Nummer 36. Zondag 3 Mei 1885* 8e Jaargang L Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BEKENDMAKING, ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Zwitserland. UITGEVER: Waalwijk. De Echo van het Zuiden, m Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsin g opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscli- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De burgemeester der gemeente Waalwijk brengt ter kennis van de ingezetenen dat zij die eenejacht- actevischacte of kostelooze vergunning tot uit oefening der visscherij mochten verlangen, zich ter verkrijging daarvan ter secretarie moeten aanmelden op aanstaanden donderdag den 7 Mei 1885 des voormiddags van 912 uur. Waalwijk, 1 Mei 1885. De burgemeester VAN DER KLOKKEN Het ontwerp om de rechten op buitenlandsche suikers met 5 pet. te verhoogenis door de kamer van afgevaardigden aangenomen. De Indépendance beige behelst eene dépêche uit Petersburg, waarin gemeld wordt dat de heei Giersnadat een geheime raad was gehouden waarin besloten was geen concessie aan Engeland te doer.zijn ontslag heeft aangeboden. De keizer weigerde het aan te nemen op dit gewichtige oogenblik nu de oorlog waarschijnlijk is. Indien de heer Giers wil aftreden als alles uit zal zijn, dan zal de keizer zorgen dat zijne aftreding plaats heeft onder de voor hem meest eervolle omstandigheden. Het was na dit onderhoud hetwelk de keizer met den heer Giers heeft gehad dat de tijding ontvangen werd dat de Russische troepen in Azie eene nederlaag hadden geleden. Na eene spoedige beraadslaging met de ministei 3 heeft de keizer aan den heer Giers eene tot Engeland te richten dépêche gedicteerd, die be schouwd kan worden als een soort van ultimatum. Naar luid hiervan noodigt de keizer Engeland uit om onverwijld te verklaren of het bereid is de Russische grenzen aan den kant van Afgha nistan aan te nemen zooals Rusland heeft voor gesteld. Zoo neendan zal Rusland onmiddel lijk bevel aan zijne troepen geven tot het bezetten van Herat. Een ambtenaar van het ministerie van buiten- landsche zaken is Zondag morgen met een blik- semtrein vertrokken om zich naar Londen te begeven. Maandag ochtend teekende de keizer een besluit ter mobielverklaring der troepen van de land- en zeemacht. De keizerlijke bank ontving bevel om twintig millioen roebels te verschaffen De Oostzeevloot is naar Helsingfors vertrokken om het effectief te voltooien. Eene merkwaardige onthulling is door den heer Bara in de kamer gedaan. Hij beweerde namelijk zonder tegengesproken te worden, dat sommige invloedrijke clericale afgevaardigden er gedrukte formulieren op nahoudenwelke zij slechts met den naam hunner beschermelingen invullen om hen ter benoeming aan de verschil lende ministers aan te bevelen. De gezant van Frankrijk bij het hof te PekiD, die naar Tientsin is vertrokken tot het sluiten van het definitieve vredestractaat tusschen China en Frankrijk heeft aldaar de noodige bevelen voor de onderhandelingen met China van zijne regeering ontvangen. Aan den Standard wordt uit Hongkong «reseinddat 'm Tongkin nieuwe verwikkelingen zijn ontstaan. De Chineesche generaals der troepen in Tongkin verklaren eenstemmig te weigerengevolg te geven aan het bevel des keizers om het land te ontruimen. De kerk van Notre Dame de Walcourt eene bekende bedevaartsplaats is in den nacht van Zaterdag op Zondag letterlijk leeggeplunderd. Er werden aan deze kerk eenige onderhouds werken verrichtzoodat er aan de buitenzijde eene stelling stond onder een der ramen; hierdoor zijn de dieven in de kerk gedrongen, het venster was verbrijzeld en daardoor henen hebben zij een ladder tegen den binnenmuur geplaatst. Da dieven hebben niets gespaardalles wat maai eer.igszins van waarde was en wat zij konden losrukken hebben zij medegenomen bij elkaar voor eene waarde aan goudzilver en edelge steenten van omstreeks 60,000 fr. Door een louter toeval is voorkomen dat niet voor de dubbele waarde gestolen isdaar juist eenige dagen geleden jjde pastoor-deken een kostbaren krans met edelgesteenten welke alleen eene waarde van 60,000 fr. vertegenwoordigt, in zijne woning geborgen had. Omtrent de daders ontbreken alle gegevens maar naar alle zijden is geseind, dat bij aan biedingen ten verkoop van kerksieraden edel gesteenten of gesmolten edele metalen daarvan terstond aan de betrokken autoriteiten kennis gegeven moet worden. Een persoon te Lyon, Bussiat genaamd, die reeds acht veroordeelingen heeft ondergaan en die pas uit de gevangenis was ontslagen heeft den secretaris van het commissariaat van politie in de wijk Bellecour vermoord. Hij kwam aan he* politie-bureau en vroeg den commissaris te spreken. Bij afwezigheid van dezen wees men hem den secretaris aan. Zoodra bij voor dien man stond wierp hij zich op den ambtenaar, en voordat men hem kon grijpen stootte hij hem met zulk een geweld een mes in de borstdat het lemmet in de wonde brak. De moordenaar, die dadelijk daarop gevat werd bood niet den minsten tegenstand. Hij snoefde zelfs op zijne misdaad. Naar het schijnthad Bussiat vroeger noch met den commissaris in bedoelde wijk, noch met zijn secretaris iets te maken gehad. Het moet hem alleen te doen zijn geweest om een poli tiebeambte te dooden en zoo vermoordde hij den eersten, die binnen zijn bereik viel. Een aantal kleermakersknechts te Parijs hebben reeds het werk gestaaktdaar de pa troons geweigerd hebben de hun gestelde eischen in te willigen. De werkstakers zijn voornemens eene circulaire te zenden aan hunne kameraden, die den arbpid niet neergelegd hebben, ten einde hen aan te sporen hun voorbeeld te volgen. De patroons hunnerzijds zullen nu eene ver gadering houden om te overwegen wat hun te doen staat. De correspondent van de N. R. Ct. schrijft van 29 April uit Londen. De regeering heeft van raiddag in het lager huis het hernieuwde vooruitrukken der Russen, naar Meroetsjakvoorbij Penj-dehbevestigd. Zij ontving reeds den 26eten een desbetreffend telegram van Sir Peter Lumsden uit Terpoel, 23 April. De heer Gladstone droeg derhalve kennis van dit bericht toen hij zijne groote toespraak hield ofschoon hij er niet van gewaagde; maar blijkbaar sprak hij onder den indruk daarvan. De tijding is afkomstig van den gouverneur van Herat. In eene heden ontvangen dépêche van Lumsden spreekt deze over de „onlangs bewerkstelligde bezetting van Meroetsjak door de Russen." Het is niet waarschijnlijkdat deze mede- deeling der regeering verandering brengen zal in de zienswijze van de Pall Mall Gazette welke geene beteekenis hecht aan de bezetting van Meroetsjak daar de Russen al eene maand ge leden een bestuur vestigden over de Sariks van Penj-deh en toen derhalve reeds nabij Meroets jak stonden. Dit ismeent zij, geen versterkte plaats en de eerste Afghanen ontmoet men eerst te Bala-Moerghab. Ik vrees dat er niet velen zullen zijn, die het betoog der Gazette zullen aanvaardtn daar de Russen ongetwijfeld dichter en dichter bij Herat kruipen. Het blad schrijft zeer gestreng nopens de Reu- terdépêche uit St. Petersburg, betreffende de be weerde onvermijdelijkheid van den oorlog en het beweerde vertrek van den czaar naar Moskou om er een manifest uit te vaardigen. De Gazette noemt het Reutertelegram een „konkelberichf" (trumped up), „geknutseld ten einde de Russische fondsen te doen dalen." Dit is eene krasse, be schuldiging. Niet minder kras oordeelt het blad over de redevoering des heeren Gladstone. Zij brandmerkt zijne zinspelen op de „heilige over eenkomst" van 17 Maart als huichelarij, „hui chelarij van de mannen die, spijt herhaalde waar schuwingen en protesten Alexandrië lieten be schieten dewijl er twee onderwetsche kanonnen (32 ponders) in de haven gemonteerd werden. De Porte ontkende dit. Men tartte Engeland tot een onderzoeken het weigerde. De Britsche re geering verklaarde te bouwen op de raededeelingen harer eigen officieren en deed haar boekje dicht. En toch is het dezelfde Gladstone, die Beauchamp Seymour tot pair verhief, na aan Turkije te hebben geweigerd een onderzoek naar zijn gedragingen, dezelfde Gladstone, die nu Rusland met oorlog dreigtindieu dit geene scheidsrechterlijke uit spraak verkiest ter zake van generaal Komaroff s handelingen die bloot lord Alcester's voorbeeld volgde." De Gazette trekt dan eene parallel tusschen het bombardement van Alexandrië en het gevecht te Penj-deh en deze vergelijking valt niet ten voordeele van Engeland uit. De Standard verneemt, dat de Engelsche regeering het bezetten van Maruchak als eene bepaalde schending der overeenkomst van 17 Maart beschouwt. Zij heeft ophelderingen van de Russische regeering verlangd. De Times verneemtdat de Engelsche voorstellen zich niet bepalen tot het voorgeval lene bij Penjdeh den 30 Maartofschoon dit het voornaamste punt der onderhandelingen is. Het voorstel daaromtrent een onderzoek in te stellen gaat gepaard met de aanbieding de grens van Afghanistan feitelijk overeenkomstig het verlangen van Rusland vast te stellen, mits Rus land in een tractaat een volledigen duidelijken en onvoorwaardelijkeu waarborg geeft, dat het onder geene omstandigheden zal trachten zich van Herat meester te maken. De Standard verneemt uit Tirpoel dat de bevolking vnn Herat onverschillig schijnten desnoods in eeDe geweldadige Russische bezetting zal berusten. De Standard verneemt uit Kopenhagen dat Zweden en Noorwegen bij de Deensche regeering er op aandringen, dat de drie noordelijke rijken gelijkluidend hunne neutraliteit zullen procla- meeren. Men verzekert dat de onderhandelingen tot eene Anglo-Turksche alliantie eene nieuwe suc ces belovende phase zijn ingegaan. Er heerscht groote bedrijvigheid aan de ministeries van oorlog en marine. Een telegra fisch bevel is naar Soeakim gezonden dat de marinetroepen zich onmiddellijk moeten inschepen om naar Engeland terug te keeren en daar op hunne vroegere schepen dienst te doen. De oorlogschepen Powerful, Icronclad en Ajax hebben bevel ontvangen om Donderdag een nog onbekende order in ontvangst te nemen. In het lagerhuis heeft Childers de be grooting ingediend. Het deficit op den dienst van het afgeloopen jaar bedraagt 1,500,000. De uitgaven voor het loopende jaar zijn g raamd op 88,872,000, waaronder het krediet van 11 millioen niet begrepen is de inkom sten op 85,180.000 zoodat het deficit ge raamd is op 3.782,000, of, met inbegrip van het krediet van 11 millioen, 14,732,000. Hij stelt voor verhooging vau den incometax tot 8 pence per wijziging der belasting op legaten en erfenissen, door ook de rechten te heffen van de eigendommen van corporaties en van vaste goederen in het buitenland, behoo- rende aan in Engeland wonende personenhef fing van een zegelrecht van 10 sh. perc. op alle waarden betaalbaar aan toonderverhooging van den brandewijnaccijns van 10 op 12 sh. en var. het invoerrecht op buitenlandschen brande wijn van 10 sh. 4 p. op 12 sh. 4 p. per gallon; verhooging van den bieraccijns van 6 sh. 3 p. lot 7 sh. 3 p, per 36 gallon wijziging van het invoerrecht op den wijn overeenkomstig het tractaat met Spanjebelasting op de buitenland- sche geneesmiddelen, die in 't vervolg adminis tratief en specifiek met de Engelsche genees middelen gelijk gesteld zullen zijn eindelijk de schorsing van dein 1883 vastgestelde annuïteiten. Aldus z<d het deficit tot 2,812,000 vermin deren, welk bedrag de minister wenscht te dekken door een gelijken maatregel ten aanzien van de amortisatie in het volgend jaar. Volgens telegrammen uil Soeakin zetten de Arabieren hunne aanvallen op de Engelschen voort. De Standard verneemt uit Winnepeg, dat daar algemeen erkend wordt, dat gen. Middleton Vrijdag eene nederlaag geleden heeft, en dat de opstand zich uitbreidt. Het getal der daaraan deelnemende Indianen wordt grooterook de stam der Zwartvoeten, die zich tot dusver on zijdig hield, heeft zich bij de muiters aangeslo ten. Middleton, die slechts 500 man troepen heeft, is onmachtig om voort te rukken. Uit Durban wordt der Standard geseind, dat een paar invloedrijke Zoeloehoofden in een meeting hebben geprotesteerd tegen het in bezit nemen hunner hoeven door de Boeren. De hoofden verzetten zich tegen een protectoraat der Boeren over geheel Zoeloeland en weigeren tevens het door Einwald tot stand gebrachte zoogenaamde Dinizoeloe-tractaat betreffende de Santa Luciabaai te erkennen. Dinizoeloe woonde de bijeenkomst bij. Volgens een telegram uit Rome aan de Ger- mania is als candidaat voor den bisschopsstoel van Posen-Gnesen graaf Poniski voorgesteld, dien de Pruisische regeering echter geweigerd heeft. Men zou thans van de zijde van Rome nog moeite doen om de regeering van haar besluit af te brengen. Verder verneemt het blad, dat de verklaringen van den minister van eeredienst, bij de jongste kerkelijk—politieke debatten in het huis van afgevaardigden op het Vatikaan een slechten indruk hebben gemaakt. Volgens het Berl. Tbl. zal de aartsbisschop Melchers op verzoek van den paus naar Rome bomen, waar hij een hoogen post zal krijgen, waarschijnlijk kardinaal zal worden in het volgend consistorium. De minister van financiën verklaarde in de kamer, dat de regeering het voorstel betreffende het tabaksraonopolie niet weder zal indienen. Aan verschillende zijden vermoedt men dat dit een taktische manoeuvre is, met het oog op de ophanden verkiezingen. In verband met de toe nemende spanning tusschen de regeeringen te Londen en te St. Petersburg, baart in politieke kringen de mededeeling in de officieuse Pester Lloyd groot opziendat nl. het plan beslaat voor eene samenkomst der drie keizers te Ischl, in het begin van Augustus ingeval de czar daarin niet verhinderd wordt door den oorlog. Deze mededeeling wordt beschouwd als eene ernstige vredelievende waarschuwing aan het adres van het kabinet van St. James om niet te re kenen op eene verslapping van de vriendschap der drie keizers gedurende eenen Britsch-Rus- sischen oorlog. De regeering heeft zich tot zeven Ilam- burgsche en twee Bremer firma's gewend, om ter verkrijging der Duitsche subsidie voor da stoomvaartlijnen in te schrijven. De beslissing zal op 15 Mei genomen worden. De regeering heeft van het plan afgezien, naar de twee lijnen afzonderlijk te laten dingen zij wil de geheele onderneming in eene hand zien. De Nordd. Allg. Ztg. berekent, dat op 't oogenblik niet minder dan 300 Engelsche stoomschepen in de Zwarte Zee Russisch graan laden. Het anarchistisch orgaan Le Révolté bevatte in een zijuer jongste nummers den tekst eener circulaire van den directeur der Zwitserschc

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 1