Nummer 5. Donderdag 15 Januari 1885. 8e Jaargang L L Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. ANTOON TIELEN 7^ Bekendmakingen. POSTERIJEN. De soldaat van de landweer. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. UITGEVER: Waalwijk. Eene Novelle. STAAT VAN BRIEVEN Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enzfranco te zenden aan den Uitgever. I Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsin g opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van A.dolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De directeur vau het postkantoor te Waalwijk maakt bekend dat met ingang van 13 Januari 1885 de van het kantoor vertrekkende posten zullen plaats vinden a's volgt lo. ten 7.35 's morgens. Naar Baardwijk, Drunen, Nieuvvkuik, Vlijmen en 's Hertogeubosch. 2o. ten 7.45 's morgens. Naar Bezooien SprangKaatsheuvel, Loon- opzand Tilburg en de correspondeerende treinen. 3o. ten 10.35 's morgens. Naar Kaatsheuvel, Tilburg en de correspon deerende treinen. 4. ten 12,45 's avonds. Naar 's Grevelduiu-KapelVrijhoeve-Kapel, Waspik en Raamsdonk. 5. ten 3 ure 's avonds. Naar Baardwijk Drunen, Elshout, Heusden, en Gorinchem. 6. ten 3.45 's avonds. Naar Bezooien Sprang KaatsheuvelLoou- opzand Tilburg's Hertogenbosch en de cor respondeerende treinen. 7. ten 5.45 's avonds. Naar Bezooien 's Grevelduin- en Vrijhoeve- Kapel Waspik en Raamsdonk. 8. ten 7.15 's avonds. Naar Amsterdam Tilburg en de correspond deerende treinen. 9. ten 7.45 's avonds. Naar 's Grevelduin-Kapel en Waspik. De buslichtingen aan deu Hoek hebben plaats ten 10 ure des morgens en ten 3.15 en 6.15 's avonds. De buslichtingen aan het kantoor hebben plaats ecu vierde uur vóór het vertrek van elke post. De aangeteekende stukken alsmede de post pakketten moeten uiterlijk een half' uur vóór het vertrek van elke post ten kantore zijn. De bestellingen op werkdagen hebben plaats 1. ten 7.3Ö des morgens 2. 10 avonds 3. 4. 5. 10 12.45 6 LXI. De zoon van den schout zag behoedzaam om zich heen. ,/Mijnheer fluisterde hij„ik meen een ge vaarlijken wilddief te kennen." „Wie is dat?" „Frans Fink." „Frans Fink „Hij heeft geen werk en moet toch leven; ik heb gezien dat hij altijd veel geld in den zak heefi. Gisteren avond nog heeft hij in de herberg als een rijk man verteerd. Vau waar komt hij aan dat geld Hij schiet de reeën en verkoopt ze aan de wildkoopers." „Ik meende dat Frans een stijven arm heeft." „Maar hij kan even goed schieten als gij; zijn stijve liukerarm hindert hem in het geheel niet. Over hem zoudt gij niet gedacht hebben niet waar? Ja, men zou het niet kunnen gelooven, dat hij schieten kan maar hij treft ais een dui vel." „Ik zal goed acht op hem geveD." „Wees voorzichtig, mijnheer, wees voorzichtig! Frans is in staat u dadelijk neer te schieten zoodat geen haan er naar kraait. Voor gij hem arresteertmoet gij hem door een schot onscha delijk makenen hem de buks uit de hand schieten." „Zoudt gij meenen dat Frans gisterenavond op het stroopen uit geweest is „Zeer mogelijk." „Eu gij weet niets van het schot bij den tuin." „Ik hoor er u het eerst van spreken." „Goeden avond, mijnheer Starke op Zon- en feestdagen 1. ten 10 des morgens 2. 12.45 avonds 3 6 Waalwijk, 12 Januari 1885. De directeur voornoemd, BAGGERMAN. geadresseerd aan onbekenden. Verzonden gedurende de le helft van November. Van Waalwijk. 1. Jacob Werner. Gouda. 2. Jansen van de Limit Neerbosch. Van Drunen 3. Otterspoor. Amsterdam. Kunnende de brieven door tussclienkomst van het postkantoor terugbekomen worden. De Directeur, BAGGERMAN. Het schijnt dat de aardbevingen in Spanje zich tot in België hebben doen gevoelen. Men heeft opgemerktdat een der horloges in het observatorium te Brussel stil was blijven staan en dat een ander zeer onregelmatig ging. De horlogemakerdie belast is met hei, onderhoud van de uurwerken heeft bemerkt dat de ko lommen waarop die uurwerken rustenniet meer loodrecht waren. Andere waarnemingen in het observatorium laten geen twijfel over omtreDt den invloed der Spaansche aardbevingen op den Belgischen bodem. In het krankzinnigen gesticht te Doornik i3 een treurig drama afgespeeld. Twee verpleegden wandelden in den tuin vau het gestichttoen eeösklaps een van hen een plank greep en zijn mede-verpleegde hiermede een hevigen slag op het hoofd toebracht. De dood volgde oogenblikkelijk. De hoofdschedel was geheel verbrijzeld. Het rechtsgeding tegen mevr. Hughes le Parijs Frcderik wilde verder gaan. „Mijnheer Grasberg," riep de roode. „Wat verlangt gij nog." „Verraad mij niet." „Ik zal er tot niemand van spreken. „Maar ruim vooral dien Fink uit den weg, hij is uw vijand dat weet ik. Zoodra ik iets verneem zal ik het u doen weten. Nu denkt gij and' rs over mij, niet waar? Dirk Starke verdween tusschen het geboomte. „Dat heb ik eens goed aangelegd om mijn vijand een kooltje te stoven," dacht de roode, terwijl hij in zijn vuistje lachte „Frans Fink moet op het stroopen uitgaan opdat de hout vester hem de eerste gelegenheid de beste kan neerschieten. Dan ben ik voor altijd van mijn vijand verlost. De houtvester aarzelt niethij is een onverschrokken kerel. Niets gaat er toch boven sluwheid. Die verstandige mijnheer Gras- berg, die in de plaats zijns vaders denkt te komen vermoedt het nietdat ik hem lot mijn werktuig maak. Als ik maar eens wist welk schot het geweest iswaarvan de houtvester sprakdoch onverschillig, Fink moet alle schoten gedaan hebben die men in het bosch hoort. Is mijn vijand uit den weg geruimd, dan kan ik in rust met mijne Suze leven." Frederik had le vergeefs onderzochthet zou hem veel waard geweest zijn, zoo het hem gelukt was de onschuld van Börner te kunnen bewijzen. Het schot moest ontdekt worden om den op perhoutvester opheldering te geven. Ten zeven uurzoo had Frederik in den brief aan Hermine geschreven zou hij in het paviljoen zijn het was nu half zeven. Langzaam vervolgde hij zijnen weg tot aan den vonder, die over de rivier leidde. In de schemering kon hij het zwakke bintwerk van het brugje onderscheiden. Frederik sidderde bij de gedachtedat het schuwe paard zijns va ders hierover gegaan was 1 „Het is met recht waarvan wij den uitslag in ons vorig nummer hebben medegedeeld is Donderdag behandeld. Nadat des middags om 4 uur het getuigenver hoor dat niets nieuws opleverde, was afgeloopen, werd de zitting tot des avonds half negen ge schorst. Na heropenii g der zitting duurden de redevoeringen van het openbaar ministerie en van den verdediger van mevr. Hughes benevens die van den advocaat der civiele partij tot 2 uur 's nachts. Eerst toen trokken de jury-leden zich terug om hun oordeel over de hun gestelde vragen te zeggen. Toen zij weder in de zaal kwamen ontstond een buitengewoon geraas en luide kreten van zitten zitten! werden gehoord. Na de ingetreden rust deelde de president mede, dat de jury alle vragen met „neen" had beant woord. Een ongekend rumoer onder de toe schouwers volgdewaaronder bijvalsbetuigingen en gesis werden vernomen. De president beval onmiddellijke vrijlating der beschuldigde. Ver volgens las de president het vonnis voor, waarbij mevr. Clovis Hughes tot 2000 francs boeie ten gunste van Moriu's vader werd veroordeeld. Na afloop der zitting ontstond in de zaal een groot gewoel. Mevrouw Hughes werd gefelici teerd met hare bevrijdingterwijl een gedeelte van het pnbliek dat de macht van de revolver afkeurtluide zijn misnoegen over de jury uit sprak. De menigte stroomde toen naar de Q,uai d'horlogewaar de uitgaug wasdoor welke mevr. Hughes het rechtsgebouw moest verlaten. Om half vier werd de kade door de politie schoon geveegd. Kort daarop verliet mevrouw Hughes met haar echtgenootden af gevaardigde Clovis Hughes, het paleis van justi tie en beiden werden met gesis ontvangen door het publiek daarna ging alles rustig. Onder de getuigen a décharge verscheen de afgevaardigde Anatole de la Forgedie in zijne getuigenis scherp partij koos voor de beschuldigde door te verklaren dat zij goed gedaan had Morin dood te schieten. De president protes teerde tegen deze verheerlijking van de misdaad, maar de afgevaardigde bleef bij zijne meening en sprak vervolgens zijn leedwezen uit dat de president over deze questie niet dezelfde opinie was toegedaan. I)e laatste dépêches uit Tonkin mélden een wonder te noemen, dat de planken en balken onder den zwaren last van het paard niet be zweken zijn. En hoe diep is de stroom op deze plaatshoe hoog zijn de oeversMen ont zetting zag de houtvester in de diepte neder. Zoo de voorzienigheid den grijzeu ruiter niet beschermd had hij zou gewis een vrecselijken dood gestor.en ziju." „Neen riep de jongeling half luid, „daartoe is Börner niet in staat Al is zijne verbittering tegen mijn vader nog zoo groot, hij zal hem niet naar het leven staan. O, hoe treurig is die verwijdering die mijne liefde met zoovee' bitters vermengt Doch ik zal volharden en Hermine blijft ook standvastig, dan zullen wij met Gods hulp de wolken verdrijven, die hare bliksems boven onze hoofden neerschieten." Hij ging verder. Reeds stond hij vijf minuten later aan de deur van het park. Hij had nog immer den sleutel in zijn zak. Wat knarsten de verroeste hengsels, wat kraakte de deur toen zij openging. Frederik zette zijn geweer tegen den steenen deurpost wierp zijn jachitasch er naast en beval den hond wacht ti- houden het getrouwe dier legde zich onmiddellijk op de tasch, als of het een antwoord wilde geven op het ontvangen bevel. Frederik sloeg het hem wel bekende pad naar den koepel in. Het kleine elegante gebouw was reeds ge opend maar er was nog geen licht ontstoken. Door verlangen gedreven besteeg hij den trap en trad binnen. „Frederik riep eene stem. „Hermine Daar lag zij aan de borst van den geliefde en hield hem vast in hare armen gekneld. Het duurde geruimen tijd voordat de overmaat van geluk der geliefden zich in woorden lucht geven kon. „Mijne bruid 1" riep de houtvester. dat generaal Négrier een tocht naar Langson met 10000 man heeft begonnen. Tot heden heeft de minister van oorlog Lewal nog geen besluit genomen omtrent de afzending van troepen uit Tonkin naar Peking. Het bevestigt zich, dat de heer Jules Ferry aan alle diplomatieke agenten van Frankrijk bevel heeft gegeven om Shanghai te verlaten. In eene correspondentie aan het Journal <jes Débats uit Cairo wordt gezegd dat de anarchie in Egypie grooter is dan ooit. De openbare veiligheid bestaat niet meer. Gewapende benden verwoesten het land. De grondeigenaars vluchten naar Cairo of Alexandrië. De correspondent van de Imparcial schrijft uit Albunuelas van 5 Januari Op zeven mijlen afstands van Grenada, in het dal Leerin omgeven door dichte olijfboomen ligt of liever lag het stadje Albunuelasnu slechts eene verzameling puiuhoopen voor wie er op neerziet van de hooge rotsen die het om geven. Ik meende dat het schouwspel van Al- hama door niets kon overtroffen worden maar het gezicht van Albunuelas gaat in akeligheid alles te boven. Het plaatsje dat heel oud is en nog torens had aau te wijzen uit den tijd der Arabieren bestaat uit drie deelen een in het dal een op de bergen en het derde, dat deze beide verbindten waar zich de kerk bevond. De huizen waren zeer eenvoudig, armoedig zelfs, want de bewoners leefden voor het grootste deel van den landbouw. Van die drie wijken zijn er twee geheel verwoest. Zoodra de in woners mij zagen omringden zij mij, vol hoop dat ik hulp tn goede tijding zou brengen. Toen ik hun het doel mijner komst meedeelde, smeekten zij mij weenend aan mijn blad een juist beeld van hunne ellende te geven en de algemeene deernis op te wekken. Voor wie niet op de plaats bekend was is het onmogelijk te gissen waar de straten en de markt geweest zijn; wij liepen over de puinhoopen, die ter hoogte van een meter den grond bedek ken en zoo trachtten de mij vergezel lenden mij. „Mijn bruidegom snikte Ilermine. „Ach hoe zeer heb ik naar u verlangd „De angst voor uw lot heeft mij bijna het leven gekost „Nu is de nacht der zorgen voorbij; wij blij ven bij elkander niets zal ons verder scheiden." „Dat geve God „De bedwelming der vreugde uitte zich in vernieuwde kusseu en omhelzingen." „Nu is mijn hart niet meer als door een zwaren last gedruktFrederik I" fluisterde zij hem in het oor „nu weet ik dat gij u buiten alle gevaar bevindt en ziedat gij niet gewond zijt. „Uwe beeltenisHermiuedie ik op mijn hart draagwas mij een talisman." „Gij zijt vermetel geweest Frederik en hebt uw leven te veel bloot gegeven. Ohoe vaak heb ik gesidderd bij het lezen der berichten van den strijd „Nooit heb ik lichtzinnig gehandeld; de gedach te aan u was mij immer bij „En toch heeft men u tot kapitein benoemd." „Omdat ik ais recht soldaat mijG plicht heb gedaan. Zijn moed niet doen wankelen en ver metel zich in gevaar begevenzijn twee ver schillende dingen. De oorlog ligt achter ons laat ons daarom het tegenwoordige door het ver- ledene niet verbitteren; neen, Hermine het gevaar bestaat niet meerWeg met de politiek en denken wij alleen aan onze liefde en bespreken wij alleen datgene wat ons na aan het harte ligt. AchHerminewij moeten ons doel trachten te bereiken ik kan die onzekerheid niet langer dragen ook is het onzer onwaardig, dat wijdoor de duisternis beschuthier in dezen koepel sluipen alsof wij misdadigers waren. Wij kunnen en moeten onze liefde voor de wereld belyden." (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 1