Nummer 14. Zondag 15 Februari 1885. 8e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. "buitenland. ANTOON TIELEN Frankrijk. Spanje* Engeland. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. UITGEVER: Waalwijk. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsin g opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steinek, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Aan ARGUSschrijver van het ingezonden stuk over Gemeente zaken, in dit blad van den 29 Januari jl. In vele opzichten heb ik het door u ver handelde met genoegen gelezen. Ik zeg in vele opzichtenomdat ik het niet in alles geheel met u eens ben. Dat had ik u reeds eerder willen te ken nen gevendoch ik heb eenigen tijd gewacht of de directeur onzer gasfabriek of wel een onzer politiedienaren een verweerschrift zou den indienen. Op een schrijven van ons dagelijksch be stuur heb ik in 't geheel niet gerekend. Die wachters op het Capitool zijn natuurlijk ver heven hoven uwe argusblikkenzelfs al heb ben zij niet de door u geschetste physische gebreken in hunne respectieve hersenkassen. ft Doet me eenigszins leed, dat onze direc teur u nog niet heeft getroefdmen gaat zoo licht zeggen„die zwijgt consenteert." De directeur had met zijne technische kennis als timmermanen met zijne chemi sche, natuurlijk niet als timmerman, maar als directeur eener gasfabriek, zich moeten verdedigen en, waar hij soms aan kennis iets mocht tekort komen, te rade moeten gaan bij de gascom missiedie hem zeker trouw zou ter zijde hebben gestaan. Nu ik teleurgesteld ben door het zwijgen der gasautoriteiten, wil ik zooveel mogelijk de verdediging op mij nemenalthans uwe scherpe veroordeeling eenigszins verzachten. Mij komt het gas in deze gemeente vrij goed voor en kan het in lichtgevendheid concurreeren met het gas in de meeste ge meenten. Dat het gaslicht u onvoldoende voorkomt vindt misschien wel zijn grond in het ge bruik, dat door particulieren en kasteleins wordt gemaakt van gasornamenten uit een voorwereldlijk tijdperkdiebehalve dat zij schadelijke gasverbruikers zijnzonder re flectors lichteffect gevenwaar het niet noodig is. Indien nu die particulieren en die kaste leins blijken hadden willen geven van met den tijd te willen medegaan, door, inplaats van de lampe beige, die waarlijk ook niet cadeau wordt gegevenzich gasbranders en reflectors naar de nieuwste vinding aan te schaffen, (lj dan zou de klacht over het gas niet zoo algemeen zijn als thans het geval is. Dat die klacht zoo veelvuldig is schrijf ik hoofdzakelijk daaraan toe, dat in Waalwijk vele en lange bezoeken worden gebracht aan de inrichtingen met vergunningdie er zooals ik gezegd heb, geheel verouderde en dikwijls slecht onderhouden gastoestellen op na houden. Nu weet ik wel, dat u bepaald 't oog meer gevestigd hebt op de straatverlichting, dochwanneer het gas goed is en alle lan taarns zijn behoorlijk met glas gedekt (die bij de kerk heeft 't een week of drie met twee ruiten moeten doen), dan hangt de straatverlichting niet af van den directeur der gasfabriek, maar van de voorschriften van het dagelijksch bestuur der gemeente. En als dit college nu bestaat uit mannen, die precies als de kippen na zonsondergang niet meer uit hun logies komendan is 't duidelijkdat de slechtste straatverlichting nog voldoende wordt geacht. Ingezonden. [1] Naar wij vernemen zal binnen eenige dagen een zoodanige brander in gebruik gesteld worden in liet hotel Verwiel. (Noot van de redactie). Ook wordt er geklaagd over de duurte van het gasen niet zonder reden maar ook hiertegen bestaat een hulpmiddel, na melijk de bovenbedoelde nieuwe gasbranders, die eene besparing moeten geven van 30 a 4<0 pet. Wat door u gezegd is omtrent de politie, daarmede kan ik mij vrijwel vei eenigen. Het hondjesmotief vind ik evenwel niet zoo over wegend. U moest zelf maar eens een geheele nacht op straat moeten ronddolen zonder eenig gezelschapdan zoudt u leer en begrijpen, dat een nachtwaker gaarne wordt vergezeld door zijn hondje. En wat zijn 't dan nog voor hondjes, die onze nachtwakers er op na houden Ze kunnen hoogstens een konijn tje of zoo iets apporteeren. Neen, Argus, ge overdrijft! Ook spreekt u nog over straatreiniging. De behandeling van die publieke zaak door ons gemeentebestuur is ook mij sinds jaren een doorn in 't oog, doch, als 't waar is, dat ons dagelijksch bestuur en leden van onzen gemeenteraad behebt zijn met de door u beschreven atonie in het denkvermogen, zal de behartiging dier zaak wel negatief blijven. Dan zal Waalwijk wel zijn belle-vues hou den op zijne opene drukkerijen (niet te ver warren met uw snelpersdrukkerijgeachte redacteur), dan zal elk hoekje in een straat of dam en elke paal en elke boom wel een urinoirtje blijven. Wel bespreekt men in den raad eene en kele maal die verkwikkelijke gelegenheid doch onze goede leden van den raad weten geen voet bij stuk te houden en met zulke soort van besprekingen is het publiek even min gebaat als met een gemeente-urinoir achter een burgemeesters-woning. Op één puntArgusvergist gij u wel degelijknamelijkdat er in onze gemeente geen mestvaalt zou zijn ga maar eens kijken op den dijkachter den dam tusschen de huizen van de wed, G. Van Loon en Yan Bavel; ik verzeker u, ge zult er daar een vinden en wel een kolossale. Ook moet er nog iets dergelijks bestaan op het exercitie terrein der dienstdoende schutterij, waar men allerlei gemeenteafval schijnt te deponeeren, sedert die schutterij alles behalve dienst doende is. Ik sprak daar zooeven van open drukkerijen; ik bedoel daarmede natuurlijk die aan den openbaren weg uitkomen. Zulk soort vindt men ook in de Stations straat tusschen de gasfabriek en 't spoor. Ik hoop dat die inrichtingen aan 't oog onttrokken zullen zijn voor dat men aldaar begint met de door het raadslid, den heer Baijensverlangde trottoirs, anders wenschte ik ZEd. in overweging te geven zijn mede leden voor te stellen daar ook een zitbank te doen plaatsenteneinde den wandelaars een rustig kijkje te bezorgen. Yan trottoirs in de Stationsstraat gespro ken. Zou 't niet voldoende zijn, indien door de verschillende eigenaars voor de woningen tot aan de keibestrating een klinkerpad werd gelegd, a Finstar van den heer Baijens? Mijns bedunkens zouden de bewoners daarmee voldoende gebaat zijn de gemeente kas niet noodeloos op groote kosten worden gejaagd, en, als de bewoners liun klinkertjes dan precies zoo zindelijk hielden als de heer Baijens, dan werd de Stationsstraat werkelijk een juweel van een straat, want de keiweg is in zeer voldoenden staat, zoowel voor voetgangers als voertuigen. In het door u ingezonden stuk zegt ge ookdat onze vrouwen en dochters niets te genieten hebben omdat zij niets te zeggen hebben. Ik geloof dat ik u goed begrijp, Argus. U zinspeelt er waarschijnlijk op dat zij geen balsconcerten of andere vermakelijk heden mogen bijwonen bij kunstlicht. Dit is een teeder puntwaaromtrent zelfs bij de dames veel verschil van gevoelen be staat. 't Is waarwoonden onze vrouwen en dochters de concerten bijde gezelligheid en bon ton zouden er zeker door verhoogd wor den, daar de vrouw in de samenleving steeds een sieraad is. Zeker zou er dan door de mannen minder gepruufd en minder in 't publiek gesprokenanders gezegd gekletst worden. Een gevolg daarvan zoude wezen, dat niemand der toehoorders met het be lachelijk voorstel voor den dag zou komen, om de werkende leden van een gezelschap te trakteeren op een half fleschje uit hun eigen kas. MaarArgusgij als Waalwijker moet toch wel wetendat het hier een oud en eerbiedwaardig gebruik is dat wij 's avonds zonder ons vrouwelijk personeel uitgaan, ge dachtig aan het gulden spreekwoord ,/die zijn vrouw lief heeft laat ze te huis"; bij die gewoonte hebben wij ons steeds goed bevonden en ik geloof dat de meesten er geen verandering in wenschen te zien ge bracht. DusArguslaat ik u een goeden raad geven: torn daaraan nog niet! Addio MERCURIUS. Brière de l'Isle had den 9den Januari eene niet veel beduidende ontmoeting met de Chinee- ze'.i; er vielen 2 dooden terwijl 6 gewond werden. De Chineezer. werden teruggeworpen naar Than- noi. Brière hernam den volgenden morgen den marsen. Het bericht dat de Fransche 7loot te Gutelaff iswordt bevestigd. Aan Havas wordt uit Shangai geseind dat de Fransche oorlogschepen heden van Gutzlalf vertrokken zijn om de Chineesche schepen op te zoekenwelke ondersteld worden bij Chepoo voor anker te liggen. Donderdag zijn lichte aardschokken gevoeld op verschillende plaatsen in het Oosten van Frankrijkin Calvados en aan het Kanaal, met name te Balleroy en te Littry. De beweging liep van Zuiu naar Noord. In de vallei van Saint Pierre heeft men opgemerktdat sedert de aardbeving in Spanje de schoorsteen van eene fabriek welke tusschen 5 Dec. en 14 Jan. nooit door de zon placht te worden bereiktdit jaar dagelijks om 12 uur beschenen werdzoodat het peil van 'den bodem veranderd of de berg Gérisyin het zuiden gezakt moet zijn De ontwerper van den 300 meters hoogen toren die op de Parijsche tentoonstelling van 1889 zal prijken, heeft zijn plannen op een vergadering van architecten voorgelegd. De toren zal op het pleiu voor het paleis der Invaliden opgericht worden in graniet. Een lantaren van 17 vierkante voet oppervlakte boven den toren geplaatsten voorzien van een lichttoesteldat 2,000,000 gasvlammen vertegenwoordigtware volgens hem voldoendeom gansch Parijs en het Bois de Boulogne te verlichten. Het geheel zou 3,120,000 francs kosten. Zooals men weetdringen de Lyonsche zijdefabrikanten sedert geruimen tijd aan op tijdelijk vrijen invoer van garensin het belang van hunnen tak van nijverheid. De garenfabri kanten van Noord-Frankrijk hebben nuuit vrees dat aan dit verzoek zal voldaan worden hetgeen hen benadeelen zou de prijzen hunner garens tot op 7o pCt. verlaagd. Dit zal der zwaar geschokte zijde-industrie ten minsten eenigs zins ten goede komen. Te Madrid is Zaterdagnacht een gebouw in gestort, waarin destallen der Omnibusmaatschappij waren. Verscheidene der beambten, die in liet gebouw sliepen, werden onder het puin bedolven. Zij werden allen levend te voorschiju gebracht maar eenigen zijn zwaar gekwetst. Van de paarden werden verscheidene gedood. Ondanks de ongunstige berichten die in den laatsten tijd uit Soedan en vooral omtrent den val van Khartoem kwamen koesterde men in Europa en niet het minst in zijn vaderland nog de flauwe hoop, dat het leven van generaal Gordon door den mahdi en zijne aanhangers ge spaard zou blijven. Deze hoop is ongelukkiger wijze niet verwezenlijkt. Woensdag is het stel lige belicht-gekomen, dat door vluchtelingen uit Khartoem te Korti is overgebracht, dat Gordon den 26sten Januari, nadat Faraz-pacha de poor ten der stad voor den mahdi geopend had bij het verlaten van het regeeringsgebouw op den drempel van de poort is vermoord. Verscheidene Londensche bladen zijn op ont vangst dezer droevige tijding in rouwrand ver schenen. Gordon viel met velen zijner getrou wen en uit een telegram aaD de Daily News uit Gakdoel i. d. 8 Februari blijktdat het verra derlijk overgaan van Khartoem door een afgrij selijk bloedbad binnen de stad werd gevolgd, een bloedbad dat verscheidene uren aanhield. De straten waren den geheelen dag met bloed als overstroomdvrouwen noch kinderen werden gespaard. Alle notabelen van Khartoem werden omgebrachtmet uitzondering van de verrader lijke pacha's en hunne volgelingen. De woede der Arabieren keerde zich vooral tegen de gezinnen der afwezige soldaiendie Nijl-afwaarts de Engelschen te gemoet stoomden. Van het in Khartoem aanwezige garnizoen wer den slechts diegenen verschoond die gezind wa ren zich bij den vijand te scharen. Toen de verrader Faraz-pacha de poorten der stad voor den mahdi opendebegon er reeds hongersnood te heerschen. De macht, waarover de mahdi beschikt, wordt op 35,000 man met geschut en overvloed van geweren geschat. Khartoem moet thans zeer versterkt zijn, omdat de Arabierenonmiddellijk na hunne komst nieuwe verschansingen rondom de stad hebben opgeworpen. Lord Wolseley heeft aan het departement van oorlog eene depêche toegezonden van gene raal Brackenbury die deel uitmaakt van Earle's kolonne. Die depêchegedateerd van Doenka- eiland 10 Febr.meldt dat de kolonne op dien dag de opstandelingen aanvielwelke eene sterke positie bezet hadden op eene hoogte. De En- gelsche troepen trokken om de vijandelijke stelling heen en vielen deze van voren en van achteren aan. Na een strijd die 5 uren duurde, werd de positie stormenderhand ingenomen. Generaal Earle viel tijdens de bestorming op den top van den heuvel waarop Brackenbury het commando overnam. De cavalerie nam het vij andelijke kamp in. De lstc luitenant Eyre viel aan de spits van het Staffordshire-regiment; Brackenbury meldt verder: ons succes is volkomen; wij maakten tien standaards buitde geheele stelling is in onze macht. Dit gevecht zal tot gevolg hebben dal de weg naar Berber zonder verderen strijd geopend wordt. De verliezen des vijands zijn zeer belangrijk de meeslen zijner aanvoerders zijn gevallen. Het verlies der En gelschen bedraagt 13 doodenwaaronder 3 officieren; en 25 gewondenwaaronder eveneens 3 officieren. Sir Gerald Graham is tot bevelhebber der nieuwe expeditie benoemddie te Suakin zal landen met generaal Greaver naast zich als hoofd van den staf. Een gevolg van de jongste dynamiet aan slagen te Londen is, dat de schildwachten, die Si De Echo van het Zuiden, mi li

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 1