Spanje. Engeland. Duitschland. Oostenrijk, Italië. Rusland. Amerika. BINNENLAND. UITVOERINGEN, de schikking te trett'en welke hij in het afge- loopen jaar onmogelijk heeft gemaakt. Wanneer markies Tseng tot de vredepartij overgaat, acht men dit wel als een bewijs dat de oorlogspartij te Peking sterk is verminderd. De uiterste linkerzijde in de kamer zal deze week bijeenkomen om te beraadslagen over een voorsteldat Clovis Hugues zal indienen tot het verleenen van amnestie aan alle politieke ge vangenen. Reeds in vroegere jaren kwam Clovis Hugues met dit voorstel voor den daghij meent dit jaar een krachtig argument te vinden ir. de ont hullingen van Andrieux, die aangetoond hebben, hoe de revolutionnaire pogingen vaak door de geheime agenten der regeering gesteund en uit gelokt werden. Clovis Hugues had gewenschtdat Andrieux het eerst in het debat het woord zou voeren. Andrieux heett dit niet willen beloven wel dat hij zich waarschijnlijk in den loop der de batten zou doen hooren. Te Sangatte, in het Fransche departement Nauw van Calais, is een kind van vijf maanden 's nachts in zijn wiegje door ratten aangevallen. Toen de ouders, door het schreeuwen van den kleine ontwaakthem te hulp kwamen zagen zij een ratdie aan den rechterarm van het kind knaagde en een andere die op het gezichtje wilde aanvallen. De ratten gingen toen onmiddellijk op de vlucht maar de kleine is zeer ernstig ge wond. De dagbladen van Valencia zeggen dat te Jativa 22 gevallen van koliek zijn voorgekomen, waarvan 7 doodelijk in 4 dagen. Het gezond heidscomité seint dat het geen cholera is. Te oordeelen naar de onrustbarende geruch ten die uit Londen komen en de bevelen, welke de regeering heeft gegeven tot het ingereedheid brengen van alle aanwezige oorlogschepen, ten einde zoo noodig zoo spoedig mogelijk in zee te kunnen gaan, moet er tusschen Engeland en Rusland ongetwijfeld een nieuw incident zijn voorgevallen. Welk dit incident isweet men niet met zekerheid. Op de beurs te Londen liep het gerucht dat Rusland geweigerd had toe te treden tot het voorstel van lord Granville, i. d. 16 dezer waarop de heer Gladstone dezer dagen in het lagerhuis zinspeeldedoch de Nordische Telegrafen Agentur wederspreekt dit bericht en zegt door Rusland gemachtigd te zijn mede te deelen, dat hei antwoord op het voorstel van lord Granville nog niet is afgezonden. Dit is in elk geval zeker, dat de Engelsche regeering de toekomst niet met gerustheid te gemoet gaat, want behalve bovengemeld bevelheeft zij ook order gegeven, dat alle officieren van de Engel sche troepen in Indië en de inlandsche troepen aldaar, thans met verlof, onder de wapenen moeten komen. Verder is in het lagerhuis is ingekomen eene boodschap der koningin, kennisgevende dat, met 't oog op den tegenwoordigen toestand der staats- aangelcgenheden en op de groote eischen, welke aan de militaire strijdkrachten tot bescherming van 's lands belangen gesteld worden besloten is de reserve en de militie-reserve onder de wa penen te roepen. Een correspondent van de Standard geeft eene beschrijving van het afgrijselijk schouwspel, dat het slagveld van Zondag in den nacht van Zondag op Maandag bij het maanlicht en het electrische licht der schependie in de haven van Soeakim voor anker lagen, opleverde. Het terrein was met dooden en stervenden als bezaaid. Van alle kanten hoorde men de kreten der Soeda- neesche gewonden die Allah aanriepen en het kermen der in het gevecht getroffen kameelen en paarden. Een verpestende stank gaat van de vlakte op. De Engelschen verloren Zondag 700 kameelen en eenige honderden muilezels, in het geheel ruim 20 pCt. van hun lastdieren. Reuters Office heeft eene dépêche ontvan gen uit de zareba op den weg naar Tamai, van den 26sten gedagteekeudmeldende dat een konvooihetwelk den vorigen ochtend van Soe- akin vertrokken is aldaar 's namiddags is aan gekomen. Eene kleine vijandige macht viel het konvooi aan maar werd aan alle zijden afge slagen met een verlies van ongeveer 100 man. De verliezen der Engelschen waren 3 gewonden. Naar verzekerd wordt is te Alderschot en te Woolwich van het ministerie van oorlog bevel ontvangen onmiddellijk 15,000 man uitte rusten om naar Indië gezonden te worden. Graham is met de geheele macht, welke naar Tamai zal voortrukken, Donderdagnamiddag aangekomen in de zareba welke op den weg naar Tamai door generaal Macneill Zondag werd opgericht. Gedurende den marsch der Engelschen van Soeakin deed de vijand een aanval op hun carré, maar werd met groote verliezen afgeslagen. De Engelschen hadden drie gewonden. Gladstone deelde in het lagerhuis mede dat Musurus en Eehmi Donderdag een onderhoud hadden met Granville en in tegenwnordigheid van andere gezanten verklaarden te hopen dat zij binnen acht en veertig uren het bevel zouden ontvangen om de verklaring te onderteekenen. Gladstone betoogde de noodzakelijkheid der con ventie hiermee, dat op 1 April voorschotten van banken vervallen welke tot een bedrag van 13/10 millioen waarschijnlijk niet vernieuwd zullen worden, wanneer het parlement het voorstel niet wil aannemen. Het gouvernement heeft eene bestelling gedaan van ongeveer 10 millioen pond vleesch in blikken uit Chicago. Volgens berichten uit Perzie zijn 4 batal jons Russische troepen met drie batterijen uit Bokhara naar Merw getrokken. De Russische officieren knopen kameelen en paarden in Tur kestan. Troepen uit Bombay zullen in Afgha nistan hunne medewerking verleenen wanneer die verlangd wordt. Woensdag liepen er te Suakin ongegronde ge ruchten volgens welke Osman-Digna zijne on derwerping zou hebben aangeboden. Eene beslis sende actie wordt niet voor Maandag verwacht. Uit Kaapstad wordt van 25 dezer getele grafeerd Gesteund door de goedkeuring van den pro cureur-generaal heeft de gouverneur der Kaap kolonie de intrekking bevolen van de door Warren ingestelde procedure tegen de personen, die we gens het vermoorden van Bethel waren gearres teerd terwijl hij tevens opgekomen is tegen Warren's wijze van handelen in Bechuanenland in het algemeen. Eene naar Bechuanenland ge zonden Engelsche expeditie tot landopmeting is door Boeren gevangen genomen. In geheel Groot-Brittannie, zoo schrijft men uit Londen heeft Zaterdagavond en Zondagmor gen een hevige sneeuwstorm gewoed. In den omtrek van Portsmouth was de storm het hevigst. Alle gemeenschap met het Westen van Engeland was gestremd door het breken van de telegraaf draden. Te Londen begon het 's morgens te 5 uur te sneeuwen en in een paar uren lag de sneeuw hier en daar een halven voet hoog. Reeds te tien uren echter begon het hard te dooien en daar de Londensche wet voorschrijft in somnaige parishes althans dat elk burger her troittoir voor zijn huis moest rein houden waren weldra honderden arme drommels met schop en bezem in den weer om een extra duitje te verdienen. In een minimum van tijd was het tramwegverkeer weer hersteld en in den namiddag was er in heel Londen bijna geen vlokje sneeuw meer te zien. Het arme „verlossingsleger" moest het echter voor dien tijd ontgelden. De Londensche straat jongens hebben dat „leger"toen het uit de kerk kwamonophoudellijk met witte kogels gebombardeerd, den geheelen weg over, ongeveer een Engelsche mijl. Er was overal langs den weg voldoende ammunitie aanwezig, en vooral de arme meisjes kwamen droevig gehavend en druipnathet dooide hard en de sneeuw was dus nat en besliktin de „kazerne" terug. Eene opmerkelijke omstandigheid waarvoor men nog geen verklaring wist te vinden, is dat de meeste openbare klokken te Londen stil ble ven staan. De sneeuw was niet zoo zwaar, dat daardoor de wijzers werden tegengehouden en het vroor ook niet zoo hard dat de olie der uur werken gestremd kon zijn ook bleven zij niet gelijktijdig stilstaan, doch de meeste tusechen7 en 8 uur 's morgens en alle andere voor twaalf uren. Een driehonderdtal broodeloozo arbeiders te Londen gekozen uit de velen, c£e aan de dokken werk kwamen zoeken, maar teleurgesteld moesten wordenzijn Dinsdagmorgen onthaald op een stevig ontbijtin het gebouw der Lon densche Congregational Union. Het werd door baron Ferd. Rotschild bekostigd en bijgewoond door prinses Louise (de markiezin van Lorne) en mevrouw Gladstone. De belangen der werk lieden werden daar in verscheidene toespraken behandeld en een aantal brieven van instemming, o. a. van Gladstone en sir Staffort Northcote werden er voorgelezen. De eerste minister is voornemens een dergelijk ontbijt te geven. Onder de mijnwerkers in South-Yorkshire is een groote algemeene werkstaking op handen. De mijnwerkers weigeren met de tegen 15 April in werking tredende loonsvermindering genoegen te neniea e i aan ruim 20.000 man is te kennen gegeven dat zij dan het werk verlaten moeten. Beide partijen schijnen geneigd tot het laatst vol te houden. Het voeren van processen is in Engeland niet goedkoop. Graaf Durham die onlangs een proces heeft ingesteld ten einde echtscheiding te bekomenwelk proces door hem is verloren heeft aan proceskosten en honoraria voor zijn advocaat 12,000 pd. st. moeten betalen. Verleden week kregen eenige werklieden die des avonds mef den trein van Cork naar Bandon terugkeerden onder weg ic een waggon 3e klasse twist en geraakten spoedig handgemeen. Onder het vechten sprongen twee personen, terwijl de trein in volle vaart was uit den waggon. Den volgenden morgen vond men hunne lijken op den weg liggen. De justitie doet onderzoek of de ongelukkigen uit eigen beweging uit den trein gesprongen of dat zij er uit geduwd zijn. Misbruik van sterken drank was oorzaak van het geschil. Het officieus orgaan van Bismarck de Nord- deutsche Allgem. Zeit. verklaart over de oorlogs berichten uit Engeland met betrekking tot Af ghanistan „Men vergeet dat het zwaartepunt van den toestand niet ligt in de maatregelen, waarvan de Engelsche autoriteiten mededeeling doen om dc publieke opinie te leiden maar in de onderhandelingen van kabinet tot kabinet en datzoo de gang van deze laatste natuur lijkerwijze aan het oog van het publiek ontsnapt, daaruit toch nog niet mag worden opgemaakt dat de uitkomsten van die diplomatieke onder handelingen onbevredigend moaten zijn en dit te minderomdat de jongste authentieke verkla ringen der Engelsche ministers betrekkelijk de Afghaansche quaestie in hoofdzaak aan het op treden van Rusland recht deden wedervaren. De werkelijke toestand stemt in elk geval met het schrikbeeld van een llussisch-Engelsch conflict wegens Afghanistan alles behalve overeen." Men bericht uit Halle dat kapitein Hentsch, die in het proces-Kraszewski wegens hoogverraad tot negen jaren vestingstraf is veroordeeld on verwacht ten gevolge van een beroerte is over leden. Omtrent de verongelukte mijnwerkers in de mijn Camphausen bij Saarbrücken verneemt men nog dat zij die den dood door verstikking gevonden hebben, er uitzagen alsof zij ingeslapen warendaarentegen waren anderen ontzettend verminkt. Ongeveer vijftien lichamen of lichaams- deelen vond men beter niet op klaar lichten dag naar boven te brengen. Het waren de lijken die laatst gevonden zijn en die tengevolge van de groote warmte reeds in vergevorderden staat van ontbinding verkeerden. Men liet de kisten in de mijn neder waarin de lijken gelegd werden om ze des avondstoen het donker wasop te halen. Treurige tooneelen hadden meermalen aan den ingang van de mijn plaats, wanneer het lijk door de nabestaanden werd herkend. Dikwijls was het eenige herkenningsteeken de kleur der kousen of de vorm der schoenen. De wevers aan den beneden-Rijn lijden zeer door de beschermende rechten welke van hunne grondstoffen katoenen garens geheven worden. De Niederrh Weberbund heeft nu een verzoekschrift aan den keizer gerichtwaarin zij Z. M. en zijne regeering smeeken om opheffing van de belemmerende invoerrechten, tot leniging van de steeds toenemende ellende, waarin zij ver- keeren. Dat het publiek door teekenen van goed- of afkeuring de zitting van het huis van afgevaar digden stoort is geen zeldzaamheid. Dit was weder het geval bij de behandeling van het regeerings- voorstel betreffende de goedkeuring van de met de Noorder spoorwegmaatschappij gesloten over eenkomst. Overgaande tot de artikelsgewijze behandeling van het ontwerp klaagde de heer Schönerer over de wijze waarop zijn voorstel behandeld was geworden, dat ten doel had te verklaren dat de Noordbaan den 4 Maart 1886 door den staat zal worden genaasthij beweerde nl. dat het reglement van orde niet is nageleefd. Toen ontstond een verschrikkelijk rumoer op de tweede galerij, waar honderden aanhangers van Schönerer, meerendeels studenten, zich hadden verzameld, die floten sisten, brulden en „foei" riepen, maar daartusschen de kieet „Leve Schö nerer" tallooze malen herhaalden en daarbij zich niet ontzagen op de joden te schelden. De voor zitter, aanvankelijk radeloos, gaf eindelijk, nadat het schandaal eenige minuten had aangehouden, bevel tot het ontruimen van de galerij, en niet dan met veel moeite kon dit bevel uitgevoerd worden. Daarna besloot het huis met 285 tegen 6 stemmen het voorstel Schönerer niet weder in behandeling te nemen maar over te gaan tot de orde van den dag. Het algemeen debat over het ontwerp be treffende de hervorming der magnatentafel is geëindigd. Yan de 315 aanwezige magnaten stemden 234 voor het overgaan tot de behan deling der artikelen. De heer Tisza hield een lange redevoering, welke veel succes had. Aan de aanneming van het ontwerp wordt bijna niet getwijfeld. Uit het nieuwe raadhuis te Weenèn zijn de voornaamste boeken van het bestuur der be lastingen gestoien. Tot nu kwam men noch de daders, noch de boeken zelve op het spoor. Zondagmorgen is te Rome, in tegenwoordig heid van den koning en de koningin, de leden van het vorstelijk huis de ministers en het corps diplomatique, de eerste steen gelegd van het nationale gedenkteeken, dat ter herinnering aan koning Victor Emanuel op het kapitool zal opgericht worden. De feestrede werd door den ministerpresident Depetris uitgesproken, de eerste steen werd door koning Humbert gelegd. De soldaat Constanzo, die onlangs, in woede op een der sergeants ontstoken, eenige zijner makkers gedood en gekwetst heeftis Zaterdag te Yenetie gefusilleerd. Uit Rome wordt aan Reuter's Office ge telegrafeerd, dat het Vaticaan tengevolge van het besluit der Fransche kamers tot schrapping of vermindering van verscheidene credieten op de begrooting van eeredienst, besloten heeft de Fransche regeering in eene nota te doen weten, dat zij het concordaat heeft te handhaven of op te zeggen. Het gerucht, dat aan de Londensche beurs de ronde deed als zoude Rusland's antwoord op het voorstel van lord Granville van den 16n dezer niet bevredigend zijn wordt door het Noordelijk telegraphische agentschap volkomen uit de lucht gegrepen genoemd. De agentuur is gemachtigd mede te deelen dat het antwoord nog niet verzonden is. De president van San Salvador staat op de grens van Guatemala met 10,000 man gereed om Barrios te ontmoeten. Een dépêche uit Panama meldt, dat de hoof den der opstandelingen en vertegenwoordigers der regeering te Panama eene bijeenkomst heb ben gehad en daar besloten eene commissie te benoemen voor het oplossen der bestaande ge schillen. De groote vleesch- en spekpakkers Armour, Plankington Co., te Chicago, ontvingen van de Engelsche regeering opnieuw een bestelling van 400,000 ponden cornedbeef. In het geheel moet die firma drie millioen ponden leveren. Er zijn 20,000 beesten noodig voor de uitgezochte dee len, die geschikt zijn tot het maken van aldus verduurzaamd vleeschmaar de veevoorraad is zoo grootdat er geen rijzing Ju de vleesch- prijzen in Chicago zal ontstaan. WAALWIJK. Zondag 29 Maart 'smiddags, ten 12 ure, zal door de harmonie FEspérance op de harmoniezaal worden uitgevoerd 1 Victoria-marsch Curth. 2 Miirchen aus Schoner ZeitWalzer Faust. 3 Musicalische Blümenlese, potpourri. Thumer. 4 Les Fontainois, marche. Brohm. Y Waalwijk, 28 Maart 1885. Alhier zijn tot de eerste klasse der rijksnor maallessen 6, tot de derde 1 en tot de voor bereidende 5 adspiranten toegelaten. Naar wij vernemen zal over eenige dagen een ontwerp tot heffing van meerdere opcenten op de rijks persoDeele belasting de 2e kamer bereiken. De voordracht tot nadere regeling van den kinderarbeid zal binnenkort worden ingediend. Ook een verbod van veldarbeid voor jeugdige kinderen is daarin opgenomen. De tweede kamer heeft, na bestrijding door de heerer. Van der Feltz en Rutgers, en na ver dediging door de heeren Duyvis, Pompe en Schimmelpenuinck, terwijl de minister verzekerde het amendement te zullen uitvoeren overeenkom stig de toelichting, het amendement om f 25,000 uit te trekken voor de subsidie aan de Ant- werpsche tentoonstelling aangenomen met 47 tegen 27 stemmen. In de tweede kamerbij de algemeene beraadslagingen over het ontwerp tot wijziging van de drankwethebben de heeren Van der Feltz, Van Houten en Clercx die wet afgekeurd als eene noodelooze beperking van de vrijheid, zonder gunstige werkingstrekkende tot ver meerdering van den sluikhandel en leidende tot wetsontduiking. De heer Borgesius daarentegen betoogde de gunstige werking der drankwet en vond krachti- gen steun bij den minister van binuenl. zaken. Paragraaf 2 (overbrenging bij den koning van de machtiging, thans bij de gedeputeerde staten berustende, om overschrijding van het maximum der vergunningen toe te laten), is verworpen met 52 tegen 19 stemmen. De heer De Raus, stationschef te Rozen- daal, is met ingang van 1 Mei e. k. als zoodanig naar Tilburg verplaatst. Door gedeputeerde staten is goedkeuring verleend aan de bestedingsstukken voor den aan leg van cenen kunstweg van den rijksweg Tilburg's Bosch, onder Enschot, tot in de kom der gemeente Oosterwijk. De kosten zijn geraamd op ruim f25,000. De provincie zal voor 60 pet. in de kosten bijdragen. Ten bewijze dat er in de omgeving onzer gemeente soms ook zeer zwaar slachtvee te vinden is, moge dienen, dat door den heer Spoor, slager te Woudrichem, eene koe is aangekocht, geschat op 900 pond schoon, alsmede van den heer H. Van Carapen te Sprang, een os, geschat op ruim 1200 pond schoon. Deze week werd te Breda gevankelijk bin nengebracht uit Vroenhout (gemeente Rozendaal) de landbouwer Br., als verdacht van schuldig te zijn aan het ontstaan van een brand, welke te zijnen huize heeft plaats gehad, en waardoor zijne bouwhoeve geheel werd vernield. Maandagmiddag gaf een jongmensch op zeer onwellevende wijze uiting van zijne verwon dering over het feit, dat in dezen tijd van het jaar eene dame er behagen in kon scheppen met een waaier door Amsterdam te wandelen. Onder den uitroep„och, hoe aardig", gaf hij met zijn parapluie een tik op het voorwerp, dat toen op den grond viel. Dit onaangename geval overkwam der keizerin van Oostenrijk, die natuurlijk niet weiuig schrikte en de ongeroepen censor was de 20jarige Cornelis Hansen, opzichter van de stadsreinigingmateria len. Door de politiebeambten, die in burger- kleeding de keizerin steeds op een afstand volgen, was de bedrijver van de onbehoorlijke en on galante daad spoedig aangehouden, zoodat proces verbaal opgemaakt kon worden. Het bleek naarbij, dat hij de keizerin volstrekt niet gekend had; Zijne methode echter, om tegen al wat vreemd is of iemand niet aanstaat handtastelijkheden te bedrijven, en dat bij voorkeur ten aanzien van vrouwen, is, helaas, aldaar niet onbekend. In dat opzicht geeft het bevrediging dat eindelijk iemand op de daad betrapt werd. Maandag nam een Duitscher, die „voor 't gemak" zonder bagage reisde, in het hotel Adrian te Amsterdam zijn intrek. Zijn zeer bij zondere naam was Meijer.

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2