Johannes Veltman, eene dienstbode KATHOLIEKE ILLUSTRATIE, Lederberichten. Hypotheekbank voor Nederland, A. J. KANT, |dfie gulden zestigct,pe\jaai| IICI9V1 een cent per dag. Bierbrouwer en azijnmaker} de Gekroonde Valk BINNENLAND. Handelsberichten. LAATSTE BERICHTEN ADVERTENTIEN GE VB A A GD te huur: Tegen 1 Mei wordt Mevrouw L. G. van Heijst, GEHEEL UW HUISGEZIN GRAVURES, een geringe uitgaaf uw li iiifii VAN YOUENHOYEN EN f.0. 317de STAATSLOTERIJ. PUL LI De JtoTTERDAMSCHE TE ROTTtRDAM, verstrekt gelden ter leenaflos baar in overeentekomen annuitei- ten onder 1ste hypothecair verband en geeft pandbrieven uit van 50, 100500 en 1000 gulden, tegen 4% rente. KAN ERVAN PROFITEERED leerzame, nuttige en aangename I afleiding kan vinden Terwijl zij dus tegen dezen na maak waarschuwen, verzoeken zij hunne geacht clientèle zichbij gevallen van twijfel aan de echt heiddirect tot hen te wenden. Waalwijk 31 December 1884. Het hoofdartikel van het Nieuwsblad voor iVederlandsche leerlooierijen en aanverwante vakken voor 1 Januari jl. trok bijzonder onze aandachtomdat het handelt over een on- derwerpdatook voor velen onzer lezers van belang kan zijn. Wij nemen het daarom gedeeltelijk over. Na de gewone gelukwenschen gaat de re dactie aldus voort Clnze wenschen alleen zijn hiervoor niet voldoendeallen, die op eenige wijze bij onze nijverheid betrokken zijn, moeten moe dig den nieuwen jaarkring intredenmet het vaste voornemen om alles te doenwat kan medewerken om dezelve te releveeren en opnieuw tot bloei te brengen. tinkel mopperen over slechte tijden en lage prijzen, klachten over vreemde concur- rentie en onbillijke rechten onthouding van deelneming aan tentoonstellingen hij wijze van" protest tegen die rechten, 't helpt alle* nietsDe handen moeten uit den mouw worden gestoken; we moeten trachten ons zei ven te helpen. Niemand zal ons tegenspreken als wij be weren dat door hen, die heil meenden te zien in protectie, zeker al het mogelijke is gedaan om een wijziging te krijgen in ons tarievenstelselmaar tot dusverre zonder eenig resultaat. Verder blijkt ten duidelijkste uit hetgeen na de jongste interpellatie van den heer Bahlmann in de tweede kamer gezegd is, dat noch van de regeering noch va-u de vertegenwoordiging, in dit opzicht iets te wachten is, afgezien nog van het feitdat vele looiers in de noordelijke en oostelijke provinciën niets van bescherming willen wetenzooals ons duidelijk is gebleken, toen wij het adres van September 1883 in dit streken ter onderteekening lieten aan bieden. Wij moeten dus ons zeiven redden door eigen kracht, door eigen energie. Naar onze innige overtuiging bestaat hier voor mogelijkheidals wij maar flink aan pakken en met de routine breken. Daar wij het niet in onze macht hebben de lederprijzen te doen stijgen en in betere verhouding te brengen tot de inkoopsprijzen der grondstoffen, moeten wij trachten de kosten en den duur der fabricage te ver minderen. Slechts de looiersdie voordee- liger en iets vlugger dan anderen weten te looienmet behulp van extracten of van mengsels van verschillende schorssoorten verdienen geldterwijl anderen toegeven de bewijzen er van hebben wij dagelijks onder dë oogen. De redactie heeft dan ook in den laatsten tijd alles in haar blad op genomen, wat op dit gebied belangrijks werd gepubliceerd. Zij zal hiermede voortgaan en binnenkort een aanvang maken met eene reeks artikelenwaarin dit onderwerp dat tot nog toe in zekere geheimzinnigheid was gehuldbreedvoerig en duidelijk zal worden behandeld. Moeielijk is 't niet, maar toch, men moet het maar weten. Aan het departement van waterstaat enz. is Woensdag 11. aanbesteed het maken en stellen van een ijzeren bovenbouw van eene brug voor spoorweg- en voor gewoonverkeer ovei de Donge te Geertruidenberg (raming f 150.000). Minste inschrijver de heer Aug. öillain, te Luik, voor f135.000. Door ged. staten en de commissaris des konings is tot lid van het college van bestuur der beurzenstichtiugen voor de stad en voormalige Meijerij van 's-Hertogeubosch heibenoemd de heer jhr. M. A. Snoeck te Hintham. - Naar wij vernemenis aan de Neder- landsche provinciale spoorweg-maatschappij een uitstel 'verleend tot i April e. k.tot het in exploitatie brengen van den stoomtram weg op den prov. weg Vechel-Uden-Nistelrodei Heegch. Intusschen laat het zich aanzien j dat de lijn reeds vroeger zal kunnen wordei! opengesteld. De kamer van koophandel en fabriekei te Breda heeft aan den minister van water hui twee adressen verzonden. In het eeni dersteunt de kamer het jverzoek van cb kamer van koophandel en fabrieken te Oos terhout om het tarief der aangeteekende brieven met aangegeven geldswaarde te verla- gen. In het tweede adres ondersteunt zij het verzoek der kamer van koophandel en fabrieken te Zaandam om, al ware 'talleen bij wijze van proef, denpostpakketdienstuit breiden. - Bij min. beschikking is voor het jaar, 1885 benoemd tot secretaris bij den genees-1 kundigen raad voor Noordbrabant en Lim burg dr. M. J. Codefroi, te 's-Hertogen'oosch. - Men schrijft uit Wageningen Op de boerderij der rijkslandbouwschool aeeft men thans als voedsel voor het ven uitmuntend groen voer hetwelk met het meeste succes in den afgeloopen zomer en in het najaar werd ingekuild. Er werden o. a. ingekuild ruim 44,000 KG. groene maïs en ruim 16,000 KG. gras. Het groene voer heeft tha.is geen onaangenamen reuk en het vee eet het ook nuevenals vorige jaren bijzonder graagzelfs laat het daarvoor ander voedsel meestal onaangeroerd. De melkopbrengst is bij de koeien zeer goed, en vreemd mag men het noemendat nog zoo weinigen in dezen omtrek het voorbeeld volgen om groen voer in te kuilen voor den winter. Op de weilandentot de boerderij behoo- ren de was men in den laatsten tijd weer druk druk bezig draineeren; de vroeger droogge legde weilanden geven een vejl grooter op brengst aan "grasen ook hfer noemen wij het weer vreemddat zooveUn uit deze stre ken die de resultaten zagm niet eveneens overgaan om hun weiland )p zulk een wijze te verbeteren en alzoo behngrijk in waarde te doen toenemen. De correctioneele fichtbank te Ant werpen heeft den ook hie- te lande bekenden W. K. de Rooy van der loes, met vrijspraak van 't geen hem verder wjrd ten laste gelegd, enkel veroordeeld wegens //breuk van den ban van uitdrijving'1' tot 1 mand gevangenisstraf. Hij houdtniettegensaande de tegenspraak van de bekende kunsrijderes mej. Elisa stellig voldat hij op rt punt heeft gestaan met die vermaarde papdrijdster te huwen. Een paar Engelfehe dames hebben een niet te aangenaam aventuur met de Haagsche politie gehadhoewel toch niet zoo onaan genaam als het publish gerucht wilde doen gelooven. Zeker is Iet dat zij door eenigszins zonderlinge kleedin£ de aandacht van het straatpubliek irokkei en dat weldra de mee ning ontstond yaarschijnlijk gegrond op de niet onbekende )nvrouwelijke reishoeden dat men hier niet verkleede pickpoc kets te doen had.Als zoodanig werden zij aan een politie-agn'- aangewezen die, geen Engelsch verstaande i het best meende te doen de dames in een, politiebureau in veiligheid te brengen. Voleis het publiek gerucht nu zouden zij daar' net zeer kiesch behandeld zijn zoodat zij 1 liter in haar hotel terug gekeerd raeend/n dat de politie haar officieel excuus zou kome'a vragen. Andere berichten daarentegen melilfldat er niets onbehoorlijks is geschied en /h een politic-inspecteur, de Engelsche taak mchtig haar daar ter plaatse reeds alle verjngde opheldering gegeven heeft, o. a. ook zegende, dat de overbrenging naar het bureau lleen geschiedde om haar voor overlast var het publiek te vrijwaren. In zoover zou a dus ook geen reden tot excuus zijn. De doies zijn met een haar aangeboden rijtuig naarhaar hotel teruggevoerd. Ointret het vermissen of ontvreemden eener som f 3300 die <le portier der hoogere mrgersckop te 's-Hage bij hel agentschap der Nederl. B/x in het Noordeinde had gewisseld meldt meide volgende bijzonderheiden: L)e bearab had de traktementen der leeraren tot eeu btfag van ruim f 3200 op eene behoor lijk onderkende betaalsrol ten kantore van deu gemedeontvanger aan het stadhuis in ont vangst ge»men. Hij begaf zich onmiddelijk naar het age ,chap dar Bank en wisselde daar de specie inegen bankpapierhetwelk hij in eene portefeuh in den bovenzak van zijne overjas borg. Jt was zeer goed mogelijk dat het bankpafr uit de portefeuille stak en voor een gedeelteickbaar was waarvan behendige handen gebruik^unnen hebbea gemaakt om het pakket er uit piekten. Aan het verliezen der geldswaarde wordt iltkaris in de laatste plaats gedacht. Daarbjkomtdat de drager van het geld zich herinn't een man in verdachte houding in de vestib/e van de bank te hebben zien ronddwalen. Ook ft personeel van de bank heeft twee mans- persom daar gezien naar hun uiterlijk te oordeien Engelschen welke lieden kort na het voorji spoorloos verdwenen waren. Dj politie heeft van het gebeurde proces- verbfl oogemaakt. D portier werd in verhoor genomenin tegevvoordigheid der leeraren die ditmaal hunne bezöiiging waarschijnlijk zullen moeten missen. Als vermoedelijke daders vrü de inbraak in et kantoor van den heer Gte Velzen zijn. gearresteerd en naar Haarlem overgebracht 3 .napen van 15 16 en 17 jaar. De eerste mcli voor een 9tuiver koek op den uitkijk hetben gestaan terwijl de twee andere het plan vcVoerden. Woensdag morgen omstreeks 11 ure is ain de Delftsche Vaart te Rotterdam een man »an een schuit te water gevallen doch onmid delijk door een makker gered. In een snelheids-statistiek deelt James Jackson bibliothecaris van het Aardrijkskundig Genootschap te Parijs, verscheidene merkwaardige cijfers mede. Een flink stappend menscli legt 1.66 M. per seconde af; dat is zoo wat de helft der snelheid van een tramwagen. De trekking der schoor- steenen (als zij zoo vriendelijk zijn van te trekken) is 3 M. a 5.50 M. per seconde. Een dravend paard legt 12.36 M. per seconde af en de snel trein van Parijs •'v Rijssel 16.67 M. Veel sneller nog loopt 'hond, die 25.34 M. per seconde aflegt. Een kwartel vliegt met een snelheid vau 17.80 M. per seconde. Maar al die cijfers worden nog overtroffen door de buitengewoon snelle vlucht van 4 postduiven diegelijk destijds door ons werd gemeldvoor eenigen tijd van Parijs naar Pesth vlogen. Zij legden 1293 kilometer in 7 ureu afdat is 51.31 M. per seconde. De snelheid van een vallende ster is 71.000 M. per seconde. Maar de grootste snelheid welke men heeft waargenomen was die var. een electrischen stroom uit een Leidsche fleseh langs een koperdraad van 0.0017 in middellijn. Die snelheid was 128.750 M. perscconde (463.500,000 M. per uur Daar is het zonlichtmet zijn 42,000 M. per seconde nog maar niets bij Getrokken prijzen naar de geschreven lijst. 3e klasse. Trekking van 31 December. No. 14843 f 200. y/ WAALWIJK, 2 Januari. eerste weekmarkt van het nieuwe jaar werd druk bezochtde handel bepaalde zifch bij weinig omzet over 't algemeen tot eenige consumptie artikelen voor directe behoefte. Ter veemarkt aangevoerd p.m. 100 st. hoornvee. Kalfkoeien golden f 175 h 260. Dito vaarzen f135 a 198. Biggen f7,25 11 per stuk. Ter botermarkt aangevoerd 1789 KG.; van 0,99 a 1.14 per KG. verkocht. Eieren f5.50 a 7,00 per 100 stuks. In granen, zoowel als in huiden, leder cn schors, is de handel zeer stil. AMSTERDAM, 3 Januari. Bericht van de makelaars Brouwer Ancher Dordregter» Huiden. Uit de hand zijn afgedaan ex „Plantain": 813 buffelhuiden en ex „Gebr. Smit"340 runderhuiden. In de helft van Januari e. k. worden aanzienlijke partijen aan de markt gesteld. Inlandsche artikelen flauw gestemd. EINDHOVEN. Voorraad der oude looiersbeurs. B. Verhagen. Gez. zooileder 33 pd., licht zoolleder, binnenzoolleder. Hoffmann Schellekens. Inl. paardenleder. Gebr. Keunen. Inl. zoolleder 2627 pd., gez. B.-A. 34 pd. kalfsleder en zuigers. Hub. Glaudemans. Zwait overl. ronden nerf 6, 8. en 10 pd. licht zoolleder; contre- foor en binnenzoolleder, gr. overleder GESTEL. P. v. d. Laak. Zoolleder 2526 pd., zw. ronden nerf 5, 8, 10 en 12 pd. J. Muonen. Inl. kalfsleder in 't smeer, licht zoolleder, binnenzoolleder. WOENSEL. E. Vosters. Gez. zoolleder 3234 pd. inl. pinken 12 pd., daccas ronden nerf 34 pL, grauwe daccas 4 pd., Javas 67 pd., binnenzoolleder 4 pd. J. Maas. Javas zoolleder 20 pd., gez. Urg. 30 pd., gr. daccas 4 pd., binnenzoolleer. M. van Coll. Gez. Urg. 3537 pd., con- trefoor en binnenzoolleder. Looiersbeurs den eersten Dinsdag van elke maand bij den heer LUNEMAN, nabij het station, alwaar ook het voorraadboek ter inzage ligt. De beurs zal om reden den op 6 Januari valleuden feestdag op Woensdag 7 Januari gehouden worden. LONDEN, 2 Januari. Heden avond te 9 uren had eene ontploffing plaats op den onder- grondschen spoorweg tusschen de stations To- werstreet en Kings Cross. De ambtenaren van den spoorweg zeggen dat zij door dynamiet is veroorzaakt. Een aantal vensterruiten werden verbrijzeld en de gaslichten uitgedoofd. Er is niemand gewond en ook de spoorlijn is niet beschadigd. MADRID, 2 Januari. Er zijn weder aard bevingen in Grenada voorgekomen. De geheele bevolking is in vreeselijken angst gevlucht. Bij zonderheden ontbreken. Het aantal dooden in de provincie Grenada sedert 25 December be draagt 910. t Heden overleed tot onze dia pc droefheid onze vaderen behuwd- vader 1 ontvanger der gemeente runenin den ouderdom van ruim 87 jaren na tijdig voorzien te zijn van de HH. Sa- I cramenten der stervenden. Uit aller naam J. VELTMAN Jz. Drunen, 20 December 1884. te Waalwijk of Bezooien, een :t slaapgelegenheid en bediening. Verzoeke prijsopgaaf voor met en zonder de kost met franco brieven onder lett. J. aan den uitgever dezer courant. onder directie van H. H. Mr. B. MEES, B. VAN KOSSEM en E. C. W. HOIJER, Aanvragen te richten aan- en inlichtingen te bekomen bij haren Agent VOOl* de Langstraat en omstreken, Notaris te Waalwijk. bij den beroepen predikant te Waalwijk gevraagddie goed kan koken en werken. Loou naar bekwaamheid. Zonder goede getuigen onnoodig zich aan te melden. Brieven franco onder letter E. bij den uitgever van dit blad. te Waalwijkvraagt met Mei aan staande tegen hoog loon eene bekwame van den R. C. Godsdienst. ALS GIJ u abonneert op de MEN ONTVANGT voor WEKELIJKS eeu schat vau aangename met vele keurige waarin een en dat voor van per week of AMSTERDAM en DORDRECHT. De ONDERGETEEKENDEN maken BEKEND dat hun Stout-etiquette bedriet gelijk is nagemaakt, met het doel, om ge ringere waar onder hun merk in den handel te brengen. Zij wijzen er op, dat de alge meen erkendevoortreffelijke hoedanigheden van hun fabrikaat alléén verkregen worden, door de bijzondere zorg en de uitstekende grondstoffen daaraan besteed.

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 3