Nummer 97. Zondag 7 December 1884. 7e Jaargang. 1 feuilleton! Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Frankrijk. De soldaat van de landweer. Spanje. UITGEVER: Waalwijk. STAAT VAN BRIEVEN Eene Novelle. De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Ad ver ten tien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscli- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. geadresseerd aan onbekenden. Verzonden gedurende de le helft van October. Van het hulpkantoor Baardwijk. A. Kok, 's Hertogenbosch. Van het hulpkantoor Bezooien. A. B. van Sintten, Amsterdam. Kunnende de brieven door tusschenkomst van het postkantoor terugbekomen worden. De Directeur, BAGGERMAN. Het kabinet bevindt zich in de laatste weken in geene benijdenswaardige positie. Nauwelijks is het debat over Tonkin waarin de regeering het hard te verantwoorden heeft gehad, afgeloopen, of nieuwe nederlagen worden haar toegebracht bij de behandeling van de wet betreffende de her vorming van den senaat in de kamer van afge vaardigden. De aanneming van het amendement Floquet waarbij bepaald wordtdat de senaats verkiezingen geschieden zullen met toepassing van het algemeen stemrechtwaardoor het geheele stelsel waarop het ontwerp berustin duigen ligtheeft aanleiding gegeven tot eenige minis terraadszittingen waarin de vraag besproken is of_.de regeering zal aftreden of aanblijven. De uitslag van de beraadslagingen wordt echter geheim gehouden. Ook verschillende groepen uit de kames zijn vergaderd geweest en de Union républicaine heeft besloten ter kennis van het kabinet te brengen dat zij de aanneming van het amendement Floquet niet beschouwt als op het kabinet gemunt. De genoemde groep wil met het ministeriedat het vertrouwen van de meerderheid der kamer geniet, de vernieuwing van den senaat in Januari krach tens de nieuwe wet. De commissie voor het ontwerp op de senaats verkiezing is van meeningdat het amendement- Floquet de eenvoudige verklaring is van een be ginsel, waardoor een nieuwe paragraaf noodig LIV. Marie gaf haar zoon een veilig plaatsje zoodat deze geheel in de schaduw stond. Toen opende zij het venster en zag naar buiten. De opper houtvester scheen in geen aangename stemming, keef hevig op zijn knecht en sprak zelfs van zweepslagen. wLieve hemel riep de moeder het venster sluitende, «mijn oudje komt in geen zeer opge wekte stemming te huishern is zeker weder iets onaangenaams ontmoet. Nu, wij zullen hem spoedig in een goede luim weten te brengen. Houd u bedaard, mijn zoon, opdat de verras sing volkomen zij Op het oogenblik toen Grasberg in de kamer trad, hield Maria zich als of zij de tafel in gereedheid bracht; zij had echter moeite hare aandoening te verbergen. Nu legde zij een mes hierdan daar. De binnentredende groette op ontevreden toon en legde toen zijn hoed en hartsvanger af. Met een zucht wierp hij zich in een stoel. z/Wat deert uAnton vraagde zijne echt genoot. „Bomer is een schelmNeen ik kan geen naam vinden voor zulk eene laagheid Hoe kan een mensch zijn haat zoo ver drijven Gij haat mij bijna niet weder gezien, lieve vrouw!" „Om 's hemels wil!" „Jazie mij maar aan; onze eerwaarde buur man zoekt mij te benadeelen waar en hoe hij maar kan." „Wat is er dan gebeurd." „Men heeft op mij geschoten uit den tuin van den fabrikantMijn paard schriktebe- wordtwaarin de wijze van verkiezing wordt be paald. De heer Floquet weigerde de termen daarvan vast te stellen zoolang de regeering niet gehoord was. De ministerraad die Woensdag avond te 9 ure bijeengekomen was op het Elysée, ging eerst te middernacht uiteen. Op dringend verlangen van den heer Jules Grévy is de minister van binnenlandsche zaken op zijn besluit om zijne portefeuille neer te leggen teruggekomen. De ministerraad heeft besloten de kieswet voor den senaat zooals ze goedgekeurd is door de kamer van afgevaardigden bij den senaat in te dienen en dezen te verzoeken het stelsel aan te nemen, dat door de commissie der kamer was aanbe volen. üe minister Ferry heeft nu officieel aan de verschillende mogendheden bekend gemaakt, dat de cholera in Frankrijk geheel heeft opgehouden en dus opheffing van de quarantaine-maatregelen verzocht. De minister van landbouw heeft aan de commissie der kamer voor het tarief mededeeling gedaan van het ontwerp der regeering tot ver hooging der graanrechten. De tarwe zal verhoogd worden met 2 fr, per centenaar, zoodat het recht, met inbegrip van het thans bestaandegebracht zal worden op fr. 2.60. Het meel zal verhoogd worden met het dubbeleen dus een cijfer be reiken van fr. 5.20. De regeering was van oordeeldat de landbouw er geen belang bij had, een recht op de rogge te heffenwant van dit product wordt slechts zeer weinig ingevoerd. Op de haver wil de regeering een ïecht stellen van fr. 1.50 voor de gerst zal er geen verandering komen daar de uitvoer van dit artikel gelijk is aan den invoer. Omtrent de maïs behoudt de regeering zich voor later eene beslissing te nemen, nadat een onderzoek deswege zal ingesteld zijn. Op de vraag wanneer het ontwerp in beraad slaging zou kunnen gebracht worden heeft de minister geantwoord dat de regeering eene spoe dige behandeling verlangtmaar het hangt van de kamer af te beslissen wanneer zij het ontwerp aan de orde zal stellen. Het bericht in de Times uit Hongkong dat de cholera zich op de Fransche vloot heeft gon te stijgeren en zette het op een loopen. De planken en balken van de brug, die alleen voor voetgangers bestemd is weerstonden gelukkig den lastdoch kraakten en waggelden. Op de weide gekomen viel eene vrouw het paard in den teugelhet was de weduwe van Arnold Peters. Nauwlijks aan het eerste gevaar als door een wonder ontkomen, voerde het ver schrikte dier mij bijna een tweede te gemoet ik zou aan de boomen van het berkenbosch mijn schedel verpletterd hebbenals Suze mij niet gerecf had. Dat was met recht hulp in den nood." Marie snelde driftig op haren echtgenoot toe. „Hebt gij u bezeerd Anton „God dank neen „Denk toch niet zoo kwaad van Börner." „Moet gij hem nu weder verdedigen riep de oude driftig. „Het schot kwam door de traliën van het hek en de lading vloog langs den kop van het paard. Wat ik zelf gezien heblaat ik mij niet uit de hand nemen. Op wien zou men gedoeld hebben Op mij en niemand anderswien Börner een doodelijken haat toedraagt. Hij heeff mij een kwartier te voren bij de houthakkers gezien en wistdat ik zijn tuin voorbij moest komen. Ik heb het gefluit van den kogel niet gehoord maar dat laat ik mij niet uit het hoofd praten; men wilde het paard verschrikken." Na eenige oogenblikken vraagde de opper houtvesterdie zijn blik over de tafel had doen gaan Ir „Voor wien is dit derde couvert „Raad eens Anton „Hoe kan ik het weten wien gij als gast genoodigd hebt. Gij hebt mij immers geene onaangename verrassing bereid „Ik hoopdat onze Frederik komen zal." „Wacht dan nog acht dagen of langer. O ware hij maar teruggekeerd, de dienst wordt geopendbaard wordt door Havas tegengesproken' Er hebben op de schepen voor Kelung zich enkel eenige gevallen van typheuse koorts voorgedaan, zooals men telken jare in Frankrijk in de kazernes en op de oorlogsbodems waarneemt. Een paar echtelieden te Rouaan leefden sinds lang met elkander in oneenigheid De vrouw verliet nu voor eenigen tijd de gemeenschappelijke woning en vestigde zich te Parijs. Maar ver moedende dat eene andere vrouw aldaar hare plaats ingenomen hadkeerde zijvoorzien van een fleschje met vitrioolvoor een paar dagen in de woning terug en vond daar een meisje, op wier gezicht zij den inhoud van het fleschje uitstortte. Het slachtoffer der wraakgierige vrouw, inderdaad de maitresse van den man verkeert in een verschrikkelijken toestand. De terugge keerde vrouw is gevat. Te Capdenoc is een goederentrein door verkeerden wisselstand in botsing gekomen met een aantal ledige wagens. Drie-en-twintig wag gons werden verbrijzeld. De stoker geraakte tusschen het puin bekneld en vond door den heeten stoom den doodna een lijden van twee uren. Eerst vier uur later gelukte het zijn lichaam te bevrijden. Voorts werden nog drie andere treinbeambten ernstig gewond. Voor de in 1889 in Parijs te houden internationale tentoonstelling, zijn reeds verschei dene projecten voor gebouwen enz. bij de commissie ingezondeno. a. een van den zeer bekenden ingenieur Eiffeldat de algemeene goedkeuring mocht verwerven en dus hoogstwaarschijnlijk een der goote merkwaardigheden dier tentoonstelling zal worden, Het is een ontwerp voor een ijzeren toren van 300 meter hoogte. De hoogste gebouwen op aarde zijn de Keulsche Dom en de Egyptische pyramidende eerste 159 en de voornaamste der pyramiden 146 M. hoog. Werkelijk schijnen deze hoogte-afmetingen ongeveer de grens te zijn, waartoe een steenen gebouw kan worden opgetrokken. De verticale, maar vooral de horizontale drukkingen veroor zaakt door den wind, worden bij zulke afmetingen zoo grootdat de steen groot gevaar loopt om onder de werking dezer krachten vergruisd te wmiwhi—i—Mn—b—if mij hoe langer des te zwaarder." Zij naderde haren echtgenoot en sloeg haren arm om zijnen hals. „Wien denkt gij dan dat ik onthalen zal „Misschien iemand van de fabriek. Ik ken uw zucht om te verzoenen Thans naderde Frederik die als op gloeiende kolen in zijn schuilhoek gestaan had. „Vaderriep hij„voor heden wil ik uw gast zijn De oude sprong op. „Mijn zoon Mijn jongen zijt gij reeds hier?" Hij omarmde hem recht hartelijk. Nadat hij net ordeteeken op de borst van Freflerik be schouwd had riep hij „Daar staat het geschreven vrouw dat hij moed en vaderlandsliefde bezit Wees welkom, kapitein En God in den hemel zij geprezen dat gij ongedeerd uit den slag zijt teruggekeerd!" Grasberg droogde zijne tranen van aandoening af, die aan zijne oogen onisnapten. „Deze vreugde zeide hij zacht in zich zelve, „zou ik niet beleefd hebbenals Börner zijn doel bereikt had." Frederik had deze woorden gehoordmaar hij antwoordde nietsofschoon hij wel lust had den vader zijner Hermina te verdedigen. De vreugde des wederziens werd door dit voorval aanmerkelijk getemperd. De opperhoutvester trachtte intusschen vroolijk te schijnen. Hij liet van zijn besten wijn uit den kelder ha'len en zond zelfs eenige flesschen aan de bedienden opdat ook zij op het welzijn van den terugge keerde drinken. Maria had een maaltijd bereid, zoo goed als de korte tijd het toeliet. Voor de eerste maal zat de familie sedert langen tijd weder aan tafeler was geen ledige plaats meer. De modder onthaalde haren zoon op het heerlijkste dat zij had en de vader vulde heïhaalde malen' de glazen. Frederik verhaalde van den veldtocht. „Vader," riep hij„Suze heeft u eeu belang- worden. Eiffel koos dus als materiaal het ijzer, en leverde een ontwerp, dat aan grootsche afmetingen sierlijke lijnen paarde. Ieder, die met groote ijzerconstructiën vertrouwd is zal begrijpen dat het samenstel van verticalen en diagonaleneenmaal ontworpenvolkomen nauwkeurig kan becijferd worden. In hoofdtrekken zal het gevaarte bestaan uit vier zullen die aan den grond 100 meter uit elkaar staan onderling verbonden door schoone bogen van reusachtige afmetingen. Hooger op naderen de zuilen elkaar en vormen aan den top een vierkant van 10 M. zijde. Het profiel vertoont eene schoone kromme lijn veel gelijkend op de bekende elastische lijn. Op ongeveer 70 M. boven den grond is de eerste verdieping rustende op de bovengenoemde bogen, bestaande uit een groote zaal van 5000 M2 (eene halve hectare) oppervlakte. Geheel boven is een glazen paviljoen vanwaar het onmetelijk verge zicht kan worden bewonderd De ontwerper wil deze constructie van blij venden aard doen zijn en merkt opdat zulk een mo nument zoowel voor krijgskundige doeleinden als voor meteorologische astronomische en andere waarnemingen onschatbare diensten kan bewijzen. Het is niet onmogelijk dat de universiteits onlusten een kabinetscrisis tengevolge zullen hebben. Zoo spoedig de cortes geopend zullen zijn, zal de regeering over deze zaak geïnterpel leerd worden en men verzekert, dat al de groepen der linkerzijde zich vereenigd hebben om de regeering te bestrijden. Reeds worden de namen genoemd van hen, die de tegenwoordige ministers zullen vervangen. De studenten hebben een protest openbaar gemaaktwaarin zij verklaren zich in hunne waardigheid gekwetst te gevoelen door de maat regelen eener despotische regeering, aan welke zij tevergeefs gerechtigheid en bescherming heb ben gevraagd. Zij komen plechtig, ten aanhoore van het wetenschappelijk Europa en van de be schaafde wereld, op tegen de schending hunner rechten, tegen het gebeurde op 19-22 November, rijken dienst bewezen; Arnold Peters heeft mij het leven gered. Laat ons dezen beker aan de nagedachtenis van den gevallen held wijden." En allen hieven getroffen hunne glazen omhoog. Vader en moeder drongen er bij hun zoon op aan hun te verhalen op welke wijze hij gered was. „Mijn verhaal is kortbegon Frederik „ik verhaal het daarom om u te doen ziendat wij verplicht zijn de trouw van den braven Arnold aan de weduwe te vergelden. Reeds dikwijls hadden wij de gelegenheid gehad onzen moed en onze bekwaamheid in het schieten te toonen en waren wij steeds overwinnaars ge bleven. Dezelfde geest bezielde mijne kompagoie, daar zij voor geen gevaar terugbeefde. Gedu rende dien dag hadden wij eenige schermutse lingen gehad en een langen moeielijken marsch gemaakt. Tegen den avond bereikten wij een dorpwaar wij nachtkwartier wilden houden. Zijne bewoners waren arm en waren door den oorlog nog meer verarmd. Spijs en drank be hoefden wij nietdaar onze knapzak nog goed voorzien waamaar wij hadden dringende be hoefte aan huisdak en een nachtleger daar wij doodmoede waren. De boeren, ofschoon bevreesd, ontvingen onze manschappen zoo goed zij kon den. De barakken die men huizen noemde beschutten ons althans tegen den regen. Vijf minuten buiten het dorp lag eene groote hof stede die ik mij tot kwartier uitkoos. Onder mijne geleiders behoorde ook Arnold Peters. Wij kwamen in de schemering aan vermoeid, hon gerig dorstig en tot op het hemd toe nat. De eigenaar der hoeveeen sterk gespierde kerel ontving ons zeer norvcn hij wees mijne soldaten een vertrek aanwaarin later een strooleger werd gespreid en mij de woonkamerwelker inrichting in alle opzichten den welgestelden man verried. (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 1