Nummer 18. Zondag 1 Maart 1885. 8e Jaargang I Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. "feuilleton. ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. De soldaat van de landweer. Engeland. UITGEVER: Waalwijk. Eene Novelle. De Echo van het Zuiden, tel, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maandèn ƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsin g opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Men schrijft uit Brussel De werkstaking der mijnwerkers die in den loop der vorige week in de Borinage uitgebroken is, heelt zich belangrijk uitgebreid, zoodat thans reeds bijna 6000 man zich daarbij aangesloten hebben. De oorzaakzoo zeide men lag in een eisch tot loonsverhoogingmaar zoo dit al niet geheel vreemd daaraan moge zijn moet toch de hoofd oorzaak liggen in een besluit der directie van eene der grootste mijnen hetwelk den arbeiders voorschrijft andere werktuigen dan tot dusver te gebruiken. De nieuwe werktuigen hebben een ijzeren greepterwijl de oude een houten liand- vatsel hebben waaraan de werklieden gewoon zijn en waarmede zij het vak geleerd hebben maar bovenal verzetten zij zich tegen de nieuwe werktuigen, omdat die zwaarder zijn. Wat het einde wezen zal is moeilijk te voor spellen maar ongunstiger tijdstip hadden de werkstakers moeilijk kunnen uitkiezen nu bij de algemeene slapte in de industrie, de eigenaars der mijnen minder dan ooit genegen zullen zijn, hunne wenschen in te willigen. Te Adinkerkeop Belgisch grondgebied heeft verleden week een duel plaats gehad tus- schen een koopman en een officierbeiden uit Duinkerken. De luitenant kreeg een degenstoot' in de borst. Zijn toestand is gevaarlijk. De Belgische gendarmen hebben proces verbaal op gemaakt. De Belgische pers is vermeerderd met een schoenmakers moniteurwelk orgaan de con sequentie tot zelfs in 't feuilleton volhoudt, daar dit tot titel heeft //rose schoenen". Volgens een der Parijsche correspondenten van de Indépendance beigeheeft de Fransche re geering besloten de militaire operatiën tegen China krachtiger door te zetten dan tot dusver het geval was. Ondanks de behaalde voordeelen toch weigert China nog steeds even hardnekkig toe te geven. De operatiën zullen nu door den vice-admiraal Courbet overgebracht worden in de golf van Petchelien generaal Brière de l'Isle LXII. z/Anton!" sprak zijn echtgenoot op vermanenden toon. Kohier kwam bevredigend tusschen beiden z/Denk aan uw lastigen buurman nietdie spoedig berouw o*er zijne verkeerdheid hebben zal." //Verkeerdheid hoe verkeerdheid! Ik noem het een schurkenstreekdie voorbeeldig gestraft moet worden. O, mijne eer, mijne eer!" z/Houd u kalm, mijn vriend, uw eer kan niet gekrenkt worden." «/Heb ik daarom zoo lang geleefdom met schande ten grave te moeten dalen Ik schiet den kerel liever een kogel door den kop!// Het kostte veel moeita om den opgewonden grijsaard tot bedaren te brengen. Zijne echtgenoot en Frederik geleidden hem naar zijne slaapkamer. De houtvester keerde welhaast terug. //Mijnheer zoo begon hij ernstig //in mijne afwezigheidhebben er hier dingen plaats gehad, die op mijnen ouden vader eenen treurigen indruk uitoefenen hij heeft zich zelfs thans bedwelmd om ze te vergeten en vroolijk te worden. Gij schijnt het geheim, dat hem drukt, te kennen... deel het mij medeaan mijzijn zoon, die om zijn vader zeer bekommerd is." Kohier haalde de schouders op. //Het geheim, mijnheer, kan ik als een getrouw zal van zijn kant de Tongkinsche vestingen bezetten die de Chineesche grenzen beschermen, zooals Caobang, Tuyen-Quang, Laokai en andere. Op die wijze zullen de Chineezeneenmaal verjaagd uit Tongkiner niet meer-kunnen bin- nei.dringendaar hun de basis van operatie zal afgesneden zijn. Volgens de laatste berichten uit Shanghai, meldt de Temps, lagen aldaar 750,000 picols rijstdie bestemd waren om naar de noordelijke provinciën verzonden te worden. Door het besluit der Fransche regeering om rijst als oorlogscon trabande te beschouweuvalt er nu aan de verzending van dit product kwalijk te denken. De pakhuizen te Shanghaimeldt de Temps verder krijgen over het geheel genomen, jaar lijks een millioen picols rijst om op te slaan. Van deze hoeveelheid worden er 400,000 picols verbruikt in de beide provinciën Kiang en de overige 600,000 picols worden over de golf van Petcheli naar het noorden des rijks verzonden. De rechtbank heeft het ontrouwe gemeen teraadslid van Marseille Daumasdie gelden ontvreemd heeft, welke ten bate der choleralijders waren ingekomen veroordeeld tot 5 jaar gevan genisstraf, 3000 francs boete en voor 10 jaar vervallen verklaard van zijne politieke rechten. Twee Parijsche bladen, Figaro en le Matin, bevatten verslagen van de in de nabijheid van Parijs gehouden vergadering van Iersche onover- winlijken, dynamietmannen, anarchisten, nihilisten enz. Na de wederzijdsche begroeting werd de reporter van de Figaro naar een andere kamer gebrachtdrie verdiepingen hoogerwaar ieder half uur een der leden het verslag kwam brengen van hetgeen er verhandeld wasvoor zoover hij het weten mocht. Eenige der genomen besluiten strekten tot het voorbereiden van gelijktijdige ontploffingen in Engeland. Een telegram onderteekend wnommer een" de beruchte onvindbare werd voor gelezen daarin keurt hij de samensmelting van de dynamitards met de invincibles af, maar toch uit hij zijne beste wenschen voor het welslagen der vergadering. Behalve de elf gedelegeerden, waren vijftien fenians verschenen. Ook bevond zich in een hoek van het vertrek een Russische nihilisten naast hem zat een dynamietfabrikar.t, die gekomen was om te onderhandelen over het leveren van ontplofbare stoffen bestemd tot het vernielen van de Britsche vloot. Alle aanwezigen waren gewapend. De Iersche omwenteling was het hoofdpunt vriend uws vaders niet verraden, daar ik op mijn woord de diepste geheimhouding beloofd heb. Dat Börner een verbitterd vijand u-ver familie is, weet gijZoek dan daarin de oorzaak van den toestand uws vaders. Ik heb te vergeefs eene verzoening tot stand trachten te brengen doch al mijne pogingen hebben schipbreuk geleden. Wacht dus tot mijnheer uw vader u zelf in lichtingen geeft. Opdat gij echter mijn goeden wil om u van nut te zijn moogt erkennen, moet ik u raden help het plan uws vaders zoo spoe dig mogelijk ten uitvoer brengenwant de landraad von Hagenstein kan alleen uw redder zijn en de booze aanslagen van Börner verijde len." Meer licht was er niet te bekomen. Kohier nam afscheidbedankte voor de vriendelijke ontvangstliet zijn paard voorbren gen en vertrok. z/Hij heeft een nieuwen fakkel in ons huis geworpendacht de houtvester. „De man komt mij zoo valsch voorik vertrouw hem niet Spoedig trad ook mevrouw Grasberg binnen. z/Uw vader slaapt," fluisterde zij treurig. Nog eenigen tijd pleegden moeder en zoon te zamen raad en gingen toen naar hunne slaap kamers. Hoemeer de houtvester over den toestand nadachtdes te sterker werd de overtuiging bij hemdat de twist tusschen de beide naburen op een misverstand berustte dat Kohier had weten te doen ontataan en in het geheim wist te voeden. Ook Börner was als een braaf man bekend die in de handelswereld goed ter naam stond j zijne eer kon evenmin gevaar loopen als der discussie en in de openingsrede gaf dc voorzitter te kennen dat de vergadering belegd was om te zoeken naar het beste middel„om aan het vervloekte Engelsche bestuur in Ierland een einde te maken." De meer of min gema tigden onder de leden der vergadering vermochten niets tegen de grenzelooze woede der anderen, en de leer van O'Donovan Rossa zegevierde. Het aangeboden bondgenootschap met de nihilisten werd gewezen van de hand, en waarom?Omdat Rusland de vijand van Engeland en dus zijdelings de vriend van Ierland is. Rusland moet alzoo niet worden aangevallen. Voorts werd besloten aan den madhi twee fenians te zenden die bedreven zijn in den wapenhandel en in het oorlogvoeren en aan zijne soldaten moeten leeren het gebruik van met dynamiet geladen kanonnen. In eene vergadering van leden der conserva tieve partijDinsdag [in de Carlton Club ge houden verklaarde Lord Salisbury dat, indien de regeering bij de stemming over de motie van Northcote mocht geslagen worden de conser vatieve partij bereid is het bewind in de han den te nemen. Niet alleen het op de been blijven van het kabinet-Giadstone, maar ook de geheele richting van de Engelsche politiek kan dus bij de bedoelde stemming geacht worden op het spel te staan. Men kan niet beweren dat het Engelsche volk eendrachtig de oorlogs-politiek van het kabinet-Giadstone ondersteunt. In eene zeer druk bezochte bijeenkomst van de Workmen's Peace Association te Londen werden met veel geestdrift resoluties aangenomen tot veroordeeling van het voortzetten van den oorlog in Soedan als „onrechtvaardigverkwistend en onuoodig en als eene schending van het recht eens volks om zijne eigene aangelegenheden te regelen." Hei parlementslid Burt bekleedde in deze ver gadering het voorzitterschapen verscheidene andere volksvertegenwoordigers woonden haar bij. Met niet geringe verbazing is in geheel Engeland de officieele mededeeling vernomen dat ondanks de bedreigingen der dynamiet mannen en onvervvinüjken tegen de leden van het koninklijke huis de prins en de prinses Van Wales voornemens zijn in April een reis uoor Ierland tc doen en in het kasteel van Dublin in naam der koningin eene officieele receptie te houden. die van Grasberg. De geldaangelegenheid van Suze wierp geen gewicht in de schaalDirk Starke had haar het kapitaal geleend en door de terugbetaling was die zaak afgeloopen. Frederik was vermoeidhij gaf zich dan ook spoedig aan den slaap over, die met zacht geweld de hand naar hem uitstakmet de hoopdat nieuwe gebeurtenissen den sluier zouden helpen oplichten, was hij weldra in het land der vergetelheid. In deze hoop zag hij zich echter teleurgesteld. De opperhoutvester was dien morgen knorriger dan ooiter was zelfs in hem eene onrust te be speuren die hem buiten staat stelde over be roepsaangelegenheden te spreken. De vriendelijke bede om opheldering wees hij norsch af en eischte zelfs gebiedend dat zijn zoon hem naar den landraad vergezellen zou. Mevrouw Grasberg wist het daarheen te leiden, dat Frederik toegaf. Des avonds kwamen de beide mannen weder tehuis. De opperhoutvester was kalmerhij rookte weder zijne pijp en prees de vriende lijkheid van den adellijken heer zeer. De hout vester verzekerde echter in stilte zijne moeder dat al de dochters van den landraad te zamen niet tegen Hermine zijne verloofde, zoo noemde hij nog altijd de dochter van Börner konden opwegen en dat hij ook nimmer van zijne eerste liefde zou afzien. Om echter zijn vader voor eerst gerust te stellen wilde hij zich tegenover de von llagesteins vriendelijk gedragen. Dit was alleswat zijne moeder verlangdeen zoo zou men het oogenblik kunnen te gemoet zien, dat ongetwijfeld eerlang op de eene of andere wijze tot eene beslissing leiden zou. „Luister numijn zoon 1" Het is bekenddat een groot gedeelte der Iersche bevolking de koningin er steeds een verwijt van heefi gemaakt, dat zij nooit Ierland bezoektterwijl zij wel een groot gedeelte van het jaar in Schotland doorbrengt. Sedert 1848 is de vorstin niet in Ierland geweest. Prins Albert bezocht het in 1868 terwijl de hertog van Edimburg verleden jaar er eenigen tijd ver toefd heeft. De heer T. P. O'Conner afgevaardigde voor Galway voorspelt in de Echo dat het be zoek van den Britschen troonopvolger aan Ierland een reusachtige misgreep blijken zal zoolang namelijk lord Spencerde meest gehate man in Ierland, (zegt hij) als onderkoning op het kussen zit. De algemeene indruk in Ierland is, dat de prins en de prinses er heenkomen om lord Spencer te rehabiliteerenmaar lord Spencer kan in de oogen van het Iersche volk niet meer gerehabiliteerd wordenzóó verfoeid is hij. Kortomhet voorgenomen bezoekonder de auspiciën van lord Spencerzou veeleer strek ken om het Iersche volk nog meer te verbitte ren dan om het te verzoenen. De prins (zoo eindigt O'Conner) moet öf zijn bezoek uitstellen zoolang lord Spencer onderkoning is, öf hij zal zich moeten getroosten door het Iersche volk bejegend te worden als een vriend van lord Spen cer dus als een vijand. De Iersche nationalisten zullen eene ver gadering houden tot vaststelling van hunne ge dragslijn tegenover het bezoek van den prins van Wales aan Ierland. Vermoedelijk wordt er tot onsympathiek onthaal besloten. l)e Standard verneemt uil Teheran, dat de samentrekking van Russische troepen aan de Afghaansche grens voortduurt. Nog 6000 heeten er in aantocht te zijn, behalve de vermelde 2000. De Times verneemt uit Calcutta dat de Britsche regeering 3000 kameelen voor den dienst in Soedan heeft besteld. De openbare meening veroordeelt dit herhaalde putten uit de Indische hulpmiddelen nu aan Indie's grens de staat van zaken zoo hachelijk wordt. Van generaal Gordon is te Caïro een brief ontvangen gedateerd van 14 December welke aan een vriend was geadresseerd. Daarin zeide Gordon „Het is met ons gedaanik verwacht de catastrophe binnen tien dagen. Het zou zoo niet gegaan zijn wanneer de onzen mij maar beter op de hoogte van hunne plannen gesteld hadden. Mijn laatst vaarwel aan allen." Zij verhaalde breedvoerig het gesprek, dat zij beluisterd had. De schrik en de smart van den houtvester laat zich Diet beschrijven. „Moederriep hij„ik geloof dat Lier de beide partijen onder eene laaghartig gesmede mystificatie lijden. Kohier heeft baatzuchtige bedoelingen hij wil mijne verbinding met Her mine onmogelijk maken en daartoe zocht hij eene toenadering tot den landraaddie onze redder worden moet. Inderdaad zulk eene lompheid in zijne gelegde lagen had ik in hem niet verwacht. Verschrikkelijk is het, dat mijn goeden vader, die steeds een braaf man geweest is een mis drijf te laste gelegd wordt waardoor men al zijne zielskracht ondermijnd heeft. Ik vrees eene op heldering niet." „Waarom schenkt uw vader ons zijn vertrou wen niet „Omdai men hem heeft beangst gemaakt." „En Börner is even stilzwijgend omtrent zijne dochter." „Dat is zoo." „Hij heeft een advocaat genomen en wil rechts ingang vragen. Ach Frederik wat zullen wij nog moeten beleven „Niets moeder niets Ik zal den Gordi- aanschen knoop met mijn zwaard doorhakken en den laaghartigen kerel tuchtigendie zooveel jammer en ellende over twee familliën brengt. Vrees en list verfoei ik want bijpaden zijn den man onwaardig. Ga thans gerust slapen... van heden af neem ik den loop der zaken op mij." „God gevedat gij spoedig het helschdonker moogt doen opklaren, (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 1