Engeland. Italië. Duitschland. Turkije. Rusland. Amerika. BINNENLAND. De beide buizen van het parlement zijn Za terdag., nadat de wet betreffende de hervorming van liet kiesstelsel was bekrachtigd tot 19 Fe bruari uiteengegaan om dan de behandeling der wet betreffende de indeeling der kiesdistricten voorttezetten. Men deelt mededat de koningin besloten heeft aan generaal Gordon het erfelijk pairschap en het grootkruis van de Bad-orde te verleenen en dat het parlement van zijn kant hem een pensioen zal toekennen zoodra hij bevrijd zal zijn. Donderdag behandelde het gerechtshof te Londen de bekende zaak van Thomas Dudley en Edwin Stephensgezagvoerder en stuurman van het jacht Mignonnettedieterwijl zij na het vergaan van dit vaartuig met de overgebleven bemanning in de sloep zwalkteu den scheeps jongen Parkerwelke ziek was hebben gedood en opgegeten om niet van honger om te komen. Wij herinneren dat de jury van het hof van assises te Exeterwelke het eerst van de zaak kennis nameen verdict gatwaarbij de be schuldigden werden schuldig verklaard aan men- scheneten maar aan het hof van appèl werd overgelaten te beoordeelen of het menscheneten een misdaad of een strafbaar delict is in het gegeven geval. Met algemeene stemmen besliste het hof, dat Dudley en Stephens de misdaad van moord gepleegd hebbes. De uitspraak is bepaald op Dinsdag a. s. Inmiddels zijn de twee beschuldigden die onder borgtocht op vrije voeten waren in hechtenis genomen. Bij het uitgaan van Her Majesty's Theater te Londen werd de beroemde spreker in het Engelsche lagerhuismr. Beach, eens door de bekoorlijke hertogin van Gloucester aangesproken. Met een beminnelijk glimlachje nadert zij hem: „Gij zijt immers mr. Beach?'' „Om u te dienen, hertogin kan ik u van dienst zijn Ja gij zijt toch gewoon in 't publiek te spreken; nu ik kan mijn koetsier niet ontdekken wilt gij hem eens luid roepen De droogte is nu in Kafferland geëindigd, maar er worden vreeselijke verhaleu opgehangen van de tijden die men te doorstaan heeft gehad. Er heerschte zoo meldt de Mercuryhongers nood. Ia grooten getale doolden de inboorlingen rond om zoogenoemde „uintjes" uit te graven. Een man en een vrouwvergezeld van hun kinderen waaronder een zuigelingzochten ook naar voedsel. Zij vonden niets en de honger kwelde hen ontzettend. De man droeg het kind en bleef onderweg achterzeggende dat hij te vermoeid was om voort te gaan. Door zijn lang wegblijven veronrustging men kijken wat er aan scheelde en toen bevond men dat hij bezig was zijn eigen kind op te eten. een schot licht aan het hoofd gewond maar bo vendien met vitriool begoten bleek te zijn, waar door een gedeelte van zijn gezicht en zijne klee- deren verbrand waren. De dame werd het moord- tuigontnomen en te Liegnitz in hechtenis genomen. Met de grootste kalmte bekende zijdat zij schuldig was aan poging tot moord en betreurde alleen dat men haar verhinderd had de overige schoten op zich zelf te lossen. Zij verzekerde, dat men haar niet levend voor den 'rechter zou brengen. Zij verteldedat de gewonde gedu rende vijf jaren liefdesbetrekkingen had onder houden en dat hij haar bepaald beloofd had tè zullen trouwen. Echter had hijde vader van haar kindzich met een ander verloofd, en dit had haar het besluit doen nemen hem het leven te benemen. Zij had hem gedurende de laatste dagen steeds gadegeslagen en toen hij in den trein stapte om zijn verloofde te gaan bezoeken, volgde zij hem in den waggon. In het bureau van politie had men haar alles ontnomen, waarmede zij zich zou kunnen schaden maar haar besluit om zich het leven te benemen stond zoo vast dat zij een ruit insloeg cn zich met glasscherven de polsader doorsneed. Van het politie bureau is het meisje nnar het gasthuis gebracht. Uit Berlijn wordt bericht dat men van plan is een telephonische verbinding tusschen die stad en Dresden aan te leggen nu gebleken is dat de telephoon tusschen Berlijn en Maagdenburg zeer goed voldoet. Onlangs werd bericht dat op den spoorweg Reggio di Calabria in een Pulmanslaapwagen brand ontstaan was, waarbij een reiziger omkwam; een ar.der wist het lijf te bergen. Het slacht offer is gebleken een Italiaan te zijn, Breda ge- hceten ie Padua thuis behoorendedie naar beweerd wordt, 60000 lire bij zich gehad moet hebben waarvan niets teruggevonden is. Alleen werd ziju gouden horloge half gesmolten onder het puin gevonden. De overheden van Reggio doen thans naspo ringen naar den tweeden reizigerdie de ramp ontvlucht is en die natuurlijk inlichtingen over het gebeurde zou kunnen geven. In een zittingdie Zaterdag van 2 tot 7 uur heeft geduurdheeft de commissie voor de Congo-conferentie beraadslaagd over het rapport der sub-commissie met betrekking tot de scheep vaart-acte voor den Congo. De subcommissie stelt voor om de scheepvaart op den Congo en de nevenrivieren zoomede het verkeer op de eventueele zijkanalen en spoorwegenvrij te verklaren. Alleen mogen van de scheept aart en het verkeer rechten geheven worden tot bestrij ding der kosten. De eventueele aanleg van een spoorweg welke ter vermijding der watervallen van Stanley-Pool naar het benedendeel van den Congo zal loopen zal worden opgedragen aan de mogendheidwelke gezag voert over het gebied 't welk aan de oevers der watervallen ligt. De aanleg van dien spoorweg kan door haar aan eeue maatschappij worden toegewezen. Eene te benoemen internationale commissie kan eventueelten behoeve van den spoorwegaanleg, eene leening uitschrijvenmet goedkeurig der door eene commissie vertegenwoordigde regee ringen. Door eene internationale commissie wordt aan de monden van den Congo een quarantaine- statiou opgericht. De tenuitvoerlegging der scheepvaart-acte geschiedt onder toezicht der iaternationale commissie. Het rapport der sub-commissie bevat verder o. a. de voorstellen van Duitsehland en Belgie, betreffende de onzijdigheid van den Congo en zijne nevenrivieren. De Vereenigde Staten van Noord-Amerika hebben zich het voorstel tot neutraliseering van het geheele Congo-gebied voorbehouden. Uit Berlijn wordt vervolgens nog gemeld, dat Nedeiland met de internationale Afrikaansche Yereeniging van gedachten wisselt over de er kenning der laatste. De bierbrouwersschool in de bierstad Mün- chen levert goede uitkomsten op. Er wordt daar onderwijs gegeven in het brouwende scheikundewis- en werktuigkundehandels- weteuschappon enz., maar het practisch onder richt in de moutbierfabricatie is er hoofdzaak. Daarbij hebben de leerlingen der schoolin het belang hunner studiën altijd vrijen toegang tot de voornaamste bierbrouwerijen der stad. Het in de school bereide bier wordt algemeen ge roemd en Maandag en Zaterdag, als het ge schonken wordtkomen er tal van gasten. De passagiers van den eersten treindie Maandagmorgen van Goldberg te Liegnitz aan kwam werden eenige oogenblikken voor de trein het station binnenreedverschrikt door twee revolverschoten die in een coupé derde klassen werden gelost. Toen men uit de andere afdee- lingen van dea waggon toesneldezag men een dame met een revolver in de hand en tegenover haar een grondeigenaar van Goldberg, die door Ml Men herinnert zich, dat onlangs in het En gelsche parlement de regeering is geïnterpelleerd geworden over de gruwelen, door de Turken in Macedonië gepleegd, waarop de heer De Laveieye van Luik de aandacht der Engelsche regeering in de Pall Mall Gaz. had gevestigd, en dat de heer Gladstone in het lagerhuis in an<woord op deze interpellatie de gruwelen ontkende. Thans hebben de Macedoniers van Dubnetza, Kustendil, Rutschuk en Varna zich met adressen, met tal van handteekeningen voorzien tot den president van het liefdadigheidsgenootschap te Sofia gewend, waarbij deze verzocht wordt den heer Gladstone te telegrapheeren dat de verhalen der daden van geweld tegen de Bulgaren Jd Macedonië gepleegd, juist zijn en Gladstone uit te noodigen de noo- dige maatregelen te nemen om de herhaling dezer gruwelen te voorkomen. Ondanks de waakzaamheid der politie hebben de Russische nihilisten weder een nummer van hun orgaan Narodnaja Wolja uitgegeven. Behalve eenige artikelen bevat het nummer een lijst van giften door het comité ontvangen. Het bedrag der inschrijvingen beloopt 43000 francs. Het blad deelt ook een uitvoerig verslag mede van het laatste nihilistische proces dat met gesloten deu ren behandeld werd. Te Boston (Vereenigde Staten) is een der meest geziene negers gestorven namelijk dokter Wells Brown. Hij, de zoon van een slaaf, was in zijn jongelingsjaren zelf slaaf, die eenmaal ontslagen, goed onderwijs kreeg en een der welsprekendste voorstanders van de afschaffing der slavernij werd. Hij vertegenwoordigde den Amerikaanschen Vre debond op het congres te Parijs waar zijn re denaarstalent de bewondering van Victor Hu»o, Richard Cobden en andere Europeesche geleerden opwekte. Dokter Wells Brown die 69 jaren oud is geworden laat talrijke geschriften na, die op zijne reizen en avonturen betrekking hebben, alsmede twee drama's die met veel succes in Amerika zijn opgevoerd. De te New-York verschijnende Eco d'Italia verhaaltdat een honderdtal personen tijdens de jongste verkiezingen een optocht gehouden heb ben door de stad zooals er nog weinigen gezien zijn. Dit honderdtal, allen als vrouwen verkleed, met allerdwaaste hoeden op, bijgelicht door fak kels en transparanten had in zijn midden een vrouwelijke" candidaat voor het presidentschap der Vereenigde Staten, miss Belna Lock wood. Zoo trok men de stralen doorwaar zeer vele huizen geillumineerd waren. Duizenden nieuws gierigen stroomden en juichten toe en riepen //leve Belna Lockwood en al de andere dames." Later in den avond werd deze demonstratie te Binghampton New-York herhaald waarbij de- zelfae Belna Lockwood over de manifestanten de revue hield en een gelegenheidsspeech hield die natuurlijk een parodie was op de gebruikelijke verkiezingstoespraken 1. Vaststelling begrooting 1885. 2. Idem van 't suppletoir kohier van den hoof- delijken omslag 1884. 3. Bezwaarschriften tegen aanslagen in dien omslag. 4. Togekomen stukken (ter visie.) 5. Benoemingen van a een lid van het arm bestuur b. het gastbuisbestuurc. een haven meester. 6. Nieuwe overeenkomst tot. verlenging van den veekring Waalwijkouder dezelfde voor waarden. 7. Machtiging tot verpachting van het markt- geld over 1886. Gedurende de vier laatste dagen der vorige week werden aan het postkantoor alhier ontvan gen en verzonden 559 postpakketten makende met 165 stuks, welke via Waalwijk werden ver zonden, een aantal van 724 die het postkan toor alhier passeerden. Het expeditiekantoor van van Gend Loos alhier ontving en verzond ge durende diezelfde dagen 381 pakketten beneden de 5 kilo, gelijkstaande met postpakketten. In de Zaterdagavond gehouden vergadering van den Bosschen gemeenteraad deelde de voor zitter mededat de daartoe aangewezen com missie zich Donderdag naar 's Hage had begeven om de bezwaren der ingezetenen tegen de ver plaatsing van het garnizoen bloot te leggen. Zij was door de ministers van binnenl. zaken en van oorlog in bijzonder gehoor ontvangen en had tevens van deze goede gelegpnheid gebruik gemaakt om onze afgevaardigden naar de tweede kamer over de zaak eens te spreken. Geheel onbevredigd was de commissie niet doch ze achtte het niet raadzaam reeds thans bijzondere mededeelingen te doeu. In de eerst volgende dagen zal nog iets gebeurenwat openbaar zal worden. Daarop wenschte de commissie te wachten. Wij waren dus omtrent dit belangrijk punt na afloop der vergadering nog even wijs, als toen we er met veel moeite werden ingedrongen. Aan de prudentie van het dagelijksch bestuur werd op voorstel van het lid Van Meerwijk overgelaten aan gedep. staten te verzoeken ook hunnen invloed aan te wenden om het garnizoen hier ter stede op de in 1881 bepaalde sterkte te houden. Aan de orde was de benoeming van een wet houder in de plaats van wijlen den heer F. J. Pompe. Gekozen werd de heer J. van de Mortel met 11 stemmen, tegen 7 op den heer Bolsius. De heer Van de Mortel werd vervolgens met algemeene stemmen benoemd tot ambtenaar van den burgerlijken staud. Beide betrekkingen werden door hem aangenomen. Alsnu moest worden overgegaan tot de be noeming vaa twee leden in het collegia van re genten over de Godshuizen en de algemeene armen één ter voorziening in de vacature ontstaan door aftreding naar den rooster van het lid Van Gulick en één ten gevolge van het nemen van ontslag van mr. Alph. van Rijcke- vorsel. Het lid Jos. van de Ven verzocht vooraf eenige inlichtingen te ontvangen omtrent het door het college van regenten te bouwen krank zinnigengesticht in de gemeente Vucht. Hij wist dat een landgoed voor eene zeer aanzienlijke som was aangekocht en aan hem was medegedeeld, dat de bouwplannen zeer belangrijke sommen zouden vorderen. Een en ander had bij hem de vrees doen ontstaan voor benadeeling van de belangen der stad. De voorzitter gaf te kennen, dat deze belang rijke aangelegenheid ook zijne aandacht reeds had getrokken; het was hem gebleken dat de plannen nagenoeg gereed zijn en dat de raad spoedig in de gelegenheid zal worden gesteld daarover zijn oordeel uit te spreken. De wet houder Van der Steen (tevens lid van het col lege van regenten) stelde den heer Van de Ven tevens gerustdat geen te groote uitgaven zouden gedaan worden. Jonkh. L. van Meeuwen drong aan op spoe dige behandeling dezer zaak de raad moet tijd hebben om alles nauwgezet na te gaan en mag niet geplaatst worden voor eer. fait accompli hij wenschte tevens van het college te ontvangen eene soort van winst en verliesrekening tot de nieuwe stichting. De voorzitter geeft nogmaals de verzekering dat de stukken spoedig zullen ter tafel komen terwijl het lid Van der Steen alle mogelijke inlichtingen toezegt. Daarna werd tot lid van het college van re genten herbenoemd de heer Jan van Guliek en benoemd in de plaats van mr. Van Rijckevorsel, de heer J. Jespers. Waalwijk, 10 December 1884. Openbare vergadering van den gemeenteraad van Waalwijk, heden Woensdag 10 dezer, nam. 6 uur, ter behandeling van Zooals bekend ishebben de leden van den raad der gemeente Zes Gehuchten geruimen tijd geweigerd ter vergadering te verschijnen en bleven verscheidene onderwerpen onafgedaan. Daaronder behoorde ook de verkiezing van een wethouder, ter aanvulling der plaats, die door aftreding naar den rooster op den len Dinsdag van September was opengevallen. Toen echter de toepassing van art. 127 der gemeentewet in i verschiet lagkwam een genoegzaam getal leden ter vergadering en werd tot benoeming van een wethouder overgegaan. Op het raadslid T. van der Linde viel de keusdoch hij ver klaarde de benoeming niet aan te nemen; daarna werd benoemd J. Gersenook deze weigerde. Het college van B. en W. blijft alzoo onvoltallig. Na eenigen tijd beraad, heeft het hoog heemraadschap van Mark en Dintel besloten het vaartgeld dat geheven wordt van schepen die langs de Zeven bergsche haven de rivieren de Mark en Dintel invaren en hetwelk onlangs bij publieke verpachting voor den tijd van drie jaren f9500 buiten de daarboven gedane inschrij ving kon opbrengen, niet te gunnen, daar vroeger de opbrengst grooter was. Het heemraadschap zal nu zelf tot exploitatie overgaan. Blijkens bericht uit New-York zal dc mail voor Frankrijk, Nederland, Belgie en Duitschland voortaan van daar per snelst varende stoomsche pen verzonden worden. De heer Polvhet, te Hellevoetsluis, bekend om zijne fraaie verzameling duiven, die o. a nog laatstelijk te Oster.de de algemeene aandacht trokken schrijft in ,/Onze gevederde Vrienden;" Ik heb te Ostende (waar ik lid was van jury voor de afd. hoenders) op mijn gemak met de Engelsche jury de duiven der Engelschei stuksgewijze en met groote aandacht beschouwd en beD tot de overtuiging gekomen dat wij in zeer veel opzichten vergeleken bij hen verte achterstaan. Vooral was dit het geval bij de afd. carrière- kroppersraadsheeren en Almund-tumblers: deze rassen toch waren zoo schoonals ik z= noch ia Duitschland, noch in Frankrijk of Neder land ooit had gezien. Ik kon mij niet weerhouden het paar raads- heeren te koopen (witte met zwarte teekening) bekroond met den eersten prijs. Men vroeg mij 50 pd. St., doch met zeer veel moeite kreeg ze voor 35 pd. st., en nauwelijks had ik zc in mijne volièreof ik kreeg eene schriftelijke aanbieding van 45 pd. st. voor dat paarik verkocht ze echter niet. De Engelsche kroppers, die ik daar zag, hadden eei.e lengte van 60 a, 62 cM., hunne pooten waren 19 a 20 cM. lang en daarbij zeer zuiver geteekend. Zulk een paar duiven heb ik nog "nooit anderswaar ook dan te Ostende gezien. Ze werden verkocht voor 100 pd. st. Men kan dus wel geld maken voor waarlijk schoone .dieren. De ongunstige berichten uit Java begiunen te komen. Het Ind. Vad. zegt van een suiker fabrikant het (destijds) ongelooflijk bericht te ontvangen dat in den Oosthoek twaalf fabrieken het werk zouden staken. De Java-bode vangt haar mail-overzicht met de volgende droeve klachten aan „Zelden misschien nooit in de laatste jaren, heeft een Indisch kroniekschrijver de pen opgevat in een drukkender, onheilspellender toestand dan thans hier heerscht. De Krakatau-dagen, waarme de maand Augustus verleden jaar beslootzijn nauwelijks somberder geweest dan de week, die wij thans beleven al zijn de rampen, die ocs nu treffen, ook van eene gansch andere soort. „De val van de firma Diiramber Co alhier, die Maandag 11. hare betalingen staakteklonk ieder als een donderslag in de ooren. De hooge rangdien dat oude en wijdvertakte handelshuis in de commeicieele wereld innam maakte niet alleen de ontsteltenis en de deelneming bijzonder groot en algemeen maar is ook oorzaak dat de treurige gevolgen zich veel verder uitstrekken dan in den regul het gevul is. Tevens wordt thans allerwege de angstige vraag gedaan: zal het hierbij blijven? Waarop niemand een be vestigend antwoord durft geven. Donkere voor gevoelens over nog meer commercieele onheilen vervullen de luchten de algemeene stemraiüg is zoo somber dat de pas geopende „tentoon stelling van kunst en nijverheid,, in den Bata- viaschen Dierentuin door haar schitterend voor komen en de haar begeleidende grootere en kleinere feestelijkheden bijna eene onnatuurlijke tegenstelling vormt met den toestand der maat schappij." Als een bewijs dat in Noordbrabant de liefhebberij voor de jacht groot iskan vermeld worden dat door 's konings commissaris in dai gewest voor den dienst 1884/8b 945 groei» jachtacten zijn afgegeven. Eeü vreeseüjk ongeluk heeft te Katwijk aan Zee plaats gehad. De krankzinnige dochter van eene zieke weduwe vond men 's morgens het geheele lichaam als met brandwonden over dekt en het aangezicht geheel zwart. Men ver moedt dat zijopgestaan zijnde, op de brandende lamp is gevallenalthans men vond de lamp geheel verbrijzeld. Reeds 's middags is de on gelukkige aan de gevolgen der bekomen brand wonden overleden. De toestand der weduwe is allertreurigst. Er vertoonen zich ook bij haar teekenen van krankzinnigheid. De boekhouder aan het kantoor van 's rijksj belastingen te Delfshaven P. d. H., die zich ver wijderd hadheeft zich Zaterdagochtend tj Haarlem vrijwillig in arrest begeven, onder opgaa zich ten nadeele van zijn kantoor gelden te hebbel toegeëigend. Een oppassend schipper, die met zija vaartuig op den Rijn te Reenet bij een hevigen wind bezig was met nog iets aan de zeilen te veranderen, geraakte door het neerslaan van den mast daar onder en is reeds aan de daardoor bekomüc kneuzingen overleden. De reizigers, die Zaterdag ochtend mil, den trein 9.25 van Hilversum vertrokken zij] dauk zij der tegenwoordigheid van geest van eli der passagiers hoogst waarschijnlijk een grolt gevaar ontsnaptdat éénmaal te meer bewijst hd noodzakelijk het is dat de reizigers zich in ge[ meenschap kunnen stellen met den hoofdconducl- teur. Bij Bussum gekomen bemerkten de passagie van eene eerste klasse coupé aan het hevi< schokken van hun wagen dat daaraan een de fect moest ziju ontstaan. Tot Weesp nam d? schokken hand over hand toe, gepaard me vreemde geluiden. Gelukkig kwam een der pas sagiers op den inval bij het voorbijrijden vai Weesp door hevig schreeuwen en wuiven me zijne courant de opmerkzaamheid van den stati-i onchef te trekken, die den trein even voorbij hel

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2