kunstinrichtin Of De gezamenlijke novellen van DE GRONDEN Aanzienlijke Publieke Verkooping, Eens in gebruik altijd in gebruik. WASCHPOEDER, STUIVERS-MAGAZIJN Huidenberichten. FOTOGRAFISCHE CL H. A. BANNING, fl per Deel. LAATSTE BEEICHTEN Handelsberichten ADYÏ'IUTKNTIIÏn publiek verpachten 46 Hand- en Trapnaai- machinen DEURWAARDER CORNELISSE, AMERIKAANSCH Guldens-U itgave. c5 WEGENS BENADERING, op Maandag 16 Maart 1885, PRIJS per pakje 8 CENT. Zaterdag ochtend wierp de dienstbode van een ingezetene van Amsterdam eene enveloppe enkele duizenden guldens aan effecten bevattende, in den vuilnisbak welke daarna op de stoep gezet werd. Eerst in den laten avond geraakte men tot de ontdekking van deze schromelijke achteloosdeid. Intusschen kwam men jongens op het spoordie de effecten uit den vuilnisbak hadden gehaald. Üe rechtmatige eigenaar is dan ook thans weder in het bezit van het verlorene. Zondag nacht is de ontvanger aan het Pruisisch grenskantoor, een uur van Hardenberg, gevankelijk weggevoerd, verdacht van zijne vrouw waarmede hij in tweedracht leefde en die voor een paar dagen plotseling overleed te hebben vergiftigd. Niet alleen de Pruisische ontvanger te Vene- brugge maar ook zijne dienstmeid is in hech tenis genomen en naar Neuenhaus opgebracht. Tegen hem en tegen de dienstmeid met wie hij in intieme betrekking zou staanzijn kwade vermoedens gerezen. Zekere Y. te Tilburg werd Zaterdag avond in zijn huis lastig gevallen door een buurman. Daar dergelijke plagerijen reeds herhaaldelijk waren voorgevallen had V. zich hierop voor bereid en loste op den binnenkomende eenige revolverschoten. Door twee kogels getroffen koos de indringer het hazepad. De verwondingen zijn gelukkig van geen ernstigen aard. V. dienaar men beweertaan zinsverbij stering lijdtis in verzekerde bewaring genomen. De notaris Smitzvan Venraaidie den 5 dezer in hechtenis werd genomenis weder op vrije voeten gesteld. In de tweede kamer heeft de minister van binnenlandsche zaken het amendement Lohman bestreden als niet parlementair. De rijks-hoogere burgerscholen zijn met volkomen instemming van de kamer opgerichtmen kan niet plotseling hesluiten tot opheffing van drie instellingenen zich daarbij alleen gronden op de statistiek van een enkel jaar. Het gaat de grenzen van het gemeen overleg te buiten de regeering te willen dicteeren binnen een paar maanden drie scholen op te heffen Overeenkomstig de woorden van den mi nister trok de Heer Lohman nu het amen dement in en verving dit door een ander strekkende om in art. 107 in te lasschen het woerd wachtgeldender leeraren enz. met de bedoeling de regeering zedelijk te ver plichten te onderzoeken ofen zoo ja, welke scholen zullen worden opgeheven. De heer Gleichman noemde dit schijnver- toouing. Het gewijzigd amendement-Lohman is, na sterke bestrijding door den heer Borgesius en nadat de minister Heemskerk verzekerd had het niet over te nemen en vermindering niet te wenschenverworpen met 43 tegen 41 stemmen. PARIJS10 Maart. De commissie der kamer tot onderzoek van hetEransch-Neder- landsch handelstractaat heeft besloten voor te stellen dat tractaat te verwerpen. Zulks ge schiedt ten gevolge van de verlaging van het invoerrecht op kartonnen doozen in Erankrijk. Een lid der commissie deelde mij mede dat Nederland geen kartonnen doozen in Erank rijk invoert en dus geen belang bij deze verlaging heeft; staat Erankrijk die verlaging toezoo moet die ook aan Duitschland worden toegestaan, op grond van het tractaat van Erankfort. De kamer zal het tractaat dus waarschijnlijk ook verwerpen. AMSTERDAM, 6 Maart. Bericht van de makelaars Brouwer Ancher Dordregter. Huiden. Van de op 5 Maart jl. hij in schrijving aangebodene 18,191 stuks Oost- Indische runderhuiden en 884-3 dito buffel huiden liep voor de runderhuiden vrij coulant afvoor de buffelhuiden was de stemming minder vast. Yan de runderhuiden werden 706 en van de buffelhuiden 6926 stuks opgehouden. Verkoop bij inschrijving op 12 Maart 1885 des middags half een ure. Ieder nummer afzonderlijk. Amsterdamsch Westelijk entrepot. No Per //Anglo Indian." Tax. 239. 2043 Soerabaya runder 31/4 k. 61/62 240. 2647 y 6Vs 55/56 24-1. 71 buffel 105/8 36/37 242. 1388 Oost-Ind. bokken en geiten vellen, 200 bastaard schapenvellen, 12 herten vellen, samen 1600 stuks, 2/5 k. Taxatie 30/35 per stuk. Entrepotdok 8e afdeeling. Per Prinses Amalia." 243. 333 Batav.aard buffel 1 145/100 k. 26/27 Amsterdamsch Westelijk entrepot. Per „Macasser." 244. 240 Cheribon buffel 10 k. 42/43 Baardwijk en het geslacht van de Merwede. Een grafschrift in het koor der kerk te Meeuwen leert ons dat üiederick van der Merwede, ridder, heer van Ethen Meeuwen 's-Gravenmoer en Baardwijkkastelein van Geertruidénberg en van Heusden //Starf int jaer ons Heren Duysent vier hondert eend Lilopte vierden twyntichste dacht Mey". De genealogie daarentegen leert dat dit sterfjaar 1459 was maar voegt daarbij, dat hij een' zoon naliet, die zijn geslacht voort plantte tot in de eeuw die wij thans beleven. Het is opmerkelijkhoe men minder gelet heeft op de omstandigheiddat joncfroue Oedelye de leenvolgster van haren vader was dan om het voorvoegsel bastaert weg te nemen waardoor Jan en Clays zijne zonen werden niet minder, welke wanhopige pogingen aangewend zijn om de gedrukte geslackisboomen zoodauig in te richten dat de titel van jonker op de grafzerken uit den tijd onzer republiek en de gouden by- santen in het wapen aannemelijk werden. Niets beterdan de menschen zelfs te doen sprekenwaartoe de mcdedeeling der volgende stukken uit de Boergoenscke charters op het rijks-archief ons bijzonder te stade komen. No. 1. 1445 Maart 10 Heer Philips beleent Heer Dirk maart lU. van de Merwede met Baardwijk. Philips etc. allen denghenen, die dese brieven sullen zien off horen lesen saluyt. Also ons onse getruwe raid ende castellain von Huesden, heer Dyrc van der Merweden, te kennen gegeven heeftdat hij onlancx heeft gecoft een dorp gehieten Baerdwijcdat een sterffiic leen is spruytende uuter graefscap van Hollant totten welken nyet meer renten en hoeren dan een wintmoelen die jairlicx weert is na dat 'tcoorn ghiitvive ende viertich willmus hollantsche schilden, of dair omtrent. Item an thijns die weerde van twee rijderen ende enen pieter van gruytgelde of dairomirent. Mer eenige van den ingesetenen van den selven dorpe sijn dienst sculdich ende moeten hem driewerff tsiairs in- vueren een voeder torfs of hoits. Oitmoedelic biddendedat wij hem 'tvoirscreven dorp ende heerlieheit tot enen erfleen verlijen ende gunnen wouden behoudelic onse beden. So istdat wijaeüsiende die oitmoedige bede van den voirnoemden heer Dyrck van de Merwedeoec mede die goede ende getruwe diensten die bij onsen voirvaderengraven ende gravinnen tot Hollantende ons gedaen heeft ende oft God wiltnoch onsonsen erven ende nacomelingen doen saldenselven heer Dyrc van de Merwede, voir ons onsen erven ende nacomelingen, graven of gravinnen tot Hollant hem, sinen erven ende nacomelingen gegonnenverleent ende verleyt hebben gonnen verlenen en de verlijen mit desen onsen brieven 'tvoirscreven dorp ende heerlieheit vaD Baerdwijck mit sinen toebehoirten also grot ende cleyn als bijt gecocht heeft, ende, nu van ons voirscreven graeflicheyt tot enen ver- sterflicken leen houtte houden van ons, onsen erven ende nacomelingen graven of gravinnen van Hollant,hij, siue erven ende nacomelingen, tot enen onversterfiijeken erfleen te verheergï- waden als verschijntals zijn voirbrieven dat uutwijsenbehoudelic onsonse erven ende nacomelingen altijts onse hoicheyt eude bede in den voirscreven dorpe. In oircoude descc brief besegeit met onsen segelhier aangehangen. Gegeven in onse stadt van Bruesel opten xster. dach in Merte xiiiic vier ende viertich. No. 2. Uit eenen briefgegeven te Re.ymerswale 26 Aug. 1445 blijktdat heer Diederik van de Merwede den 18 Nov. 1443 Baardwijk ge kocht had van „joncfrouwe Geertruut van Wij- kensteyn mit Berthelmees van Amerongen, horen 'geëchten man" en dat zij Baardwijk van haren vader had geërfd die dat goed even als zijne vaderen van de grafelijkheid van Holland had te leen gehouden. No. 3. 1446. Mei 27. Hertog Philips bekrachtigt den verkoop van eene rente van 40 oude Kcizersschil- dendoor Willem van der Aa aan Jau bastaard van heer Dirk van de Merwede, gedaan. Philips etc. doen cond allen luden also onse getiuwe heer Dire van de Merwederidder, ene coep mit Willem van der Aa overgecomen is van viertich oude keysers scilden jairlicxe ende erf- fliken reuten die joncfrouwen Ysabiel van Ze venbergen moeder des voirscreven Willems van der Aain voirleden tijden bij heer Jan van Drongelen haren broederte mede gave in hilixevoirwairden erffiic gegeven waren welke viertich oude keyzers scilden der voirscrevun joncfrouwen Ysabel bewijst ende verzekert waren bij handen ons liefs oudevaders hertogen Ael- bert van Beyeren zaliger gedachten, up alsulke goeden herlicheiden thienden landen ende renten als die voirscreven heer Jan, op die tijt, van onzen voirscreven oudenvaderen ende van ons voirscreven graefflicheit van Hollant te lien hielt, ende onse getruwe heer Dieric voirscreven up dese tijt van ons ende onse voirscreven graefflicheyt te leen houdende is; welke viertich oude keissers schilden jairlixer ende erffliker renten voirscreven die voirscreven Willem van der Aaachtervolgende den voirscreven coep voir onsen getruwen president ende raden van Hollant overgesetupgedragen ende quytgescol- den heeft, tot behoeff Jaas, bastairtzoene heren Diericx voirscreven uit allen zulken zeksrnessen ende verwijsninge als die voirscreven Willem ende sine moeder die tot desen dage toe gehadt ende beseten hebben. Biddende ende begerende oitmoedelicdat wij den voirscreven coep, over- seliinge ende verzekeringein manieren als voirscreven staenbelievenconfirmeren ende vestigen wilden. So 1st, dat wij ten oitmoedigen vervolge ende bede heren Diericx voirscreven ende oic om bede wille van enige van onzen raden die ons dair voir gebeden hebben ge- consenteert geconfimeert, belieft ende gevesticht hebben consenteren confirmeren, believen ende vestigen mit desen brieve, den voirscreven coop, ovi raettinge updracht ende quytscheldinge in allen manieren als voirscreven is, ende geloven, voir ons ende voir onse nacomelingen den voirscreven Jan heren Diericx bastairten, ende sine nacomelingen in die voirscreven rente te stiven ende ts starken tiegen enen yegelicken in aire manieren als onze lieve oudevaders brieft', der voirscreven jonkfrouwen Yssabelen ende haren nacomelingen dair up gegevenin allen sinen punten inhout eude begrijpen heeft. In oircoude desen brieft' besegeit mit onsen segel hier aangehangen gegever. XXVII dage in Meye int jaar ons Heren MCCCC zess ende viertich. (Wordt vervolgd.) J. G. Erederiks. Overgenomen uit bet Tijdschrift voor Noordbrabantsebe ge schiedenis, taal- en letterkunde, GORIHCHEM, 9 Maart. Men besteedde voor: ristarwe f8,00 5 8,25. roode dito f7,50 5 f7,75, witte dito f 8,00 ét f8,25, inl. rogge f6,25 5, 6,40 buitenl. dito fO,a 0. gerst f5,25 5 5,50, haver f3,75 è,4,00 beste kook- erwteiï f8,50 a 8,75 beste mestingerwten f0,00 t 0,duivenboonen f 7,00 5 7.25 paardenboonen f 0,— a 0,00 lijnzaad f 0,00 5, 00,00alles naar qual. en per heet. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 308 runderen. De prijzen waren als volgt le qual. Kalfkoéien f230 5 320. Kalfvaarzen f140 a 220. Melkkoeien f 160 5 230. Hokkeling óssen f 5 JV* jarige ossen f 100 5 130. Guiste vaarzen f000 5 000. Pinken f [i Graskalveren f 60 a 100. Nuchtere kalv. f 8 k 16. Aangevoerd 34 varkens van 18 a 22 c., vette dito - 5, c. per half kilo, 0 biggen van f8 tot f 12 per stuk. Boter 45 k 50 cent per half kilo. Eieren f0.75 5 f0.85 per 26 stuks. ROTTERDAM9 Maart. Tarwe Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakk en Overm- De beste f6.S0 k f7.30 Mindere en geringe f 6.00- 6,70. Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassclie de beste f6.00 k 6.40; dito mindere f5.70 5 5.90. Gerst. ZeeuwschFlakk. en Overm. Winter f 5.40 a 5,60mindere f 4,60 a 5,25beste Zomer f 5.00 a 5.30 mindere f 4,50 5 4.90. Haver. De beste f3.60 k 4.40. Mindere f2.40 a 3.00. Paardenboonen. Dc beste f6.50 k 6.70. Mindere f 6.00 a 6.40. Duivenboonen van f6.75 a 7.25. Mindere fO.OO k f0.00. Bruine boonen de beste f8,00 a 9,00: Mindere f7,00 k 7.40. Witte boonen. De beste f 11.50 k 12.00. Mindere dito f8.75 a f 9.75. Blauwe erwtende beste partijtjes van f 7.25 k 8,00 mindere van f7.a 7.75. Voersoorten f6.75 k 7. Schokkers traag van f8,25 5 9.25. Koolzaad naar qualiteit 48 5 52 pd. vl. waard. Zomerzaad f0.— 5 00. Hennepzaad bij gerijven f8.50 5 11.50. Kanariezaad. 'Het beste f9.00 a 9.50, dito minder f7.75 5 8.75. van s-Bosch aan de Parade. Specialiteit in Vergrootingen naar klei ne Portretten in Kooldruk (onveranderlijke Fotografie), Crayonteekening, Aquarell en Olieverf, in alle verlangde formaten. Aan liet atelier bestaat dagelijks gelegen heid tot poseeren. Opname niet het instan- tanée procédé. NB. Tweemaal bekroond met zilveren medailles voor vergrootingen en andere Eotografiën. Des Zondags wordt het atelier om half een gesloten. Bij alle solide boekhandelaren is de inteekening opengesteld op: welke worden uitgegeven in 80 postformaat 111 3 seriën van 5 h 6 deelendie op zich. zei ven compleet zijn met omslag in kleu rendruk. Iedere serie zal hoogstens 1600 pagina's bevatten en in één jaar compleet zijn. De inteekenprijs is zes cent per 16 pagina's, zoodat mendoor een wekelijksche uitgaaf van ongeveer tien cents in het bezit komt van al deze boeiende novellen en vertellingen. De eerste serie zal bevatten I. Uit het verleden. II. Oude kennissen. III. De familie Walker. IY. De heks van de Amersfoortsche heide. Y. Ko Folkes. VI. Een klaverblad. De ONTVANGER der REGISTRATIE en DOMEINEN te Waalwijk, zal op Dinsdag den 24 Maart 1885, des voormiddags 10 ure, ten huize van L. V AN DEN BROEKkoffiehuishouder te Nieuwkuikbij opbod en afslag in verschillende- perceelen aan te leggen spoorweg in de gemeenten Drunen en Cromvoirt. in dadelijk na gun- 1 November 1885. bij biljetten breeder om- onteigend voor den Zwaluwe's Bosch, NieuwkuikVlijmen De pacht gaat ning en eindigt De perceelen zijn cshreven. Inlichtingen geeft genoemde ontvanger. in de verkoopzaal aan het Koningsplein, te TILBURG, voorm. 10 uur te beginnenvan van allerlei systeem alsmede van een groot e partij NIEUWE MEUBELEN, enz. door 3 dagen te voren te zien. ter besparing van zeep en soda om bet linnen te wasscben en te bleeken zonder het zelve te verslijten, wordt, door het groote gemak en bezuiniging hierdoor verkregen bijzonder aanbevolen. Verkrijgbaar voor Waalwijk bij Wed. J. KLEIJBERG-VAN REE. Te Bezooien bij Erven JDE BAKKER. TeLoonopzand bij Gez. VAN DE VEN. VAN TIET ONLANGS verscheen het 4e Deel afle vering 1 2 van den Herdruk van het stuivers- Magazijn onder den titel van De origineele uitgave hiervan is totaal uitverkochtde vele aanvragen, die de uitgevers nog dagelijks ontvingenlei den tot den herdruk. Zijn in dezen „Herdruk" alle Ver halen Novellen Schetsen enz. opge nomen om de lectuur aangenamer te makenis thans elk stuk doorloo pend opgenomen. Het stuivers-Magazijn heeft zich steeds ten doel gesteld goedkoope degelijke volkslectuur aan zijne duizenden lezers aan te bieden, zonder krenking van eenige godsdienstige over tuiging. Deze 2e druk wordt uitgegeven in vellen druks h f 0.05 per vel, in afle veringen a f 0.25 per aflevering en in deelen 5 fl.De uitgave ziet het licht in roy 8° formaat, met duidelijke letter. De Uitgevers leveren Deel 1 2, 3 en 4 van Het Stuivers-Maga zijn na ontvangst van postwissel a f 4franco per post door geheel Nederland op plaatsenwaar geen Boekhandelaar woonachtig is. Elk deel is afzonderijk ver- krijgbaar a fl. Uitgave van 's-Gravenhage.

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 3