Engeland. BINNENLAND. Italië. Burgerlijke Stand 317de STAATSLOTERIJ. op klaarlichten dag en ten aanscliouwe van ge heel Madrid gepleegd. Vervolgens wordt het optreden der politie bij het binnendringen der universiteit beschreven, waardoor de toga werd beschimpt. //Tengevolge ran het despotisme aldus eindigt het protest de onrechtvaardig heid en verstoktheid onzer regeering, die noch rede, noch recht, noch verdienste, noch ouder dom, noch zelfs geleerdheid acht, doen wij een beroep op Europa na moge Europa het oordeel uitspreken. Het wetsontwerp betreffende de indeeling der kiesdistricten laat het aantal afgevaardigden voor Ierland hetzelfde, maar daarentegen zal het getal parlementsleden voor Engeland met zes, en voor Schotland met twaalf verhoogd worden om de onevenredigheid te doen ophouden. Iu plaats van 652 leden zal het lagerhuis 670 leden tellen. Door de nieuwe indeelingen verliezen de steden of vlekkendie minder dan 15,000 inwoners tellen, het recht van zelfstandige vertegenwoor diging, daar zij worden ingelijfd bij andere dis tricten, die dus een grooter aantal leden afvaar digen. Vele groote steden zullen hierdoor be voordeeld worden zoo b.v. kiest Londen 37 in plaats van 22 Liverpool 9 in plaats van 3 afgevaardigden, enz. De aftredende onderkoning van Eng.-Indie, lord Ripon, is te Calcutta aangekomen, waar hij door onafzienbare scharen van inlanders met groote geestdrift is ontvangen. Daar men van Engelsche zijde juist zijne sympathie met de inlanders heeft ten laste gelegd, heeft deze geest driftvolle ontvangst van den vertrekkenden onderkoning veel van eene demonstratie tegen zijn opvelger. Het verlossingsleger heeft getraeht ook onder de studenten van Cambridge proselieten te maken. Een op Zaterdagavond belegde ver gadering werd door honderd studenten bijgewoond, doch met geen ander doel men kent de antediluviaansche grappen dezer heeren dan om schandaal te maken. Toen de //kapitein" verzocht den 90n psalm aan te heffen, zongen de studenten in de plaats daarvan een geheel ander lied, en maakten een afschuwelijk leven. Zij draaiden de gaslichten uit, bombardeerden de leden van het leger met de gebedenboeken, en ledigden de waterkaraffen op de hoofden van de //geredden", die op verzoek van den voorzitter tot gebed tot heil van de in de zaal aanwezige zondaars, nederknielden. Ook te Eastbourne hadden Zondag bij den optocht van de //Salvation Army" de ergerlijkste tooneelen plaats. Dezer dagen stond te Southampton eene jonge vrouw terecht wegéns dronkenschap en het bezigen van gemeene taal op de openbare straat. De eene rechter wilde haar tot een geld boete veroordeelen maar de andere verklaarde zich daar tegen, //omdat", zeide hij met zeld zame openhartigheid, „de vrouw geen erger woorden gebezigd had dan hij wel door aanwe zige rechters in hun clab had hooren gebruiken. Een man te Nottingham, die op straat door jongens met sneeuwballen gegooid werd maakte zich daarover zoo kwaad, dat hij een revolver uithaalde en die op de knapen loste. Een der jongens werd ernstig aan het been ge wond. De pleger van de laaghartige daad is gevlucht, maar de politie hoopt hem weldra in handen te krijgen. Volgens een telegram uit Dublin is de heer O'Connor, die tot de partij der onverzoenlijken behoort, tot lord-mayor van de hoofdstad van Ierland gekozen. Aan de Times wordt uit Durban gemeld, dat er te Pietermaritzburg afgevaardigden van de nieuwe Boerenrepubliek in Zoeloeland zijn aan gekomen, om met Bulwer te confereeren. Usibepta is voornemens gevolmachtigden naar Engeland af te vaardigen. Aan the Times wordt uit Tientsing ge meld, dat de Chineezen beweeren, verscheidene overwinningen te heboen behaald op de Eranschen in Tonkin en op het eiland Formosa. Veel is in den laatsten tijd over de Engel sche vloot geschreven, die volgens sommigen bij die van Frankrijk moet achterstaan. Dit onder werp is in het hoogerhuis besproken en lord North'orook heeft de verdediging van den tegen- woordigen toestand op zich genomen. Hij achtte den toestand der vloot zoo slecht niet, als men hem had afgeschilderd en verklaarde dat Enge land veel meer schepen dan Frankrijk had en dat zijne tegenwoordige uitgaven voor de pantser scheepvaart die der Franschen te boven gaan. De voltooiing der op stapel staande pantsersche pen wordt zoo spoedig mogelijk voortgezetook is de regeering voornemens zeven nieuwe pant serschepen twee torpedo's, vijf kruisers, tien adviesjachten en dertig torpedobooten te laten bouwen. Met inbegrip van wapening en ver sterking dei kolenstations zullen de kosten 5^2 millioen bedragen over de vijf aanstaande jaren te verdeelen. Uit Genua wordt bericht, dat de cholera- epidemie aldaar geheel verdwenen is. Volgens opgave van het stedelijk bestuur aldaar zijn van 30 Augustus, toen zich het eerste cholerageval vertoonde, tot 23 Octobertoen het laatste voorkwam, 567 menschen op 180,000 inwoners door de cholera aangetast en stierven hiervan 415, dus 73,2 procent. Opmerkenswaard was, dat van de 567 ziektegevallen 447 in het stads gedeelte voorkwamen, dat door de waterleiding uit de Nicolairivier van water werd voorzien, terwijl de overige gedeelten det stad, aan welke door drie andere bestaande waterleidingen het water geleverd werd, minder van de epidemie tc lijden hadden, ofschoon eenigen dezer juist door de armste klassen der bevolking bewoond worden. Waalwijk, 6 December 1884. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeente Hedikhuizsn P. A. Luybcn. Het wetsontwerp tot verandering van art. 198 der grondwet is door de eerste kamer aangenomen met 27 tegen 5 stemmen. De minister vaG binnenlandsche zaken ver klaarde dat zoodra het advies van den raad van lioenPruisen van IS millioenRusland van 13 millioen en de Vereenigde Staten van 18 millioen gulden, en eene vermindering uit Frank rijk met 4 millioen en uit Groot Brittannie met 18 millioen gulden. De algemeene uitvoer uit Nederland nam toe, naar Belgie met ruim 2 millioen en Pruisen met 128 millioen kilogr., doch nam af naar Frankrijk met 41/3 millioenGroot Brittannie met 17 millioen Rusland met 10 millioen en de Vereenigde Staten met 57 millioen kilogr. De uitvoer uit het vrije verkeer naar Belgie klom met 1.7 millioen doch daalde naar Frank rijk 2.9. Groot Brittannie met 23 millioen Pruisen met 17 millioen, Rusland met 4 mil lioen en de Vereenigde Staten met 10 millioen gulden. Eindelijk steeg de doorvoer naar Belgie met 232 millioen naar Frankrijk met 18 millioen naar Groot Brittannie met 18 millioennaar Pruisen met 99 millioen kilogramen daalde naar Rusland met 430 duizend en naar do Ver eenigde Staten met 1.7 millioen kilogram. In de rangschikking der landen naar de hoe veelheid of waarde van in-, uit- of doorvoer hier te lande, staat bovenaan Pruisen, die alleen een tweede plaats inneemt wat den doorvoer betreft Het wetsontwerp tot aanleg van eene reeks openbare werken te Napels tot het gezondmaken dier stad is aan de leden der kamer rondgedeeld. De uitgaven worden geraamd op 100 millioen lire, verdeeld over 12 jaren en te dekken door de uitgifte van 12 serieen obligatiën, rentende 5 pet. Aan het gemeentebestuur van Napels zal de uitvoering dezer werken onder toezicht van de regeering opgedragen worden. state zal zijn ingekomen, de regeering met groo-rJ een staat ten spoed de verdere voorbereiding der grond wetsherziening wil ter hand nemen. De minister van oorlog heeft bepaald lo. dat de bij K. B. van 7 November jl. bevolen garnizoensverandering moet zijn afge- loopen op 1 Mei 1885 2o. dat te rekenen van April a. s., de hoofdcursuscompagnie te 'Her togenbosch in administratie zal worden gevoerd bij het 2e regiment infanterie 3o. datin verband met bovenbedoelde gar nizoensverandering de standplaatsen van de on derstaande hoofdofficieren der artillerie tegen lo. Mei zullen zijn als volgtmajoor II. Beijerman, te 's-Gravenhage maj. J. A. van Otterlooie Utrecht, en maj. C. M. B. W. Redemagnite Helderwordende de beide laatstgenoemde hoofdofficierengerekend van meer bedoelden datumin hunnen rang overgeplaatst resp. bij het le en bij het 4e reg. vesting-artillerie. Ook is bepaald dat de commandeerende offi cieren der korpsen zich voor gemachtigd kunnen houden om de nummerverwisselingbedoeld in art. 67 van het K. B. van 8 Mei 1862, toe te staan ook na het tijdstip in genoemd art. ver meld voor zouveei die ruiling van nummers naar hunne meening met de belangen van den dienst is overeen te brengen. De hoofdcommissie voor de behartiging van de Nederlandsche belangen bij dc Internationale tentoonstelling te Antwerpen in 1885 brengt ter kennis van belanghebbenden dat zij ingevolge de overeenkomstgesloten met het uitvoerend comité te Antwerpen met 1 dezer eene beslis sing heeft moeten nemen omtrent de oppervlak te welke door de Nederlandsche afdeeling op de tentoonstelling zal worden ingenomen. Voor de tot dusver ingekomen aanvragen is eene oppervlakte van 2500 vierkante meters noodig. De commissie heeft echter op grond van onderhandelingen welke nog met verschil lende industrieelen worden gevoerden wegens de bij vroegere tentoonstellingen opgedane on dervinding dat veelal hier te lande eerst op het allerlaatste oogenblik tot inzending wordt beslo ten gemeend zich niet tot genoemd cijfer te moeten bepalen en heeft zich alzoo van de be schikking over eene oppervlakte van 3500 vierk. meters in het geheel verzekerd. Zij vertrouwt, dat hare verwachtingen ten deze niet zullen worden beschaamd. In verband met het bovenstaande wordt de termijn voor inzending der aanvragen alsnog verlengd tot uiterlijk 15 Januari a. s. Belang hebbenden worden er echter op gewezen, dat de na 1 December in te zenden aanvragen alleen worden toegelaten naar volgorde van ontvangst en voor zoover plaats beschikbaar isom aan elke inzending eene geheel voldoende ruimte te verschaffen. Het is dus van belang de ingevulde formulieren alsnog zoo spoedig mogelijk aan de hoofdcommissie te doen geworden aan haar bureel Willemstraat 57 's Gravenhage. Aan het departement van marine is aan besteed de levering van lo. 1600 meter voe ringbaai 500 stuks bontlinaen overtrekken voor matrassen en 2600 stuks dito voor kussens (in een perceel)en 4o. 1700 stuks messen met draaglijn eu lederen schede en 1200 stuks le deren riemen met gesp (mede in een perceel). Minste inschrijvers waren voor de voeringbaai de heer Th. dc Beer, te Tilburg?, voor C2.25 per roetervoor de wollen dekens kwamen drie heeren als minste inschrijvers in aanmerking nl. de heeren J. Scheltema Jz., te Leiden, Gebrs. Yan Wijk te Leiden en J. Regout Jr., te Maas trichtallen voor f3.75 per stuk. De toewijzing van dit perceel zal nader worden bekend gemaakt. Yoor de overtrekken van matrassen was het minst ingeschreven door den heer H. Pander te 's-Gravenhagevoor 983/i0 cent per stuk, die mede minste inschrijver was voor de over trekken voor kussensa 431/10 cent pei stuk. Voor de kammen, messen enz. was de heer T. M. van Grinsven te 's-Hertogenboschminste inschrijver a f 1291. Blijkens de officieele handelsstatistiek, is in 1883 de invoer hier te lande vermeerderd uit Belgie met ongeveer 150 millioen kilogram, uit Pruisen met 534 millioen kg. en uit Rusland met 117 millioen kg. Daarentegen verminderde de invoer uit Frankrijk met 24 millioenuit Groot Britannie met 46 millioen en uit de Vereenigde Staten met ruim 27 millioen kg. Voor den invoer tot verbruik wezen de cijfers eene vermeerdering aan uit Belgie van 18 mil- voor welke categorie Belgie nommer welk land nummero 2 staat wat al gemeen in- en uitvoer en nummero 3 wat invoer tot verbruik en uitvoer in het vrije verkeer be treft in welke beide categoriën de tweede plaats toekomt aan Engeland dat tot de derde in rang daalt voor zoover algemeenen in- en uitvoer en doorvoer aangaat. Ook burgemeester en weth. van 's Herto genbosch hebben thans van den minister van oorlog een afwijzende beschikking ontvangen op hun adres tot behoud van het garnizoen, over eenkomstig 't kon. besluit van 5 December 1881. De Nederl. Sport geeft een overzicht van de resultaten der wedrennen in Nederland in 1884; daaruit blijktdat gewonnen werd door luit. Metelerkamp f 7621.15, ritm. Wijnstroom f1260, Vereen. De Witten f 1051.60, luit. v. Diepen- brugge f 565, Huitink f 360.50, baron E. Van de Cappellen f 200 luit. Van Doorninck f 50 baron Van Brienen f 48.33 luit. Van Duuren f 38.33 luit. Erzey f 35 en door luit .K. D. Punt f30. Maandag vergaderde de te 's Bosch ge vestigde vereeniging van burgemeesters en secre tarissen onder voorzitterschap van den heer P. A. Verhagen burgemeester van Schijndel. Vele belangrijke punten werden behandeld, eer de drankwet beredeneerd werd. Met het oog op de met primo Mei e. k. naar de wet te vervallen combinatie van winkel en vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein, stelde men voor, adressen tot behoud dier combinatie te richten, nl. een van de vergadering uitgaande tot den minister van justitie en een uitgaande van de personen die deze neringen gecombineerd doen, aan de tweede kamer der staten-generaalen in deze adressen vooral te wijzen op de vele tastbare leemten die in de drankwet voorkomen en op het schromelijk misbruik maken van het zonder vergunning schenken van sterken drank. Het nieuwe stoomgemaal in den polder Grauwelgors is gereed en in gebruik genomen nu zijn alle polders in den omtrek van Zevenbergen van watermachines voorzien. Binnen drie a vier jaren zijn hier vier machines gestichtwaarvan de landbouwers reeds het nuttige hebben onder vonden. Terwijl vroeger bij regenachtig weder vele landerijen onder water stonden is dit thans niet meer het geval. Dinsdag had in tegenwoordigheid van het bestuur en van eenige belanghebbende ingelanden en genoodigden de proefmaling plaats van het nieuw gestichte stoomgemaal voor het waterschap het Noordeveldonder Dussen. Het machine-gebouw staat op de plaats waar de molen is afgebranden het scheprad dat met den molen dienst deed, wordt nu met stoom in beweging gebracht Algemeen was men zeer voldaan zoowel over de waterverplaatsingals over het nette en doel matige van deze machine. De beide torentjesaan de beide uiteinden van den voorkant van het nieuwe centraal-station te Amsterdam hebben reeds tot vele vragen en opmerkingen aanleiding gegeven. Aan betrekkelijk velen is het onbekenddat dit torenpaarmet Dog twee andereaan de vier hoeken van de kolossale overkapping van ijzer en glas zullen komen te staan welke aan de achterzijde van het stationsgebouw de twee perrons met tusschen- gelegen ruimte overdekken zal. Het perron aan den stationskant, waar natuurlijk het drukste verkeer is zal 10 meter breed zijn, dat aan de overzijde een breedte van 8 meter hebben. Ten bewijze dat hier werkelijk van „kolossale overkapping// mag worden gesproken kan dieneD dat zij in het geheel 306.25 meter lengte heeft en de afstand van het station naar het uiterste punt aan de overzijde omstreeks 52 meter is. Het werk, dat op f 725,000 geraamd werd is, zooals men weet, door de Nederlandsche stoomboot-maatschappij te Feijenoord aangenomen en moet op 15 Juni 1886 gereed zijn. De dienstbode van een broodbakker te Amsterdam keerde dezer dagen naar hare haard stede te Oosterhout terug. Na haar vertrek werden vele zaken vermist. De politie te Ooster hout hiervan verwittigd, vond eenige der vermiste voorwerpen in het bezit der ontrouwe dienstbode en zq zal zich deswege voor den rechter hebben te verantwoorden. Twee „kwartjesvinders" zijn in een tapperij in de Nieuwe Brugsteeg te Amsterdam door de politie gearresteerd. Een eenvoudig landbouwer uit Beverwijk had er op hun uitnoodiging het „gevondene" kwartje met hen verteerdwaarna men hem tot een spelletje met de kaarten zocht over te halen. Maar de man was hen te slim afhij weigerde aan het dobbelspel deel te nemen ging naar buiten en vond daar nu werkelijk iets het was de politie die hij waarschuwde en die de spelers medenam. Te Borkeloo is jl. Zaterdag avond de stationchef, de heer C. P., na afloop van den dienstvan de trap zijner woning gevallenen kreeg daardoor een wonde aan het hoofddie, naar men meendeniet gevaarlijk was. Den olgenden nacht is hij waarschijnlijk door uit storting van bloed in de hersenen, daaraan even wel bezweken. De overledene was 33 jaren oud en laat eene vrouw met twee kinderen achter. Een polderwerker, die zich jl. Zondag te Sloterdijk schuldig maakie aan diefstal van vijf rijksdaalders uit de kist van een zijner kamera den en naar Amsterdam vertrokken zijnde het geld in losbandigheid verteerd heeftwerd aldaar door de politie in hechtenis genomen en naar de cel vervoerd. Te Meppel is dezer dagen een nagemaakt bankbiljet vau duizend gulden ontvangen. Nau welijks te onderkennen van een echtis het bij uitspraak der Ned. bank voor valsch verklaard. Donderdagmiddag half vijf brak te Dor drecht brand uit in het bovengedeelte van een pand aan de Boogjes, zijnde eene bergplaats van hooi en stroo van de firma P. en J. Hordijk. In korten tijd vormde het geheele gebouw een vuurpoel. Door de krachtige werking der stoomspuiten was men omstreeks 6 uren den brand meesterdoch eerst een uur later kon een deel der spuiten inrukken daar het vuur nog inwendig woedde. De brand is vermoedelijk ontstaan door het zich verspreiden van vonken door een reet in den schoorsteen der loodgieterijin het benedengedeelte van het ver nielde pandwaar juist toen gewerkt werd. Al leen de gebouwen waren verzekerd. In de Boomstraat te Amsterdam werden Dinsdagnacht de bewoners van een perceel hevig verontrust door een gerucht dat zich op eene der bovenverdiepingen hooren deed. Duidelijk werd o. a. het breken van glasruiten vernomen. Men snelde naar de politie. Deze constateerde bij onderzoek verbreking van afsluitingvond bloedsporen aan de verbrijzelde glasruiten en,... eenige grijze haren waaruit men met ontzetting opmaaktedat men met een bejaarden inbreker te doen had. Bij nog nauwkeuriger onderzoek bleken deze echter aan de vacht van een paar katten ont trokken te zijn die er slag hadden geleverd en over de daken ontvlucht waren. Ondanks de herhaalde waarschuwing om geene petroleumlampen in gesloten vertrekken te laten branden blijft men daarmede roekeloos voortgaan. Toen Maandagochtend de stoomboot Johan de Witte II van Dordrecht naar Gorinchem zou vertrekken miste men de keukenmeid. Bij nader onderzoek bleek dat zij nog in hare hut op het dek lag te slapen. De kleine ruimte was echter geheel met den dikken walm eener nog brandende lamp gevuld en de dienstbode was was geheel bewusteloos. Onmiddellijk werden ijverige pogingen in het werk gesteld om haar het bewustzijn weer te geventerwijl naar Go rinchem geseind werd om haar daar, bij aankomst der boot, zoo noodig geneeskundige hulp te ver- leenen. Gelukkig was die niet meer noodig: de vrouw was zoo goed als hersteld. Bovenstaande moge velen opnieuw tot waarschuwing strekken. (D. C.) De machinist Frans Otgen9die in de vorige week te Venloo het ongeluk had vooro ver van eene locomotief te vallen, waardoor hij een arm en een been verlooris aan de gevol gen overleden. Veertien dagen geleden werd uit een kof fer van een knecht in het hotel du Crocq te Enschede een bedrag van f200 gestolen, waarvan de dader tot dusver onbekend blijft. Het curieus geval doet zich echter thans voordat een zak met f100 bij den stal is teruggevonden, waarbij een schrijven was gevoegd dat de nog ontbre kende gelden zu'len volgen daar hij uit tijde— lijken nood het geld had gestolen en hij zijn naam niet bekend zal maken. Men denkt dat eigenaar en dief opdezelfde beenen loopen. Getrokken prijzen naar de geschreven lijst. le klasse. Trekking van 3 December. No. 11170 f5000 no. 10931 f 1000 no. 2569 3194 f400; no. 8660 9481 f200; no. 265 8379 10758 11099 en 20237 ieder f100. le klasse. Trekking van 4 December. No. 9409 f 1000 no. 2343 f100. Van den 15 Nov. tot en met 5 December j-1884. WAALWIJK. BevallenMaria Pullens, geb. Oomens, d. Anna Maria Heeren, geb. van Vught, d. Maria Wilhelmina Kipping, geb. v. d. Sterren, z. Catharina van den Broek, geb. Heeren, z. Elisa Jac. Matilda Niermans, geb. Laeijen, d. Maria Johanna Pennings, geb. Van Ertrijk, z. Maria Anna Bergmans, geb. Brouwers, d. Cornelia Adriana de Ruijter, geb. Steenbergen, tweeling, 2 zonen. Maria Elisabeth Kaak, geb. Van Schijndel, d. Johanna van Huiten, geb. Vermeulen, d.

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2