Notaris RANT, TEliÖOP: MARUFACTURElf, IIMIMCTMSTOM HetllraMlësr verplaatst kimstinrichting EEN WINKELBANK. BEKENDMAKING. A.J.BI3NTK;, zomer- en winter- directe belastingen en accijnzen, Huis-, Muur- en Plafondschilder, H. A. BANNING, FOTOGRAFISCHE"" LAATSTE BERICHTEN ADV ERTENTIEN Publieke verkooping publiek verkoopen te Waalwijk naar het huis Wijk B., No 44, naast tien Heer J. TOM. Waalwijk. 318de STAATSLOTERIJ. op Dinsdag 12 Mei 1885, 10 ure, wordt den 1 MEI 1885 Teekeningen van door mij uit te voeren werken worden gratis geleverd. dat liet dus genoemde operment nooit werd af geleverd afzonderlijkmaar steeds gemengd in de door de koopers meegebrachte kalk. Het kon gebeuren dat bij het mengen eenig poeder boven op bleef liggen. Get. erkent de besch. verscheidene malen in den winkel gezien te hebben, herinnert zich all hans stellig dat dit eenmaal geschied is 4 a 6 weken voor 29 December, toen hij bij den rechter-commissaris werd ge hoord. Het mengs. 1 werd bij 50 gram a 5 cents verkocht met bijvoeging dat het moest dienen tot verdrijving van wandgedierte. Besch. beweert slechts eenmaal in d«n winkel te zijn geweest en het poeder gekocht te hebben in November 1883. Op de vraag van den president hoe zij er dan in 18S1 aan kwam toen zij Areud de Hees vergiftigd had zeide be3ch. dat zij nog van het poeder had staan in een potje door een ander gekocht. Op requisitoir van den proc.-gen. wordt bij het dossier gevoegd een rapport van dr. Ramaer, thans inspecteur van het krankzinnigenwezen omtrent den zielstoestand van beschuldigde. Het rapport wordt door den subst.-griffier mr. Van Strijen voorgelezen. Tijdens de voorlezing van dit rapport begint besch. luide Ie snikken zoodat haar water en spiritus wordt toegediend. De zenuwen spelen haar echter den baas en zij stoot gillende kreten uitwerpt het boofd ach terover en is blijkbaar geheel van streek. Dr. Ramaer beschrijft haar in zijn rapport als een gevoelmensch handelende naar oogenblik- kelijke indrukken maar verstandelijk nietmisdeeld, altijd bereid hulp te verleenengelijk haar vroeger leven bewijstmet zeer nauwkeurig ge heugen vooral omtrent het verledene. Haar gedachtengang is geregeld zij heeft een gevoelig gemoed doch zeer vatbaar om naar indrukken te handelen en zwak van karakter. De straffe loosheid die op haar eerste misdaden volgde versterkte haar in haar zwakheid om strafbare daden te bedrijven. Dr. Ramaer sluit echter alles uit wat aan zwakhoofdigheid kan doen denken of aan melancholie. Haar hande lingen ook haar pogingen om in het huis van arrest met zinkwit haar medegevangenen te ver giftigen, doen denken dat besch. door een in- wendigen drang tot haar misdaden wordt gedreven, doch dr. Ramaer betwist die meeniugdie hij teekent als louter schijn. Hij komt tot de slotsom dat de besch. de misdaden pleegde niet onder invloed van verstoring harergeestvermogens, dat haar nervositeit wel haar zwakheid van ka rakter verergerde en haar godsdienstig gevoel niet voldoende ontwikkeld was om weerstand te kunnen bieden aan haar zwakheid. Daar tijdens de voorlezing de vrouw een zenuwtoeval kreeg en dr. Rutgers vanderLoeff, die in de zaal aanwezig was verzekerde dat het geen simulatie was werd de terechtzitting ge schorst. Genoemde dokter verleende alsnu der bcsch. geneeskundige hulpterwijl het publiek de zaal moest verlaten. Na een half uur wordt de geschorste zitting hervat. De beschuldigde is bijgekomen maar bevindt zich nog in zenuwachligen toestand. Zij houdt voortdurend haar zakdoek voor 't gelaatdat gisteren zoo strak stond maar thans geheel ontspannen i9. De president ondervraagt hierna de beschuldigde ten aanzien van de vergiftiging der Frankhuizens. Vroeger heeft besch. bekend dat zij ook ben heeft willen toedienen het poeder uit wrok om ze ziek te maken dat ze in stilte naar boven is begaan en het poeder heeft gestort in den pappot Besch. verklaart nu dat z: het gedaan heeft niet voor het geld maar om ze ziek te maken,, „zonder verstand", terwijl zij bij bun dood voordeel bad daar zij op hun hoofden verzekeringen had gesloten. De president betuigt vervolgens nog dank aan Prof. De Zaaijer en dr. De Koning die niet minder als Prof. Van der Burg dank verdiener, voor hun diensten aan de justitie bewezen. Alsnu is het woord aan den advocaat-generaal mr. R' Th. Bijleveld. Deze vangt aan met te wijzen op het gewicht van deze zaak op de vele slachtoffers, blijkens het dossier allen omgekomen door vergiftiging een misdaad „le plus lache parmi les plus „atroces." Vele feiten moesten thans buiten beschouwing blijven, maar wijzen toch bij vernieuwing op het ernstig gevaar der begrafenisfondsen. Hij beroept zich op eer. artikel in den „Moniteur des As surances" waarin het gevaar der fondsen is aangewezen. Ernstige overweging verdient het gevaar dat die inrichtingen opleveren. Thans betreft de beschuldiging slechts vier gevallen. Wel schijnt deze vrouw liefderijk cn hulpvaardig, maar dit was slechts een masker voor verraad en bedrog. Zij is een wezen den naam van mensch onwaardig, Na dit vooropgesteld te hebben, gaat adv. gen. de verschillende punten van beschuldiging na. lo. het geval Arend De Hees. De bekentenis van besch. te dezer zake is bevestigd door aan wijzingen en getuigenisverklaring. De gezonde Arend wordt na bij de besch. te zijn komen inwonen ziek en sterft. De lijkschouwing heeft aangetoond dat de vergiftige slof in de inge wanden is teruggevonden terwijl prof, Van der Bnrgh stellig heeft verklaard dat de dood het gevoeg is geweest van dat vergift. De jurispru dentie heeft uitgemaaktdat een voldoende hoeveelheid moest toegediend zijn. Omtrent de hoeveelheid verschillen de schrijvers maar dit punt kan buiten beschouwing blijven. Het is een feil dat besch. bet poeder heeft gekocht bij een drogist. Wel heeft zij thans beweerd slechts eenmaal in 1881 dat poeder gekocht te hebben maar adv. gen. houdt zich aan haar verklaring in de instructie. In elk geval heeft zij bekend zoodanig poeder gebezigd te hebben, dat dat ook iis bet lichaam van het slachtoffer is terugge vonden. Ad. gen. sluit zich aan bij den dank aan de deskundigen, die met ijver en volharding hun niet benijdenswaardige taak hebben verricht. 3c. het geval Suzanna Aben. Ook dit feit wordt, wat het materieele betreft, door besch. erkend uit de verklaringen der getuigen blijkt dat besch. alleen met dat ongelukkig kind was achtergelaten in de woningterwijl de moeder diep gedrukt door den dood van een ander kind, het in volle vertrouwen aan haar zorgen overliet. Gezond verliet zij het kinddood was het bij haar terugkomst. De noodkreet van dat kind moet der besch. nog in de ooren klinken: „geen melk uit dat glas (waarin het vprgif was) maar waterHet beeld van dat arme onschuldige kind moet evenals van de vele slachtoffers, die zij vergiftigdeder besch, herhaaldelijk voor den geest staan. Zij wistzij kon weten dat het poeder dat Arend de Hees den dood bezorgdeop het jeugdige kind noggrooter uitwerking moest hebben Haar doel om het kind te dooden is zeker; haar geheele houding bewijst het. De wil om te dooden bestond ontwijfelbaar. 3o. Het gevai der Frankhuizen. Ook zij ziju vergiftigd. Wel heeft besch. haar verklaringen telkens gewijzigd maar ook telkens kwamen zij dichter bij de waarheid en zijn eindelijk gevolgd door een volledige bekentenis. Wetende dat de slachtoffers niet te huis waren gaat zij naar boven, werpt het poeder in de spijs die op het vuur stond en die zij wist dat bestemd was ten ge- bruike. Vrouw Zitman heeft verklaard dat beseh. daar geweest is dat zij gesimuleerd heeft als komende om de Frankhuizens te spreken, De volkomen gezonde Frankhuizens komen thuis gebruiken het voedsel en het tooneel dat zich toen vertoonde wekt sterk afgrijzen. Man en vrouw kampende met den dood en besch. kalm en rustig het resultaat van haar werk afwachtende. Het is schier ongelooflijk en toch waar. Ook in de lichamen der slacht offers is door de wetenschap de stof aangetoond die besch. verklaart heeft te hebben gebruikt. Wel beweert besch. dat haar doel niet wus om die menschen te dooden. Maar als men nagaat hoe zij aanvankelijk heeft gelogen en haar slachtoffers zelfs belasterd dan kan men aan deze verklaring evenmin eenige waarde hech ten. Zij kende den aard en de gevolgen van het gebruik van dit poederzij deed niets om de menschen in hun ziekte te helpen en de gevolgen af te wenden. Zij wist het en zeide het aan getuigen „ze gaan alle drie (ook het kind was ziek) dood" en toen de vrouw onder verschrikkelijke stuiptrekkingen stierf, zeide zij ook die twee gaan dood. Spottend vertelt zij aan anderen, hoe het om te lachen was te zien hoe de Frankhuizt rs elkaar in de keel spogen. Toen Frankhuizen in ziju benauwdheid om hulp riep zeide besch. „wacht maar, straks komt de dokter die moet Mie toch keuren." Mie.... haar slachtoffer Besch. heeft bekend dat voor haar geldelijk belang bestond bij den dood der Frankhuizens. Alles was er bij besch. op berekend om van dat geldelijk belang te profiteered Het was het motief der daad. Zij heeft ook alles gedaan om geheim te houden dat zij belang had bij den dood der Fraukhuizens. Van dronkenschap, die besch. aanvoert gelooft adv. gen. niets. Verscheidene getuigen spreken het tegen. Er was geen spoor van dronkenschap bij besch. waar te nemen. Het misdrijfdoor besch. gepleegd, is hoogst ernstig. Reeds vroeger begreep men dat en wilde men zwaarder straf op vergiftiging dan op gewonen moord. Zoo bij de Romeinen reeds. Van berouw is bij besch. geen spoor waarge nomen tijdens het geheele onderzoek. En wat we hier hebben bijgewoond, adv. gen. weet niet hoe het te noemen, God geve dat het berouw is. Adv. gen. requireert ten slotte tot schuldig verklaring aan vergiftiging driemaal gepleegd en veroordeeling tot levenslange tuchthuisstraf. Het woord is thans aan Mr. C. A. ^aillaint, advocaat aan besch. toegevoegd. Pleiter begint met te erkennen dat nimmer grooter onmensch op de bank der beschuldiging heeft gezeten. Dood en verderf zwaaide zij om zich heen waar zij kwamontzag niemand, bloedverwanten noch vrienden en als 'neksenspoken wierp zij haar slachtoffers in den ketel om de duivelsbrij te doen proeven. Met een geval van walging en afgrijzen heeft pl. zijn taak aanvaard en het dossier doorgelezen. Meermalen verloor hij den moed om in dat mengelmoes van misdaden den weg te vinden. Maar de wet heeft hem geroepen en hij zal beschuldigde niet verlaten voor dat zijn wettelijke taak ten einde is gespoed. Zijn taak is elk dubium aan te geven, gedachtig aan het woord van een Franschen schrijveril ne suffit pas qu'un crime soit possible, vraisembable, probable, il faut qu'ou peut en douter sans être absurde. Wat het eersie punt der beschuldiging betreft, pl. betoogt dat het materieel bewijs der vergif tiging niet is bewezen. Het is niet bewezen dat het lijk door deskundigen onderzocht, hetzelfde is als dal van Arend De Hees. Er is blijkbaar tusschen het lijk en de wereld gemeenschap geweestwant er was water in de kist en hot gif kan dan van buiten zijn binnengedrongen. Men mag in elk geval twijfelen aan de identiteit en aan eene verwisseling van kisten. Evenmin kan men het doel om te dooden aannemen bij Su zanna Aben. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat besch. een ongeluk begaan heeft en niet gewild heeft wat zij gedaan heeft. Ook het bewijs dat bcsch. de bedoeling had de Frank huizens te dooden is niet bewezen. Pleiter voegt overigens zijn hulde bij die ge bracht aan de deskundigenl Hij stapt thans af van zijn betrog dat het wettig bewijs van den wil om te dooden bij besch. niet is geleverd. Hij wijst er thans op dat de figuur thans uit de akte van beschuldi ging opgenomen een geheel andere is dan de figuur uit de langdurige minutieuse instructie, waaraan pleiter allen lof toezwaait. De figuur der instructie wenscht hij te doen herleven om te doen uitkomen, flat een onderzoek naar den physieken en psychischen toestand der besch. zeer noodig is. Deze besch. heeft geen 4 acute gevallen van vergiftiging gepleegd maar we staan hier voor een pluraliteit van gevallen voor jaren lange giftmengerij, om allerlei redenen gepleegd, zoowel om de verschrikkelijkste als de geringste redenen. Deze vrouw heeft niet 4 vergiftigingen gepleegd maar 23 met doodelijken afloop en 42 die ziekten hebben veroorzaakt. Reeds in 1869 deed zij een poging om te vergiftigen. Een overbuurman mishandelde een stiefkind en zij raadt de be waakster van liet kind aan dit te vergeven en toen deze met afschuw weigertstuurt zij aan de waakster en den stiefvader spijzen, die deze instinctmatig weigeren. Reeds in 1869 dus was besch. bekend met vergiftigen. Zoo is gister ook gebleken dat zij eenmaal zonder oorzaak of belang een vergiftigd bittertje aan een vrouw schonk zoo ook dat zij kippen van haar buurman, met wien ze twist had gehad, had vergeven. Zoo ook blijkt uit de stukken de vergiftiging van vrouw de Zwijger in 1882 en baar kinderen kleinkinderen. Zij moordt de geheele familie de Zwijger en Lepelaer uit om tot de erfenis te komen. Pleiter haalt vervolgens onderscheidene gevallen aan uit Duitschland bijeenverzameld in „Der neue Pitaval" hem indertijd door prof. Modder man als wettenschappelijk aanbevolen waaruit blijkt, dat herhaaldelijk vrouwen tusschen 40 en 50 jaar, evenals uit een zeker soort van wellust van zucht om te dooden na herhaalde proeven vergiftigingen p'egen. Getrokken prijzen naar de geschreven lijst. 3de klasse. Trekking van 27 April. No. 643 f25000; no. 20507 f2000; no. 2086 282b f400; r.o. 7554 8301 19345 f200; no. 5761 11339 11666 17807 en 20230 ieder f100. 3de klasse. Trekking van 28 April. Nos. 5724 14-705 1494S f 1000; no. 11982 12533 f400; no. 11871 f200; no. 7748 1065215744 16917 1S153 18503 en 19386 ieder f100. Bij kon. besluit zijn benoemd: tot b'irg. der gem. Geertruidenberg G. R. C. M. Rauppen tot burg. der gem. Zandvoort, P. N. van Doorninck. BRUSSEL, 28 April. De kamer van volksver tegenwoordigers heelt eenstemmig aangenomen het wetsontwerp, waarbij de koning wordt ge machtigd te worden souverein van de Congo. 28 April. Naar de lndépendance beige uit Petersburg verneemtis er heden raad gehouden bij den ezar. Behalve raadsheeren en officieren, waren daarbij verscheidene gewichtige personen tegenwoordig. In den loop der discussie stelde De Giers voor eenige kleine concessiën te doen ten einde aan Engeland den weg te openen tot eencn eervollen terugtocht. Dit voorstel werd eenstemmig verworpen. Aan hetzelfde blad worden uit Petersburg eenige mededeelingen gedaan omtrent Rnslandsantwoord. Hoewel in hoffelijken vorm gegoten, is' het zeer ferm van toon en komt het op geene enkele der vroegere verklaringen of aanspraken terug. Rus land schijnt eene voortzetting der onderhande lingen op het terrein waar Engeland ze geplaatst heeft, moeilijk te maken. te W aalwijk maakt bekend dat de vaste goederen te Baardwijk, behoorende aan de weduwe en kinderen van MARTs. VAN HELVOIRT zijn ingezet Koop I op f3300. Koop II op f1150. Koop III, zijnde de massa van koopen I en II op f 4500. Ten kantore van genoemden notaris kan dagelijks gehoogd worden. Toeslag 's avonds 7 uur, ter herberge van ADR. MULDERS te Baardwijk. zoo goed als nieuw. Te bevragen bij HOEFNAGEL aan de baven. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Spranggelet op art. 22 van bet regle ment op de openbare wegen en voetpaden in Noordb.rabantbrengt ter algemeene kennis dat de legger der openbare wegen en voetpaden in die gemeente door gede puteerde staten van Noordbrabant bij besluit van den 14 dezer, G. no 43, is vastgesteld en voor een ieder op de secretarie ter inzage ligt van af den 4n Mei e. k. Sprang 29 April 1885. Burgemeester en wethouders van Sprang, J. VAN DIJK. De secretaris DORRENBOOM, van ten verzoeke van de ERVEN SaLOMON te Amsterdam wegens sterfgeval huns vaders. DE NOTARIS te Waalwijk, zal op MAANDAG 4 en DINSDAG 5 Mei 1885, in bet hotel van den beer G. BREKELMANS, op de markt te Waalwijk, en op WOENSDAG 6 Mei, ter herberge van den beer W. PUILENS in H Vosje te Baardwijk, telkens des morgens Eene groote partij voor- en najaars-, als fijn zwart laken satin-laineduffel ratine flockoné matlassé kamgaren ge kleurde lakensEngelscbe en Franscbe bukskings fantaisie- en demi-saison stoffen, afgepaste coupons voor pantalonszwarte Lyonsche zijde voor japonnen neteldoeken afgepaste gordijnen, damast, linnen, pellen-, en oogjesgoelmadapolam, shirtiüg, amers- foortdimetkepergraslinnen gedrukte- ruwe- en paarsche katoen, meubelcits, bedden- bont, boezeroenkatoen, enz. enz. Te bezichtigen twee uur voor den verkoop. NB. De goederen worden op crediet, mits borgstellende, zonder op te houden tot alle prijzen verkocht. Koopen van f3 en daarbeneden contant. der Bij alle solide boekhandelaren is de inteekening opengesteld op: De gezamenlijke novellen van welke worden uitgegeven in 80 postformaat in 3 seriën van 5 a 6 deelendie op zich zeiven compleet zijn met omslag in kleu rendruk. Iedere serie zal hoogstens 1600 pagina's bevatten en in één jaar compleet zijn. De inteekenprijs is zes cent per 16 paginal, zoodat mendoor een wekelijksche uitgaaf van ongeveer tien cents in het bezit komt van al deze boeiende novellen en vertellingen. De eerste serie zal bevatten I. Uit bet verleden. II. Oude kennissen. III. De familie Walker. IV. De heks van de Amersfoortsche heide. Y. Ko Folkes. VI. Een klaverblad. van s-Bosch aan de Parade. Specialiteit in Vergrootingen naar klei ne Portretten in Kooldruk (onveranderlijke Fotografie), Crayonteekening, Aquarell en Olieverf, in alle verlangde formaten. Aan bet atelier bestaat dagelijks gelegen heid tot poseeren. Opname met liet instan- tanée procédé. 'NB. Tweemaal bekroond met zilveren medailles voor vergrootingen en andere Fótografiën. Des Zondags wordt het atelier om half een gesloten.

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 3