^"rinNexlanü. Duitschland. Zwitserland. Italië. Rusland. Uit Calcutta wordt aan Daily News ge seind dat de Nizam van Hyderabad aan de Engelsche regeering heeft aangeboden eene con tingent troepen voor Soedan te leveren. Hieruit trekt men het gevolgdat in de provincie Hy derabad geen sympathie bestaat voor deu mahdi. Hyderabad is de grootste mohammedaansche provincie van Engelsch-Indië. Aan hetzelfde blad wordt van 24 dezer uit Korti gemelddat de voorhoede van generaal Brackenbury waarschijnlijk den volgenden dag Aboe Hamed zou bereiken. De eerste bezending Engelsche hulptroepen was op 24 dezer te Soe- akim aangekomen en spoedig zullen andere vol gen. Wat de coionne van generaal Buller be treft zijn de inboorlingen algemeen van gevoe len dat de vijand haar niet ver voorbij de bronnen van Aboe-Klea zal durven vervolgen. Sir Evelyn Wood dich zich nog te Gakdoel bevindtzal waarschijnlijk troepen afzenden om de posten te bezetten langs de bergketen van Gebel Gelif, vanwaar men de bronnen tusschen Gakdoel en Howeyiat bestrijkt, en dus te voor komen dat de vijaudelijke Arabieren zich daar bijeentrekken. Te Korti was op 25 Eebr. een groote dur bar gehouden, waarbij den moedir van Dongola de insigniën der orde van St. Michael en St. George door lord Wolscley werden overhandigd. De moedir betuigde zijn dank en gaf de verze kering van zijn voortdurende trouw. Het doodvonnis van Joh. Lee de lakei die zijn meesteresde Engelsche hofdame Miss Keyse vermoordde is om een bijzondere reden veranderd in levenslangen dwangarbeid. Toen nl. de terechtstelling (ophangen) zou plaats hebben weigerde het valluik dat door vochtigheid was gezwollen te werken. Tot driemalen toe ge schiedde dit en men moest den veroordeelde, die, uiterlijk kalm blijvende erger dan doodskwalen uitstond naar zijn cel terugbrengen. The Times noemt deze verandering van straf eene betreurenswaardige zwakheid. KORTI27 Eebruari. Buller is met zijne geheele kolonne aangekomen op de plaats waar hij gisteren verwacht werdeen dag reizens van Gakdoel. LONDEN, 26 Eebruari. Bij de voort zetting van het debat over de berispingsmo tie in het hoogerhuis zeide Lord Derby het volgende „Wij hebben de verplichting op ons genomen om Egypte te beschermen. Tot het naleven dier verplichting nu is het noodig, dat Khartoem en Berber bezet wor den door eene macht, die niet stelselmatig de rust en de onafhankelijkheid van Egypte bestrijdt. Geene kosten of moeiten zullen er gespaard worden om de verplichtingen, die de regeering heeft aangegaan te vervullen, en om trouw te blijven aan diegenen, die Engeland hebben bijgestaan," Het debat werd tot mor gen verdaagd. 27 Eebruari. Het huis der lords heeft met 198 tegen 68 stemmen de motie van afkeuring van lord Salisbury aangenomen. 27 Eebruari. Gisteren barstte er bij de schietoefeningen te Shoeburyness eene gra naat waardoor een officier en een kanonnier terstond gedooden de overste Eox Strang- waysdirecteur van de artilleriescho,olde overste Lyons en zeven andere officieren artilleristen en burgers zwaar gewond werden. Bij eenigen hunner twijfelt men aan herstel. 27 Eebruari. Aan de „Standard" wordt uit Shanghai bericht, dat admiraal Courbet zich meester gemaakt heeft van het heilig eiland Pootoo dicht bij Ningpo, dat alleen door priesters wordt bewoond. Het bezetten van dit eiland veroorzaakt groote verontwaardiging bij de Chineezen en ver meerdert de onder 't volk toch al bestaande oorlogzuchtige stemming. Ia zijn voorlaatste zitting bewilligde de Pruisi sche landdagondanks den tegenstand van het centrumandermaal den begrootingsposf. voor het gerechtshof voor kerkelijke aangelegenheden. Een vraag van Wicdthorst naar den stand der onderhandelingeu tusschen de regeering en de Romeinsche curie bleef onbeantwoord. Een hevige brand brak Maandagnacht te Dantzig uitin een huis dat door 13 personen bewoond werd. De vlammen beletten de vlucht langs de trappen en de bewoners moesten over het dak of door de vensters een uitweg zoeken. Zes mensehen werden door de brandweer gered. Vier anderen, waaronder een oude vrouw, werden gevaarlijk gewond door een sprong uit een vensteren twee kwamen in de vlammen om het leven. Te Mannheim is de politie druk bezig met het doen van huiszoekingen, ^ooral op de kleermakeisgezellen heeft zij geen goed oog. Zaterdag werden er zes gearresteerd doch na enkele uren weder op vrije voeten gesteld. Den zelfdendag nam men een slotenmaker in hechtenis, die reeds langen tijd door de politie van Weenen en Pest gezocht was. Op verlangen der Oosten- rijksche justitie wordt hij naar het gebied van Oostenrijk gebracht. Te Berlijn heeft een 12 jarige jongen uit een arbeidersgezin zich opgehangen omdat hij op verlangen zijner ouders aan zijn ouderen broederdie een bezoek moest brengen zijn zondagsche pak moest afstaan. Ongeveer drie jaren geleden had een machinist het ongeluk buiten zijn schuld, doordat de wissel verkeerd stond, bij Apolda (Duitschland) met zijn trein in een anderen trein te rijden. Bij dit ongeval bekwam de machinist een her senschudding, doch na eenigen tijd wa3 hij schijnbaar genezen. Na verloop van een jaar werd de mau weder ongesteld en werd eene ver pleging in een krankzinnigengesticht noodzakelijk geacht. De spoorwegmaatschappij gaf den zieke een pensioen van 36 mark per maand, doch deze toelage was niet voldoende om een gezin bestaande uit man, vrouw en zes kinderen, te onderhouden. De ongelukkige werd wel uit het krankzinnigengesticht ontslagen, maar tot werken was de man niet meer in staat. Toen deed hij de maatschappij een proces aan en eischte scha deloostelling op grond dat hij in haar dienst lichaamsgebreken heeft bekomen, die hem beletten te werken. Dezer dagen werd te Erfurt in dit proces uitspraak gedaan en de reclRbauk besliste, dat den machinist een schadevergoedering ineens van 14000 mark toekwam benevens een jaar- lijksch pensioen van 1500 mark. HAMBURG, 27 Eebruari. De Engelsche stoomboot Cumberland en de Zweedsche stoomboot Norden zijn bij Cnxhaven tegen elkander gevaren. De Norden is gezonken; de Cumberland aan den boeg beschadigd. Van de Norden zijn 6 personen gered, 21 worden vermist. Verscheidene stoombooten zijn naar de plaats waar het ongeluk voorviel, ver trokken om hulp te bieden. Te Wohlen, in het kanton Aargau,iseen armenhuis door brand vernield. Van de 80 inwonenden kwamen vijf in de vlammen om. Men schrijtt den brand aan boos opzet toe en denkt daarbij natuurlijk weder aan de anarchisten. Voor het hof van assisen te Bologna zal eerst daags een 'zonderlinge zaak behandeld worden. De. beschuldigde is zekere Merenari die deel uitmaakte van de geheime politie en wien door zijne superieuren gelast was zich met het smeden van complotten bezig te houden ten einde op deze wijze een scheuring te brengen in de ver schillende revolutionaire groepen. De anarchisten kwamen op zekeren dag tot de overtuiging, dat hij de ware broeder niet was en hunne geheimen verried. Hij werd door het comité veroordeeld en mocht kiezen zelf gedood te worden of den afgevaardigde Panzaniwien hij de geheimen der vereeniging verteldeom het leven te brengen. Merenari koos het laatste. Hij lokte den heer Panzani op een laat uur bij zich in een eenzame straat van Bologna, onder voorwendsel van ge wichtige mededeelingen te moeten doen. Panzani was op het bepaalde uur ter plaatse en werd door zijn agent op dolksteken onthaald. De afgevaardigde had echter tegenwoordigheid van geest genoeg om zich te verdedigen en het gelukte hem met eenige wonden te ontkomen. Het proces zal zeker vele duistere zaken aan het licht brengen. Te Petersburg is een vleugel van een huis met vijf verdiepingen plotseling ingestortmet het gevolgdat verscheiden personen onder de puinhoopen begraven werden. Nog weet men niet hoe groot het aantal slachtoffers isdaar het wegruimen van het puin zeer langzaam vordert. Een der geredden, die in dien vleugel van het huis woonde, deelt het volgende omtrent dit onheil mede „Ik was juist tehuis gekomen en wilde mij te bed begeventoen ik eensklaps boven mij een hevig gekraak hoorde. Ik dacht eerst, dat er iets was gevallen of dat door den wind het dak van het huis was weggeslingerd maar het gekraak herhaalde zich onmiddellijk en in heviger mate. Van het plafond vielen stukken kalk en de vloer schudde zoo dat van de tafel een kopje viel. Snel daarna viel met éér. slag het plafond naar beneden. Onwillekeurig sprong ik naar het raam in de vensterbank en dacht dat ik gertd was maar miju voet werd door iets tegenge houden en ik kon niet loskomen. Tegelijkertijd hoorde ik een vreeselijken gil; ik zag eene vrouw, die zich krampachtig aan een tafel had vastge klemd vallen. Toen zij mij zagliet zij de tafel los om zich aan mij vast ie houden, maar op hetzelfde ooger.blik werd ik met haar door het instorten van den vloer mijner kamer naar beneden geslingerd en onder het pnin begraven." Het was een oud vervallen gebouw, dat door tal van arbeidersgezinnen was bewoond. Reeds meermalen was op het gevaarlijke van dit gebouw door middel van de pers de aandacht der auto riteiten gevestigd. Nu de keizer zelfs de plaats des onheils in oogenschouw heeft genomen hoopt men dat in 't vervolg aan dergelijke wenken beter gevolg zal gegeven worden. Een ernstig moordverhaal wordt uit Rus land bericht. Bij het dorp Olchaukain het gouvernement Kurskwoonde een boschwachter met zijn vrouw en twee kinderen. Hij ontmoette onlangs een boerdie schijnbaar uitgeput van vermoeienis en verstijfd van koude hem om hulp vroeg en hij verwees den ongelukkige naar zijne woningwelke niet ver van daar was. De man ging naar het huis, en nadat hij zich daar aan het een -en ander had te goed gedaan, begon hij op ruwen toon de boschwechtersvrouw om geld te vragen. Zij ging de kamer uit, onder voorwendsel van het geld te halen maar in werkelijkheid om, op het dak geklommen, naar knip om te zien. Een paar mannen die daar langs kwamen gaven aan haar roepen en wenken gehoor. Een hunner trad het huis binnen maar op hetzelfde oogenblik werd hij doodgestoken door den man die reeds de beide kinderen waarmee hij alleei gebleven wasvermoord had en nu aan het plunderen was. De andere geroepen helper, die na verloop van eenigen tijd ook naar binnen gingwerd mede door den moordenaar aange vallen. In hunne hevige worsteling werd de misdadiger ernstig gewondmaar juist toen hij bijna overmeesterd was kwam de boschwachter terug, liij zag zijne kinderen vermoord liegen en den boer wien hij gastvrijheid had v rlemd in gevecht met een vreemde. Deze laatste moest, meende hij, de moordenaar zijn. In die meening legt hij zijn geweer aan schiet en de miskende helper valt dood neder. De werkelijke moordenaar gaf ook weldra deu geest. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Zondag 1 Maart 's middags, ten 12 ure zal door de harmonie TEspérance op de liarmoniezaal worden uitgevoerd 1. Souvenirs, marche Hesselberth. 2. Eantaisie Boccage Suppé. 3. Scène et clioeur de Eopéra le Trouvère Verdi. 4-, Délices de Spa. Coupé. 5w Carnaval-Quadrille. Rotschuhe. KAPELLE. Eeestavond ter gelegenheid van het tien jarig bestaan der rederijkerskamer Vrienden trouw te Kapelleop "Woensdag 4 Maart 1885 'savonds ten 7 ure, in het lokaal van den heer B. Kooij. Waalwijk, 28 Februari 1885. Door ons gemeentebestuur is aan de lie dertafel „Oefening en Vermaak" van Waal wijk en Bezooien, op haar verzoek toegestaan, bij de aanstaande feestelijke viering van haar 25 jarig bestaan invallende in de kermis- weekvan de openbare school gebruik te maken als feestlocaal. Bij de overgroote sympathiewaarin dit zoo terecht gewaardeerd gezelschap zich mag verheugen dat in zoo hooge mate Waalwijks roem bij verschillende gelegenheden heeft opgehouden en dat voortdurend zooveel bij draagt tot algemeene veredeling en beschaving, bij het druk bezoek dat steeds zijne uit voeringen ten deel valt, beloven de feesten, bij die gelegenheid te geven, en die het bestuur zich voorstelt zoo luisterrijk mogelijk te makenbuitengewoon druk te zullen worden bezochtdit mag met te meer grond worden verwachtomdat dan de dames niet algemeen zullen zijn uitgesloten van het voorrecht daarvan te profiteeren, zooals anders hier nog steeds 't geval is. Het getal werkende leden is nooit zoo sterk geweest als thans en reeds geklommen tot 34. Wij hopen binnenkort in de gelegenheid te worden gesteld onzen lezers nadere bijzon derheden omtrent de viering van dit jubilé mede te deelen. Woensdag jl. is door de maréchaussee aan gehouden en gevankelijk naar 's Bosch over gebracht, zekere T. V., ais verdacht van diefstal van bouwmaterieel aan het in aan bouw zijnd spoorwegstation alhier; het bleek een oude bekende der justitie te zijn. De meer willige stemming in het han- delshooi werkt gunstig op de verpachtingen der hooilanden in de Langstraat. In de laatste dagen worden zoowel uit de hand als op publieke veilingen veel hoogere pachtprijzen besteed dan in het begin van dit jaar. De kcizeriu van Oostenrijkin streng in cognito reizende met ééne hofdamemevrouw Meinhardtis Donderdag namiddag te 2 uren 45 m. per Rijnspoor aangekomen en onmidde'lijk naar het Amstelhotel gereden om door doctor Mezger behandeld te worden. De Oostenrijksche gezant en de consul be groetten hunne keizerin aan het station. Bij den te Christiania gehouden wedstrijd op schaatsen tusschen den Noor Paulsen en den Fries Van der Zeeheeft de eerstgenoemde gewonnen. Paulsen legde de baan af in 11 minuten en 8 secondenVan der Zee in 12 minuten en 11 seconden. Bij den tweeden wedstrijd heeft de Eries Kingma gewonnen. De elliptische baan had eene lengte van 1400 meter en werd maal afgcredeö. Ook uit Utrecht meldt men wonderen van hetgeen de biljartspeler Léon Goffard verricht. Wie begrijpt er bij voorbeeld iets van, als op een gewoon diep tafelbord een biljartbal tusschen duim en vinger wordt neergeworpen daar een paar minuten met sterk „effect" ronddraait en ten slotte zonder eenige merkbare oorzaak over den rand van het bord op het biljart springt Wie verklaart deuzelfden toer met drie bordeD, op elk waarvan drie ballen snel ronddraaien steeds caramboleerende om eindelijk achtereen volgens naar keuze van den toeschouwer rood groen of wit het eerst eveneens uit het bord te springen Wie zag ooit een caram bole maken met slechts twee witte ballen op liet biljart en den rooden op een kort steenen tabakspijpje in den mond van den neven het biljart staande bediende? Waar ter wereld zag men ooit een bediende met een stoel op het biljart zitten terwijl zijn meester onder dien stoel door met kracht een bal tegen den boven hand stootdie daar opspringt en over het hoofd van den bediende heen naar den speler terugkeert en daar caramboleert Welke biljartspeler gebruikt niet alleen de vlakke biljarttafel, maar ook de banden om zijn ballen over te laten loopen naar het doel Al die toeren en tallooze meer laat de heer Goffard u zien en hij speelt met eene kunst vaardigheid een élégance en een gemakdat men met het grootste genoegen een tijdlang zijn spel bewondert, lioe vast van hand hij is, be wijst hij o. a. bij den stoot op drie nevens el kander staande kegeltjeswraarvan hij een bui tenste „dun" moet raken, maar toch zoo krachtig, dat door den stoot dien de beide andere kegeltjes ontvangen het buitenste daarvan omvalt. Bij dien stoot legt hij aan keert dan het hoofd naar de achter hem zittende toeschouwers en met de woorden: regardez bien messieurs! verricht hij het kunststuk zonder er naar te zien. Maar niet alleen in dergelijke toeren is hij ervaren ook in de gewone carambole-partij is Goffard uitstekend. Bekwame biljartspelers tellen 13 als de professeur er 3 of 400 gemaakt heeft. En daarbij is het niet alleen met het zoogenaamde „melken," dat hij zulk een aantal achtereen maakt ook zeer schoone en zware stooten ontwijkt hij bij zulk eene partij niet, en hij heeft daarbij alle drie ballen zoo in zijne macht dat hij ze letterlijk brengt waar hij zij hebben wil. Een jongetje van drie jaren, dat Woensdag namiddag te Bezooien achter de woning zijner ouders speelde, had het ongeluk voorover in een beerput te vallen waaruit het weinige oogenblikken later levenloos werd opgehaald. Te Nunen (Noordbr.) is zekere R. op den weg naar Dommelen, door een onbekend persoon aangerand en met een snijdend voorwerp zwaar mishandeld. Hij trachte zich door de vlucht le redden, doch de aanrander riep hem achterna: „Nu of later, eenmaal moet ge toch sterven". Men is den dader nog niet op het spoor. De vrouwdie onlangs tusschen Helmond en Gemert met haar been onder de tram geraakte, is aan de gevolgen overleden. De bureau-klerk P., van den stoommeel- molen der heeren T. en Co. te Roermond is spoorloos verdwenen en met hem eene vrij aan zienlijke som gelds welke hij voor zijne patroons moest innen. De rechtbank te Maastricht heeft den spoorwegbeambte door wiens achteloosheid een doofstom meisje werd overredenveroordeeld tot vier maanden celstraf en eene boete van f25. Zondag jl. brak te Lemiers nabij Vaals een hevige brand uit in de wolspinnerij van den heer Reinders. In eenige minuten deelde zich het vuur mede aan de belendende wolspinnerij van de firma Knops en Cie. Beide fabrieken zijo geheel afgebrand. Ongeveer 200 man zijn daardoor zonder werk. Door zekeren Josephus Theuns oud 41 jaren gep. militair van het O.-I. leger, wonende te Ossendrechtzou in den namiddag van 16 dezer ter gelegenheid van het carnaval door onvoorzichtigheid een stuk hout tegen de rech terzijde van het hoofd van een elfjarig meisje zijn geworpen waardoor zij verwond geraakte en aan de gevolgen waarvan op den 21sten d. a. v. moet zijn overleden. Genoemde Theuns is, zooals gemeld wordt naar het huis van arrest te Breda overgebracht. Woensdagmiddag te 2 uur had in een der kelders van het Paleis voor Volksvlijt een onge val plaats, dat ernstige gevolgen had kunnen na zich slepen. Een der werklieden van het Paleis is daar o. a. belast met de vervaardiging van de zuurstof, welke ter voortbrenging van kalklicht, des avonds bij de ballet-voorstellingen benoodigd is. Te dien einde wordt, en zoo geschiedde ook, een met chloorkalk gevulde ijzeren retort, welke ongeveer den vorm heeft van een stuk kachelpijp ter lengte van een voeten welke gesloten is met een ijzeren deksel, waarin de buis voor den gasafvoer geschroefd isop een komfoor mei houtskool verhit. Denzelfden middag had genoemde werkman zich even verwijderd toen een geweldige slag gehoord werd. Bij onderzoek bleekdat de retort uit elkander geslagen was en het deksel ervan in den vloer van een der zalen was terecht gekomen en daarin eene opening had gemaakt zoo zuiver van omtrek alsof ze gezaagd was. Verder was het comfoor verbrijzeld en waren de stukken her- en derwaarts geslingerd maar overigens was geen schade aangericht. De hulp van de brandweer, die onmiddellijk kwam aanrukken was niet noodig. Woensdag avond omstreeks 10 uur brak er op het Zand te Iluisen brand uit in eene hofstedewelker bewoners ter ruste waren ge gaan. Het achterhuis stond reeds in volle vlam toen zij gewekt werden door iemand die den' brand van verre had gezien. Zij hadden nu nog den tijd om hun leven te redden. Van den in boedel is bijna alles verbrand. Drie varkens zijn nog gered terwijl eeue geit en een twintigtal kippen in de vlammen zijn omgekomen. Huis en inboedel waren tegen brandschade verzekerd. Door het spoedig aanrukken der brandspuiten is men er in geslaagdeen in de nabijheid staand pand te behouden.

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2