LALAIPEBELGE, NOTARIS RANTte STEENPÜIN, Lederberichten. Gérard Schellekens, Boek- en Papier handel. "^ADVEUT ENTIËN Geen Brandgevaar, geen springen van glazen. WILLEM BAIJENS. WAALWIJK. Publiek Verkoopen ANTOON TIELEN. MARIA ANNA KIEVITS, sedert heeft men van dergelijke ongevallen niet meer gehoord. Uit het land van Heusden en Altena wordt geschreven Met bevreemding vernamen wij dezer dagen het gerneht dat er plan zou bestaan over de ontworpen Nieuwe Maas niet bij Heusden, maar bij Drongelen cene brug te leggen. Waaraan dit plan is toe te schrijven nadat over het algemeen de publieke opinie in deze streek zich voor eene brug te Heusden heeft verklaard kan niet met zekerheid worden opgehelderd. Gissen zou misschien in dit geval ver doen missen maar opmerking verdientdat zich niet het minst in dit gedeelte van Noordbrabant een geest van ontevredenheid openbaart tegen alles, wat in betrekking staat tot den waterstaat. Dit ver schijnsel is trouwens niet geheel onverklaarbaar; want het is niet te ontkennen, dat de heeren van den waterstaat niet bijzonder meegaande zijn en voor een gewoon sterveling niet zeer genaakbaar, terwijl een groot deel van onze provincie van hunne werkzaamheid nog niet veel andere resul taten heeft ondervonden dan geld uitgeven. Als de schatkist ruim voorzien was zou men vrede, hebben met de mooie werken, die tot stand komen, al worden de noodzakelijkheid en het nut er van, als b. v. de verlegging van de Dieze en aanver wante werken en de aanleg van een parallelweg tusschen 's-Bosch en Vucht niet door iedereen ingezien maar nu zelfs ten koste van ons prestige in het buitenland betrekkelijk een klein bedrag wordt geweigerd om aan ouzen !andbouw, veeteelt, industrie enz. eene flinke vertegenwoordiging te Antwerpen te verzekeren wekt het menigmaal verbazing dat zooveel aan en door den waterstaat wordt besteed. Sedert jaren liggen millioenen renteloos voor den ontworpen spoorweg van Zwaluwe naar 's-Boschde kostbare viaduct in het Bossche veld is reeds geruimen tijd gereed, die over den Baardwijkschen overlaat nagenoeg, en toch schijnt er nog aan geen aansluiting te worden gedacht, hoewel verder op de lijn tusschen Waalwijk cn Zwaluwe reeds vele.gebouwen gereed zijn die thans aan de jeugd gereede aanleiding geven hare vernielzucht bot ie vieren. Onwille keurig dringt de vraag zich op: waartoe een zoo kostbaar personeel van zestien ingenieurs en op zichters voor den aanlog van staatsspoorwegen langs de ontworpen lijn wordt onderhouden, als er toch geen voortgang wordt gemaakt. Voor de verlegging van de uitmonding der Ma^.s is thans reeds een korps van achttien ambtenaren ingenieursadjunct-ingenieurs opzichters teekenaars enz. aangesteld, en intus- 3chen hoort men niets van voortgang voor de uitvoering van de wet tot verlegging van den Maasmond. Daarenboven telt de rijks-waterstaat iu Noordbrabant drie en twintig, en de provinciale waterstaat zestien ambtenaren alzoo te zamen bijna 60 waterstaats-ambtenaren in deze provincie. Men zegt welvele honden is des hazen dood, maar 't wordt hier met het water nog niets beter, en als de spoorweg eenmaal' gereed is dan zal hijdoor de eigenaardige richting die er aan gegeven is, nog slechts gebrekkig aan de behoeften voldoendaar onderscheidene stations veel te ver van de dorpen komen. Het schijnt wel, dat de heeren ingenieurs bij het ontwerpen of aan leggen van hunne werken zelden geneigd zijn het oor te leenen aan de wcnschen en belangen van het publiek maar meer hunne eigen inzichten volgen waarover zij het onderling dikwijls niet eens zijn. Natuurlijk moet de domme leek daarmede vrede hebben maar hij vindt het toch niet altijd prettig als een minder soort wezen te worden behandeld en daarom kan men hier nog niet volkomen berusten in het denkbeeld dat de brug over de ontworpen Maas Diet te Heusden zou komen waar zij behoort te leggen terwijl men met het oog op vele reeds uitgegeven som men vurig hoopt dal nu toch eindelijk de verbetering van den waterstaats-toestand en het verkeer ernstig worden doorgezet, opdat er aitbans iets totstandkome. De arr. rechtbank te Botterdam deed de vorige week uitspraak in de zaak tusschen een ontvanger van lading uit een stoomschip die wegens overlegdagen was aangesproken en zijne mede-ontvangersdie ook bij het ingaan der overlegdagen niet gereed waren welke hij in vrijwaring had opgeroepen. Eene beslissing der vraag of hij daartoe bevoegd was, werd echter niet gegeven; de rechtbank overwoog namelijk, dat de exceptie van niet ontvankelijkheid door de gedaagden in vrijwaring opgeworpen als pe remptoir had moeten worden voorgesteld m t het antwoord om te worden gevoegd bij de hoofdzaak. Daar de hoofdzaak nog niet in staat van wijzen wasbeval zij partijen voort t procedeeren en reserveerde gedeeltelijk hare uit spraak over de kosten. Op 1 Jan. 1884 bedroeg de bevolking der gemeente Dongen 4478 zielen, welke gedurende het afgeloopen jaar is vermeerderd als volgt: door geboorteu met 141 en door vestiging met 179, alzoo te zamen 320 personen. Dezelve is verminderd door overlijden met 70 en door vertrek met 197 te zamen 267 personen zijnde aldus een verschil in meerder van 53, zoodat het bevolkingcijfer op 1 Januari 1885 bedroeg 4531. De gemeenteraad van Breda heeft in zijn jongste zitting het aanleggen van eene drinkwa terleiding behandeld. Algemeen wa9 de wensch de voorloopvge commissie uit te noodigen haar onderzoek voort te zetten en een plan op te maken, om naar aanleiding daarvan te overwegen, of de kosten van aanleg de draagkracht der gemeente niet overschrijdeu. Omtrent het aanleggen van eene telephoon- verbinding en van eene electrische verlichting werd op de gedane aanvrage afwijzend beslist, onder bepaling dat men zich voor elk bijzondere aanvraag tot burgem. en weth. had te richten. De gemeenteraad van 's-Bosch heeft in zijne vrijdag avond gehouden vergadering besloten de jaarwedden van den luitenant-kapelmeester bij de dienstdoende schutterij C. P. W. Kriens met f 500 te verhoogen. l)e heer. Kriens die als zeer bekwaam musicus niet alleen hier te lande, maar ook in het buitonland bekend is, geeft zich veel moeite om het muziekkorps op eene flinke hoogte te brengen zoodat het thans reeds met de beste schutterij-korpsen uit ons land kan wedijveren. Aan de orde was thans de benoeming van twee leden in het bestuur der koninklijke school voor nuttige eu beeldende kunsten alhier. Hel aftredende lid A. J. A. van Lanschot werd her benoemd. In de plaats van het overleden lid F. J. j-ompe waren aanbevolen lo. A. C. Broek man hoofd-ingenienr bij den aanleg der staats spoorwegen en 2o. N. J. Bonppe van der Voort. Laatstgenoemde had verzocht voor de betrekking niet in aanmerking te komen. De raad week evenals geschied is bij de be noeming van een lid in de commissie voor het M. O., weder van de aanbeveling af en benoemde zijn medelid P. Luijckx. In behandeling werden genomen verschillende aanvragen tot het leggen van telephouische ge leidingen in deze gemeente. Burg. en Weth. meenden aan de aanvrage van de Bell-telephoonmaatschappij de voorkeur te motten geven, voornamelijk omdat die maatschap pij in de voornaamste steden van ons land ge vestigd is en aldaar aan de rijkstelegraaf is aan gesloten welke aansluiting zij zich voorstelt ook hier tot stand te brengen. De raad besloot overeenkomstig het voorstel van Burg en Weth. En thar.s werd door den voorzitter aan de orde gesteld de behandeling van een vraagstuk, moeielijker en ingewikkelder dan sedert jaren aan het oordeel van den raad werd onderworpen, n.l. de bouw van een krankzinnigengesticht. Het was den leden aan te zien dat zij huiverden in het openbaar het woord te voeren, als werd hun toegeroepen Hier liggen voetangels en klemmen. Op voorstel van het lid van Meerwijk werd besloten de zaak in eene geheime vergadering te behandelen. Twee uren ongeveer heeft die vergadering geduurd en toen te half elf de deuren geopend werden was dat enkel om aan het publiek mede te deelen dat de raad Dins dag avond te 7 uren opnieuw zou vergaderen om het aan de erde gestelde punt verder af te doen. Nu de gerezen moeielijk heden met betrekking tot dezen bouw toch aan het publiek bekend zijn, is het inderdaad onverklaarbaar, waarom de raad vcor eene openbare behandeling terugdeinst. In de maand Maart e. k. zullen zes stu denten in de geneeskunde aan de universieteiten hier Ie lande worden toegelaten tpt de verbinte nis bedoeld bij art. 18 der wet van 2 Augustus 1880, om eene benoeming tot officier van gezond heid bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht aan te nemen. Voor nadere bijzonderheden zie de St. Ct. No. 9. Der. algemeen geachten commandant der brandweer te Amsterdam, den heer Dyckmeester is vermoedelijk vrijdag nacht een ongeluk overko men. Hij kwam te half drie per rijtuig voor zijne woning op de L°idsche kadedie hij echter vermoedelijk om nog eene ronde te doen üiet binnentrad. Sedert wordt hij vermist. Voor eenigen lijd is medegedeeld dat te Kedcl eene vrouw zekere hoeveelheid phosphor in den Koffieketel had gedaan terwijl haar man even afwezig was. Teruggekomen bemerkte de man tsrstond dien bijsmaakzoodat voor hem het geval geen verdere gevolgen had. De vrouw is nu naar het huis van arest te Tiel overgebracht. In de jongste vergadering van het Amster- damsche Schaakgenootschapspeelde de heer Budolf Loman bekend door zijn sterk geheugen en krachtig voorstellings vermogen tegelijk 15 partijen tegen de beste spelers van dat gezelschap. Na een hevigen strijd, die 372 uur duurde, was het pleit beslechten had de heer Loman 11 partijen gewonnen en 4 verloren. In den nacht van Donderdag op Vrijdag jl. heeft wederom een kerkinbrnak in Lim burg plaats gehadditmaal te Sustereu. De diever. hebb°n zich toegang tot bet gebouw verschaft door eenige in lood gevatte glazen uit te lichten. In de kerk waren twee of— ferbussen. Een daarvan met slechts gerin gen inhoudwerd door hen opengebroken en geledigd. Waarschijnlijk zijn zij door het aanhoudend blaffen van een waakhond van een naburige hoeve verjaagd. Men vermoedt dat do inbrekers twee Pruisen zijn, die reeds eenige dagen te voren in den om trek rondzwierven. Uit Nieuwediep schrijft men van 9 Januari. Heden in den vroegen morgen strandde in de Zuidergronden het Italiaansche bark schip ErachiaKapitein Emanuel Oneta komende met een lading beenzwart van Montevideo en bestemd naar Geestemunde. Zoo spoedig mogelijk vertrokken van hier de sleepbooten Hercules en Stad Amsterdam, benevens een aantal visschersvaartuigen en vletterlieden ter' assistentie, doch nog voor men het schip had kunnen bereiken lagen de masten reeds over boord en toen ook na eenigen tijd het schip lek stootte en vol water liepverliet de uit 12 man en een Engelschen landkenner bestaande equipage in twee zeer ranke sloepjes het wrakdat vreeselijk door de branding werd bestookt. Na eenigen tijd hulpeloos te hebben rond gedreven werden de schipbreukelingen ge lukkig opgemerkt door de opvarenden van de alhier thuisbehoorende vischschuiten H. D. 24, schipper K. Ilakvoort, en H. D. 50 schipper J. H. Kramerwelke ze aan boord hunner vaartuigen opnamen en behou den hier aanbrachtenjuist toen de redding boot gereed was de haven te verlaten. Slechts kprten tijd nadat de bemanning in veillig- heid was werd het schip geheel verbrijzeld. Een varkeneenig pluimgedierte en wat wrakhout zag men later drijvende, terwijl de kist van den stuurman werd opgevischt en aangebraeht. Bij den hevigen wind die Zaterdagavond woedde is de kap van den korenmolen achter den spoorweg te Middelburg afgewaaid en tusschen de woning en de schuur van den molenaar neergekomen. De schade is aan zienlijk de kap en het groote rad zijn ver nield de ijzeren as is gebroken, en de wieken zijn in stukken. De oberkellner van het Hotel des Pays Bas in de Doelenstraat te Amsterdam, heeft zichzonder daarvan kennis te geven, ver wijderd. Naar men vermoedt is eene som van f 500 welke de hotelhouder, de heer Van den Brinkna zijn vertrek vermiste door den kellner ontvreemd en heeft deze zich naar Belgie begeven. Ten aanzien van de in hechtenis neming van twee Haagsche handelaren verdacht van medeplichtigheid aan bedriegelijke bankbreuk door een koopman aldaar gepleegd vermeldt het Geïll Pol.-Nieuws het volgende „Eenige maanden geleden zag men groate spiegelruiten van een onlangs nieuwgebouwd perceel in de Spuistraat met groote letters schilderen: Export, Engros. Iedereen dacht &an iets grootsch. Wat die grootheid was bleek dezer dagen. Het hoofd van die zaak was zekere T. P. van Dam(koopman) Hij kocht, betaalde niet, en werd failliet verklaard. Al dadelijk kwam aan het licht dat een aantal goederen kort voor het fail- lissinent gekochtverdwenen wareneen ouderzoek volgdeen nu bleek dat J. Lambeek J. vau Teefelen en P. Gauffman allen te 's-PIage wonendede goederen, die blijkbaar gekocht waren om nooit te betalen voor een bagatel hadden verkocht. Op last der justitie werd Van Dam naar de grijzeling gebracht en de drie andere personen te 's-IIage in hechtenis genomen en gevankelijk naar Amsterdam over gebracht,,. ROTTER DxAM, 12 Januari 1885. Verkoop bij inschrijving op Donderdag 15 Januari 1885, des namiddags ten 272 ure, ten kantore van de makelaars M. C. W. BBEUKELMAN, Jufferstraat 33, van 59 stuks Afrikaansch zoolleder, weg. circa 644- kg., dooreen ca. 11 kg. No 1. 10 stuks wegende ca. 100 kg. 10 „111 3. 10 113 4. 10 j, 117 5. 10 „108 6. 9 97 No 7. 10 stuks gezouten Sydney zoolleder weg. ca. 144 kg., dooreen 142/2 kg. No. 8. 7 stuks gezouten Sydney zoolleder weg ca. 102 kg., dooreen ca. kg. No 9/12. Ieder 110 10 stuks gez. Buenos Ayres zoolleder weg. ca. 589 kg., dooreen ca. 15 kg. No 13. 6 stuks gezouten Buenos Ayres zool leder weg ca. 116 kg., dooreen ca. 20 kg. No 14. 6 stuks ossen croupous zoolleder weg. ca. 72 kg., dooreen ca. 12 kg. No 15. 38 plaatjes zoolleder weg, ca. 55 kg., dooreen ca. ll/2 kg. No 16. 14 stuks Java oveTleder weg. ca. 42 kg., dooreen ca. 3 kg. No 17. 12 stuks Calcutta overleder weg. ca 291/2 kg., dooreen ca. 2l/z kg. No 18. 12 stuks Calcutta overleder weg. ca. 2972 kg., dooreen ca. 2l/z kg. No 19. 12 stuks Calcutta overleder weg. ca. 2973 kg., dooreen ca. Zl/2 kg. No 2G. 8 stuks Calcutta overleder weg. ca. ^Vs kg., dooreen ca. 21/2 kg. Conditiën. Biedingen worden afgewacht voor elke partij afzonderlijk per halt kg. "k contant met 2 pet. korting. Voorspoedig bevallen van een wel geschapen ZOON M. A. J. VAN HEIJST, geliefde echtgenoot van J. E. H. VAN CALKER. Waalwijk, 12 Januari 1885, t Heden overleed tot onze diepe droefheid na eene langdurige I ziekte -en na voorzien te zijn van I de II.II. Sacramenten onzer Moeder j de Heilige Kerk, onze geliefde Moeder mejuffrouw weduwe van den heer Antonie Johannes Rubbens. Waalwijk, 3 Januari 1885. Uit aller naam A. G. RUBBENS. gebreveteerd in alle landen. Eenig verkooper voor Breda en omstreken Eindstraat B. 29, BREDA. Te Waalwijk uitsluitend verkrijgbaar bij zal ten verzoeke en ten huize van de dames OOMEN, te Waalwijk op Donderdag 29 Januari 1885, des voormiddags 10 uur, 3 houten eu ijzeren ledikanten met behang, 4 veeren bedden, peluws, kussens en matras sen, mahonie- en andere houten stoelen, tafels, kastenenz.fraaie 'groote spiegel in ver gulde lijst, gaskroonen en lampen, antieke pendule met coupes, 12 jalousien, gordijnen, hordjes, kisten, kasten, houthak, vlaggenstok, bussen, trommels en voorts allerhande huis houdelijk en keukengerief. Groote en kleine koperen roomkannen, roomtonnenteilen trap koornschoppen hooischalen, hooivorken en rijven, groote en kleine schalen met balansen, koornzakken, slijpsteen, stalgereedschappen, ijzeren koebeu gels, dito varkensbakken, 12 gistgoten, bier slede, 2 bierkarren. Tilbury, barouchet, onderscheidene paarden tuigen en dekensrijtuiglantaarns, rijzaal, melkwagen, beerkar, aardkarren, handwagen, kruiwagen, ploeg, egge, kafmolen, haverkist, 10.000 kilogr. hooi, musterd. Een 7-jarig ruin-j paard, een aftands merriepaard, koeien.a en wat verder te koop zal gepresenteerd worden. Koopen van f 5 en daarbeneden CONTANT. Koopen boven f 5 betaaltijd 1 October 1885, mits 2 solide borgen. voor het weghalen ve-krijgbaar bij ANTÖON TIELEN. Door het steeds toenemend debiet hiertoe in staat gestelJ, heb ik voor 1885 op zeer gunstige voorwaarden contracten gesloten met de voornaamste fabrieken voor de levering van groote hoeveelheden papieren enve loppen registerskantoor- en no titieboeken enz. Ten einde mijne geëerde begunstigers in wier vertrouwen ik mij zoo ruimschoots mag verheugen, in de daardoor behaalde voordeelen te doen deelen heb ik besloten de prijzen van alle papiersoorten, zoowel schrijf- als pakpapierenenveloppen, registers, kantoor- en notitieboeken, alsmede de tarieven voor drukwerken aanzienlijk te verminderen en zoo laag te stellen, dat zij iedere concurrentie tarten. Ik durf vertrouwen dat mijne afuemers zich hierdoor zullen aangespoord gevoelen mij voortdurend hunne waarde orders op te dragen die steeds met de meeste accuratesse en vlugheid zullen worden uitgevoerd. Waalwijk

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 3