Het Leidsche vergiftigingspioces. Rusland. Egypte Duitse,hland. Amerika. BINNENLAND. Zwitserland. Italië. Turkije. delingen worden afgebroken totdat Stephen zal zijn aangekomen antwoordde Gladstone ontken nend. 27 April. Bij de beraadslaging over het aangevraagde krediet van elf millioen pd. st. bestreed Gladstone het voorstel van O'Connor om het krediet te splitsen. Volgens Gladstone is dit onmogelijk omdat hetalhoewel de re geering in geen geval vau het voor bijzondere voorbereidselen bestemde krediet gebruik zal ma ken voor Soedan toch noodzakelijk zou kunnen blijken dat een dee! van het crediet voor Soedan werd gebezigd voor de bijzondere bereidselen. Na een° kort debat werd O'Connor's voorstel, het welk door de oppositie werd ondersteund ver worpen met 229 tegen 186 stemmen. 27 April. In het lagerhuis verklaarde Fitzmaurice dat de regeering op het punt stond met Frankrijk eene regeling te maken betrekke lijk de Bosphore Egyptien welke zoowel voor Frankrijk als voor Egypte cn Engeland bevredi gend is, en dat de onderhandelingen tusschen Waddington en Granville een verzoenend en hof felijk karakter droegen. 27 April. Het lagerhuis heeftzonder hootdelijke omvraag, zonder beraadslaging en met eenstemmigheid het krediet goedgekeurd, nadat Gladstone eene rede had gehouden welke een uur en een kwartier duurde. 27 April. Reuter's Agentschap noemt een Engelseh-Bussischen oorlog overmijdelijk. De Czar zou naar Moskau vertrekken en van daar een manifest uitvaardigen. SIMLA 27 April. De oorlogstoebereidselen worden voortgezetmaar er is nog geen bevel tot oprukken gegeven. LONDEN 27 April. De Standard verneemt uit fort Chapelledat generaal Middleton gis teren na een gevecht van zeven uren, de kleur lingen onder Riel verslagen heeft, nabij Batoche. De°opstandelingen werden op de vlucht gedreven en leden zware verliezen. Aan the Standard wordt gemeld dat nieuwe Russische regimenten van de Caspische zee naar de Afghaansche grenzen worden gezonden en volgens bericht uit St. Petersburg is een dag order van den minister van oorlog verschenen waarbij de versterking van het officierskorps gelast wordt. Tien regimenten voetvolk der garde krijgen er ieder zeven meer drie bataljons der garde en 24 bataljons scherpschutters krijgen ieder twee onderofficieren meer. Voorts worden bij elk der grenadiers- en legerregimenten in den kriug Warschau nog vijf, in de Wilna Kiew en Odessa nog vierin elk der overige kringen nog een onderofficier benoemd. Over het algemeen worden alle infanterie-regi- menten met zeven officieren versterkt. In de torpedo-fabriek te Petersburg wordt dag en nacht door duizenden gearbeid aan Whitehead-torpedo's voor de verdediging der kust. De gebeele vloot gepantserde schepen wordt te Kroonstadt uitgerust. Aan de Times wordt uit Petersburg berichtdat het ambtelijk blad van Tiflis meldtdat generaal Koraarof een voorloopig bewind over de Sariks te Penjdeh instelde waaruit blijkt dat de Russen het dis trict besturendat zich veel meer zuidwaarts in de richting van Herat uitstrekt dan de Penj- deh-dorpen. KAiRO 26 April. De Fransche diplomatieke agent is heden avond naar Alexandrie vertrokken; men hecht evenwel aan dit vertrek geen gewicht, omdat de voorgeslagen schikking (in de zaak der Bosphore Egyptien) waarschijnlijk door F.ankrijk zal worden aangenomen. 27 April. Naar l'Agence Havas meldt loopt het gerucht dat Nabar Pacha zijn ontslag heeft gevraagd. In den Pruisischen landdag- is het voorstel van den heer Windthorst behandeld betreffende de opheffing van het zoogenaamde Sperrgesetz een der bekende wetten uit dea Culturkampt. Het voorstel werd echter verworpen met 182 te^en 128 stemmen, welk lot ook een ander voorstel van den heer Windthorst trof, namelijk dit betreffende het lezen der mis en het vrijlr.ten van het toedienen der sacramenten. Dit werd verworpen met 169 tegen 127 stemmen. Te Berlijn werden dezer dagen allerliefste photografien te koop gepresenteerd, waarop de keizer voorkwam met zijn jongsten achterklein zoon op de knieën. Zij begon juist aftrek te vinden en het scheen goed gezienom den oudsten en den jongsten telg der Hohenzollern zoo op één plaatje te brengen, toen de po.itle tusschenbeide kwam en den gchcelen voorraad in beslag nam. Het bleek namelijk dat men hier met een bedriegerij te doen had en de photograaf door een behendige combinatie van twee beelden het portret verkregen had; de keizer was namelijk voorgesteld met het jongste doch tertje van den vindingrijken photograaf zelf. BERLIJN, 27 April. De gezworenen te Danzig hebben den wegens moord op den knaap Czybula aangeklaagden anti-semielischen slager Bsrendt vrijgesproken. De dagbladen behelzen een telegram uit New- York volgens hetwelk officieele telegrammen uit Panama mededeelen, dat, de opstandelingen dreigden aan te vallen het Amerikaansch eigen dom en eene afdeeling soldaten der Ver.-St. tegen hen optrok en vuurde. De opstandelingen werden uiteengedreven zij hadden éen doode en drie gekwetsten. De aanvoerders der opstan delingen werden gevangen genomen. De Fransche consul protesteerde tegen de handelingen van den Amerikaanscheu bevelhebber. NEW-YORK27 April. Dépêches uit Pa nama melden, dat de Amerikaansche troepen de stad ontruimd hebben ten gevolge eer.er over eenkomst met generaal Didzpuru en den Fran- schen consul gesloten, waarbij de aanvoerder der opstandelingen voor het behoud van orde en rust instaat. Het Zwitsersche plaatsje Miilligenin het kanton Aargau dat 400 inwoners telt, is door een brand bijna geheel vernield. De Popoio Romano die geacht wordt in be trekking te staan met de regeering en mitsdien van tijd tot tijd officieuse medcdeelingen te ont vangen verklaart dat het berieht van sommige buitenlandsche bladen volgens hetwelk er eene overeenkomst bestaat tusschen Engeland en Italië, waarbij laatstgenoemde zich verbonden heeft de Engelsche bezetting te Soeakinte Berber en in eenige andere plaatsen van Egypte door Italiaansche troepen te vervangen te eenenmale onwaar is. Even onwaar is het gerucht dat Italië aan Engeland zou beloofd hebben het bij te staan in een mogelijken oorlog met Rusland. Het agentschap Stefani komt met dezelfde logenstraffing voor den dag. Te Kadikow bij Constantinopel, zijn Woens dag weder gewelddadigheden tegen de israëlieten gepleegd. Een verwoede volksmenigte Grieken viel op den jodenwijk aan geen glasruit bleef daar heel en verscheidene huizen werden er vernield zoodat 36 gezinnen zonder onderkomen Door tusschenkomst van de Turksche^ politie en het hoofd der Grieksche kerk, werd eindelijk den volgenden dag de rust hersteld. De aan stokers van het oproer werden in verzekerde bewaring genomen maar de dweepzieke woede was aanstekelijk en tot zelfs te Pera (een voor stad van Constantinopel) werden 20 personen wegens gewelddadigheden tegen israelieten gevat. De aanleiding tot de ongeregeldheden was een met vuil besmeerd kruis, dat bij de deur van een Grieksch huis neergezet was. Die hoon was door een paar Turken bedreven maar ae ver woede Grieken verdachten de joden er van. Waalwijk, 29 April 1885. Bij kon. besl. van 25 April is benoemd tot sec.-penningm. van den Hei- of Meer- dijk en polder van DrunenJ. Veltman Janszoon. Bij koninklijk besluit is vernietigd bet besluit van ged. staten van Noordbrabant van 11 December 1884, waarbij dat college zijne goedkeuring heeft onthouden aan 'het besluit van den gemeenteraad van Drongelen tot opheffing der openbare school te Doeveren. Z. M's. beslissing grondt zich hoofdzakelijk op het feitdat het schoollokaal te Doeveren door den geneeskundigen inspecteur als scha delijk voor de gezondheid is afgekeurd. V- Gisteren werd op de zaal Musis Sa- dcunH' de eerste onder wij zersvergadering van dit jaar gehouden. Bij ontstentenis van den voorzitter den schoolopziener in het arron dissement Waalwijk, werd diens plaats inge nomen door den vice-voorzitter, den heer van der Sluijs. Door den heer Willerase hoofd eener open bare school te Raamsdonk, werd betoogd, dat het, met het oog op het vele schoolverzuim en het tegenwoordig zoo algemeen vroegtijdig ver laten der school, wenschelijk ware, door den wetgever de zoogenaamde bijvakken in de la gere school facultatief te zien gesteld, opdat de onderwijzer meer tijd en kracht kon wij den aan de drie hoofdvakken lezen, schrijven en rekenen. De heer Goossens te Waalwijk bracht het onderwerp ter sprakeOpleiding tot de hoofdacte" eD gaf der vergadering in over weging, of het niet wenschelijk ware ook in dit arrondissemert een cursus op te richten, die aan dat doel beantwoordde. De verga dering en vooral de jongere onderwijzers, die zich prepareeren voor hun a. s. hoofdonder wijzers-examen, gaven ondubbelzinnige blij ken van instemming en op voorstel van een hunner werd een commissie benoemd om naar de mogelijkheid er van een onderzoek in te stellen. Door de vergadering werden daartoe be noemd de beeren van Oudenhoven te Bezooi- enGoossens te Waalwijk, Klerks te Dru nen, en als belanghebbende onderwijzers de heeren Langenhors te Kaatsheuvel en van Gooi te Baardwijk. Naar wij vernerrien zal den 7 Mei a.s. de dienst gestaakt worden op de lijn Kaats heuvel— Kapelle van de Noordbrabantsche stoomtramwegmantschappij. Verder deelt men ons mede dat door het gemeentebestuur van Loonopzand voor het leggen en exploiteeren van den tram door Kaatsheuvel zulke be zwarende voorwaarden zijn gesteld dat zij onmogelijk door de directie der maatschappij kunnen worden aangenomen. 't Gevolg hiervan zou wel eens kunnen zijn, dat ook het gedeelte Nieuwe Weg Kaatsheuvel vervielen de tram eenvoudig liep direct tusschen Tilburg en Waalwijk zooals vroeger. Nog schijnen verschillende tappers en winkeliers niet op de hoogte te zijn met hetgeen na afkondiging der gewijzigde drank wet moet geschieden. Verschillende personen verkeeren in de meening, dat de bestaande toestand nog éen jaar blijft voortduren dit is een groote dwaling iederen dag kan de wet afgekondigd worden en treedt dan aanstonds in wer- king. Zijdie herberg en winkel hebben, mogen zich niet van het eene lokaal in het andere kunnen begeven zonder door de open lucht te gaan niet de minste gemeenschap mag er binnen 's huis bestaan. Dit belet echter niet, dat men een vaste afscheiding, van glas voorzienmag daarstellen. De winkeliers die alleen met de maat ver- koopenmogen daarmede blijven voortgaan bij elke hoeveelheid, met de liter, halve liter, maatje, halfmaatje enz., mits in gesloten flesscbeu kannen kruiken enz. Zij mogen geen aangebroken vatenflesschenkannen of kruiken in hun winkel (wel in een aan grenzend niet voor het publiek toegankelijk lokaal) in voorraad hebben en niet toelaten, dat drank in den winkel gebruikt wordt, op straffe van boete en verlies der vergunning. Daar de Staatscourant eiken dag afkondi ging der wet kan bevattenzouden wij den winkeliers en tappers den raad geven reeds nu'hunne lokalen op de door de wet voor geschreven wijze in te richten, de aangebroken flesschen enz. uit de wiukels te verwijderen, en zich dadelijk na de afkondiging een nieuw exemplaar der wet aan te schaffen. De installatie van den nieuwbenoemden burgemeester van 's Grevelduin-Kapelle, den edelachtbaren heer G. Vermeulen Wz., die morgen Donderdagzal plaats hebbenbe looft zeer feestelijk te zijn. Des namiddags ten 2 ure zal ZEA. door de feestcommissie, vergezeld van eenige corporatienop zijn weg naar' de kom der gemeente begroet worden en daarna op liet raadhuis geiustal- leerd. Ten 3 ure optocht door de geheele ge meente 's avonds 8 ure muziekuitvoering voor het raadhuis9 ure optocht met mu ziek en fakkellicht naar de woning des bur gemeesters 9.30 ure verlichting van den tuin met bengaalsch vuur, serenade en tot slot vuurwerk. hieldenin werkzaamheden gelijken tred met de fabrieken. Evenzoo kan melding worden ge maakt van den handel in steenkolen, in wollen en verschillende grondstoffen. Hebben de fabrikanten niet te klagen, dan be staat bij de handelaren ook reden tot tevreden heid over den gang van zaken. Met uitzondering van de leerlooierijen, die nog steeds in kwijnenden toestand verkeeren, hadden ook de overige industrieelen over hel algemeen geen reden tot klagen. Tengevolge van het met 1 Januari 1885 in werking treden der wetwaarbij de vrijdom ver valt voor nieuw gebouwde eigendommen, werd vooral in het laatste gedeelte van het jaar veel gewerkt om met nieuwe gebouwen een begin te maken. Als gevolg hiervan was er voor den ambachtsman ook voldoende werk. Woensdag 12 Augustus dezes jaars zal het 25-jarig bestaan herdacht worden van de rijks kweekschool voor onderwijzers te 'sllertoge.nbosch. Het programma luidt als volgt: 10 uur. Réunie der oud-kweekelingen in het gebouw der Lieder tafel op de Esplanade. lD/a uur. Ontvangst der gasten [spreker de heer Lips]. 12 uur. Afhalen van den jubilaris, directeur dr. Trofcée, door leden der feestcommissie. Ontvangst van den jubilaris en aanbieding van het cadeauBuste van wit marmer op voetstuk. [Spreker de heer Stellwa- gen-] i_3 uur. Matinee van het muziekkorps der dd. schutterij te 's-Bosch. 5 uur. Diner. 7—10 uur. Concert van het muziekkorps als voren. In weerwil der wet tot bescherming van voor den landbouw nuttige vogelsworden in de bosschen bij Tilburg strikken gezet tot het van gen van nachtegalen, welke zangvogels-tot ge ringe prijzen ten verkoop worden aangeboden. Vrijdag namiddag had in de spinnerij der firma Pieter van Dooren, te Tilburg, een ern stig ongeluk plaats. Een draadmaker, van Gansen genaamd14 jaar oud ging met zijn kameraad, op een oogenblik dat zijn spinner zich even ver wijderd had, speelsgewijze aan de as hangen. Plotseling rolde de as zijne armen op en wentelde verder het lichaam rond'; de jongen werd deerlijk verminkt en was onmiddelijk dood. - De groote akkermaalshoutverkoopingen in Gelderland zijn afgeloopen. De opbreng sten waren minder dan gewoonlijk. Een voer hout bracht ongeveer f10 op, tegen f 13 het vorige jaaren de schors of runhet vorige jaar f6 a 6,50 geldende, is thans ge daald tot f 4. In een buitengewoon politieblad verzoekt de hoofdcommissaris van politie te Amsterdam de hoofden van politie in hunne gemeenten een onderzoek te willen doen instellen naar de personen die op advertentiën in verschil lende dagbladen afgaande, in relatiën getreden zijn met het informatie- en dienstpersoneel- bureau te Arasterdam en aan de directie daarvan gelden hebben overgemaakttot het bekomen eener betrekkingen om hem de namen dier personen en de door lien afge zonden geldsom te willen mededeelen. De directeur van dat kantoor is de bekende Jetse Van der Berg, zich vroeger noemende directeur van het algemeen correspondentie- kantoor die ter zake van oplichting door het gerechtshof te Amsterdam tot 18 maanden gevangenisstraf werd veroordeeld. Thans heeft hetzelfde bureau aan ver schillende bladen weder eene advertentie ter plaatsing gezonden waarin het vacante be trekkingen aanbiedttegen vooraf te zenden borgstelling van f10. Men zij dus op zijne hoede! Aan het verslag van den toestand van handel en nijverheid te Tilburg, [in 1884, aangeboden aan den gemeenteraad door de kamer van koop handel en fabrieken aldaaris het volgende ont leend Niettegenstaande de drukkende rechtendie van de Tilburgsche goederen in Duitschland en Frankrijk geheven wordenwas de toestand van handel 'en nijverheid over 1884 bevredigend. Bestellingen van lakens voor Britsch-lndië ble ven aanhouden evenals de aanbestedingen voor lakens en wollen stoffen voor het leger en de koloniën. De volwaescherijen en wollenstoft'enververijen Vervolg. De moeder van den overleden Frankhuyzen verklaart nog, dat besch. met lachende tronie aan tafel zat, terwijl Frankhuyzen met de grootste benauwdheden kampte en weigerde den dokter te halenwaarom deze smeekteomdat de dokter altijd zoo over vergiftiging maalde, dat men er bang van werd en die toch straks moest komen om „Mie te keuren nl. het lijk van de vergiftigde vrouw Frankhuizen. Hendrik Frankhuizen was het lie kind dat deze getuige verloor. Ook erkent zij op de vraag van advo caat Vaillant dat eene vrouw Kuiters ongesteld is geworden na het gebruik van een bittertje door besch. geschonken. Deze verklaringen worden bevestigd door zusters van den overleden Frankhnizen en andere personen, die bij de ziekte en het overlijden waren. De besch. beweert wel zelf den dokter te hebben gehaald bij de Frankhuizenswat den president doet zeggen, dat hieruit opnieuw blijkt, hoe zij met de waarheid speelt en huichelt zooals zij deedals zij de zieken liet kermen met den uitroep„ik kan je niet helpen je moet God bidden." Vrouw Catharina Rebecca Van der Linden verklaart o. a. dat besch. haar mededeelende het geval bij de Frankhuizens zeide „het is om te lachen ze liggen samen te braken en spuwen elkaar haast in de keel." Op de vraag van advocaat Vaillant verklaart deze get. dat in 1879 Maria Mark, vrouw van Lambert Van der Linden en in 1881 Lambert Van der Linden en diens zoon gestorven zijn de beide laatsten tijdens zij waren in de kost bij besch. Ook dat een kindje van get. een brandvlek had aan de lippen tijdens hei een oogenblik aan de zorgen van besch. was toevertrouwd. Bij het verhoor van dr. D. J. Braakenburg den dokter die bij vrouw Frankhuizen geroepen, een recept schreef en den volgenden dag bij haar komendeniets opmerkelijks vonddoet de president opmerken dat deze geneesheer de aanleiding van den dood beschouwde als diar rhea catheralis en de onmiddellijke oorzaak paralyses pulmoniszonder de vrouw te hebben onderzochtterwijl de president dacht dat men zulke opgaven voor het openbaar gezag niet dan na onderzoek deed of als men onvoldoende er varing had zich onthield. Door getuigen Steijger en Van der Worm wordt geconstateerd dat besch. de contributie betaalde voor Hendiik Frankhuizen en diens vrouw, verzekerd bij de Uitkeeringssociteit „de Neder landen" te Rotterdam; terwijl de agent van politie Loekenbach verklaarde, dat bij haar arrestatie in deD zak van besch. werd gevonden het papier voor de uitbetaling der verzekering van Hendrik Frankhuizen. De laatste getuige J. Ouwerkerk, verklaart o. a. nog dat besch. spottenderwijs over het geval Frankhuizen sprak en bij sterfgevallen in de familie zelfs eens zeide tot zijn schoonvader: nu is het uw beurt Bertzijnde zijn schoonvader kort daarna onder verschijnselen van braken enz. overleden. Het getuigenverhoor is afgeloopen. Morgen ter» 10 uur voortzetting. Te 10 uren werd den volgenden dag de te rechtzitting van het gerechtshof heropend. De zaal was wederom door eene dichte menigte bezet. Ook verscheiden dames woonden de zitting bij. De beschuldigde hield bij haar bin nentreden in de zaal haar zakdoek tegen haar wangnaar den kant van het publiek, blijkbaar om haar gelaat te verbergen. Toen zij ging zitten hield zij den zakdoek voor den mond met schrei end gezicht. Het eerst wordt gehoord get. Van den Broek, bediende bij den drogist de Ruiter, die verzekert

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2