Nummer 25. Woensdag 25 Maart 1885, 8e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Belgie. De soldaat van de landweer. Frankrijk. Spanje. Engeland. UITGEVER: Waalwijk. Eene Novelle. De Echo van het Zuiden, s ii tol, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maandenƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. mm-m—m»-!■■*■■■ jü—h UI' Advertentiën 1—7 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsin g opgegeven, -worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De koning heeft den Brusselsehen gemeente raad ter overhandiging van het adres betreffende den Congo in audiëntie ontvangen en daarbij de hoop uitgesproken dat Brnssel de zetel zal blijven van den nieuwen slaat. Hij zal van België geen enkel offer vragen de nieuwe staat heeft in zich zeiven voldoende hulpbronnen. De koning hoopte dat België van deze gelegenheid tot het openen van nieuwe debouches gebruik zal maken. Een Belgisch burger die aan het werk van den Congo zijne medewerking verleent, zal zijne nationaliteit niet verliezen. Na de officieele audiëntie, schrijft de Etoile beige waarin de commissie uit de kamer aan den koning het adres van gelukwensching aan geboden had heeft Z. M. de leden dier com missie nog verzekerd, dat door hem geen penning noch één man van het land gevraagd zou worden, er het verzoek bijvoegende dit wel aan hunne ambtgenootsn te willen mededeelen. De koning zou tevens verklaard hebben dat door hem de titel van souverein van den Congo zal worden aangenomen. De werkstakers in de mijndistricten van België houden zich vrij kalm. De heer Volders heeft in een meeting te Jemappes gehouden medegedeeld dat weder J4000 brooden van de Gentsche werklieden onderweg waren. 250 werklieden in de Borinage hebben het werk hervat. Te Renaix is een aanslag gepleegd die zeer verontrustend is. De stad vierde de komst van den nieuwen burgemeester. Eene groote volksmenigte was op de beende optochten en een feestmaal hadden plaats gehad en het feest zou met een vuurwerk voor het stadhuis besloten worden. Dit laatste was nauwelijk begonnen of met vreeselijk geweld sprong het gevaarlijke goed uiteende stukken vlogen overalalle lichten in het stadhuis werden uitgedoofdde ramen waren in gruiseen aantal personen werden gewondeen werkman gedood. De vuurwerk maker beweert, dat er in het geheim dynamiet LXXI. De mannen verlieten de kamer en gingen naar boven. Den uitslag van hun gesprek vernemen wij later en willen intusschen Suze vergezellen. Als bedwelmd ging de vrouw over den vonder, waar zij eens den wanhopigen fabrikant de red dende hand had geboden en naderde waggelend het berkeobosch, dat zij bereikte toen de avond schemering begon in te vallen. De herfstwind schudde de boomen en veroorzaakte een aan houdend geritsel in de verdorrende bladeren. «Zoo Dirk nu maar niet komt dacht zij sidderende. «O Godhoe verschrikkelijk is mijn toestand geworden 1 De gendarme is in het dorp en zal dezen nacht daar blijven.... Dirk is bekend als een wraakgierig mensch.... hij zal woord houden en smaad en schande over mij brengenMen zal de aanklacht dat ik het geld gestolen heb gelooven.... hij laat mij naar de gevangenis voeren.... Ach het ergste heb ik te vreezen. En mijnheer Börner heeft mij een koppelaarster genoemd, terwijl ik hem een grooten dienst bewezen heb.... Ik deug niet meer voor dit levenik heb uitgeleefd en op aarde is geen geluk voor mij meer te verwachten.... de goede God zal zich wel over mijne arme moeder er barmen als ik er niet meer zijn zal.... En nu het is tijdhoog tijd. Ik wil tot mijnen Arnold gaan.... die gelofte heb ik gedaan en ik zal ze volbrengen Zij spoedde zich voort, zoo snel hare beenen haar maar konden dragen. Weldra had zij het berkenbosch verlaten. Daar lag haar huisje zoo aanwezig moet geweest zijn. Hetgeen ook aan een aanslag doet denken is, dat de burgemeester en gemeenteraadsleden den vorigen dag brieven met rouwranden ontvangen hebben waarin zij werden uitgenoodigd tot een «lijkmis voor de overleden bewoners der stad", tegen den volgenden dag. Te Charleroi brak Zaterdag een brand uit ten huize van een bakker. Een aantal helpers snelden toeen om spoediger de brandende bakkerij te bereiken ging men door een belen dend koffiehuis. Daar zakte echter een houten vloer onder hen in zoodat zij op den vier meter daaronder gelegen keldervloer vielen. Twaalf personen werden daarbij gewond waaronder vijf zeer ernstig. De brand die ondertusschen veel erger wa3 geworden werd men met groote moeite meester. De kamer heeft zonder beraadslaging art. 1 bepalende dat de verkiezingen zullen plaats hebben volgens scrutin de liste departementsgewijs, aan genomen. Daar de senaat al de wijzigingen door de kamer in de begrooting voor 1885 gebracht, heeft goedgekeurd is deze definitief aangenomen. Te Niort is overleden de schoenmaker Vivier, oud 78 jaren. Hij was 4 malen getrouwd en had 47 kinderen waarvan ruim 20 in leven zijnde jongste is 3 jaren oud. De kassier van het te Parijs verschijnende dagblad Le National heeft zich uit de voeten gemaakt, een tekort van 30000 francs in zijn kas achterlatende. Te Parijs zijn veertig dieven gepakt zonder Ali-Baba. 't Is in vollen ernst. De politie is door zekere inlichtingen op het spoor gekomen van eene dievenbende van 40 man die in verschillende wijken der hoofdstad in la Villettela Chapelle Montmartre en ook inde voorsteden 's nachts personen op den openbaren weg aanvielen en inbraak pleegden. De in den laatsten tijd herhaalde inbraken in de kerken te Bondy en Vanves waren insgelijks het werk dier booswichten. Een huurkoetsier was den dieven stil en eenzaam. Uit de werkplaats van baas Eckhardt klonken haar de hamerslagen in het oor. Hij had zeker werk, dat spoed vereischte; een doodkist wellichtwelker voltooiing geen uitstel gedoogde. Eene rilling voer Suze door de leden zij dacht aan het lot dat haar on herroepelijk te wachten stond. Toch bemerkte zij nog een vonkje levenslust, zij was immers nog zoo jong en sterk. Daar hoort zij stemmen en het kletteren van een sabel. De doodsangst belemmert hare ademhaling.... Dirk en de gen darme alleen konden nog zoo laat in de nabij heid harer woning zijn. De verschrikkelijke roode wilde dus zijne bedreiging volvoeren hij was gekomenom de aangeklaagde diefegge in hech tenis te nemen. Suze drukte hare handen tegen den angstig golvenden boezem en riep met eene benauwde stem «Vaarwelmoeder vaarwelGod bescher- me u; tot wederziens! Ik ga tót mijn Arnold!" Zij snelde het huisje voorbijwaar baas Eck hardt nog vlijtig arbeidde. De weg liep tusschen doornhagen naar den landweg en zoo naar de rivier. De maan was opgegaan en bescheen het landschap met hare zilveren stralen. De nacht eind was opgestoken, het was koud geworden. En nochtans vloeide het zweet van het voorhoofd der arme weduwehet haar hing verward langs het gloeiende hoofdhaar denkvermogen was geweken, zij hoorde alleen de stemmen der man nen en het rammelen van de sabel. De schande, dat verschrikkelijke spookseldreef haar tot spoed aan, jaagde haar den dood in de armen. Een stofwolk steeg op over den landweg.... eer. witgrauwe wolk omgaf de vluchtelinge, wier blik achter een bloedigen sluier verborgen was. «Nog nietnog nietsteunde zij. «Ik moet voort tot aan de groote brug, daar is de stroom het diepst l Levend zullen zij mij niet in de behulpzaam. Hij reed van de ééne afdeeling der bende naar de andere om boodschappen over te brengen en ook om drie of vier dieven naar de eene of andere wijk te rijden en dadelijk nadat de slag geslagen was ze van daar weg te brengen. Bijna al de leden der bende zijn re cidivisten. De minister van buitenlandsche zaken heeft van 's pausen staatssecretaris Jacobioi eene nota ontvangen waarin het mandement van den bis schop van Plasencia afgekeurd wordt. De minister wenschte die nota openbaar te maken maar het Vaticaan heeft zich hiertegen uitdrukkelijk verklaard gelijk aan den Temps gemeld wordt. In bedoeld mandement werd de staatkunde van het ministerie aangevallen ter zake zijner vriendschappelijke verhouding tot Italië. Ilartington deelde in het lagerhuis een tele gram van Graham aan Wolseley mede, dat Vrijdag verzonden werd. Daarin wordt als uitslag van de tegenwoordige bewegingen van het leger ge noemd de oprichting van een sterke stelling welke het Hasjen-dal beheerscht, de rechterflank en de verbindingslinie der Engelschen bij de weldra le ondernemen bewegingen tegen Tamai beschermt. Een particulier telegram van de N. R. Ct. uit Londen meldt het volgende, onder dagteeke- ning van 21 Maart Alle particuliere berichten uit Soeakin melden, dat gisteren bij Hasjien hevig gevochten is en dat de Arabieren, al werden zij ten slotte ver slagen, aan de Engelschen zware verliezen hebben toegebracht grooter dan uit Graham's berichten blijkt. De Arabieren, 3 a 4000 man sterk spreidden de grootste dapperheid en roekeloosheid ten toonen bewogen zich met wonderbare snelheid verschijnend en verdwijnend met ont zettend vlugge sprongen. Het voornaamste voorval van den dag was de terugtocht der in verwarring geraakte Bengaalsche lansiers. Terwijl zij de Arabieren nazaten keerden deze eensklaps om, gevangenis brengen Met mijn lijk kunnen zij doenwat zij willen.... mijne ziel stijge op tot mijn Arnold.... o, de dood is mij een welkome vriend En als een gejaagd wild ging het voort langs den grooten wegdie stroomwaarts afliep. Weldra was zij aan de brug gekomen. Bene den zich vernam zij het bruisen der watereu, die tegen de groote steenen pilaren braken. De brug lag hoog boven den waterspiegelten gevolge van den lioogen oever. De leuning uit groote balken bestaandewierp donkere schaduwen op den wit bestoven grond. Suze had geen kracht meerde snel afgelegde weg had haar geheel uitgeputna twee schreden op de brug gedaan te hebben viel zij neder. Zij gevoelde een hevige hoofdpijn en hare polsen klopten als hamers. Bewusteloos bleef zij eenige minuten daar ligger.; de koude grond bekoelde haar voorhoofd, waar door haar bewustzijn terugkeerde. Het bruisen van het water trof haar oorhet klonk zoo dof, zoo huiveringwekkend. En eene windvlaag jaagde de dorre bladeren en het zand voor zich uit en vreemde steromen meende zij in dat geritsel te hooren. De arme weduwe beefde als bij een aanval eener hevige koort9. Met moeite richtte zij zich aan de leuning op zij lag op hare knie ën terwijl haar hoofd tegen de zware balken rustte. «Wat moet ik nog op de aarde doen?" fluis terde zij treurig. «Mijn Arnold is dood, ik zelve wordt van diefstal beschuldigd...." Lachende a's eene krankzinnige herhaalde zij alle omstandigheden die haar dwongen een einde aan haar leven te maken hare koortsachtige overspanning verbijsterde hare zinnen en zij zag de doemwaardige misdaad nietdie zij gereed stond te bedrijven om het kostelijkst geschenk der voorzienigheid te vernietigen het leven dat de lansiers geraakten daardoor in verwarring en verschrikten, zoodat zij moesten teruggaan, waarbij zij groote verliezen leden en slechts door do' kloeke houding der garde werden gered. De Arabieren volgden gisteren eene nieuwe taktiek: in kleine afdeelingen van vijftig personen, vielen zij aan maar zij volgden tegen de ruiterij hun oude taktiek gingen op den grond liggen en sneden de paarden in de pooten wanneer deze in hunne nabijheid kwamen. Van daag verwacht men geen gevecht, mrar morgen zal waarschijn lijk een hevige strijd plaats hebben. De ver liezen door de Arabieren gisteren geleden worden op 500 man geschat. De Engelschen ontruimen Korti in 't laatst dezer maand. Ver scheidene stukken, welke hooggeplaatste personen verdacht maken werden onder Zebehr's papieren gevonden. De Observer meent reden te hebben om aan te nemendat er tusschen Frankrijk en China wordt onderhandeld over een dadelijken wapenstilstand, ter verkrijging eener overeenkomst tot definitieve staking der vijandelijkheden. Aan hetzelfde blad wordt onder dagteeke- ning van Zaterdag uit Parijs gemeldGraaf Herbert von Bismarck heeft aan het kabinet te Londen afschrift gegeven van voorstellendoor Rusland aan Duitschland gedaanwaarvan de strekking was dat Duitschland de plannen van Rusland ten opzichte van Afghanislan zou be gunstigen en zonder zich om Engeland te be kommeren zijne koloniale politiek zou kunnen ten uitvoer brengen. Bismarck had hierop een afwijzend antwoord gegeven. Dit heeft eene betere stemming tusschen Berlijn en Lor.den teweeggebracht. Ook te Londen is gebrek aan werk. Een paar dagen geleden ontving lord Salisbury te zijnen huize eene deputatie van verscheidene vereeni- gingen van werklieden, die hem verzoeken kwam door zijn invloed te bewerken dat verscheidene groote werken in de hoofdstad, welke voorgesteld worden om de ellende der werkeloozen te kunnen verzachten uitgevoerd worden. Lord Salisbury erkende dat de toestand ernstig was. en zonder zijne meening aangaande de economische oorzaken der ellende mee le deelenverzekerde hij de deputatie dat hij ten volle symphatiseerde met het lot haar zoo moeielijk gemaakt had. En zij wilde naar gene zijde des grafs, een onweer staanbare macht dreef haar daarheen waar zij haar Arnold hoopte te vinden. «Ik wil eerst bidden fluisterde zij. Bevende vouwde zij hare handen samer. en haar brandend hoofd zonk op hare borst neder. Alles was stil roDdom haarin de hooge top pen der dennendie aan den oever stonden ruischte de wind en beneden haar brak de rivier hare golven tegen den oever. Geen wolkje ver toonde zich aan den hemel en de maan schit terde in al haren glans aan den donkerblauwen hemel. «Arnoldik komfluisterde de biddende. «Waar gij zijtmoet ook ik zijn hier is mijne plaats niet meer. God ziet tot op den bodem van mijn hartHij weet het alleen dat het rein en onschuldig is. Al mogen de menschen mij veroordeelen, voor den eeuwigen rechter moge ik genade vinden. Hermine zal zich over mijne oude schoonmoeder ontfermen, ook zal de hout vester daarin niet achterblijven.... Amen, Amen! ik kom Arnold neem uwe getrouwe echtgenoot tot u!" Zij stond op. Met een verbijsterden blik zag zij om zich heen. Het was haarals draaide alles met haar rond. Hare leden waren als ver lamd. Zij kon de leuning niet beklimmen, eene buitengewone afmatting belette het haar. Zij waggelde verder en verder naar den andereu oever. Zoo bereikte zij het midden der brug. Daar naderde van de overzijde des strooms de gestalte eens mans. Hij scheen grooten haast te hebben en zwaar dreunden zijne schreden op de brug. Hij kwam al nader en nader. Suze deed een schellen gil hooren; zij erkende in die uniform, een gendarme.

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 1