Duitschland. Italië. Rusland. Amerika. BINNENLAND. Bij de voortzetting in den rijksdag van de beraadslaging over de stoomvaartlijnen trad Bismarck, tegenover Richter, die alleen de Oost- Aziatische lijn wilde toestaan in t- e scherpe critiek over de houding der vrijzinnige partij in de nationale vraagstukken. De goede verstand houding met Engeland ware volgens hem gemak kelijker ta verkrijgen geweest, wanneer niet Richter door zijne houding in het parlement het stand punt der regeering hadde bemoeielijkt. Wat betreft de opmerkingen, die Windthorst maakte over de oneenigheden met Engelandverwijst Bismarck naar het artikel in de Times en de ver klaringen van Gladstone. Het conflict met En geland is opgelost. Leden van zoodanige fractiën, wier ideaal alleen door een oorlog is te verwe zenlijken moeten niet op onvoorzichtige wijze de betrekkingen met bevriende mogendheden als in gevaar verkeerend aanduiden. De staatssecretaris Stephan trad opnieuw in eene verdediging van het voorstel der regeering. Men schrijft uit Berlijn Ondanks de verontrustende berichten der En- gelsche dagbladen gelooft hier niemand aan de mogelijkheid van een Russisch-Engelsch conflict. De opliet, die van de zaak gemaakt wordt, heeft slechts ten doelom het Russische krediet te benadeelen. De Nordd. Allg. Zeitung laakt ten sterkste de verontrustende taal der Engelsche en Russische perszij betoogt dat Duitschland geen belang heeft bij verwikkelingen tusschen Rusland en Engeland. Toen Dinsdag ochtend ten 7 uur de in de Göbenstraat te Berlijn wonende mevrouw O. zich naar het in den zijvleugel gelegen zolderraam begaf, bemerkte zij tot haar ontsteltenis, dat de eigenares van het huisde weduwe van den ge heimraad Haseop het punt stond zich uit dat raam te werpen. Snel schoot zij toe en greep de zelfmoordenares aan om haar vast te houden. Haar hulpgeschreeuw lokte de overige bewoners om het hoofd uit het raam te steken en deze zagen thans een strijd op leven en dood. Ter wijl mevrouw O. de ongelukkige terugtrok, ver weerde deze zich met de kracht der wanhoop en trachtte haar voornemen uit te voeren. Voor nog andere hulp ter plaatse wasschoten de krachten van mevrouw O. te kort en met een doffen slag viel mevrouw Hase op de binnenplaats nederwaar zij deerlijk verminkt na weinige oogenblikken den geest gaf. De ongelukkige was op het punt een tweede huwelijk aan te gaan met een gevestigd tand meester doch had in den laatsten tijd herhaal delijk blijken van droefgeestigheid gegeven. Van een aanslag in een sneltrein wordt uit Posen melding gemaakt. Dinsdagmorgen^ om 4 uur bevond zich in den sneltrein van Berlijn naar Posen de tooneelspeler A. Paul van het Thalia Theater te Hamburg alleen in een coupé tweede klasse, toen eensklaps tusschen de stations Neu- tomischel en Eichenhorst de deur van den waggon werd geopendwaarna hem een schot in het aangezicht werd gelost. Het slachtoffer van dezen aanslag bezat nog zooveel tegenwoordigheid van geest, dat .hij aan de noodschel trok, waarop de trein onmiddelijk tot staan gebracht werd. De heer Paul werd door het personeel van den trein geheel met bloed bedekt in zijn coupé ge vonden terwijl van den moordenaar geen spoor te vinden was. Met der.zelfden treiu werd de gewonde naar Posen gebracht waar de genees- heeren zijn toestand voor gevaarlijk verklaarden. De heer Paul was op reis naar Moskou waar hij in den Duitschen schouwburg eenige malen als gast zou optreden. Bij het voortgezet debat in den rijksdag over de stoomvaartlijnen, hetwelk acht uren heeft geduurd, is de Australische lijn met 170 tegen 159 stemmen aangenomen. De lijn op Afrika is verworpen. Met 166 tegen 157 stemmen werd een jaarlijksch bedrag van 4 millioen voor de Australische en de Oost-Aziatische lijn vastge steldterwijl ook de zijlijn TriestBrindisi Alexandrië werd aangenomen. Dat de rijksdag nevens de Oost-Aziatische ook de Australische stoomvaartlijn heeft aange nomen is eene groote verrassing. Tot op het laatste oogenblik had men algemeen verwacht, dat er alleen voor de Oost-Aziatische eene meerderheid zou worden verkregen. Veel opzien heeft prins Bismarck Maandag in het debat teweeggebracht door zijne verklaring, dat het hem toescheen alsof er in Engelands, bereidwilligheid tot tegemoetkoming jegens Duitschland weder eene vertraging was gekomen. Zijn verwijt, dat de schuld van Engelands hou ding lag in de oppositie van Windthorst en Richter waardoor het Britsche kabinet op scheuring bij de Duitsche natie hoopte, wordt slechts beschouwd als een parlementaire kunst greep om openbaarheid te kunnen geven aan het politieke feit zelf. In zijn vertoog heeft bij zich overigens in een hoogst gereserveerden trant over Granville's en Gladstone's verklaringen van vriend schap uitgelaten. Telkenmale wanneer hij daarop nederkwam heeft hij slechts hunne betuigingen vermeld, zonder van zijn kant eeüige betuiging van dien aard te doen hooren. Ongeveer twaalf dagen geleden verdween een tienjarige jongen uit de Italiaansche gemeente Sacco, zonder dat het gelukte hem terug te vinden. Twee dagen later ontvingen de ouders een schrij ven waarin hun 5000 lire gevraagd werd, in welk geval het kind teruggegeven zou worden doch de justitie begreepdat dit slechts een middel was om de nasporiDgen op een verkeerden weg te brengendaar de ouders van den knaap niet in een toestand verkeerden om zooveel geld bijeen te brengen. Men stond hier dan ook voor 't geval van een wreede wraakoefening. Een paar dagen geleden is het lijk van het kind in een put gevonden. Verscheiden personen zijn in hechtenis genomen. Omtrent het groote rooversproces te Gir- genti bericht men dat er niet minder dan 190 beschuldigden zijn leden der bende of mede- plichtingen aan hare rooverijen en gruwelen, met te zamen 900 misdrijven van verschillende aard. Vermoedelijk zijn de hoofden der bendewelke over geheel Sicilië hare vertakkingen had nog niet in de handen van het gerecht. Onder de beschuldigden, tot wier verdediging 100 advocaten zijn opgeroepen vindt men ver scheidene mannen van aanzien, burgemeesters en landeigenaars. Als getuigen treden 200 perso nen op. Daar er geen zaal te vinden is, welke al de be trokken personen kan bevatten worden de "zit tingen van het gerecht in de groote kerk van St. Anna gehouden. Het Journal de St. Pétersbourg verklaart niet te kunnen begrijpenhoe de Londensche beurs zoo ontstemd kon zijn na de jongste verklarin gen van den heer Gladstone. 'Van welken aard ook bij tegen elkaar inloopende vorderingen, de moeilijkheden zijn aan de teedere quaestie van grensafscheidiug in verwijderde streken verbonden, zoo duren de onderhandelingen toch voort om met vaste overtuiging en ernstig streven tot eene practischè en duurzame oplossing van het geschil te geraken zoo dat de vrede in giudsche streken en de goede betrekkingen tusschen de beide staten bevestigd worden. De ontstane vrees is slechts verklaarbaar door beursspel. Het Journal de St. Pétersbourg wijst verder ook op de ontstemming der Berlijnsche beurs waar men ongerijmde sprookjeszooals de aan staande blokkade vau de Russische Oostzeehavens door de Engelschcn verhaalde. Volgens een gerucht moet Sir Peter Lumsden te Herat aangekomen zijn waar de Afghaansche overheid met kracht aan het herstel en de uit breiding der versterkingen laat werken. Verscheiden honderdtallen kosakken bevinden zich te Pullikatun de meest zuidelijk gelegen plaats in de nabijheid van Herat, welke door de Russen bezet is. Kleine Russische detachementen hebben de waterbronnen en de wegen tusschen Sarakhs en de rivier de Murghab bezet. Volgens eene dépêche uit La Libertad heeft het Mexicaansch gezantschap bevel gekregen Gu atemala te verlaten en zich te begeven naar San Salvador. De troepen van laatstgenoemden staat worden aan de grens van Guatemala bijeenge trokken. Men gelooft algemeen dat de plannen van Barrios jammerlijk schipbreuk zullen lijden. De houding van Mexico is met de meest oprechte dankbaarheid door de drie bedreigde republieken begroet. Waalwijk, 18 Maart 1885. Verleden Zondag voormiddag is de weleerw. heer ds. W. van Elden door den weleerw. heer ds. Wolterinkvan 's-Gravenmoerbevestigd als predikant bij de Ned. hervormde gemeente alhier. Des namiddags ten 2 ure hield de nieuw be vestigde zijn intrede. Bij de directie van de Noordbrabantsche stoomtramwegmaatschappij bestaat het voornemen, om aan de vergadering van aandeelhouders het plan te onderwerpen de lijn Kaatsheuvel-Ka- pelle op te breken en in de richting van Waalwijk te verleggen. De treinen tusschen Tilburg en Waalwijk en omgekeerd zullen dan alle over Kaatsheuvel loopen. De gemeenteraad van Loonopzand-Kaatsheuvel schonk aan dit plan reeds zijne goedkeuring met algemeene stemmen op eene na. Maandag is men reeds begonnen met de noo- dige opmetingen te doen en hei te doorloopen terrein in teekening te brengen. Gisteren voormiddag is de laatste nagel ge slagen aan de spoorwegbrug in de Baarwijkschen overlaat. Ten einde een bewijs van hoogachting en dankbaarheid te geven aan hunne chefs, hadden de werklieden alles in het werk gesteld om deze bewerking op een feestelijke wijze te doen geschieden. De toegangen tot de brug waren aan weers zijden met vlaggen en toepasselijke opschriften versierd. Op de brug zelve nabij de plaats, waar de laatste bout zou worden ingedreven was een eereboog opgericht, prijkende met de vaderlandsche driekleur bloemen en inscripties, die getuigden tan het warme hart, dat de werk lieden hunnen patroons toedragen. Toen de heer Paul van der Madedie met de uitvoering van het werk belast is met zijne dames en den opzichter, den heer C. N. Smits, aankwam werd hij door het in twee rijen ge schaarde werkend personeel, met den onderbaas, den heer J. van Deutichem aan het hoofd, met een driewerf „hoerah" begroetterwijl de har monie „de Eendracht" van Drunen, die beneden de brug geschaard stond, het Nederlandsch volks lied aanhief en vreugdeschoten knalden. Hierna werden door de heeren Van der Made en Smits twee nagels ingeslagenterwijl- de ploegbazen de nog ontbrekende indrevenom welke eer zij hadden verzocht. Toen dit afgeloopen was nam de heer Smits het woord hij wees er op dat de werklieden er op gestaan hadden den heer Paul van der Made door deze feestelijke ontvangst een bewijs te geven van hunne dankbaarheid en hoogachting, voor de wijzewaarop hij hen gedurende den loop van het werk had behandeld. Voor hen echter, die het genoegen gehad hadden dagelijks met, den heer Van der Made om te gaan was hij geen chef, maar een vriend geweest. Op hen rustte dus meer nog dan op anderen de plichtneen de aangename taak want dankbaarheid, die enkel uit plicht getoond wordt, is geen oprechte dankbaarheid, den heer Van der Made hunne erkentelijkheid te betuigen voor al het goede hun bewezen. Als stoffelijk blijk van hunne sympathie bood spreker den heer Van der Made dezes levensgroot portret aan in crayon-teekening, keurig vervaardigd door den gunstig bekenden Waalwijkschen schilderden heer Th. A. van Delft, wien spreker bij deze mede welverdiende hulde bracht. De heer Paul van der Made verklaarde zich ten zeerste getroffen door de eerdie hem werd aangedaan hij dankte den heer Smitsden heer Van Deutichem en al de werklieden voor den ijver en de trouw, waarmede zij hem bij de uitvoering van het werk hadden ter zijde gestaan. Nadat nog een der oudste werklieden der fabriek den heer Van der Made had toegesproken, wandelde deze met zijn gezelschap over de brug naar den Drunenschen dijk, terwijl de /erklieden onder langs met wapperende vaandels en de harmonie aan het hoofd die vroolijke marschen speelde, insgelijks derwaarts gingen. Aan het uiteinde der brug defileerden de werklieden voor hunnen chef waarmede de feestelijkheid was af geloopen die echter door het personeel den heelen dag werd voortgezet. Onnoodig te zeggen, dat een talrijk publiek tegenwoordig was bij dit ongewone schouwspel, dat door schoon weder begunstigd, in de beste orde afliep. Wij laten hier nog eenige bijzonderheden omtrent deze spoorwegbrug volgen Zij ru3t op 52 pijlers en twee landhoofden en bestaat dus uit 53 spanningen, elk van 16.60 M., zoodat zij geheel lang is 879.80 M. Aan elk der 53 vakken is gebruikt een gewicht van 27.000 kilo ijzerde heele bovenbouw weegt alzoo 1.431.000 kilo. Het werk is aangenomen door de koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam directeuren de heeren E. C. Hudig en J. D. van der Made, voor f 623.000. Met het stellen van den bovenbouw is een aanvang gemaakt den 1 September 1884. Gedurende de uitvoering is er geen enkel ongeluk gebeurdde goede orde die er steeds heerschte, zal hiertoe zeker veel hebben bijge dragen. In eene te Tilburg gehouden vergadering van belangstellenden in de oprichting van een telephoonnet, is door de vroeger benoemde com missie bij monde van den heer Stratereen uitvoerig rapport uitgebrachtnaar aanleiding van de door de commissie ingewonnen inlichtingen omtrent het aanleggen en exploiteercn van een telephoon. De conclusie wasdat met het oog op de voordeelige voorwaarden waarop reeds concessie is aangevraagd het onnoodig geacht wordteene maatschappij tot gemeld doel op te richten. De bekende stijfhoofdige schutter Malleus te Tilburgdie weigerachtig bleefzich eene schutters-unifom aan te schaffen en daarvoor verschillende gevangenisstraffen heeft ondergaan, heeft zich achtereenvolgens bij adressen gewend tot den burgemeestertot den gemeenteraad den commissaris des konings gedep. staten en zells tot den koning, om op kosten der gemeente een schutters-uniform te mogen ontvangen. Het heeft hem echter niet mogen batenen terecht, daar zijn vader een welgesteld landbouwer is. Thans heeft hij, op raad van anderen, zijn vader een proces aangedaan om dezen te dwingen een scnutterspak voor hem aan te koopen. De heer J. E. de Booy te Bredaniet tevreden over het niet-ontvankelijk verklaren zijner reclame door gedeput. staten dezer pro vincie heeft zich tot den minister van binnenl. zaken gewend ten einde diens oordeel over zijn ingediend bezwaarschrift tegen de verkiezing van den heer A. C. J. Smits te vernemen. Zondag ochtend is uit de Zuid-Willems vaart het lijk opgevischt van M. M. Krielen schippersknecht, oud 28 jaren, gewoond hebbende te 's Bosch die sedert Zondag 15 Februari jl. was vermist. Het schijntdat hij van boord der stoomboot, waarop hij werkzaam was, in 't water is gevallen. De boerderij van A Pelien te Eersel is in korten tijd eene prooi der vlammen geworden. Bijna niets is gered. Huis en inboedel waren naar men zegtslechts voor f 1000 verzekerd. Verleden Vrijdag werd door een ingezetene van Sint Maartensdijk verloren eene portefeuille, waarin aanwezig was eenig bankpapier, ter waarde van f160. De eerlijke vinders, twee jeugdige knapen stelden het gevondene den rechtmatigen eigenaar ter handwaarvoor zij als belooning ontvingen eeno berisping voor het doorsnuffelen der portefeuille benevens10 cent voor de eerlijke terugbezorging. Maandag ochtend te 4 uren ontstond er een hevige brand in het magazijn van katoenen stoffen van de heeren Samson te Eibergen en nam zoo snel toe dat spoedig het geheele gebouw was uitgebrand. liet gelukte aan de brandweer het aangreli- zendo woonhuis te behouden. Voor een paar weken kwam een landbouwer in de Haarlemmermeer tot de ontdekkingdat hein eene belangrijke geldsom aan bankbiljetten outvreemd was zonder dat er eenige aanwijzing was op welke wijze en door wien die ontvreem ding geschied was. Ook eene ondervraging van zijn knecht ontstak geen lichtdoch de justitie oordeelde het niet ondienstigdezen nader in het oog fte houden en niet zonder gevolg. Dezer dagen in hechtenis genomen heeft hij tegenover de inmiddels verkregen inlichtingen zijne onschuld niet kunnen volhouden, en is het gebleken dat hij de biljetten in eene flesch ver borgen en deze in het land ergéns begraven had. Men schrijft uit Opijnen In den avond van 9 Maart jl., omstreeks 9 uren wandelden twee personen door den zoo- genaamden Bommelweg om zich naar Opijnen te begeven. Al keuvelend, werden ze beiden plotseling door verbazing aangegrepen daar zij zich eensklaps omringd zagen door een fel licht, terwijl een suisend geluid hun in de ooren klonk; rondziende ontwaarden ze eene vrij lange schitterende streep, die in eene westelijke richting pijlsnel het lucht ruim doorkliefde. Na eenige seconden scheen het hun toe dat het zonderlinge luchtverschijnsel in vonken uit elkander spatteeen oogenblik later was niets meer er van te zien. De lucht was bij die ge legenheid zeer helder. Zondagmorgen in de vroegte is door eene dame op een beer met wien zij in het Hotel de Hollande aan de Hoogstraat te Rotterdam lo geerde een aanslag mei een revolver gepleegd waardoor de heer aan de rechterslaap werd ge wond. Hij is in bedenkelijken toestand naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht, terwijl de dame, die zich na den aanslag met een dolk aan de polsen had verwond door de politie in arrest is genomen. De gewondedie sedert i3 overleden is de Japansche zaakgelastigde T. Sakurada. Omtrent den moord die Zaterdagnacht te Rotterdam plaats had, worden door de N. R. Ct. nog de volgende bijzonderheden medegedeeld De vermoorde is de Japansche zaakgelastigde bij ons hof, de heer T. Sakurada, en de vrouw, die den moord pleegdewas zijne bijzitmet wie hij in het Hotel „de Hollande" zijn intrek genomen genomen had. De moord was blijkbaar te voren beraamd en schijnt te moeten worden toegeschreven aan de verkoelde genegenheid van den heer Sakurada voor de vrouw en zijn voor nemen om de betrekking met haar af te breken. Zaterdag namiddag hebben zij nog te zamen een rijtoer door de stad gemaakt, schijnbaar in de beste verstandhouding. Daar de moord in het midden van den nacht gepleegd werd, terwijl in het hotel alles in rust wasziju de om standigheden die de misdaad vergezelden, niet met juistheid bekend. De verhalen daaromtrent loopen uiteen. De beide personen waren bij hunne komst in het hotel vergezeld van een knaap, naar men zegt een broeder van de jonge viouw. Omtrent de intieme verstandhouding tusschen de daderes en haar slachtoffer, die beiden laatste lijk in Den Haag woonachtig waren deelt het Vaderland de volgende bijzonderheden mede, die evenwel niet in alle deelen overeenstemmen met hetgeen alhier werd verteld. Jeanne, een lief en tot voor korten tijd on schuldig meisje, de dochter van een oppassend werkman te Molenbeek Su. Jean bij Brussel maakte in 'tvorig jaar met den heer Sakurada kennis in de Belgische hoofdstad waar zijn di plomatieke werkzaamheden hem riepen. Hij ivas getroffen door haar schoonheid zij vereerd door de oplettendheid, die de vreemdeling haar bewees. Na eeuigen tijd besloot zij hem te volgen en in December kwam zij te 's-Hage en vestigde zich aan den Kanaalweg. Zij leidde daar een ingetogen leven, ontving geen bezoeken dan die van haar minnaardie in de Javastraat woondeen was hem naar alle getuigenissen trouw. Het meisje had dan ook de innige overtuiging, dat zij eenmaal de echtgenoot van den diplomaat zou worden. Men stelle zich de bittere teleurstelling van het meisje voor, toen zijzeer kort geleden ondekte, dat mee haar was gespeeld, daar haar minnaar gehuwd en vader van een reeds vol wassen zoon was. Van dit oogenblik zon zij op wraak de ver houding werd [gespannen, onhoudbaar. De heer Sakurada dacht er dan ook over haar te verlaten en zijne vrijheid te hernemen. Voor hem was er geen beletselde liaison kon z. i. even gemakkelijk ontknoopt worden als ze was aangevangen. Jeanne echter was niet zoo gemakkelijk „weg te zenden". Reeds Vrijdag had zij voor de woning van den trouwelooze een publiek schan daaltje uitgelokten Zaterdag, toen hij, bevreesd voor nieuwe ontmoetingen zich des middags per Rijnspoor naar Gouda begaf, volgde het meisje hem en wist hem aan 't station te Gouda te vinden. Weldra scheen het dat de vrede weder was gesloten. Althans in blijkbaar goede stem ming reisden zij naar Rotterdam en namen hun intrek in het Hotel „de Hollande". Te Nijmegen ontstond Vrijdagnacht brand in een gebouw aan de In-de-Betouwstraat aldaar in welks benedenverdieping het bureau van den sectie-ingenieur der maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen is gevestigd. De dame van het bovenkwartier en hare dienstmeid konden slechts in gering nachtgewaad door een raam met levensgevaar door agenten van politie die het eerst ter plaatse aanwezig warengered worden. Met behulp van twee slangen der wa—

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2