Engeland. Duitschland. Oostenrijk, Rusland. Griekenland. BINNENLAND. teringen van gelden gedurende driejaren gepleegd, ten bedrage van millioenen francs. Zij werden door een ontevredeu medeplichtige aangegeven. Er zullen nog andere ambtenaren gevat worden. De te Parijs onverwachts overleden gene raal Pleury leefde sedert den 4den September 1870 zeer teruggetrokken nadat hij onder Lo- dewijk Napoleon een schitterende rol heeft ge speeld. In 1815 was hij te Parijs geboren en daar hij plotseling zijn fortuin verloren had was hij in 1837 in dienst getreden. In 1840 werd hij tot onderluitenant en in 1844 reeds tot kapi tein bevorderd. Hij gloot zich in 1848 bij de Bouapartistische beweging aan en werd ordon- nance-officier van den prins-president. Na den staatsgreep werd hij overste van het regiment der guides, in 1862 eerste kroonstalraeester adjudant des keizers daarna groot-stalmeester en divisiegeneraal en in 1865 senator. Generaal Fleury werd door Lodewijk Napoleon herhaalde lijk met diplomatieke zendingen belast als na 1866 bij Victor Emanuel wegens de inlijving van Venatiè. In 1869 werd hij als gezant naar Petersburg gezonden en kwa'm den 4en September 1870 terug. Generaal Eleury gold voor een dapper soldaat. In diplomatieke aangelegenhe den was hij onbeduidend maar aangenaam in den omgang. Zijn voornaamste verdienste was het onbetwiste vertrouwen dat Lodewijk Napo leon in zijn persoon stelde. Woensdag had in Frankrijk door de schuld van een dronken stoker een spoorwegongeluk plaatsdat treurige gevolgen na zich had kun- slepen. Een goederentrein stond in het station te Nointot stilwaar hij nog langen tijd moest wachten. De machinist en drie conducteurs wa ren in de wachtkamerterwijl de stoker alleen op de locomotief was gebleven. Eensklaps stelde de trein zich in beweging, en reed pijlsnel voort. De stationschef telegrafeerde aan zijn collega te Alvimare het station voor dat van Yvetot, maar in weerwil van alle mogelijke teekenen en sig nalen kon hij slechts den trein zien voorbijsnel len. Het was eerst te Yvetot, dat men den trein in zijn vaart kon stuiten door hem op een zijspoor te brengen. De trein liep aldaar op een aardhooptengevolge waarvan de loco motief verbrijzeld werd. De stoker was dronken en onbewust van hetgeen om hem voorviel. Te Beyrier had dezer dagen in het red- dingsleger een huwelijk plaats tusschen den ka pitein Thonye en de „luitenantin" Wyssa van Neuenburg. Wat aan de zaak een groot gewicht gaf, was de tegenwoordigheid van den genera- len staf van het reddingsleger. De „maarscbal- kin" Booth de kolonel Clibborn en een aantal andere officieren en minderen ongeveer 80 in getalwoonden de plechtigheid bij. Miss Booth zegende den echt in en wisselde de ringen zij hield ook de toespraak tot het jonge paar, waarin zij vooral aanbeval het reddingsleger trouw te blijven. De kolonel hield een inzameling voor de jonggehuwden om de huishuur voor het eerste jaar te betalen. Nadat in den restaurant Du Pas de l'Echelle aan de eischen van de maag was voldaan werd de plechtigheid voor geëindigd verklaard. De Observer gelooftdat Engeland door het verzoek van Duitschlanö en van Rusland om vertegenwoordigd te worden in het beheer over de Egyptische schuldkas gedwongen is ernstig naar eene overeenstemming met Frankrijk te streven. Is het blad goed ingelichtdan zal Engeland afzien van eene verlaging van den ren tevoet en terugkomen tot zijne oorspronkelijke voorstellen van Lord Northbrook, wanneer daar door eene oplossing van de financieele moeielijk- heden kan worden verkregen. In Ierland kwamen dezer dagen weder tal van agrarische misdaden voor. Te Nort Kerry werd de hoeve van een der gehate pachters in brand gestoken en de bewoners ontkwamen ter nauwernood den vuurdood. Te Westmeath werd een echtpaar door een bende vermomden gedwongen om te knielen en te zweren dal zij den dienst van een in het zwarte boek staanden pachter verlaten zouden daarna schoot men Je geweren boven hun hoofd af, als teeken dat ongehoorzaamheid hun duur zou te staan komen. In het graapschap Cork drongen verscheiden ver momden bij een boer binnen en namen zijn wa penen en munitie mede. De fenians hebben Zaterdag weder een blijk hunner tegenwoordigheid gegeven. Tegen 6 uur werd een hevige ontploffing vernomen onder een der bogen van de London-Bridgewelke op verren afstand hoorbaar was. De politie heeft een onderzoek ingesteld, maar tot dusver is nog niets omtrent de daders bekend. Alleen staat het vastdat deze daad weder aan de fenians moet worden toegeschreven. De brug heeft niet het minste geleden doch van de nabij gelegen huizen zijn alle ruiten verbrijzeld. Hierdoor was de schrik die in deze talrijk bevolkte wijk ontstond, niet gering en onophoudelijk stroomden toeschouwers toe om van het verwoestingstooneel getuigen te zijn. Het doodvonnis van Dudley en Stephens, de beide kannibalen der Mignonette, is verzacht tot zes maanden gevangenisstraf. De commissie der Congo-conferentie heeft het bemiddelingsvoorstel met enkele wijzigingen voorloopig aangenomen en zich de verdere be handeling van Amerika's voorstel voorbehouden. Uit Metz wordt gemelddat aan den bekenden afgevaardigde voor die stad, den heer Antoir.e door den voorzitter der eerste straf kamer van het rijksgerechtshof te Leipzig mc- dedeeling is gedaan var. de akte van beschuldi ging, door den procureur-generaal opgemaakt waarbij hem handelingen ten laste worden gelegd, die tot hoogverraad leiden. Met de invoering van de electrische ver lichting in de verschillende musea te Berlijn heeft men een begin gemaakt door hei postmu- seum te verlichten met booglampen. Het fraaie, heldere licht laat de voorwerpen zeer scherp in hun juiste kleuren-nuance onderscheiden en doet vooral een bekoorlijke uitwerking tegen de deco ratieve wanden. In den loop van den winter zullen Siemens en Halske achtereenvolgens nog verschillende andere musea en ook scholen van een electrischen verlichtingsaanleg voorzien. Het proces tegen Reinsdorf c. s. is Maandag begonnen. Hel betreft voorbereiding van ver- schi'lende aanslagen met dynamiet, onder anderen in September 1883 bij het monument op den Niederwald tegen het leven des keizers. Er zijn gedagvaard 48 getuigen en 6 deskundigen. Na voorlezing der acte van beschuldiging tegen de acht aangeklaagdenwegens hoogverraad brandstichting en poging tot moord of mede plichtigheid aan deze misdaden, is het verhoor der beschuldigden geopend. Bachmann bekende, het plan eener dynamietontploffing te Elberfeld ten uitvoer te hebben gebrachten voerde ver zwarende omstandigheden tegen Reinsdorf aan. Reinsdorf ontkende alle schuld aar. het aldaar gebeurde. Hij noemde zich anarchist. Op de vraag van den presidentof aanslagen op ge kroonde hoofdenen in 't algemeen aanslagen met dynamietbehoorden tot dc middelen om anarchistische plannen ten uitvoer te brengen gaf hij ten antwoord dat de anarchie geen tactiek of middelen voorschrijft, maar aan ieder een overlaat naar goedvinden te handelen. Het anti-semitisme is weder eens de oorzaak geweest van een bloedig tumult onder de stu denten van de universiteit te VVeenen. Dins dagavond waren de studenten der medische fa culteit in het universiteitsgebouw vergaderd tot het benoemen van een commissie voor onderlingen bijstand. De vergadering bleek spoedig in twee partijen verdeeld te zijn de anti-semieten en de philo-semieten. Laatstgenoemden behaalden de meerderheid en hunne candidaten werden gekozendoch nauwelijks was de uitslag der stemming bekend of de meerderheid riep: „Wee met de joden De Israëlitische studenten, die zich teu getale van ruim twintig in de zaal be vonden werden aangevallen en zij verdedigden zich natuurlijk met al hun kracht. De aanval lers maakten gebruik van hunne stokken, zoodat menige ernstige verwonding het gevolg van de aanranding was. Vescheidene deelnemers aan het gevecht moesten naar een nabijwonenden heelmeester gebracht worden. Dc politieagenten, die buiten het gebouw stonden, weigerden hunne tusschenkomst omdat gelijk zij voorgaven, wat in de universiteitslokalen gebeurt hen niet raakt. Een vol kwartiersuurs had het schandelijk tooneel geduurd toen de verschijning van den rector- magnificus en een commissaris van politie er een einde aan maakte. Omtrent den storm die de vorige week te Weenen gewoed heeftlezen wij nog de volgende bijzonderheden Op sommige hoeken van de straten was de storm zoo hevigdat niemand 'i waagde over te steken. Vele personen werden tegen lantaarn palen geslingerd en bekwamen letsel. Door het vroege uur van 6 tot 9 'smorgens waren nog betrekkelijk weinigen op straatzoodat het getal bekend geworden ongevallen zich tot twee dooden en tien zwaar gekwetsten bepaalt. Som mige straten (o. a. de Singer- en Augustiner- straten) werden door de politie afgezet daar 't 'dakpannen en steenen regende. Plansen, stukken daklantaarns werden over honderden meters voortgezweeptsloegen tegen groote winkelruiten en verbrijzelden de deuren van particuliere wo ningen. Door de kracht van den wind werden groote spiegelruiten van magazijnen vernield, en de uitgestalde goederen vlogen her- en derwaarts. Hooge tuinmuren vielen omver en 50 huizen zijn geheel zonder dak. Een ooggetuige zag een rijtuig met twee paarden de koetsier op den bok tweemaal rondslingeren en toen omvallen door de hevigheid van den storm. In dit geval bekwam niemand letselin twee gelijksoortige gevallen werd het paard gedood en de koetsier deerlijk gekwetst. Vier wagens van een in beweging zijnden spoortrein werden van de rails op elkander ge worpen. De conducteur en eenige passagiers werden gedoodvele andere reizigers gewond. Door den stoot werd een kind uit de armen barer moeder door het geopende venster op een dijk geworpen waar 't zonder letsel werd ge vonden. Honderden boomen in het Prater van de Augarten liggen omver. Een gedeelte van het dak van de Rotondehet overblijfsel van het tentoonstellinggebouw van 1878 werden weggesleept. Ook tusschen Weenen en Anspauy werden treinen van de sporen geworpen, zonder dat echter persoonlijke ongelukken plaats hadden. Alle belangrijke meteorologische afwijkingen der laatste jaren op een na bleken door dezen storm te zijn overtroffen. De wind had een snelheid van 130 kilometers per uur en een druk van 150 kilogram per vierkanten meter. Op de kennismarkt, pas ingericht op het plein Am Hof, werden honderden tenten en kraampjes totaal stuk geslagen de goederen waren nog niet uitgepakt. De ijzeren rol-luiken voor den winkel van Thonet op de Stephanusplatz werden uit de voegen gerukt en naar de straat gekromd. Van al de schuttingen om de ia aanbouw zijnde groote werken is niets blijven 6taan. Ook op de kerkhoven is de schade groot. De minister graaf Tolstai heeft bij den rijks raad een voorstel ingediendom den boeren te verbieden de landerijen, die zij bezitten, onder hunne mannelijke erfgenamen te verdeelen omdat er zoodoende steeds meer grondbezitters komen, die het stemrecht hebben en verkiesbaar zijn voor de gemeenteraden en de minister vrees de, dat dit de oppositie tegen de regeering ver meerderen zou. De raad heeft echtermet groote meerderheid van stemmenhet voorstel verworpen. Te Retchiza in het gouvernement Vitebsk heefi de politie een geheimen onderaardschen gang ontdektdieblijkbaar ten behoeve van een dievencomplotonder het kantoor van den dis— tricts-onlvangerwaar 80,000 roebel bewaard werden was gemaakt. De politie te St. Petersburg neemt verschei dene voorzorgsmaatregelen omdat zij vreest dat de nihilisten weder een daad van geweld beramen. Alle personen die maar eenigszins verdacht schijnen, worden nauwlettend nagegaan. De Russische minister van binnenlandsche zaken heeft bevel gegeven al de israeliëten die met buitenlandsche passen te OdessaKiew en in andere groote steden van het llnssische rijk wonenuit te zetten tenzij zij van bevoegde autoriteiten een speciale permissie om in de stad verblijf te houden hebben ontvangen. Deze maatregel heeft de israëlitische bevolking der groote steden zeer verontrust en vele kooplieden zullen zich genoodzaakt zien hanne zaken te liquideeren. De Grieksche politie heeft eene goede vangst gedaan door de arrestatie van niet meer of minder dan den beruchten roover Kapetan Andreas, den schrik van Klein-Azië den Fra Diavolo van het Oosten. Oatelbaar zijn de slachtoffers van zijne misdaden ei zoo driest was hij, dat hij eens al de passagiers van een stoomboot oplichtte en eerst tegen een hoog losgeld vrij liet een feit waarvoor de gouverneur der provincie per tele gram door de Turksche regeering afgezet werd. Hij had zich te Piraeus een huis laten bouwen en leefde daar, onder den naam van Konsantianos als een welgesteld oud heer, totdat dc politie hem voor eenige dagen herkende en arresteerde. Eerst bekende hij nietsdoch toen men zeide dat hij dan naar Smyrna opgezonden zou worden, viel hij door de ben en somde vele van zijne daden op er telkens op drukkende dat hij nimmer Grieken aangerand had. Kerft mij liever zei hij tegen den rechter van instructie dan mij aan de Turken uit te leveren en geen wonder; want daar is zelfs een aanzienlijke som op zijn hoofd gesteld. Ondertusscher. is gebleken, dat hij zich maar al te zeer ook aan lijf en have van Grieken heeft vergrepen. Zijn laatste roof- daadzeide hijwas uit een soort van mensch- lievendheid gepleegd omdat hij aan de Turksche regeering wilde bewijzen dat de persoon dien men voor Kapetan Andreas gearresteerd had het werkelijk niet wasmaar een onschuldig mensch. Nu zij gezegd dat de zoogenaamde onschuldige juist een paar weken geleden ter dood veroordeeld is met de bepalingdat het vonnis van kracht bleef, al werd bewezen, dat hij Kapetan Andreas niet was. Voor de gevan genneming van dien persoon een van Andreas' bende werd de gouverneur tot ridder benoemd; dus, de onschuld van dezen persoon en de menschlievendheid van Andreas waren wel aan elkander gewaagd Waalwijk, 17 December 1884. De officieren der dienstdoende schutterij alhier, hebben als zoodanig aan Z. M. den koning eervol ontslag gevraagd. De beslissingdie de tweede kamer ver leden Vrijdag namom de aangevraagde subsidie van f 150,000 voor de Antwerpsche tentoonstelling te weigerenbetreuren wij ten zeerste. Wij willen hier niet beoordeelen of al die elkander snel opvolgende tentoonstellingen nuttig zijnmaar houden vol, wat wij reeds meermalen aantoondendatals er toch tentoonstellingen worden gehouden, de Neder- landsche industrie niet mag, niet kan achter blijven en vooral niet op de tentoonstelling te Antwerpenna al hetgeen Belgie gedaan heeft om de Amsterdamsche tentoonstelling te doen slagen. En toch wij vreezendatnu de subsidie niet is verleendvele der industrieelendie reeds plaatsruimte besprakenzich zullen terugtrekken zoodat Neêrlands nijverheid te Antwerpen slecht zal vertegenwoordigd zijn. En een fiasco van Nederland op de ten toonstelling onzer naburen zou voor onzen handel en onze industrie verre van wenschelijk zijn. Wat de regeering nu verder doen zal weten wij niet; en toch er zal iets moeten gebeuren Om de belangrijkheid der zaak geven wij hier een overzicht van de behandeling derzelve in de tweede kamer. Men had reeds in de afdeelingen der kamer groot bezwaar tegen de voord rackt."De minister van waterstaat begon met het verslag te weerleggen. Hij erkende weldat de snel opvolgende ten toonstellingen eer. te grooten last konden worden, maar voegde er bij datnadat de Belgische re geering zich voor de zaak had gespannen onze regeering verplicht scheen tot medewerking. De kamers van koophandel in het gansche land en de pers hadden er op aangedrongen dat de regee ring iets doen zou. De industrie zelf miste de overeenstemming en solidariteit om voor haar belangen op te komen de aanbiedingen van het „Handelsmuseum" die de minster geneigd was te overwegen werden door de intusschen gestelde commissie afgekeurd die commissie zelve toog dus aan 't werk. Zij had een moeielijke taak, want er was geen geestdrift. Toch bracht zij het zoover, dat nu reeds 2500 vierk. meter ruimte voor Ned. exposanten is aangevraagd. Thaus moest men een subsidie verleenen dat wel hooger was dan dat voor Weenen (f 94,000) maar lager dan dat voor Parijs (f250,000) te Weenen was echter niets voor plaatsruimte, weinig voor decoratief besteed. Te Parijs waren de kosten nog veel hooger maar sommige ledeD o. a. de heer J. J. van Kerkwijk hadden geen reis- en verblijfkosten in rekening gebracht. Thans meende de minister te kunnen verzekeren, dat de raming niet zou worden overschreden doch met aandrang beval hij de aanneming van het ontwerp aan. Van verschillende zijden echter stak een hevige storm op. De heer T. Mackay ontkende het belang onzer industrie bij de elkander in een tijd van kwijning zoo snel opvolgende tentoon stellingen onze financieele omstandigheden moes ten ons er van terughouden, ll/a ton te besteden voor een zaak, die alleen buitenlandsche onder nemers voordeelen kon verschaffen. Daarenboven vreesde hijdat de som onvoldoende zou blijken. En de minister had de kamer, door de instelling eener staatscommissievoor een fait accompli geplaatst. Hij betreurde, dat de minister de zaak r.iet in handen van het Handelsmuseum had ge laten. Kon dat nietdan ware b. v. de betaling van de plaatsruimte voor de exposanten nog aan te bevelen geweest. Maar deze voordracht was niet in 's lands belang en noch hoffelijkheid tegenover Belgie noch 't belang der industrie kon hem bewegen er zijn stem aan te geven. De minister poogde nu wel aan te toonen, dat uit de voorloopige aanmelding van reeds 300 exposanten te Parijs waren er slechts 351 op den dag der opening bleekdat de industrie het belang der expositie wel inzaghij toonde wel aan dat elke expositie ons nieuwe relatiën geeftdat de reg.om een juiste raming van kosten te hebben ter bepaling van het subsidie, eerst de voorlichting van deskundigen noodig had en daarom de commissie had benoemd, doch dat de kamer in niets was gebonden dan door het besef, dat wij bij de achting, die we genieten, ook de genegenheid en vriendschap onzer naburen moeten houden maar tegenover dat alles stelde de heer Verniers van der Loeff een krachtig tweeledig protest. Een protest tegen 's rain, han deling om terwijl er alle gelegenheid was geweest om de kamer vroeger te doen beslissen, tijdens het laatste reces deze aanvraag in te zenden en vooraf een commissie te benoemen die alles voorbereid heeft en de nijverheid aangespoord tot deelneming; een protest ook tegen het be weren dat de kamer nog vrij was. Spr. althans achtte zich niet meer vrij nu de nijverheid zich gereed had gemaakt om te exposeeren. Stemde hij derhalve voor de voordracht, het was niet om de goedkeuring der zaak of van 's min. be leid. De heer Rutgers van Rozenburg daarentegen achtte de^ kamer wel vrijhij achtte de publieke vermakelijkheden op kosten der regeeringen, de gelegenheden om te toonen hoever we bij ande ren ten achter zijn, niet in 't belang der industrie en hij zou dus voor de eerst volgende tentoon stellingen geen gelden toestaan al vroegen de kamers van kooph. het ook. Hij liet zich niet door het fait accompli binden. De deelneming der industrie was evenmin bewezen als de juistheid der kostenberekening. Er waren slechts toezeg gingen van deelneming door de rondreizende agenteu der commissie verkregen en de kosten waren niets meer dan een raminggelijk alle andere. Hij wilde nu eens werkelijk bezuinigen en zich niet door courtoisie laten overhalen. Anders kon men meenendat zijn zucht tot bezuiniging huichelarij was. Ook de heer Van der Feltzhoezeer ook ge steld op de vriendschap van België, meende dat 't hier geen zaak van courtoisie gold. Verleden jaar had hij tegen het subsidie voor de Land bouwtentoonstelling in ons eigen land gestemd fhans zou hij het evenzeer doen. En of de minister nu al herhaalde, dat hij alleen een commissie had benoemd om een juiste raming van kosten te hebben niei om de kamer voor een voldongen feit te plaatsen het baatte niet. Met 35 tegen 33 stemmen (verschillende leden hadden de kamer verlaten) werd het wetsontwerp verworpen. Voor stemden de heeren Hing3t, Van Blom BorretWybenga, Vermeulen, Roëll, Roozeboom' Kist, Kops, De Beaufort, Sckirnmclpenninck Van Gennep Van der Linden Van der Kaay' Kielstra Gildemeester De Meyier Grataraa De Vos, Buma, Viruly, Ruyst Cremersv. Kerkwijk Van Ossenbruggen Vos de Wael Mees, Van der SchrieckGoekoopVan der Loeff, Van der Hoeven en Straetmans. Tegen stemden de heeren: Zijlker, De Ranitz., ThooftGleichmso, Schaepman, Van Wassenaar, Pompe Schimmelpenninck van der Oye, v. Al phen v. Houten Lieftinck, Donner, Borgesius, Lohman Rutgers v. BylandtFabius A. van

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2