Nummer 28. Zondag* 5 April 1885. 8 Jaargang. i rr Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BEKENDMAKING, FEUILLETON. ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. De soldaat van de landweer. Spanje. Engeland. JUU, ..miuuivii, XJ UITGEVER: Waalwijk. NATIONALE MILITIE. (7^ DRANKWET. Eene Novelle. De Echo van het Zuiden, I Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1—7 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsin g opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Burgemeester en wethouders der gemeente Waalwijk 5 Gelet hebbende op de artt. 86 en 87 der wet van 19 Augustus 1861, [Staatsblad no 72] en op eene circulaire van den heer militie-commissaris van 10 Februari 1885, brengen ter kennis der belang hebbenden Dat de militieraad tot onderzoek der militie- plichtigen dezer gemeente zal zitting houden te 's Bosch op Dinsdag den 14 April dezes jaars des voormiddags ten HF/a nre. Dat deze tweede zitting van den militieraad bestemd is tot het doen van uitspraak omtrent alle in de eerste zitting van den militieraad niet afgedane zaken en omtrent lien, die als plaats vervanger of nummerverwisselaar wenschen op te treden. Brengen voorts ter kennis der belanghebbenden, dat de bewijzen benoodigd door [hen, die vrij stelling verlangen of als plaatsvervanger of num merverwisselaar wenschen op te treden, ter sec retarie verkrijgbaar zullen zijn op Maandag den 13 April 1885, des voorm. ^van 9 tot 12 uur. En zal deze worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks gebruikelijk is. Waalwijk, 4 April 1885. Burgemeester en wethouders voorn. VAN DER KLOKKEN. De secretaris, F. W. VAN LIEMPT Bij de kamers zal, volgens het Journ. de Liège, terstond na de hervatting der werkzaamheden een wetsontwerp ingediend worden tot machti ging van koning Leopold om den geheel per soonlijken titel „souverein van den Congo-Vrij- staat" aan te nemen. Volgens de grondwet, moet een dergelijk ontwerp twee derden van de stem men in de beide kamers op zich vereenigen. Koning Leopold moet voornemens zijn een leening van 100 millioen francs aan te gaan, ten behoeve der maatschappij tot ontwikkeling van den nieuwen staat. Burgemeester en wethouders van Waalwijk, brengen ter openbare kennisdat zijdie ver langen dat de hun verleende vergunning tot ver koop van sterken drank in het klein, bij het eindigen van het vergunningsjaar zal worden ge acht wederom voor een jaar te zijn verlengd daarvan voor den 15 April a.s. ter secretarie moe ten aangifte doen, teneinde de schatting zoo tijdig kunne plaats hebben, dat de belanghebbende in de gelegenheid is het vergunningsrecht te voldoen voordat de bedoelde termijn verstreken is, Waalwijk, 4 April 1885. Burgemeester en wethouders voornoemd, VAN DER KLOKKEN. De secretaris F. W. VAN LIEMPT. De heer De Freycinet is nog niet gereed met zijn kabinet. Er worden verschillende namen genoemd voor het nieuwe ministerieals de heeren Spulier Sadi-CarnotAllain-Targé, FIo- quetgeneraal BiUot en admiraal Jaurès.^ De grootste moeielijkheid levert echter het vinden van een minister van binnenlandsche zaken op. Men zegt, dat de heer De Freycinet ten slotte besloten is geen der leden van het afgetreden kabinet in het nieuwe ministerie op te nemen. Een belangrijk bericht heeft de heer Ferry uit China ontvangen nl. dat de Chineesche re geering de voorstellen heeft aangenomen door Ferry indertijd met betrekking tot het sluiten van den vrede gedaan. De eenige moeielijkheid bestond nog in het vaststellen van het tijdstip waarop de Chineesche troepen de stellingen zul len verlatenwelke zij thans bezetten. Deze dépêche is van latere dagteekening dan het ge beurde te Langson. De heer Ferry spoedde zich met dit telegram onmiddellijk naar den president der republiek. De Parisde Paix en vele andere bladen spreken tegen dat China de laatste voorstellen van Ferry zou hebben aangenomen. De Justice beschuldigt de opportunisten dat zij de pogin gen van Freycinet om een kabinet te vormen door hunne hooge eischen bemoeielijken. De tt—w— LXXIII. „God in den hemel zij gedanktzij gedankt!" riep Suze. „Nu is mij een last van de ziel af genomen nu eerst kan ik mij in de terugkomst van mijnen Arnold verheugen!" Arnold zeide de houtvester aangedaan, „ik ben zoo laat hier gekomen om uwe Suze gerust te stellen en de groeten van Herminemijne bruid te brengen die over hare vriendin zoo bekommerd ismaar ook gij moet geheel ge rustgesteld zijn,ga dus een eind weegs met mij mede dan zal ik u al die opheldering geven die u noodig is om al wat er geschied is naar waarde te kunnen beoordeelen. Mocht gij echter te vermoeid zijn „Ik kom ik kom 1 moeder Suze spoedig ben ik weder bij u I" Hij ging met den houtvester mede. Nauwlijks was hij vertrokken of Suze trad binnen. De jonge vrouw zag er recht bleek uit, maar hare oogen schitterden van vreugde. „Moeder riep zij „is het dan toch waar?" Bevend zat de moeder op haren stoel. De jonge vrouw wierp zich op de knieën neder, weende en "bad. Lang was het stil in het huisje. „Moeder riep Suze plotseling uit„hebt gij hem ook herkend „Het is mij nog altijdalsof ik droomde..... hoe dikwijls heb ik niet gedroomd dat Arnold was teruggekeerd.... Achen wannen ik ont waakte was de treurige werkelijkheid weder rondom mij,Thans hebt gij zulk eene misleiding niet te vreezen. Arnold is thans hier.... ik heb hem République Franchise verklaart, dat het onmo gelijk is een sterk ministerie te vormen, zonder de groep van de Union répubicaine die zich niet wil laten op zijde schuiven. Het Journal officiel behelst een besluit van 29 Maart waarbij de brigade-generaal Négrier bevordert wordt tot divisie-generaal. Er is een telegram van generaal Brière de l'Isle ontvangen, gedagteekend uit Hanoi 31 Maartinhoudende dat kolonel llerbiger na eene nieuwe ontmoeting met den vijand in den avond van 30 dezer te Dong-Son, den teruchtocht langs den weg tan Kep-Deo-kuang in goede orde voortzette. Brière zal zich weder naar de tweede brigade begeven. De verdediging der rivier Claire en die van Hong-hoa is verzekerd. Eene dépêche van Brière van 1 dezer meldt dat de ontrniming van Langson en Dong- song na Négrier's verwonding te overijld geschied is. De brigade had nog voor 20 dagen leeftocht en ammunitie. Havas maakt een telegram uit Hongkong van Donderdag bekend waarin gemeld wordt dat de Pecadores eilanden den 30sten en 31sten Maart door de Franschen aangevallen en bezet zijn. De Franschen verloren drie man aan dooden en twaalf aan gewonden. Dé Chineezen hadden een verlies van 600 man. De vergadering door eenige radicale of socialistische bladen gehouden om een adres aan de kamer te zenden met dringend verzoek om de troepen uit Tongkin terug te roepen en zich verder om dat land niet te bekommeren (de vergadering werd gepresideerd door een gewezen lid der commune), heeft eene commissie van vijf leden benoemd ter vaststelling van het adres. De stad Parijs bezitvolgens een verslag daaromtrent uitgebracht in haar gemeenteraad een vermogen van 1617 millioen francs, waarvan 1138 millioen in vaste goederen. Hieronder is niet begrepen de waarde der straten en pleinen welke op 3000 millioen francs wordt geschat, noch het aandeel der stad in de gasfabriek en de waterleiding, welke 153 millioen waard zijn en binnen 20 jaren stadseigendom worden. Het raadslid Lamoreuxdie het verslag uit bracht vergeleek deze cijlers met de bezittingen van eenige andere groote steden welke daarbij ver in de minderheid blijven: Ofen-Ppst met 121 Weencn 108 Frankfort a/M 86 millioen francs enz., maar die steden zijn ook niet gezegend met zulk een grooten schuldenlast als Parijs te dragen heeft. thaus lang genoeg beschouwd om nog aan de waarheid te kunnen twijfelen." „Moeder moeder ik zal dus weder gelukkig worden Zij omhelsde hare moeder hartstochtelijk, toen stond zij op en luisterde aan het venstermaar de beide mannen waren reeds zoo ver gegaan dat alleen hunne donkere gestalten zich nog op het grasperk lieten onderscheiden, hetwelk helder door het maanlicht beschenen werd. Frederik Grasberg hield het voor noodig den terugge keerde alles zonder de minste terughouding mede te aeelenwant daardoor alleen konden later misverstand en valsche vermoedens voorkomen worden. Hij verhaalde daarom den loop der omstandigheden, zoo als hij dien van zijne moeder vernomen had. „Heeft Suze dat gedaan?" riep Arnold. „Nu begrijp ik de brave vrouw geheel," ver volgde Frederik met eene stem die van aan doening beefde „mij en Hermineheeft zij eerst dat vreeselijke offer gebracht en daarna wilde zij zich zelve om het leven brengen ten einde met haren man vereenigd te zijn. Dat is de daad eener heldin. Gij hebt u voor mijSuze heeft zich voor mijne bruid opgeofferdMorgen vroeg zal de geleende som terug betaald worden.. Ik heb voor een uur den ouden boekhouder Hessier gesprokendie van een handelsreis is teruggekeerd en geld medegebracht heeft. Bomer weet niet van waar de hulp gekomen is; hij zal en moet het vernemen. En stel u nu de smart en den angst uwer vrouw voorzij heeft de vervolgingen van den roode moeten verduren opdat de fabrikant uitstel van betaling verkrijgen zou. Zonder Suze's hulp ware mijne bruid der vertwijfeling ter prooi geweestwèllicht had ik haar als de echtgenoot van Kohier teruggevonden. Daarom waarde vriend acht en vereer Suze... zij is ons een reddende engel geweest. Vooru, Arnoldis gezorgd heden middag heb ik de aanstelling als opperhoutvester ontvangen ik schenk u eene betrekking, die u in slaat stelt voortaan vrij van zorgen te leven en u schadeloos stelt voor al het leed, dat gij en uwe brave vrouw geleden hebt. Hier is mijne handde hand van uwen kapitein." Arnold kende bijna zich zeiven niet. Toen Frederik hem omarmde ontwaakte hij uit zijne verbijstering en verrassing. „Kapitein gij geeft mij ten tweeden male het leven weder stamelde hijIk heb geen verder bewijs noodig.... Suze is eene brave vrouw en hijdie haar bij u verdacht durft maken zal met mij te doen hebben „Goeden nacht, Arnold!" Frederik had zich reeds eenige schreden verwijderdtoen Arnold Peters nog eens terug keerde. „Kapitein „Wat verlangt gij, mijn vriend „De zwarte brieventasch die zich in uw ransel bevond.... heb ik weten te bewaren en steeds op mijne borst gedragen.... hier is zij Hij had zijne uniform geopend en het boek te voorschijn gebracht. „Den ransel zelf kon ik niet behouden," voegde hij er bij. De kapitein nam de brieventasch en verliet daarop zijn dapperen kameraad die het reeds lang vergeten eigendom zoo zorgvuldig bewaard had. Nu vierde de soldaat van de landweer een wederziendat terecht een wederzien na den dood mocht genoemd worden. „Weet gij nu alles?" vraagde Suze, terwijl zij aan zijn hals hing. „Alles „En zijt gij niet boos op mij Arnold 1" „Gij zijt eene brave vrouw De Marokkijnsche minister van binnenlandsche zaken heeft persoonlijk aan de Spaansche over heid het antwoord van den sultan overhandigd, houdende de verzekering van vriendschap en de belofte dat de schuldigen te Alhucenas zullen worden gestraft. Deze genoegdoening is aange nomen, en de Spaansche vlag werd onder salvo's van de artillerie geheschen. De koning en zijn gezin zullen niet als naar gewoonte tijdens het Paaschfeest de kerken bezoeken. Men beweert namelijk dat er een aanslag tegen 's konings leven ontdekt is, welke aanslag bij het kerkbezoek had moeten volvoerd worden. Er zijn reeds acht personen gevat. Het onderzoek wordt voortgezet. In de Spaansche stad Corcubion is dezer dagen de toren van de groote kerk, door den bliksem getroffen ingestort op en door het dak der kerkwelke vol menschen was. De ont steltenis onder de daar vergaderde nienigte was groot. Allen drongen naar de uitgangenen een aantal menschen werden zoowel in het ge drang als door de neergevallen steenbrokken gedood of gewond. De ambassadeur ontving Donderdag, door een kabinetskoerierhet antwoord der Russische regeering op de dépêche van lord Granville. De Pall Mall Gazette heeft reden om aan te nemen dat het antwoord van Rusland op Engeland's voorstellen van 14 Maart zeer be vredigend is. Rusland stemt in beginsel er in toede zuidelijke grenslijn niet verder dan tot Karez Elles en Chamenibeiden de noordelijke niet verder dan tot Shirtepe en Sarujazi te trekken. „Eerst laat begaven de gelukkige echtgenooten zich ter rustzij hadden elkander zooveel te vertellen." Frederiks terugkeer stelde zijne bezorgde ouders gerust. Hij ffuisterde zijne moeder toe„Ik heb Hermine gesproken ook den boekhouder die morgen aan Suze het geld terug betaalt." Mevrouw Maria sloeg een dankbaren blik ten hemel. Nu begon de nieuwe opperhoutvester het tooneel in het huisje van den soldaat af te schilderen. Vader Grasberg liet van verbazing zijne pijp op den grond vallen en moeder Maria stond als een beeld naast de tafel. „Dat gun ik de goede vrouw fluisterde zij, terwijl zij hare tranen afdroogde. Ja, de voor zienigheid waakt „Ja," herhaalde de opperhoutvester fluisterend, „de voorzienigheid waakt. Zoo ook hoop ik dat de schelmerij van den papierfabrikant spoedig aan het lichi komen zal. Die onzekerheid begin ik moede te worden." Thans werd er weinig acht op dezen vvensch geslagen de terugkeer van den doodgeivaanden krijgsman was het hoofdonderwerp van het ge sprek. Frederik moest meer dan eens verzekeren, dat hij Arnold zelf gezien en gesproken had. „De lijsten der gesneuvelden zeide de oude Grasberg „schijnen zeer onnauwkeurig gehouden te zijn." Niemand was gelukkiger dan mevrouw Gras berg, die de arme Suze het grootste geluk der aarde toewenschte. De opperhoutvester sprak geen woord maar was in zich zeiven gekeerd knorrende sloot hij zich in zijn vertrek op, daar de gedachte aan Börner hem somber gestemd had. Frederik wenkte zijne moeder; zij volgde haren zoon die haar naar zijne kamer geleidde. Hier toonde hij haar de brieventasch, welke Arnold medegebracht had. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 1