Duitschland. Italië. BINNENLAND. UITVOERINGEN. heeft kunnen te weten komenvan waar zij komen. Het feit was geheim gehouden door de politie om de vervaardigers van dit valsche pa pieren geld sneller op het spoor te komen. Een psar dagen geleden nu heeft de bank een ontdekking gedaan die haar half op weg brengt doch ook niet verder. Woensdag 1.1. vertoonde zich in het gebouw van de bank een zeer net gekleede damedie van een heer was vergezeld, om een biljet van 500 pd. sterling tegen goud in te wisselen. De kassier was daarmede bezig toen hij bemerktedat de banknoot behoorde tot een der serienummers die nog niet waren uitgegeven. De dame werd evenals haar com pagnon in hechtenis genomen. Uit het onder zoek dat hierop volgdeblijkt dat de dame het bankbiljet van een gemeente ambtenaar van Lon den had ontvangen, die het op zijn beurt van een straatveger had gekregen welke laatste het biljet met verscheidene andere buiten gevonden had in een doosdie onder een doornhaag ge borgen was. Genoemde doos bevatte 7000 pd. sterling aai: valsche bankbiljetten. Wat een biutenkansje voor een straatveger. Hij heeft zich gehaast dit fortuin te realiseeren door de bank biljetten in omloop te brengen. Doch thans is de ongelukkige verplicht het geld terug te geven. De bank en de justitie zijn ongeluksiger wijze niet verder gevorderd dan vroeger wat betreft de opsporing der vervaardigers. Thans moet onderzocht worden hoe de doos onder de doorn haag gekomen is en van wie hijdie de doos daar begraven heefthaar heeft ontvangen, enz. enz. In de troonrede(waarmede Donderdag de zitting van den Pruisischen landdag is geopend) wordt de financieele toestand van Pruisen be vredigend genoemd. Het totaal der batige saldo's van het vorige dienstjaar bedraagt meer dan twintig millioen welk bedrag verkregen is door de gunstige uitkomsten der staatsspoorwegen en nagenoeg uitsluitend zal kunnen dienen tot af lossing van kapitaalschuld dier spoorwegen. Ook voor het loopende jaar bestaat er vooruitzicht op zulk een gunsjig slot van rekening doch hier tegenover staat eene verhooging van Pruisen's bijdrage aan de rijkskas. Deze verhooging be draagt ruim 24 millioen. Voorts wordt in de troonrede gewezen op de noodzakelijkheid van nieuwe bronnen van inkomsten voor het rijk. Verder wordt medegedeeld, dat voor zoover Prui sen's bijdrage aan het rijk niet uit de ontvangsten mocht kunnen worden gevonden, er in zal moeten worden voorzien door middel van leening. Ook wordt gewezen op de omwikkeling der nijverheid onder opmerking dat daarentegen de landbouw wordt gedrukt door moeilijkheden wier oorzaken de regeering steeds tracht na te gaan en te doen ophouden. Ten slotte worden er ontwerpen aangekondigd, betreffende wijziging van personeele belastingbelasting op kapitaal rente en overeenkomsten tot verderen aankoop van particuliere spoorwegen. De politiebeambte Rumpff, bekend uit verscheidene processen tegen socialistenis Dinsdag avond vóór zijn huis vermoord gevonden. Rumpff was een welgesteld man van ruim zestigjarigen leeftijd en eene alleszins ordelijke levenswijze. Hij was hoofdzakelijk in dienst bij de afdeeling voor crimineele zaken. In zijne functie is hij dikwijls genoodzaakt geweesteene onstuimige volksvergadering te doen uiteengaan. Hij had zich bijzonder verdienstelijk gemaakt door de ontdekking van den voorgenomen aanslag op den Niederwalden was dan ook een der voor naamste getuigen in het proces ie dier zake bij het rijksgerechtshof. Toen er later in het bureau van den president van politie te Frankfort eene dynamiet-ontploffing heeft plaats gehad, werd er vermoeddat dit eigenlijk op hem was ge muntwegens hetgeen hij bij het voorloopig onderzoek iD de genoemde zaak gedaan had. Zijne dienstbodedie Dinsdag avond eenige boodschappen voor de huishouding was gaan doenzag bij hare terugkomst in het tuintje vóór het huis een man op den grond liggen. In de duisternis hem niet goed kunnende zien, meende zij dat het iemand in beschonken toe stand was en ging zij eene vriendin halen omdat zij niet alleen er voorbij durfde. Met bare vriendin toen naderbij komendeherkende zij haren meester. Toen zij daarop trachtte zijn hoofd op te lichten sloeg hij de oogen op, maar kon niet meer spreken en gaf op 'tzeifde oogenblik den geest. Bij onderzoek bleek dat hij met een drie kanten dolk was doodgestoken en wel zóó dat hem door den mantel heen twee steken in het hart waren toegebracht. Voor zoover men kon nagaan moet de moord slechts zeer kort vóór de ontdekking gepleegd zijn. Van den dader is geen enkel spoor gevonden. Aan de spoorstations en in de straten zijn tot in den nacht verscheidene personen gearresteerd. Gelijk reeds is gemeld, is er eene premie van 3000 mark op de ontdekking van den dader uitgeloofd. Voorts ontvangen wij uit Berlijn van een onzer correspondenten het volgende telegram: „De meeste alhier verschijnende bladen ver onderstellen dat de moord gepleegd is uit wraak van den kant der anarchisten. Volgens hier ontvangen particuliere berichten wordt in de steden rondom Frankfort er. voornamelijk ook te Mannheim door de politie eene scherpe sur veillance op de reizigers gehouden terwijl er te Mannheim bovendien verscheidene personen in hechtenis zijn genomen.'' (N.R.) Onlangs werd te München zoo verhaalt een Duitsch blad, een knaapje, dat verdwaald was geraaktdoor medelijdende menschen naar een politie-bureau gebracht. Men vroeg het kind naar zijn raam en woonplaats maar de arme kleine bleek die nog niet te kennen hij bleef steeds schreien. Eindelijk kreeg een der beambten een goeden goeden inval. „Waar haal je het bier vroeg hij, en het echte Münchener kind noemde glimlachend een bierhuis in de Dachauerstrasse. Naar het adres gebracht werd hij spoedig herkend zoodat men hem aan zijn bedroefde ouders terug kon geven. Uit Rome wordt van 13 dezer gemeld dat de Tiberna drie dagen van bijna ouophoude- lijken regen buiten zijne oevers is getreden en de stad op verscheidene punten overstroomd heeft. Het Pantheonmet een gedeelte van het omliggende plein,„is omringd met water, dat boven de basis der zuilen van de portiek staat. De straat, die onder verschillende namen zich van het Corso naar de brug van St. Angelo uitstrektis onbegaanbaar bij het Palazzo Primoli en bij het Apollo theater, zoodat in dien schouw burg geen voorstelling kan gegeven worden. Bij de brug van St. Angelo is het water gerezen tot anderhalf meter van den top onder den middenboog, Het lagere gedeelte van het Ghetto staat aan de eene zijde der rivier geheel en al onderzoo ook een aanzienlijk gedeelte van de Via defla Lungara aan de andere zijde. Het gemeentebestuur heefttoen de vloed dreigend begon te wassende inwoners van het lagere gedeelte der stad dadelijk gewaarschuwd en alle voorzorgen genomen om hulp en wijkplaats te verleenen aan henwie het water mocht nopen de woning te verlaten. WAALWIJK. Zondag 18 dezer 's middags, ten 12 ure, zal door de harmonie FEspérance op de harmoniezaal worden uitgevoerd PROGRAMMA (zie onder de advertenties.) WASPIK. Eerste groote uitvoering door de zangveree- niging „De Eendracht", op Dinsdag 20 Januari a.s., in het lokaal van den heer Th. Gijsman. Aanvang 6 uur. Waalwijk 17 Januari 1885. Bij koninklijk besluit van 15 Januari is, met ingang vaa dezelfde dagieekening, bij de naamlooze vennootschap de Nederlandsche bank benoemd tot presidentdirecteur de heer mr. N. G. Pierson, thans directeur bij die bank en zulks voor den tijd van zeven jaren of indien het bij de wet van 22 December 1863 (stbl. no. 148) verleende octrooi niet mocht worden verlengd, tot 31 Maart 1889. Zijn wij wel ingelicht, (zegt het Handelsblad) dan is de miuister van financiën voornemens van tabak te heffen f 12 per 100 kilo en wel niet alleen van tabak in bladenmaar ook van ge plette en ongeplette stelen gekorven tabak karotten snuif en alle andere bewerkte tabak. Van buitenlandsche tabak zal de accijns ver schuldigd zijn bij den invoerbehoudens be voegdheid tot opslag in entrepoten tot inslag onder genot van verlengbaar krediet. In de voorloopige toelichting betoogt de minister, dat vele der bezwaren tegen het bekende ontwerp van 1875 voortsproten zijn uit het hooge bedrag van den toen voorgestelden accijns f22- per 100 kilo. Bovendien moest die accijns toen dienen als aequivalent voor den af te schaffen accijns op 't geslachtterwijl die du noodig is om ver zwaring van andere belastingen te voorkomen. Het geringer bedrag van de heffing maakt uu ook minder strenge formaliteiten noodig. Ook zal het heffen van een uniformrecht voor alle soorten (zooals dat ook bij thee en wijn bestaai) bij een lager recht minder hinderlijk zijn boven dien zal door het hooger invoerrecht op buitenl. sigaren en bewerkte tabak die meestal tot de fijnere soorten behooren, toch nog verschil bestaan. Daar de inlandsche tabak grootendeels voor uitvoer bestemd is, en dan afschrijving plaats heeftis het bedrag van den accijns voor deze soort, volgens den minister, tamelijk onverschillig. Voor „zuigers" en „lompen" zal slechts de helft worden gehevenEen lager recht van inlandsche tabak te heffen dan vao buitenl. zooals in België en Duitschland acht de minister verkeerd, omdat bij uitvoer moeielijk de oorsprong zou zijn na te gaanen die uitvoer hier ie lande in de laatste jaren gemiddeld 800,000 K.G.bedroeg, tegeü 600,000 in Duitschland en 230,000 ic België. De miuister wil ook fictieve entrepots toelaten zooals nu te Amsterdam en Rotterdam 230 bestaanwaar in 1883 ruim 30 millioen K.G. werd opgeslagen daar zal sorteeren en mon- stertrekken worden toegelaten met de noodige zekerheid ook peisoonlijke zekerheid van den eenen handelaar voor den andere. De bestaande lokalen voor het beoordeelen van tabak en alle bergplaatsen zullen ook als fictieve entrepots er kend kunnen worden. Voor monsters zal Vg worden gekort op het gewicht der partij zij zullen uit fictief en trepot zonder tusschenkomst van ambtenaars kunnen genomen en uitgeslagen worden. De minister koestert geen vrees dat de tebaks- markt zal verloopen daar de formaliteiten on- beteekenend zullen zijn en toch nu reeds ook bestaan. De minister raamt het binnenlandsch verbruik op 12 millioen kilogr. (in 187882 werd ge middeld 131/* millioen meer ingevoerd en ge produceerd dan uitgevoerd). De opbrengst zou dan zijn f 1,440,000 waarvan voor het op te heffen invoerrecht van ruwe tabak en stelen f 100,000 afgaat. De kosten van heffing schat hij op f 60 a 70,000. De minister berekent, dat er in ons land 35,000 winkeliers in tabak zijn. Hij wil aan handelaren, die een voorraad van ten minste 5000 kilogr. hebben verlengbaar krediet toestaan, aan anderen een gewoon afloopend krediet van 4 maanden voor inslagen boven 200 kilogr. Tal van faciliteiten verleent liet ontwerp en in de toelichting leest men telkensdat dit wel kan omdat de accijns zoo laag ismaar bij hooger bedrag niet zou kunnen worden toege staan. Daaruit volgt datals de accijns te weinig opbrengt en daarom verhoogd moet worden, ook de faciliteiten zullen vervallen Het is goed dat men gewaarschuwd is. Door de hoofdbesturen der Nederlandsche maatschappij ter bevordering van nijverheid en der vereeniging ter bevordering van fabrieks- en handwerksnijverheid in Nederland is het volgende antwoord van den minister van waterstaat op hun adres ontvangen „Met belangstelling heb ik kennis genomen van uw adres, waarin door u gevraagd wordt dat de organisatie der Nederlandsche afdeeling op de internationale tentoonstelling te Antwerpen onder leiding en steun der reg. plaats hebbe. De commissaris-generaal van de Nederlandsche regeering bij die tentoonstelling heeft de gewich tige taak te vervullen van op te treden als be schermer van de belangen der Nederlandsche nijverheid. Ter vervulling dier moeielijke taak zal het hem voorzeker niet ontbreken aan de hulp, die de regeeriDg bij machte is te geven. Aan de aanwijzing der juryleden zal de re geering, als haar daartoe de gelegenheid wordt aangeboden, zich niet onttrekken. Dat het in- tusschen thans hoofdzakelijk aankomt op het zelfvertrouwen en den nationalen zin der Neuerl. industrieelen zal, vertrouw ik, door u met mij worden erkend." Dezer dagen is het voorgekomen, dat voor de soldatenmenage der bataljons jagers door het gouvernement niet behoefde te worden bijgepast, omdathoofdzakelijk tengevolge van de lage vleeschprijzen de kosten geheel konden gevonden worden uit de soldij. Deze mededeeling zal zeker de aandacht ge- trokken hebben van velen, die van dezen gunstigen invloed der vleeschprijzen op de kosten van hunne menage niets gewaar worden. Waarom geniet daarvan alleen de militaireen ook niet de burgerhuishouding Omdat de prijzen die men ons burgers laat betalen voor het vleesch, buiten alle evenredigheid staan tot de prijzen bij aanbesteding voor de soldatenmenage bedongen buiten evenredigheid ook tot de prijzen van het slachtvee. Wij ontvingen in de laatste dagen weder her haaldelijk klachten over de hooge vleeschprijzen. Het is een treurige waarheid dat de daling der prijzen van de voedingsmiddelen, brood en vleesch in de eerste plaats niet ten goede komt aan de verbruikers. De veefokkers en de graanverbouwers leveren hunne producten goedkoop af, maar vóórdat die producten ic den vorm van geslacht vleesch en gebakken brood de verbruikers be reiken hebben zij een weg af te leggen en op dien weg gaat het voordeel der goedkoopte ver loren. Onze volstrekte afhankelijkheid van bakkers en slagers is voor zeer vele gezinnen die met beperkte middelen moeten rondkomen, eene ware ramp. Eenige ingezetenen der gemeente Drunen hebben bij gedeputeerde staten van Noordbra bant bezwaren ingebracht tegen de aldaar plaats gehad hebbende benoeming van F. Van Drunen tot gemeente-ontvanger. Adressanten beweren dat die benoeming t iet is geschied in wettelijk vorm op eene aanbe veling namelijk van burgemeester en wethouders, maar eenvoudig bij keuze uit eene ongeteekende lijst bevattende de namen van al de naar die betrekking dingende personen. In de vergadering der kamer van koopli. en fabr. te Waalwijk dd. 15 Januari 1885 werd benoemd tot voorzitter de heer J. B. Timmermans Wz. en tot vice-voorzitter de heer S. Fano. In dezelfde zitting werd opgemaakt de rekening van 1884 en besloten om te steunen een adres der kamer van koophandel en fabrieken te Oos terhout aan ZEx. den heer minister van water staat, handel en nijverheid tot verlaging van het tarief voor aangeteekende brieven met aangegeven geldswaarde. Ingekomen waren eenige brieven en afschrif ten van adressen der gemeentebesturen van Heus- den, Raamsdonk, Capelle, Waspik, enz. en der kamer van koophandel en fabrieken te 's Bosch, als zoovele bewijzen van adhaesie aan het adres dezer kamer dd. 14 October, betreffende de spoorweglijn Zwaluwe's Bosch. Nog werden behandeld adressen der kamers van koophandel te Haarlem en Zaandam zoomede der handels sociëteit te Utrecht, welke de kamer na overweging en bespreking gedeeltelijk in han den stelde van het bureau en gedeeltelijk voor kennisgeving aaunam. fNaar men meldt is aan den heer H. P. /an de Ven, te 's Bosch, uitstel verleend tot een Juli e. k. om te voldoen aan de voorwaarden, waaronder hem vergunning is verleend voor den aanleg en de exploitatie van een stoomtramweg van 's-Hertogcnbosch naar Waalwijk met een zijtak naar Heusden. De gemeenteraad van 's-Hertogenbosch heeft besloten de 9tukken en plannen betrekking hebbende op de oprichting van een krankzinni gengesticht op het landgoed Voorburg onder de gemeente Vucht, op te zenden aanGed. Staten vau Noord-Brabanten aan hen als wettelijke voogden over de godshuizen te 's-Hertogenbosch mede te deelendal de raad de plannen en contracten niet acht in het belang van de godshuizen. Voortsdat de raad gaarne zou zien dat de godshuizen van het aangegane con* tract werden ontslagen of althans dat de termijn voor den aanvang van het contract met een jaar werd verlengd. Tevens is daarbij gevoegd het advies van den raad om de thans bestaande plannen bepaald af te keuren. Uit den Bosch wordt gemeld Het bestuur der hier bestaande Oeteldonksche club ontziet geen moeite om de aanstaande carnavalsfeesten zoo luisterlijk mogelijk te vieren en daarmede tevens afbreuk te doen aan vele wanordelijkhe den welke vroeger op die dagen hier plaats hadden. Het bestuur heeft zich thans tot den koning gewend met verzoek om ter gelegenheid dier feesten op 17 Februari e. k. eene verloting te houden ten voordeele van de algemeene armen der stadwaarvan de opbrengst wordt geraamd op f 2000. De heer Meyersedert 1842 notaris te Bladel, herdenkt dezer dagen den dag waarop hij 65 jaren geleden tot notaris te Hoogeloon werd benoemd. Dinsdag avond omstreeks acht ure brak in de stoomfabriek van manufacturen van den heer L. de Wijs te Tilburg brand uit. Deze breidde zich zóó snel uitdat slecht de vier muren overbleven. Naar men verneemtmoet de brand ontstaan zijn bij den doivelmolenin de nabijheid van den trap door het heetloopen der machine of door het in aanraking komen van brandbare stoffen met gas. Doordien de trap dadelijk in brand stondwas het onmogelijk voor het werkvolk dat nog bezig wasom langs dien weg te komenzoodat de meesten door het stukslaan der vensters zich een uitweg baanden. De boeken zijn gered. De fabriek behoorde aan den heer Van Rijckevorssel te 's-Bosch, en was sedert ruim 6 maanden aan den heer De Wijs verhuurd. Zij was voor f 90,000 verzekerd. Zooals wij reeds een enkele maal mede deelden is den ingezetenen van Werkendam en omstreken de schrik om het hart geslagen we gens de brutale diefstallen, die er plaats vinden. Een landbouwer te Werkendam deelde in dien schrik. Verleden week had hij ongeveer f3000 van gebeurd geld in huis doch kon het dien zelfden dag niet meer op de plaats van bestem ming brengen. Vader en zoon brachten nu elk gewapend met een Amerikaansche hooivork, den avond en nacht bij den warmen haard wakend door Zaterdagavond omstreeks zes ure ging een vrouw genaamd E. v. d. M. huisvrouw van C. O. te Nederhemertvan huiszooals zij haren man te kennen gafmet het doel om een paar klompen ie gaan verruilen. Toen hare terugkomst wat lang duurde werd de man ongerust en ging uit om zijne vrouw te halen doch te vergeefs, want op de plaats, die zij opgegeven had was zij niet geweest. Alle moeite werd gedaan om te zoeken doch vruchteloos tot ten laatste de klompen die zij mede genomen had gevonden werden in een bootje gelegen in de rivier de Maasaan de Bruchemsche krib onder die ge meentealwaar in de nabijheid weldra haar lijk uit de Maas werd opgehaald. Daar deze vrouw aan zwaarmoedigheid lijdende wasis het te vreezen dat zij zich zelf dezen ongelukkigen dood heeft aangedaan. In een niet gunstig bekend staand huis in de Vingerhoedstraat te Breda, gehouden wor dende door eene vrouw, A. Homburg genaamd, bevond zich in den nacht van Zondag op Maan dag 11., ongeveer te half twee ure zekere A. van Aartdie aldaar een glas bier gebruikte. Over het betalen nu van dit glas bier ontstond tusschen van Aart en den knecht uit dit huis J. de Graaf, twist, welke zóó hoog liep, dat eenige in de nabijheid zijnde burgers er kennis van kregen waarom ze bedoeld huis binnen gin gen ten einde van Aart zoo mogelijk naar zijne woning te brengen. Dit| was hun weldra in zoover geluktdat ze van Aart buiten de deur hadden doch toen kwam de genoemde De Graaf met een mps naar buitenen bracht daarmede aan van Aart en P. Koch onderscheidene wonden toe. De hoofdagent van politiedie den nacht dienst had heeft zich zoodra hij hiervan ver nam met twee agenten naar de op het Kloos terplein gelegen woning van van Aart begeven en vond dezen dermate verwond dat hij zich verplicht rekende geneeskundige hulp in te roe pen. De dader is naar het huis van arrest overgebracht. Bij later geneeskundig onderzoek is gebleken, dat van Aart veel ernstiger gewond was dan aanvankelijk werd vermoedwaarom hij alleen wonende, en dus thuis geene verzorging vindende, eerst naar het R. K. gasthuis en later naar het stedelijk ziekenhuis ter verpleging is overgebracht. Heden verhaalde men dat hij reeds was over leden. Gelukkig echter is dit niet het geval zelfs vandaag moet hij zich iets beter bevinden. Omtrent den hier bedoelden De Graaf kan nog worden gemeld dat deze ook reeds vroeger, we gens moedwillige verwonding vijf jaren tucht huisstraf onderging na eerst op eene niet eervolle wijze uit den krijgsdienst te zijn verwijderd. Sinds eenigen tijd werden nu en dan ten nadecle van een grossier in petroleum te Nijmegen van zijn terrein van opslag ledige petroleum-

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2