Nummer 12. Zondag 11 Februari 1885. 8e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. ANTOON TIELEN Bekendmakingen BUITENLAND. De soldaat van de landweer. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. aa"üitgfrnden gdden CnZ" fmnc° te UITGEVER Waalwijk. Loting voor de Nationale Militie. Eene Novelle. OeEcbovan Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 115 Advertentiën 1 7 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, morden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De burgemeester der gemeente Waalwijk Gelet op art. 7 der wet van 4 Juli 1850 (staats blad no. 37). v Noodigt bij deze de ingezetenen uit, om zoo zij elders m s rijks belastingen zijn aangeslagen, daar van voor of op 15 Februari a. s. te doen blijken door overlegging van het aanslagbiljet of een uitreksel uit de kohieren der directe belastingen. Waalwijk, 4 Februari 1885. De burgemeester VAN DER KLOKKEN. De burgemeester der gemeente Waalwijk, brengt er algemeene kennis, dat overeenkomstig art. 15 der wet op de grondbelasting van 26 Mei 1870 (Staatsblad no. 82], ter secretarie der gemeente, gedurende dertig dagen ter inzage liggen, opga ven van de uitkomsten, bedoeld in deartt.15,23 en 43 der genoemde wet. Waalwijk, 4 Februari 1885. De Burgemeester voornoemd, VAN DER KLOKKEN. \xt ®uf&eraees':er en wethouders der gemeente Waalwijk, gelet hebbende op de artt. 2G en 99 der wet van 19 Augustus 1861, [Staatsblad no 72], en op liet besluit van den heer commissaris des konings in de provincie Noordbrabant, van den jl- A. no 16, 3e afdeeling, [provinciaal dij blad no 1], brengen ter kennis der belangheb benden dat de loting voor de lichting der na tionale militie van dit jaar zal plaats hebben te Waalwijk (len 20 Februari a. s., des voormiddags 10 ure. zullende de trekking voor die militieplichtigen welke niet opkomenof wier vadermoeder of voogd mede niet tegenwoordig zijndoor den burgemeester of het lid van den raad dat bij de loting^ tegenwoordig is, geschieden. De bewijsstukken tot bekoming van vrijstelling, op grond van te ziju eenige wettige zoon, of wegens broederdienst, kunnen bij den burgemees ter alhier worden aangevraagd van den 9 tot den 18 Februari 1885. Waalwijk, 7 Februari 1885. Burgemeester en wethouders voornoemd, VAN DER KLOKKEN. De secretaris, F. W. VAN LIEMPT. LX VIII. „Indien de menscken mij voor lichtzinnig houden doen zij mij groot onrecht aan. Ach, mevrouwdenk dat toch niet van mij... Ik wil, ik kan u niets voorliegen...." //Dat zou ten minste zeer verkeerd zijn. Stort onbewinpeld uw hart in het mijne uit, want ook ik moet u raadplegen. Vertrouwen wekt ver trouwen. De kapitein mijn zoondie eerlang opperhoutvester worden zalis voornemens u en uwe schoonmoeder niet aan u zei ven over te la ten.... Maarzoo gij Dirk Starke huwt.... Zeer zekeruwe bedoeling heeft eene zeer treurige reden Ik heb u aitijd voor eene rechtschapene vrouw gehouden, en de menschen mogen zeggen wat zij willen...." z/Houd op!" Suze wierp zich aan de voeten der houtvesterin en kuste der^ goede vrouw de handen. z/Ik heb niemand op de wereld, wie ik mijn leed klagen kan //Ben ik er dan niet?" z/Mijn toestand is verschrikkelijk //Ik geloof u gaarne." //Al mijn smart moet ik alleen dragen en in mijne borst versmoren." //Hermine is immers uwe vriendin z/Maar ik kanik mag haar niet alles zeggen." //Waarom niet? Waarom niet?" Suze zag haar smeekend aan. //Mevrouwgij wilt mijne tweede moeder zijn...," «Omdat ik u hoogacht en liefheb." //Raadhelp mij Volgens bericht uit Rome is de Belgische gezant bij het Vaticaan aldaar aangekomen en zal hij dezer dagen zijne geloofsbrieven aan den paus overhandigen. Tot tijdelijk zaakgelastigde van den paus te Brusselin afwachting dat mgr. Rotelli Konstantinopel verlaten kan zon mgr. Rinaldi bnoemd worden, die reeds sedeit geruimen tijd verblijf houdt in het hotel der nunciatuur, hetwelk eene rijke dame ten geschenke heeft gegeven. Tusschen Frankrijk en de Association africaine is de overeenstemming omtrent de grensscheiding tusschen beider gebied aan den Congo voikomen. Portugal ontkent de beide oevers der rivier bezet te^ hebben. Ook met Portugal is overeenstem ming zeer waarschijnlijk. De kamer van afgevaardigden heeft een aanvang gemaakt met de discussie over het wetsontwerp tot wijziging van het toltarief, en in de eerste plaats over de verhooging der in voerrechten op granen. In de kamer van afgevaardigden werd de regeering door den heer Baudry d'Asson geïnter pelleerd over de landbouwcrisis die door hem werd toegeschreven aan het stelsel van vrijen handel. Hij besloot met een motiewaarbij de aangekondigde nieuwe belastingen werden afge keurd. Geen eter ministers nam het woorden tot stemming overgaande werd de motie verwor pen. Van admiraal Courbet is uit Kelung het volgende telegram gekomen z/Een kolonne van 1500 man met vier kanon nen heeft den 25sten Januari verscheidene ver sterkingen die onze positie in het Znid-Oosten bedreigden en den toegang tot de mijnen beheer- schen overrompeld. z/Wij hielden halt aan de helling van een versterkt plateau. Wij hebben thans eert goede basis en zullen onzen aanval voottzetten zoodra de manschap is uitgerust. z/Gij vindt mij tot alles bereid." God dank z/Maar ik moet vooraf weten z/De angst drijft mij tot u 1" //Spreek vrij uit De jonge vrouw bedacht zich eenige oogen- blikkcn. „Jafluisterde zij, „ik kan het, ik moet het.... Gij zult ook voor uwen zoon verzwijgen wat ik u ga zeggen „Elk woordIk zal uwe mededeelingen alleen gebruiken om u te raden en te helpen." Suze verhaalde in weinige woorden alles wal haar druktetoen zij van de belofte 9prak, die zij Dirk Starke gedaan had, ten einde Hermina's vader door het vereischte kapitaal uit den nood te reddenbrak zij in een luid geween uit. Mevrouw Grasberg was eerst zoo verbaasd over den heldenmoed der weduwe, dat zij geene woor den vond, om hare bewondering uit te drukken. Bewogen hield zij haren blik op Suze gericht, die weenende aan hare voeten lag. „Dus wildet gij uit vriendschap eene gehate echtverbintenis aangaan en het oordeel der we reld trotseeren fluisterde zij. „O mijn kind ik kan u niet genoeg bewonderen! Uw toestand is inderdaad moeilijk, hij is verschrikkelijk! Bör- ner moet voor het geld zorgenopdat gij den roode van u kunt afhouden. Spreek er met Hermine over en vraag haar om hulp...." „Mijnheer Börner heeft het geld nog niet." „Dan moet hij zorgen het te krijgen. De zaken moeten toch weder aan den gang zijnhet kan den fabriekant niet moeilijk vallendaar hij krediet genoeg bezit.... Gij hadt er reeds vroeger van moeten spreken.... Neen dat offer is te groot „Ach mevrouwhet lijden van Hermine is niet te beschrijvenomdat zij mijnheer uw zoon bemindekon zij den ambtman niet hu wen.... Kohier was bereid haar zijn geheele „De vijand bood heldhaftig tegenstand en schoot met groote juistheid. „Onze soldaten zijn vol ijver en geestdrift. Onzq verliezen bedragen 9 dooden en 53 ge wonden." Generaal Brière de l'Isle heeft aan de regeering een telegram gezonden waarin bericht wordt dat hij in den nacht van 2 op 3 dezer na een klein gevechtwaarbij hij geen enkel verlies heeft geleden den bergpas van Deouvan bezet heeft. De Chineezen schenen eene krijgs macht bijeengetrokken te hebben op een uur afstands daarvan. In eene door de Fransche regeering open baar gemaakte verklaring wordt aangekondigd dat de Fransche kommandanten de rechten zullen uitoefenen van oorlogvoerenden waaronder het droit de visite ten aanzien van neutrale schepen, om te zien of zij oorlogscontrabande bevatten. Aan de Times wordt uit Hongkong bericht, dat de Franschen waarschijnlijk de rivier van Kanton zullen blokkeeren en Formosa verlaten daar de Algerijnsche troepen te Kelung in op stand zijn. De minister van oorlog heeft het volgende telegram uit Kaïrovan den 3en dezer des avonds ontvangen „Freemantle zond een troep huzaren en Egyptenaren uit op eene verkenning in de richting van Handoeb. Zij staken het kamp des vijands te Handoeb in branden werden op hunnen terugtochtdoor den vijand iu grooten getale aangevallen. Acht huzaren en 3 Egyptenaren worden vermist; één Egyptenaar werd gewond." Deze minder gunstige tijding is opgevolgd door eene andere, die groote verslagenheid heeft teweeggebracht. Er is namelijk een telegram van Wolseley ontvangen inhoudende dat Khar toem tengevolge van verraad door den raahdi is ingenomen. Gordon is vermoedelijk gevangen genomen. Er heerscht hier groote sensatie wegens de onzekerheid omtrent het lot van Gordon. De regeering ontving tegen middernacht eene depêche vermogen in handen te geven zoo zij slechts „ja" wilde zeggen. Dat wilde zij niet, zij is met lichaam en ziel den houtvester toegedaan... hier is een brief, dien ik had moeten bezorgen. Zoo er niet spoedig verandering komtzal mijne vriendin bezwijken.... En nu zou ik tot haar moeten gaan en haar die slechte tijding bren gen....! Neen, dat kan ik niet; mijn hart bloedt, ais ik de arme Hermine aanzie.... Zij weent dag en nacht.... haar vader valt haar telkens lastig en dringt bij haar aan den ambtman te huwen. O, het is verschrikkelijk!" Thans begreep de goede vrouw van den op perhoutvester den geheelen stand van zaken. Op hare vragen aangaande den twist kon zij volstrekt geene inlichting geven waardoor zij tot de ze kerheid kwam, dat Hermine er ook niets van wist. Beiden onderhielden zich nog lang met elkander. „Wat moet ik dan nu doen vraagde Suze eindelijk. „Ja, lieve God, met recht is goede raad hier duurzuchtte moeder Marie. „De arme vriendin zou in den doodelijksten angst verkeeren, zoo zij den benarden toestand harer grootmoedige vrien din vernam. Wacht nog, ik zal eerst met mijn zoon raadplegen." „Neen neen riep Suze verschrikt. „De kapitein moet alles weten, opdat hij voor u er. zijne bruid zonde kunnen handelen. Neen, lieve Suzegij moet zoo spoedig mogelijk van uw leed verlost wordenzonder dat der arme Ilermine nieuwe smart bereid wordt. Mijn zoon zal de brief ter hand komen verlaat u daarop. En gijgoede vrouw zult dagelijks bij ons ko men opdat wij elkander goed leeren verstaan. Gij zult en moogt den afschuwelijken roode niet huwen.... alles zal nog wel terecht komen. Hebt gij in een of ander opzicht hulp van noode, dan zult gij mij altijd tot uw dienst gereed vinden," van Wolseleyaankondigend dal Khartoem gevallen was. Uit nadere particuliere telegram men blijkt dat Wilson het nieuws van de ramp naar Metamneh zondhij meldt dat hij de stad Khartoem en de citadel beide door troepen van den mahdi bezet vond. Gordon had de hoofdmacht Nijlafwaarts ge zonden waardoor het garnizoen merkbaar ver zwakt was. Bovendien is er vermoedelijk ver raad gepleegd onder de bezettingstroep. Wilson beproefde eene landing ten einde zekerheid te krijgen omtrent Gordon's lotmaar een hevig vuur van den vijand belette diten noodzaakte Wilson terug te gaan naar Metamneh. Onderweg werden zijne stoombooten voortdurend door den vijand bestookt. Eindelijk zonken de booten nabij de Kabloeka—watervallen. De opvarenden werden^ echter nog gered en landden op een eiland in den Nijlwaar zij zich verschansten. Wilson zond een bericht omtrent den stand der zaken naar Metamneh, waarop een stoomboot vandaar afgezonden werd om de schipbreukelingen af te halen. Het is nog onbekend of Gordon dood is of gevangenvermoedelijk is het laatste het geval. Andermaal werd te Londen en wel in Whitechapeleen persoon in hechtenis genomen, die van medeplichtigheid wordt verdacht aan de jongste ontploffingen in gemeenschap met Cun ningham. De politie heeft aanduiding verkregen van Cunningham's medeplichtigheid aan de ontplof fing op den Metropolitan-spoorweg op 2 Januari, en deze misdaad zal mede in de akte van be schuldiging worden opgenomen. Een conducteur van den nachttrein moet Cunningham herkend hebben als één der drie personendie verdacht werden van medeplichtigheid aan den aanslag. In de volgende week zal de Duitsche rijksdag een aanvang maken met de derde lezing der begrooting. Een van de eerste aan de orde zijnde punten is de bekende post van 20.000 markbij tweede lezing geweigerdvoor een tweede directeurschap bij buitenlandsche zaken. Suze vertrok wel verlichtdoch niet bevre digd nog altijd was zij aan de aanvallen van dien verschrikkelijken Dirk bloot gestelddie op de teruggave van het geld hoopte. Nadat zij eerst nog hare oude moeder bezocht had, sloeg zij den weg naar de fabriek in. Zij had er be hoefte aan Hermine te polsen om te vernemen hoe de zaken lot heden toegegaan waren. Zij wilde langs den gewonen weg door den tuin in het huis gaan. De deur was van binnen ge grendeld. „Wat is dat?" vraagde zij. De sleutel bewoog zich in het slot, maar de deur ging niet open. Er waren dus maatrege len genomenom den toegang door den tuin te verhinderen. Suze keerde terug en meldde zich aan de voordeur aan. De oude meid, die Her mine altijd bediende, deed haar open. „Wildet gij naar de juffrouw gaan „Ja." „Dat zal niet kunnen." „Is de juffrouw in hare kamer „Juffrouw Hermine is ziek." „Lieve hemelImmers niet gevaarlijk „Ik weet het nietmaar niemand wordt bij haar toegelaten." „Ik heb altijd toegang tot haar." „De kamers zijn op bevel van mijnheer ge sloten die zelf de sleutels bij zich gestoken heeft. Ik weet het nietwat ik er van denken moet. Ach het is tegenwoordig zeer treurig bij ons in huis gesteld." Suze zag de meid verlegen aan. „Wat is er dan toch gebeurd?" „Ik weet het nietmijnheer Börner is in zulk een booze luim als ik hem nog nooit gezien heb. Gij zult heden de jufvrouw niet kunnen spreken. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 1