Nummer 29. Donderdag 9 April 1885 8e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BEKENDMAKING. FEUILLETON. ANTOON TIELEN, De soldaat van de landweer. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. y) UITGEVER: Waalwijk. NATIONALE MILITIE. DRANKWET. Eene Novelle. Ni De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Ad verten tiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentien voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Burgemeester en wethouders der gemeente Waalwijk Gelet hebbende op de artt. 86 en 87 der wet van 19 Augustus 1861, [Staatsblad no 72] en op eene circulaire van den heer militie-commissaris van 10 Februari 1885, brengen ter kennis der belang hebbenden Dat de militieraad tot onderzoek der militie- plichtigen dezer gemeente zal zitting houden te 's Bosch op Dinsdag den 14 April dezes jaars des voormiddags ten 10l/s ure. Dat deze tweede zitting van den militieraad bestemd is tot het doen van uitspraak omtrent alle in de eerste zitting van den militieraad niet afgedane zaken en omtrent hen, die als plaats vervanger of nummerverwisselaar wenschen op te treden. Brengen voorts ter kennis der belanghebbenden, dat de bewijzen benoodigd door then, die vrij stelling verlangen of als plaatsvervanger of num merverwisselaar wenschen op te treden, ter se cretarie verkrijgbaar zullen zijn op Maandag den 13 April 1885, des voorm. ;van 9 tot 12 uur. En zal deze worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks gebruikelijk is. Waalwijk, 4 April 1885. Burgemeester en wethouders voorn. VAN DER KLOKKEN. De secretaris, P. W. VAN LIEMPT Burgemeester en wethouders van Waalwijk, brengen ter openbare kennisdat zijdie ver langen dat de hun verleende vergunning tot ver koop van sterken drank in het klein, bij het eindigen van het vergunningsjaar zal worden ge acht wederom voor een jaar te zijn verlengd, daarvan voor den 15 April a.s. ter secretarie moe ten aangifte doen, teneinde de schatting zoo tijdig kunne plaats hebben, dat de belanghebbende in de gelegenheid is het vergunningsrecht te voldoen voordat de bedoelde termijn verstreken is, Waalwijk, 4 April 1885. Burgemeester en wethouders voornoemd, VAN DER KLOKKEN. De secretaris F. W. VAN LIEMPT. LXXIII. «Het is dezelfdevoegde hij er bij, «die de stervende huzaar mij ter hand gesteld heeft. Ik heb hem beloofd haar ongeopend mijn vader ter hand te stellen. Raad mij numoeder wat moet ik doen Vader is immers nog in eene stemmingdie het noodzakelijk maakt voorzichtig met hem te werk te gaan 1" «Gij hebt gelijkmijn zoonzoo wij niet wetenwat wij hem gevenis het beterhet niet te doen. Ik zou voorstellen eerst de brie- ventasch te openen." «Ik kan en mag het niet doeneene belofte houdt mij gebondenhernam Frederik. «Dat is zoo maar uw vader is u nader dan een vreemdeling. Ik duld het niet dat uw vader dit boek onvoorwaardelijk in handen krijgt. Zijn gemoed is reeds genoeg gedrukt'tis waar, de inhoud van deze brieventasch kan eene aan gename tijding bevattenin dat geval zou ik voor eene onmiddellijke terhandstelling zijn." Frederik had eenige oogenblikken nagedacht de nieuwsgierigheid kwelde hem tochom het raadsel opgelost te zien. «Mijn vaderzeide hijgaat onder een geheim gedrukteen geheim dat van vroegere dagen dagteekentmisschien vinden wij hierin de oplossingmoederdoe gij de portefeuille openhet is wel Jeene drogreden maar ik mag mijn woord niet brekenal heb ik het ook in een oogenblik van de hoogste opgewondenheid gegeven." Het boek droeg allo sporen van de ongemakken, die Arnold had moeten doorstaan; hel was morsig en ineengedruktmaar ongeopend j de band zat Een nader bericht uit Charleroi meldtdat het geene ontploffing geweest iswelke te Mar- cinelle aan 18 mijnwerkers het leven gekost heeftmaar eene plotselinge uitstrooming van inijngaswaardoor zij gestikt zijn. Materieele schade is er dan ook volstrekt niet. De slacht offers zijn 10 gehuwde en 6 ongehuwde mannen, een meisje van 18 en een van 15 jaar. Ondanks de tegenspraak der bladendie het afgetreden kabinet vijandig gezind zijn, bevat 'tveelbesproken bericht van de Paris, betreffende het aannemen der door Ferry gestelde voorwaar den door Chinaveel waarheid. Alleen is het gewicht van het bericht te overdreven voorge steld. Niet een vredesverdrag, maar een grond slag voor de onderhandelingen is aangenomen. Op de volgende wijze heeft volgens het Jour nal des Debats de zaak zich toegedragen: De heer Hart directeur van de in- en uit gaande rechten in China, had een agent te Parijs, die vóór ruim veertien dagen met den heer Ferry eene bijeenkomst had waarin hij hem als zijne overtuiging te kennen gaf, dat de Chineesche regeering bereid zou worden bevonden over den vrede te onderhandelen indien men haar geen te harde voorwaarden stelde. De heer Ferry antwoordde dat indien de heer Hart van den Tschur.g-li-Yamen volmacht kreeg om vredes voorstellen te doen hijFerry van zijn kant den gezant Patenotre zou gelasten de voorstellen aan te hooren en daarover te beraadslagen. De heer Hart nu zou bedoelde volmacht gekregen hebben en deze vroeg daarop den heer Patenotre, op welke voorwaarden Frankrijk geneigd zou zijn vrede te sluiten. De voorwaarden werden nu naar Pekin gete- legrapheerd en de Tschung-li-Yamen zou ze in beginsel aangenomen hebben onder voorbehoud van eenige punten. Het zijn deze berichten welke ter kennis van den heer Jules Ferry kwa men en door hem onmiddelijk aan het Elysée nog op dezelfde wijze om het leder gewikkeld. Mevrouw Maria maakte het met behulp van een mes los. Het eerst ontdekte men een kaartje waarop de naam stond «Alfred Kohier." Mevrouw Grasberg la3 dien overluid. «De neef van den ambtman riep Frederik. «Deze (moet een zeer liederlijk mensch zijn een avonturierdie de eene schurkenstreek over de andere bedreven heeft. «Ik heb hem jaren geleden eens gezien. Doch laat ons verder gaanhier ligt een papier." De oude dame opende het. «Lees dit mijn zoon, mijne oogen zijn reeds te zwak. Frederik nam het papier en las: Inliggend papier heb ik mijn neef, den ambtman Kohier ontstolenmij baat hei nietsdoch wel de daarbij betrokkene partijen. Ik zend het u terug met het verzoekmij daarentegen eenigen onderstand toe te zendendien ik in mijnen neteligen toestand dringend behoef. Kohier heeft mij aan de diepste ellende prijs gegeven. Maak gijmijheer Grasberggebruik van het papier en roep den hebzuchtigen ambtman om rekenschap te doen, de kerel is immer een schurk geweest. Mij adres (is A. Kohier, Weenen Rstraat, no. 10. «Moedermij gaat een licht opriep Fre derik. «Lees het stuk zelf, mijn zoon 1!" De moeder had het document uit de brieven tasch genomen en gaf het hem over. Het was een stevigvast toegevouwen papierdat op de vouwen reeds eenigzins doorgesleten was. Erederik moest het voorzichtig openen. Zijn verlangen om den inhoud te kennen was zoo grootdat hij de regels als met zijne blikken verslond. «Wat is dat? wat is dat?" monpelde hij. «Nu?" «Thans begrijp ik de reden der vijandschap werden medegedeeld. Het betreft hier dus slechts voorloopige onderhandelingen, voegt het Journal des Débats er bij, en wij weten ook niet of het hof van Pekin onderricht was van de gebeurte nissen in Tonkin, op het oogenblik dat hot ge neigd scheen om met Frankrijk in nieuwe gedachtenwisseling te treden. Kolonel Herbingerdie het bevel voerde over de Fransche troepen te Langson toen ge neraal Nógrier was gewond, zal zich waarschijn lijk voor den krijgsraad te verantwoorden hebben wegens zijne te vroege ontruiming van Langson. De Temps verneemt althansdat generaal Brière de l'Isle aan den minister van oorlog hiertoe verlof heeft gevraagd. De heer Brisson heeft op zich genomeu een kabinet samen te stellen. Volgens een ge rucht zou het eene combinatie Brisson-Freycinet zijn. In den senaat heeft de voorzitter aan de leden medegedeeld dat hij uit zeer vertrouwbare bron heeft vernomen dat het nieuwe kabinet gevormd is en dat de benoeming in het Journal officiel bekend zal worden gemaakt. Iu den senaat vroeg d'Audiffret Pasquier verlof om eene interpellatie tot de regeering te richten over Tonkin en de jongste depêches, die de strekking hadden een blaam te leggen op de houding der generaals. De minister van oorlog Lewall antwoordde dat hij geen inter pellatie kon aannemen omdat het noodzakelijk was vooraf zijne ambtgenooten te raadplegen. Had hij Maandag in de kamer kunnen spreken, dan zou hij het land hebben gerustgesteld en misverstand kunnen voorkomen. In eiken oorlog wisselen voor- en tegenspoed elkander af. Wij hebben eene nederlaag geleden maar deze was niet van dien aarddat zij de natie behoeft te verontrusten. De nederlaag kan hersteld worden, en er worden daartoe maatregelen genomen. De senaat bepaalde dat de beraadslaging over de interpellatie Maandag zal plaats hebben. De kardinaal-aartsbisschop van Parijs msgr. Guibert is gevaarlijk ziek. Doch volgens de jongste berichten was er eenige beterschap in zijn toestand merkbaar. De prelaat is 83 jaar oud. 1^—WP—WM» dis Kohier met zoo veel zorg tusschen de beide buren heeft weten aan te stoken." «Spreek duidelijkFrederik." «De houtvester las het stuk nog eens over. «Oriep hijde samenhang is niet moeilijk te radenhet voorwerp van den twist is de steengroeve." «Mijn God «Deze behoorde weleer aan den staat..." «Dat weet ik?" «Mijn vader heeft weten te bewerken dat Börnerde immer speculeerende Börnerde groeve kon koopen deze wilde ze exploiteeren." «Verderverder riep zijne moeder in ge spannen verwachting. «Kohier was toen voor de fabrikant het goed overnam thesaurier in het houtvestersambt; hem moesten dus de kooppenningen ten bedrage van drie duizend thaler worden uitbetaald. Börner betaalde ze aan vader en deze gaf het geld aan den thesaurieren dit stuk is de quitantie, door den thesaurier zelf geteekend." «Ik begrijp den samenhang nog niet geheel." «Oik druk ook slechts mijne vermoedens uit; maar morgen zal alles aan het licht komen. Dat Kohier bedrog gepleegd hadhiervan waren moeder en zoon vast van overtuigd. Met behulp van dit stuk meenden zijzou spoedig al het donkere opklaren. Men besloot voorloopig den ouden man de ontdekking te verzwijgen opdat deze in zijn toorn niet te snel te werk gaan mocht. Hoe was echter Alfred Kohier, de liederlijke neef, in het bezit van deze quitantie gekomen en hoe had hij het belang daarvan voor de beide partijen kunnen vermoeden Dat de toezending deels uit wraakzucht voortsproot was buiten allen twijfel. De verarmde avonturier wilde er echter ook voordeel van trekken. Moeder en zoon gingen beiden naar hunne slaapkamer. Er is een telegram van generaal Brière de l'Isle van 1 April uit Hanoi aan den minister van oorlog bekend gemaaktwaarin hij bericht dat de Franschen Lang-Son met overhaasting ontruimd schijnen te hebben vooral nadat zij met goed gevolg een tegen-aauval hadden gedaau zonder merkelijk verlies. De troepen waren nog voor twintig dagen van levensmiddelen en am munitie voorzien zoodat zij de convooiendie op weg waren en aangekondigdkonden af wachten. Evenmin geeft Bricre de l'Isle verder te kennenis de ontruiming van Dong-Son verklaarbaar. Tot dusver schijnen de Chineezen enkel hunne oude stellingen noordelijk van Deo- Kuang en van Deo-Van te willen bezetten. Ten slotte wordt gezegd, dat kolonel Desbordes hel bevel over de brigade te Chu aanvaard heeft. Dit leidt tot de gedachtedat kolonel Her binger voorloopig het kommandement heeft moeten neerleggen. Over het geheel beschouwen de Fransche bladen deze berichten na de eerste zoo verontrustende dépêche van generaal Brière omtrent het gevecht bij Lang-Son, geheel bevredigend. De Liberté geeft de volgende beschrijving van de opgewondenheid te Parijs, na het bekend worden van de nederlagen in Tonkin. «Sedert het plebiscite en de eerste woelingen, welke den val van het keizerrijk vooratgingen hebben de Parijzenaars zich niet met zooveel ijver om de dagblad-kiosken verdrongen. Men rukte elkander letterlijk de bladen uit de handen, en velen die geen courant kouden koopen schaarden zich rondom een of ander welwillend heerom hem het nieuws te hooren voorlezen. Sommige bladen werden voor fr. 1,50 per nummer verk ocht, Iets dergelijks heeft zich niet voorgedaan sedert 1855 toen, bij het valsche bericht der inneming van Malakoffde couranten er waren toen wel is waar minder dan nu met 6 francs per nummer betaald werden." Te Chalons aan de Marne is een dame Mme. Muironin haar slaap overvallen en doodgeschoten door haar huisknechtwien zij den dienst had opgezegd en die zich daarover wilde wreken. De man schoot onmiddellijk na zijn slachtoffer zichzelven dood. SLOT. Den volgenden morgen was Frederik reeds vroeg gekleed. De opperhoutvesterdie binnen weinige dagen zijn post aan zijn zoon overdragen zouwas zeer ontevredende verandering waarnaar hij zoo lang had gestreefd, scheen hem weinig genoegen te geven. Hij zat, in gedachten verzonken zijne pijp aan de ontbijttafel te rooken en nam aan het drukke gesprek van moeder en zoon niet het minste deel. Toen de klok acht uur geslagen had verliet Frederik de ouderlijke woninghij zat ta paard en droeg de uniform van opperhoutvester. De beide ordeteekenen, die hij in den veldtocht had verworvenprijkten op zijne borst. Hij hield stil voor de woning van Arnold. De soldaat der landweer verscheen op den drempel; Suze stond achter hem. «Arnold gij moet u nog niet vertoonen!" riep de ruiter. «Zeer goed kapitein 1" «Rust van daag van de reis uit en laat het slechts aan mij over de aangelegenheden uwer brave vrouw in orde te brengen." Nadat hij den teruggekeerden soldaat vriend schappelijk de hand had gedrukt, reed hij verder. Reeds tien minuten later kwam hij het voorplein der fabriek op. Hermine zag hem uit het venster toen hij aankwam en groette hem van verre. Zonder zich te laten aandienentrad hij het kantoor binnen waar Börner en Hessier beiden zaten te werken. De fabrikant beantwoordde nauwelijks den beleefden groet des jongelings, die zich hield als bemerkte hij het nietdat zijn bezoek Börner geenszins aangenaam was. «Mijnheer, ik ben zoo vrij mij aan u als de opvolger mijns vaders voor te stellen Frederik wilde hem de hand reiken. «Dat is niet noodig 1" bromde de oude man ontevreden. «Ik begrijp niet hoe gij den moed

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 1