Spanje. Duitschland. Oostenrijk, Italië. Rusland. Amerika. BINNENLAND. Herat. De Ëngelsch Indische troepen die het geleide van Lumsden vormden, hebben Khombon juist bijtijds bezet. De llussische troepen rukten daarheen op. Khombon ligt aan den Robar- bergpaswelke den weg naar Herat strategisch beheerscht. De Engelschen brengen te Herat groote voorraden levensmiddelen en krijgsbe hoeften bijeen. Volgens dépêches uit de Kaap is Warren te Mafeking aangekomen. Eene groote Britsche strijdmacht vergezelde hem de boeren gingeö daarvoor uiteen zonder eenig verzet. De Times verneemt dat er tusschen Her- bert Bismarck en Granville eene schikking ge troffen is krachtens welke de streek tusschen de doopsgezinde nedezetting Victoria en Rio del Rey aan Duitschland wordt afgestaanterwijl Victoria zelf Engelsch blijft. Duitschland verbindt zich zijnerzijds om de streek ten westen van Rio del Rey ongemoeid te laten en zich de mogelijke leemten in het verdrag van Engeland betreffende het district aan den mond des Nigers niet te nutte te maken. De regeering moet in het bezit gekomen zijn van een belangrijk document van generaal Wolseley, namelijk een fragement van het door generaal Gordon geschreven dagboek over de belegering van Khartoem. Daarin komen de verschillende gebeurtenissen voor vau 5 Nov. tot 14 Dec. 11. Het is nog onzeker of de regeering dit belangwekkend stuk aan het parlement zal overleggen daar het in zeker opzicht kan worden beschouwd als aan de nabestaanden van Gordon behoorende. Met betrekking tot den staat van zaken in Soedan wordt gemeld, dat de Engelsche ver sterkingstroepen te Soeakim beginnen aan te komen. Meu denkt dat de voorhoede op 16 Maari een versterkt kamp zal kunnen betrekken op eenige kilometers voor Soeakimniet ver van de bronnen van Handoeb, waar al de strijdkrachten van Osman Digna zijn bijeengetrokken. De En gelschen zouden dus voor het einde dezer maand met den vijand handgemeen kunnen worden. De prins en prinses van Walles schijnen nu toch weer naar Ierlaud te gaan ten minste het programma voor die reis is reeds vastgesteld. Parnell heeft zijnen volgelingen een eerbiedige onzijdigheid aangeraden. Den 8sten April zal het vorstelijk eohtpaar vergezeld van zijne zonen de prinsen Albert Victor en George van Kingstown naar Dublin vertrekken. Den volgenden dag heett een offi- cieele receptie in het kasteel van Dublin plaats en in den avond van dien zelfden dag een groot bal. Den lOn zal een groot gala diner gegeven worden. Den 16den April zullen de prins en zijn gevolg zich naar Connamore, Cork, Killamey, Punchestown BelfastDerry en Barronscourt begeven. Zij zullen over Schotland naar Engeland terugkeereu. De lord-mayor van Dublin heeft zijn belee- digende woorden naar aanleiding van deze reis geuitingetrokken. Hierdoor heett hij zich de ongenade der Parneilisten op den hals gehaald, hetgeen gebleken istoen hij zich dezer dagen aan het station vertoonde om de begrafenisplech tigheid van een priester bij te wonen die in Amerika gestorven en wiens lijk naar Ierland overgebracht was. Door ruim 8000 ocdende Parnellis.en werd de lord-mayor met gesis be groet. Uit Korti is volgens een telegram uit Londen aan de ,/Indép. Beige" bericht gekomen dat de mahdi naar het eiland Abbas (130 mijlen zuidwaarts van Khartoem, op den Witten Nijl) vertrokken is, waar hij vroeger zijne godsdien stige praktijken begon en werwaarts hij zou zijn gegaan om „ingevingen" te zoeken over de ge volgen van zijn veldtocht tegen de Engelschen. De werkelijke reden voor deze afzondering zou evenwel zijn, dat de „valsche profeet" vreest door de zijnen verraden of vermoord te worden, om dat de oorlog alle handen aan den landbouw heeft onttrokken en de daardoor ontstane ellende een groote ontevredenheid onder de bevolking heeft gewekt. De mahdi zou bevreesd zijn voor een opstand tc Khartoem op aanstoken van zijn neef, en in Kordofan, waar zijn oom het bevel voert. Deze berichten kunnen slechts onder voorbe houd worden aangenomen want zij zijn reeds herhaaldelijk verspreid gedurende den tegenwoor- digen veldtocht, wat niet belette, dat de mahdi in Khartoem kwam en zijn leger dagelijks zag aangroeien. Naar de „Epoca" mededeeltheeft koning Alfonso XII gedurende zijne reis door de door aardbevingen geteisterde streken eigenhandig meer dan 143,000 pesetas aan de ongelukkige slacht offers uitgereikt. De kamer van afgevaardigden heeft ge handeld over de lichting van dit jaar. Door de regeering was voorgesteld die te bepalen op 70,000 man, gelijk ten vorigen jare. De opposi tie stelde daartegenover eene lichting van 45,000 man. Met 191 tegen 66 stemmen heeft de kamer de regeering in het gelijk gesteld. In den loop der beraadslagingen heeft de mi nister van binnenlandsche zaken verklaard, dat de regeering voornemens is 17,000 soldaten naar Cuba te zenden. De minister van justitie, antwoordende op eene vraag van een der leden, rakende eene zaak waarbij de geestelijkheid betrokken was ver klaarde dat de regeering de rechten van het burgerlijk gezag zal weten te doen eerbiedigen tegen de aanmatigingen der geestelijkheid en dat er onderhandelingen dienaangaande geopend wa ren met hetVaticaan. MADRID, 12 Maart. De 2000 sigaren- maaksters, die bij de regie werkzaam zijn, zijn in verzet gekomen tegen het invoeren van machineriën voor het vervaardigen van sigaren. Zij hebben zich in het gebouw opgesloten en hebben gedurende negen uren een volslagen beleg tegen de gewapende macht volgehouden. Zij hebben na gedane onderhandelingen hunne plaats verlaten. Verscheidene personen zijn gewond. De rijksdag heeft bij de tweede lezing va'.i het wetsontwerp, betrekkelijk de subsidiën aan stoomvaartlijnen, het voorstel aangenomen, dat de stoombooten eene Belgische of Nederlandsche haven moeten aandoen. Het orkest van Bilse zalomdat laatst genoemde den dirigeerstok nederlegt, niet uiteen gaan, zooals eerst gevreesd werd. De kapelmeester Mansfeldt uit Dresden zal onder toezicht van den heer Medding, den eigenaar van het con certhuis te Berlijn, de leiding der concerten van af het aanstaande winterseizoen op zich nemen. Te Berlijn werd een bruiloft door een treurig ongeval afgebroken. De trouwplechtig heid was juist voltrokken en men maakte zich gereed aan den feestdisch plaats te nemen toen eensklaps de vader vaa de jonge vrouw door een beroerte getroffen werd en dood nederviel. Een koopman te Bremen is een zeldzame kinderzegen ten deel gevallen. Binnen een week werd hij vier zonen rijker. De moeder schonk haren echtgenoot een tweeling, terwijl de twee oudste dochters zich in diezelfde week verloofden. De dubbele doop- en dubbele trouwplechtigheid moest op één dag plaats hebben. Bij eene tooneelspeelster te Brün kwam dezer dagen een welgekleed jongman, die zeer beleefd verzocht haar eenige oogenblikken te mogen spreken. Zoodra hij alleen was met de dame, stelde hij zich aan haar voor als haar moorde naar. Hij verhaaldedat hij verleden jaar in October door drie gemaskerde mannen was aan gevallen, die, onder bedreiging van hem te doo- den, hem de belofte hadden afgeperst, dat hij de kunstenares zou vermoorden. De tooneelspeelster was zeer verschriktzij begreep dat zij een krankzinnige voor zich had, maar zij hield zich bedaard en opende de deur van een aangrenzende kamerwaar een vriendin op haar wachtte. Zoodra die dame zich vertoon de begon de jonkman toebereidselen te maken om heen te gaan, onder een vloed van veront schuldigingen en met de verzekering „dat hij nog wel eens terug zou komen, als de juffrouw alleeu was." Zijn adres gaf hij zonder aarzelen op, toen de dames daarnaar vroegen. Zoodra hij vertrokken was gingen de kunste nares en hare vriendin naar de politie, om aan gifte van het gebeurde ie doen. Het aangewezen adres bleek juist te zijn. De zonderlinge moor denaar werd daar getonden. Hij is de zoon van aanzienlijke ouders en nog slechts 16 jaar oud. De arme krankzinnige blijft bij zijne verklaring, dat hij de tooneelspeelster moest vermoorden. Hij gaf voorheen geen aanleiding tot het ver moeden dat zijne geestvermogens gekrenkt waren. Te Weeuen is een blinde violist opgetreden, die nog nauwelijks tien jaar oud, de verbazing van alle muziekkenners wekt. Volgens een Wee- ner blad moet Otto Steiubergeraldus heet de knaapeen wonderkind zijn. Hij is de zoon van behoeftige ouders en had, nog slechts 16 maanden oud zijnde, het ongeluk door de kin derziekte het gezicht te verliezen. Nog zeer jong toonde het knaapje een bijzondere voorliefde voor muziek te hebben en verzocht zijn vader, die in het bezit van een viool was, hem het vioolspelen te leeren. Toen hij zes jaar oud was kwam hij in het blindeninstituut te Purkersdorf, waar hij lezen en schrijvt-n leerde. Hier ontdekten de onderwijzers in den knaap een buitengewoon muzikaal talent. Een lang en moeielijk stuk, dat den knaap een- of hoogstens tweemaal op de piar.o voorgespeeld werdwelk instrument hij ook bespeeltkon hij zonder fout op de viool naspelen en wel met een vaardigheid en zuiverheid van toon, welke de aandacht moesten trekken. Bij zijn eerste optreJen in het publiek te Weeuen, speelde de knaap met pianobegelei ding zeven groote concertstukken, waarna hij nog een eigene compositie, een soort van Hougaar- sche rhapsodie naspeelde. Het was een aangrij pend gezichthoe de trekken van het bleeke gelaat bezield werden, hoe den knaap het vuur in de wangen steeg, wanneer hij aan een zeer moeielijke passage kwam. De kleine voerde den strijkstok met zulk een vastheid en de toon klonk zoo zuiver en vol, dat men er zich over verbazen moest hoe zulk een jonge violist zoo iets kon voortbrengen. Een Italiaansch edelman, signor Giovanni Moscatelliis in de Dabijheid van Nazzaro 28 mijlen van Romedoor roovers gevangen geno men. Zij vroegen frs. 40,000 voor zijne uitlevering, doch stemden er eindelijk in toehem tegen betaling van vijfduizend lire, die door zijne familie gezonden werden, los te laten. De karabiniers zetten de roo/ers nu na, maar tot nog toe ge lukte het nog niet hen gevangen te nemen. Nazzaro is gelegen in een eenzaam district voorbij den berg Soracte en buiten de gewone communicatiewegen. Te Dorpat vond de politie vóór eenige dagen aan vele huizen proclamaties van revolutionnairen inhoud aangeplakt. De hiervan verdachte student Perelajeff schoot zich dood, op het oogecblik dat hij door de politie in arrest werd genomen. In zijne woning werden een geheime drukkerij, verschillende nummers van de „Narodnaja Wolja", dynamiet en verscheidene brieven gevonden, op grond waarvan aldaar, te Kielt' en te Reval vele arrestatiën hebben plaats gehad. Zekere persoon, die in de gevonden geschriften met den naam van „kapitein" werd aangeduid is in handen der polilie gevallen. Het te Londen verschijnend „Financial News" heeft uit Rio de Janeiro een telegram van den lOn dezer ontvangen, meldende dat de diploma tieke betrekkingen tusschen Brazilië en Chili ziju afgebroken, tengevolge van de uitspraak van den Braziliaanschen scheidsrechter in zake de schadeloosstelling, die door Franschen, Engelschen en Italianen geeischt werd voor de verwoestin gen door het beschieten van Pisagua aangericht. De Braziliaansche scheidsrechter werd, naar aan leiding zijner uitspraak, door het gouvernement van Chili beleedigd en verliet daarop Santiago, zooals het heette om reden van gezondheid. Het gerucht loopt, dat Brazilië en de Argentijnsche republiek een offensief verbond tegen Chili heb ben gesloten. De „Times" maakt een schrijven openbaar van den gezant der Argentijnsche republiek te Londen, waarin het gerucht omtrent het tot stand komen van een of- en defensief verbond van Brazilië met Argentina tegen Chili volkomen onwaar en hoogst onwaarschijnlijk wordt ge noemd. Volgens bericht uit New-Orleans te Was hington ontvangen, is de oorlog tusschen Guate mala en Nicaragua verklaard, tengevolge van het optreden van Barrios tengunste eener vereeniging van Centraal Amerika. Het hoofddoel van Barrios zou zijn het tot stand komen van het kanaal door Nicaragua te beletten. De Braziliaansche regeering is er op uit om de vrijmaking der slaven te bespoedigen. Bij de verkiezingen van volksvertegenwoordigers is een uitdrukkelijk beroep op het volk gedaan betreffende de slavenquaestie en in de troon rede waarmede de keizer de nieuwe kamer opende, kondigde Z,M. een eerlang in te dienen wetsontwerp ter bevordering van de slaven- emancipatie aan, dat hij der wetgevende verga dering ter ernstige overweging aanbeval. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Zondag 15 Maart 'smiddags, ten 12 ure, zal door de harmonie FEspérance op de harmoniezaal worden uitgevoerd 1 Chez nous pas redouble. Kessels. 2 Les enfants de la troupe marche. Van Hemert. 3 Finale a. d. Operette Dornröschen. Brohm. 4 Une r.uit a Grenade. Kreutzer. 5 Jagerslust galop. Kiesler. Waalwijk14 Maart 1885. Heden avond ten 6 ure openbare vergadering van den gemeenteraad. Aan de orde 1. Onafgedane zaken. 2. Ingekomen stukken. Bij kon. besluit is op hun verzoek, eervol ontslag verleend behoudens aanspraak op pen sioen aan de rijksontvangers P. C. L. Swaan te Tilburg c. a.; en mr. A. J. van Deinse teAl- blasserdam c. a. Na de pauze heeft Woensdag in de zitting der tweede kamer de herstemming plaats gehad over het amendement van de heeren Lobman c. s. op art. Ill van hoofdstuk binnenlandsche za ken om de bestaande subsidiën aan middelbare scholen voor meisjes te doen ophouden, over welk araendement Dinsdag de stemmen staakten (42 tegen 42). De uitslag der nieuwe stemming was, dat het amendement alsuu weril aangenomen met 43 tegen 42 (de heer Brouwers, Diusdag afwezig nam Woensdag aan de stemmiug deel.) Het amendement der heeren Lohman c. s., om artikel 120 met eene som van f 2000 te vermin deren met de bedoeling om ^an de regeering te kennen te geven dat eene vermindering van het getal rijkskweekscholen en leerscholen, benevens eene andere regeling ten opzichte der leerscho len aan de kamer noodig voorkomt, is na lang durige discussie verworpen met 43 tegen 42 stem men. Ook bij deze stemming was de heer Brou wers aanwezigdoch de heer Wintgens stemde nu tegen. Nog is na eenige discussie met 43 tegen 42 stemmen verworpen het amendement mede van de heeren Lohman c. s., tot verminde ring van de subsidiën voor gemeentelijke kweek scholen tot opleiding van onderwijzers en on derwijzeressen met 1 14,000, en om ook de sub sidien voor de kweekscholen voor de opleiding van onderwijzeressen te Arnhem en te Haarlem te verminderen voor 1885, met het doel ook die subsidien met 1886 geheel te doen vervallen. Ten slotte is ook nog met 43 tegen 42 stem men verworpen het amendement van de heeren Lohman c. s., om het artikel voor de rijksnor maallessen te verminderen met f 30,000, met het doel om in het volgende jaar eene vermindering met f130,000 aan te vragen. In de zitting van Donderdag is lo. aange nomen het amendent van de commissie van rapporteurs op art 133om het artikel te verminderen met het nieuw aangevraagde subsidie van f L0U0 voor het schoolmuseum2o. ver worpen met 43 tegen 41 stemmen het amen dement van de heeren Lohman c. s. tot het doen wegvallen van het subsidie voor de kweek school voor bewaarschoolhouderessen te Leiden; 3o. aangenomen een amendement der commissie vau rapporteurs om art. 135 te vermiuderen met f 2000 uitgetrokken als jaarwedde voor een nieuwen hoofdopzichter voor het toezicht op de schoolgebouwen. De afdeeling onderwijs is afgeloopen. De begrooting voor binnenlandsche zaken is in deze zitting aangenomen met 70 stemmen tegen 1 die van den heer Keuchenius. In de zitting van Vrijdag heeft de heer Wint gens zijn ontslag ingediend als lid der tweede kamer. Naar aanleiding van de jongste beraad slagingen over hoofdstuk V vindt hij zich verplicht zijn mandaat als volksvertegenwoordiger neder te leggen. Het debat over hoofdstuk Marine is aange vangen. De heer Viruly hield een langdurige reden waarin hij den minister verweet de split sing vau de begrooting nagelaten te hebben. Hij drong sterk aan op opheffing van werven, aan bouw .en wettelijke regeling van de comptabiliteit en op publiceering van het rapport-Reed in zake de Nautilus Gedeputeerde staten van Noordbrabant hebben benoemd tot eersten geneesheer in het te bouwen krankzinnigengesticht op het landgoed „Voorburg" onder Vuchtdr. A. Tellegen, thans 2e geneesheer in het krankzinnigengesticht „Cou- dewater" onder Rosmalen. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft uitspraak gedaan in zake -. lo Frans Hubert Colbers oud 34 jaren arbeider geboren te Heel woedende te Echt, 2o Hendrik Hubert Smcets oud 40 jaren arbeidergeboren en wonende te Echtbeschuldigd van te zamen en in vereeniging in den nacht van 1 op 2 Januari 1884 te Echtden veldwachter dier gemeente Theodorus Grons 'die zich naar huis begaf van eene tournee die hij gehouden had met den wachtmeester dez maréchaussee uit Echt, moed willig aangehouden en met een stok geslagen hebben tengevolge van welke gepleegde mishan deling genoemde veldwachter is verwond en diens arm gebroken waardoor deze gedurende meer dan 20 dagen ziju gewonen dienst niet heeft kunnen verrichten, hebbende beschuldigden vooraf het voornemen opgevat om dien veldwachter te slaan en hem te dien einde bij diens woning opgewacht. Het hof heeft de beide beschuldigden schuldig verklaard aan het in vereeniging met voorbedachten rade en geleider lage aan iemand toebrengen van slagen, stooten en verwondingen, waardoor een werkbeletsel van meer dan 20 dagen is ontstaan en hen veroordeeld den len tot vyf jaren tuchthuisstraf en den 2en tot één jaar celstraf. Een talrijk publiek volgde Donderdag op de zitting der arr. rechtbank te 's Gravenhage de behandeling der zaak van den 20 jarigen graaf van Limburg Stirum, aangeklaagd wegens moed willige en hevige mishandeling van M. de Hondt, uitgever van het blad Argus, volgens zijn opgaaf. Beklaagde bekende de feiten uitgezonderd den onverhoedschen aanvaleene bekentenis door vijf getuigeu gestaafd, en rechtvaardigde zijne hande ling met een beroep op provoceerende artikelen togen zijn familie en hem in Argus. De subst. off. van justitie Mr. Pape zag daarin niet dat beleedigend karakter om de daad te plegen en eischte tegen den beklaagde 6 weken celstraf en f 50 boete met verwerping der ver zwarende omstandigheden van ziekte van de H. boven 20 dagen. De verdediger Mr. Vlielander Hein pleitte, na een scherpe philippica tegen de soort van bladen als Argus dat zijn cliënt door Dr. Francisco zelf daartoe uitgedaagd is in zijn courant, onder welken moreelen indruk het pak slaag is toege diend en de handeling is opgewekt door hoon en smaad. Hij vroeg geen vrijspraak, maar een lichte strafzelfs geldboete. De uitspraak is bepaald op 19 Maart. De heer H. D. Janssen te Tilburg, die in het vorige jaar daar den ontvanger der registratie aldaar voor f1700 was beboet wegens afgifte respectivelijk van 27 en 40 ongezegelde quitan- tiën, is door de arr.rechtbank te Breda van de boeten vrijgesteld, op grond dat de met eene paraaf getcekende nota's niet als quitantiën te beschouwen zijn. Het bestuur der registratie en domeinen is veroordeeld in de kosten der rechtsgedingen. Niet minder dan drie zwervelingen door het heelal, cometen of staartsterren, zullen zich dit jaar aan den nachtelijken hemel vertoonen. De comeet van Encke kan elk oogenblik ver wacht wordenin de volgende maand zal zich een comeet van Tempel, en in Juli of Augustus de comeet van Tuttle vertoonen. Over de comeet van Encke, die binnen enkele dagen zichtbaar zal zijn, is het volgende mee te deelen. Deze comeet nadert de zon tot op ongeveer 6,000.000 mijlen terwijl zij in haar verste standpunt ongeveer 80.000,000 mijlen van haar afdwaalt. In 3 jaar en ongeveer 115 dagen legt zij haar weg om de zon af. Haar omloops tijd wordt steeds kleiner zoodat met eenigen grond kan voorspeld worden dat deze comeet na langen tijd, eenmaal op de zon moet aan landen. Wat echter ook mogelijk geacht wordt is, dat de comeet van Encke eens in botsing zal komen met de dubbele comeet van Biela. Geschiedt ditdan zal dit merkwaardig ver schijnsel ook voor ons nageslacht zichtbaar zijn in de maand April; het jaar is moeielijk te bepalen.

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2