemoet te De heer Van Houten was het niet met den heer mill man eens dat eene sociale quaestie tot een onderwerp van interpellatie tot de regeering kan gemaakt worden. Immers van de regeering kan men vragen, handhaving van het recht maar niet verschaffing van werk of, protectionistische maatregelen. Intusschen zal hij daarin niet verder treden want w-,8' iemand hier voor een protectionis tisch systeem is, zoolang zal een enkel lid weinig doe 8 aan s'ie^se^ van vriJe mededinging En bovendien, gemis aan arbeid vertoont zich met enkel hier te lande, maar ook elders b. v. in datzelfde Frankrijkwaar het proctectionisme zoo zeer gevierd wordt. Het hangt niet afvan welke regeering ook, of in de industrie "nu eens meer dan eens minder verkeer heerscht. Er zijn daar periodieke verschijnselenvan bloei of achter uitgang. Vooral dan, als de quantiteit van den arbeid onregelmatig is, gelijk bijvoorbeeld de landbouwer meer arbeid heeft bij den oogst dan in den wintertijd. Vandaar ook de afwisseling in het peil der loonen naar gelang van het arbeids veld. De heer Duyvis bestrijdt het betoog van den heer Bahlmann. Hij heeft veeleer-de overtuiging, dat juist het protectiestelsel in andere landen gi ootendeels de oorzaak van de malaise is, waarin wij en ook anderen verkeeren. Hij staaft dit door te wijzen op het gebeurde in Duitschland na den Fransch-Duitschen oorlog, toen het protectionis me gretig werd te baat genomen en de productie tot overdrijving werd opgevoerd. Men vergat daarbij ook en vergeet nog, dat als men den eenen tak van industrie beschermt, men alle andere takken moet beschermenwil men niet onrecht vaardig zijn. Het is mogelijk dat er iets kan gedaan worden tot leniging, maar geen gouver nement is in staat om in den nood door protectie te voorzien terwijl ook de natie veeleer moet gewenci worden niet te steunen op het gouver nement maar op eigen krachten. De heer Bahlmann repliceert. Hij is niet be ledigd over verschillende ontvangen inlichtingen. IIij houdt vol dat de voorwaarden van aanbeste- g™0raI ^at de betalingstermijnen betreft verschillende bepalingen behelzen'die kunnen gebezigd worden als middelen tot bescherming juist van de buitenlandsche en ten nadeele der binnenlandsche industrie, Hij zet verder uiteen dat het middel van staats armenzorg dat in Engeland bestaat eene vrij socialistische strekking heeft en hier te lande niet is toe te passen. Hij handhaaft tegenover den heer an Houten de stelling, dat het de plicht der regeering is om binnen den kring harer bevoegd heid de ïnlandsche industrie van werk te voorzien en de nijverheid door alle middelen te bevoor- deelen. frederik verzekerde haar dat de verrassing hem meer waard was daö de luisterrijkste ontvangst, ^ijn vaderdie elk oogenblik venvacht werd had gezegd dat een kapitein gewoonlijk aehl of veertien dagen later terugkeert dan de manschap- peu daar door hem nog vele zaken van admi nistratie te regelen zijn. Maria was gelukki" meer dan gelukkig; zij wist niet wat zij het eerst' zou aanvangen. De meid moest spoedig aan het koken en braden, ofschoon Frederik zich hiertegen verzette. Een derde couvert werd gereed geleed. De kapitein ontving zijne pakage en zond ver volgens den koetsier weg. Doch de opperhout vester liet zich wachten. Het was intusschen geheel donker geworden. De moeder deelde haren zoon al het dorpsnieuws mede, sprak van ouze, Espe en eindelijk van Börner, wiens ver legenheid zij mede in levendige verven af schilderde. De officier vraagde bezorgd „En bevindt Börner zich nog in dezelfde verlegenheid z/Neen o neen; hij schijnt door den een of ander geholpen te zijn daar hij uit eigen mid delen met in staat was de crisis te doorstaan. Men vermoedt dat de rijke Kohier zijne beurs geopend heeft." //Kohierde gierigaard die winzuchtige spe culant D r //Het is slechts een vermoeden. Uw vader ^aat echter hierin nog verder, hij denkt dat Kohier De rpgeering heeft besloten kredietwetten m te dienen, en wel naar aanleiding van een brief van den voorzitter der tweede kamer van den volgenden inhoud z/Ik heb de eer ter kennis van U.E. te beno-en dat de voorzitters der afdeelingen het gevoelen' van de leden der tweede kamer hebben inge wonnen over de vraag in hoeverre het mogelijk zou zijn de ontwerpen der algemeene begro tingswetten nog vóór den aanvang van het volgend jaar te behandelen. Ofschoon men in elk o-eval zoo spoedig mogelijk die ontwerpen in de af deelingen wenschte te onderzoeken en de verdere voorbereidende werkzaamheden daarover wenschte te zien volbrengen, was de meerderheid der leden van oordeeldatnu onder anderen de be grooting v. N.-I. voor het dienstjaar 1885 nog moet worden vastgesteld het ook bij de grootst mogelijke krachtsinspanning bezwaarlijk gelukken zou die ontwerpen der staatsbegrooting binnen den bepaalden tijd af te doen. //Van verschillende zijden werd intusschen de meening geuitdatal zou men er ook in kunnen berusten dat de dienst van 1885 voor- loopig door kredietwetten verzekerd werdhet niet op den weg der kamer lag, de regeering uit te noodigen om van dat hulpmiddel gebruik zekere bedoelingen heeft omtrent Hermine." Bij deze woorden zag zij haren zoon met een vorschenden blik aan. Een bittere glimlach, vol verachting vertoonde zich op zijn gelaat, toen hij Z61C16 i „De fijngevoelige, geestige Hermine zal zich niet aan een man laten koppelen die harer in alle opzichten onwaardig is. Ik geloof van dit gerucut niets Moeder is dan de oude vriend schap nog niet hersteld?" „Helaas nog niet, te vergeefs heb ik het be proefd eene verzoening te bewerkenuw vader wordt boos zoo dikwijls ik dit punt aanroer. Ik ken de reden dier verbittering niet, welke met den dag schijnt toe te nemen, Bovendien heeft uw vader voor u eene andere partii be stemd." J „Voor mij „Ja." „En wie „Eene der dochters van den Jandraad von Hagen stern." Frederik begon hartelijk te lachen. „Moet ik eene dier blondines tot mijne vrouw nemen moeder „Uw vader die volstrekt met den baron in betrekking wil komen wil het zoo. Hij heeft goede bedoelingen met u, hij wil u zelfs tot den adelstand doen verheffen. Dan kunt gij eene barones huwen; gij zijt immers kapitein en weldra te maken. Ik achtte mij verplicht, door mede- deeling van het bovenstaande aan U.E. de aan dacht der regeering op het gerezen bezwaar te vestigen, het aan haar beter inzicht overlatende, te beslissen wat te doen zij om daaraan tegemoet te komen." Bij de tweede kamer is ingekomen een verzoekschrift van A. G. A. van den Bergh te Amsterdam tot werkverschaffing aan den werk man door groote vermindering van leger en vloot of eene geheel anderemeer doelmatige eu vruchtdragende inrichting van het leger en de droogmaking van de Zuiderzee. Bij de verkiezing van een lid der tweede kamer in hoofdkiesdistrict Almelo zijn uitge bracht 2295 stemmen; van onwaarde 13; vol strekte meerderheid 1142. Gekozen is de heer J. van Alphen (anti-revolutionair) met 1202 stemmen. Op den heer mr. A. van Laer (liberaal) waren 1077 stemmen uitgebracht. In het hoofdkiesdistrict Gorinchem zijn uit— gebracht^ 2951 stemmen. Gekozen de heer mr. B. J. Lintelo baron de Geer van Jutphaas (anti-revolutionair) met 1930 stemmen. Op den heer C. A. Jeekel (liberaal) waren 983 stemmen uitgebracht. Op 31 December a. s. zal door het mi nisterie vat) waterstaat enz. worden aanbesteed het maken en stellen van een ijzeren bovenbouw van ecD brug voor spoorweg en «oor gewoon verkeer over de Donge te Geertruidenber"-- ra ming f 156,000. In de te Rozendaal gehouden bijeenkomst van de vereemging van beetwortelsuiker-fabri- kanteu in Neaerland is van gedachten gewisseld over de werking der wet van 20 Juli 1884, houdende nadere bepalingen omtrent den accijns op de suiker.^ Hoewel men moest erkennen dat door de rijkstitreurs over 't algemeen la<*er werd gepolariseerd dan door de gewone han- delsbureau's, was men algemeen van gevoelen dat deze wet_ veel beter werkte dan de vroegere' wetwaarbij de suikers voor de belasting in klassen werden gerangschikt. Door de kamer van koophandel te Ooster- hout is een adres gezonden aan den minister van waterstaat enz. in het belang van een lager tarief voor aangeteekeude brieven met geldswaarde. Aan de overige kamers van koopkandei in Nederland is de instemming met dit verzoek schrift gevraagd. -- Twee werklieden vielen le Breda met eene stelling naar beneden. De een brak zijn enkel en ae tweede kreegmet den valeen zwaren hardduinsteendie mede op de stellino- ^as op zijne borst. Beide werklieden die gehuwd' er. vaders van een talrijk gezin zijn, zijn in zeer zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis vervoerd. liet pakketinhoudende de Ilollandsche correspondentie en cauranteu dat altijd met den sneltrein van Amsterdam naar Parijs te Zeven bergen des avonds omstreeks 8 uren 15 uit den trein wordt geworpen geraakte Vrijdag avond onder den trein, zoodat de meeste couranten aan flarden gescheurd, en verscheidene brieven eerst Zaterdag ochtend op de lijn zijn gevonden. Gok twee postspaarbankboekjes vond men ver spreid liggen. Onder de gemeente Maasniel (Linb.) hoeft zich het volgende geval voorgedaan Een vrejmdeling, vermoedelijk een Belg, kwam daar dij eene bejaarde vrouw met het bericht dat hare dochter die in Pruisen dient, gevaarlijk' ziek wasen verzocht haarhem naar hare dochter te volgen daar hij ook in Pruisen in 't zeltde dorp woonde. De oude vrouw be<*afzich terstond, na eenig geld bij zich gestoken te hebben, met den vreemdeling naar het Pruisische dorp Elmpt. Op Pruisisch grondgebied gekomen in het uitgestrekte Elmpter-bosch werd de vrouw door hem aangevallen en van haar geld beropfd waarop hij de vlucht nam. Van de voorgewende ziekte was niets waar. Het verhaal had alleen moeten dienen om tot diefsta' te kunnen overgaan. De vermoedelijke schuldige is in Pruisen te Bochtaangehouden. Hij is genaamd J. Caspermanoud ruim 40 jaren, geboren iif Belgieen heeft 10 jaren- opperhoutvester." Fredrik schudde het hoofd en drukte een kus op het voorhoofd zijner moeder, die door hare mededeelingen haren zoou wilde polsen „Moederdenkt gij er even over als vader?" „Zoo het met uwe neiging overeenkomt, dan alleen; het zou verkeerd zijn, twee jonge lieden voor het leven aan elkander te willen verbinden zonder dat er wederzijdsche achting an liefde' bestond," „Dat is waar dat is waar! „Frederikwees eens oprecht tegenover uwe moedfrhebt gij er nog nooit aan gedacht u eene levensgezellin te kiezen „Moeder „Is er niet een meisjedat in u den wensch doet opkomen De kapitein sloot zijne moeder den mond door een kus; hij ging hierbij zoo driftig te werk, dat zij luidkeels uitriep „Gij zijt zoo onstui- P11» aj^of, dea ^jker op den kop geslagen had Frederik ik heb wel eens aan Hermine Bomer gedacht Op hetzelfde oogenblik liet zich het bassen dei honden en den hoefslag van een paard boo- ren. 1 „Daar komt vader riep de officier. „Ga daar in den hoek staan hij moet u niet aanstonds zien." (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2