Nummer 21. Donderdag 12 Maart 1885. 8e Jaargang. m II Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. ANTOON TIELEN, Bekendmakingen BUITENLAND. Belgie. De soldaat van de landweer. Frankrijk. Spanje. Engeland. UITGEVER: Waalwijk. NATIONALE MILITIE. Eene Novelle. De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsin g opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscli- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steineb,, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Burgemeester en wethouders der gemeente Waaalwijk, gelet hebbende op de artt. 86 en 87 der wet van 19 Augustus 1861 (Staatsblad no 72) en op eene circulaire van den heer militie-com missaris van 10 Februari 1885 brengen ter kennis der belanghebbenden Dat de militieraad tot onderzoek der militie- plichtingen dezer gemeente zal zitting houden te Tilburg op Maandag den 10 Maart dezes jaars des voormiddags ten 10 ure. Dat deze eerste zitting van den militieraad be stemd is tot onderzoek der zich als vrijwilliger voor de nationale militie aangeboden hebbende personen en der lotelingen, die redenen van vrij stelling verineenen te kunnen doen gelden. En zal deze worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks gebruikelijk is. "Waalwijk, 7 Maart 1885. Burgemeester en weth. voornoemd. VAN DER KLOKKEN. De secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Vrijdag heeft te Bergen de Fransche socialist Faviaux terechtgestaan die in de werkstaking der mijnwerkers van de Borinage eene voorname rol speelde en een tiental dagen geleden in hechtenis genomen werd. Hij werd beschuldigd: lo. van belemmering der vrijheid van den arbeid door het voortzetten van het werk te beletten aan een p'oegdie in eene der mijnen wilde nederdalen; en 2o. van beleediging van Jules Colmant, van Wasmes, een der mijnadministra- teurs. Een duizendtal werkstakende mijnwerkers was in optocht naar Bergen gekomen. In volkomen orde trokken zij door de stadlangs het pro vinciaal gouvernementshuis tot naar het paleis van justitie, waarvoor zij standhielden. Daar binnen op den binnenhof waren 25 gendarmes te paarddie echter niet hebben behoeven tus8chenbeide te komen. Zelfs toenna de veroordeeling van Faviaux tot 2 maanden ge vangenisstraf wegens het eerste en 7 maanden wegens het tweede hem te laste gelegde feit de gevangenwagen het paleis verlietbleef de menigte kalm en was er zelfs geen poging tot LIX. „Dirk zijt gij krankzinnig „Neen neen ik weet zeer goed wat ik zeg En nu wordt mij alies zoo klaar als de dag Grasberg heeft het geld uitgegeven en het is niet weder terug te bekomen. Zoo gij het bewaard nadtzou het er immers nog zijnIk heb geen lust de schulden van dien man te betalen.... Toon nu maar wie gij zijt en zeg het mij maar ronduit„ik heb van u geen geld ontvangen want dat zult gij vroeger of later toch doen. En daar ik geen getuigen hebgeldt uw „neen'' evenveel als mijn „ja." Ik zou voor u in het vuur geloopen hebben ik zou wie weet wat gedaan hebben zoo gij het gewild hadt. On- noozele domme kereldie ik ben In een aanval van woede greep hij met beide handen den stam van den vlierboom, welks ge bladerte het geheele overschaduwdeen begon dien hevig te schudden. De gele bladeren lieten van de twijgen los en vielen in menigte neder. Dirk kon zijne hartstochten niet overweldigen en had zulk eene diabolische uitdrukking op zijn gelaat, dat Suze var. schrik terugdeinsde. De eer van den houtvester te redden was thans het eenige dat haar te doen overbleef. En die plicbt gaf haar den moed te zeggen „Ik heb den houtvester noch eene belofte, noch geld gegeven." „Gij liegt 1" riep Dirk. „Gij liegt nu zoo rustverstoring waar te nemen. In volkomen orde trokken de werkstakers weder af. Alge meen wordt verwacht, dat de werkstaking weldra een einde zal nemen. Eene depêche van generaal Brière meldt, dat hij den 3den des avonds te Tuyenguan aankwam. De Zwartvlagen en het leger van Yunnan waren sterk verschanst in het défilé voor Tuyenguan. Het gevecht was zeer warm. De houding onzer troepen was bewonderenswaardiger dan ooit. De vijand hief in den voorgaanden nacht het beleg. Het garnizoen van Tuyenguan heeft aan zeven aanvallen het hoofd geboden nadat er eene bres gemaakt was. De vijand had zeer groote verliezen. Generaal Négrier verwoestte de Chineesche versterkingen aan de grens benevens groote hoeveelheden krijgsbenoodigdheden en magazijnen. Hij liet de Chineesche poort springen. Op den Boulevard Haussmann heeft een Belgisch geneesheerwonende te Gilly, dr. Q,ue- nel een landgenootBayotte genaamdmet een zwaren revolver geladen met niet minder dan twaalf kogels, willen doodschieten. Dit is hem niet gelukt maar Bayotte werd toch zwaar gewond. Quenel verklaarde na zijne gevangen neming dat hij opzettelijk uit Belgie te Parijs was gekomen om Bayotte te dooden daar deze met zijne vrouw op den loop was gegaan. Velen zullen zich misschen nog wel her inneren dat verscheidene maanden geleden in de Seine het aan stukken gesneden lijk gevonden werd van een man Lebon geheeten en dat er zware vermoedens bestonden tegen zekeren Mielle die met Lebon op vertrouwelijken voet verkeerd had, en die, toen het lijk gevonden werd, voortvluchtig was. Men heeft hem kort daarna opgespoord in eene der noordelijke grensplaatsen, waar hij dadelijk gevangen genomen werd. De instructie in deze zaak heeft lang geduurd en voor een paar dagen is het proces in openbare behandeling gekomen voor hof van assises der Seine. Mielie die reeds vroeger vonnissen te zijnen laste heeft gehad en bekend stond als een verdorven mensch heeft ontkend en is blijven ontkennen, maar de bewijzen tegen hem waren verpletterend. De jury heeft op al de punten van beschuldiging bevestigend geantwoord, en het hof heeft hem daarop ter dood veroordeeld. 1 gjggjüjgg als gij altijd gelogen hebt „En de houtvester heeft ook van mij niets verlangd „Heeft hij het geld niet?" „Neen „Bewijs mij dat door het mij dadelijk te ha len." „Dat kan ik niet." Dirk barstte in een woest lachen los. „Wilt gij mij weder een nieuwe leugen op den mouw spelden „Heb nog slechts enkele dagen geduld." „Geen enkele minuutzoo waar ik voor u sta. Ik heb u de maat tot overloopen toe vol gemeten. Te huis heb ik de schandelijkste verwijtingen te verdragen; daar moet ik zien hoe mijne ouders verkwijnenen dat alles door niemand anders dan door u die mij op zulk eene schandelijke wijze bedriegt Hij wilde heengaan. Aan den uitgang van het prieel bleef hij staan, als of hij zich niet los kon rukken. „Hebt gij mij niets meer te zeggen sta melde hij. Nog eens wilde zij het oude middel aanwen den den roode door trotschheid gedwee te ma ken daar de ervaring geleerd had dat bidden en toegeven niets baatten. „Neen antwoordde zij kortaf. Gij wilt mij dus laten vertrekken, zonder dat gij u te rechtvaardigen hebt „Ja 1" Hij stapvoette van woede. „Het was reeds bijna met ons gedaan, nu is er aan geen terugkeer te denken. Houtvesters vrouw te worden streelt uwe trotschheiden Bij Malaga heeft weder een noodlottige aanvaring plaats gehad. Het Fransche stoom- sehip Tonquin is daarbij een zwaren mist in botsing gekomen met een ander Fransch schip en onmiddellijk gezonken. Yan de bemanning kwamen weder 25 personen om het leven. Acht en dertig werden gered. De aardbevingen in Spanje, die honderde rijke lieden tot bedelaars maakten hebben althans één armen man wiens geheele bezitting uit een klein stuk lands bestond tol den stand van een rijke verheven. Op zijn akker toch is plotseling een warme bron ontsprongen niet ver van de reeds bij de Romeinen bekende en geliefde baden van Alhamaalleen met meer zwavetgehalte en grooter hitte. De bezitter van het oude bad heeft terstond een groote som geboden daar hij voor een hem licht ten ondergang voerende mededin ging beducht is; de rijke arme eischt echter nog een hooger bedrag. Van de vulcanische natuur in den ganschen omtrek leggen deze oude door de Mooren ver sierde hoogst belangwekkende baden reeds ge tuigenis afzij zijn alleen reeds een bezoek, van Granadc uitwaard en de door steile rotsen loopende straatthans ook met losgescheurde rotsblokken als bezaaid, is hoogst schilderachtig. I" het hoogerhuis gaf Granville eenige op helderingen omtrenc het geschil met Duitschland. Met zijne jongste redevoering, z.ide hij, was het volstrekt zijne bedoeliug niet geweest eenen persoonlijken aanval te doen op vorst Bismarck. Ook had hij niet gesproken over eene raadgeving of vertrouwelijke verklaring in 1882, maar gezegd dat niet-vertrouwelijke mededeelingeu schijnen uit te drukken dat twee jaar geleden daar gelaten wat thans hare meening moge zijn het de wensch en de hoop der Duitsche regee ring was dat Engeland zich voor de ioekomst met de vertegenwoordiging der Europeesche be langen in Egypte belasten zou. Het huis zou zeker met voldoening hebben kennis genomen van Bismark's woorden omtrent de toekomstige verhouding der beide landen. Terwijl elk zijne rechten zal handhaven, moeten wij, zeide Gran ville voorwaarts schrijden in het vervullen der Grasberg neemt eene jonge weduwe met twaalf duizend thaler, daarvoor knijpt hij zijne oogen dicht.... Nu eerst zult gij mij leeren kennen en zien, wat ik doe.... Even lief als ik u had, evenzeer kan ik u haten. Het geld is mij on verschillig want ik ben rijk genoegrijker dan de houtvester; maar ik zal bet u betaald zetten en uw gansche leven aan mij doen denken. Eerst hebt gij mij bedrogen en daarna mishan deld „Wat wilt gij dan tegen mij doen waagde zij te vragen. „Wat ik doen wil „Ja." „Dat zult gij van den gendarme wel verne men die heden bij mijn vader komt." Over den gendarme bekommer ik mij niet, ik heb het geld niet gestolen." Dirk vatte liare hand en blies haar uittartend in het oor „Gij hebt het uit onze kast gestolen „Oumensck riep zij verbleekende. „Ik zal wel zorgen bewijzen te hebben." „Monster, afschuwelijk monster!" „En als dan de houtvester gerechtelijk ver hoord wordtzal hij ook moeteu antwoorden. Dan verneemt hij tevens dat gij eene diefegge zijtgij zult hem zeker de eene ot ander fraaie leugen voorgepraat hebbeD, aangaande het geld... En zoo hij u dan nog wil trouwen dan moet hij wachten tot gij uit het tuchthuis ontslagen zijt." De roode stiet haar van zich en verliet snel den tuiu. Suze bedekte haar gelaat met beide handen terwijl zij weeneude op de bank nederzonk. Na gemeenschappelijke taak om bezield door den geest van vriendschappelijke samenwerking, de beschaving te bevorderen. Al mijn streven zal gericht zijn op de politiek van verzoening, door Von Bismarck omschreven. De Observer verneemtdat de Britsche regeering laatstleden Vrijdag eeu dépêche naar St. Petersburg heeft gezonden, waarin in krach tige bewoordingen wordt geëischtdat Rusland zijne troepen van het Afghaansche gebied zal doen terugtrekken De dépêche moet «eniger mate het karakter van een ultimatum hebben. Lord Wolseley betuigt in een dagorder zijnen dank aan de troepen voor hunnen moed en hunne toewijding. Hij zegt te hopen hen tegen het einde dezes jaars naar Khartoem te zullen voeren men kan zich nu voegt hij er bijop een tijdperk van betrekkelijke werkeloos heid voorbereid houden omdat het leger, zooals het nu is samengesteld niet berekend is voor eene belegering van Khartoem Voor 't oogen- blikzegt Wolseleymoeten wij ons tevreden stellen met het maken van toebereidselen voor den veldtocht in den herfst. De Morningpost zegtdat de redevoering van Granville een ongunstiger: indruk in de diplomatieke wereld maakt. Het blad gelooft nietdat Granville minister kan blijven. Het verneemt ook, dat Gladstone zal aftreden, zoodra de Afghaanische grensquaestie is afgehandeld en opgelost. De Britsche troepen te Soeakin ontvingen bevel aldaar verdere instructien af te wachten namelijk of zij er blijven zullen of naar Indie gaan. De Standard berichtdat Turkije aan Engeland een offensief en defensief verbond aan neemt dan zendt Turkije casu quo een groot contingent naar Afghanistan en Perzie. Anders zou het strikte onzijdigheid willen proclameeren. Aan de Standard wordt uit Calcutta bericht, dat de militaire overheden last gaven de garni zoenen te Quetta en Pinjier te versterken. De verslaggever van den Times te Korti seint dat de terugtocht der Engelschen naar Dongola onvermijdelijk werddoordien twee naburige stammen die tot nog toe vredelievend waren geblevenzich verklaarden voor den mahdi. eenige minuten stond zij op. „Dirk is een slecht mensch fluisterde zij „hij is tot alles in staatom zijn wraakzucht aan mij te koelen. Nu mag ik niet toeven Hermine moet raad schaffen. Het zou verschrik kelijk zijnzoo hij mij van den diefstal be schuldigde. Ik breng het geld aan den schout en zal hem ronduit zeggen hoe de zaak zich heeft toegedragen." Zij ging naar huis, nam hoed en mantel, sprak van een noodzakelijk bezoek aan de fabriek en vertrok snel. „Ik kom spoedig weder riep zij nog eens buiten aan het venster. Tien minuten later had zij reeds het berken bosch achter zich. Nu liep zij door de weide en dan over den weg. Op eens bleef zij ont steld stilstaan. Op den grooten weg die naar de rivier leiddezag zij langzaam een gendarme dorpwaarts rijden. Dirk had dus waarheid ge sproken. De arme weduwe zeeg bijna bewuste loos neder en moest zich aan de leuning van den vonder vasthouden. Het kletteren van den sabel ging haar door merg en been. En hoe koud en norsch zag dat gebruind gelaat er uitdoor een grooten baard ingesloten. Het fonkelend oog hield hij scherp op de jonge vrouw gericht" zonder te groeten. Hij reed voorbij, die groote sterke man, die vagebonden en misdadigers schrik wist in te boezemen. Suze barstte in tranen los. Na een weinig tot zich zeiven gekomen te zijn, ging zij verder. De deur van den tuin was nog steeds gegrendeld. „Ik moetik moet dacht Suze. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 1