Nummer 30. Zondag 12 April 1885» 8e Jaargang» li Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN BUITENLAND. Belgie UITGEVER: Waalwijk. Gemeenteraad van Waalwijk. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels J 0,G0 daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsin g opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van A.dolf Steinee, Hamburg. Reclames 15 cent per regel, sa»»"??®®" OPENBARE VERGADERING van Donderdag 9 April, 's av. 6 uur. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de burgemeester Van der Klokken. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige worden voorgelezen en met eene door den heer Zijlmans verlangde bij voeging goedgekeurd. De voorzitter „dat het niet afdoen der sedert geruimen tijd hangende zaken op de gemeente belangen een nadeeligen invloed uitoefent, en dat dit met den dag al erger wordt zal iedereen genoeg begrijpen. Hiervan doordrongen, voel ik mij zedelijk gedrongen aan dien hoogst verder- felijken toestand een einde te maken, 't Kost mij veel van de eenmaal gestelde orde af te wijken maar toch heb ik gemeend dat het ge meentebelang de bovenhand moest houden. Daar om zal ik met terzijdestelling van alles het veel gerucht makend voorstel Van der Heijden eerst in stemming brengen. Eerst zal ik een schrijven van den commissaris des konings laten voorlezendat met die zaak in verband staat en vervolgens het voorstel Van der Heijden." Bedoeld schrijven is alleen een aan den raad gericht verzoek om bericht en raad omtrent een door den kapt. komm. aan Z. Ex. gericht schrijvendat insgelijks wordt voorgelezen evenals liet voorstel Van der Heijdendat zooals men weet, luidt: fIk stel voor dat de raad besluite op het besluit der vorige vergadering terug te komen de klachten der officieren, vervat in het schrijven van 1 September, te erkennen en over te gaan tot de orde van den dag." Alvorens dit voorstel in stemming te brengen liet de voorzitter nog lezing geven van drie stukken als lo. eene verklaring van drie manschappen der brigade marechaussees te Waalwijk dat de geweren, door de schutterij ingeleverd, er zeer verwaarloosd uitzagen en ingeroest waren en dat aan enkele schroeven en spiraalveeren mankeerden. Na het voorlezen dezer verklaring zeide de heer Van der Heijden „Die geweren hebben in den pishoek gestaan en daar hebben ze dat gekregen. Zij zijn niet onderzocht dadelijk na de inlevering maar veel later." 2o. eene verklaring van den magazijnmeester Plasomtrent de Beaumontgeweren waarvan bij de eerste inlevering slechts 3 zijn ingenomen, eD de overige zijn afgewezen als zijnde verroest. 3o. eene nota van genoemden magazijnmeester wegens het wasschcn en herstellen van kleeding- 8tukkea en het poetsen van geweren der schut- terij. De voorzitter„de kapitein-kommandant heeft in September jl. een begrooting voor de schut terij ingediend tot een bedrag van ruim f 1600; verder laat ik de beslissing aan den raad over." De heer Van der HeijdeD „welke conclusie mofet men nu uit al het voorgelezene trekken Toen de geweren werden ingeleverd mankeerde er niets aan." De voorzitter „de vorige vergadering heb ik gesproken san 17 geweren 't blijkt echter dat ik mij heb vergist en er maar 10 beaumontge weren in gebruik waren van die 10 nu zijn er maar drie goedgekeurd de rest is afgewezen." De heer Van der Heijden „dit pleit juist voor de nauwgezetheid van de officieren der schutterij, dat zij de geweren, die ter inneming worden aangeboden, zoo scherp inspecteeren. Maar dat die geweren door de schutters verwaarloosd worden, hieraan kunnen de officieren niets doen, zelfs al sloegen zij ze kapot." De voorzitter„ik heb gezegd dat ik met terzijdestelling van alles uw voorstel in stemming zal brengenik zal mij verder onthouden er meer over te spreken." De heer Van der Heijden „juist 1 er was iu 't geheel geen praat meer over noodig geweest." De heer Hoftmans„hoe meer ik over deze treurige zaak heb nagedacht en beschouwd, komt het mij voor, dat het enkel is een personeele quaestieik heb geen enkel gemeentebelang kunnen vinden, dat er bij betrokken is, en geen enkel motief is er voor aangevoerd, 't Is een persoonlijke wrok, die moet gekoeld worden, en ik zou mij niet tegenover de kiezers verantwoord achten daartoe mede te werken. Het voorstel Van der Heijden is onbillijk, omdat het burg. en weth. beschuldigt van eene aanklacht, waar van zij door den raad iecds zijn vrijgesproken onrechtvaardig is het ook, omdat het een besluit wil vernietigen, dat met groote meerderheid is genomen en reeds is uitgevoerd. Wel wordt beweerd, dat dit besluit ondoor dacht en bij verrassing is genomenik moet verklaren dal dit niet is 't heeft na vele dis— cussien plaats gehad en na een belangrijk debat tusschen den voorzitter en Van der Heijden, waarin de voorzitter zich heeft verdedigd en getoond, dat burgem. en weth. niet verdienen de beschuldiging in het voorstel Van der Heijden opgesloten, 't Verwonderde mij later eenige heeren te hooren zeggen, dat zij niet genoegzaam op de hoogte waren vooral Van der Heijden. 't Is niet zoo zeer te doen om de officieren in hun eer te herstellen hun is geen oneer aangedaan maar om den burgemeester te beschuldigen, kost wat kostdit is niet eerlijk." Kan de voorsteller zijn voorstel zoodanig wij zigen, dat burgem. en weth. in hun recht ge handhaafd blijven, dan kan ik er mij wel mede vereenigen zoo niet dan moet ik er tegen pro- testeeren en ik raad den voorzitter het besluit niet uit te voeren, dan nadat hooger autoriteiten zullen beslist hebben." De heer Zijlmans „de heer Hoffmans heeft het voorstel Van der Heijden genoemd onbillijk en onrechtvaardigdit zal iedereen moeten be amen. Naar mijn inzien is een oplossing heel goed mogelijk, maar dan moet men beginnen niet in het midden maar vooraan, met den kapitein-kommandantdie het eerst een brief heeft geschreven waarop niet heel goed pen vriendelijk antwoord kon volgeü. Maar eene eer herstelling voor de officieren is niet noodig, daar hun geen oneer is aangedaan." De heer Van der Heijden„ik dacht dat de discussie over mijn voorstel al wel 2 of 3 vergaderingen geleden gesloten wasdaar dit echter niet het geval schijnt te zijn wil ik ook nog een enkel woord spreken. Er wordt gezegd, dat de officieren geen eer herstelling noodig hebben daar hun geen oneer gedaan isdit zal zijn volgens het idee van den heer Hoffmans. Hoffmans heeft zijn eigen eer. Zijlmans heeft zijn eer en ik heb de mijne waarmede ik heel goed tevreden ben." De voorzitter„Ook ik heb mijne eer en ik dank de heeren Hoffmans en Zijlmans die dezelve zoo verdedigd hebben. Veel heeft het mij gekost toe te geven; zeer veel heb ik gevoelddat ik niet heb gezegdmaar ik heb gemeend met terzijdestelling van alleseen offer te moeten doen voor de gemeentebelangen. De heer Van der Heijden „die behartiging der gemeentebelangen door u is ook al een be twistbaar ietsge hebt nu zooveel eer gehad, ge moogt ook wel eens wat oneer hebben zoo heeft de heer Zijlmans van den [winter in den raad gezegd, dat die 40 a 60 karren vuildie er lagen, nuttig gebruikt konden worden om het land in de steeg te verhoogenge hebt dat echter niet gebruikt om de steeg te verbeteren, maar om het exercitieterrein der schutterij te bederven hiermede hebt gij uw doel bereikt." De voorzitter„gij hebt u op een terrein gebrachtwaarvan gij in 't geheel geen verstand hebt. Ik heb van den buitenpolder permissie gekregen om bedoelden grond weg te laten halenhet was geen mestmaar puin daarmede heb ik het exercitieterrein laten verhoogen. Wat overi gens het door den heer Zijlmans gezegde aangaat dit heb ik in dank van hem aangenomen en reeds is in de vergadering van B. en W. besproken om het land in de steeg na den hooitijd te verbeteren. Daar langs den dijk lagen maar 10 a 12 karren." Alsnu brengt de voorzitter in stemming het voorstel Van der Heijden. Buiten stemming hielden zich de heeren Hoffmans, Zijlmans, Mombers en de wethouder De Haan. Teger. stemde de wethouder Van Es. Vóór de leden Timmermans Wz., Van Heijat, Van der Heijden, BaijeusTimmermans Van Turenhout en Quirijns. Het voorstel is dus aangenomen mei 6 stem men tegen een. Ingekomen lo. Rekening der kamer van koophandel en fabrieken alhier over 1884, bedragende in. ontvangst f 105,90, in uitgaaf - 97,80. Batig saldo f 8,10. Goedgekeurd. 2o. Schrijven van gedep. staten, waarin het verlangen wordt le kennen gegeven, alvorens over te gaan tot een nieuwe regeling der jaar wedden van burgemeesters secretarissen wet houders en gemeenteontvangers, eerst de ziens wijze van den raad te leeren kennen. De voorzitter„burg. cn weth. hebben ge meend geen voorstel te mogen doen, daar het hen hoofdzakelijk aangaatzij weuschen dus de beslissing aar. den raad over te laten." De heer Hoffmans „ik zou voorstellen een commissie te benoemen om die zaak voor den raad in orde te maken." De voorzitter„daarover is bij burg. en weth. ook wel sprake geweest, maar wij hebben gedacht dat het tijdverlies was, daar de circu laire van gedep. staten reeds 18 December van verleden jaar is ingekomen en het antwoord vóór 1 Februari verwacht werd." De heer Hoffmans „wij hebben tot 1 April gewachtwij kunnen nu ook wel wachten tot Mei. De voorzitter „ik kan mij er wel mede vereenigen maar 't is tijdroovend." De heer Hoffmans „ik denk dat een com missie na een onderzoek van de werkzaamheden van ieder nauwkeuriger een oordeel kan vellen; 't is moeilijk nu zoo maar in eens een beslissing te nemen." De heer Timmermans van Turenhout „een commissie is heel tijdroovendelk lid is genoeg in staat om zich op de hoogte te stellen van de werkzaamheden; ik vind een commissie on- noodigieder voor zich zelve kan weten hoe groot casu quo de verhooging zou moeten zijn; alle andeie plaatsen zijn ons op die wijze voor gegaan.,, De voorzitter„in vele gemeenten is een commissie benoemd. Maakt de heer Hoffmans een bepaald voorsteldan zal ik het in omvraag brengen? De heer Hoffmans „neen dat valt toch." De voorzitter„dan moeten de leden hun gevoelen eens gerust zeggen." Langdurige pauze. De voorzitter„als niemand spreekt kunnen wij de circulaire van ged. staten voor kennisge ving aannemen." Hierna volgen verschillende voorstellen. De heer Timmermans van Turenhout stelt voor de salarissen onveranderd te laten. De heer Mombers alleen dat van den secretaris te verhoogen met f 50 a 100. De heer Hoffmans stelt voor de tractementen te verhoogen als volgt dat van den burgemeester met f 100, secretaris - 200, ontvanger -100, de wethouders - 25 elk. De heer Van der Heijden stelt voor het salaris van den secretaris te brengen op f 1000, maar op voorwaarde, dat deze zelf zijne hulp salariëere en zonder dat dit invloed uitoefene op den te- genwoordigen klerk ter secretariede overige salarissen onveranderd te laten. Het voorstel Van der Heijden wordt het eerst in gedeelten gesplitst in stemming gebracht en in zijn geheel aangenomen. Aan de orde Benoeming van een onderwijzer aan de open bare school alhier. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. en van de adviezen van de schoolautoriteiten wordt besloteu een nieuwe oproeping le doen voor een onderwijzer met Fransch ad f700, binnen den kortst mogelijken tijd. Goedgekeurd worden Het suppletoir kohier van de hondenbelasting over 1884, bedragende f 13,25 en het premitief over 1885 bedragende f261,58 Verder staat de raad toe eene gewone jaar- lijksche gratificatie aan de brigade marechaussee alhier, voor bewezen buitengewone diensten het bedrag wordt bepaald op f 30 en de regeling overgelaten aan burgem. en weth. De voorzitter deelt mede, dat door de directie der liedertafel is aangevraagd, bij de viering van haar jubilé voor een dag te mogen gebruik maken van de openbare school, terwijl alle kosten voor haar rekening kwamen. Burgera. en weth. hebben gemeend dit gerust te kunnen toestaan. De lieer Timmermans vau Turenhout merkt op dat het dus een afgedane zaak isdat niemand er natuurlijk op tegen zal hebben het verzoek der liedertafel in te willigeD, maar dat burgem. en weth. onwettig hebben gehandeld door de gevraagde permissie te geven, daar dat aan den raad toekomt. Een adres van den onderwijzer Jaspers om toelage op zijn tractement gedurende 10 maan den wordt gewezen van de hand, terwijl de raad besluit gevolg te geveu aan een schrijven van den heer Burgerhoutomtrent zijnen aanslag in den hoofdelijken omslag. De voorzitter deelt mede dat ue kas bij den gemeente ontvanger [is opgenomen en even als de boeken in orde bevonden. In kas was f1811.49. B. en W. worden gemachtigd tot openbaren verkoop van een aantal boomen die toch niet goed groeien en hun intrest niet opbrengen. Hierna worden deuren gesloten en delibereert de raad over hel proces Tak. Naar wij verne men isovereenkomstig het rechtskundig advies beslotenin hooger beroep te komen tegen het in deze gewezen vonnis. Donderdag vierde koning Leopold zijn vijftig sten verjaardag; zijne beide schoonzoons, kroon prins Rudolf van Oostenrijk en prins Philip van Saksen Coburg waren voor die gelegenheid met hunne gemalinnen overgekomen. Terwijl dien dag de hofrijtuigen de leden van de koninklijke familie na het bijwonen van het Te Deum huiswaarts brachten uaderde een in dividu het rijtuigwaarin de graaf van Vlaan deren en de prins van Saksen-Coburg gezeten waren en verbrijzelde daarvan met eenen vuist slag eene glasruitterwijl hij eenige krankzinnige woorden uitriep. Terstond gevatverklaarde deze persoon te zijn Omer Kenundde25 jaar oudbeambte bij hel ministerie van openbare werken. Hij werd in het politiebureau door ge neeskundigen lijdende verklaard aan waanzin veroorzaakt door godsdienstige dweperij. Zijne hand was ernstig gewonden hij werd ter be schikking van de justitie gesteld. Verscheidene andere ongevallen hadden hier dienzelfden ochtend plaats. De heer Ernest procureur generaal bij het hof van appel te Luik, werd door eene beroerte getroffen voor het venster, bij hetwelk hij de wapenschouwing gadesloeg. Een groom van den koning viel van het paard en brak zijn sleutelbeen Hoewel het stortregende, ging de wapenschou wing nochtans door. De aartshertog Rudof en een talrijke en schitterende generale staf woonden haar bij. Op het balkon van het paleis waren de koningin de aartshertogin Stefanie, de prinses van Saksen Coburgde gravin van Vlaanderen er. hare kinderen. De koninklijke familie was het voorwerp van opgewonden toejuichingen On danks het slechte weder was de menigte ontzaglijk groot. Het gemeentebestuur van Antwerpen zal ter gelegenheid van de wereldtentoonstelling voor scheepvaartnijverheid en koophandelen van de ereldtentoonstelling van schoone kunsten een groot bestendig festival inrichten, aangeboden aan alle zang- fanfaren- harmonie- of sym- phonie-maatschappijen van het land en den vreemde.

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 1