Nummer 26. Zondag 29 Maart 1885. 8e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. Bekendmaking. ANTOON TIELEN De soldaat van de landweer. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. UITGEVER: Waalwijk. Gemeenteraad van Waalwijk. Eene Novelle. De Echo van het Zuiden, lus- i inn Hub, tam, ïiuaii i Oisr Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. De directeur van het postkantoor te Waalwijk maakt bekend datte rekenen van 29 Maart a. 8. de bodeloop RaamsdonksveerWaalwijk die ten 9.15 voorm. van Raamsdonk en ten 5.45 nam van Waalwijk vertrektop de Zou- en erkende Christelijke feestdagen niet uitgevoerd wordt. De bodcloop die te 5.30 voorm. van Raams donk en ten 12,45 nam. van Waalwijk vertrekt, blijft bestaan. De directeur voornoemd, BAGGERMAN. OPENBARE VERGADERING van Dinsdag 24 Maart's av. 6 uur. Tegenwoordig alle leder.. Voorzitter de burgemeester Van der Klokken. De notulen worden voorgelezen. De voorzitter//zijn er heeren, die aanmerking hebben op de notulen De heer Timmermans Wz.„in de notulen is opgenomen eene bijvoeging die in de vorige vergadering door den voorzitter was verlangd dit is_ ten onrechte geschied, daar het door den raad is uitgemaakt dat bet niet zoo was als de voorzitter zeide." De heer Baijens „in de notulen worden de leden opgenoemddie de vergadering hebben verlateD. Er is echter niet in vermeld dat de heer Zijlmans de eerste wasdie opstond en de vergadering verliet." De heer Zijlmans„maar mijnheer Baijens gij vergist u zeer De voorzitter „wat zegt de heer Timmer mans De heer Timmermans Wz.: „dat de bijvoe- ging^ in de voorgelezen notulen, door u verlaDgd, daarin niet te huis hoort." De voorzitter „dit is in de vorige vergade ring goedgekeurddaaraan valt niets meer te veranderen u hadt toen moeten spreken." De heer Timmermans Wz. „Dit is geschied en toen waren juist alle leden het er over eens dat het er niet in moest komen en wel om de eenvoudige reden dat ik de woorden die de LXXII. Zijne moeder verhaalde hem hierop al de berichtendie in het dorp aangaande zijn dood verspreid waren geworden. „En Suze?" „Zij heeft met mij geweend en getreurd." Arnold dacht dat de smart haar tot den stap der vertwijfeling gebracht had waarvan hij haar nauwlijks gered had. En weder trad hij het vertrek binnenom de lijdende te troosten en te kussen. Op hetzelfde oogenblik werd er aan het venster geklopt. Vrouw Peters deed open. „Wie is daar nog zoo laat Arnold, die in de donkere kamer achter het bed zatluisterde aandachtig toe. Suze had zich opgericht en leunde met haar hoofd op hare hand. Zoo kon zij elk woord van het gesprek duidelijk vernemen. „Ik ben hetantwoordde de stern van een man. „Wie dan „Dirk Starke Arnold gevoeldedat zijne vrouw hevig begon te beven. „Wat verlangt gij, Dirk?" vraagde de oude vrouw op vriendelijken toon. „Ik moet uwe schoondochter spreken." „Zoo laat nog wHet is dringend noodzakelijk, ik moet haar spreken. Zij moet te huis zijn, ge zult mij zoo maar niet afschepen." fSuze is ziek." Advertentien 1 7 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regel* groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentien voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van A.dolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. voorzitter pretendeerde dat door mij gezegd zouden zijnniet heb gesproken en daarbij nog, dat hetgeen waarop de voorzitter doelde, niet was geschied in de vergadering, waarover die notulen handelen maar in eene voorafgaar.de." De voorzitter„aan de vorige notulen is niets te veranderen u kunt nu laten opnemen al wat u verkiestmaar dat u de woorden ge sproken hebt, dit staat vast." De heer Van der Heijden: „die woorden zijn gesproken in een voorafgaande vergadering, niet door den heer Timmermans maar door mij." De heer Timmermans Wz.„ik verzoek den secretaris wel nota te nemen van deze verkla ringen." De voorzitter„de vorige vergadering zijn voorgelezen de rapporten van den arr. school opziener en van het hoofd der school alhier omtrent de benoeming van een 2den onderwijzer, B. en YV. hebben toen voorgesteld eene nieuwe oproeping te doen voor een onderwijzer met acte voor Fransch op een salaris van f700. Dit voorstel herhalen zij thans. De heer Van Heijst„ik verkies dat eerst het voorstel van den heer Van der Heijden in stemming worde gebracht." De voorzitter„de vorige vergadering heb ik den heer Van der Heijden herhaaldelijk ge zegd, dat ik zijn voorstel in stemming zou bren gen tegelijk met een brief van den commissaris des koningsdie er betrekking op heeft. Ik herhaal nu dat ik het voorstel staande deze vergadering zal in omvraag brengen maar niet dan nadat de andere door mij aan de orde ge^* stelde zaken zijn afgehandeldmaar daarvan wijk ik niet af. De heer Van Heijst„volgens de goede orde had het voorstel Van der Heijden al lang moeten afgehandeld zijn de andere zaken, wier urgentie de voorzitter thans inroept, waren dan ook al lang afgedaan. Maar u is daartegen, gelijk tegen alles, wat billijk ismaar wij zullen ook niet dulden, dat u de leden van den raad steeds zoo naar uwe willekeur behandelt. De voorzitter „mijnheer Van Heijst dat is een pertinente beschuldiging." De heer Van Heijst: „ja wel, dat is het ook; misschien zelfs vindt u ze wel impertinent." De voorzitter „het voorstel Van der Heij- „Gij liegtik heb haar van daag nog frisch en gezond gezien." „Kom morgen terugDirk." i/Oik laat mij niet langer afwijzen en zal met geweld in huis dringen." Arnold wilde zich verwijderen; Suze hield hem met geweld terug. „Wat verlangt gij toch?" vraagde vrouw Peters beangst. „Zeg maar aan Suzedat ik mijn geld terug moet hebbenkrijg ik het nietdan heeft zij morgen de gendarmes op haar dak. Ik laat mij niet langer om den tuin leidenzij mogewat mij betreft, den houtvester Grasberg huwen Zij loopt toch dagelijks bij hem in en uit." Men kon duidelijk hooren dat Dirk weder dronken was, want zijne spraak vas bezwaard. „Ga maar naar huis, Dirk!" smeekte vrouw Peters. „Ik zal het mijne schoondochter alles zeggen." „Mijn geldof ik sla de ruiten aan stuk Suze klemde zich vast aan haren man die den indringer onder de oogen wilde treden snikkend bad zij hem te blijven. Met hare beide armen hing zij aan zijnen halsen drukte hem onstuiming aan haar hart „Wacht, wacht slechts!" fluisterde zij smeekend. „Gij zult alles vernemen. Nu wordt het mij helder in het hoofdnu kan ik denken." Buiten hoorde men met eene krachtige stem het bevel„Pak je voort deugniet, dronkaard. Nog een woord en gij zult met mijn hartsvanger kennis maken. Pak je wegellendeling „Gij hiermijnheer de houtvester?" stamelde de zoon van den schout. „Lsat mij los, bid ik u Gij worgt mij Men hoorde snelle schreden:-de roode ge hoorzaamde aan het bevelde hartsvanger had hem schrik aangejaagd. „De houtvester komtl" fluisterde Arnold. „Suze den is niet zoo onmisbaar. Daarentegen zijn er zakendie veel meer urgent zijn. Het benoe men van een onderwijzer is urgentook de beslissing omtrent het tractement van burgemees ter en wethouders enz." De heer Van der Heijden „De orde, die u de vorige keer wenschtet te volgen is wel een bewijs hoe urgent de benoeming var. een onder- wijzer door u geacht wordt. Vooreerst had mijn voorstel al twee vergaderingen geleden kunnen zijn afgedaan geweesthet andere was dan van zelf gevolgddaarbij hebt gij in de vorige ver gadering (van 14 Maart) brieven laten voorlezen omtrent de benoeming van een onderwijzerdie u reeds 7 Februari zijne stukken had terugge vraagd. Ik heb eeu briefkaart van dien onder wijzer in mijn zak waaruit dat duidelijk blijkt. Gij hebt dus een kwartier zoek gemaakt met het voorlezen van rapporten omtrekt een onder wijzer, die reeds lang geen sollicitant meer was." De voorzitter: „de teiuggevraagde stukken zijn onmiddellijk gezonden maar ik kon toch niet anders doen dan de ingekomen rapporten laten voorlezen." De heer Van der Heijden „en ons een kwartier lang aan den praat houden De voorzitter „ik kan niet toegeven. Wil de raad besluiten een nieuwe oproeping te doen voor een onderwijzer met aanteekening voor Eransch tegen een salaris ven f700?" De heer.vVan Heijst: „ik niet; ik wil eerst het voorstel Van der Heijden in stemming zien gebracht. De voorzitter gaat altijd dwars tegen ons in wat wij ook willen maar ik ben niet van plau mij daaraan langer te onderwerpen." De voorzitter„Dergelijke gezegden ben ik var. u gewoon ik neem daar geen notitie van; ik blijf echter bij hetgeen ik heb gezegd en ga daar niet af." De heer Quirijns „ik steun het voorstel Van der Heijden." De heer Zijlmans „ik vraag het woord." De heeren Van HeijstVan der Heijden Timmermans Wz.Baijens, Timmermans Van Turenhout en Quirijns staan op en verlaten de vergadering, waardoor deze feitelijk was opge heven. om Gods wilwat is hier gebeurd Wat doet de houtvester zoo laat bij u En het geld waarvan Starke sprakSuzeik bid a in Gods naam „Arnold spreek zelf met den houtvester; hoor zelf van hemwat hij verlangtik zelve kan u niet alles verhalengun mij den tijd om tot mij zelve en tot meerder kalmte te komen.... Ik kan het nog niet geloovengij leeft, gij zijt weder bij mijhoudt mij niet voor lichtzinnig, ik ben steeds uwe getrouwe gade gebleven en wil u volgen tot in den doodhet leven had voor mij geen waarde meer Luisterde deur gaat open spreek met den houtvester die uw oprechte vriend is." Op hetzelfde oogenblik traden de beide man nen het vertrek binnen.)De houtvester van buiten, de landweerman uit de kamer zijner echtgenoot. Frederik Grasberg bleef verstomd staanhij staarde den soldaat aan als ware deze een spook geweest. „Ik ben het zelf, mijnheer!" „Arnold „Als door een wonder gered." „Vriend, geliefde vriend!" Frederik gaf den soldaat van de landweer hartelijk de hand en omhelsde hem daarna on stuimig. „God zij gedanktriep hij onder het storten van tranen „een moedig man is in het leven gespaard „Later zal ik u de geschiedenis mijner redding verhalen die aan het wonderbare grenst." „Waarom hebt gij ons niet geschreven „Het was onmogelijkverzekerde Arnold. „Ach de oorlog is thans niets meer voor mij maar hier mijnheer de houtvester, moeten dingen hebben plaats gehad die mij zouden doen wen- schen aan mijne wonden te zijn bezweken. Laat ons nu van mijne vrouwvan Dirk Starke De werkstaking in de kolenmijnen van Hene gouwen is nu zoo goed als geëindigd. Bijna algemeen is het werk hervat. Nog 3 a, 4000 mannen op verschillende plaatsen volharden in hun verzet, doch waarschijnlijk zullen zij weldra het voorbeeld der anderen volgen. Een telegram van generaal Négrier uit Dong- Dang van 24 dezer meldt dal de Franschen den vorigen dag de eerste linie van het verschanste kamp bij Bang-bo genomen hebben, maar hunne verdere pogingen mislukten den 24sten wegens de overmachtige sterkte des vijands. Ten twee ure had de artillerie gebrek aan ammunitie, zoodat de Franschen het gevecht moesten staken en naar Dong-Dang terugtrokken waar zij te zeven uren aankwamen. Al hunne gekwetsten werden naar Lang-Son gebracht. Het verlies aan dooden en gewonden was 200. Ia antwoord op de vraag van Delafosse over het gevecht bij Dongdang las Eery het telegram voor, dat door Havas werd medegedeeld, zeide dat Dongdang voor Laugson ligt, noemde het onjuist dat Negrier een gedeelte van zijn ge sehut zoude hebben verlorenverzekerde dat versterkingen te Hanoi zijn aangekomen, en uitte de hoop, dat de kamer vertrouwen zou blij ven stellen iu de met roem overladen aanvoer ders. De rechterzijde liet eenige uitroepen hoo ren de linkerzijde juichte. De berichten omtrent het tot stand komsn van den vrede tusschen Frankrijk en China zijn veel gunstiger. Niet alleen dat uit Berlijn het aankuoopen van ernstige onderhandelingen tus schen de Fransche en de Chineesche regeering wordt verzekerd, maar ook de correspondent van de Ind. Beige te Parijs meldtdat markies Tsengdiegelijk men zich herinnert, de voor naamste bewerker van den oorlog is geweest pogingen doet naar Frankrijk terug te keeren om spreken..,., lieve hemelik weet niet, waaraan ik het eerst denken moetSuze wilde zich van de brug in den stroom werpen,.... zij bad mij haar niet voor eene diefegge te houden... builen kennis bracht ik haar naar mijne woningtoen kwam Dirk Starkenu zijt gij hier „En gelukkig dat ik gekomen benwant ik kan u verzekerenwaarde Arnolddat Suze eene voorbeeldige viouw eene engelin in men- schclijke gestalte is. Voor alle daden, die zij uit grootmoedigheid gedaan heeftzendt de voorzienigheid de eenige belooning, die haar ge lukkig maken kan,., den doodgewaanden echt genoot aan wien zij met onveranderlijke trouw gehecht bleef. Ik heb de woorden gehoord waardoor de schelm de brave Suze verdacht heeft willen maken.,... Arnold, ik ben kapitein, en als zoodanig verpand ik mijn woord van eer..." „Genoeg, genoeg!" riep de soldaat van de landweer, zich zelf niet langer meester, uit. „Zoo gij mij zegtdat Suze onschuldig is, dan geloof ik hetwant gij spreekt dan eerstwanneer gij overtuigd zijt Hij snelde naar de kamer om zijne steeds weenende vrouw te omhelzen en te kussen, haar gerust te stellen en te verzekeren dat hij verblind geweest was zoo hij haar een oogenblik ver dacht had. „Zij kalm en bedaardSuzevoegde hij er snikkend bij„ik ben weder hier om u te be schermen 6n te verdedigen en Dirk Starke zal het wetenzoó hij zijne geheime beschuldiging niet weder herroept." De houtvester trad binnen. „Ook ikriep de houtvester„ben gekomen om vrouw Peters gerust te stellen, want morgen ochtend vroeg zal Börner het geld terug betalen; dat zulk eene onuitsprekelijke verwarring heeft te weeg gebracht." (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 1