bekendmaking? Duitschland. Zwitserland. Oostenrijk, Italië. Rusland. Amerika. BINNENLAND. STAAT YAN BRIEVEN De berichtgevers der Engelsche bladen in Soudan weten niet veel vroolijks te melden. Ondragelijk is vooral te Kortide hitte, en te Dongola zal het wel iets maar toch niet veel beter zijn. Een verzengende wind heet zand met zich voerendewerkt nadeelig op den ge zondheidstoestand der troepen. Men is ijverig bezig de tenten te vervangen door hutten van klei en riet. Allerlei kleine en grootere ongelukken het verdrinken van kameelen, sterfte onder de paarden enz. komen den onaangenamen toestand vermeer deren en of het spel zoo spreken moesteen stoombootjewaarvan men zich veel gemak beloofde voor het onderhouden der communicatie en kleine transporten is bij DoDgola op eene rots geloopen en dientengevolge onbruikbaar ge worden. De Times zegt, dat Engeland's buitenlandsche betrekkingen in de laatst verloopen dagen aan merkelijk beter zijn geworden. Graaf Herbert von Bismarck zegt het blad verlaat Londen met het bewustzijn dat hij in staat is geweest veel te hebben bijgedragen tot herstel van de goede verstandhouding tusschen de regeeringen van Engeland en Duitschland. Over de Russisch-Engelsche «erhoudingen even wel laten de andere bladen zich gansch anders uit. Zoo verneemt de Observer (conservatief) dat de regeering Viijdag eene dépêche naar St. Petersburg gezonden heeft, waarin op zeer krach tige wijze het terugtrekken van de Russische troepen uit het Afghaansche grondgebied wordt geëischt. De dépêche zou wat aard en strek king betreft, eenigszins als een ultimatum zijn aan te merken. Daily News bevestigt het berichtdat de Engelsche regeering bij het kabinet van Peters burg haer verlangen naar den aftocht der Rus sische troepen van de Afghaansche grenzen heeft te kennen gegeven. Door het doen van dit aanzoek zegt het blad begeert Engeland van Rusland niets meer dan het nakomen van zijne bij herhaling tegenover Engeland ten plechtigste aangegane verbintenissen. De wisseling van denkbeelden tusschen de twee kabinetten wordt voortgezet. Hoewel eene min nelijke schikking mogelijk is, zegt het blad, moet de toestand toch als zeer hachelijk beschouwd worden. Het rijksgerechtshof heeft uitspraak gedaan in de zaak van Janssens en Knipper beiden beschuldig van landverraad. Janssens is schul dig verklaard aan landverraad en aan verleiding van Duitsche onderofficieren tot schending van dienstgeheim en mitsdien veroordeeld tot acht jaren tuchthuisstraf. Knipper is vrijgesproken. Volgens het vonnis hield de aangeklaagde zich van 1878 tot 1882 te Keulen op als generaal agent van het Eransche ministerie van oorlog om militaire geheimen mede te deelen. Hij verschafte zich, teger. betaling, van onderofficieren afschriften van instructien voor de mobielmakiug van het zevende en achtste legerkorpswelke gedeeltelijk door middel van nagemaakte sleutels uit kasten' van den afwezigen divisie-generaal werden ontvreemd. Voorts had Janssens aan onder-agenten opgedragen hem verdere plaDnen van mobilisatie te verschaffen en wel van het vijfde en elfde Beiersche^legcrkorps. De Belgischede Portugeesche en de Spaansche vertegenwoordigers op de Congo-con- ferentie te Berlijn zijn dezer dagen als getuigen verschenen voor den rechter van instructie aldaar, in een zaakdie voor hen wellicht een onaan gename herinnering zal blijken aan de confereu- tiedagen. Zij zijn de slachtoffers van een brutalen diefstalte hunnen nadeele gepleegd in het hotel waar zij hun intrek hadden genomen. Den eerstgenoemde vheeft men 4000 mark ontvreemd. Bij Oberbureniu het Zwitsersche kanton St. Gallen, is een groole, 700 voet lange houten brug over de Thur geheel afgebrand. Zij werd ongeveer honderd jaren geleden gebouwd en kostte veel geld. Het gerechtshof' te Lausanne is Vrijdag het tooneel geweest van een feit zonder weerga in de gerechtelijke annalen. Voor het hof ver scheen zekere Chavanvoor beleedigingen van een derde. Op 't oogenblik dat de president van het hof den beschuldigde zijn onwaardig gedrag voorhield haalde deze een revolver te voorschijn en legde aan op den president. Het schot ging af maar de president werd niet getroffen. Een der deurwaarders wierp zich onmiddellijk op den beschuldigde om hem te ontwapenen; maar deze vond gelegenheid om nog twee schoten te lossen. Ditmaal trof een der kogels den griffier in den rugterwijl de tweede den deurwaarder in den arm trof. Deze slaagde er niettemin in den beschuldigde het wapen af te nemen waarmee hij hem een slag op hel hoofd gaf. Daarop werd de beschuldigde gekneveld en gevankelijk weggevoerd. De president had kort te voren brieven ontvangen, waarin hij met moord bedreigd werd. Een vreeselijke ramp, heeft in Bohemen plaats gehad. Vrijdagmiddag tegen 2 uur hoorde men eensklaps eene geweldige ontploffing die ver scheidene mijlen in den omtrek werd gehoord. De werkzaamheden waren op het oogenblik, dat deze ramp plaats vondin vollen gang. Vijf mijnwerkers konden levend uit de put gehaald wordendoch 122 personen zijn onder de puin hopen begraven. Men zal minstens veertien dagen werk hebben om de lijken te kunnen bereiken. Slechts enkele geheel verminkte lijken heeft men onmiddelijk gevonden. De onvoorzichtigheid van een werkman dieondanks het strenge verbod der directiedynamiet gebruikt heeft om een rots 'te doen springen zonder vooraf opgemerkt te hebben, dat de atmospheer met mijnga3 was doortrokken is de oorzaak van daze ramp. In het laatst der vorige maand zijn zooals men weetin het noorden van Italië en in het zuiden van Tirol aardschokken waargenomen. Naar men van de Tyroolsch-Itaiiaansche grenzen aan de Neue Ereie Presse schrijftis de Monte Baldo in beweging en worden die schokken daar aan toegeschreven. Dezelfde hooge en uitge strekte beig heeft reeds meermalen de bewoners in zijn omtrek verschriktvoor eenige jaren waren zijne bewegingen zoo sterk dat de be woners zijner helling aan de zijde van het Garda- meer uit hunne huizen moesten vluchten. De Russische nihilisten, die hunne handlangers hebben waar men hen het minst verwachten zou, hadden ook al den beul Froloff, die de moor denaars van keizer Alexander II terechtstelde, in hun dienst. Naar men uit Moskau berichtis Eroloff in hechtenis genomen omdat gebleken is, dat hij een maandeüjksche toelage van de nihi listen genootwaarvoor hij stukken verduisterde, gevangenen hielp ontsnappen en andere diensten bewees. Ook te Warschau heerscht gebrek aan werk voor den arbeidenden stand. Er werd dezen winter op initiatief der voornaamste fabrikanten en andere werkgevers wel is waar gedeeltelijk in voorzien door den noodlijdenden voedsel en geld te geven (dat zij zoodra zij ergens arbeid vinden weder zullen moeten terugbetalen) maar zooals haast van zelf spreekthet middel was niet afdoend. In een stad van 400,000 inwoners vindt men steeds eeno klasse van proletariërs die langs den openbaren weg niet te bereiken is, en dit ondervond men ook hier. Verleden Maandag 2 Maart had een oploop van ruim 1000 man plaats voor het paleis van den gouverneur- generaal, die zich echter te St. Peteisburg bevindt. Al schreeuwende en vloekende riepen zij om brood geld of werk doch werden spoedig door kozakkeu uiteengejaagdterwijl een deel zich naar het stadhuis begaf, om daar te trachten den president der stad hunne grieven voor te dragen. Het stadhuis echter herbergt niet alleen Z. E. generaal Stawynkewitschmanr ook generaal Tolstoihet hoofd der politie met het centrale politiebureau de hoofdwacht der brandweer en een huis van arrest. Het duurde dan ook niet lang of de aanvoerders waren achter slot en grendelen daarmede scheen de zaak afgeloopen. Nabij Titusvillein de Vereenigde Staten van N. Amerikais door 't laten springen van een rotslaag een petroleumrivier aan 't licht gekomen, welke langs een steile helling afvloeit. Nadat men ze naar bekkens heeft geleid levert ze 900 barrels per dagveel meer dan een der tot hiertoe bekende bronnen. 't Gerucht loopt te New-York dat agenten der Russische regeering drie snelzeilende stoom schepen voor marinegebruik op Amerikaansche werven hebben besteld en tevens bestellingen hebben gedaan van krijgsbehoeften. Een on derzoek naar de waarheid dezer geruchten leidde tot geen resultaathet gerucht blijft hier echter geloof vinden. Engeland sloot in Amerika eene levering van vijftig millioen kardoezen en Rusland be stelde honderd millioen bij dezelfde firma. Een schaapherder van koninklijken bloede wordtvolgens een Amerikaansch blad, te Mount Hope in het district Baltimore gevonden. Het ia Thaddeus Louis Poniatowskieen kleinzoon van koning Stanislaus van Polen. Toen, na den Poolschen opstand zijn vader naar Siberië ver bannen werd ging hij als kind mede. Later ontvluchtten beiden naar Parijs, waar zijn vader in 1878 arm en ellendig stierf Thaddeus ging toen naar Amerikawaar hijna lang vergeefs een betrekking gezocht te hebben eindelijk als herder in dienst kwam bij zijn tegenwoordigen meesterdie eerst onlangs ontdektedat een prins zijn schapen hoedde. geadresseerd aan onbekenden. Verzonden gedurende de le helft van Januari. Van Waalwijk. De Weert Amsterdam. Kunnende de brieven door tusschenkomst van het postkantoor terugbekomen worden. De Directeur, BAGGERMAN. De commissaris des konings in de provincie Noord-Brabant Gezien het schrijven van den minister van bin- nenlandsche zaken van 19 en 25 Februari jl. en van 5 dezer Nos 82, 527 en 629, betreffende de toepassing van de koninklijke betuiten van 8 De cember 1870 (Staatsblad no. 194) en 9 April 1884 [Staatsblad no 48.] Heeft besloten lo. aan belanghebbenden te doen weten 1. dat zonder dispensatie verboden is a. de in- en doorvoer van buitenlands van rund vee schapenbokken en geiten en van versche huiden, versch en gezout. vleesch, ongesmolten vet, mest, onbewerkte wol, onbewerkte haar klauwen, hoornen en van allen afval van genoemde dieren. b. de in- en doorvoer van buitenlands van le vende varkens. 2. dat het verbod onder a. bedoeld niet van toe passing is op gezouten vleesch, wol, haar, hoornen en klauwen, rechtstreeks aangevoerd uit landen buiten Europa. 3. dat van de dispensatiën van het verbod onder a en b bedoelddoor hem krachtens 's ministers machtiging verleend, voor zoo ver die dispensa tiën nog loopen mochtenalleen die van kracht blijven, welke verleend zijn tot het ter weide brengen van rundvee en schapen afkomstig uit Belgische grensgemeenten, in weiden, gelegen in Nederlandsche grensgemeenten. 2o. alle andere dispensatiën van de bovenaan gehaalde koninklijke besluiten onder welken vorm ook, door hem verleend, bij dit besluit in te trek ken. 3o. de gemeentebesturen uit te noodigen dit besluit, zoodra het ter hunner kennis zal zijn ge komen in de gemeente te doen afkondigen. 4o. een afdruk van dit besluit te doen zenden aan de rechtstreeks belanghebbenden. 's-Hertogenbosch7 Maart 1885. De commissaris des konings voorn. P. J. BOSCH VAN DRAKESTEIN. Burgemeester en wethouders der gemeente Waalwijkgelet hebbende op de artt. 10 en 35 der wet van 4 Juli 1850 [Staatsblad no 37] rege lende het kiesrecht, brengen ter algemeene kennis: dat de herziene lijsten der kiezers voor leden van de tweede kamer der staten generaalder pro vinciale staten, en van den gemeenteraad, ter gewone plaatse zijn aangeplakt en gedurende 14 dagen op de secretarie aer gemeente voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd alsmede dat is aangeplakt een staat bevattende de namen der personen die bij de herziening zijn geschrapt. Waalwijk, 10 Maart 1885. Burgemeester en wethouders voorn. YAN DER KLOKKEN. De secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Waalwijk 11 Maart 1885. De menigvuldige klachten tegen de ontwor pen uitbreiding van het station te 's Bosch met omlegging van de Dieze ingebracht, hebben den minister van waterstaat genoopteene andere oplossing van dat vraagstuk te zoeken. In hoofd zaak zijn twee plannen opgemaakt. In beide is eene hooge beweegbare brug over de Dieze ontworpen, zoodat de scheepvaart daar door zeer gebaat wordt. In een der plan3 wordt de rivier gerectificeerd; bij beide blijft de rech teroever geheel of bijna geheel onaangeroerd en wordt eene nieuwe spoorweghaven aan de west zijde van de brug voorgesteld. In beide plannen wordt het station verplaatst, in het eene ongeveer op het punt waar de pro vinciale weg 's-BoschVlijmen thans den spoor weg kruist; in het andere nog iets verder noord waarts. Een gedeelte van den provincialen weg wordt verlegd. Voorts is nog een derde plan ontworpen waarbij de bestaande haven wel behouden blijft, maar de spoorweg langs Je zuidzijde van die haven geleid wordt. Voor de uitvoering van dit plan zou de citadel bijna geheel moeten worden opge ruimd, en zou ook eene ingrijpende wijziging van den Dieze-oever noodig zijn. De gemeente Tilburg zal weldra in het bezit komen van een algemeen telephooanetdat met uitzondering van eenige andere buitenlandsch ge meenten, misschien de goedkoopste abonnements prijs heeft van de geheele wereld. Deze veron derstelling zal wel niet te gewaagd schijnen als men weet dat Parijs per station van francs 300 tot fres. 630 taxe neemt Berlijn m. 200, Am sterdam fl. 120 terwijl de conoessionaris voor Tilburgeen harer medeburgers slechts fl. 40 per jaar zal heffen, een prijs waarbij hij, volgens goed opgestelde ramingen, nog zeer goed uitkomen kan. Wanneer de hertog van Alvnop dien befaamden „laatsten rit" langs den Amsterdam- schen buitenkanthet tooneeltje had kunnen aanschouwen waarop de wandelaars langs de prins-Hendrik-kade op een der regenachtige da gen van de vorige week werden vergast, dan zou voorzeker zelfs zijn grimmig gelaat zich tot eenen grijnslach geplooid hebben. Op een der uit het water rijzende paalbundels namelijk die aan den wreeden hertog hunnen naam ontleenen boven op een „dukdalf" troonde zieh met een parapluie tegen den regen beschermendede aanspreker, geen moderne met een cylinder en een gekleede jas, maar een echte ondervvetsche, in het overgeleverd costuum, waarin de heeren nog hoogstwaarschijnlijk hun beroemd oproer hebben gemaakt. Schijnbaar was hij geenszins op zijn gemak gelijk uit zijne overdrevene gesticulatis blijken kon en lieden met een fijn gehoor verzekerden, dat hij al een rijksdaalder had geboden" voor wie hem er afhaalde. Het door de sjouwerlui aan den wal op eenigszins forsche wijze nagebootst geluid van den vogel kraai maakte het echter voor gewone ooren onmogelijk iets te verstaan. Hoe kwam zulk een man op zulk eene plaats Welals volgt. Om aan den kapitein van een schip eene tot het vak behoorende treurmare te kunnen overbrengenhad de bode des doods zich gewaagd in eene vlet. De vletterman, aan zulke pasagiers niet gewend had onderweg in verstrooiing den stop van zijn vaartuig even ge lucht en dus een begin vaa kunstmatige schip breuk teweeg gebracht, waaruit hij den aan zijne zorgen toevertrouwde, in doodsangst verkeerende niet beter wist te redden dan door hem den raad te geven het straks gemeld steunpunt te bestij gen terwijl hij zelf met zijn inmiddels weer ge dicht cn leeggehoosd vaartuig zich weder walwaarts spoedde. Tot eer van den ouden janmaat zij echter ge zegd dat hij zich niet al te lang met zijn mak kers in het lijden van zijn slachtoffer verlustigde maar of hij bij het afhalen den „rijksdaat- der" wel gebeurd heeftbezwijfelen wij. (N. v. d. D.) De chef machinist Van der Willigen, die verleden week bij het ongeluk op den stoomtram Gouda-Bodegraven omkwam, was voor f2000 verzekerd bij de „Eerste Ned. Verzekering Mij. op het leven tegen invaliditeit en ongelukken" te 's Gravenhage. Zijne nagelaten betrekkingen worden bijgevolg, althans fiuantieeleenigzins schadeloos gesteld. Eenige dagen te voren keerde dezelfde ver zekeringmaatschappij f 1000 uit aan den machinist Swinkelsvan genoemden stoomtramwelke persoon eveneens tengevolge van een ongeluk het gebruik van een zijuer oogen heeft verloren. Naar wij vernemen heeft o. a. ook de directie van de N. B. stoomtram maatschappij sints ge- ruimen tijd haar personeel bij de „Eerste Ne derlandsche" tegen ongelukkeu verzekerd. In de de vorige week gehouden buiten gewone vergadering van de harmonie Musis Sa crum te Dongenis aangenomen onder de daarbij bepaalde voorwaarden een voorstel van mej. de wed. Eranc. van den Assem aldaar, tot het bouwen eener geheel nieuwe muziekzaal en daarbij aan |te leggen eenen grooten en nelten tuin. De directie werd vermeerderd met twee leden, nl, de hh. C. W. Bros en Th. Maas. Vrijdag -avond is te Amsterdam van het pakhuis no. 8 op de Realengracht, alwaar op de eerste verdieping bet kantoor gevestigd is der stoomkoffiepellerij en verlezerij Java firma W. F. G. Zeijdner Co., buiten- en binnenbraak gepleegd Twee op het kantoor geplaatste lesse naars en een cilinderbureau zijn opengebroken. Uit een der lessenaars is eenig geld ontvreemd, en eene brandkast van het houten voetstuk, waarop zij stnnd, verdwenen, In deze brandkast, die op ongeveer 400 kilo zwaarte geschat wordt, waren koopmansboeken en papieren doch geen noemenswaardige gelden. Het zware voorwerp is vermoedelijk langs de trap, tot de eerste ver dieping leidende, naar beneden geworpen, zooals is op te maken uit eene voor de trapbinnen het pakhuis ontstane verzakking. Tot nu toe zijn noch brandkastnoch dieven ontdekt. De daders van den diefstal zijn opgemerkt door eene porster die in den vroógen ochtend haar beroep uitoefenende, heeft gezien dat uit bedoeld pakhuis eene geel geschilderde brandkast werd te voorschijn gebracht op eene handkar. De handkar werd vervoerd in de richting van de Bokkinghangen. Later zag de vrouw de le dige handkar neerzetten op den Zandhoek, in de nabijheid der fabriek De Altas door één per soon. Nieuwsgierig keek de vrouw in de kar waar zij een breekijzer vond dat zij de politie heeft overhandigd. Een schipperdie met zijn vaartuig in het kanaal te Deventer lag, had hevigen twist met zijn knecht en riep de hulp der politie in, om den knecht van zijn schip te verwijderen. Toen een agent van politie op het schip kwam, om aan het verlangen van den schipper te vol doen duwde hem de knecht overboord, zoodat hij in het kanaal terechtkwam. De agent werd spoedig op het droge gehaald en in eene nabij gelegen woning verpleegd. Inmiddels werd de knecht achter slot en grendel gebracht. De justitie te Roermond heeft een onder zoek te Venloo ingesteld in de zaak van een postbode, die besehuldigd wordt, ongestempelde postzegels van kennisgevingen enz. verwijderd en gebruikte daarvoor in de plaatsgesteld te hebben. De man is voorloopig in zijne betrekking geschorst. Nabij 't Waar (Gr.) heeft een treurig on geluk plaats gehad. Drie aaneengekoppelde houtwager.s gingen over den wegtoen een 2l/2 jarig meisje, zonder dat de voerman het bemerkte, tusschen de beide laatste wagen9 wilde loopen. Het kind struikeldeviel en werd door den laatsten wagen overredenmet het noodlottig gevolgdat het dood opgenomen werd. Te Callantsoog is Zaterdag in den vroegen ochtend afgebrand de in het midden van het dorp staande boerenwoning van Jan Vos. Van den inboedel is niets gered kunnen worden. Zelfs eene koeeen paard en twee kalveren heeft men niet kunnen redden. Gelukkig was het stil wederzoodat men den brand bij dit ééne perceel heeft kunnen bepalen. Het daarnaast staande raadhuis heeft weinig geleden. Maandag jl. verschenen te Klaaswaal de rechter en de officier van justitie van de arron- dissements-rechtbank te Dordrechtom een onderzoek te doen naar den plotselingen dood eener ongehuwde vrouwdie vermoed wordt vergiftigd te zgn. Het resultaat der lijkschou wing is nog niet bekend. Dezer dagen werd in den Horstermeerpol der beslag gelegd op den boedel van een land bouwer en werden door den deurwaarder drie personen ter bewaking aangesteld. Hoe ernstig deze drie bewakers hunne taak opnamen bleek latertoen zij tot de ontdekking kwamen dat in den nacht het vee, bestaande uit drie paarden en twee runderen was weggevoerd, zonder dat zij er iets van hadden bemerkt. Te Breda heeft zich zekere H.arbeider, gehuwd zonder kinderen die wegens openbare dronkenschap tot 41 dagen gevangenisstraf was veroordeeld, in het huis van arrest door ophanging van het leven beroofd.

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2