"^mnnenland! Duitschland. Italië. Griekenland. Amerika. ""ïïITVOÏ2RÏN G E~N. Eene dépêche van Graham meldtdat de Engelschen den berg Teselahop twee mijlen afstand van Tamai, Donderdag te drie uur in den namiddag zonder slag of stoot bezet hebben. In ministerieele kringen heerscht nu de vaste hoop dat de moeielijkheden in zake Af ghanistan op vredelievende wijze zullen worden opgelost. Men schrijft deze verzoeningsgezinde houding van Rusland toe aan het optreden der Russissche militaire autoriteiten, die zich krachtig tegen eenen oorlog verzettenomdat Rusland niet gereed is. De Standard verneemt uit Rawoel Pindi dat de emir eene groote ondersteuning in geld en troepen eischtvoor het geval dat hij wordt aangevallen. Woensdag vierde de Duitsche rijkskanselier zijn 70sten verjaardag. Reeds in het vroege morgenuur stonden te Berlijn voor het paleis van den prins tal van menschenin de hoop dat de vorst zich aan het venster zou vertoonen. Om 11 uur opende de keizergevolgd door den kroonprins en alle koninklijke prinsen den stoet van hen die don rijkskanselier gingen gelukwenschen. De ont moeting tusschen den keizer en prins Bismarck was zeer treffend. De geheele familie van den rijkskanselier was hierbij tegenwoordig. Tot alle deputaties, die den prins hare opwachting kwamen makenrichtte de jubilaris eenige hartelijke woorden vooral de toespraak van den rector der Berlijnsche universiteitalsmede die van de deputatie uit den bondsraad werd zeer vleiend beantwoord. Hei is nog niet bekend waartoe prins Bis marck het geld zal bestemmen dat hem be halve het kasteel Schönhausen als feestgave is aangeboden. Wellicht zal hij den keizer hierover laten beslissen. De bladen bevatten uitvoerige beschouwingen over het merkwaardige feest, dat de rijkskanselier thans viert. Om zich een denkbeeld te maken van de algemeene deelneming, zij slechts gemeld, dat tot Woensdag voormiddag niet minder dan 1700 telegrammen zijn ontvangen. Ook het aantal geschenken is verbazend groot. Het geschenk van den keizer en al de koninklijke prinsen bestaat in een groote kopie van de schilderij welke de verheffing te Versailles van Wilhelm tot keizer voorstelt. Voor het nationaal huldeblijk had zich een talrijke deputatie aangemeldde aanvoerder sprak prins Bismarck hartelijk toe er. zeide 0. a. „Elzas-Lotharingen is door den rijkskanselier voor Duitschland herwonnenen het is dus niet meer dan billijk dat hem nu in zijn ouderdom het oude stamslot Schönhausen teruggeschonken worde." De rijkskanselier antwoordde glimla chend Ofschoon Schönhausen niet zoo groot als de Elzas is verheug ik er mij in nu ook werkelijk Bismarck-Schönhausen te zijn en het niet alleen meer te heeten." Tot de Duitsche studenten zeide prins Bismarck, dat hij voor de toekomst des rijks steeds de grootste hoop op de jeugd bouwt. Den rijkskanselier is het prachtig uitgevoerd diploma van doctor honoris causa der juridische faculteit te Erlangen aangeboden. Een zonderlinge verwarring is in een gezin te Dnsseldorp ontstaan. Daar werden de moeder en de dochter ongeveer gelijktijdig moeder van een meisje. Voor de aardigheid gaf men aan de kleintjes geheel gelijke kleertjes, en zij werden in dezelfde wieg gelegd. Maar bij het gedurig bewonderen het opnemen en weder neerleggen van de kinderen is men met de zuigelingen in de war geraakten men weet volstrekt niet meer wie van beiden de tante of de nicht is De ongeregeldheden te Bielefeldr.aar aanleiding van de reeds vermelde werkstaking onder de arbeiders der naaimachinefabriek van Koch zijn van zoo ernstigen aard geweest, dat men tot strenge maatregelen0. a. den staat van beleg, de toevlucht moest nemen. Met behulp daarvan is er nu de rust hersteld-. Aanleiding tot de werkstaking gaf het besluit van de bestuurders der fabriek, dat de arbeiders, bij verhooging van hun loon zeiven hunne kleine gereedschappen moeten bekostigen. Het gebeurt dikwijls dat iemand door omkooperij van den krijgstdienst poogt af te komenmaar ook het tegenovergestelde komt somtijds voor. Zoo zal nu eerlang een jonkman te Dusselaorf terecht staan omdat hijna voor den dienst afgekeurd te zijn wegens lichaams gebreken een som gelds zond aan een militair geneeskundige met het doel dezen over te halen hem goed te keuren voor het krijgsmansberoep, waaraan hij zich met alle geweld wilde wijden. Er is te Rome zekere Eelix Albanieen der hoofden van de republikeinsche partij, gevangen genomen. Men heeft te zijnen huize het volle dige materiaal van een geheim gehouden druk kerij gevonden alsmede 2500 exemplaren van eene proclamatie, getiteld „Universeele repu blikeinsche alliantie. Het zijn dezelfde soort van proclamatien die in geheel Italië verspreid werden inzonderheid bij het leger. De politie heeft voorts compromitteereude bescheiden bij Albani gevonden. In het district Mantua en in geheel Ne- der-Lombardije heerscht volgens The Standard, eene opgewondenheid, welke voor gewelddadig heden doet vreezen. Er is groote nood, waarvan de hoofdoorzaak is, dat de opbrengsten van den landbouw te gering zijn voor de behoeften en staatkundig ontevredenen maken gebruik van den toestandom de bevolking op te ruien. Er hadden reeds verscheidene inhechtenisnemingen plaats. Op een gemaskerd bal t dat de hertog van Aosta onlangs te Turin gafwas een der ge- noodigden de markies de Lusignaa als Rigo- letto de hofnar verschenen. Onder zijn narren- pak in zijn bochel, had hij een electrisch toestel, waardoor hij in staat was bij de minste aan raking electrische schokken te geven. En daarmede was hij niet karig. Nu eens reikte hij buigend een dame de handdan weer deelde hij een electrischen schop uit, of hij spiong, wild met de armen zwaaiend onder een troep menschen, natuurlijk tot vermaak van alle aanwezigen. Maar midden onder de vroolijkheid hoorde men Rigoletto op eens angstig „help help \H roepen. Eenige der andere gasten snelden op hem toerukten zijn bochel af, en de markies zonk half dood op den grond. Op onverklaar bare wijze waren de draden van ziju toestel ver ward en hijzelf daardoor aan den electrischen stroom blootgesteld geraakt. Hij werd nagenoeg bewusteloos naar zijn woning gebracht en het duurde eenige dagen voor hij hesteld was. Verleden week is een der voornaamste werken tot droogmaking van het Grieksche meer Kopais ten einde gebracht; het is de 760 meter lange onderaardsche doorgang, die het water van den berg Karditsa naar Paralimni moet voeren en waardoor het meer dezen zomer waarschijnlijk reeds droog zal liggen. Daar echter het Para limni (meer) niet groot genoeg is om al het wa ter dat 's winters van de rotsen vloeit, te ber gen moet men nog een tweeden doorgang boren, waardoor het water van uit dit laatste mcerlje naar zee kan stroomen. Het volgende jaar hoopt men ook hiermede gereed te komen. NEW-YORK1 April. Eene dépêche uit La Libertad meldt, dat Barrios den 20en Maart de stelling der troepen van San Salvador te El- coco heeft aangevallen. De slag die tot het invallen van den nacht voortduurde werd bij zonsopgang hervat. Een hevig gevecht, hetwelk tien uren duurde eindigde met eene volkomen nederlaag der troepen van Guatemala die naar twee kaDten heen op de vlucht werden gejaagd. Volgens het laatst verschenen bulletin was generaal S. Grant stervende. De rebellen hebben weder Panama aange vallen. Na het gevecht werd de telegraaf tus schen Panama en Aspinwal afgesneden. Een telegram uit Libertad meldt, dat generaal Barrios den 30 Maart de troepen van San Salvador bij Ellecco heeft aangevallen. De strijd werd tot den nacht hardnekkig voortgezet en bij het aanbreken van den dag hervat. Na een verbitterden strijd van tien urenwerd de strijdmacht van Guate mala totaal verslagen. Aan beide zijden waren de verliezen zeer groot. Volgens de laatste bul letins is de oud-president Grant steryend. WASHINGTON2 April. In eene gisteren avond gehouden vergadering der ministers met den president is besloten dat de weg tusschen Pa nama en Colon open moet worden gehouden, en datzoo noodigdaarvoor geweld zal worden gebruikt. De regeering zendt schepen ter ver sterking der vloot van Aspinwal nit. MEXICO 2 April. De president heeft aan het congres medegedeeld, dat de oorlog tusschen Mexico en Guatemala op het punt staat van uit te breken. WAALWIJK. Maandag 6 dezer, 's middags 12 ure, door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien in de zaal Musis Sacrum: 1. Wer is unser Man Zöilner. 2. Alleluia de Vliegh. 4. Hollands glorie. Hol. Waalwijk, 4 April 1885. In de N. R. Ct." vau gisteren komt een bericht vour uit onze gemeente, dat over Jt al gemeen den toestand zeer juist schetst. Alleen het. slot is geheel onjuist. Daar toch wordt gezegd „Mocht de burgemeester niet zijn ontslag „vragen, dan zullen de heeren Van der Heijden „en de andere vijf leden van den raad hun „mandaat neerleggen." Op grond van door ons ingewonnen informa- tiëu kunnen wij dit ten stelligste tegenspreken. De zes bedoelde leden denken er in de verste verte niet aan hunnen post te verlaten en voor onwettige handelingen van het hoofd der gemeente te wijken. Integendeelzij zijn meer dan ooit besloten zich met alle hun ten dienste staande middelen te blijven verzetten tegen willekeur van den voorzitter van den gemeente raad en te traehten daaraan paal en perk te stellen. Het leggen der trottoirs in onze gemeente Vordert goed. Ofschoon dit een werk is, waaraan sinds jaren groote behoefte is gevoeld, en iedereen dus blij is, dat het eindelijk tot stand komttoch loopt dit niet zonder moeielijkheden af. De trottoirs, van harde klinkers met hard- steenen banden worden nagenoeg op dezelfde hoogte gelegd, bij de opritten voor de dammen laat men de banden zakken. Nu verkoos een inwoner, behalve bedoelden oprit, nog een ande ren voor een poortje, tusschen het door hens bewoonde huis en dat van zijn buurman. Het gemeentebestuur zag daarvan de nood zakelijkheid niet in waarschijnlijk omdat dat poortje hoogstens groot genoeg is om een hon den- of bokkenwagentje te laten passeeren. Hoe dit zij, er werd gelast den band op de gewone hoogte te leggen. Dit gebeurde dan ook Donderdagnamiddag. Niet zoodra had bedoelde inwoner dit gezien, of hij kwam toeschieten en ging op den band staan. Deze werd eenvoudig met ZEd. er op in de hoogte getild en daarna onderstopt. Inmiddels kwamen op zijn geroep zijne kn<-chts hem te hulp en trachtten den hardsteen te on dergraven om hem te doen zakken. De straat werkers echter gooiden aanhoudend klinkers en keien in de ontstane openingen en stampten den band steeds steviger vasteindelijk dau ook bleef aan hen de victorie en kondeu zij het werk volgens de hun gegeven orders voleindigen. Onnoodig te zeggen dat dit standje een menigte volks gelokt had, en dat deze op verschillende wijzen aan hare gevoelens lucht gaf. De politie, die mede aanwezig was, behoefde gelukkig niet handelend op te treden. In 't belang van een spoedige voltooiing der nieuwe wandelpaden hopen, wij dat het zal blijven bij deze ééne bokkeuwagentjes-quaestie, zooals wij ze door het publiek hoorden qualificeeren. Thans is in druk rondgedeeld het wets ontwerp tot aanvulling van de rijks middelen voor 1885. Het strekt om tijdelijk 10 buitengewone opcenten te heffen op de personeele belasting geraamd op f921,600 en machtiging te geven tot beleening van bewijzen van vlottende schuld tot een bedrag van f 14,400,000. Naar wij vernemenzullen eenige grenar diers worden aangewezen ter bewaking van de Nederlandsche afdeeling op de internationale tentoonstelling te Antwerpen. Donderdag stond voor het gerechtshof te 's Hertogenbosch terecht Johannes Andreas Reijers oud 39 jaren metselaargeboren te Meegcn en wonende te 's Bosch beschuldigd van in den avond te 's Bosch den brand te hebben gesticht in het huis door zijn gezin met andere boven bewoners bewoond waardoor een vertrek van het benedenhuis gedeeltelijk is uitgebrandzulks terwijl zijne vrouw op reis was en hij zich in eene herberg bevond en hij zijne kinderen alleen met een buurmeisje in huis had achtergelaten. Er werden 23 getuigen in deze zaak gehoord. Het openbaar ministerie requireerde schuldig verklaring aan brandstichtingwaardoor men- schenlevens in gevaar konden wordeD gebracht, en veroordeeling te dier zake tot eene tuchthuis straf van vijf jaren. Mr. Bergman droeg de verdediging voor en concludeerde tot vrijspraak van zijn cliënt. De uitspraak is bepaald op 8 dezer. Dienzelfden dag heeft het hof uitspraak gedaan in de zaak van Petrus Hubert O. oud 22 jarendagloonergeboren en laatst wonende te Sittard hem schuldig verklaard aan moedwilligen mauslagvoorafgegaan of gevolgd door diefstal en hebbende gestrekt om den dief stal voor te bereiden gemakkelijk te maken of de ontdekking te voorkomen, en hem veroordeeld tot 18 jaren tuchthuisstrafmet beveldat een extract van dat arrest zal worden aangeslagen te Sittard 's Bosch en Maastricht. Ofschoon de hooihandel in de Langstraat gedurende den afgeloopen winter weinig geani meerd wasis de hooipers van de heeren Oer- lemanste Vrijhoeve-Kapelle, bijna altijd in werking geweest. Genoemde firma heeft daar door verscheideuen arbeiders werk verschaft, en zal dit ook op zekere tijden des jaars te Meppel doen waar zij onlangs ook eene hydraulische hooipers heeft gemaakt. Voor het oogenblik is de handel in leverantie-hooi weder buitengewoon stildoch de voorraad wordt klein. De beste qualiteit kan slechts f28 per 1000 kg. opbrengen. Den 24 Maart II. deed het gerechtshof te 's Bosch uitspraak in de procedure van Jan Driessen arbeider te Lage-Mierde, geïntimeerde (advocaat Mr. L. A. Rits) tegen de gemeente Lage-Mierde appellante (advocaat Mr. E. Van Zinnicq Bergmann) over den in het jaar 1883 in de gemeente Lage-Mierde gevonden schat. Het gerechtshof bevestigde het in die zaak door de arrondissements-rechtbank te 's Bosch gewezen vonnis, met veroordeeling der appellante in de kosten op het hooger beroep gevallen. Bij het gemelde vonnis was aangenomen, dat de gevonden voorwerpen daarstellen een schat in den zin der wet en dat Jan Driessen daarvan als de vinder moet worden aangemerktzoodat hem ingevolge art. 642 B. W. de helft toebe hoort. Omtrent den brand te Amsterdam, waarover wij in ons vorig nummer met enkele woorden spraken vernemen wij nog de volgende bijzon derheden: Het vuur nam een aanvang in het onderhuis van een door acht huisgezinnen bewoond perceel, doordat eene vrouw die pas ontwaakt was, een brandende petroleumlampwelke zij in de hand had liet vallen. Een groote vlam sloeg ijlings in 't rond en deelde zich aan het omringende huisraad mede. De vrouw had juist tijd man en kinderen te roepen en met hen de straat op te gaan. In- tusschen had het vuur zich op verbazingwekkende wijze verspreid en ontwikkelde daarbij een dikken verstikkenden rookdie weldra het geheele huis vervulde. Niet al te vlug werd de brandweer gealarmeeerd, maar weldra toch was de stoomspuit uit de Katlenbnrgcrsfraat aanwezig, die het vuur met alle macht begon te bekampen. Zij werd gevolgd door twee andere stoomspuiten enkele hand spuiten en de Jan van der Heide. Enkele huisg.-zinnen waren middelerwijl gered. Niet alzoo dat van den scheepstimmerman Schip pers op de tweede verdiepingeen huisgezin met vijf kinderen dat naar het scheen geen uitweg meer wist, en waarvan de kinderen weldra bedwelmd waren. De moeder, meer dood dan levend van schrik was machteloos een hand ter hulp harer lievelingen uit te reiken maar de vader, den dood niet ontziende, wist met verachting van eigen leven, een zijner kinderen nog te redden een kreupel jongetje, dat hij door het venster den buren overreikte. Een tweede kind wilde hij op dezelfde wijze reddendoch de droogstokkenwaarop hij steunde, braken en de kleine vond zijn dood. Met veel moeite gelukte het der brandweer nog vier personen over de belendende huizen te reddenmaar op de derde verdieping, waar een oude man en vrouw de familie Van de Wall met zoon en dochter woonden was de rook even dik, zoodat de 70-jarige vrouw Van de Wall door verstikking om het leven kwam. Men stelle zich dien toestand voor. Die on gelukkige vader en moederdie op eens door zulk een ramp vier hunner kinderenwaarbij een lief eenig meisjeverliezen de oude Van de Walldie zijne vrouw op zoo schrikbaiende wijze verliest. Hij zelf werd ernstigbij de reddingdoor nedervallend glas gewond. Hij is in het gasthuis opgenomen evenals vrouw Schippers, die bijua krankzinnig van smart is. De vijf lijken werden overgebracht naar de tegenoverliggende werf van den heer Broerse. Zij zijn geheel ongeschonden. Ongeveer 61/* uur was de brandweerdie als altijd ferm optrad en zooals gezegd nog de voldoening had vier menschen van een schijnbaar zekeren dood te redden den brand geheel mees ter. Het perceel lijkt van voren slechts voor de helft uitgebrand. Het is een pas gebouwd huis van vier verdiepingen met slechts een gemeen schappelijke trapdie geheel verkoold is. De ingestorte pakhuizen in het entrepot dok te Amsterdam zijn met de bijgebouwen door de bouwcommissie, in tegenwoordigheid van den heer burgemeester en hoofdcomm. van politie, geïnspecteerd. De beide aangrenzende pakhui zen No. 5 en 8 (Amersfoort en Brussel) zijn reeds afgekeurd; de volgende No. 4 en 9 (Arnhem en Brugge) worden ook ledig gemaakt. In hoever het noodig isdat nog meer ge bouwen moeten worden afgebroken zal blijken, wanneer de toestand meer bloot komt. Aanvan kelijk zijn de bijgebouwen reeds van binnen sterk geschoord en met stevige kroonbalken bevestigd, zoodal er geen dadelijk gevaar meer bestaat. De beruchte diefdie een tijd lang zijn werk er van maaktete Zundert en omstreken 's nachts geheele kippenhokken leeg te stelen, is eindelijk in de val geloopen, toen hij bij een heer te Ginneken 5 kippen had verkocht,die hij 'snachts bij eene iveduwe had ontvreemd. De maréchaus sees waren hem spoedig op het spoor en be trapten hem te Ginneken. Zijn ontkennen baatte niet, zoodat hij voorloopig achter slot is gezet. Een grenadier te 's-Gravenhage, die voor loopig in arrest wasin afwachting dat hij voor den krijgsraad zou terechtstaan, heeft des nachts zeer handig de sluiting zijner arrestkamer (een cachotwaarvoor men het niet noodig acht een schildwacht te plaatsen) weten te verbreken, en heeft de kazerne, waarschijnlijk door overklim- ming verlaten. De sergeant der wachttoevallig juist degeen, op wiens aanklacht hij werd gear resteerd stond niet weinig verwonderd, toen hij in plaats van den schuldige een beleefd schrif telijk vaarwel van dezen vond waarbij teven* nog het verzoek gevoegd was om ook den ser geant-majoor te groeten In den toestand van den jager, die eenige dagen geleden in den Haag door een voorbijgan ger met een mes in de borst werd verwond omdat hij een meisje wilde omhelzen, heeft zich eene aanmerkelijke verandering ten goede geopen baard. Woensdag ontstond er in de eikenbosschen van baron van B. te Dorenweerd een geweldige brand waardoor eene groote uitgestrektheid eene prooi der vlammen is geworden. Daar het op den dag plaats had, waren er spoedig eene groote menigte menschen op de plaats des onheils aan wezig en met vereende krachten gelukte het den brand meester te worden. Men vermoedt dat deze brand is aangestoken. De politie doet onderzoek, Op de stoomtramlijn LeidschendamVoor burg heeft Zondagmiddag, aan de Halte Voorburg, een treffend ongeval plaats gehad. De heer J. C. Van der Heijden deurwaarder bij de arr. rechtbank te 's Hage was uit de tram gestapt en liep achter den trein om, ten einde zoo den straatweg naar Rijswijk te bereiken. Dit nu streed tegen de bepaling die verbiedt om achter de wagens om te loopen daar de tram onmid dellijk nadat de passagiers zijn uitgestapt achter waarts moet manoeuvreeren. Het gevolg was dan ookdat de heer v. d. H. door de achter- uitsioomcnde tram werd omgeworpen en een der wielen hem over het lichaam ging. De gekwetste is aan de bekomen kneuzingen overleden. De heer Van der Heijden was bijna 45 jaren met ijver en trouw aan de griffie der rechtbank ie 's Hage werkzaam en daarvan een groot aantal jaren als deurwaarder. Hij genoot in die be trekking veler vertrouwen en gaf steeds blijk volkomen met de praktijk op de hoogte te zijn.

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2