Italië. Oostenrijk, Amerika. BINNENLAND. UITVOERINGEN. ïa gezelschap van haar advocaat verscheen verleden week voor de rechtbank te Frankfort een jonglief meisje en eischte van een jongen architect aldaar dat deze haar zoo spoedig mo gelijk zou trouwen of haar anders eene schade loosstelling van 10.000 mark met 6 pet. rente van at 25 Augustus 1884 zou uitbetalen. Het meisje had zich met den jongen man verloofd waarvan een groot pakket brieven dat zij over legde het bewijs leverde, doch de bruidegom kon echter niet besluiten haar te trouwen. De beschuldigde verklaarde voor den rechter dat hij niet wilde ontkennen dat hij het meisje heeft beloofd te zullen huwenmaar hij kon hiertoe nog niet overgaan, daar zijne positie hem nog niet in staat stelde een huishouden te be ginnen. Door den advocaat van het meisje werd hierop geantwoorddat deze reden niet steek houdend was, daar de beschuldigde een vermogen van 50.000 mark bezatdat door zijn vader werd beheerd terwijl zijn maandelijksch salaris 100 mark bedroeg. Bovendien achtte de advocaat het voor een man vau zijne opvoeding gemak kelijk zich eene betere positie te verschaffen. Ten slotie luidde de uitspraak dat de beschuldigde verschuldigd is de aanklaagster binnen twee maanden te huwen, terwijl hij tevens tot betaling der kosten van het geding werd veroordeeld. Ingeval de veroordeelde aan het vonnis niet voldoet zal het meisje een schadeloosstelling van 10.000 mark eischen. Een niet geringe vroolijk- heid heerschte in de gerechtszaal (oen het vonnis werd voorgelezen. In diplomatieke kringen wordt verzekerd, dat ten gevolge van de weigering der Egyptische regeering, om in den afstand van Massoeah aan Italië toe te stemmen tusschen de Engelsche en Italiaansche kabinetten eene overeenkomst is geslotenvolgens welke Italië zal worden toe gelaten tot medewerking aan de taak om in SoedaD een regelmatig bestuur te vestigen. Men geloofd dat Italië krachtens deze overeenkomst Massoeah en wellicht ook Soeakim zal bezetten. Een voorbeeld van den angst en de ellende, welke velen moesten uitstaan in de door sneeuw vallen bedolven plaatsen van Noord-ltalië, wordt uit het gehucht Groscavallo medegedeeld. Daar woonde een man met zijn vrouw en zijn dochtertje. De vrouw lag ziek te bed, en vader en kind waren in een vertrek naast de zieken kamer toen de sneeuwval kwam die het huis deed instorten. De man werd door een grooten balk gedood en het kleine meisje geraakte met een been tusschen twee brokken hout bekneld. De vrouw was ongedeerd gebleven een balkdie schuins over haar bed was neergevallen, had haar beschut. Zij kou zich eehter niet bewegen elke uiiweg was haar afgesneden. De kleine riep aanhoudend om een kussen voor haar hoofdjedat haar zooveel pijn deed. Haar geroep werd steeds dringender; liet werden hartverscheurende kreten. En de moeder kon niets doen, om haar arm kind te hulp te komen! Die vreeselijke marteling duurde dertig uren Toen hielden de kreten op. Het meisje was uit haar lijden. Den volgenden morgen was de vrouw op het punt van bewusteloos te wordenmaar toen ontdekte zij toevallig een kip die binnen het bereik van haar hand op het bed was bekneld geraakt. Dit dier strekte haar tot voedsel en zij bleef in leven tot er hulp kwam. Het was echter eerst na verloop van nog 58 uren dat het den redders gelukte tot haar door te dringen. Volgens gerucht zou de regeering dezer stad verwittigd zijn van een voorgenomen dynamiet- aanslag, waartoe de bedrijvers uit Amerika zouden overkomen. Alweder wordt uit Weenen bericht van een brutalen moordaanslag, in het „Neubaudistrict„ gepleegd. De weduwe Chomiak werd daar iü hare woning overvallen door drie mannen die haar met een scherp wapen eenige steken toe brachten. De arme vrouw wilde schellen om hulp maar hare aanvallers sneden het schelkoord stuk en trachtten haar daarmee te worgen. Gelukkig echter wasbij het afsnijden van het koord de schel overgegaan. De portier van het huis en zijne vrouw kwamen te hulp snellen en maakten alarm. De moordenaars gingen toen op de vlucht, en al de bewoners der straat zetten hen na. De misdadigers hielden met re volverschoten hunne vervolgers op een afstand maar een van hen werd toch gevat. Hij is een werkman en heet Jacob Klein. Zijne twee me deplichtigen zijn nog niet in handen der politie. De gewonde vrouw verkeert in zeer bedenkelijken toestand. O'Donovan Rossahet hoofd der Iersch-A- merikaansche dynamietpartij en redacteur van de United Ireland is niet overleden ten gevolge van de hem toegebrachte woude. Urt de bijzon derheden omtrent den aanslag op hem gepleegd welke aan de Londensche bladen zijn geseind blijkt wel dat de wonde ernstig is doch niet doodelijk. De vrouw die deze daad heeft ge pleegd, is, naar men verzekertde weduwe van een Engelsen officierdie zich steeds opgewonden toondewanneer men in haar gezelschap van de dynamiet-mannen sprak wier misdaden steeds hare verontwaardiging opwekten. Hare omge ving hield haar zelfs meermalen voor krankzin nig. Sedert hare arrestatie toont zij zich ech ter zeer kalm. Bij hare ondervraging in het politie bureel zeide zij Yealet Dudley te heeten. Zij verklaarde uit Engeland geboortig te zijn en vijf maanden geleden van daar naar New-York te zijn gekomen. Op de tot haar gerichte vragen zeide zij weduwe en 25 jaren oud te zijn men zou haar echter niet meer dan 18 jaren geven zoo jong ziet zij er uit. Op al wat men haar vroeggaf zij kalm en vastberaden antwoord en schoen volkomen bij haar verstand. Bij het eerste schotdat hem onder het linker schouderblad trof, hief O'Donovan Rossa de handen omhoogriep uit„Ik ben gewond", en viel toen loodzwaar ter aarde. De vier andere kogels werden op hem afgeschoten terwijl hij op den grond lag, maar schijnen hem niet geraakt te hebben. Vele Amerik. bladen geven niet onduidelijk hun leedwezen te kennen dat O'Donovan Rossa niet doodelijk gewond is. Met uitzondering van de betuigingen in de zoogenaamde „dynamiet- kringen" wordt geen enkel woord van meewa righeid tegen hem geuit. Het blijkt thans dat Dudley de vrouw die den moordaanslag pleegde, door haren afschuw voor de verfoeilijke dynamiet- aanslagen een afschuw welke tot geestdrijven oversloeg tot de daad is vervoerd. Toen men haar mededeelde dat Rossa van zijne wonde zou herstellenriep zij uit //dat is jam mer Op de vraag waarom zij hem had willen dooden antwoordde zij«hij is een schurk, die het leven niet waard is." Zij verhaalde welk onderhoud zij met hem had en verklaarde dat toen zij uit zijn mond vernam dat hij in de laatste dynamiet-aanslagen te Londen betrokken was en den moord van onschuldige vrouwen en kinde ren verdedigde, zij zichzelve niet meer meesteres was en besloot hem te dooden. Deze verklaring wordt in hoofdzaak door Rossa bevestigd. Dinsdag werd Dudly voor den rechter van instructie verhoorddoch men besloot ten slotte af te wachten hoe het met de wonde van Rossa zal afloopen. De toestand van dezen is, gelijk wij reeds roededeelden, niet gevaarlijk. De kogel is uit de wonde gehaald en men denkt dat Rossa reeds over eenige dagen het gasthuis zal kunnen verlaten. Sommigen meenen dat Dudley aan verstands verbijstering lijdt. De dynaraiet-partij gaat zoover van te beweren dat zij door het Engelsche gou vernement is omgekochtom Rossa te vermoor den. Ongeveer 2000 socialisten kwamen op 2 dezer te New-York bijeen, om de dynamiet-aanslagen te Londen toe te juichen. Toc'i geraakten de meer gematigde fractiën spoedig met de andere aan het twisten en dit liep zóó hoog dat de politie de zaal binnendrong en de tribune bezette. Een van de hoofden der radicalen hief daarop den kreet: /doodt de politie!" aan, en een gevecht ontstond maar de poiitie behield de overhand en deed de zaal ontruimen bij onderzoek vond zij een dynamietbom en verschillende vuurwape nen die achtergelaten waren. Bij Thorn, nabij Oil City, in Pennsylvanie staat een petroleummijn in brand, welke, naar men berekent eiken dag 25,000 vaten olie, brandende in de lucht slingert. Met zooveel kracht stijgt de olie op, dat de vlammen eerst tien voet boven den grond zich vertoonen. Op die hoogte heeft de vuurzuil eene doorsnede van een halven decimeter, bovenaan van dertig meter en van die hoogte slaan de vlammen op den grond neder. Het is een even grootsch als vreeselijk schouwspel. Een zonderling rooversechtpaar werd, naar de Amerikaansche bladen verhalen onlangs te Denver (Colorada) gevangen gezet. Arnold of Howard zoo was zijn rooversnaam, woonde met zijn „zeer beschaafde" vrouw te Del Norte, in San Juan County, en verdiende daar ruim zijn brood als vrachtrijder. Hij begon toen reeds met nu en dan paarden te stelen, welke hij op zijn verre tochten kon verkoopen zonder achterdocht te wekken. Later vestigde hij zich als paardenfokker bij Del Norte, en de herberg, welke hij tevens opzette was weldra de verza melplaats der wilddieven uit den omtrek. Hier werd het plan tot het vormen van een rooverbende ontworpen en uitgevoerd. Howard was aanvoerder van die bende. Zijn vrouw ver gezelde hem, gewapend, op zijn rooftochten, droeg thuis zorg voor de bediening der roovers en be steedde het overige van haar tijd aan letterkun digen arbeid. Zij schreef voor verscheiden groote dagbladen artikelen, welke zeer op prijs gesteld en goed betaald werden. Howard werd meermalen wegens diefstal aan geklaagd en voor de rechtbank gedaagd maar hij wist steeds door omkooperijen te bewerken, dat hij niet veroordeeld werd. Eindelijk echter werd de overheid gedwongen een prijs op zijn hoofd te stellen. Hij werd gevat en naar de gevangenis gebracht. Het verwoede volk be raamde een plan om de lynchwet op hem toe te passen. Maar zijn vrouw waarschuwde hem zij wist hem een geweer in handen te spelen, en toen de volksmenigte 's nachts de gevangenis openbrak, bood Howard met zijn vrouw en een medegevangene, Lyons genaamd, een geduehten tegenstand. Lyons sneuvelde 6 of 8 der menigte werden gewond en Howard en zijne vrouw wis ten te ontvluchten. Kort daarna was hij weder aan het hoofd van een rooverbende te Montrose. Hij was een paar jaren lang met de zijnen de schrik van die streek. Maar eindelijk trok een troep welgewapende mannen politiebeambten en vrijwilligers, uit om hem te vatten, en na een hardnekkige tegen weer werd hij eiudelijk zwaar gewond, in een hut achterhaald rn gedwongen zich over te geven. Dat deed hij echter alleen op uitdruk kelijke voorwaarde, dat men hem niet lynchen zou. Howard is nu te Denver in verzekerde be waring gebracht. Waarschijnlijk zal hij tot levens lange tuchthuisstraf veroordeeld woiden. Een vrouw, die plaats genomen had/in een goederentrein van Louisville-Lexington, werd do oorzaak van een twist tusschen den conducteur George Jackson en den remmer James Wilson. Beiden kwamen overeen dadelijk het pleit te beslechten met dolkmessen en welop den coupe. De trein liep 30 mijlen in 't uur en bevond zich tusschen Christianburg en Eminence. De twee mannen klommen op de coupe en nadat andere beambten zich in een kring rondom hen geschaard hadden, begon het gevecht. Ofschoon het bloed stroomde, verzwakte hunne woede niet. Het gevecht duurde tien minuten toen een schok van den trein, die een kromming inreed, den conducteur het evenwicht deed verliezen hij viel en nu kwamen de anderen tusschenbeide. Aan de eer was voldaan, zeiden zij, en de Helena, volstrekt geen schoone, was niet waard, dat men elkander onthalsde. Een rijke zonderling, een vroegere bier brouwer te New-Jersey, heeft van Karei Hagen beek le Hamburg 15 karaeelen voor den prijs van 10,000 dollars gekocht om op zijn boerderij, die zulke zandige en ouvruchtbare landerijen bevat, dat zij gemakkelijk een vergelijking met de woestijn Sahara kunnen doorslaan een ka meelenfokkerij op te richten. Twee kameelen zijn op zee gestorven, zoodat dertien onder toezicht van een bekwamen oppasser en een veearts te New York aankwamen. Volgens de verklaring i den verkooper moeten de dieren geheel mak zijn. Toen zij echter op de plaats hunner bestemming aankwamen, sloeg een dezer, Juliette genaamdden oppasser neder, rukte zich los, rende de stad in en stootte met zijn kop het raam in van een apotheek. Terwijl de apotheker en de klanten, die zich in den winkel bevonden, van schrik op de vlucht gingen, richtte Juliette een groote verwarring in de etalage van flesschen en potten aan. Ook de verdere tocht ging niet zonder moeielijkheden gepaard. WAALWIJK. Zondag 8 dezer, 's middags 12 uredoor de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien in de zaal Musis Sacrum: 1. Opwaarts 2. Ave Maria 4. Abendglocken KAATSHEUVEL. Op Maandag 9 Februari 1885 uur, in de zaal Leeuwen-Driessen Amcenitas. NIEUWKUIK. Op Donderdag 12 Februari a. s., des avonds ten 6 ure in de zaal van den heer L. v. d. Broek door de harmonie „de Eendracht" van Onzenoort en Nieuwkuik. R. Hol. Abt. Abt. 's avonds 6 van den heer J. A. A. van door de handboogschutterij Waalwijk 7 Februari 1885. Woensdag jl. werd te Tilburg eene vergadering gehouden van de onderwijzersvereeniging aldaar, onder voorzitterschap van mr. 11. C. F. Rits, schoolopziener in dat arrondissement. Alvorens tot de bepaalde werkzaamheden werd overgegaan, herdacht de voorzitter in hartelijke bewoordingen den op 17 Januari jl. te Tilburg overleden voor zitter der vereenigingden heer C. L. Borsten. Hij schetste hem èn als onderwijzer cn als voor zitter der vereeniging, welke betrekking hij sedert het jaar 1841 op de meest waardige wijze be kleedde bracht hulde aan zijnen ijverkunde en nauwgezette plichtsbetrachting. De heeren Vingerhoets en Verschuuren beiden hoofden van scholen herdachten eveneens in welgekozen woorden de eerste in dichtmaathunnen over leden ambtgenootleermeester en vriend. De vergadering toonde op ondubbelzinnige wijze hare instemming. Nadat de keuze van eenen nieuwen voorzitter was aan de orde gesteldwerd met groote meerderheid van stemmeD als zoodanig benoemd de heer Van den Wildenberghoofd der open bare school te Gilze. De daarop in behandeling gebrachte onder werpen, alle uitstekend ingeleid, gaven aanleiding tot eene levendige discussiezoodat deze verga dering gewis hare vruchten zal dragen. Notarissen uit verschillende gedeelten van het arrondissement 's-Hertogenbosch waren ver leden week te 's Bosch vergaderd, ter bespreking van het ontwerp van wet tot regeling van het notaris-ambt. Aan de notarissen Rits en Ummels te 's Her togenbosch Kuijpers te Druneu en Landré te Vlijmen is daarbij opgedragen, om, in aller naam hunne tegén dat ontwerp bestaande grieven en bezwaren te doen uitkomen waar zijvoor de eer van bun ambt, het mogen noodig oordeelen Naar wij vernemen is thans de omvangrijke en langdurige instructie in de Leidsche vergif tigingszaak gesloten verklaard en heeft de recht bank te 's Hage de verdachte Van der Linden naar den procureurgensraal verwezen, wien reeds vroeger de stukken ter examinatie gezonden waren Te Kaatsheuvel ontstond Woensdagavond omstreeks 7 ure brand op de Zandschel, in het huis van J. M. hetwelk geheel in asch is gelegd en waaruit weinig is kunnen worden gered. Men verneemtdat het gebouw wel, doch de inboedel niet is verzekerd. De oorzaak is onbekend. De hardrijdersfamilie Van den Berg,groo- tendeels te Rijperkerk woonachtig, heeft in dit jaar aan prijzen en premiën de aanzienlijke som van f1200 gewonnen. Zooals men weet beslaat de familie uit 5 broeders Thijs Okke, Sjoerd. Hendrik en Albert en de zusters Antje en Trijntje. Van eenen anderen hardrijder, Sjoerd Spoelstra te Bcrgum wordt de gewonnen som op f500 begroot. Aan den arbeider D. Zoetekouw, van Tilburg, is door de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen wegens activiteit bij het afbreken van een trein eene gratificatie toegekend. De freetrader Molinari oppert het denkbeeld van een vrijhaudelsbond tusschen Engeland Nederland en België. Het is tijdzegt hijdat voorstanders van den vrijen handel met kracht optreden tegen de bescherming op het gebied van handel en nijverheid. Zulk een verbond der drie genoemde landen zou „een wig zijn, gedreven in den vermolmden stam van het beschermend stelsel op het vasteland." Met betrekking tot den voortvluchtigen ex-postdirecteur Pieter deelt men aan het H.blad nog het volgende mede Hij is vermoedelijk via Ostende naar Londen vertrokken. Volgens zijn brieven aan de familie blijkt dat hij zich van daar heeft ingescheept naar de Kaap van waar hij weder naar Londen is teruggekeerd. Teu tweeden male vertrok hij naar de Kaapvan waar hij andermaal terug keerde met een schip dat lading voor Napels hadwaar hij aan wal stapte en gelegenheid vond om naar Griekenland te komen, waar hij thans verblijf houdten waarheen zijn vrouw en kind, die bij haar vader te Landsweerd wonen, zullen gaan zoodra hij eene goede betrekking heeft. Geheimzinnige verdwijningen van personen zijn aan de orde van den dag. Wij zwijgen nog van hen die hun zaken in berooiden toestand, zonder er orde op te stellen achterlaten maar wijzen slechts op de heer H. C. Storck die reeds vele weken vermist wordten op den commandant der Arasterdamsche brandweer den heer Dijck- meester. Thans kan weder gemeld worden van den heer F. A. Roversboekhouder aan de stedelijke gasfabriek te Schiedamdie Zondag avond laat zijn woning verlaten heeft en sedert vermist wordt. Nadat hij in den loop van den dag bij een zijner familieleden buiten de stad zijn effecten had bezorgd, is hij's avonds te half elf thuisgekomen heeft zijn daagsche kleeren aangetrokken zijn horloge en portemonnaie op de tafel nedergelegdis daarna vertrokken en niet teruggekeerd. Aan een zijner familieden heeft hij Zondagavond na zijn thuiskomst nog brief doen bezorgen waarop het verzoek geschreven stonddien eerst den volgenden morgen te openen. In dezen brief had de heer Rovers echter niet vermeld waarheen hij zich begeven heeft. Zijn administratie op het kantoor der stedelijke gasfabriek is bij onderzoek gebleken volkomen in orde te zijn. In den nacht van 3 op 4 Februari is te Bokstel een ernstig ongeluk voorgevalen. On geveer 11 uur des avondsliep aldaar een in vollen gang zijnde geladen goederentrein legen een stilstaandedoordien een wissel verkeerd lag. De machinist van den aankomenden trein gaf, zoodra hij den verkeerden stand van den wissel bemerktedadelijk contra-damp en rem- signaaldoch de afstand was te kort en de trein had te veel gang. De verwoestig is groot en de wagens liggen tot een aanmerkelijke hoogte over elkaar geworpen. Den hoofdconducteur zijn beide beenen afgeredenook een pakmeea- ter werd met gebroken arm onder de wagens uitgehaaldterwijl de machinist zich het gelaat bezeerd heeft. De toestand van den in het ziekenhuis opge nomen conducteur Smeets is zeer gevaarlijk. De officier,! van justitie uit 's-Bosch heeft een onderzoek ingesteld en den wisselwachter S. in arrest genomen die echter weder op vrije voeten en in dienst is gesteld. Smeets is dezelfde conducteur, die bij het on geluk te Zwijndrecht ongedeerd bleef. De machinist E. J. Beckx, die zooals men zich herinneren zalonlangs bij het ongeval te Zwijndrecht door een trein overreden werdis nog in het ziekenhuis te Dordrecht overleden. 's Avonds te voren gevoelde hij zich nog wel. Wel heeft hij 's nachts weinig of niet geslapen en was 't als voelde hij steken in den rug, maar aan een zoo plotselingen dood durfde men toch niet denken. Hij Vroeg zelfs nog om een kop theemaar voor dat men deze had gehaald had hij reeds den laatsten adem uitgeblazen. Daar niet mei zekerheid de oorzaak van zijn dood kan worden aangegeven, zal er waarschijn lijk eene lijkschouwing worden gehouden. Maandag namiddag ontstond er door eene onbekende oorzaak brand in het huis bewoond door J. Holschoenmaker te Alfen aan de Maas. Daar er een vrij sterke wind woeiwerden spoedig de nabijgelegen woningen aangetasten lagen er weldra vijf huizen en een hooiberg in asch. Alles was vrij gotd verzekerd. De brand weer richtte niet. veel uit, zoodat, ware de wind ongunstig geweestnog vele andere perceelen aangetast waren geworden. Yan de inboedels is het meeste gered. Door eene onbekende oorzaak ontstond Dinsdag ochtend te Etten brand in de schuur van den landbouwer H. De schuur was spoedig in asch gelegd. Het vee is gered. Door de hulp der spuiten is het woonhuis ook gespaard gebleven. Wegens gebrek aan bewijs is H. Lodder, die voor eenige weken in een buitengewoon Politieblad als verdacht van moedwillige brand stichting werd gesignaleerd, en wiens aanhouding te Zierikzee plaats hadweder op vrije voeten gesteld. Te Dearne ging verleden Zondag een vader, G. B. genaamduit zijn huis' bij een buurman

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2