Nummer 15. Donderdag 19 Februari 1885. 8e Jaargang. II, "feuilleton. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Frankrijk. De soldaat van de landweer. Spanje* Engeland. UITGEVER: Waalwijk. Eene Novelle. De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsin g opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent pér regel. Generaal Brière de 1' lsle heeft aan de regeering eene dépêche gezonden van 1 ure 's namiddags waarin gemeld wordt dat de Fransche vlag op het middaguur op de citadel te Lang-Son geheschen en dat Ki-lua door de Franschec bezet is. liet Chineesche leger is sedert den vorigen avond in vollen aftocht na een warm gevecht, dat op 8 kilometer van Lang-Son geleverd is. Volgens een gerucht zijn de Fransche schepen met Chineesche bij Shei-po slaags geraakt. De uitslag er van is niet bekend. De consul van Frankrijk te Zanzibar heeft in een brief aan het Aardrijkskundig Genootschap te Parijs verschrikkelijke bijzonderheden rakende den Afrikaanschen slavenhandel medegedeeld. Bij na overal in Midden-Afrika heerscht thans zulk een hongersnooddat de ongelukkige negers om aan den dood te ontkomen zich troepsgewijze bij de Arabische handelaars aanmelden om hunne vrouwenkinderen en zich zeiven als slaven aan die lieden te verkoopen. De menschelijke koop waar is zóó in prijs gedaalddat krachtige mannen zooveel men maar wilvoor vier francs en vrouwen voor negen francs per hoofd op de markt verkrijgbaar zijn De behandeling aan boord der Fransche transportschepenzegt het Bat. Hbld., schijnt veel te wenschen over te laten. Weder f hebben een zevental soldaten, tot het légion Etrangère behoorendede kogels getrotseerd en door over boord te springen trachten te deserteeren. Dit gebeurde aan boord van de Chandernager in de haven van Singapore. Een hunner vertelt, dat hij door den commandant met 25 dagen opsluiting in de boeien is gestraftomdat hijop wacht staandehet ongeluk had zijn sabel in zee te laten vallen. Naar de Straits-Times meldtheeft het vuren op die schepelingen in een Engelsche haven, door en op last van den Franschen bevelhebber, een officieel vertoog uitgelokt. LXX. „Ik heb heerlijk geslapen riep hij. „Gij hebt dezen morgen een vermoeienden marsch gemaakt, vader!" „Voor heden ten minste zal ik mijn dagwerk voor geëindigd houden." „Daar doet gij wel aan, vader!" „Tegen den avond breng ik den ambtman een bezoek." Maria bracht haren echtgenoot pijp en tabak. Anton „Wat wilt gij oudje?" Hij stak zijn pijp aan. „Uwe vriendschap met den ambtman wordt met den dag inniger." „Omdat Kohier een oprechte kerel is." „Ik vertrouw hem niet." „Waarom niet?" „Eigenlijk heb ik er geen reden voor, ten minste ik kan het zoo niet zeggen „Oordeel niet overijld, Mariegeef mij een kop koffie." Grasberg rookte en dronk zijn kop koffie. Frederik hield zijn blik op zijn vader gericht. De lofdien deze den ambtman had toegezwaaid, pleitte voor de meening zijner moeder. Kohier moest trachten zijn buurman aan zich te boeien, anders hadden de beide mannen, wier karakters zoo zeer uiieenliepenniet op zulk een vriendo schappelijken voet kunnen zijn vroeger hadden zij elkander nimmer bezocht. Er moet eene bij zondere reden tot deze toenadering zijn, „Frederik!" riep de opperhoutvester. „Wat belieft uvader Nadat er twee protectionistische redevoeringen waren gehouden heeft de kamer van afgevaar digden met 364 tegen 136 stemmen de algemeene beschouwingen gesloten om over te gaan tot de behandeling der artikelen. Voor de rechtbank der Seine staan drie mannen BuretSoudry en Chesnelterecht die gezamelijk een handel dreven in ridderorden en ambten en daarbij alierlei oplichterijen pleegden. Een kapitalist o. a. die begeerig was naar het Legioen van Eer stortte voor dat doel 5,000 fi. in hun kas en kreeg noch het roode lintje noch een penning van zijn geld terug. Een a.ider betaalde hun voor het zelfde doel 22,000 fr. Weer een ander betaalde een som teneinde de Christusorde een van de goedkoopste onderscheidingen voor zichzelven en twee andere vreemde orden voor zijn vader en zijn schoonvader te bekomen. Een gewezen onder prefect stortte 14,750 fr. om zich, door de be moeiingen der compagnieschap tot prefect be noemd te zien, maar hij ontving, toen die pogingen mislukten slechts een klein gedeelte der gestorte som terug enz. Voorts komen nog verscheidene andere knoeie rijen aan het lichteen zekere Markies d'Uvre d'Aubaisdie een reis naar het Oosten deed en door de firma een verslag daarvan liet maken om daarvoor gedecoreerd te worden. Een fabri kant, die door hen leverautiëu voor het leger zou krijgen. Een dienstplichtige die door hunne bemoeiingen afgekeurd zou worden enz. enz. De drie beschuldigden erkennen dat zij in verschillende kringen onder hooge en lage amb tenaren hunne connectiën haddenen dat zij zich hunne eigen diensten en die van deze tus- schenpersonen lieten betalen. Maar zij vinden daarin niets strafwaardigs en begrijpen niethoe men hen wegens oplichterij vervolgt. De recht bank zal echter de zaak wel anders inzien dan zij. Het meerendeel der bedrogenen heeft zich geschaamd als getuigen optetreden in dit voor hen zoo weinig eervoile proceszij betaalden liever de 100 francs boeteop niet-verschijnen gesteld. Verscheidene geachte personen getuigden ten gunste van de beschuldigden. De uitspraak volgt later. „Gij moet dezen middag naar de houthakkers." „Ja vaderik ga dadelijk." „Neem mijn paard." „Gij gaat naar den ambtman en zult toch niet te voet daarheen gaan." „Het is heden Dinsdag niet waar?" „Ja." „Dan komt de ambtman bij mij." De houtvester zag zijuc moeder aan deze kniktealsof zij zeggen wildeik zal op mijne hoede zijn. „Maak een soupertje klaar, Marie; Kohier zal voor heden onze gast zijn." „Dat zal ik doen." En gijFrederik moet u wat spoeden om naar huis te komen wij zullen onder een glas wijn een genoegelijken avond hebben. De ambtman mag u bijzonder gaarne lijden.... Neem daarom mijn paard en haast u." Frederik vertrok. Tien minuten later verliet hij het voorplein. Zijn vaderdie aan het venster stond, zag hem na. „Een knappe kerelzeide hij zacht „Neen BörnerBörner gij zult mij en hem niet in het verderf storten." Zijne vrouw had echter deze woorden, hoe zacht ook gesproken gehoord. „Wat zegt gij daar?" vraagde zij. „Ik verheug mij in mijn zoon." „Gij noemdet den naam Börner." „Dan hebt gij mij niet gopd verstaan oude! herinner mij echter aan dien man niethij is een schelm Anton Maar Anton hoorde niet naar haarhij ging naar buiten en deed eene wandeling in den tuin, dien hij sedert lang niet bezocht had. Maria kon ook nu weder niets vernemen en ging treurig gestemd naar de keukenom hare bevelen voor De Fransche regeering moet van de politie in Engeland het bericht hebben ontvangen dat hare onderzoekingen tot het ontdekken geleid hebbendat dynamiet niet alleen uit Amerika maar ook uit Frankrijken wel over Calais in Engeland is ingevoerd. Tengevolge dezer mededeeling heeft de Fransche regeering naspo ringen bevolen en zij zou nu overtuiging heb ben gekregen dat het hier bedoelde dynamiet in Zwitserland is vervaardigden slechts over Frank rijk naar Engeland is verscheept. De commissie tot voorloopig onderzoek van de plannen betreffende de wereldtentoonstelling in 1889 heeft haren arbeid voltooid. Zij heeft de gezamelijke kosten op 50 millioen geschat. Nog altijd zijn de aardbevingen in Spanje niet opgehouden. Ir. het gebergte Tejada worden nog telkens sehokken gevoeld, 's Nachts ziet men er een ftauw lichtschijnsel en rook als een vulkaan. Generaal Brackenbury die thans de zooge naamde kolonne van Earle naar Berber aanvoert sedert laatst genoemde gevallen isheeft naar reeds vroeger per telegraaf is gemeld eene zon derlinge bevestiging erlangd van den val van Khartoem. Door een gewoon soldaat werd onder een ezelszadelin den omtrek van het kamp der Arabieren nabij Doelka-eilandeen afschrift gevonden eener missive van den goever- neur-generaal te BerberMohammed Kheir Ab- doellah Khey Faliaan den leger-commandant in het Nijldal. Het stuk is gedagteekend 13 Babi (30 Januari)en daarop staat „ontvangen 20 Baki (6 Februari)". Daarin meldt de gouverneur van Berber dat hij „heden"na het middagsgebed ontvangen heeft eene missive van den getrouwen Khalifa Abdoellah Eben Mohammed te Khartoem, waaruit blijkt dat Khartoem inderdaad den 9en Babi alzoo den 26sten Januarigevallen is. De brief- schijver meldt de gebeurtenis in tamelijk leuke bewoordingen „De mahdi noodigde de der- de toebereidselen tot het avondeten te geven. Toen de avond begon te vallen reed een ruiter het voorplein ophet was de ambtman. De opperhoutvester had hem met alle teekenen van ongeduld verwacht hij liep hem te gemoet en trad met hem arm in arm in huis. De echt genoot van den opperhoutvester ontving haren gast zeer vriendelijkzij wilde het niet doen blijken dat zij in het geheim een plan gevormd had. Kohier bewees een vroolijk gast te zijn die zich zeer goed in gezelschap wist voor te doen en toonde zich zoo ongedwongen, dat men hem tot geene laagheid in staat zou achten. Zijn donker oog straalde zijn gastheer en gast vrouw zoo vriendelijk tegen hij schertste en lachte als of hij zich geheel op zijn gemak ge voelde. Het was reeds lang geleden dat mevrouw Maria hem ontmoet hadzij vond echterdat hij in dien tijd zeer verouderd was. En die man stond naar de hand der jeugdigebekoorlijke Hermine hij had haar zelfs willen dwingen hem te huwen. De vleierijendie hij tot de opper- houtvesterin richttewaren zeer overdreven; hij wenschte haar met de terugkomst van haren zoon geluk en voorspelde dezen eene schit terende carrière vooral wanneer de familie van den landraad met die van den opperhoutvester geparenteerd zou zijn. Hij kends dus het hu welijksplan van Grasberg wellicht was hij er zelf ontwerper van. „Hebt gij u reeds geheel van uwen schrik hersteld, mijn vriend?" vraagde de ambtmaD. „Wat bedoelt gij „Ik denk nog altijd met ontzetting aan het schot." „Ja jazuchte de oude „zoo zijn de men- schen." „Het moet Börner in het hoofd geslagen zijn." „Hij is een booswichtviel Grasberg driftig uit. wischen en zijne troepen uit om naar de ves tingwerken van Khartoem op te rukken. Daaraan werd gevolg gegevenen binnen een kwartier uurs hield de groote man zijne intrede. Zij doodden den verrader Gordon en vermeesterden zijne stoomers en vaartuigen. God heeft hem heerlijk gemaakt.En dan gaat de missive voort: „Wees daukbaar en prijs God voor zijne grenzelooze genade. Ik doe u bericht. Vertel het uwen troepen." De Engelschen te Doelka-eiland zijn verder voortgerukt naar Berberdat echter Dog een 200 mijlen verwijderd ligt. De tijd moet ons leeren of Lord Wolseley gelijk krijgen zalen of zijne troepen Berber zullen kunnen genaken zonder verderen strijd. De ondervindingmet de Arabieren opgedaan pleit geenszins voor deze beweringen toont tevens het waardelooze aan van meldingen als die uit Korti aan Daily News volgens welke de „rebellen" reeds hunne beste strijdmannen zouden hebben verloren. Integen deel er bestaat meer reden om aan te nemen dat de groote veldslagen nog komen moeten en dat de moeielijkheden der Engelschen slechts een aanvang hebben genomen. Er wordt nog een andere Gordon dan de beroemde held van Khartoem vermist, nl. kapitein W. H. Gordon. Hij was bij den aanvang van den veldtocht aan den Nijl berichtgever van Keuter en later correspondent van den Manchester Guardian. Men zag hem het laatst alleen in de woestijn, op 20 mijlen afstands van Korti, den 18 Jan., en sedert dien dag is niets meer van hem vernomen. Aan the Standard wordt uit Durban geseind, dat men in de Transvaal oorlog verwachtals gevolg van de Bechuanaland quaestie. De vrijbuiters zegt de berichtgever zullen bepaaldelijk door de Transvaalsche boeren geholpen wordendie door hunne leiders, wier gezag inderdaad slechts in naam bestaatniet kunnen worden tegengehouden. Indien dit zoo iszegt de berichtgever van the Standard, zal er een ernstige strijd ontstaan, want de Boeren uit den Vrijstaat zullen zich zeker bij de Transvalers voegen als het eenmaal tot vechteD komt. „En elke misdaad wordt vroeger of later ge straft. Men zegt dat de fabrikant zich in de grootste vergelegenheid bevindt en zich alleen door kunstmiddelen staaüde kan houden.... Nu zoekt hij een rijken schoonzoon die zijn zin kende zaak weer boveD water kan brengen." Mevrouw Grasberg kon niet nalaten er schert send bij te voegen „Hermine zou eene uitmuntende partij voor u zijn mijnheer „Voor mij „Gij zijt ongehuwd en rijkBörner zoekt zoo als gij zegt, een rijken schoonzoon, zoo zoudt gij beiden geholpen zijn." „Kohier beschouwde lachend zijn gouden zegel ring en zeide zacht „Ik ben de man niet die ooit een bruikbaar echtgenoot zou zijn daarenboven ben ik te oud en te voorzichtig.... Neenik blijf ongehuwd tot aan mijn dood." „Hebt gij dan nooit over een huwelijk ge dacht „Ja, het is reeds jaren geleden; ik dank het noodlot dat mij verhinderd heeft eene dwaas heid te begaan." „Is het huwelijk dan eene dwaasheid „Ten minste voor een man die er niet voor geschapen is. De vrouw zou inderdaad te bekla gen zijn die zich aan mij laat verbinden.... Ik ben nu mettertijd een oude vrijer van het rein ste water geworden.... Oik acht de vrouwen hoogik weet hare verdiensten met betrekking tot hare echtgenooten wel te waardeerenen daarom juist bewaar ik haar voor een onaange naam huwelijk met mij." De opperhoutvester blies een dikke rookwolk uit zijne pijp naar den zolder. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 1