Nummer 6. Zondag 18 Januari 1885. 8e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. ANTOON TIELEN Bekendmakingen POSTERIJEN. De soldaat van de landweer. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. UITGEVER: Waalwijk. Eene Novelle. NATIONALE MILITIE. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsin g opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscli- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Stéiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De directeur van het postkantoor te Waalwijk maakt bekenddat met ingang van 13 Januari 1885 de van het kantoor vertrekkende posten zullen plaats vinden a's volgt lo. ten 7.35 's morgeus. Naar Baardwijk, Drunen, Nieuwkuik, Vlijmen en 's Hertogen bosch. 2o. ten 7.45 's morgens. Naar Bezooien Sprang, Kaatsheuvel, Loon- opzand Tilburg en de correspondeerende treinen. 3o. ten 10.35 's morgeus. Naar KaatsheuvelTilburg en de correspon deerende treinen. 4. ten 12,45 's avonds. Naar 's Grevelduin-KapelVrijhoeve-Kapel, Waspik en Raamsdonk. 5. ten 3 ure 's avonds. Naar BaardwijkDrunen, Elshout, Heusden, en Gorinchem. 6. ten 3.45 's avonds. Naar Bezooien Sprang KaatsheuvelLoon- opzand Tilburg, 's Hertogeubosch en de cor respondeerende treinen. 7. ten 5.45 's avonds. Naar Bezooien 's Grevelduiu- en Vrijhoeve- Kapel Waspik en Raamsdonk. 8. ten 7.15 's avonds. Naar Amsterdam Tilburg en de correspon deerende treinen. 9. ten 7.45 's avonds. Naar 's Grevelduin-Kapel en Waspik. De buslichtingen aan den Hoek hebben plaats ten 10 ure des morgens en ten 3.15 en 6.15 's avonds. De buslichtingen aan het kantoor hebben plaats een vierde uur vóór het vertrek van elke po t De aangeteckende stuk en alsmede de posi pakketten moeten uiterlijk een lialf uur het vertrek van elke post ten kantore zijn. De bestellingen op werkdagen hebben plaats 1. ten 7.30 des morgens 2. 10 3. 12.45 avonds 4- 6 5. 8 a ii LXII. z/Ach die rampzalige vijandschap zuchtte de bruid, Weet gij er de reden van Mijn anders zoo goede vader is op den uwen verbitterd." z/En de mijne beeft van toorn als hij den naam „Börner" hoort noemen. Wat is er gebeurd? Wat is u bekend, Hermine Laat ons openhartig en eerlijk zijn, opdat wij die treurige verwan iug ontwarren kunnen. Wij zouden aan onze liefde verraad plegenzoo wij nog langer geheimen voor elkander hadden." Hermine stak de kaars aan die op de spie geltafel stond. Toen nam zij plaats naast haren geliefde op de sofa. Zij hadden elkander nog zoo veel te vertellen voor dat zij beiden datgene mededeeldenwaartoe elk voor zich besloten had. Een kwartier later hadden beiden hun hart in dat van den ander uitgestort. Hermine was even openhartig geweest als Frederik. z/Hoeriep de houtvesterzou mijn vader op het houden der algemeene rekening en het onderzoek der boeken hebben aangedrongen om den uwe te benadeelen z/Dat hebben Hessier en mijn vader beiden mij gezegd." z/Het antwoord daarop was derhalve het schot geweest." "Frederik, mijn vader is geen sluipmoordenaar neen tot zulk eene daad is hij niet in staat. Ook heb ik niets van een schot gehoord. Er is in huis niet van gesproken." //Zonder de hulp van Suzewas mijn vader op Zon- en feestdagen 1. ten 10 des morgens 2. 12.45 avonds 3. 6 w Waalwijk12 Januari 1885. De directeur voornoemd, BAGGERMAN. Burgemeester en wethouders der gemeente Waalwijk, Gelet hebbende op de artt. 26 en 99 der wet van 19 Augustus 1861, [Staatsblad no 72), Brengen ter kennis der belanghebbenden, dat het inschrijvingsregister en de alphabetische lijst der lotelingen voor de lichting der nationale mi litie over het jaar 1885ter secretarie dezer ge meente ter lezing zal liggen van den 18 Januari tot, den 25 Januari aanstaande van des voormid dags 9 tot des middags x2 ure, zullende een ieder, die daartegen bezwaren mocht hebben in te bren gen, dezelve gedurende het voormelde tijdstip bij een aan den neer commissaris des konings gericht, op ongezegeld papier geschreven, verzoekschrift bij den burgemeester dezer gemeente kunnen indienen. En zal deze worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks gebruikelijk is. Waalwijk, 17 Januari 1885. Burgemeester en wethouders voornoemd, VAN DER KLOKKEN. De secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Burgemeester 'en wethouders van W alwijk noodigen de ingezetenen uit om, zoo zij vorde ringen hebben ten laste dezer gemeente, hunr.e rekeningen VOOR HET EINDE DEZER MAAND ter secretarie in te dienen. Waalwijk, 13 Januari 1885. Burgemeester en wethouders voornoemd, VAN DER KLOKKEN. De secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Burgemeester en wethouders van Waalwijk gelet op art. 54 der gemeentewet, maken bekend: dat tot leden der commissie van bijstand voor de exploitatie der gasfabriek voor het jaar 1885 zijn benoemd tot voorzitter de wethouder P. van Es, tot leden de heereü Jnd. Timmermans Wz. P. Quirijns en Th. Hoffmans. Waalwijk, 15 Januari 1885. Burgemeester en weth.voorn voorn. VAN DER KLOKKEN. De secretaris, F. W. VAN LIEMPT. verloren geweest." z/Acb hoeveel hebben wij der arme vrouw te danken riep Hermine. „Zij is mijne troosteres mijne redster geweestofschoon zij zelve zoo ongelukkig is." z/De houtvester verhaalde, wat hij van de betrekking tusschen de jonge weduwe en Drik Starke vernomeu had, Hermine's verbazing was niet tc beschrijven; zij verzekerde bij herhaling., het niet te gelooven zoo Frederik geen getuige geweest was en het gesprek in het priëel niet beluisterd had. z/Gij schijnt dus het volle vertrouwen der weduwe niet te bezittenmeende Frederik. „Er moet eene bijzondere reden liggen in deze aangeknoopte verbintenisik hoop spoedig daarvan meer te vernemen." De geliefden waren tot geen rusultaat gekomen aangaande den twist hunner vaders zelfs hadden zij geen enkel punt kunnen vindenwaaraan zij konden vasthouden. Het was vreemd dat geen der beide vijanden ooit over de oorzaak sprak dat de opperhoutvesterzelfs tegenover zijne echtgenootdie hij anders in alle gevallen raadpleegde, het hardnekkigst stilzwijge bewaar de. Dat Börner er met zijne dochter niet over sprakis minder te verwonderen daar een vader niet alles aan een kind toevertrouwen kan. Het wederzien na zulk eene lange en bange scheiding kon onder de tegenwoordige omstan digheden niet geheel zonder onweerswolken zijn liermine gevoelde zich eeniger mate getroost toen zij van Frederik de groeten zijner moeder ontving en vernam dat deze hunne liefde goed keurde. Frederjk verzweeg ook het huwelijksplan nietdat zijn vader ontworpen had. „Met een der freules Von liagenstein?" zeide Hermir.e bedremmeld. Hij drukte haar teeder in zijne armen en kuste haar. Bij de opening der kamerzitting verklaarde de voorzitter dat de secties hebben gemachtigd tot het in overwegi.ig nemen van het door Du- montafgevaardigde voor Nivelles ingediende wetsontwerp hetwelk ten doel heeft een invoer recht te leggen op vreemde granen. Verscheidene dagbladen in 't bijzonder het Journal de Paris, berichien dat, Peyron in den ministerraad zijn voornemen mededeelde om af te treden. .Een telegram van Courbet meldt, dat de troepen met het transportschip „Chalon" zijn aangekomenen dat hij van de steenkolenmijn te Kelung zich meester heeft gemaakt. In de kamer van afgevaardigden heeft de minister-president Ferryaut.woordende op de interpellatie betreffende de aftreding van generaal Campenon als minister van oorlog, verklaard dat het plan van den generaal in de zaken aangaande Tongkin zich bepaalde tot het bezetten van de delta der Roode Rivier. De kamer nu heeft eene krachtiger handeling gewild. Campenon trok zich dus terug, maar hij deed het op loyale en gepaste wijze. De nieuwe minister van oorlog, generaal Lnvalgaf ie kennen dat eene mogelijke mo bilisatie volstrekt niet in gevaar zal worden ge bracht zoolang hij minister zal zijn. De eenvoudige orde van den dag, die door de regeering was goedgekeurd werd vervolgens aangenomen met 294 stemmen tegen 234. Aan de Parijscbe Temps wordt uit, Cairo het eeni.'.szins onwaarschijnlijk bericht gezonder., dat de mahdi de voorwaarden hem door YVol- seley gesteld zou hebben aangenomen en dat de Engelschen ongehinderd op Khartoum aan- rukkeu. Woensdag nacht had er in eene steenko lenmijn te Lieven in het departement Pas-de- „Mijn goede vader kent mijne onwankelbare liefde voor u niet, zeide hij, om laar te troos ten vergeef hem daarom het verlangen om tot den edelman in betrekking te komen het zal echter slechts bij wenschen blijven. Zie mijne geliefdeik zou er u niet van gesproken hebben doch daar wellicht het gerucht daarvan u ter oore zou kunnen komen door al te ge dienstige nieuwsvertellers en leegloopersmoet ik u een helderen blik doen slaan in al mijne familieaangelegenheden. Onze band Hermine is onverbreekbaar, angst en smart hebben hem geheiligd en voor de eeuwigheid bevestigd. Ik heb geleden te midden ven het krijgsgewoel, gij, in uwe vreedzame woning „O ja voorzeker riep zij terwijl zij zich om zijnen hals wierp „God weet het alleen, wat ik geleden heb niet gaarne zou ik zulk een tweeden tijd beleven „Neen," verzekerde haar de jongeling, „wij zullen nu niet meer scheiden De vijandschap onzer vaders mag ons geluk niet verstoren Op hetzelfde oogenblik werd de deur van den koepel driftig opengerukt. De fabrikant trad zoo onverwacht binnen dat hij de beide geliefden in de teederste onarming kon gadeslaan. Hermine lietonder het slaken van een zachten kreet haren geliefde los Frederik was wel verrast maar hij verloor zijne kalmte niethij stond op en naderde den vader zijner geliefde met waar digheid. „Het is dus waar, het is dus waar begon Börnerbevende van woede. „Ook moest ik dezen smaad nog belevenl Hermine, trouweloos kind gij bereidt mij een vroegtijdig graf en doet mij met schande ten grave dalen De houtvester wilde de hand van den fabrikant vatten. „Raak mij niet aan riep deze. „Reeds sedert lang had er eene betere ver- Calais eene ontploffing van mijngas plaats. Ten gevolge hiervan zijn 28 personen gedood. De mijngangen zijn over eene lengte van 28 meter ingestort. De pogingen tot redding worden steeds voorgezet. Voor bijna een jaar is eene vrouw, Mar guerite Boyenval genaamd te Trénelles, in het departement Aisne door een diepen slaap over vallen en die slaap duurt sedert onafgebroken voort. Hoewel men v n tijd tot tijd niets an ders dan enkel eenige druppels bouillon in de maag der vrouw heeft kunnen gieten zijn de trekken der slaapster niet merkelijk veranderd. De koning zet zijn tocht naar de geteisterde plaatsen in Andalusie voort hoewel hij vele moeielijkheden ondervindt van de sneeuwstormen. Dit is zelfs zoozeer het gevaldat hij op weg zijnde naar Albunuclas of beter gezegd naar de plaats waar de bouwvallen van dit stadje zijn, zich genoopt zag terug te keeren. In een der door hem bezochte dorpen waren drie personen van honger omgekomen. De koning heeft in diepe verontwaardiging de overheid van dit plaatsje berisptcmdat zij onder zulke om standigheden en tegen zijn wil een weelderig ontbijt voor zijne komst had gereed gemaakt. Te Alhama heeft hij aan ieder gekwetst kind of gewonden man 100 presetas uitgereikt en aan elke gekwetste weduwe 125 pesetas. In de provincie Grenada zijn door de aard bevingen in het geheel vernield 3240 huizen. Naar de Daily Telegraph uit Berlijn ver nam is de quaestie der Samoa eilanden thans definitief tusschen Duitschland en Engeland ge regeld. Beide mogendheden zijn overeengekomen om er het status quo te handhaven en van elke inlijving op die eilanden af le zien. Deze schikking komt overeen met diewelke er tusschen En geland en Frankrijk gesloten werd met betrek king tot Nieuwe Hebriden. Sedert eenigen tijd zijn te Londen vaische banknoten in omloop zonder dat de Bank nog standhouding moeten bestaan mijnheer Börner; dat dit niet geschied is....." „Nooitnooithet zal nooit geschieden 1" Börner was nauwelijks zich zeiven meester. „Hoor mij bedaard aan smeekte de hout vester. Herminegij zult mij op staanden voet vol gen Vader bad zij „wees niet onrechtvaardig; veroordeel niet zonder ons gehoord tc heoben!" Zij wierp zich aan zijne voeten neder en hief smeekend de handen naar hem op. „Ik blijf standvastig ik blijf standvastig!" riep de oude haar afwijzende. -Daarop trad hij terug cri staarde den houtvester met vlammende blikken aan. „Mijnheer Börner," vraagde deze op smarte- lijken toon, „kent gij mij dan niet?" „Ik wil u niet kennen menschen, die in mijn huis sluipen, om met mijne dochter in het geheim bijeenkomsten te hebben, zijn verachtelijk in mijn oog Hermine was ijlings opgestaan. „Houd u bedaard Frederik fluisterde zij ontsteid. „Bedeuk dat het mijn vader is die tot u spreekt 1" „Deze vermaning behoef ik niet, ik ken mijn plicht. Mijnheer Börnerin Gods naam smeek ik u, laat ons mannen zijn en elkander als zoodanig verstaan. Meen niet dat hetgeen wij te bespreken hebben eene beuzeling is en dat een woord in drift gesproken mij van gezindheid doet veranderen „Mijnheer, de moed, dien gij aan den dag wenscht te leggen noem ik vermetelheid." Frederik beefde. „Mijn God!" snikte het jonge meisje. „Neem u in acht, Frederik!" (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 1