Amerika. BINNEN LAM). Dui tsehl and. Italië. Rusland. cien wordt van audere zijde gemelddat de verwachting den vrede te behouden sterker wordt. Echter is zeker dat door beide partijen de wapeningen op groote schaal worden voortgezet. In de tuighuizen wordt zonder ophouden ge werkt en vooral te Woolwichwaar de ge schutgieterijen den gaheelen dag werkzaam waren om de wapeningen der nieuwe kruisers America en Oregon te voltooien heerschte een bijzondere drukte. Schikkingen zijn getroffen om de es kaders van China en Australië onmiddellijk met pantserschepen te versterken. Het Oostzee es kader zal zeer sterk zijn waarschijnlijk zal admiraal Hornby er het bevel over voeren. Volgens berekening van den minister van oorlog, zijn 52,672 man van alle wapenen beschikbaar voor den onraiddellijken dienst in het buitenland. Zaterdagmorgen is de lord-mayor van Londen de heer George Swan Nottage onver wacht aan pleuris overleden. Hij was 55 jaren oud en was eerst den lOden November 11. als lord-mayor geinstalleerd. Wie 'hem zal opvolgen is nog niet bekend. Volgens de vroeger gevolgde regelen zou het een der vorige lordsmayors zijn doch men ver zekertdat de twee laatsten de heeren Fowler en Knightniet geneigd zijn den post op zich te nemen. Te Dublin is het tot heden gedurende het verblijf van den prins Van Wales nog al rustig gebleven. Alleen Zaterdagavond, toen zich tal van autoriteiten naar het kasteel van Dublin begaven, waar een bal werd gegeven, had erin dï straten een begin van ongeregeldheden plaats. Verscheidene genoodigden werden beleedigd doch door het flink optreden der politie werden ergerlijke feiten voorkomen. Parnell heeft weder een manifest uitgevaardigd, waarin hij zegt dat de prins Van Wales het recht niet heeft zich door Ierland te doen erkennen en dat die erkenning zou kunnen geschieden alleen door de ambtenaren, grondeigenaren en arabtbejagers. Hij vergelijkt den prins bij een verkiezingsagent der regeeringdie in last heeft den invloed der separatisten te bestrijden met het oog op de aanstaande verkiezingen. Uit Cairo wordt gemelddat Wolseley eerlang naar Suakim zal vertrekken. De toebe reidselen tot een najaarsveldtocht tegen Khar toum worden voortgezet. Iu Kordofan openbaart zich toenemend verzet tegeu den mahdi. Naar het heetis hij in persoon naar het tooneel des opstands vertrokken. Volgons eene depêche uit La Lioertad is de vrede tusschen San Salvador en Honduras ge- teekend. Laatstgenoemde republiek sloot zich aan hij het verbond tegen Guatemala. De ver- bondeuen trokken van verschillende kanten tegen de hoofdstad van Guatemala op en werden door de bevolking dezer republiek vriendschappelijk ontvangen. Ein.ige inwoners van den Elzas hebben ter gelegenheid van Bismarck's 70 geboortedag, eer. gouden eerepenning en een eerediploma ge zonden aan den kok van den rijkskanselier, den heer Eye „als dankbare erkenning voor de zorgwelke hij draagt voor de gezondheid van zijn meester." De Engelsche regeering heeftnaar luid van een telegram in den Tempsofficieus aan Italië laten vragen of het geneigd is verscheidene plaatsen in Egyptedie de Britsche troepen mochten ontruimen om de Engelsche krijgsmacht in Azie in Afghanistan te versterken door zijne eigen troepen te laten bezetten. Italië heeft hierop geantwoord, dat het verder geen troepen naar Egypte denkt te zenden. Naar het schijnt voegt de correspondent van den Temps er bij, is dit weigerend antwoord een gevolg van de vertogen van Duitschland en Oostenrijk die Italië onder het oog moeten gebracht hebben dat Rusland de bondgenoot is van de beide keizerrijken. Italië heeft zijn wei gerend antwoord aan Engeland echter verzacht door de kennisgeving dat het bereid is nieuwe troepen naar Egypte te zenden, zoodra het geschil tusschen Groot-Brittannie en Rusland uil den weg zal zijn. In de provinciën Cremona en Mantua neerscht' sedert cenigen tijd eene groote gisting onder de boerenarbeiders. Zij eischen hooger loon dat hun geweigerd is en tengevolge daarvan hebben zij het werk gestaakt. De legeering heeft last gegeven om de leiders der beweging, waartoe ook eenige socialisten behuorenin verzekerde bewaring te nemen. Reeds moeten velen, die zich aan ongeregeldheden schuldig hebben ge maaktgevangen zijn genomen, vooral in de provincie Mantua. Het regeeringsblad bevat een bericht van liet gevecht tusschen Komaroff en de Afghanen. Volgens dit bericht had Komaroff den 17 (30) Maart de Afghanen die op den Russischen oever der Koeschk-rivier verschansingen aanleg den en zelfs in den rug der Russische linie posten opstelden herhaaldelijk gesommeerd den linkeroever der Koeschk en den rechteroever der Moerghab te ontruimen. Hierop had hij ten antwoord ontvangen dat de Afghanen in gevolge advies der Engelschen niet konden terugtrekken. Toen Komaroff daarop den vol genden dag, ten einde aan zijne eischen klem bij te zetten maar op een vredelievende!) uitslag rekenende liet oprukken openden de Afghanen een kanonvuur en deden een aanval met cava- larie. Het Journal de St. Petersbourg zegt Na dit bericht kan er geen sprake meer zijn van een aanval van de zijde der Russen. Ook uit het tweede telegram var. Lumsden is dit gebleken. Waalwijk, 15 April 1885. Bij kon. besl. is benoemd tot burgemeester der gemeente Kapelle G. Vermeulen Wzn. N£- Met genoegen kunnen wij mededeelen, dat (foor de onderlinge brandwaarborgmaatschappij te Rotterdam, naar aanleiding van den jongsten brand te Bezooijen ten behoeve van de Waal- wijksche brandweer eene som is geschonken van f25; dit geld zal worden uitgedeeld aan het personeeldat bij die gelegenheid werkend is opgetreden. Wij verheugen ons zeer over uit blijk van waardeering, dat, naar onze bescheiden meening, zeer verdiend is en in het welbegrepen belang der assurentie-maatschappijen zeiven. Bij bedoelde brand toch moesten waarschijnlijk tengevolge van het ouvoldoende alarmeeren de hrand- bluschmiddelen door een betrekkelijk klein getal manschappen bediend worden en toch gelukte het hun de onmiddelijk aangrenzende gebouwen te behouden. Wij hopen, dat de ondervonden erkentelijkheid voor onze flinke brandweer een spoorslag moge zijn, om zich steeds met ijver van hare schoone maar dikwijls moeilijke taak te kwijten en dat zij hierin trouw ter zijde moge worden geslaan door ons gemeentebestuur. Reeds meermalen hebben wij het gezegd en wij herhalen het de brandweer is vol goeden wil en ijver, maar daar mede alleen kan zij het vuur niet bekampen daartoe behooren goede spuiten en vooral water. Naar wij vernemen zal het onderscheidings- teeken der brandmeesters voortaan bestaan in een op de borst te dragen medaillle, waarop de functie van den drager vermeld staat. In de afdeeliugen der eerste kamer is het wetsontwerp tot drankwetwijziging over het alge meen gunstig ontvangen. De meerderheid der leden die aaD het onderzoek deelnamenzagen iu de verscherping der repressieve maatregelen om het misbruik van sterken drank teger. te gaan, werkelijke verbeteringen. Ten opzichte van de wijzigingen, in .de preven tieve bepalingen der wet gebrachtbestonden zeer uiteenloopende meeningen. Sommige leden keurden bet at dat het verbod voor de gecom bineerde neringen om na i Mei a. s. met ver koop van sterken voort te gaan bij dit wets ontwerp werd verzachtof eigenlijk gezegd werd opgeheven. Andere leden daarentegen verklaarden zich ingenomen met de verzachting der preventieve bepalingen al was ook in dit opzicht niet aller wensch bevredigd en al hadden sommigen liever gezien dat aan de gecombineerde neringen op den bestaanden voet de voiJrtzettir.g van het be drijf ware vergund geworden. Ook werd deze opmerking gemaakt ten opzichte van de confiseurs en banketbakkers. Vele leden hadden gewenscht, dat de regeering deze gelegenheid zou hebben te baat genomen om aan de wet eer,e meer ge lijkmatige werkiug over het geheele rijk te ver zekeren. Eindelijk wenschte de commissie van rappor teurs der regeering in overwegingte geven om bij eanneming van dit wetsontwerp in het Staatsblad tegelijk met de wijzigingswet den tekst der ge heele wet te doen afdrukken zooals zij na de ondergane wijzigingen luidt. Dat nog steeds de beursquaestie te Amsterdam niet uit de gedachten is, bewijst de verschijning van een nieuw plan. Het kwam zonder naam van ontwerper uit. Deze bescheidenheid is groot want de ontwerper is zonder twijfel een man van talent of althans van gelukkigen blik. Hij weet het verlangen naar een beurs op het Damrak en de begeerte naar een „boulevard" of beter naar ee.n ruimen en sierlijken toegangsweg naar het centraalstation, op gelukkige wijze te vereenigen. Zeer eenvoudig en niet al te kostbaar is zijne methode. Hij verschuift het toekomstige beursgebouw van dö voor hands aangewezen plaats een weinig naar rechts, ten kosts var. eenige huizen in de Warmoesstraat tusschen de Oudebrugsteeg en een weinig benoorden het Bible-Hotel. Daardoor verkrijgt hij een terrein van regelmatigen vorm 115 vierk. meter grooter dan de r.u ontworpen veelhoek, terwijl het Damrak op die hoogte vrij wordt. Door verder het nog overgebleven stukje van het oorspronkelijke Damrak dat dan na de vele ondergane mishandelingen terecht zijn laatsten snik zou moeten geven te dempen komt aan de zijde van de Warmoestraat 1950 vierk. meter bouwterrein vrij't geen de kosten van de te onteigenen perceelen zal verminderen, of voor post- en telegraafkantoor te gebruikpn isen ontstaat aan de andere zijde terrein voor een over de gansche lengte even breeden bou levard naar den Dam. De ontwerper gaf er vijf omrasterde gras- en bloemperken in aan, elk 650 vierk. meter grootbehield daartusschen ruime standplaatsen voor rijtuigen cn aan weerszijde wegen van 15 M. breedte. Het centraal-station komt dan recht voor den toegangsweg naar de stad te staan, in plaats van ter zijde zooals thans, en de brug daarheen over het binnenwater kan driemaal breeder worden dan de nu bestaande. Zonder twijfel zal dit nieuwe terreinp'an de aandacht trekken. Jl. Dinsdag heeft het gerechlsho? Ie 's- Hertngenbosch uitspraak gedaan in eene, voor» voor de provincie Noordbrabant zeer gewichtige rechtsqnaestie, GerUpnteerde Staten hadden in aansluiting hij het ontwerp bij het gemeentebestuur van Uilen- hout op den legger van openbare waterleidingen gebracht, een waterloop of sloot, scheidende.de eigendommen toebehoorende aan de familie Van den Bosch te Udenbout. Toen tengevolge van het vaslstellen van den legger, het gemeentebe stuur handelingen pleegde om dien waterloop ol sloot meer te doen dienen voor den afvoer van het waterkwamen de eigenaren der bedoeld- goederen daartegen op en dagvaard len de provincie tot vergoeding der schade aan hen toegebracht. Het hof beslistedat de plaatsing op den voor melden legger geen inbreuk konde maken op de rechten der eigenaren datzoo niet de. open baarheid van den waterloop op rechtsgeldige wijze bewezen is de provincie aansprakelijk is voor de gevolgen van de plaatsing op den legger, in dit geval voor de handelingen van het gemeen tebestuur van Udenboutals lasthebber der provincie gepleegd. Het vonnis der rechtbank te 's Bosch beves tigende veroordeelde het gerechtshof de pro vincie tot schadevergoeding en in de proceskosten. Mr. H. Sassen trad op voor de benadeelde eigenaren en mr. Van Zinnicq Bergmann voor de provincie. Te Zevenbergen zijn tengevolge van de gedruktheid in den landbouw de loonen der veldarbeiders verminderd. Thans wordt aan de veldwerksters slechts 40' ets. per dag betaald. Zaterdag namiddag werd op de scheeps- timmermanswerf van A. Ruijtenbcrg te Waspik met goed gevolg te water gelaten het ijzeren zeiljacht Anna Elsje groot c. 34 lasten toebe- hoorende aan schipper A. van Eek te Zevenbergen. Te Maastricht is men druk bezig met de organisatie van den groolen internationalen vé- locipèdenwedstrijd door de sociëteit „Momus,, uitgeschreven om op 10 Mei plaats te hebben. De ellipsvormige baan wordt onder toezicht van deskundigen aangelegd op het Vrijthofplein; de baan zal op haar smalste 5 en op haar breedste punt 12 meter meten. De prijzen voor deze wedrennen schijnen niet onbelangrijk te zijn; de dames der sociëtet „Momus doen onder anderen een groot formaat gouden medaille cadeau terwijlbuiten de andere zil veren en bronzen medailles ook diverse kunst voorwerpen als prijzen worden aangekocht. Dat ook deze wedstrijd iets nieuws voor het zuiden van ons land weer degelijk en best zal zijn ingericht valt niet te betwijfelen voor organisatie van feesten op welk gebied ook, is „Momus,, niet te. evenaren. Geen wonder dan ook dat de wedsirijd van alle zijden grooten bijval vindt, en tal van rijders uit alle oorden naar Maastricht zal lokken. De staatsspoortrein, welke Ziterdagmorgen ten 10.38 van Utrecht naar 's Bosch vertrok, is, tengevolge van te ver doorschieten te Houten in het achterste gedeelte van een aldaar stil— staanden trein gereden. Dc lijn is versperd zoodat de reizigers moeten overstappen het materiaal werd zwaar beschadigd. De vrouw van een hoofdconducteu'* werd bij dit ongeval eenigzins aan hel hoofd verwond. Volgens een bericht van de N. R. Ct., moet Zaterdagmiddag te Wageningen eenige opschud ding veroorzaakt zijn door een losgeraakten kar bouw van de rijks-landbouwschool. Het dier holde als dol door de straten gevolgd door een talrijke menigte. Eindelijk slaagde men er in het woedende beest tot staan te brengen en te binden. De pogingen om het weer naar de boerderij der school terug te brengen, mislukten echterzoodat men het heeft moeten afmaken Gelukkig zijn er geen ongelukken "eroorzaakt. Omtrent den dubbelen moord den 29sten Maart jl. te Gladbach gepleegd deelt de Maas- en Roerb. het volgende mede Toen de moordenaar F. Peters Vrijdag, den 2 Aprilonder de gemeente Herkenbosch aan gehouden werd bood bij niet den minsten te genstand. Voor den luitenant der maréchaussee te Vlodrop geleid bekende iiij dat hij r.a de schandelijke onteering der twee kleine meisjes hen beiden achter in den hals had gegrepen en hen toen zoolang onder water gehouden tot dat hij ze dood waande; dat het oudste weldra niet meer leefde; dat het tweede, toen het bovenkwam nog teekenen van leven gaf waarop hij het met zijn pei.nemes twee diepe wonden aan den hals toe bracht en het daarna weder onder water hield. Toen dit ook den laatsten adem uitgeblazen had, ging het monsterkalm en bedaard, nog eenige herbergen bezoeken en was tegen 10 uur 'savonds in zijn ouderlijk huis. In den nacht van 29 op 30 Maart kwamen de ouders der vermoorde kinderen hem vragen waar hij dp kleinen gelaten had, daar hun medegedeeld was, dat men hem, Peters met beide kinderen in den namiddag gezien had. Peters gaf voor dit niet te weten doch verliet daarop zijn woning, zwierf tot 3 April rond en werd toen aangehouden. De bladen uit Pruisen maken met allen lof melding van den ijver, de bekwaamheid en de voortvarendheid onzer wakkere maréchaussee. Het is dan ook aan de samenwerking der Pruis- sischo met onze politie te danken, dat de maat schappij van dat lage sujet bevrijd is. Woensdag raiddag kwam eene dienstbode te Roermond in verschillende goudwinkels, voor gevende door haren huisheer te zijn gezonden om ten 6 ure gouden voorwerpen bij hem te laten bezorgen, ten einde een geschenk voor den verjaardag van mevrouw te kunuen uitkiezen van het eene magazijn bracht men armbanden uil hel andere kettingen ringen met juwetden enz. horlogee en gouden j'en enz. De heer des huize» nam echter geen genoegen met deze vreemdsoor tige btzo'ging, daar hij hiertoe niemand last gegeven had. AHes was door de meid verzonnen, die de winkeliers had beetgenomen. Uit Ierseke wordt gemeld Op Maandag 6 April werd bij den slager M. D. alhier inbraak gepleegd terwijl hij afwezig was. De dader is over eene heining geklommen, heeft in een raampje naast de deur der slagerij eene ruit stuk geslagen en was zoo in staat den grendel dier deur weg te schuiven. Daardoor geraakte hij in de werkplaats. Van hier leidde eene deur naar den gangdie gesloteo was met een slot er. een kettinkje, liet kettinkje werd met geweld stuk gemaakt en het slot met eene raandenmakerspriem geopend. Wat al hinderpa len Nog eene deur moet geopend worden. Klaarblijkelijk heeft de inbreker zijn geduld ver loren want hij heeft rondom het slot een paneel losgehakt waardoor hem vrije toegang tot de binnenkamer was verleend. Bij het rondsnuffe len heeft hij zeker iemand aan de buitendeur gehoord heeft toen het hazenpad gekozen en in (ie haast de priem op de tafel laten liggen. Er is echter niets ontvreemd. Dezen morgen heeft de rijkspolitiena veel zoeken, den waar- schijnlijken dader gevonden er, hem tot volledige bekentenis gebracht. Het is een zekere C. K., bij politie en justitie wel bekend. De dubbele moord te Maastricht. Van wel willende zijde ontvingen wij ter inzage de brochure getiteld „processen gevoerd tusschen M. C. Tim mermans van Heerlen tegen J. Systermans en de Gebr. Van Oppen. De brochure is gedateerd Heerlen 22 Augustus 1877 en begint met de vermelding dat do tusschenkomst van Mr. Eug. van Oppen was ingeroepen, voor eene quaestie, waarbij de persoon J. M. Systermans, landbouwer te Heerlerheide, gesommeerd moest worden 2 perceelen land te ontruimen die deze als zijn eigendom beschouwde en alreeds bij onderhandsche akte aan zijn zoon had verkocht. Mr. Eugen van Oppen liet Timmermans eene verklaring teekenen waarbij deze verklaarde de kosten van den procureur te willen betalen, zoo het geding ten zijnen voordeele beslist werd en de tegen partij niet in staat was die te vergoeden. Het proces werd in eerste instantie verloren doch bij hooger beroep door Timmermans gewonnen. Deze dacht, dat de tegenpartij de koster, moest betalen doch niettegenstaande het gratis proce- deeren voor beide partijen op certificaat van onvermogen, diende de procurevr eene rekening in, ad f 179515 en f395,945, gebiedend ver zoekend de beide perceelen land, waarover de zaak liep daarvoor te verkoopen. Voor dit land deed zich volgens de brochure geen kooper op. Eene sommatie tot betaling der rekening had plaats terwijl de procureur steeds de processtukken, waarover de vorige zaak liep, onder zich hield. Dit gat' aanleiding tot drie processen. Tegen Systermans voornoemd die er van profiteerde, dat Timmermans deoffi- cieele stukken niet had. Tegen den procureur Van Oppen, die weigerde de stukken af te leveren. Tegen dc advokaat Leo ^an Oppen, voor wiens vordering beslag wa* gelegd deze verklaarde voor hem gepleit te hebben. Het proces tegen der. advocaat werd beslist door een eed van den heer Leo Van Oppen, waarbij deze verklaarde door Timmermans tot zijn advocaat te zijn be noemd. Nu volgt een hoofdstuk „de 90 daagsche folter-cxecutie en het eedzweren var. den advocaat na alvorens een geestelijke geconsulteerd te hebben. Hierin verhaalt Timmermans hoe „in Apiil, Mei en Juni 1876 van af 4 April in 3 maal beslag gelegd werd op huismeubels en winkelwaren, stukje, voor stukje, el voor el, gedurende 8 dagen ieder dag 3 uren voormiddags en 3 tot 4 uren namiddags, opgenomen door 4 man nl. deur waarder, geholpe van bewaarder tn twee man marechaussée met aanhoudende in woonkamer verblijvende bewaking van 2 man, nl, bewaarder en een man der marecliaussée door wier ge durige afwisselling bij dag als bij nacht mijn huis cp eene kazerne geleek." Dit werd eenigen tijd voortgezet en toen alles de deur uitgedragen werd, verzette Timmermans zich tegen hel medeneraen van de tafel uit de huiskamer; wegens verzet werd hij toen gearres teerd. Hij kreeg de vrijheid niet terug voor hij onder protest betaald had. Terwijl hier nog wordt bijgevoegd dat Systermans, vader en zoon, zoolang van Oppen de processtukken terughield, ieder jaar het gezaaide of de oogst op het be twiste land kwamen verwoesten. Nog wordt verder in dit hoofdsv.uk vermeld dat bij een bezoek de advocaat Leo Van Oppen zich onder anderen liet ontvallen „Heeft mijn broeder (de procureur) u niet eens gezegd dat ik voor u zou pleiten in de zaak tegen Syster mans?" en op het ontkennend antwoord liet volgen „Alvorens den eed te doen heb ik een geestelijke cr over geconsulteerd"... De brochure bevat nog de raededeeling der zaak van de Wed. Timmermans over de twee andere stukken lands, die Systermans wederrechtelijk in bezit hield. Volgens de mededceling werd deze ook eerst in laatste instantie gewonnen cn gaf de procureur Van Oppen de weduwe eene. afrekening, waarbij hij eigenaar werd van het land en voor de we duwe slechts f 37.50 overschoot, welk bedrag deze niet heeft willen ontvangen. De brochure bevat verder de behandJing van het proces over een stuk dat Timmermans ontkent den beer Van Oppen gegeven te hebben. Uit een cn ander blijktdat de moord een uitvloeisel is van een lang verkropt wraakgevoel, daar Timmermans door die processen ten gronde gericht is.

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2