Nummer 23. Donderdag* 19 Maart 1885. 8e Jaargang', L nu Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. UITGEVER: Waalwijk. Gemeenteraad van Waalwijk. Echo van het Zuiden, f* i i m Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1—7 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsin g opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscli- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. OPENBARE VERGADERING van Zaterdag 14 Maart's av. 6 uur. Afwezig de wethouders de Haan en Vau Es. Voorzitter de burgemeester Van der Klokken. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. De voorzitter deelt mede dat is ingekomen a. kennisgeving van den heer P. C. Baijens alhierdat hij de henoemiug tot lid van het gasthuisbestuur aanneemt. b. kennisgeving van ged. staten dat de ge- meeatebegrooling van 1885 is goedgekeurd in outvangst op f 41790,38 in uitgaaf op f 41737,10 batig slot f 53,28 De voorzitter laat den secretaris voorlezen het rapport van den schoolopziener betreffende het genomen raadsbesluitwaarbij bepaald werd over te gaan tot benoeming van een der twee sollicitanten tot 2en onderwijzer aan de openbaie school alhier. Op verschillende in dat rapport aangehaalde gronden adviseert de schoolopziener tot het doen van eene nieuwe oproeping, voor een onderwijzer met acte voor Franschdesnoods tegen iets hooger salaris dan f700. De lapporten van het hoofd der school en van de plaatselijke schoolcommissie komen in hoofdzaak op hetzelfde neder. De voorzitter „na al de ingekomen rapporten aangaande het schoolwezen en na bespreking met de schoolautoriteiten zijn B. en W. tot de con clusie gekomen voor te stellen het salaris te behouden ad f700, en een nieuwe oproeping te doeD voor een onderwijzer met aanteekening voor Fransch. 'tis in 't geheel niet te doen om voor eiken leerling een onderwijzer te hebben maar 't is in 't belang van de opvoeding der kinderenuit breiding van het onderwijs is in onze gemeente een algemeen gevoelde behoefte. Het meer uit gebreid lager onderwijs is in onze gemeente niet slechtintegendeelde heer Goossen munt uit door ijver en geschiktheid maar 't is voor één man onmogelijk aan 27 leerlingen te gelijk vol doend onderwijs te geven in het Fransch. Daarbij Goossen kan ook, even goed als ieder ander ziek worden. Verleden jaar heeft de raad hem 2 maanden vacantie gegevenwel is hij toen vervangen gewordenmaar natuurlijk het on derwijs heeft er onder geleden. En ik vraag nu of de oudersdie betalen voor goed onder richt in de Fransche taaldaarop ook geen aanspraak hebben 't Is daarom dat B. en W. voorstellen een nadere oproeping te doen van een onderwijzer met aanteekening voor Fransch." De heer Van der Heijden „Mijnheer de voorzitter, ik verzoek u eerst mijn voorstel in omvraag te brengen." De voorzitter: „ik heb de werkzaamheden zoodanig geregeld dat zij geleidelijk kunnen af- loopen. Uw voorstel zal ik in stemming brengen in verband met een ingekomen schrijven van den commissaris des konings betreffende die aangelegenheid.,, De heer Van der Heijden „ik dacht dat onafgedane zaken het eerst behoorden te worden afgedaan, en ik geloof wel dat mijne medeleden het hierin met mij zullen eens zijn." De voorzitter „de leiding en de orde der vergadering zijn krachtens het reglement op gedragen aan den voorzitter. Het is veel orde lijker het voorstel Van der Heijden te behan delen te gelijk met een stuk, dat daarmede in verband staat. Ik wensch niet af te wijken van de door mij bapaalde orde." De heer Van Heijst„ik heb er niets tegen dat de voorzitter de orde vaststelt; maar ik geef den heer Van der Heijden groot gelijk dat hij eerst stemming eischt over zijn voorsteldat is jn de vorige vergadering niet afgedaan logisch is het daarmede te beginnen." De voorzitter „in 't belang eener geregelde orde heb ik gemeend zoo te moeten handelen en ik maak slechts gebruik van de mij toege kende bevoegdheid." De heer Van der Heijden „De voorzitter schijnt de zaken nog al verschillend op te vatten. Nu beroept hij zich op het reglement en de vorige vergadering wilde hij zich niet onderwer pen aan den wil der meerderheid. Als gij het zoo opneemt dan zijn wij te beklagen. De voorzitter„ik heb gemeend in 't algemeen belang de zaken zoo te moeten regelen; volgens het reglement heb ik*daartoe het recht en ik zal daarvan geeu afstand doen." De heer Hoffmans t Is treurig dat zulke twistappels in den raad geworpen worden. 't belang der gemeente brengt niet mede, dat er zoo getwist wordt. Daartoe zijn wij niet gekozen en zeker zullen de gemeentebelangen niet gediend worden door zulk een voorstel, dat toch bij nie mand ingang kan vinden." De heer Van der Heijden „mijnheer Hoff mans vindt zeker dat wij met ons zessen gekozen zijn om ons voor 't lapje te laten houden." De heer Hoffmans „evenmin als wij." De heer Van der Heijden „de voorzitter heeft zelf gezegd dat hij mijn voorstel zal in stemming brengen waarom onderwerpt hij zich dan niet aan de meerderheid en doet hij het nu niet?" De heer Hoffmans „het vorig besluit kan niet vernietigd worden dat is genomen en uit gevoerd. Wij weten wel met welk doel het voorstel Van der Heijden gedaan is. Maar zooals de commissaris des konings schrijft'tis een misverstand. Ik zou wel een voorstel willen doenmaar 't zal toch niet aangenomen worden namelijk, dat de officieren hunnen brief introkken. Overal wordt er gelachen en gespot met het geen hier in den raad voorvaltschande is het dat dusdanige zaken moeten worden opgenomen in eene courant die overal in alle koffiehuizen ter lezing ligt." De heer Van der Heijden Nu in particu liere zaken zou er over u ook wel te spotten vallen zoo goed als over mij." De voorzitter„kan de raad besluiten op een salaris van f700 eene oproeping te doen voor een onderwijzer met akte voor Fransch De heer Van der Heijden „mijnheer de voorzitter, wilt gij mijn voorstel in stemming brengen ja of neen Het antwoord van den voorzitter hebben wij niet gehoorddaar zes leden van den raad opstonden en de vergadering verlieten, waardoor deze feitelijk was opgeheven; LI. Donderdag is te Ostende behandeld het afkappen van netten van Scheveningsche schuiten, door Ostendensche visschers. De benadeelde visscher8 legden onder eedc hunne verklaringen af. Er heerschte een rumoerige geest onder de Ostendensche visschers die zeker dezen loop van zaken niet hadden verwacht. De uitspraak is bepaald op aanstaanden Donderdag. De toestand in het bekken van Bergen is sedert den 12 dezer verergerd. Nadat er hier en daar verscheidene mijnwerkers den arbeid hervat hadden hebben 900 man te Couchant de Mons het werk laten varen, en er heerschl onder de werkstakers zekere opgewondenheid. Zij plaatsen zich aan de toegangen der mijnen waar gewerkt wordten dreigen de arbeiders, zoodra deze uit de schachten te voorschijn komen en heffen dan allerlei kreten aan, De gendarmes hebben groote moeite om eene botsing te voor komen en de arbeiders te beschermen tot aan hunne woning waar deze op charivari's onthaald worden en men hun de belofte tracht af te persen, dat zij niet weer aan 't werk zullen gaan. De troepen die voor een paar dagen naar hunne garnizognen terug zouden gekeerd zijn blijven vooralsnog waar zij zijn ter bescherming der rustige werklieden. Volgens een gerucht zouden zelfs de troepen versterkt worden. Donderdag hebben een 2000 werkstakers bij de steenkolenmijnen Vingt-Quatre-Actionste Quaregnon geweld willen plegen maar een peloton van 50 gendarmes heeft hen uiteengejaagd. De Pall Mali verneemt uit geloofwaardige bron, dat de prins van Wales, vóór hij naar Ierland vertrektmet den hertog van Edinburg naar Berlijn zal gaan om den verjaardag van den keizer mede te vieren. De Pall Mali voegt hierbij, dat dit bezoek in de diplomatieke kringen wordt beschouwd als een bewijs, dat de vriendschappe lijke betrekkingen tusschen Engeland en Duitsch- land hersteld zijn. De Parnellisten in liet lagerhnis hebben Volgens een telegram uit Honkong van 13 dezer liehben de Fransche kruisers zich meester gemaakt van de Engelsche 9toomboot Glenboy die eene lading lood aan boord had, welk artikel door Frankrijk als oorlogscontrabande wordt beschouwd. De jury van het departement der Seine heeft uitspraak gedaan in de zaak van den gewezen commissaris van politie Ballerichdie met zijn broeder gewapend naar de bureaux vgn le Cri du Peuple was gegaan om Jules Valles te dooden, en dezen op dat tijdstip daar niet vindende, zijn pistool had afgeschoten op een der andere re dacteuren van het blad. De jury heeft het „niet schuldig" over Ballerich uitgesproken. Een der redacteuren I)uc-Quercy had zich in deze zaak civiele^ partij gesteld. Het hof van assises heeft hem één frank schadevergoeding toegekend. Twee IerenDavies en Morrisseydie verklaard hebben dat het in der tijd door Knubley gegeven verslag van het bij Parijs gehouden „dynamiet-conclave" juist is zijn als fenians of geheime samenzweerders tegen een bevrienden staat in verzekerde bewaring genomen en vervol gens over de grenzen op Belgisch grondgebied, gebracht. Aan Stephens het hoofd der Iersche republikeinen is hetzelfde lot te beurt gevallen. Tot de doorboring van den Simplon is nu vast besloten. Er is daartoe een kapitaal van vier en twintig raillioen gulden bijeengebracht. De tunnel zal 20,000 meter lang worden en dus in uit opzicht de andere groote Alpentunnels overtreffen. Men hoopt in 7 jaren met het groote werk gereed te zijn. Maar dit zal slechts met inspanning vau alle krachten mogelijk wezen. Er is echter vooruitgang op te merken met betrekking tot den tijd waarin dergelijke werken voltooid werden. De Mont-Cenislunnel welke 12,234 meter lang is, kwam in 14 jaren (1857- 1871) gereed; de Gothard-tunnelwelke een lengte van 14,912 meter heeftkwam in 9 jaren (1872 1881) tot stand en de Arlherg-tunnel welke 10,270 meter lang is, werd in 5 jaren (18801884) voltooid. De Mont Cenis-tunnel werd door kalksteen de Gothard-tunnel door graniet en gneiss en de Arlberg-tunnel door leisteen geboord. Bij de firma Cail te Genelle bij Parijs is dezer dagen het grootste kanon der wereld gegoten. Het monster is van staal 12 meters lar.g en draagt 19 kilometers. De kogel weegt 800 kilo. Dit kanon zal op de tentoonstelling te Antwerpen geëxposeerd worden en zal 500.000 francs kosten. Een gemeente-ontvanger te Parijs heeft onlangs uit de gemeentekas 25.000 francs ont vreemd. Hij werd in hechtenis genomen te Toulouse, in het huis zijner moederwaarheen hij gevlucht was. De gevolgen van dezen diefstal door Gaillard gepleegd zijn allerverschrikkelijkst. Zijn moeder en eeu zijner zustersdie bij zijue moeder inwoonde, hebben een einde aan haar leven gemaakt door middel van kolendamp, ten einde de schande niet te overleven. Een andere zuster, die te La Roquette woonde, heeft zich met een scheermes een wonde aan den hals toegebrachtterwijl haar man afwezig was. De schuldige Gaillardweet tot nu toe niets van die droevige gebeurtenissenwaartoe zijn diefstal heeft aanleiding gegeven. een besluit genomen dat het bezoek van den prins van Wales aan Ierland, als ontijdig afkeurt, Zij vermanen net Iersche volk wel alle onbe leefdheid tegenover den prins en de prinses te vermijdenmaar zich op den achtergrond te houden. Het lagerhuis heeft 20,000 p. st. toegestaan voor de familie van generaal Gordon. Een voor Engeland treurig bericht is door een extra-nummer van de Times openbaar ge maakt. Genoemd blad heeft namelijk bericht ontvangen dat Kassala gevallen en het garnizoen vermoord is. Hoewel de regeering nog geene bevestiging van dit bericht had ontvangen, wordt het toch niet ongeloofwaardig geacht. De Engelsche generaal Earle, die onlangs in den slag van Kerbeken sneuvelde, werd neer geveld door het laatste schot van den vijand. Hij had den slag gewonneu en reed met zijn adjudant op de veroverde hoogtentoen zij drie Arabieren ontmoetten die nog achter de verdedigingswerken waren. Twee der mannen gingen op de vluchtmaar de derde bleef staan vuurde op den generaal en deed den overwinnaar levenloos nederstorten. Van de 700G kameelen die voor de En gelsche Nijl—expeditie werden aangeschaft, stierven er 4000 en van de overgeblevene is slechts 1000 stuks bruikbaar. De Nijlbooten zijn thans van groote waarde voor transport op den terug tocht naar Dongola. Generaal Graham isgelijk met weette Suakin aangekomen en het oprukken tegen Osman-Digna zalmeent Daily Newswaar schijnlijk nu eerstdaags plaats hebben. De Ara bieren worden al stouter in hunne kleine nach telijke aanvallen op het kamp der Engelschcn, zoodat het noodig isde schildwachten te ver driedubbelen. Osmau-Digna heeft aan de En- gelschen brieven gezonden waarin hij hun de kenzs geeft om zich te bekeeren of in de zee gejaagd te worden. Het schijnt dat sommige stammen die zich tot nu toe ontijdig of vriendschappelijk jegens Engeland betoond hebben, zich bij Osman-Digna hebben aangesloten. Over liet aantal strijdbare mannenwaarover hij beschikken kan zijn de gevoelens verdeeldsommigen stellen het op 20,000, anderen op 10,000 man. Aan de Standard wordt uit Calcutta den 14 gemeld De Indische regeering zal aan den emir van Afghanistan dadelijk als geschenk een batterij zware kanonnen een batterij berggeschut, 4000 Snidergewcren en 250,000 patronen zenden! De val van Kassala is nog niet officieel bevestigd. De Observer is van oordeel dat, met het oog op den politieken toestand ten opzichte van buitenland en binnenland de Engelsche regee ring geen oorlog kan verklaren, tenzij zij daartoe wordt gedwongen. De oorlogs-correspondent van de Observer deelt mededat de moedir van Dongola, nadat hem de orde van St. George is verleend zich voor de^ sheiks heeft moeten zuiveren van de bezoedeling van het aannemen eener christelijke ridderorde. Te Huil heeft Maandag een hevige brand gewoed die ontstaan is in den oliemolen van Gray. Daar de brandende olie naar alle kanten heenvloeidewaren de vlammen snel verspreid, met het gevolg dat er vele huizen zijn vernield, ook de graanbeurs. De schade wordt op 80,000 pd. st. geschat. In den stedelijken raad te Dublin heeft eene heftige discussie plaats gehad over het aanstaande bezoek van den prins van Wales. Met eene groote meerderheid van stemmen werd besloten, den prins niet te verwelkomen terwijl de raad zich yereenigde met eene motie van Sullivan inhoudende de verklaring, dat het bezoek onge- wenscht is zoolang Ierland door Engeland wordt onderdrukten dat het tevens eene misleiding is omtrent de verhouding tusschen Engeland en Ierland. Onder luide toejuichingen van de na tionalisten verklaarde Sullivan dat de prins van Wales eerst dan in Ierland welkom zou zijn, wanneer hij er kwam om het Iersche parlement te openen.

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 1