Nummer 33. Donderdag 23 April 1885. 8e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BEKENDMAKING, FEUILLETON. ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. De soldaat van de landweer. Engeland. UITGEVER: Waalwijk. Eene Novelle. De Echo van het Zuiden, Si mi, DU blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsin g opgegeven, -worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscli- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Burgemeester en wethouders van Waalwijk gezien het schrijven van den heer Ukerclief van dienst te 's Bosch, van den 14 April 1885 no 84, brengen ter kennis der ingezetenen dat de herijk van maten en gewichten voor deze gemeente zal plaats hebben op den le, 4, 5 en 6e Mei a.s., van des voormiddags 972 tot des namiddags 2 uur. Waalwijk18 April 1885. Burgemeester en wethouders voornoemd, VAN DER KLOKKEN. De secretaris F. W. VAN LIEMPT. De Burgemeester van Waalwijk vestigt de aan dacht der ingezetenen op art. 92 no. 28 der algemeene plaatselijke politie-verordeniug in deze gemeente, waarbij op eene geldboete van f 3 tot f 10 is verboden „met losse paarden, voertuigen, krui- of hand wagens (except kinderwagentjes) op- of over de „trottoirs voor voetgangers bestemd of over het „marktplein buiten de marktdagen te rijden, ten „ware zulks om te wijken noodzakelijk is." Waalwijk, 21 April 1885. De burgemeester VAN DER KLOKKEN. Zaterdag ochtend is koning Leopold ternau wernood aan een groot gevaar ontsnapt. Met een extra-trein van Laeken naar Tervueren gaandeontmoette hem aan het kruispunt te Etterbeek een goederentrein die tengevolge van een gebrek aan den wissel op dezelfde lijn voort- stoomde waarop de koninklijke trein in aan tocht was. Gelukkig ontdekten beide machinisten in tijds het gevaarzoodat eene botsing voor komen werd. Door den militairen commandant te Ant werpen kolonel Yerbrugghen, zijn beschikkingen genomen volgens welke het geheele garnizoen bij eveEtueel brandgevaar in de tentoonstelling terstond ter hulpe gereed zal zijn, daar nu reeds aan alle detachementen hun taak en werkkring is aangewezen. Het aftreden van den heer Clamageran als minister van financiën en de benoeming van den LXX. „Dat heeft hij ook beloofd voor mij te zullen doen. Heeft hij u dan bezocht?" „Bijna dagelijks in den laatsten tijdook heden verwacht ik hem.„ „Grasberg hebt gij het nazien der rekening gevorderd „Neen 1" „Hebt gij er den bankier kennis van gegeveu, dat mijne financiën zich in een ongunstigen toestand bevonden?" „Daaraan heb ik zelfs niet gedacht „En Kohier zeide mij „Dan heeft hij gelogen Anton wij hebben elkander veel te vergeven, want wij zijn beiden te lichtgeloovig en te trotsch geweest „Gothelf hier is mijne hand De vrienden omhelsden elkander hartelijk, „Daar gij mij niet aangeklaagd hebt," riep de opperhoutvester„hebt gij ook niet op mij kunnen schieten Antonik weet zelfs met geen vuurwapen om te gaan 1" heer Sadi- Carnot tot zijn opvolger hebben wij in ons vorig nummer reeds medegedeeld. Dat de slechte gezondheid van den heer Clamageran de rede van zijne aftreding zou zijn is slechts een voorwendsel. De ware reden moet gelegen zijn in het verschil van meening met zijne ambtgenooten over twee punten-, het tijdstip voor de uitschrijving der leeningen het brengen van bezuinigingen in de staatsuitgaven. Eene dépêche van generaal Brière dd. 16 dezer meldtdat Chineesche onderhandelaars zich aangemeld hebben bij de posten voor Kep, om mede te deelen dat hunne brieven verzonden varen aan den Chineeschen opperbevelhebber te Lang-Son. Des avonds vertrokken de Chineezen Noordwaarts. Verleden week is te Lorient het gepant serde oorlogsschip Formidablehet grootste dat in Frankrijk gebouwd is te water gelaten. Het heeft twee schroevenis 104,40 meter lang meet in zijne grootste breedte 21,30 m.heeft eene diepte van 15,60 m. en meet 11,335 ton nen. Twee compound-machines met een cylinder, die 8500 paardenkrachten ontwikkelen, brengen de beide schroeven in beweging. Het vaartuig is slechts gedeeltelijk van een pantser voorzien. De waterlijn is beschermd door een stalen pantser van 35 tot 55 centimeter dikte. In het midden van het schip hebben de pantserplaten eene dikte van 55 centimeter. De torens, waarin zich drie kanonnen van 37 cm. bevinden zijn voorzien van stalen platen te dikte van 40 cm. Het ge heele dek is bekleed met een pantser van 8 cm. uitgezonderd de plaatsen waar zich de machines en de ketels bevindendaar namelijk is de pantser 10 cm. dik. Het geheele pantserwerk weegt omstreeks 8,950,000 kilo. Het geschut bestaat behalve uit de drie hierboven genoemde kanonnen van 75 ton, uit 12 vuurmonden van 14 cm. en 8 revolver kanonnen. De Formidable zal buitendien verscheidene kokers bekomen om Whitehead torpedos te kunnen uitschieten. De voorraad kolen zal uit 800 ton bestaan. Met den bouw van de Formidable is in 1879 een aanvang gemaakt. De werkzaamheden zijn echter nog bij lang niet geëindigd, en voor 1887 zal men wel geen proeftocht met het schip kunnen doen. In het geheel zal het reuzenvaartuig 16 millioen fr. kosten. Het zal eene bemanning hebben van 500 matrozen. Donderdagnacht is op de eerste verdieping van het huis No. 4 in de Rue de Seizenabij den Boulevard des Italiens te Parijs een moord gepleegd. Deze eerste verdieping werd bewoond door mevrouw Cornet, die onlangs haar 28jarige dochter door den dood verloren heeft en wier man zich te Pondicherywaar hij eene groote Thans trad Mevrouw Maria tusschen beiden. Deelt elkander later de schurkenstreken van den ambtman mede bedenkt thans dat er nog anderen zijndie aan het gesprek deel wen- schen te nemen. Mijn viiend Bomerik heet u van hare welkom in onze woning.... en u, oud jezij wendde zich tot haren echtgenoot.... heb ik het genoegen de bruid van onzen zoon voor te stellen. Zoo gij bij zulk een tooneel uw hart niet voelt opengaandan hebt gij er geen meer." Hermine boog zich en kuste de hand van den grijsaarddie met bevende stem uitriep: „Want dunkt u er van, Börner?" De fabrikant antwoordde niet; maar-hij om helsde den nieuwen opperhoutvester. „Nu hebt gijmijne kinderen, den zegen uwer ouders," sprak mevrouw Grasberg; „mocht die krachtig genoeg zijn om uw geluk te verzekeren en te verhinderen dat gij ooit het offer worden moogt van de snoodheid der menschenl" De verloofden deden nu eene wandeling in den tuindaar het een schoone en warme herfstdag was. De echtgenoot van den opper houtvester was druk in de keuken bezig, om de noodige bevelen te geven tot een goed middag maal. Grasberg en Börner bleven in de kamer, zij hadden elkander zooveel mede te deelen zooveel elkander op te helderen. Beiden bekenden openhartig, dat hunne vijandelijke gezindheid ververij met 800 werklieden bezit, vertoeft. Haar keukenmeid die [op de vijfde verdieping haar kamer heeftvond haar meesterestoen zij s'morgens om 7 uur beneden kwam in haar slaapkamer vermoord. Zij had twee messteken bekomen. Dc onmiddellijk ingeroepen politie constateerde dat moord met diefstal had plaats gehad. Voor den dader hondt men den bediende der vermoorde, een jongman van 22 jaar, die een paar dagen geleden in dienst bij haar was gekomen en die sedert den moord spoorloos ver dwenen was. Hij moet echter een helper hebben gehad daar men in de keuken een aangebroken flesck met twee glazen vond. De moordenaars schijnen door een venster, dat men open vond, binnengedrongen te zijn. De persoon, die verdacht wordt de rijke Indische dame uit Pondichery mevr. Cornet in hare slaapkamer in de Rue de Seize vermoord te hebben (men zie ons bericht hierboven) is reeds te Compiègne opgespoord en gevan kelijk naar Parijs gebracht. Hij heet Marchandon en was reeds in 1881 tot drie maanden gevan genisstraf veroordeeld wegens diefstal. Nauwelijks had hij den kerker verlaten ot hij werd op nieuw wegens diefstal veroordeeld ditmaal tot dertien maanden gevangenzetting. Na het ver strijken van dien termijn kwam hij door middel van valsche getuigschriften in dienst bij een geneesheer uit wiens huis hij kostbaarheden stal. Deswege vervolgd werd hij bij verstek tot tien jaren dwangarbeid veroordeeld. De Standard verneemt uit Tirpoel datlui- dens aldaar op 10 dezer ontvangen bericht de Russen nadat zij de Afghanen hadden uiteen gejaagd hunne voorwaartsche beweging staak ten en naar het scheen zich in hunne vroegere stellingen teruggetrokken. Volgens de jongste berichten uit Pendjeh, heeft Komaroff deze plaats verlaten. De Times ontving uit Tamroed bericht van 16 dezervolgens hetwelk de aldaar doorgetrokken emir verklaard haddat er versterkingen van Kandahar naar Herat gezonden werden. Volgensdoopende geruchten zal de regeering eene kredietaanvraag ^indienen van zes millioen pond wegens de wapening voor de Afghaansche quaestie. Daily News verneemtdat het bedrag zal afhangen van de eerstvolgende gebeurtenis sen. Omtrent de grensregeling wordt meer en meer bevestigddat Engeland Peüjdeh niet zal overgevenmaar indien de gemengde grenscom- missie niet besluiten mochtdie plaats Rusland toe te wijzen dan zal over de overgaaf gehan- hun veel gekost had. Kohlers laaghartig karakter was nu zoo klaar als de zon en hoe meer zij er over spraken des te hooger steeg de verbazing over de sluwheid van den verliefden schurk. Börner ontkende het niet dat hij met de kas der „maatschappij" in de grootste verlegenheid geweest was en dat hij op het punt gestaan had als een misdadiger geschandvlekt te worden, zoo hem niet spoedig hulpe ware aangebracht. Maar ook Grasberg schilderde zijne moeielijke om standigheid en zeide dat hij nog niet begreep hoc men de quitantie had kunnen ontstelen. In stilte werd het verzoeningsfeest gevierd en gaarne deed de opperhoutvester atstand van rang en adellijken titel zoo dit bevorderlijk zijn konde aan het geluk van zijn zoon. Beiden besloten de verdiensten van den soldaat der landweer en die zijner echtgenoot naar hun vermogen te be- ioonen. Een ruiter reed het voorplein op en vertrouwde zijn paard aan de zorg van een der bedienden. Grasberg zag naar buiten. „Daar komt Kohierriep hij. „Gamijn vriendin mijn kabinetik zal dien schelm wel ontvangen." Börner verwijderde zich met de woorden „De quitantie ligt op de tafel." Daarop sloot hij de glazen deur zacht achter zich. De ambtman had het rijtuig van den fabri— deld worden tusschen Rusland en Afghanistan. Vermoedelijk toont Rusland zich geneigd aan Afghanistan kleinen jaarcijns voor Penjdeh te betalen. De overige grenspunten hebben geen bezwaar, behalve ondergeschikte details van ter rein welke gemakkelijk kunnen worden veref fend. De ministerraad beraadslaagt heden over de uitvoeringe dépêche van Lumaden, welke is aan gekomen en het Penjdeh-incident zeer breedvoe rig uiteenzet. De Standard ontvangt uit Terpoel bevestiging van het berichtdat de Russen te ruggingen en Komaroff Penjdeh verliet. De emir verliet Jrmroed. In zijne rede voering zeide hijdat hij versterkingen naar Herat gezonden had en verklaarde hij niet te gelooven dat Rusland niet zal toegeven maar oorlog achtte hij enkel waarschijnlijk wanneer alle pogingen tot vrede mislukten. Alsdan zal het geheele Afghaansche volk als één man op staan om de aanvallen af te slaan. De emir verklaardedat zijne politiek onveranderd de zelfde is en gegrond op het gezond verstand. Afghanistan zal nimmer een duim breedte gronds afstaan of toelaten dat een Russisch leger door het land trekt. De Times verneemt uit HongkoDg, dat de Engelsche regeering mailstoombooten van de Peninsular Oriental Company chartert voor den dienstals gewapende kruisers. Een telegram uit Londen van Maandag luidt De Daily News vreest dat de toestand nog niet over het stadium heen is, hetwelk militaire toebereidselen gebiedend noodzakelijk maakt. Het blad verneemt dat de geruchten omtrent het afstaan van Penjdeh en anderen punten aan de Afghaansche grens volslagen uit de lucht gegrepen zijn. Naar de Standard hebben de onderhandelingen een minder gunstig aanzien verkregen, doordien de Russische regeering opnieuw vraagpunten te berde brengtwelke reeds in den loop der vorige week als definitief afgedaan beschouwd werden. Een particulier telegram aan de N. R. Ct. zegt het volgende Allerlei alarmeerende geruchten zijn in omloop. Men verzekertdat het verschil in mcening tusschen Rusland en Engeland belangrijk is toe genomen. De Pall Mall Gazette echter spreekt deze geruchten tegen en zegt gerechtigd te zijn te verklaren dat het geschil omtrent de Afghaan sche grenzen welhaast geschikt is, ofschoon nog niets is overeengekomen. Niettemin is eene overeenkomst tusschen Rusland en Engeland ophanden gebaseerd op wederzijdsche concessien. Rusland zal Penjdeh krijgendaarentegen zal kant, dat onder een afdak geplaatst was, niet bemerkthij verzocht den knecht met het paard heen en weder te rijdendaar hij na weinige minuten verder wilde gaan. Snel als een bekend huisvriend trad hij in de kamer. Hartelijk drukte hij den grijsaard de hand. „Ik breng u voor dezen avond eene uitnoo- diging van den landraad.... Uw zoon mag na tuurlijk niet aan het gezelschap ontbreken. Alles gaat goed heden komt de verloving tot stand, dat zult gij zien. Adèle is smoorlijk verliefd op den nieuwen opperhoutvesteren papa is opge togen over de bevorderingdie bij Champagne zal gevierd worden." „Hoe gaat het met mijnen goeden Börner?" „Ik bekommer mij over dien kerel nietdie met reuzenschredeu een schandelijk bankroet te gemoet ijlt. Zijne dochter heeft zich nu weer verslingerd aan den zoon van den rijken Holler... een jongelingdiewat ongebondenheid en ze deloosheid aangaat niets te wenschen overlaat; maar hij heeft geld." „Zoo bromde de opperhoutvester. „Stoor u echter niet aan hetgeen gij van den fabrikant hoort. Zoo als ik gezegd hebzal ik de verklaring doen dat gij betaald hebt. Dan kunt gij uwen beschuldiger van eerroof aankla gen. Ik zie meer en meerdat Börner door en door een slecht mensch is." „Zoudt gij hem dat in het gezicht durven

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 1