Duitschland. Amerika. BINNENLAND. rijk jonkman te Liverpool met een zijner vrienden een weddenschap aan dat hij het geheele jaar lano- den nacht onder den blooten hemel zou doorbrengen. De prijs was f 10,000 120,000). De jonge man liet zich, voor veel gein, allerlei opzettelijke toiletten voor alle jaargetijden maken en hij had bijna zijn weddenschap gewonnen, als niet op het laatst een ongelukkig toeval tusschen- beide gekomen ware. Op kerstavond had hij zich nl. voor hij naar zijne koude rustplaats ging wat al te veel met verwarmende dranken gesterkt en de politie bracht hem „in kennelijken staat,, naar het bureau, waar bij dien nacht op stroo moest liggen. Hij had nu de weddenschap verloren en het armzalige gedwongen logies kostte hem niet minder clan 10,000 p. st. Een ernstig spoorweg ongeluk heeft te Pe- nistone ou de Manchester en Lincolnshire lijn plaats gehad. Het werd veroorzaakt doordien een gebroken wagen van een kolentrein tegen een voorbij rijdenden personentrein aanviel Drie menschen werden gedood en dertig gewond. Lenige waggons waren geheel verbrijzeld. die wegens diefstal werd vervolgd. De bruide gom was niet weinig verbaasd toen hij zich eensklaps van zijn uitverkorene beroofd zag, maar hij moet thans toch van het plan hebben afgezien de ontmaskerde diefegge tot vrouw te nemen. In het dorp Nippes bij Keulen werd Woensdag naar alle waarschijnlijkheid een belang rijke ontdekking gedaan. Uit België kwam een kist aan waarin zich volgens de opgave oude kleederen moesten bevinden. De kist werd am een besteller afgegeven om aan het adres te bezorgen van een werkman die tot in den na zomer van 1884 in het buitenland had vertoefd. Onderweg ontsnapte een zwarte stof uit een der voegen van de kist. De besteller hield er zijn brandende sigaar tegen en de stof ontbrandc.e. Nadat hij de kist aan de woning van den werk man had afgegevenverwittigd hij de politie. Deze begaf zich naar de woning van den werkman en nam de kist in beslag; zij bevatte buskruit dvnaraiet en lonten. De werkman is gearresteerd. Wilhelm heeft ook ditmaal op Nieuw- de gebruikelijke receptie gehouden. Een 'le en militaire autoriteiten maakten "•ting, de minister met Von Bismarck 'd j welke daarna ook aan de keizerin "enschen aanboden. 'eutsche Allgemeine zinspeelt op ner tweede conferentie betreffeu- aangelegenlmden ditmaal te afloop der Congo-conterentie Blijkens de handelsstatistieken der Vereenigde Staten was het aantal faillissementen in het ongelukkige jaar 1884 grooter dan ooit te voren, nl 10,968. Het bedrag der tekorten overtrof dat van 1883 met f 132,000.000. De waarde van nagenoeg alle papieren en goederen is ver minderd. v Het aantal zelfmoorden alleen te New-lork bereikte het treurig hooge cijfer van 226 tegen 161 in 1883. Het aantal landverhuizers die te üastle barden aankwamen was 388,267 tegen 320,706 in 1883. ft de Duitsche regeering sch gouvernement doen •cia-baai (Zululand) onlangs de Briische cbe vlag geheschen .derzoek van documenten ^.„ueritz overgelegd, de priorieteit uitsche aanspraken in deze heeft bewezen. Beeds vroeger hadden de Duitsche bladen berichtdat de koop-contracten van den heer Lüderitz hem het eigendom verzekeren van be doelde baai met 60,000 acres land, en dat de Duitsche vlag daar toen reeds geheschen was. Die contracten dagteekenen van het begin van Novemberdus voor het hijschen van de Britsche vlag op last van den gouverneur van Natal die3 de bekrachtiging van die daad van de Engelsche regsering gevraagd maar nog met verkregen heeft. De heer Lüderitz schijnt den koop gesloten te hebben met het bepaalde doel om handelsbetrekkingen met de Trai.sviial aan te knoopen welke staat op die wijze in ver binding zou kunnen komen met de zee terwijl hij ook aan de westelijke grenzen van de Transvaal pogingen doet om eene handelsver binding te krijgen tusschen dat land en Angra Pequena Lüderitzland. De zaak is dus gewichtig genoeg te gewichtig zéker dan dat men spoedig tot overeenstemming zal geraken. Bismarck heeft geweigerd het verzoek van het comité te Alexandriëom de quaestie der schadeloosstelling te behandelen op de Afrkaan- sche conferentie. Dit ligt naar zijne meening, buiten het terrein der conferentie, maar hij verzekerde tevens, dat Duitschland bedoelde quaestie scherp in het oog houdt. Voor eenige dagen verscheen voor den ambtenaar van den burgerlijken stand te Gel- senkirchen een jong paar ten einde de noodige stappen te doen om zoo spoedig mogelijk in het huwelijk te treden. Spoedig werd echter de bruid als de dienstbode O. uit Stolberg Herkend Waalwijk 7 Januari 1885. De hoofdcommissie voor de beharti ging der Nederlaudsche belangen op de in ternationale tentoonstelling te Antwerpeu in 1885 heeft de eer te berichten, dat zij we gens de beslissng der tweede kamer van de staten-generaalwaarbij bet voorstel tot het verleenen van een rijks-subsidie werd ver worpen, baar mandaat heeft gesteld in handen van Z. M. den koning. Ingevolge de bepaling van art, 25 van het reglement voor de Nederlandsche afdee- ling zijn de aanvragers thans vrij hunne aanvragen al dan niet gestand te doen en treden de voorwaarden en prijzen van het algemeen reglement der tentoonstelling in werking. Inzenders die hunne aanvragen wenschen gestand te doen kunnen zich hetzij rechts- streekshetzij door tusschenkomst hunner vertegenwoordigers wenden tot het uitvoerend comiteit der tentoonstelling, Kunstlei 89 te Antwerpen. De raad der gemeente Drongelen c.a. geeft in zijne jongste openbare vergadering besloten in hooger beroep te komen van een besluit van ged. staten waarbij goed keuring is onthouden aan zijn besluit tot opheffing der openbare school voor lager on derwijs te Doeveren. Door ingezetenen van Doeveren is daaren tegen de handhaving van het besluit van ged. staten gevraagd. Volgens de mededeelingen van den geneeskundigen inspecteuruitgebracht op de laastelijk gehouden najaarsvergadering van den geneeskundigen raad van Noordbrabant en Limburg, hadden de pogingen van den inspecteurom de verontreiniging van de rivier de Ley door bet afgewerkt fabriekswater der Tilburgsche fabrieken te verhinderen, slechts luttel succesdaar door ged. staten van Noordbrabant tot heden weinig geschiedde om pressie op het gemeentebestuur van Til burg uit te oetenendoor den fabrikanten van Tilburg nieuwe voorwaarden op te leggen, overeenkomstig de voorwaarden van concessie, wanneer de ondervinding de noodzakelijkheid daarvan als hier het geval is aantoont. Thans echter schijnen ged. staten besloten te hebben de waterverontreiniging te beletten. Naar aanleiding van het dreigen der cholera zijn in tal van gemeenten gelegenheden tot verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten opgericht, of omtrent de noodzakelijkheid dier inrichting het gevoelen van den inspec teur gewonnen. In liet aanhangig proces Pijls-Bogaerts over dé terugvordering van den Courrier de la Meuse met huis en drukkerijheeft de arrondissements—rechtbank te Maastricht een voorloopig vonnis gewezen. Alvorens de zaak met de andere incidenteele quaestien ten principale te behandelen heeft de rechtbank bevolen, dat de eiscber zal worden geboord op 31 van de 52 door den gedaagde gestelde vraagpunten; hebbende de rechtbank beslist dat de 21 andere door de tegenpartij gestelde vraagpuntenniet ter zake dienende zijn. De eiscber zal op die 31 vragen hebben te antwoorden den 31 sten Januari a. s., en eerst daarna zal de rechtbank hebben te beslissen over de quaestie van onbevoegd heid en nietigheid der dagvaarding, welke door den gedaagde is opgeworpen? Hoe verschrikkelijk men in ons kleine landje misbruik maakt van sterken drank is reeds meer dan eens aangetoond. De vol gende sprekende cijfers zijn ontleend aan De Goede Raadgever. HWegens openbare dronkenschap werden in 1882 niet minder dan 21/* procent van Nederlands bevolking n.l. 17,852 personen, dat is ongeveer 41 -per dag door den rechter veroordeeld. Ondanks er ten gevolge van de in 1881 uitgevaardigde drankwet 12,000 tapperijen in ons land gesloten werden, be taalde ons volk in 1883 bijna f 391,000 meer aan sterken drankbelasting dan in 1882, In een enkel jaar besteedt het drinkend deel onzer natie f40,000,000 zegge veertig millioen gld., aan spiritus, dat is 1G9.500 gld. daags, 4-500 gld. in T uur75 gld. elke minuut of l1/* gld. in de seconde. Indien er eens iemand dag en nacht door da<r aan dag, week in week uit, een heel jaar lang, bij eiken tel ten behoeve onzer behoeftigen of werkeloozen, zonder uitzonde ring van jong en oud, f 1.25 uitreikte, t zou3 eene aardige tegemoetkoming zijn. Eiken dag zou er f 109,500 te hunnen behoeve voorhanden zijn, indien Nederland dien dag spiritusloos doorbracht en wat het daardoor uitspaarde aan menschen in plaats van aan den zinneloozen drankgod, offerde. Eene maand volgehoudenzou bet ruim 3 /4 millioen gld. bedragen." 130. 139. 1614. „Mijn 'God mijn God 1" riep zij, hare handen wringende „wat moet ik doen Al mijn jam meren eD klagen wekt den doode niet weder op, hij blijft stil in zijn grafdat ver van hier in een vreemd land is." „Gij hebt gelijk goede vrouw; maar de geest van Arnold omzweeft u de geestdie onster- felijk is" Zij droogde nare tranen en fluisterde: „Dat is mijn eenige troost! En daarom wensch ik'dat mijn leven spoedig een einde nemen zal." Deze wensch sprak de weduwe op zulk een smartelijken roerenden toon uitdat er aan de oprechtheid harer bedoelingen niet te twijfelen was. Erederik had den moed niet haar iets te verwijten hij gevoelde zich geneigd aan krank zinnigheid te denken. „Ga naar de papierfabriek begon hg weder. Brengals onze geheime bode dezen brief aan Hermine Suze greep haastig naar het papier. „Het bevat immers niets dan goede tijding. O zekerl" ,','De vreugde des wederziens zal groot zijn." "lk verlang zeer naar mijne bruid." Hermine telt eiken dag elk uur; zoo dikwijls ik kom vraagt zij mijof ik eeD brief heb Ach mijnheermijne arme vriendin heelt ver schrikkelijk geleden. Toen ik haar de tijding van den dood mijns Arnolds brachtvreesde zij Doch neendaarvan wil ik niet meer spréken. Gij zijt nu hieren nu is alles goed, nu wil ik mij over Hermme's geluk verheugen: zij is altijd treurigals zij mij treurig ziet. Wanneer ik als eene oprechte vriendin handelen wilmoet ik dadelijk uwen last volvoeren en naar de fabriek gaan binnen een kwartier zal Hermine uwen brief hebben. Ik ga....," Zij wilde vertrekken. j,Wacht een oogenblik goede vrouw.... De heer Willem Christiaan Deckers, Ne derlands beroemde barytonzanger, hoopi morgen Donderdag zijn 25-jarig jubile als zanger en solist te vieren. Aan blijken van wuanleering zal het hem bij die gelegenheid zeker niet ontbreken. r,"- sr. vTvT^. 7- De bevolking der gemeente Baardwijk be stond op 31 December 1883 uit 836 m. 787 v. totaal 1623. Door geboorten en vestiging vermeerderde dit getal met 57 73 Door sterfte en ver trek verminderde dit ;et»l met 65 74 Zoodat op 31 Dec. 1884 aanwezig waren 828 786 Er werden 5 huwelijken gesloten, en er warer. 5 levenloos aangegeven.en Verleden Maandag had te Tilburg in de parochiekerk ,,'tHeike" de solemneele uitvaart plaats van den heer V. A. M. Verbunt, op nog jeugdigen leeftijd aan zijne geachte familie, aan zijne talrijke vrienden en aan zijn nuttigen werkkring door den dood ontrukt. Zelden zag men eetie meer indrukwekkende plechtigheid. Was bij de teraardebestelling de deelneming reeds algemeen ook thans was eene groote, in diepen rouw gehulde schare opgekomen om aan den helaas te vroeg ontslapene eene laatste hulde te brengen. Gedurende den kerkelijkt-n dienst ruischten plechtig door de ruime tempelgewelven de roe rende tonen van Verhulst's onnavolgbaar Requiem, vertolkt door het zangcollegie der parochie, bij gestaan door de liedertafel „Souvenir des Mon- tagnards" en vormende te zamen een koor van een vijftigtal verdienstelijke zangers. Bij het einde van den H. dienst en nadat het „Libera door de choristen was aangeheven, schaarden de leden van genoemde liedertafel zich om de rijk versierde baar en zongen hun diep betreurden vrieDd een zielroerenden lijkzang toe. De rouw stoet werd daarna gevormd en bestond uit de Nieuwe Koninklijke harmonie de liedertafel „Souvenir des Montagnards" de harmonie „Or pheus" allen met omftoersde banieren; het zaug- koor van het Heike en de conferenticn van den H. Vinccntius uit alle parochiën der stad. Ge volgd door eene onafzienbare rij vrienden en belangstellenden trok men onder treurmuziek naar bet kerkhof. Op den doodenakker aange komen en nadat de verschillende corporaties prachtige lijkkransen op de groeve hadden neer gelegd nam de heer A. L. J. vau Maesberghe het woord en schetste in gevoelvolle taal en met eene stem, die van aandoening trilde, den over ledene als liefhebbend zoon en broederals voortreffelijk christen en verdienstelijk burger, als vriend der armen als begaafd en geëerd lid van zangkoor en liedertafelals talentvol direc teur eindelijk van de N. K. harmonie, voor welke zijn heengaan zoowel als voor eenige jaren dat van zijn onvergetelijken vader, aan wiens zijde hij thans in de kille aarde rust, een on herstelbaar verlies is. Aangrijpend was het te zien hoe de tranen aan aller oog ontwelden bij sprekers treffende onopgesmukte lijkrede. Met weemoed in het harte keerde men huiswaarts, diep gevoelend dat Tilburg in Vincent Verbunt een zijner edelste zonen en een zijner verdienstelijkste medebur gers heeft verloren. Hij ruste in vrede, en zijDe gedachtenis blijve in zegening! Dat de verzending van meststoffen der steden per spoor ook in ons land in weerwil van de hooge spoortarieven eene toekomst heeft, kaa blijken uit de in de Landb. Ct. voorkomende opgave van hetgeen door de afdeeling mestbe— reiding en roestverkoop der Stadsreiniging ,te Amsterdam werd verzonden Compost. Beerstoffen. Totaal. In 1882 21 74 95 waggons In 1883 149 120 269 In 1884 318 150 468 terwiil aan spoorvracht netto werd uitbetaald in 1882 f 2607,29, in 1883 f 6007.— en in 1884 f 7880,35. Süze zag hem vol verwachting aan. „Gij hebt mijnen ouden vader een gewichtigen dienst bewezen Ik „Ja, gij." „Hoe zoo mijifkeer „Toen gisteren het schuw geworden paard voortholde het bosch in stuittet gij het in zijne vaart „Dunkt u dat „Indien gij niet zoo moedig en vastberaden geweest waart, dan leefde mijn arme vader wellicht niet meer en de vreugde des wederziens zou in droefheid veranderd zijn." De weduwe bloosde. „Ik kwam juist den weg langshet is niets. volstrekt niets „Uw eigen leven steldet gij aan gevaar bloot, daar het schuive paard u lichtelijk gevaarlijk had kunnen wonden." „Mijn leven maar wat is dan mijn leven fluisterde Suze. „Indien ik gelukkia was dan zou het waarde voor mij hebben zoo als ik nu benMijnheer, ik heb er reeds niet meer aan gedacht. Doch vergun mij spoedig naar Hermiiie te gaan zij ziet verlangend naar tijding van u uit. Ook heb ik haar beloofd dadelijk tot haar te komen a!s ik iets hooren zoude... „Vrouw Peters weet gijwie het schot ge daan heeft „Welk schot „Waardoor het paard verschrikte." „Ik weet van geen schot." „Hebt gij ook niets gehoord?" Suze schudde ontkennend met het hoofd. „Ik kwam uit het berkeubosch^ en wilde naar de'fabriek gaan daar kwam mij het paard te gemoethet stond onmidiellijk stil, toen ik het in den teugel greep. Uw vader, die zich aan den hals vau het dier vasthield bleet be daard zitten. Hij geleidde hem terug naar den rijweg waar hij spoedig verder reed. „Hebt gij er Heimine iets van gezegu. „Neen. En waartoe zou dat dienen? het geheel voorval was niet zoo gevaarlijk. Aan de tuindeur gekomen verlieten zij elkan- der. Erederik ging naar de brugdie over den stroom naar het dorp voerde. Hij kon zich Suze's gedrag niet begrijpen er was zooveel tegenstrijdigs in dat haar niet kon verdedigen Zij zou zich aan het oogenschijnlgk gevaar niet blootgesteld hebbenzoo haar leveu nog eenige waarde voor haar gehad haden eene jonge vrouw die aan een tweede huwelijk denkt, ge voelt zich toch nog aan het leven gehecht. Zoo Suze niet aan eene tijdelijke krankzinnigheid leedmoest er tusschen haar en den zoon van den schout eene liëfdebetrekking ontstaan zij'n of reeds in vroeger tijd bestaan hebben. Dat zij tot hem in betrekking stond, hieraan behoefde hij niet meer te twijfelen de aard diec betrek king zou spoedig aan het licht komen ten minste zoo Hermine daartoe mede werkte. De houtvester bezocht nu de verschillende plaatsen in het bosch, welke hij moest inspecteeren. Tegen den middag keerde hij naar huis terug. Na het eten besteeg de opperhoutvester zijn paard om naar hij voorgafeen rijtoertje te maken. Men trachtte nu hem er van at te brengen, daar hij in eene goede stemming was „Waar rijdt gij heen?" vraagde Erederik uit het venster ziende. „Door het veld misschien naar Konier, wien ik "uwe terugkomst wil mededeekn. De man stelt veel belang in u..., Tot weerziens De oude verwijderde zich zijn lievelingshond volgde hem blattende. „Erederikzeide de oude mevrouw Grasberg op geheimzinnigen toon toen haar echtgenoot vertrokken was„nu zijn wij^ alleen kom nu eens een weinig bij mij zitten." Hij zette een stoel bij het werktafeltje zijner moederdie haar breiwerk had opgevat, en ging zitten, „Nu moederwat hebt gij toch op uw hart. „Veel, zeer veel!" „Ontlast u er dan van." „Vooreerst heeft uw vader aan de regeerng medegedeeld...." „Dat kon ik wel denken." „Uwe benoeming tot opvolger uws vaders zal niet lang meer uitblijven." „Het is mogelijk moeder." „Neen het is zeker „Er zijn adspiranten genoeg." „Maar de officier, die op het slagveld tot kapitein bevorderd werd zal de voorkeur heb- ben" „Goed; ik zal eens aannemen, dat ik opperhout vester word.... dan blijft alles bij het oude en mijne moeder laat zich in haar doen en laten door niets storen. Het eerste punt is dus uit gemaakt," ..-ii. Zijne moeder bleef even geheimzinnig lachen. Thans kom ik tot het punt. Meeüt gij, dat uw vader naar Kohier gereden is?" „Jazeker geloof ik dat." „Ik geloof het niet." „Waarheen anders?" Vader en de schout zijn' wel bevriend met elkandereen bezoek is natuurlijk." Ik zal het u beter zeggen, fluisterde Mane.... „Uw vader rijdt naar het landgoed van den landraad." „Naar den landraad von Hagenstein? vraagde de zoon. „Juist." „Heeft hij daar zaken?" (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2