Nummer 4. Zondag 11 Januari 1885. 8e Jaargang i rr J Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ^FEUILLETON. ANTOON TIELEN BUITENLAND. Belgie. Desoldaat van de landweer. Frankrijk. Spanj UITGEVER: Waalwijk. Eene Novelle. ft De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1—7 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Adverten tien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Tusschen de Belgische en ie Nederlandsche regeering zijn onderhandelingen aangeknoopt over het stichten eener Nederlandsche letterkundige academie, welke 40 leden zou tellen, namelijk 20 uit elk land. Zóó verzekert althans de „Iadóp. Beige." In Belgie worden de burgemeester en de schepenen der gemeenten dooi den koning be noemd. Te St. Josse-ten-Noode was dit tot nog toe niet geschied, en het oudie lid in jaren van den raad de heer Van Cal9ter, had gemeend volkomen correct te handelen toor sedert 1 dezer tijdelijk de functies vau den birgemeester waar te nemen. Zoo had hij dezer dagen ook eene zitting van den gemeenteraad bijeengeroepen tot beeediging der nicuwgekozen ieden. De eerste dezer, de heer Borremans, weigerde echter den eed af te leggen in handen van den waarne- menden voorzitterdie zonder eenig mandaat die functie vervulde en zelfs niet door den provincialen gouverneur beeedifcd was; „ik wil mij niet blootstellen", zeide h£ „aan de straffen, welke op het onwettig uitoefemn van openbare ambten en bedieningen gesield zijn." Zijne ambtgenooten stemden met hen in en achtten ook de bijeenroeping dezer vergadering onwettig, terwijl de heer Frick schertsen! opmerkte, dat onder de tegenwoordige omstaidigheden het te St. Josse-ten-Noode verboden is geboren te worden, te huwen en te stervöi. Bij het ver nemen dezer woorden slaat der ouden heer Van Ca'.ster de schrik om 't harthij heeft sedert 1 Januari het huwelijk van 4 paren gesloten, en dus 8 ongelukkigen gemaak. „Wie weet hoe dankbaar zij u later zullen zijn!" Met dit ant woord van een spotvogel ging de vergadering uiteen, terwijl de heer Calster zich naar den provincialen gouverneur spoeddt om beeedigd te worden. De „Courrier de Bruxdles bericht, dat voor het einde der zitting, ;iet ontwerp van kieswethervorming door het pftlement zal be handeld worden. LX. Om kort te gaangij nnet eene van de dochters van den baron huwen.' Frederik barstte in een luid gelach uit. Gij schertstmoeder Ik geloof weluat de blondines Diet weigeren zulljbals de opper houtvester komtmaarde opperhoutvester komt niethij denkt niet aan touwen." In het geheel niet vlagde de moeder teleurgesteld. „Ten minsten vooreerst niet. Eene von Hagen- stein neem ik in geen geval. gij moogt°aan vader zeggen zich daaroratred; geen moeite te £eveDHoe komt hij op zul eene gedachte „Frederik mag ik u een i ad geven „Ja moeder „Ziein ons huis is nog v 1 plaats het is te groot voor onstwee gu nnen kunnen er gemakkelijk in wonensche k mij eene goede en geschikte schoondochter...! Gij behoeft niet ver te zoeken om er eene te (indenHermine Börner zou mij liever zijn dm al de dochters van den landraad met elkandei." „Mij ookmoedermij o:ken is dat uw wenscli „De wensch van mijn hart!" „Frederik Kuste zijne moider in verrukking en beleed haar alles. „Ik vermoedde het welluisterde zij. „En het is mij aangenaamwant ik geloof dat Hermine juist voor u geschjlt is. Ach, sedert hoe laug heb ik haar niet gezienzij moet schoon zeer schoon geworden zijn." „Dat is zij, moeder! ikjieb gedurende mijn veldtocht menige vrouw gezimdoch geen 3 komt De „Indópendance" bevat een telegram uit Luxemburg, waarin bericht wordt, dal de minister De Blochausen zijn ontslag heeft ingediend, on danks het gunstig votum der kamer in zake den Prins Hendrik spoorweg. Verder meldt dat blad dat Spanje de Asso ciation Internationale Africaine heeft erkend, en met haar eeDe zelfde conventie heeft gesloten als die welke met Duitschlanrl tot stand kwam. De overeenkomst is te Brussel geteekend door een vertegenwoordiger der Association en den Spaanschen gezant aldaar. Te Namen is een gruwelijke moord ge pleegd. Een jongmensch van 24 jaar, die door zijn patroon, een bierbrouwer, wegens ontrouwe handelingen uit zijn betrekking was ontslagen, wilde zich wreeken. Hij kocht een revolver en begaf zich met zijne moeder naar zijn vroegeren patroon. Daar bij zijn komst de patroon, de heer Leroy, niet thuis was, werd hij door diens vrouw in het kantoor gelaten, terwijl zij haar echtgenoot liet roepen. Toen deze kwam en bij de kachel was gezeten, schoot de vroegere bediende, Dubois genaamd, den heer Leroy in den hals, die daar op onmiddellijk den geest gaf. Vervolgens richtte de moordenaar het moordtuig op zich zelf, doch bracht zich slechts lichte wonden toe. Buiten gekomen wierp hij zich in de Maas, die voorbij de brouwerij stroomt, en des avonds werd zijn lijk opgehaald. De verslagene was slechts 23 jaren oud en eerst sedert eenige maanden gehuwd. De wan hoop van de jonge weduwe, die weldra moeder zal worden, te beschrijven, is niet mogelijk. De lijst der aanmeldingen voor de inter nationale tentoonstelling te Antwerpen is nu bijna voor alle landen gesloten, en men zal nu over gaan tot het aanwijzen van de plaatsen en de versieringen. De Oosten rij ksclie afdeeling zal in den middeneeuwschen stijl versierd worden. Daarbij zal men gebruik maken van twee ijzeren hekken, gesmeed naar het model van den beken den put van Quentin Metsys te Antwerpen welke hekken indertijd voor prins Eugenius gemaakt werden en thans het eigendom van keizer Frans Jozef zijn. Men hoopt dat de verschillende landen hunno afdeelingen ieder in nationalen stijl zullen ver sieren. bij Hermine in vergelijking. Ach, zoo die ellen dige twist tusschen de vaders niet bestond Het is mij niet mogelijk geweest de oorzaak er van te ontdekkenuw vader bewaart een hardnekkig stilzwijgenook moet ik zwijgen zoo ik hem niet boos maken wil, Het ongelukkige schot heeft de vijandschap ten top gevoerd...,, ik weet niet hoe dat eindigen zal." „Moedergij kent nu het geheim van mijn hart. Gij weet het te waardeeren daar gij Hermine hoogachtIk doe u de bekentenis dat, wat er ook gebeuren moge, ik nooit en nimmer van mijne bruid afstand doen zal. Hermine is mijne bruid wij hebben elkander plechtig trouw gezworen Frederik mijn zoon Frederik Hu hebt gij alles alles vernomen En niet waargij deelt in mijne inzichten. De twist der beide vadersdie misschien eene nietige reden heeftmag het geluk der beide kinderen niet storen." „Zeker nietzoo denk ik er ook overzet gerust uwen omgang met Hermine voortwij zullen trachten de middelen te vinden om de beide verbitterde partijen te verzoenen." Het gesprek over deze aangelegenheid duurde nog lang voort. Moeder en zoon deelden elkander verschillende vermoedens mede aangaande de oorzaak der vijandschapmaar zij vonden nietswaaraen zij zich konden vasthouden. Toen Frederik verzekerde, dat ook Hermine er niets van wistriep de moeder „Dus handelt Börner even geheimzinnig als uw vaderher is vreemd zeer vreemd Zij haten elkanderen geen hunner wil de reden van den haat te kennen geveu. Ik zou de oprzaak nietig kunnea noemen zoo de verbitte ring niet zoo hevig was. Men behoeft slechts den naam van Börner te noemen en uwen vader stijgt het bloed naar het hoofd. Evenmin als gij er schuld aan hebt, evenmin, ook Hermina. De verlichting van de gebouwen en den tuin wil men tot een tentoonstelling op zichzelie maken door het toepassen van zooveel stelsels als maar mogelijk is. In den Maandag gehouden ministerraad deelde de minister van marine mede dat de vier ge huurde stoomschepen den 20n Januari te Algiers zullen aankomen om de eerste 6000 man voor Tonkin aan boord te nemen de tweede zending van 6000 man zal in het einde van deze maand vertrekken. De minister van financiën kon de blijde mede- deeling doen, dat de indirecte belastingen in de maand December ongeveer 5 millioen meer had- dan opgebracht dan de raming was en 8 millioen meer dan in December van 1883. Generaal Brière de l'Isle, thans divisie- generaal, zal het opperbevel in Tonkin behouden, terwijl een andere brigadegeneraal te zijner be schikking zal gesteld worden. Of admiraal Peyron minister van marine zal biijven is nog niet be paald de minister zal eerst hierover na afloop der interpellatie over Tonkin een besluit nemen. Het proces tegen mevrouw Clovis Hugues heeft een aanvang genomen voor het hof van assises. Mevrouw Clovis bekent met voorbe dachten rade gehandeld te hebben. Uit het onderzoek van deskundigen is geble ken, dat de lasterlijke brielkaarten niet door het slachtoffer harer wraak Morin, geschreven zijn. Zij bleven ook nier uit na Morin's dood. Mevrovw Hughes is vrijgesproken van de aan klacht van moord maar veroordeeld tot 2000 frc. schadevergoeding en in de kosten. Een Parijsch burger brak voor eenigen tijd het glas van zijn horloge. Hij zond het naar den horlogemaker en ontving zijn uurwerk na een maand terug, met een nota voor een nieuw gla9 enschoonmaken van het horloge. Een week daarna had hij het ongeluk de veer te breken. Hij Iaat die bij een ander horlogemaker herstellen en deze berekent hem de veer, als mede.... schoonmaken van het horloge. Op dit laatste maakte hij aanmerking, omdat het uur werk pas een week geleden was schoon gemaakt; Het zou inderdaad onverstandig zijn, de kinderen er onder te doen lijden en hun levensgeluk geheel te verwoesten." Tegen den avond nam Frederik zijn buks en hartsvanger. „Moederik ga naar Hermine," fluisterde hij toen hij vertrok. „God geleide u mijn zoon Groet de bruid van mij en zeg haardat ik haar nog altijd liefheb." J „Nu ben ik gerust. Nu gij met mijne liefde bekend zijtis zij gewettigd geworden." „Ik hoop dat uw vader ook spoedig zijne goedkeuring geven zal." Frederik nam nu hel berkenbosch In oogen- schouw omdat het dicht bij de fabriek lag. Op het voetpad dat tusschen de witte ranke boom stammen kronkelend heen liep, ontmoette hem Dirk Starke. De boer rookte zijne pijp en liep als een waar leeglooper voort, die door verveling gekweld wordt. De roode groette den houtvester met koelen trotschen blikzonder zijn muts aan te rakenhij wilde toonendat hij de zoon van den rijksten bewoner des dorps was. Frederik zag hem scherp aan. Starke bleef staan als of hij zich beleedigd achtte. „Wel nu I" vraagde hij op schimpenden toon; „is er zoo veel bijzonders aan mij te zien „Dat juist niet, Starke; maar ik heb u steeds met genoegen gadegeslagenwant gij zijt een werkzaam ordelijk mensch, die nooit een uurtje in ledigheid doorbrengt." Dirks gelaat was vuurrood geworden. „Ik begrijp u hernam hij. „Het hindert u dat ik te huis gebleven ben terwijl gij van hier moest gaan om in hel leger te dienen. Bemoei u echter niet met mijn doen en laten let liever op de wilddieven die het bosch on veilig maken. Men behoeft des avonds en des morgeus slechts een uurtje te wandelen en men maar de horlogemaker verklaarde, dat het bepaald noodig was geweest, en hij betaalde. Maar een week of wat later liet de man het ongelukkige horloge vallen. Hij bracht het nu weder naar een anderen horlogemakerdeze zou hem, hoopte hij, eerlijker behandelen. Maar ook die berekende, behalve de reparatie aan de veer, voor schoonmaken 10 fr. Nu was het ereduld van den man uitgeput. Hij snelde naar den horlogemaker, overstelpte hem met verwijten ging hem toen hij wat brutaal was, te lijf en takelde hem zoodanig toe, dat hij drie dagen lang te bed moest liggen. Hij stond nu deswege terecht en werd nog op den koop toe tot 50 fr. boete en een schade vergoeding van 100 fr. veroordeeld. In het vervolg laten wij dus onze horloges maar liever uit den treure schoonmaken. „e- De bijzonderhedeu omtrent de verwoestingen, die de aardbeving in Andalusie en Grenade aangericht heeft, gaan elke beschrijving te boven. Van Madrid werd van regeeringswege eene commissie naar Andaluzie gezonden om de meest geteisterde plaatsen in oogenschouw te nemen. Om in den dringendsten nood te voor zien, had men uit 's rijks schatkist geld mede genomen benevens 20,000 fr. uit de particuliere kas des koDings. Een correspondent van de „Standard", die, de commissie begeleidde, bericht omtrent deze reis het volgende Van Grenade uit ging men in een storm en tot de knien door de modder de dorpen be zoeken. In verscheidene plaatsen waar men kwam, moesten de gedelegeerden der regeering zorgen, dat de dooden begraven werden. In het dorp Doreal vonden zij de meeste huizen ver nield en tien lijken onbegraven. Van de kerk waren het dak en twee gevHs ingestort. Daar de gidsen weigerden verder te gaan, moest de commissie den nacht in de ruinen van een klooster doorbrengen. Bij het aanbreken van den dag ging men naar Albunuela, een stadje met 2000 inwoners, dat een verschrikkelijken aanblik opleverde. De helft der woonhuizen was een puinhoop, waar onder ook de kerk, het raadhuis en het klooster. De bewoners waren naar buiten gevlucht met het weinige, dat zij nog hadden kunnen redden. hoort hier en daar een schot." De houtvester beheersehte zijn afkeer van den roode en vraagde op vertrouwelijken toon „Hebt gij ook hier of daar iets ontdekt?" „Ik heb slechts mijne vermoedens." „Welke gij verplicht zijt mij mede te deelen, daar uw vader een overheidspersoon is. Wij moeten eenstemmig waken voor de eigendommen van den staat." Dirk schoof zijne muts een weinig ter zijde de woorden van den houtvester streelden zijn trots. „Dat is zoo, gij hebt gelijk zeide hij. „De dieven zetten het wild na tot in de na bijheid der huizen. Mijn vader heeft gisteren tegen den avond een schot bij den tuin der papierfabriek gehoord." vBij den tuin der papierfabriek „Ja; het gaat te ver. Hebt gij ook vermoeden op iemandmijnheer Starke daar gij de streek en de menschen hier vrij goed kent terwijl mijn vader alleen was, heeft men de wilddieverij op groote schaal gedreven." „De roode had de hand aan zijne kin gebracht. „Dat is gemakkelijk te begrijpen de opper houtvester is niet jong meer hij kan zoo vlug niet meer over den weg komen." „Hebt gij eenig vermoeden, mijnheer Starke?" „Dirk dacht een weinig na. „Ik zalvervolgde Dirk, „uw ijver voor orde en handhaving van het recht op rechten prijs weten te schatten: Wel heb ik geen bewijzen want, ik heb er mij lot nog toe niet op toege legd om een oog in het zeil te houden maar zoo gij mij niet verraadtgij begrijptmen leeft onder de menschen en moet zich voor hen in acht nemen." „O dat weet ik en zal uw vertrouwen op den echten prijs weten te schatten." (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 1