Italië. Oostenrijk, Rusland. Amerika. BINNENLAND. De Fenians. Aan de berichten omtrent de ongelukken door de sneeuwvallen in de Italiaansche Alpen ver oorzaakt ontleenen wij het volgende In het dal Aosta heeft de sneeuw de daken van Cignoi doen instorten waardoor twee men- schen gedood werden. Dicht bij die plaats werden 2 personen onder een lawine bedolven een hunner werd gered. Verscheidene baanwachters en rei zigers vonden hun dood in de sneeuw. Tusschen Mocola en Demonte kwamen twee mannen om het leven bij een poging om een verbindingsweg door de sneeuw te graven. Daar in den omtrek richten nog voortdurend sneeuwvallen schade en verlies van mensehenlevens aan. In het Val de Varaitu schat men het aantal slachtoffers op 84er wordt daar nog druk gewerkt om zoo mogelijk de bedolvenen te bevrij den maar men komt handen te kort. Alle verkeer is daar gestremdalsook in het Val Loserna. De inwoners verkeeren daar in groote onrustwant bijna alle dorpen verkeeren elk oogenblik in gevaar van onder een sneeuwval bedolven te worden. Ook te San Remo (Italië) heeft Woens dagavond een schok van aardbeving groote ont steltenis veroorzaakt. De inwoners velen reeds in nachtgewaadvluchtten uit hunne huizeu naar schepen en schuiten of kampeerden in het vrije veld. Te Port Maurice werd de schok ook gevoeld, maar de schrik was daar minder groot. Iu het Zuiden van Stiermarken zijn ook weder schokken van aardbeving wanrgenomen. Volgens de Rassegna zou de bezetting van wege Italië langs de Roode zee zich uitstrekken van Assab tot Soeakimwaarheeningevolge overeenkomst tusschen Italië en Engeland, eene tweede expeditie zou worden uitgezondendie aanstaanden Zondag gereed zal zijn om te ver trekken. Uit Ronïe bericht men het overlijden van den meest bekenden vreemdelingengids Jozef Melotti. De 75jarige man vond den dood door een val van een hoogen muur op den Monte Pincio. Volgens sommigen sprong hij moed willig daarvan af, tot wanhoop gebracht door gebrek aan werk en verdiensten. Te Weenen hebben de verslaggevers der par lementaire beraadslagingen zelfs die der offici- eele Wiener Zeitunghunne werkzaamheden gestaaktwegens een voor hen beleedigend verbod om de couloirs der kamer te bezoeken. 't Zal waarschijnlijk wel spoedig worden op geheven. Want wat baat parlementaire welspre kendheid zonder publiciteit Te Warschau moeten weder verscheidene ar tillerie-officieren in hechtenis genomen zijn onder verdenking van nihilistische kuiperijen. De politie te St. Petersburg is overkropt met werk en de gevangenissen zijn vol staatsmisdadigers. In de groote weverij en lakenfabriek van Statowa Morosow zonen in het gouvernement Wladimirzijn ongeregeldheden onder de werk lieden uitgebroken Er zijn daar 7000 arbeiders. Een troep van 300 man verzamelde zich eerst voor het kantoor der fabriek en daarna voor de woning van een der hoofdopzichters en toen zij dpzen afwezig vonden vernielden zij zijn huis. lntusschen was de troep nog met 1000 man versterkt. Nu.trok de menigte onder luid getier naar het hoofdkan toor gooide daar de glazen in en viel toen op een magazijn van levensmiddelen aan, dat binnen een half uur geheel geplunderd was. Tonnen met haringkisten met thee en andere waren werden opengebroken en geledigd vaten met stoffen sloe0 men stuk, en eenige opzichters, die beproefden het vernielingswerk te stuiten werden deerlijk mishandeld. Ondertusschen was per telegraaf militaire hulp gevraagd. In den namiddag kwamen uit Wla dimir 2 bataljons infanterie en uit Moskau 250 kozakken per spoortrein aanen met hen de commandant der gendarmerie en eenige rechter lijke ambtenaren. Ongeveer 200 der belhamels onder de arbeiders werden in hechtenis genomen, en de anderen kwamen toen tot rust. Er heerscht echter nog een ontevreden stemming onder hen. Drie^ personen moeten doodelijk gewond en verscheidene anderen licht gekwetst zijn. bruiale rooversaanval is dezer dagen in het Russische stadje Bohopol gepleegd. Èen rijk koopman aldaar, Dochtorow genaamd, ontving sedert eepigen lijd ongeteekende dreigbrieven, waarin hij aangenaamd werd op een bepaalde plaats een paar duizend roebels neer te !e°-»en. Hij gaf die brieven alle aan de politie. Nu werd s nachts zijn huis overvallen door een bende van 20 gemaskerde roovers. Zij bonden de dienstboden handen en voeten va3t en dron gen daarna in Dochtow's slaapkamer door, waar zij den ouden man een doodelijke wonde aan het hoofd toebrachten en ook zijn vrouw ernsti0- kwetsen. Vervolgens maakten zij zich met een som gelds en een aantal kostbaarheden uit de voeten. De politie moet de roovers op het spoor zijn. Op den dag van den moordnnnval werd te Bo - hopol een telegram naar Nikolajew afgezonden ,/Komter wordt een groote visch gevangen." Op den spoorweg bij Kansas-City (Missouri) heeft men een kist gevonden welke met dynamiet gevuld moet zijn. Zij werd naar men vermoedt door een Ier John Mechay, die door de politie vervolgd wordt, uit vrees voor ontdekking uit een trein geworpen. Genoemde John Meehay moest op weg zijn naar Australiëom daar een aanslag te volvoeren op een gevangenis waarin Fenians opgesloten zijn. Naar gemeld wordtbeginnen de groote pijnbosschen van MichiganWisconsin enz. tee kenen van uitputting te toonen. Er is in deze staten een tekort aan opbrengst dit jaar van on geveer 690 millioen voet. De gemiddeldde op brengst van 1ste qualiteit hout is van 12 pet. tien jaar geleden gedaald tot 2 pet. verleden jaarbewijs leverende hoe snel de voorraad welke naar den molen gevoerd wordtafneemt. Het gehalte der blokken is bij la:.ge na niet zoo goed als vroegeren in het algemeen nemen alle houtsoorten in Amerika sterk in hoeveelheid af. Waar het hout blijft in dat land, kan men o. a. eenigszins nagaan uit het verbruik ten be hoeve van de spoorwegen. Ieder jaar worden 50,000 waggons gemaakt en voor ieder rijtuig is 3000 vt. hout noodig, makende 150,000,000 vt. hout 'sjaars. De liggers voor 121,732 mijlen spoor a 2600 voet per mijl, eischen 1,035,377,000 voet plankmaat ieder jaar. Dit is een vierde van hetgeen de zaagmolens in het westen en een twaalfde deel van wat al de moleus in de Ver- eenigde Staten aflevereu. Niet te rekenen be waarplaatsen afsluitingen hokken voor 't vee enz. enz. Vele houthandelaren die in vroeger jaren alleen de keur uit de bosschen haalden en de hoornen van minderen rang der vlammen ter prooi lietenzagen nu hun boomen bij den wortel af. Aan alles komt een eind zelfs aan de reuzenwouden in Amerika. Naar men uit New-York berichtkeeren de landverhuizers vooral Duitschers Italianen en Polen wegens den 'treurigen toestand van handel en nijverheid in Amerika, nu in grooteD getale naar Europa terug, waar zij ook al niet overwelkom zijn. De toestand in Amerika even wel^ schijnt dien in Europa nog verre te over treffen. Er is een algemeene lusteloosheid, haast stilstand in zaken. Men schijnt geen onderne mingen aan te durven uit onzekerheid omtrent hetgeen de toestaud opleveren zal. Het vrij handelsstelsel is in het verschieten aan de in voering daarvan zal natuurlijk een moeilijk tijdpe k van overgang verbonden zijn. Wordt eenmaal de volle concurrentie van Europa over Amerika losgelaten, dan zijn groote veranderin gen te wachten o. a. zal de standaard van het ioon aanmerkelijk dalen, om op het Europeesche peil te komen. In dit vooruitzicht heerscht reeds nu groote verbittering onder de werkiiedeu in Amerika tegen het nieuwe staatsbestuur. Dépêches uit New-York melden dat er reeds reactie zich openbaart en openbare meetings tegen de voorgenomen dynamietwetgeving uitge schreven worden, hetgeen de lerenpartij aan moedigt. NEW-YORK, 2 Februari. O'Donovan Rossa is neden avond op zijn bureau door eene vrouw doodgeschoten. Men verzekert dat de vrouw gearresteerd is. Waalwijk 4 Februari 1885. Het^ stoffelijk overschot van den heer A. B. van Lieshout is gisteren met groote plechtigheid ter aarde besteld. Behalve een groot aantal familieleden vrienden en bekenden hadden de voornaamste in onze gemeente bestaande corpo raties en vereeuigingen van de meeste waarvan de heer ^an Lieshout eerelid was, het zich tot eene eer gerekend den afgestorvene grafwaaits te vergezellen. Indrukwekkend was dan ook de lijkstoet die zich van het sterfhuis statig naar de kerk voortbewoogonder de treur- marschen van Waalwijk's beide harmonien en te midden van eene menigte belangstellenden. Op de kist lagen twee prachtige lijkkransen daarop door de harmonie l'Espcrance en den koninklijken doelen „Recht door Zee" nedergelegd. Na den lijkdienst werd het lichaam van den genialen teekenaar met dezelfde statie naar des- zelfs laatste rustplaats gedragen en aan den schoot der aarde toevertrouwd. Bij de geopende groeve sprak dr. L. G. van Heijst eenige gevoelvolle woorden, schetste de verdiensten van den heer Van Lieshout als kunstenaar en riep hem naraeus Waalwijk en Noordbrabant een laatst vaafwel toe. De heer P. C. Baijens dankte namens de familie al de aanwezigen en in 't bijzonder de corporaties voor de eer den overledene bewezen. Ten slotte zong de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien „Op het kerkhof" Van de Vliegh", waarmede de plech tigheid was afgeloopen. Met genoegen kunnen wij onzen lezers medcdeelen dat het concertop Vastenavond Maandag dooi de liedertafel „Oefening en Ver maak" van Waalwijk en Bezooien, op de zaal van Musis Sacrum te geven zal worden opge luisterd door de hoogst vereerende medewerking van den heer Willem C. Deckers. Onder meer andere nummers zal op dit concert gezongen worden de cantate „Leidens ontzet" waarin de beroemde Bossche baryton de rol van Van der Werff zal vervullen. Wij zijo overtuigd, dat dit bericht door alle liefhebbers met geestdrift zal worden vernomen en dat ieder zal gebruik maken van deze door de liedertafel verschafte gelegenheid, om den vermaarden zanger te hooren, die zoovelen door zijne ongeevenaarde stem in verrukking bracht. De tweede kamer is thans bijeeengeroepen tegen Maandag 16 dezer, des namiddags ten 2 ure. Prinses Hendrik is verloofd met prins Albert van Saksen-Altenburg. - Door de Bredasche harddra t-rij-vereeniging ziju tegen Dinsdag 2S April a. s. weder grom harddraverijen eu wedrennen ui'geschreven vol gens de reglementen der Nederlandsche harddra verij- en renvereeniging. Zij zullen bestaan in: lo. provinciale haddraverij voor paarden uit Noordbrabant die nimmer een In. prijs gewonnen hebben j 2o. Noordbr. harddraverij (onder den man) voor paarden uit de provincie Noordbrabar.t, die al of niet prijzen gewonnen hebben doch de gewonnen prijzen mogen niet buiten de pro vincie behaald zijn; 3o. Aanmoedigings-hard draverij voor paarden van officieren van hei Nederl. en Indische leger 4o. Nationale hard draverij voor Nederlandsche paarden ingespannen voor 2 of 4-wieIige rijtuigen 5o. Jachtrijden voor heeren officieren. Aangezien de vorige harddraverijen en wed rennen door de Bredasche harddraverij-ver- eeniging uitgeschreven uitstekend zijn geslaagd, valt er niet aan te twijfelen of ook deze wed rennen zullen aan de verwachting beantwoorden. Het zoutsmokkelen aan de Belgische grenzen duurtin weerwil der aanhoudende veroordeelingen steeds voort. Door de arron dissementsrechtbank te Breda zijn alweder 26 zoutsmokkelaars tot kortere cn langere gevan genisstraf veroordeeld. De meesten behooren onder Tilburg thuis en soms zijn het geheele huisgezinnen, tot zelfs kinderen van 12 a 13 jaardie uitsluitend hunne kostwinning er van maker. en met de grootste list de rijksambte naren verschalken en van het spoor brengen. De notaris A. v. G. te Grave heeft zich volgens het U. D. verwijderd zonder orde op zijne zaken te hebben gesteld. Te Venloo had een 9jarig meisje het on geluk van eene trap te vallen, tengevolge waarvan zij enkele uren later overleed. Te Bergen [Limb.) is uit de Maas het lijk van een man opgevischt zonder armen en beenen en geheel in staat van ontbinding ver- keerende. In de Belgische gemeente Lanaken nabij Maastricht heeft Zondag nacht eeu brand ge woed waarbij eene weduwe en haar zoon in de vlammen omkwameneen derde persoon gevaarlijke brandwonden ontving, twee anderen gekwetst en al het veebenevens vier huizen eene prooi der vlammen werden. De oorzaak van den brand is onbekend. Op het Hooge Zand in Den Haag heeft eene naar gissing 16-jarige diefegge een paar kinderen beroofd. Ouder valsche voorspiegelingen of bedreigingen wist ze de kleinen die voor „moeder" boodschappen moesten doen een kwartje en een dubbeltje afhandig te maken. Te Hillegersberg had Zondag voormiddag een treurig ongeval plaats. Een 19 jarigjonge- ling ging met een tweeloops-achteriaadgeweer naar eene bouwmanswoning aan den grindweg aldaar.^ Hij vond daar eenige kinderen waar van één hem aansporde om te schieten. Hij schoot eenen loop af en wilde daarna de patroon van den anderen loop afnemen toen door een noodlottig toeval de haan afging en het geheele schot in het bovenbeen van den 17-jarigen Pieter Erkelens geraakte. Deze zakte onmiddelijk ineen, en werd op eene ladder naar zijn ouders gebracht. Onmiddelijk was de geneeskundige hulp aanwe zig terwijl de burgemeester die gehaald werd uit den mond van den vcrslagene de bevestiging ontving dat het een ongeluk was. Te 4 uren was de jongen een lijk. De ouders en hij, die onwillekeurig het feit beging zijn wanhopig. In den nacht van Zaterdag op Zondag jl. kreeg de steenhouwer v. R. in de Sumatrastraat te 's-Hage bezoek van een neef, die, zonder zijn oom gezien te hebbenmet verschillende gouden voorwerpen in zijn bezit, het huis ver liet. Lang heeft de dader zich echter in dat bezit niet kunnen verheugendaar hij gearresteerd en naar het huis van arrest is overgebracht. Bij een onderwijzer te Vuren werd deze week ingebroken. De man lag rustig te slapen maar werd gewekt door een rumoer dat hem zeer verdacht voorkwam. Op te staan en licht aan te maken was het werk van een oogenblik Daar zag hij twee mannenbezig eene kast open te breken waarin de bezoldigingpas ontvangen was neergelegd. Het schijnsel van het licht deed de inbrekers echter op de vlucht gaan, en hoewel de onderwijzer hen nazette kon hij hen niet inhalen. Vermoedelijk echter is men de daders op het spoor. Ten K.wonende in de Ooraraelinsiraal te Amsterdamhad voor een paar dagen uit medelijden een persoonzich noemende v. d. P., bij zich thuis opgenomen, doch op eens vvas deze verdwenen en mei hem tevens een zilveren horloge een breede gouden ringeen blok met gewichten en ongeveer f 6 aan geld thans doet de politie moeite v. d. P. op te nemen. Men roept van „slechte tijden" en van „hongerlijden" bij armen en men deelt uit Groningen met officieele cijfers mededat in 1883 slechts 1070 processen-verbaal opgemaakt zijn wegens overtreding van de Drankweten in het „buitengewoon" slechte jaar 1884... 1103. Donderdagavond brak te Zuidland een hevige brar.d uit ten huize van den winkelier in manufacturen A. de Boer. Alles stond spoe dig in lichtelaaie vlam zoodat er niets gered kon worden. Do vlam sloeg weldra over naar twee daaraangrenzende woningen onder hetzelfde dakbewoond door R. van St. Maartensdijk en J. Hazejager. Ook deze woningen zijn geheel 'liigfebrand. Dank /.ij de uitmuntende werking gemeentebrandspuiten had de brand rder- n voortgang. l)e oorzaak is het •m van een brandend petroleumlampje. Naar n mi verneemt is alles tegen brandschade bij erschllle de maatschappijen verzekerd, behalve de inboedel van J. Hazenjager. Een man werkzaam in de Linnaeusstraat te Amsterdam werd Zaterdagmorgen waanzinnig eu stak zijn kameraad met een mes in de borst gelukkig zonder dezen ernstig te kwetsen. Een paar anderen maakten zich dadelijk van den lader meester en brachten hem naar het gast huis. (A. C.) WASPIK, 2 Febr. Gisteren avond heeft in de zaal der vereeniging „Volksvlijt en volksver maak" bij den heer H. Montens alhierhet aangekondigde buitengewone concertte geven door het mannenkoor dier vereeniging, met vereerende medewerking van heeren dilettanten, leden der liedertafel van „Waalwijk en Bezooien" eu leden der harmonie „Musis Sacrum" van Dougen plaats gehad. Was de verwachting van het publiek, doordien een bazuin van lof de komst van genoemde heeren was voorafgegaan, hoog gespannen die verwachting werd bij huu optreden ver overtroffen. De groote zaal was eivol en na elk uitgevoerd muziek- eu zangstuk of scène comiquescheen geen einde te zullen komen aan het applaus ook aan lachen was geen gebrek. Wij zouden ons op een al te glibberig pad wagen en wij zijn overtuigd dat wij ook ver beneden de waarheid zouden blijvenwanneer wij personen en voordrachten in het bijzonder wilden bespreken wij willen ons daarvoor alleen bepalen bij de mededeeling, dat genoemde heeren den lof en roem, die hun was voorafgegaan overwaardig zijn dat wij een aangenameu en genoegelijken avond hebben gesleten en dat wij hoogst voldaan zijn huiswaarts gekeerdden wensch uitende „Och mochten de heeren uit Waalwijk en Dongen toch maar eens spoedig weerkomen om ons zoo'n vroolijken avond te verschaffen. De dynamietontploffingen te Londen, de aan slagen op het parlementsgebouwvestigen op nieuw de aandacht op de geduchte samenzwering, die tegen het Britsche rijk oorlog voert met dolk, revolver en dynamiet. Men weet in 'talgemeen, wat de Feniaus willen en dat het hoofdkwartier van de partij in Amerika te vinden is. Toch is misschien juist nu een historisch overzicht van hun ontstaan en hun bedrijf, niet overbodig. Sedert het begin vooral van den Amerikaan- schen burgeroorlog tracht de „broederschap der Fenians" door middelen van geweld Ierland te ontrukken aan Engeland. Reeds in de dagen van den Ierschen agitator O'Connell ontstond eene „partij van 't jonge Ierland" die, niet te vreden met middelen, die hij wilde aanwenden, met zijne vreedzame agitatie tol geweld haren toevlucht wilde nemen. Die partij vond in Amerika grooten aanhang bij de honderdduizenden Ieren, die, tijdens den grooten hongersnood „1845/7" het „groene eiland" verlieten, om zich in de Vereenigde Staten te vestigen. Zij kwamen aan, vervuld van haat tegen dc Engelschen de „Saksers" en sloten zich natuurlijk aan bij de vijanden van het Britsche rijk. Toen de oorlog tusschen Zuid cn Noord uit brak namen vele Amerikaansche Ieren dienst onder de republikeinsche vlag. Meer dan eens scheen hetdat de Noordelijke staten ook met Enge and in oorlog zouden geraken en de Jong lersche patriotten sloten zich met het oog op die mogelijkheid nauw aaneen. In den winter van 1861/2 ontstond zoo de samenzwering de broederschap der Fenians. De naam was afge leid van de oud lersche krijgsliedencaste der Finna. Uit den naam, dien men zich gaf, bleek reeds dat men met geweld zou optreden. De stichter van het krijgshaftige bond was in Amerika John O'Mahonney, terwijl eene zuster vereniging in Ierland werd gesticht door James Stephens. Amerika bleef het middelpunt van de bewegingmaar ook in Ierland hield men reeds in 1862 geheime bijeenkomsieu. In 't voorjaar van 1863 ging John Luby een der hoofden van de lersche broederschap als haar gezant naar de Ver. Staten waar hij door O'Mahoney be geleid het kamp van geneiaal Corcoran, com mandant van het lersche legioen, bezocht. Hij kon constateeren, dat overal groote sympathie bestond voor de zaak der lereu. In 1863 was de beweging in de noordelijke en westelijke staten zoo bijeengeroepen te Chicago. Eenige weken later (Nov. 1863) werd in Ierland het blad „The Irish People" opgericht het orgaan der Fenians. Uitgever was Lubyrad acteur O'Leary. Zende lingen van de partij reisden door het land, om nieuwe aanhangers te werven en de organisatie van de broederschap te bevestigen. Er werden wapens gekocht en men oefende zich in 'tgeheim in 5l gebruik daarvan. Ook in Amerika zat men niet stil. In 't voorjaar van 1864 werd door een bazaar te Chicago gehouden de grondslag gelegd voor een Iersch fonds en in 't najaar kwam een tweede congres te Chicago bijeen. Het einde van den Amerikaanschen burgeroorlog, waardoor niet alleen hei lersche legioen werd ontbonden, m3ar een aantal oud-soldaten vrij werden, altijd gereed om nieuwe avonturen te zoeken, was van grooten invloed op de samenzwering. Ma;:rmet de agitatie der Fenians nam ook de waakzaam heid der Engelsche politie toe en nog eer de samengezworeoen in Ierland iets konden begin nen werdrn hunne verwachtingen de bodem ingeslagen. In den nacht van den 15den Sept. 1865 bezette de politie het redactie-bureau van de Irish Peoplenam de drukpersen in beslag,

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2