Engeland. Duitschland. Oostenrijk, Griekenland. Amerika. BINNENLAND. UITVOERINGEN. Overzicht er bevolking over het aar 1884. Bevolking oj Geboren Ingekomen Jan. 1884 6886 zielen. 130 m. 115 v. totaal 245. 124 110,, 234. Totaal. Overleden Afgeschreven 254 m. 225 v. totaal 479. 88 64 152. 95 104 199. Totaal. De bevolking 183 m. 168 v. totaal 199. |rmeerderde alzoo met 128 "De vrouwen en kinderen bevonden zich in wagens en karren, terwijl de maDneu zich rond om groote vuren verwarmden. In een ambulance waren zestig gewondendie door nonnen ver pleegd werden. Uit de puinhoopen had men reeds 192 lijken opgehaald terwijl men met hot zoeken der overige vermiste personen nog bezig was. De verhalen der overblijvenden waren hart verscheurend. Onder de dooden bevinden zich ook de burgemeester en de geestelijke der ge meente de vrouw van den burgemeester had 18 uren onder de puinhoopen van haar huis doorgebracht voor zij gered werd. Anderen lagen 24 a 36 uren begraven en waren geheel ver stijfd van koude. Het hulpgeschrei der veron gelukten klonk hartverscheurend, maar men kon niet allen te gelijk helpen, daar het wegruimen van de steenen tijd en handen eischte. Eenige ernstig beschadigde huizen werden op last der autoriteiten omgehaaldeen afdeeling troepen bracht tenten en levensmiddelen. Een dergelijk schouwspel bood ook Alhama aan, een stadje op 40 Engelsche mijlen van Grenada gelegen, dat door zijöe huizen in mid- deneeuwschen stijl en zijne Moorsche baden beroemd is. De inwoners vertelden, dat zij 17 schokken gevoeld haddendie met een hevig onderaardsch gerommel vergezeld gingen. On danks de regen en de sneeuw waren allen bui ten de stad gevlucht. 1300 huizen zijn meer of minder ernstig beschadigd302 lijken werden opgegraven en 280 personen werden gewond. Nog steeds zochten de geredden met gevaar van huu leven naar hunne naaste betrekkingen of naar hunne bezittingen onder de puinhoopen en alleen de nacht maakte aan dit treurige werk eeu einde: Denzelfden avond dat Andaluzie zoo zwaar geteisterd werd, gaf koningin Isabella II aan de aristocratie van Sevilla in haar koninklijk kasteel een schitterend feest. De gasten waren nauwe lijks aangekomen, toen de eerste schokken wer den waargenomen, die aan hen,v die nog niet op het kasteel waren den lust benamen aan het feest deel te nemen. MADRID, 7 Januari. Gisteren avond is in Grenada weer een onderaardsch gerommel waar genomen. Groote verwoestingen zijn aan de kust van Motril aangericht. Heden ochtend is te Loja een nieuwe schok van aardbeving gevoeld. De bevolking in Grenada tot radeloosheid ge bracht vlucht bij strooraen uit gindsche streken. MADRID, 8 Januari. In de provincie Ma laga hebben nieuwe aardbevingen plaats gehad. Veertien huizen stortten ineen. De stad Malaga bleef ongedeerd. Te Arenas del Rey in Grenada werden de kerk en 383 huizen verwoest. Generaal Wolseley seinde aan het Britsche ministerie van ^oorlog uit Kortidat een con- vooi met proviand benevens een sterk geleidend escort onmiddellijk vertrekt naar Gakdul. Gene raal Stewart zal met een ander convooi naar Metammeh vertrekkenom deze plaats waar schijnlijk den 5den dezer te bezetten, en, indien er een stoomboot beschikbaar is onverwijld ver binding aan te knoopeu met generaal Gordon. Het ras3che avanceeren der Engelsche troepen heeft op de bevolking grooten indruk gemaakt. Honderd mijlen woestijns in 64 uur met een sleep van 3000 man af te leggen is dan ook geen gewoon stuk werk. De correspondent van den Standard te Madrid houdt tegenover de officieuse Duitsche dementi's voldat zijne inlichtingen nopeDS Duitschland's nieuwe houding ten opzichte van de quaesties nopens Noord-Borneo en den Sol lok-Archipel juist zijn. De correspondent zegt, dat het protocol betreffende de conventie, welke tusschen Spanje Engeland en Duitschland ge sloten isalsnog niet geteekend werd, naar aan leiding van Dnitschlands nieuwe pretentien, welke hoofdzakelijk gericht zijn tegen de rechten van Engeland op Noord-Borneo. Duitschland wil de conventie ingrijpend wijzigen waartoe Engeland en Spanje niet genegen zijn. Aan den Standard wordt uit Durban be richt j dat eene afdeeling Boeren in Noord-Zoe- loeland zich heefi begeven naar de kust, en daar afbakende zekere strooken voor pachthoeven. De Boeren beschouwen het gedeelte van Zoeloeland, dat buiten bet gereserveerd gebied gelegen is als hun eigendom. De correspondent van den Times te Durban bevestigt het bericht, dat de Boereu strooken aan de kust in bezit genomen hebben en voegt er bijdat zij blijkbaar in overleg handelden met Duitschland, welks agenten sedert geruimen tijd in Zoeloeland intrigeeren. Daily News verneemt uit Rome dat de regeering besloot eene expeditie te zenden naar Assab; de troepen vertrekken in den loop dezer week het doel der expeditie is de maraudeurs te Dankali te tuchtigen die Bianchi op zijne ontdekkings-expeditie vermoordden. De Times verneemt uit Durban dat het nieuwe Britsche protectoraat over de Zoeloe-kust zich uitstrekt tot de grens van het Portugeesche gebied. Kruger heeft eene bijeenkomst gehad met de Transvaalsche militaire aanvoerders, alvorens de zen naar de westergrens vertrekken, om Warren te ontmoeten. Kruger verzocht hun nadrukke lijk elk conflict en elke schending der grens te voorkomen. Zij beloofden dit. De bevolking van Kimberly heeft Warren met geestdrift ontvangen. Hij sprak tot haar op verzoenenden toon, brand merkte streng den rassenhaaten riep aller medewerking in tot het handhaven van orde en recht. Op den London and North Western spoor weg tusschen Bushbury en Wolverhampton, is een sneltrein uit Schotland in een goederentrein gereden. Verscheidene wagens werden verbrijzeld. Zeven passagiers werden zwaar verwond en de overige waren bijna allen meer of minder ernstig gekwetst. De stoker en de machinist redden zich het leven door na geremd te hebben, tijdig van de locomotief te springen. De te Bonn verschijnende Zeitung meldt, dat de Pruisische minister van openbare werken eene raming van kosten laat opmaken voor het plan, om den Rijn van Keulen af voor zeeschepen bevaarbaar te maken. Daardoor zou de vaargeul tot 4 a 41/2 meter uitgediept moeten worden. Reeds geruimen tijd heeft de groothandel voor zulk een plan geijverd in verband met de Nederlandsche rivier- en kanaalwerken schijnt de uitvoering er van thans in Duitschland voor mogelijk gehou den te worden. Ook in Boheme is het treurig gesteld met handel en nijverheid. Dezer dagen zijn weer drie groote firma's failliet verklaardmet een tekort van 6 millioeu gulden en vijftien fabrieken moesten sluiten waardoor weer duizenden arbei ders zonder werk zijn. In Rumanic duurt mede de handelscrisis voort. Er zijn weer vijf groote firma's bankroet. De eerste schok ontstond door het regeerings besluitdat dc belastingen in baar geld betaald moesten worden waardoor hel goud zeer duur werd en de banknoten in waarde verminderden. Die bepaling werd ingetrokken maar te laat om de nadeelige gevolgen te verhinderen. Te Triest is eene postbeambtedie met het uit betalen van gelden belast wasspoorloos verdwenen. Men vermoedtdat hij vermoord en beroofd geworden is. Een millioenen-erfenis. Bij den voorzitter van de Grieksche kamer is een schrijven ingekomen, dat groot opzien baart. In het jaar 1870 ont dekte zekere non Eupraxia Papathanasopoulos uit het klooster van Pepeleuitze, toevallig een in den grond begraven schat van ongeveer 200 millioeu drachmen. Daar niemand van het bestaan dezer som kennis droegkomt zij volgens de Grieksche wet als gevonden onbeheerd geld aan de vindster toe, en deze moet bij testament zekeren heer Michalopoulos uit Aigion als erfge naam benoemd hebben. Nu is de bedoelde non overleden zonder mede te deelen, bij welken notaris het testament is verleden en alle pogingen van den heer M. om het machtig te wordenzijn even vruchteloos alhoewel hij weet dat het bij een notaris te Patras moet berusten. Thans roept hij officieel de hulp van de kamer en de natie in om zoo doende de som machtig te worden waarvan hij slechts 20 millioen voor zich zeiven wil behouden, terwijl hij de overige 180 millioen aan het rijk ten geschenke geeft ten behoeve van het fonds voor nationale wapening of, indien de kamer er ander gebruik van wil maken voor zoodanig doel als de kamer zal goedvinden te beslissen. Volgens geruchten uit Westmoreland county iu den staats Pennsylvaniahebben agenten der Engelsche geheime politie de bewijzen in handen gekregen van het bestaan eener machtige geheime vereeniging van dynamietmannen in het genoemde county. Deze vereeninging moet rechtstreeks aansprakelijk zijn voor de laatste ontploffingen en verwoestingen in Engeland. Men verzekert dat agenten der geheime politie naar Washington gaan om den heer Sackville West (den Engelschen gezant) op de hoogte te stellen. De commissie van den senaat voor buiten- landsche zaken heeft een rapport uitgebracht ten gunste van de ratificatie van het tractaat met Nicaragua. WAALWIJK. Zondag 11 dezer, 's middags 12 ure, door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien in de zaal Musis Sacrum: 1. Vertrouwen. 2. Aan de Phantasie. 3. 4. O Pepita. Abt. Meyroos. Miiller. Waalwijk 10 Januari 1885. Het concert verleden Maandag gegeven door de liedertafel „Oefening en Vermaak" met wel willende medewerking van den heer Verhoeckx, uit 's Bosch heeft uitstekend voldaan. De lie dertafel kweet zich als altijd op schitterende wijze van hare taak. 't Was de eerste maal dat we het genoegen hadden den heer Verhoeckx in Waalwijk te hoorenmaar de faam was hem reeds voorgegaan en we wisten dat wij een fameus zanger zouden zien optreden hij hand haafde zijn renommee dan ook ten volle. Vooral voldeed hij ons in „In het woud" van Hol en in „Santca Maria" van Fauredie beide mees terlijk werden gezongen en een storm van bij valsbetuigingen uitlokten. Als blijk van waardeering werd den genialen zanger hei diploma als eerelid der vereeniging aangeboden dat hij welwillend aannam. Wij hopen dat de heer Verhoeckx van het Waalwijksch publiek een aangename herinnering zal hebben medegenomen opdat deze eerste kennismaking spoedig door meerdere gevolgd worde. De directie van het Nederlandsch handels museum deelt mededat de ruimte door haar te Antwerpen tol 15 e. k. voor de Nederland sche afdeeling gereserveerd groot genoeg is om tot den 14den Januari a. s. ook nog aanvragen om plaatsruimte aan te nemen van industrieelen, personen of firma's welke zich tot heder. nog niet als tentoonstellers haddeD opgegeven. Hare bemoeiingen in dezen geschieden geheel belang loos en zijn gebeel afgescheiden van het algemeen Nederlandsch agentschap te Antwerpen. De aan vrage om plaatsruimte aan haar adres sluit geen verplichting tot het gebruik maken van dat agent schap iu zich. Gedeputeerde staten van Noord-Brabant hebben bij eene algemeene aanschrijving de aan dacht der waterschapbcsturen in dit gewest ge vestigd op de wenschelijkheid dat de begrooting en rekening gedrukt worden opdat ingelanden zooveel mogelijk in de gelegenheid worden gesteld behoorlijk en volledig zich te kunnen bekend maken met alles wat de geldelijke aangelegen heden van het waterschap betreft. Worden reke ning en begr. niet vooraf gedrukt aan ingelanden toegezonden dan is het voor hen genoegzaam ondoenlijk met kennis van zaken over de reke ning en begrooting iu de vergadering van stem gerechtigde ingelanden te oordeelen en te be slissen terwijl door het doen drukken van re kening en begrooting de belangstelling van ingelanden meer zal worden bevorderd en de door de besturen belegde vergaderingen tot overweging der belangen van het waterschap met meer vrucht zullen bezocht worden. Het geruchtdat bij den brand aan den Zevenbergschen Hoek, ten huize van dsn sigaren maker Katers hij zelf in de vlammen zoude zijn omgekomen heeft zich gelukkig niet bevestigd. Het is later geblekendat hij naar Helmond was vertrokken om zijne familie te bezoeken. De oorzaak van den brand is onbekend. Zwaar geboeid is de persoon, die vermoed wordt den moord opeen militair te Ooltgensplaat gepleegd te hebben, per stoomboot „Vooruitgang" van Flakkee naar Hellevoeisluis vervoerd en ver der per st.boot Voorne Putten" naar Rotterdam getransporteerd. Ook de persoon die verdacht wordt in den nacht van 31 Dec. op 1 Januari een 18-jarig rnensch te Rockanje zoo ernstig met een ganzenroer gewond te hebben is naar de gevangenis aldaar overgebracht. Maandagnamiddag had een inwoner van Berkel het ongeluk te Tilburg onder een beladen kar te geraken met het noodlottig gevolg dat hij zwaar gewond werd en reeds bezweken is. Donderdag is gevankelijk naar 's Bosch overgebracht zekere A. V. uit Capclle, als hebbende in de avond van den 3 jl. zekere D. v. d. L. met een scheermes eene nog al belangrijke wond in het aangezicht toegebracht(geen neus afge sneden.) Dit is het 3e geval van dien aard binnen een groote acht dagen tijd het schijnt dat de messen weer in gebruik komen. Vrijdag is de boerderijbewoond door J. Verouden op Lennisheuvel onder Boxtel, afge brand. Vóór de brandspuit ter plaatse kon tegenwoordig zijn waren huis schuur en bij gebouwen met inboedelvoorraad granen en hooieene prooi der vlammen geworden, terwijl drie stuks vee en twee varkens mede in de vlammen omkwamen. De oorzaak van deze ramp ligt in het duister. Een en ander was matig verzekerd. Woensdagmorgen is te Amersfoort een felle brand uitgebarsten bij den landbouwer F. Vonk nabij den Soesterstraatweg. De boer was een uur te voren naar Utrecht gereden. In een der vier hooibergen ontstond de brand en hij woedde zoo fel, dat alle vier met al den voor raad zijn verbrand. Het gelukte intusschen aan de ijverige brandweer om het woonhuis te be houden. Het vee was intijds gered. De politie doet ijverig onderzoek naar de oorzaak van den brand. De firma F. J. Schoenmaker Zonen te Zwolle heeft een biljart vervaardigd van zeer eigenaardigen vorm. Men stelle zich een dubbel biljart vooreven lang als breedverdeeld in vier gelijke vierkanten. Een dezer vierkanten is verwijderd terwijl de beide korte zijden aan den binnenkant door eene lijn zijn vereenigd. De naam vleugelbiljart is zeker de meest pas sende voor dezen vorm. Het biljart geeft èn door schuinen verbindingsband van de beide korte zijden èn door de breedte over de lange zijde ruim 3.2 M. gelegenheid voor een groote afwisseling van stooter.. Woensdag middag werd de ter reede van Vlissingen geankerd liggende Spaansche driemast schoener Pepita y Vicentagezagv. Torrealday, van Neuvitas met eene lading stukgoederen naar Antwerpen bestemd aangevaren door het van Antwerpen komende en naar Liverpool bestemde stoomschip Quailmet het noodlottig gevolg dat de schoener na eenige minuten zonk. Eene Belgische loodssloep, die juist in de nabijheid wasredde de geheele bemanning. De Quail had geen schade. De schoener is niet geheel gezonken doch drijftzooals men dat noemt tusschen water en windplat op zijde liggende. (M. C.) Een hevige brand is Woensdag avond uit— gehroken te Ierseke. Er is hulp gevraagd van Goes. Bijzonderheden ontbreken nog. In den nacht van Maandag op Dinsdag is weer eens ingebroken in eene R. K. kerk in Limburgditmaal te Linne waar de dieven de drie offerblokken hebben opengebroken en het daarin aanwezige geld weggenomen. De daders ziju onbekend. Ruim 8 jaar geleden ging de zoon eener weduwe te Rotterdam als koloniaal naar de Oost. Van zijn handgeld zoo verhaalt De Maasbode gaf hij een gedeelte aan zijne moeder met verzoek een half lot in de staats loterij te koopen. Hij ging en de moeder kocht het lothierop viel de honderdduizend. Naar het schijnt is er weinig of geen briefwisseling tusschen moeder en zoon gevoerd want de eerste was zeer verbaasd, toen zij dezer dagen vernam dat haar zoon te Harderwijk was aangekomen en de laatste toen hij hier een rijke moeder aantrof, die hem te gelijk nog een vader aanbood want zij was in^- middels hertrouwd. De moeder, die in die jaren met het gewonnene veel geld heeft verdiend heeft thans goed voor haar kind gezorgd. Als een bewijs dat niet overal armoede heersch dientdat bij eene uitdeeling van brood aan de algemeene armen te Bergen-op-Zoom met den besten wil slechts eent weehonderdtal brooder, konden worden uitgereikt. De fabrieken het slechten der vestingwerken en de kanalisatie van het riviertje „de Zoom" geven aan honderden werk terwijl binnen enkele weken nieuwe werk zaamheden wachten aan dt: spoorbaan Roozendaal- Vlissingen en aan den aan te leggen tramweg naar Antwerpen. De klerk tij den ontvanger der belastin gen en accijnzen Ie Bladel is in hechtenis genomen verdacht van geilen te hebben verduisterd. Maandag-iamiddag is in de rivier de Mark te Breda in de onmiddellijke nabijheid der artillerie-kazerne, gevonden het lijk van een man die in veiregaanden staat van ontbinding verkeerde. Bij ondeizoek bleek dit te zijn van den sedert 23; Nov. 11. vermisten 21-jarigen veld—artillerist l. Eisveltdien men onderstelde dat gedeserleerc waswaarom men hem dan ook den 22sten Dec. d. a. v. als deserteur heeft afgevoerd. De ioo jeugdig en zoo ongelukkig om 't leven gekonene moet zich verzekert men niet zelden aar misbruik van sterken drank hebben schuldig gemaakten in den avond van den dag, vooragaande aan dien waarop bij vermist werd ir beschonken toestand zijn gezien 't geen als de orzaak wordt beschouwd dat hij in het water is geraakt. In de Aca(emie van wetenschappen te Parijs heeft dezer dagn de heer Sase de aandacht ge vestigd op eeit stof, welke tot dusver alleen als veevoeder dbnst doeten volgens hem be stemd is om ene hoogst aanzienlijke plaats in te nemen als vèdsel voor menschen het meel namelijk van uigeperste katoenzaden. Van alle bekende zaden,zegt hij, is het katoenzaad het rijkst aan stikstlhoudende bestanddeelen. Eenige wnkeliers in gouden en zilveren werken te Amsfcrdam, zijn in de laatst verloopen dagen op ergerl ke wijze opgelicht door vrouwen ke zich ter reparatie gegeven kettingen hebben weten te doen of meisjesw oorbellen of ha matige eigenare afgeven, bedrieglijk voorgevende door de recht- gezonden te zijn. De Haagfche politie heeft gisteren gearres teerd de hande ren K. en T. aldaar, verdacht van medeplichti ïeid aan bedriegelijkc bankbreuk, gepleegd door ee koopman te Amsterdam. Tevens worden zij veiaoed de bedrijvers te zijn van verschillende b riegelijke oplichtingen, waarvan in den laatsten ;ijd onderscheiden kooplieden in den lande de lachtoffers zijn geweestdie op eenvoudige bes ding goederen afzonden, die wel verkocht maar iet betaald werden. De politie nam tevens eeigroote hoeveelheid van die aldus opgelichte han lsartikelen in beslag. De politie Ijde voorts nog de hand op een derde individu v. R. verdacht van medeplich tigheid aan cfa diefstal met braak bij den G. in de Schoolstaat. Bij hem nde voorwerpen gevonden. Hij jzit werdennaar het huis van aan c vleeschhouwer werden verschi en ook zijn arrest overgebr hl. Gem Vermeerdering Vermindering Zijnde de b mannen en 23 31 December 26 huwelijk' Gem. LOONC nte WAALWIJK, loor geboorte 85 m. 74 v. vestiging 108 88 Totaal. 193 m. 162 v. )or overlijden 56 43 vertrek 100 96 Totaal. 156 m. 139 v. Diking vermeerderd met 37 rouwen en bedroeg alzoo op 84 - 4235 zielen, werden gesloten. ZAND-KAATSHE U VEL. en bestond zielen. op 1 Januari 1885 uit 7014

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2