Engeland. Duitschland. Zwitserland. Italië. Amerika. BINNENLAND. de topograpliie van het dorp duidelijk te maken. Een mijner gidsen was een der rijkste in woners van Albunuelas. Hij had bij. de aard beving zijne twee eenige kinderen verloren een meisje van 19 van wier schoonheid allen getuigden, en een jongen van 11 jaar. Iti elk- auders armen waren ze onder de puinhoopen levenloos gevonden. In een huis van dp Calle Real waakten 21 personen bij het lijkje van een kind. Allen behalve de vader vonden onder de bouwvallen den dood. In de pastorie be zweken de pastoor en zijn broedereen school meester. Een jongentje van 10 jaar dat ons tegemoetkwam met eene vracht hout op den rugwas de eenig overgeblevene van eene fa milie van negen personen. Twee andere kleinen, van 10 en 8 jaardeden mij het volgende droevig verhaal Zij bevonden zichop het oogenblik der aardbevingbij twee herders, die in de nabijheid van Albunuelas op eene plaats Las Cuevas genaamdvee hoedden. Het hol stortte in en begroef de herders de kinderen, die buiten speelden waren ongedeerd maar zij hoorden de jammerklachten der ongelukkigen en trachtten met hunne kleine handen de zware steenen weg te ruimen. De nacht ging om in deze moeielijke taak en bij het aanbreken van den dag ontdekten zij de lijken der herders. Een der knapen bleef daarbij de wacht houden, terwijl de oudste hulp ging halen. De overgebleven inwoners begaven zich hoog op de bergen met de hunnen of zochten eene schuilplaats in de holenwaarna zij naar het dorp terugkeerden sommigen met werktuigen velen om met de honden onder de puinhoopen de verlorenen te zoeken. Het was een vreeselijke nachtna de aardbeving was een hevige storm losgebarsten. Voor de gewonden die onder de bouwvallen weggehaald waren en die weldra een vijftigtal bedroegen was echter geen goede ligplaats te vinden zij werden naast elkaar op den grond gelegd en het was pijnlijk hun ge kerm aan te hooren. Terstond ging een bewoner van Albunuelas de verschrikkelijke tijding naar Grenada brengen, maar noch den 26sten noch den 27sten ver scheen de geringste hulp uit die stad. Groot en algemeen was de dankbaarheid jegens de bewoners van Padul een dorp niet ver van Albunuelas gelegen. Een oud en bemiddeld inwoner van die plaats liet, zoodra hij kennis kree0' van de ramp afkondigen dat ieder, die naar° Albunuelas wilde gaan, om de ongelukkigen te helpen, bij hem een flinke daghuur kon krijgen. Om 12 uur reeds vertrokken er 400 bewoners met 300 stuks veede eenige hulpdie zij konden verleenen en geroerd deelde de hier bedoelde weldoener mij mee, dat geen enkele hunner het beloofde geld bij hem was komen vragen. Als eene bijzonderheid deelt men uit Grenada mee dat een half uur voor de eerste aardschok ken de paarden en muilezels in de kazerne der cavalerie ophielden met eten, en allerlei teekenen van hevige onrust gaveu. Men raadpleegde toen de veeartsen aio hiervan geen verklaring wisten te geven daar de dieren zoo gezond mogelijk waren. Later werd het raadsel van het ver schijnsel opgelost. In een zeer volle presbyleriaansche kerk te Londen viel Zondag onder den dienst een der onlangs nieuw aangebrachte galerijen naar beneden. Een oude dame bleef tengevolge van een zware hoofdwond op de plaats dood, een jongmensch brak een arm en een been en tal van andere personen werden min of meer ernstig bezeerd. Londen met zijn vier millioen inwoners vindt zich beëngt in 't keurslijf zijner breede straten, die de hartaderen van 't levendige verkeer mogen worden geheeten. In spijt van_ de pogingen eener talrijker politiemacht om storingen in 't ver keer op den rijweg te voorkomen in spijt van de behendigheid der Londensche koetsiers, komen dergelijke hindernissen op den openbaren weg toch dagelijks voor tot groot ongerief van 't publiek. Wie zich echter voor den geest stelt dat dagelijks, met uitzondering van den Zondagniet minder dan 4000 ritten docr de omnibussen tusschen de Marble Arch en de City worden afgelegd dat be< legio van karren, vrachtwagens van allerlei slag en grootte, vigelanten, rijtuigen en equipages welke deel uitmaken van den on afgebroken wagenstroom schier ontelbaar mag worden genoemd die kan zich althans eeniger- mate een denkbeeld vormen van de ongekende druktedie er heerscht en tevens van de nood zakelijkheid om nieuwe middelen van afvoer voor dien stroom in 't leven te roepen. De bestaande ondergrondsche spoorwegen zijn niet meer bij machte om de gewenschte afleiding te verschaffen en het aanleggen der r.ieuwe wegen van dien aard heeft men dan ook beraamd. Volgens de gemaakte plannen zouden drie nieuwe ondergrondsche spoorwegen worden aan gelegd. Eene spoorvveglijn was bestemd om Paddington ts verbinden met Westminster onder Hyde Park doorde tweede zou aanvangen bij de Marble Arch en onder Xxford en Holborn naar de City loopen de derde zou Tettenham Kourt Road verbinden met Charing Cross. Naar het schijnt mag deze keuze niet zeer gelukkig worden genoemd. Wat de eerstgenoemde lijn betreft tegen den aanleg daarvan heeft zich het parlemeut verklaard op grond voornamelijk van die beduchtheiddat Hyde Park er door zou lijden een der longen van de reusachtige stadhet heerlijke toevluchtsoord van tienduizenden bij tienduizenden der omwonenden die frissche lucht en zonneschijn in een schilderachtige om geving wenschen te genieteD. De tweede lijn zal vermoedelijk niet tot stand knnr.en komen dewijl de neringdoende bewoners van Oxford Street en Holborn zich met vereende kracht tegen den aanleg daarvan zullen verzetten want ging het plan doordan zou dit voor hen ongeveer gelijkstaan met een gedwongen sluiting hunner zaken gedurende een gansch jaar wellicht. Oin dit nog met een enkel woord te verduidelijken, zal het voldoende zijn mee te deelen dat net hier niet slechts geldt het graven van den onde: - grondschen spoorweg, «maar het verleggen der gas-water- en telegraaflcidmgen der kolossale afvoerkanalen van hemelwater en audere stoffen, zoodat ook de bovengrond de begane grond maanden lang voor het verkeer als 't ware zou zijn versperd. Hierbij komt nog een ander bezwaar. Londen heeft geen centraal-bestuur tot heden zoodat een reeks van bijzondere autoriteiten en besturen samen moeten gaan om dergelijke groote werken tot stand te kunnen brengen hetgeen in andere groote steden in Europa in dit opzicht bestaatwordt nog te Londen ge mist. Het groote bezwaar 't welk men wenscht op te ruimen en dat dringend voorziening ver- eischt, zal derhalve zeer waarschijnlijk nog lang een steeds toenemende last voor de reusachtige hoofdstad ziju. Daarenboven lijdt Londen nog aan een ander euvel. De afvoerkanalen aldaar met opoffering van verbazende sommeu tot stand gebrachtwor den beschouwd als modellen in hun soort, als de beste der werelddie den gezondheidstoestand aldaar op onschatbare wijze hebben verbeterd. Die zelfde zoo uitmuntende afvoerkanalen hebben echter een nieuw bezwaar doen ontstaan 't welk reeds sedert jaar en dagmaar steeds in ver hoogde mate den gezondheidstoestand der hoofd stad bedreigttot welks verbete ing zij vroeger zoo krachtdadig hebben bijgedragen. Ter plaatse waar het monster riolennet van Londen eenige mijlen rivierafwaarts van de hoofd stad zijn 96 millioen gallon vaste en vloeibare stoffen in de Theems stortheeft zich in den loop der jaren een reusachtige bank van mest stoffen gevormd die sedert geruimen tijd den omtrek meer en meer verpest. De omliggende streek is gewoonlijk met dampen besmetwelke voor de gezondheid der bewoners zeer gevaarlijk is en die Londen, zij het bok in mindere mate, hun schadelijken invloed meer en meer doen gevoelen. Daarenboven brengt de vloed uit zee tweemalen gedurende eiken dag en nachtnaar de hoofd stad stroomende een verbazende hoeveelheid van die mestbank in het hooger gelegen gedeelte van den Theems ten gevolge waarvan ook daar de toestand zorgwekkend is geworden. Midde len ter verbetering moeten ter hand worden genomen hiervan is men doordrongen en met het beraadslagen over den weg die behoort te worden bewandeld om het kwaad te keeren is een aanvang gemaakt. In Augustus van 't vo rige jaar heeft een commissie ingenieurs deswege reeds een veislag uitgebrachtwaarin onder andere deze woorden voorkomenwelke den toestand duidelijk schetsen ,/do Theems is een zinkput in geen maanden geledigd maar zij is uiteengegaan zonder werkelijke resultaat op te le veren. Plannen ontbraken niet, maar één dege lijk uitvoerbaar plar. tot afdoende verbetering werd er niet onder gevonden. Dewijl de kwaal eiken dag verergert, zal de drang der omstan digheden eindelijk den doorslag geven en tot het nemen van doortastende maatregelen nopen. De Standard gelooft dat Engeland met Duitschland onderhandelt tot het treffen eener schikkingkrachtens welke geene van beide mogendheden een protectoraat over de Samoa- eilandeu zal afkondigen. Men verwacht dus dat de Britsche regeering het voorstel van Nieuw- Zeeland tot inlijving dier eilanden zal afwijzen. Een telegram van Wolseley uit Korti bericht, dat een boodschapper uit Khartoem is aangekomen, die den 28 December van daar was vertrokken. Gordon en zijne troepen genoten eene goede gezondheid per stoomschepen ontving hij graan en vee uit het noorden. Een lage grappenmaker of boosdoener heeft getrachteen personentrein die van Belfort naar Mulhausen op weg was in brand te steken. Toen hij aan een station den wagen verlaten had werd op den grond er van een mengsel van dynamiet en kruit gevonden. Gebruik ma kende van de verwarring en schrik der reizigers, wist het individu te ontkomen. De rijkskanselier heeft zich Zaterdag in den rijksdag weder duchtig geweerd. Het on derwerp dat in behandeling kwam was het krediet door de regeering voor de vestiging van de kolonie Kameroen aangevraagd. Prins Bis marck gaf zijn leedwezen te kennen dat de rijksdag den vorigen dag de gevraagde 150,000 mark voor de bevordering van onderzoekings tochten in Midden-Afrika niet had toegestaan. Wilde men geen koloniën dan moest men dit rondweg verklaren opdat aan het land onnoo- dige uitgaven bespaard werden. Wil men echter de koloniën weldan moest men daarvoor ook de noodige gelden toestaan. Vervolgens betoogde de rijkskanselier, dat een gouverneur voor Ka meroen hoog noodig was en hij gaf eene uiteenzet ting van het feitdat een PoolRodrosinski genaamd de bevolking in Kameroen tegen de üuitschers opzette en haar voor een Engelsch protectoraat trachtte te winnen. Engeland heeft echter officieel medegedeeld dat het volstrekt niet streeft naar zulk een protectoraat. /Wijst gij onze voorstellen af" zoo besloot de rijks kanselier „dan draagt gij de verantwoorde lijkheid over alle gevolgen." De heer Woermann zeide dat het regeerings- voorstel voor den handel eene groote beteekenis kon verkrijgen er. dat het hier de deelneming gold aan eene praktische koloniale politiek. De heer Windthorst vreesde, dat deze politiek aanleiding zou geven tot moeiclijkheden met het buitenland. Hij wenschte eerst tot den minister van marine de vraag te richten, of de vloot voor alle eischen die men haar zou kunnen stellen volkomen berekend was. Ten slotte stelde hij" voorhet voorstel te verwijzen naar de budget commissie. Hierop antwoordde prins Bisraark ongeveer het volgende De vorige spreker (Windthorst) zegt ten onrechte, dat wij door vijanden omringd "fijn. De toestand waarin wij verkeeren is volkomen veilig. Onze betrekkingen met Frank rijk waren nog nimmer zoo goed als thans. Ook met Engeland bestaat eene goede verslandhouding. Dat Engeland zich verwondert de wereldkaart ten onzen gunste veranderd te zien voert nog niet tot tweespalt. Oterigens zal het ons moge lijk zijn om onze zeemacht, afgezien van Enge land en Frankrijk, aan alle zeemogendheden gelijk te maken. Ook het bericht dat Nieuw-Zeeland de annexatie van Samoa door Engeland verlangt, bewijst dat aarzelen verkeerd is. De rijksdag heeft toch niet de uitsluitende taak om alles te verwerpen. De benoeming van een nieuwen di recteur is volstrekt noodzakelijk. Besluit gij tot verwijzing naar de begrotingscommissie dan strekt dit tot bewijs dat gij van geen koloniale politiek wilt gediend zijn. Aan het slot der zittingnadat ook de heeren Richter en Windthorst thans hadden aangedron gen op het onmiddellijk in behandeling nemen van het regeeringsvoorstel. waarbij intusschen de laatste ernstig tot voorzichtigheid aanmaande, en wees op de mogelijkheid van een oorlog met En geland nam de heer Von Bismarck nogmaals het woord. Hij verzoekt den heer Windthorst, zelfs waar het een zoo bevriende macht gold als Engeland niet in het openbaar van wapenge weld te spreken. Er was niet de minste aan leiding tor een conflicten men kon zich geheel niet voorstellen waarom Engeland Duitschland met. een oorlog zou bedreigen. ,,Onze kleine verschillen met Engeland kunnen steeds met eeni- gen goeden wilop vreedzame wijze uit den weg worden geruimd." Het regeeringsvoorstel is daarop bij de eerste en tweede lezing met bijna algemeene stemmen aangenomen. Bij Terlikon, het eerste station van Zurich op de lijn naar Winterhurzijn twee treinen tegen elkander gekomen. Een aantal goederenwagens zijn verbrijzeld een persoon werd zwaar en ver scheidene passagiers licht gewond. Een expediteur te Napels ontving 2700 lire van 69 bewoners uit de Abruzzen om deze naar den Pireus over te voeren. Deze landverhuizers gingen scheep-op een klein Grieksch zeil vaartuig, doch spoedig bemerkten zijdat zij bedrogen waren daar eerstens van vertrekken geen sprake scheen te zijn en ten tweede hun het noodige ontbrak. Zij gingen zich daarop bij de politie beklagen die den expediteur in hechtenis nam. Gelukkig werd het reisgeld op 200 lire na nog teruggevonden. De Iersche volksman Thomas Phelan, opzichter van het arbeidshuis in Kansas-City (Missouri) werd op het bureau van O'Donovan Rossa te New-York door een man, die naar gezegd wordt, Richard Short heeternstig gewond omdat hij geheimen van de Inrsche Ouoverwinbaren zou verraden hebben. R >ssa wa' niet tegenwoordig bij den moordenaanval en ontkent dat hij daar van iets wist. Men leest in de Courrier des Etats Unis van 27 DecemberIndien het mogelijk was zich illusiën te blijven maken omtrent de crisis in de zakenzou een nauwlettend onderzoek genoeg zijn om die weg te nemen. Uit vertrouw bare openbaar gemaakte staten blijkt dat in de Vereenigde Staten het getal fabriekswerkers bui ten verdienstetengevolge van hei sluiten van fabrieken werkstakingen enz., 316,000 bedraagt, ongerekend de personen bij kleine industriën welke het cijfer tot 350,000 zoude" brengen. Daarvan moet men dan 10 pet. afrekenen voor lieden, die slechts tijdelijk geen weik hebben. Het geheele getal van deze soort van werklieden bedroeg volgens de telling van 1880 2,452,740 en zal nu wel tot 3 millioen geklommen zijn. Omstreeks 10 pet. is dus buiten verdiensten: een toestand zoo erg als men in lang niet gezien heeft. De verhouding is echter in de onderschei dene gewesten zeer verschillend. Het ergst is het gesteld in Minnesota, waar ongeveer 40 pet. der werklieden niets te doen hebben. In Mary land en elders is de verhouding slechts 7 pet. in den staat New-York 18 pet., in Pensylvanië 16 pet. in New-Jersey 8 pet. in de stad Detroit loopen 62 pet. der werklieden ledigin de stad New-York 24 pet., in Philadelphia 21 pet. En ongelukkig is er weinig vooruitzicht eindigt de Courrierdat de staat van zaken met het voorjaar veel beter azl worden. De schipbrenk van de Alert. De klipper Alerteen schip van 1100 tonsbehoorende aan Littlefield Sons te New-Yorkwas den 25sten October 1884 uit deze haven naar Shang hai vertrokken met eene lading van 40000 kisten olie, onder bevel vau kapitein Jerry Parkvervolgens waren nog 21 personen aan boordwaaronder de vrouw eD de zoon van den kapitein. Den 14den November kwam een hevige storm op vergezeld van slagregens en even na tien uur werd de mast door den bliksem getroffen. De schok was zoo hevig dat de mannen die zich op de brug bevonden neder stortten. Het onderzoek bracht echter aan het licht dat de schade weinig belangrijk was en de kapitien wenschte zich geluk er zoo goed af gekomen te ziju. Deze geruststellende gedachte duurde niet langom half elf ongeveer zag men rook uit het benedenruim door de naden der luiken op stijgen. De luiken werden verwijderd en men begon het ruim zoo snel mogelijk onder water te zetten, naar weldra deed eene hevige ontploffing zich hooren. De vlammen bereikten spoedig den top der masten de hitte was onuitstaanbaar De kapitein liet onmiddellijk water en levens middelen in de sloepen overbrengen. Deze werden daarop aan elkander gebonden de geheele be- bemanning nam er in plaatsen om halftwaaf ver wijderden zij zich van de Alertdie geheel in brand stond en tot den waterspiegel is afgebrand. Den volgenden morgen om 5 uur werden de schipbreukelingen opgenomen door de Pransche stoomboot comte d' Eukapitein Vielop reis van llflvre naar Pernambuco. De redders verstonden geen Eranschzoodat men zich door middel van gebaren begrijpelijk moest maken hetgeen vrij goed gelakte. Het Fransche schip ontscheepte de schipbreukelingen te Per nambuco waar zij nog zijn, behalve de kapitein en zijn vrouw en kind. Kapitein Jerry Park kwam met zijne familie in het laatste van December te New-York aan. Van hem vernam men het lot, dat de Alert had ondergaan en hij sprak met den meesten lof over kapitein Viel en de bemanning van de Comte d'Eu. Het was de eerste reis van kapi tein Viel als commandant van een schip. Waalwijk 14 Januari 1885. De directie van het Nederlandsch han delsmuseum heeft een adres gericht aan de leden der staten-generaal, en daarin nader betoogd, dat zonder geldelijken steun uit de staatskas, binnen den korten tijd die nog beschikbaar is geen werkelijke vertegenwoordiging van het koninkrijk der Nederlanden ter tentoonstelling te Antwerpen mogelijk zal zijn. De allernoodzakelijkste uit gaven welke vereischt worden voor de kosten eener vertegenwoordiging der Nederlandsche be langen in de internationale Jury reductie der door de tentoonstellers te betalen plaatshuur, de bewaking der Nederlandsche afdeeling, een bureau der Nederlandsche afdeeling extra decoratief, in dc Nederlandsche afdeeling aan te brengen, be hoeven bij eene zuinige uitvoering een som van f 55.000 niet te overschrijden. Hoewel in het bovenstaande geen gewag is gemaakt van uitgaven ten behoeve van inzendingen van de verschillende departementen van bestuur, van onderwijs en schoolwezen van koloniale ethnographische en andere musea enz., lijdt het geen twijfeldat zoodanige inzendingen tot ver- verhooging van den luister der Nederlandsche afdeeling ten sterkste zullen bijdragen en tot betere waardeering van de Nederlandsche toe standen moeten leiden. Eene som van f 20,000 zou daartoe moeten gesteld worden. De directie verzoekt daarom alsnog een bedrag van f75,000, of subsidiair een bedrag van f 55.000, ter beschikking van den minister van waterstaathandel en nijverheid te stellen ten einde daaruit het bovenomschrevene voor de Nederlandsche afdeeling der Antwerpsche ten toonstelling te kunnen bekostigen. Eene commissie uit het hoofdbestuur van de vereeniging ter bevordering van fabrieks- en handwerksnijverheid in Nederland is te Haar lem in conferentie geweest met eeue deputatie van de Nederlandsche maatschappij ter bevorde ring van nijverheid, over maatregelen ter bevor dering der deelneming aan de internationale tentoonstelling te Antwerpen. Aan allen die belangstellen in prachtig en helder lichtraden wij aan 's avonds eens een kijkje te gaan nemen in den winkel van Willem Baijensdie verlicht wordt door eene petroleumlamp van geheel nieuwe vinding (La lampe Beige). Zij verbrandt slechts één cent olie per uur en geeft een zoo buitengewoon sterk en helder licht, dat zij het gaslicht (althans zeker het Waalwijksch) in de schaduw stelt. Brandgevaar door omvallen als anderszins heeft men bij deze lamp niet. De Koppermaandag is hier niet geheel zonder stoornis afgeloopen in den nacht ver zamelden zich een aantal lieden op het marktplein, blijkbaar met minder goede bedoelingen hunne luidruchtigheid althans en uittartingen tegen nver de politie deden baldadigheden vreezen te meer daar van te voren bij een herbergier op de markt reeds veel stukken gemaakt waren. Dank zij echter het bedaarde en vastberaden optreden der politie ging men zachtjes aan uiteen, nadat echter nog op eeD paar plaatsen ruiten waren ingeworpen. De vorige week werd een ingezetene dezer gemeente die bij iemand betaling kwam vorde ren onthaald op een dracht slagen in plaats van geld. Een onderzoek is ingesteld wellicht zal later blijken of de justitie dergelijke wijze van uitbe talen onbetaald laat. Gisteren was het juist een jaar geleden, dat het laatste déraillement is voorgekomen op de lijnen der Noordbrantsche stoomtramweg- raatschappij. Den 13 Januari 1884 bracht de locomotief van een der treinen een bezoek in het huis van Wertenbroek te Loonopzand en

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2