Huidenberichten. Duitschland. Zwitserland. Oostenrijk, Italië. Rusland. BINNENLANDr^ 317de STAATSLOTERIJ. De correspondent van the Times maakt ook melding van alarmeerende geruchten van Bechu- analanddie gedurende de* laatste dagen te Maritzburg in omloop waren; maar deze bericht gever voegt er aan toedat hij er geen grond voor kan vinden en gelooft dat zij onjuist zijn. Sir Charles Warren heeft in Bechuanaland 3500 man onder zijn bevel. Volgens gerucht zouden de heeren Cham berlain en nog twee ministers hunne portefeuille nederleggen. Chamberlain zou aftreden tengevolge van den aandrang der radicale aanvoerders en prov.bladen, die eischen dat Engeland thans Soe dan verlate dewijl het na Gordon's dood daar niets meer heeft te verrichten. Het kabinet echter besloot in tegenovergestelden zin. Tot el- ken prijs moet Engelands eer te Khartoem gered worden. Chamberlain geeft toe aan de pressie welke zijn geestverwanten op hem uitoefenen en houdt op minister te zijn daar hij hun aan voerder wil blijven. Men heeft nu weer een dynamietaanslag ontdektwelke gemunt was op het kasteel te Nottingham alsmede het kunst-inuseum en de school voor fraaie kunsten aldaar. Het complot werd ontdekt doordien een briefwelke aan het postkantoor te Birmingham afgehaald zou wor den bij vergissing in verkeerde handen kwam. In dien brief wordt ook melding gemaakt van een dynamietfabriek in het Iersche district Broad- marsh van Nottingham. De politie doet ijverig onderzoek. De schadedoor de jongste ontploffingen in 't lagerhuis-gebouw aangericht, is weer geheel hersteld. Maatregelen zijn genomen tot "beper king van den toegang voor het publiekdie voortaan schijnt hetveel minder gemakkelijk wezen zal. Ten opzichte van Egypte is thans definitief besloten een spoorweg van Suakin naar Berber te doen aanleggen. Met de werken zal onmid dellijk een aanvang worden gemaakt. De Observer verneemtdat de regeering het aanbod der kolonie New-South Wales, om troepen naar Suakin te zenden, zal aannemen. Dinsdag is Wolseley uit Korti opgebroken. Prins Hassan zal als civiel-commissaris van den khe- diveden staf vergezellen. Tevens isop verlangen van Wolseley aan Hassan het bevel over eene afdeeliug Egyptische cavalerie bij de Soudan-expeditie aangeboden en Hassan heeft de opdracht aangenomen. Eerst had hij het aanwerven van 4000 Turken tot voorwaarde gesteld men meent echterdat hij ten laatste zich, ook zonder dat, bereid verklaard heeft en de titel van gouverneur-generaal van Soudan hem gegeven is. Men verwachtdat deze maatregel een goede uitwerking zal hebben op de bevolking van Sou dan en het bewijs zal leverendat Engeland het land niet voor zich zelf wenscht te verove ren. Wolseley heeft een bericht van een oog getuige der inneming van Khartoum overgetele- grafeerd. Uit dit verslag blijktdat de op standelingen den 26 Januari, bij het aanbreken van den dag de stad binnendrongen, en Gordon door het geweervuur der rebellen gedood werd, tewijl hij zich naar het Oostenrijksch consulaat begaf. De Oostenrijksche consul werd in zijn huis gedood de Grieksche consul gevangen genomen. Omtrent den gezondheidstoestand van gen. Stewart, die in den slag van Aboe-Klea ernstig werd gewondkomen ongunstige berichten. De aanvankelijke hoop op herstel schijnt geheel te zijn verdwenen. Lord Wolseley heeft de te Londen wonende vrouw van den generaal van deze on gunstige wending onderricht. Uit den boezem der voor hooge invoerrechten gestemde meerderheid van den rijksdag is hel voorstel gedaan om het inkomend recht op oesters van 24 op 100 mark per 100 kilogram te ver- hoogen. Twee gendarmes te Koenigsteele, in Westfalen zijn door een drietal anarchistendie zij in hechtenis wilden nemen, onverhoeds aangevallen. Een hunner werd gedood en de ander bekwam een gevaarlijke wond. De anarchisten vluchtten en men heeft hen nog niet gevat. Te Parijs moet de politie een samenzwering op het spoor zijn. De Duitsche socialist Albrecht en de anarchist Morphy zijn in verband daarmede in hechtenis genomen. Bij beiden werden be langrijke brieven gevonden o. a. van Reinsdorff en van Russische nihilisten. De gebroeders Rothschild te Frankfort a/M. gaven dezer dagen hun inkomen op voor de belasting. Dat van den jongeren broeder baron Willem is het grootste; het bedraagt 4.788,000 mark. Baron Mayer Karl heeft een jaarlijksch inkomen van 4,500,000 mark. BERLIJN 16 Februari. De rijksdag heeft, met 192 tegen 151 stemmen het invoerrecht op rogge verhoogd tot op 3 mark. Met 229 tegen 113 stemmen werd het invoerrecht op tarwe ins gelijks op 3 mark vastgesteld. In Zwitserland is men ernstig bedacht maat regelen te nemen ter bestrijding van het misbruik van sterken drank. Het parlement heeft cene commissie benoemd om de voorstellen van den bondsraad te onderzoeken. Deze commissie door het volk alkohol-commissie geheeten, heeft voorgesteld heffing eener brandewijn-belasting en beperking van het aantal herbergen en tapperijen. Te Bern ".al een paleis voor het parlement van het Zwitsersche eedgenootschap eu voor den bondsraad gebouwd worden. Alle in Zwitserland wonende bouwkundigen zijn uitgenoodigd ont werpen in te zenden 10,000 a 12,000 fr. zijn ter beschikking van de jury gesteld om onder de inzenders verdeeld te wordenwier schetsen voor bekroning in aanmerking zullen komen. De beide zalen van het aanstaande parlementsgebouw zullen worden ingericht naar de „eischen des tijds" met name voorzien worden van eene ge schikte journalisten-tribune en een buffet. In Zwitserland zijn 2000 anachisten, grootendeels buitenlanders. Arnarchistische ver- eenigingen bestaan te Bazel, Bern, Biel, Burgdorf, Freiburg St. Gallen, Genève, Lausanne, Lucern, NeufchatelWinterthurZug en Zurich. De vreemde mogendheden hebben het getal hunner geheime politieagenten in het land aanmerkelijk uitgebreid. Bij Aelensin het Zwitsersche kanton Waadtlanddreigde een groot rotsblok op den straatweg neer te storten. Men zou het verwij deren door het te laten springen. Maar terwijl vijf arbeiders bezig waren, tot dat doel mijngaten te boren stortte de rots naar beneden en vier der arbeiders werden medegesleept in de diepte van 30 meter. Twee waren onmiddellijk dood, de twee anderen zijö zwaar gewond. Het had weinig gescheeld of de postwagen van d'Oex was verpletterd. Hij was toen het rotsblok viel nog slechts 20 meter van die plek verwijderd. De part. corresp. van de N. R. ct. te Weenen, meldt, dat de stemming der drie keizerrijken vriendelijker tegenover de Italiaansche regeering is geworden nu zij de verzekering heeft gegeven dat zij zich met den sultan zal verstaan. Die drie mogendheden hebben echter ook aan de Italiaansche regeering doen weten dat wanneer wegens het mislukken van eene regeling met de Porte de aangelegenheden tot een diplomatiek conflict mochten leiden zij niet zouden aarzelen te intervenieeren. Men houdt er voor dat noch Engeland noch Italië voor eene groote expeditie gereed is en dat niettegenstaande de op dit oogenblik plaats hebben de Engelscheoverwinnin- gen de vijandelijkheden niet voor den herfst op groote schaal zullen geopend worden. Men houdt het ook hier am Balplatz voor zeker, dat Italië de aan de Roode Zee bezette kustplaatsen nooit zal ontruimen ofschoon men te Rome op alle daarop betrekking hebbende aanvragen, alsmede op nadere uitlegging der Italiaansche plannen een hardnekkig stilzwijgen bewaart. De Popoio Romano zegtdat Italië eene derde expeditie ter sterkte van 1400 man, naar Egypte zal zenden zoodat. de gezamenlijke sterkte der drie expeditiën 3200 man zal zijn. Garribaldi's zoon Ricciottit is volgens de Hamb. Corr., bezig met het aanwerven van man schappen voor een vrijkorps dat naar Afrika zal gaan om zich bij dc Italiaansche troepen aldaar te voegen. Weer heeft in een Italiaansche kazerne een woest moordtooneel plaats gehad in denzelfden geest als verleden jaar te Napels. Een soldaat te PaduaConstanzo genaamd heeft in een vlaag van woede tegen zijne supe rieuren twee korporaals^en een sapeur gedood. Een soldaat werd door hem gewond, en bij viel ook nog op verscheidene anderen aan toen het den soldaten gelukte hem meester te worden en in verzekerde bewaring te brengen. Voor het hof van assises te Savona stond dezer dagen een blindgeborene terecht, beschul digd van inbraak en diefstal uit offerbussen enz. Deze persoon Dalmazzo Breano geheeten, was sedert zijne jeugd opgenomen in een liefda dig gestichtwaar eene kerk aan verbonden was. Hij wist het vertrouwen van den aalmoezenier te verwervendie hem een bijzonder vertrek in de sacristy aanwees om er 's nachts te blijven en te waken tegen diefstalwant het zintuig van het gehoor was in lengte van tijd bij Dalmazzo Breano in ongelooflijke mate verfijnd en het zelfde was het geval met het zintuig van het gevoel. Wat nu had de blindgeborene gedaan? Hij belastte de sloten en wist, zonder eenige hulp van anderen daarvan afdrukken te maken en naar die afdrukken de passende sleutels te ver vaardigen. Eenmaal in het bezit van deze zijnde, viel het hem gemakkelijk de offerbussen, de kas van den aalmoezenier en den koster, te ledigen. Hoeveel sleutels van deuren bussen, kasten hij nagemaakt had is niet met zekerheid te zeggen. De koster merkte wel dat er telkens geld aan zijne kas ontbrak maar zekere vrees hield hem terug daarvan aan den superieur kennis te ge ven. De aalmoezenier deed er eindelijk aangifte van en nu werd door een karabier 's nachts een bijzondere wacht ingesteld. Deze betrapte den blinde op het oogenblik dat hij eene kast met den door hem vervaaidigden sleutel opende. De blinde bekende dadelijk. Het hof van assises heeft hem tot zeven jaren tuchthuisstraf ver oordeeld. Er zijn te St. Petersburg en te Kroonstadt weder een groot aantal officieren onder welke vele van de artillerie en de vlootin hechtenis genomen onder verdenking van nihilistische kui perijen. Te Warschau is een commissaris vau politie Stcherba genaamd, spoorloos verdwenen. Men vreest dat hij door nihilisten vermoord is. Het is thans zoo goed als zekerdat het verwoesten der Russische kerk te Jakobstadt niet aan een noodlottig toeval is te wijten maar met boos opzet is geschied, en •'el door middel van dynamiet. De verontwaardiging over deze euveldaad is algemeen. Het ergste van de zaak is nog dat dc ultra-Russische partij er munt uit slaat voor het betoogdat aan de Baltische provinciën „het Russisch Ierland" worden zij reeds geheeten te veel vrijheid wordt gegeven de Slavophilen gaan zelfs zoo ver van niet alleen den Baltischen adelmaar alle in het rijk wo nende Germanen voor het feit verantwoordelijk te stellen. Waalwijk, 18 Februari 1885. Het ontwerp ter heffing van accijnzen van tabak is verschenen en aan de kamers van koophandel ter beoordeeling toegezonden. De hoofdbepaling isdat men var. de tabak wenscht te heffen een accijns van f 12 per 100 kilo voor buitenlandsch en inlandsch produkt benevens een inkomend recht voor buitenlandschen tabak van f 2 per 100 kilo. De bestaande fa ciliteiten van fictief entrepot en verlengbaar crediet zullen blijven bestaan doch wenscht de minister ook de bestaande en reeds in consumtie gebrachte hoeveelheden te doen opnemen om ook van deze partijen de nieuwe accijns te kunnen heffen. Alzoo eene nabelasting Hoe de minister deze er door zal krijgen is raadselachtig. Behalve den accijns blijven de invoerrechten op gefabriceerden tabak nog bovendien bestaan. De voorstellen tot grondwetsherziening kunnen weldra de tweede kamer bereiken, want het antwoord der regeering op de uitvoerige be denkingen van den raad van state is reeds gereed. Het voornemen schijnt te bestaan ook het rapport van den raad aan de tweede kamer over te leggen. De strekking van het Maandag bij de 2e kamer ingekomen wetsontwerp tot wijzing der drankwet is dat bij gecombineerde neringen de verkoop welmaar het schenken van sterken drank niet geoorloofd zal zijn. Door den minister van waterstaat, handel en nijverheid is aan den heer H. P. Van de Ven te 's Bosch vergunning verleend tot het ten be hoeve van een stoomtramweg van 's Bosch naar Waalwijk en van den Drunenschen hoek naar Heusden gebruik maken a. van den rijksweg door den Baardwijkschen overlaatbvan den publieken overweg in den staatsspoorweg Utrecht- Bokstel in de gemeente 's Boschc. van de publieke overwegeu in den ontworpen spoorweg Zwdluwe's Bosch op daarbij vermelde punten. Naast de zittingen der militieraden dezer" provincie te 's Bosch, Breda en Eindhoven, hebben gedeputeerde staten bepaald, dat nog zitting zal worden gehouden Te Tilburg op Zaterdag 14 Maart's voor middags ten 10 ure te Bergenopzoom op Donderdag 19 Maart en Maandag 20 April, 's voormiddags ten 1 U/s ure; te Boksmeer op Donderdag 19 Maart en Donderdag 23 April 's voormiddags ten 10 ure. Het bestuur der centrale vereeniging van Nederlandsche industriëelen die op 3 Febr. jl. te Amsterdam werd opgericht, heeft tot de tweede kamer een adres gerichthoudende het verzoek, dat het haar moge behagen zij het ook in meer bescheiden mate dan aanvankelijk is gevraagd de noodige gelden beschikbaar te stellen ten einde de algemeene belangen der Nederlandsche inzenders op de tentoonstelling in 1885 te doen behartigen en het beheer van die gelden toe te vertrouwen aan mannen die officieel namens Nederland tegenover de tentoonstellingscommissie eu de officiëele commission van vreemde landen kunnen optreden en die de noodige middelen bezitten om krachtig te kunnen handelen daar waar zulks door het belang van Nederland wordt gevorderd. lieden Woensdagherdenkt de heer J. F. Jansen den dag, waarop hij 25 jaar geleden tot burgemeester werd benoemd, welke betrekking door hem werd bekleed gedurende 9 jaren te Drunen en 16 jaren te Tilburg. Wij voegen onze gelukwenschen bij de vele andere; die den wakkeren jubilaris bij deze gelegen heid ongetwijfeld van verschillende zijden zullen gebrachtworden en uiten den wensch, dat Noord brabants eerste fabriekstad zich noglangzal mogen verheugeu in 't bezit van zulk een burgemeester. Voor de heffing van den hoofdelijken omslag tot een bedrag van f 35,000 is door den ge meenteraad van Tilburg eene nieuwe regeling vastgesteld. De heffing zal geschieden naar 61 klassen. De minste aanslag is 1 pet.te beginnen met f 400, de hoogste 5 pet. van f 47,000 en vervolgens van iedere f 1000 vermoedelijk zuiver inkomen meer eene klasse hooger naar het zelfde verhoudingcijfer als bij de 61e klasse. De bekende familie W. v. d. Akker laatstelijk te Dordrecht woonachtighad zich te Kralingen gevestigd. De Kralingsche politiedaarvan onderricht maakte onmiddellijk hare opwachting bij de nieuwe bewoners. Een gevolg hiervan was dat zij zich metterwoon naar elders begaven. Zij zijn vertrokken in de richting van Feijenoord en zijn verder gezien te Hillesluisgemeente Rotterdam alwaar zijnaar men vermoedtzich zullen ophouden, Zondagnacht omstreeks 1 uur ontstond in de bakkerij van F. Langhout te Dockum een geweldige branden bij deze ramp is tevens een bedroevend ongeluk te vermelden. De knecht R. Kalsbeek circa 24 jaar oud heeft er het leven bij verloren. Nadat hij eerst al de huisge- uooten gewekt en gedeeltelijk gered had, wilde hij nog eenige zijner goederen redden maar kwam niet meer levend te voorschijn. Gedeeltelijk verkoold werd het lijk onder de puinhoopen ge vonden en ouder algemeene deelneming ter aarde besteld. In den loop van de vorige week vervoegde zich bij de wed. B., winkelierster te 't Zandt (Groningen)de turfschipper IJ. Keizer uit het naburige Godlinzemet het verzoek een papiertje van f IU0 te wisselen. De winkelierster voldeed darraan doch Zater dag jl. kwam zij tot de ontdekking, dat het papiertje een bon was voor 100 sigaren. Hier van gaf zij bericht aan de politiedie zich da delijk op weg begaf om den schipper in hechtenis te nemen. Bij het turfschip gekomenvertelde de vrouwdat haar man den dag te voren naar Amerika was vertrokken en haar geen geld had achter gelaten. Als reden voor zijn vertrek had hij aan zijne vrouw opgegevendat hij geen vier maanden in de gevangenis wilde doorbrengen waarvoor hij wegens mishandeling was veroordeeld. BOXTEL17 Februari. Gisteren morgen werd uit een der bijriviertjes van de Dommel het lijk opgevischt van L. v. d. H. verpleegde in het oudmannenhuis alhier. Door de duisternis misleid schijnt hij reeds den vorigen avond te water te zijn geraaktdoch daar hij gezegd had, dat hij wellicht bij een zijner kinderen zou over nachten maakte men in het gesticht zich over zijn uitblijven niet ongerust. Dat is nu de tweede verpleegde uit hetzelfde gestichtdie binnen den tijd van twee maanden op bijna dezelfde plaats het leven verloren heeft. Vrij algemeen hoort men dan ook den wensch uiten, dat voor deze „ouden-van-dagen" een beter gelegen perceel worde opgezocht. Getrokken prijzen naar de geschreven lijst. 5de klasse. Trekking van 17 Februari. No 10865 f 1000 2409 f 400; no 2894 5496 10837 en 15394 elk f200 no; 6129 7316 8416 13677 15508 17422 20863 en 20892 elk 100. AMSTERDAM, 13 Februari. Bericht van de makelaars Brouwer Ancher Dordregter. Huiden. O.-Ind. runder en buffelhuiden zonder eerste hands afdoeningen. Inlandsche gezouten huidenen vellen met meer vraag. ROTTERDAM17 Februari 1885. Bericht van de makelaars M. C. W. BREUKELMAN. VERKOOP BIJ INSCHRIJVING op Vrijdag 20 en Donderdag 26 Februari 1885. Vrijdag 20 Februari ter beurze. Stoomende per st. „Zeeland" van Batavia. 191 geschaafde buffelhuiden weg. circa l^/zk. 47 a a 10 9 ii u li1/» u 12 ongeschaafde 16 De vier partijen bijeen. Donderdag 26 Februari, ten 12 ure des middags Bij de Heeren A. C. FRASER Co. Per diverse schepen. 906 Soerabaya runderhuiden circa 2,92 k. 136 5,85 360 2,90 52 5,50 46 buffelhuiden 9,98 975 runderhuiden 2.79 285 4.90 475 6,65 500 3.01 200 5.06 600 6.86 76 buffelhuiden 6.87 62 h a 9.53 a 81 12,76 412 Probolingo runderhuinen 2.54 60 2.35 26 3.73 4 3.50 187 5. 22 4,90 129 buffelhuiden 10.32 1300 Pasoeroean runderhuiden 2.92 600 5.03 476 7.06 736 3.45 899 v 2.78 476 5.03 572 7.72 530 3.54 308 buffelhuiden 8.46 42 7.17 1297 Soerabaya buffelhuiden 7.70 713 7.82 553 runderhuideu 3.13 511 6.94 243 3.31 93 6.17 220 buffelhuiden 9.61 180 9.03 1863 runderhuiden 3.08 377 6.05 151 4.51 20 8.40 150 buffelhuiden 7.43 630 9.20 Bij de heeren W. SCHOFFER Co. per st. „Drenthe." 273 Sourabaya runderhuiden circa 5.22 52 4.30 112 buffelhuiden 10.61 10.84,,

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2