Oostenrijk, Italië. Turkije. Rusland. Egypte Amerika. BINNENLAND. posterijen, waarin aan alle directeuren van post en telegraafkantoren bevel wordt gegeven, aan de rechterlijke ambtenaren, die met het onder zoek naar de handelingen der anarchisten belast zijn, alle inlichtingen te verstrekken welke dit onderzoek gemakkelijk kunnen maken. Door eenige bladen werd de echtheid dezer circulaire, gedagteekend 10 Maart 1885, in twijfel getrok ken maar nu verklaart de „Bund" dat het document werkelijk bestaat, dat een der post beambten het aan de anarchisten moet hebben verschaft en dat de zaak in onderzoek is. Het congres voor de vaststelling van het ontwerp eener overeenkomst tusschen de ver schillende landen ter bescherming der rechten van schrijvers, kunstenaars, nijverheidsmannen, uitvinders, enz., zal den 7 September te Bern gehouden worden. De uitnoodigingen worden verzonden. Er komt nu ook al langzamerhand mededin ging op het stuk van bestuurbare luchtballons. Thans heeft een Hongaarsch officier luit. Kral, te Tyrnau, na jarenlange onderzoekingen, ook een bestuurbaar luehtschip uitgevonden. De proeven, welke men er mee nam, leverden, volgens het Wiener Eremdenbl., goede uitkomsten op. Een wedstrijd van kleine stoomdorschwerk- tuigenvoor deelnemers uit allen landen der wereld, zal in Juli e. k. in de Italiaansche stad Pesaro gehouden worden. Hij gaat uit van het Italiaansche ministerie van landbouw. De aanmeldingen moeten voor 31 Mei geschie den. Belanghebbenden kunnen opgaven der voorwaarden van den wedstrijd verkrijgen bij den Italiaanschen consui te Amsterdam. Uit Konstantinopel wordt gemeld dat de Porte Maandag jl. heeft besloten om in geval van een oorlog de striktste onzijdigheid te be waren en de sluiting van de straat der Darda- nellen te doen eerbiedigen. Men gelooft dat de Porte de mogendheden met dit besluit zal in kennis stellen. De Standard verneemt uit Konstantinopel, dat de Porte eene krijgscommissie heeft benoemd, om over den toestand der Dardanellen verslag uit te brengen. De Moskousche Courant zegt dat, als Engeland den oorlog niet wil, Port Hamilton moet ont ruimen want anders zal Rusland daarop ant woorden met het bezetten van Herat. De Mosk. Cour. gelooft dat de vraag of er oorlog dan wel vrede zal zijn dezer dagen beslist moet worden Naar aanleiding van het telegram van sir Peter Lumsden van den 17den dezer bevat het regeeringsblad eene uiteenzetting van de gebeur tenissen sedert Januari waaruit blijkt dat het voortrukken der Afghancn op den linker oever der Koeschk eene onmogelijkheid was. Toen Ko- marolf den 25en Maart de Afghaansche versterking op den linker oever der Koeschkdus buiten het rayon van Pendjeh vond, verlangde hij, ten behoeve zijner eigen zekerheiddat de linker oever door de Afghanen zou worden ontruimd. De weigering der laatstgenoemden had het treffen ten gevolge op den 30en waarmede Komaroff de hem gegeven bevelen niet te buiten ging. Volgens de laatste berichten van Wladi- vostok kruisen verscheidene Engelsche oorlog schepen sedert eenige dagen in het gezicht van de Russische haven. Voor de bescherming der haven is gezorgd. Naast generaal Komarow is generaal Kuo- patkin de staatkundige leerling van Skobelew de held van den dag. In zijn jongste voordracht heeft de generaal gezegd, dat het voortrukken der Russen in Midaen-Azië eene onbetwiste noodzakelijkheid is welke door de rooftochten der wilde volken wordt veroorzaakt en welk voortrukken veel geld en menschenlevens zal eiscben. Rusland's natuurlijke politiek is zonder aarzelen naar Herat op te rukken en zich niet door langdradige onderhandelingen door Engeland te laten ophouden. Naar men uit St. Petersburg bericht, zijn de steenkolen daar zoo schaars dat de fabri kanten binnen een paar weken den geheelen voorraad uitgeput zullen hebben. Ingeval van een oorlog met Engeland zoudennaar men vreest, een groot aantal fabrieken tot stilstand gedoemd zijn. Particuliere telegrammen uit St. Petersburg maken melding van steeds toenemende toerus tingen van Rusland ter zee. Twee pantserschepen, bestemd voor de verdediging der havens van Revalliggen te Kronstadt zeilklaar. De geheele Russische Oostzee-vloot, bestaande uit 52 schepen met 18,000 man wordt gemobiliseerd. Het te Wladiwostock inloopende Russische fregat Wo- nomach werd door 6 Engelsche kruisers gevolgd, die eveneens te Wladiwostock wilden binnenloopen, doch daarin door de Russische haven-autoriteit werden verhinderdop grond dat de toegang reeds door mijnen versperd is. Alle Engelsche berichten omtrent een op handen zijnd Engelsch Turksch verbond worden van goede zijde onwaar genoemd. De Italiaansche regeeriug heeft met de „Ver- eenigde Italiaansche Stoomvaartmaatschappij" een contract gesloten, volgens hetwelk de laatstge noemde tegen 800,000 lire per jaar zich verbindt geen stoomschip aan eenigo vreemde mogendheid te verkoopen of te verhuren maar tevens alle hare 5S snelvarende stoomschepen dadelijk ter beschikking der regeering te stellen, zoodra deze het verlangt. Tusschen FngelandFrankrijk en Egypte is er in zake den Bosphore Egyptien eene schikking gesloten op de volgende voorwaarden Nubar pacha zal een officieel bezoek afleggen bij Frauk- rijk's diplomatieken agent; Frankrijk ziet af van den eisch lot bestraffing der agenten, die het bevel tot onderdrukking van het blad ten uitvoer brachten de toepassing van de drukperswet in Egypte zal het onderwerp uitmaken van onver wijlde onderhandelingende drukkerij en het bureel van den Bosphore zullen terstond en onvoorwaardelijk geopend worden. Men gelooft intusschen dat het blad vooreerst niet verschijnen zal. Omtrent het innemen en het verbranden van de stad Colon-Aspinwalin Panama, ontleeuen wij nog de volgende bijzonderheden aan het verhaal van een ooggetuigedoor de Indépen- dance medegedeeld. Bij aankomst van de Pacific-stoomboot Colon kwam Preston het hoofd der opstandelingen die de stad bezet hielden daar aan boord de aflevering vragen van wapenen en krijgsvoorraad, welke voor hem bestemd waren. Toen dit ge weigerd werdliet hij de beide hoofdagenten der maatschappij gevangen nemen en de Ame- rikaansche consuldie tusschenbeide kwam alsmede de tweede luitenant van het oorlogschip Gatena ondergingen hetzelfde lot. De vice-consul had intusschen het gebeurde naar Panama geseind en hulp gevraagd. Niet lang daarna echter werd de consul in vrijheid gesteld tegen beloftedat hij de wapenen zou doen uitleverenmaar toen hij eenmaal veilig aan boord van de Gatena wasweigerde hij opnieuw. Ondertusschen had de Colon de kade verlaten en de Gatena nam bezit van het Paciffc- dokhet eenige dat de opstandelingen gespaard hadden. Preston dreigde echter den bevelhebber van het schipdat hij bevel zou geven tot een algemeenen moord als deze soldaten aan wal liet komen. Tn den vroegen morgen van 30 Maart kwam de Columbische generaal Ganima met een af- deeling troepen per spoortrein uit Panama aan. De Gatena ontscheepte toen 25 man en twee kanonnenwelke voor het Amerikaansche con sulaat werden geplaatst en de troepen begonnen te vuren. Weldra werd generaal Gonima ge kwetst; generaal Sorafian nam toen het bevel over. De opstandelingen hadden eene sterke stelling ingenomen en zij werden door barricaden be schermd maar zij leden toch groot verlies door het geregeld vuur der troepen en toen zij een uitval in de straat waagdenwerden zij door de Columbianen verstrooid. Te elf uren was gene raal Sorafian met zijne troepen meester van de stad. Maar bijna op hetzelfde oogenblik zag men aan alle kanten rook en vlammen uitslaan. De opstandelingen hadden in wanhoop over hun nederlaagde stad in brand gestoken. Een hevige wind wakkerde de vlammen aan en binnen korten tijd was nagenoeg alles in de asch ge legd. De gevangenis werd het eerst verbrand en allendie er in warenkwamen om het leven. De inwoners hadden geen andere toe vlucht dan de schepen aan de reedeen de bevelhebbers der FranschaEngelsche en Ame rikaansche vaartuigen deden al het mogelijke om hen in veiligheid te brengen. Maar de kaden stonden in vlammen en op de booten moest men zeilen en touwen afkappen om te voorkomendat de vaartuigen zelf in bi and geraakten. Den volgenden dag werden twee voorname aanvoerders der onstandelingen Polozelle en Grant, gevangen en, aan een boom gebonden, doodgeschoten. Preston ontvluchtte. Na afloop van den brand trachtte het volk zich meester te maken van de brandkasten maar de soldaten beletten hun dit. Die van de bankiers Field werd echter geopend en beroofd van de 36.000 piasters welke zij bevatte. Twee duizend burgers zijn naar Jamaica gevlucht. Bij de bloedige strafoefeningdoor de over winnaars gehouden, zijn 150 mannen van Ja maica die de opstandelingen voornamelijk ge holpen hadden, doodgeschoten. Ook een Fransch- manDr. Caylaeen helper van Preston onderging den dood door den kogel, nadat men hem zelf zijn graf had laten delven. Naar men gelooft, had een krachtiger optreden van de bevelhebbers der Engelsche en Ameri kaansche schepen de bloedige tooneelen en den brand van de stad kunnen voorkomen. "^ITVOERiNGËML WAALWIJK. Zondag 3 dezer, 's middags 12 uredoor de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien in de zaal Musis Sacrum: 1. Les coucous et le rossignol (op ver zoek) Moreau. 2. Arioso voor viool en piano Hummel 4. De stem der zee Coenen. Waalwijk 2 Mei 1885. Het Staatsblad no. 78 behelst de wet van 16 April 1S85 tot wijziging der wet van 28 Juni 1881 (Stbl. no. 97), houdende wettelijke bepalingen tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap. De gewijzigde wet is 1 Mei, in werking getreden. Verleden Donderdag is de nieuw benoemde burgemeester van Kapelle, de edelachtuare heer G. Vermeulen Wzn., als zoodanig geinstalleerd. 't Was het algemeen verlangen der inwoners, dat deze plechtigheid zoo luisterrijk mogelijk zou ziju, teneinde daardoor te toonen hoe aangenaam 's konings keus hun was. Eene feestcommissie werd benoemd, waarvan de heer Spruijt voorzitter en de heer D. A. De Bruijn secretaris was. Onder leiding dezer com missie verrezen op alle punten der uitgestrekte gemeente eerebogen en werden versieringen aan gebracht die met elkander in schoonheid en goeden smaak wedijverdenwij meenen ons niet te vergissen als wij het aantal eerebogen op een dozijn schatten. Voor het raadhuis was een sierlijke kiosk op gericht, met groen, bloemen, strikken en kronen behangen onder dezelve was een estrade voor de muziek. Voor de prachtige woning van den nieuwen burgervader waren mede smaakvolle versieringen aangebracht Vroolijk wapperden de vlaggen van alle huizen en van de schepen in de haven en feestelijk was de menigte gestemd, die zoowel van binnen als van buiten de gemeente in grooten getale was saamgestroomdom getuige te zijn van de inhuldiging van den heer G. Vermeulen Wz. Eene eerewacht van een zeventigtal ruiters, onder bevel van den heer C. De Roon, reed ZEd. tot Waalwijk tegemoet, alwaar hij door den commandant werd gecomplimenteerd. Inmiddels was in Kapelle de stoet georganiseerd, en had zich in beweging gesteld naar de grens der gemeente, alwaar de nieuwbenoemde begroet werd bij monde van den president der feest commissie, den heer Spruijt, die ZEd. den tekst overhandigde van het „Welkomstlied", dat hem daarna werd toegezongen door de zangvereeniging „Oefening kweekt Kunst." Nadat ook nog de baas van den wagen der houtzagerij van de firma Loeff De Jong eene aardige toespraak had gehouden, begaf men zich, onder de opgewekte tonen van Kaatsheuvels harmonie, „Euphonia" naar het raadhuis, alwaar een steeds aangroeiende menschenmassa den stoet stond op te wachten. Op het bordes van het raadhuis werd de nieuwbenoemde toegesproken door de jonge juffrouw Treffers en trad daarna, voorafgegaan door een aantal bruidjes, de raadzaal binnen, waar de gemeenteraad vergaderd was, onder voorzitterschap van den wethouder Heijmans. De heer Vermeulen overhandigde aan den voorzitter zijne benoemingsbrieven, die daarna door den secretaris werden voorgelezen. Toen dit afgelcopen was nam de heer Heijmans het woord en sprak het volgende „De taak om u te installeeren is mij te beurt gevallen door het overlijden van den oudsten wethouder. Met weemoed zie ik de ledige plaats van den heer Middelkoop, die ruim 40 jaren met ijver en nauwgezetheid de belangen onzer gemeente heeft behartigd. Ik heb de eer u geluk te wenschen met uwe benoemingwij vertrouwen dat gij door uwen arbeid en uwen ijver den bloei van Kapelle zult bevorderen en bieden u, om tot dat schoone doel te geraken, volgaarne onze medewerking aan. Ik verzoek u het voorzitterschap van deze vergadering op u te nemen en heb de eer u het insigne uwer waardigheid en den presidentshamer aan te bieden." De burgemeester, den heer Heijmans beanD woordende, hield de volgende rede Edelachtbare heeren wethouder en leden van den raad dezer gemeente. Bij besluit van Z. M. den koning geroepen lot het ambt van burgemeester dezer gemeente kom ik op dit oogenblik in uw midden om het voorzitterschap in uwe vergadering te aanvaarden. Onnoodig u te zeggen, dat ik mij door die be noeming ten zeerste vereerd gevoel. En toch is het niet zonder schroom dat ik mijne taak ga aanvaarden. Ik ben mij volkomen bewust van de groote moeielijkheden, die aan het ambt van burgemeester zijn verbonden, van de groote verantwoordelijk heid, die nu op mij rust, nu ik zal moeten zorgen voor de belangen dezer gemeentevan hetgeen met recht in het vervolg van mij zal kunnen worden gevorderd. Mijn vurige wensch is, dat ik bij de vervul ling mijner betrekking niet al te zeer bij mijne zoo kundige voorgangers moge achterstaan. Veel zal ik daartoe moeten doen, doch er is iets wat mij veel moed geeft, namelijk, dat ik u en der gemeente geen vreemdeling en van jongs af met u allen bekend beu en met velen uwer reeds jaren in andere betrekkingen werk zaam was. Daarom weet ik, dat ik op uwe welwillend heid rekenen mag, gelijk gij u overtuigd houdt, dat ik althans in liefde voor onze goede ge meente Kapelle bij niemand wensch achter te staan. Dat alles geeft mij hoop, dat de onderlinge samenwerking niet zal ontbreken en nog veel goeds aan onze gemeente zal zijn tot stand te brengen. Wat mij betreft, edelachtbare heeren, ik geef u de verzekering, dat het mij niet zal ontbreken aan den goeden wil om ten behoeve van de be langen onzer gemeente te doen wat in mijn vermogen is. Met strikte rechtvaardigheid en onpartijdig heid hoop ik mijne betrekking te bekleeden. Ik verwacht, mijne heereu, dat ik daarbij zal kunnen rekenen op uwen steun en dat alle onze handelingen zullen gepaard gaan met wederzijd- sche waardeering van de oprechtheid van elkan ders bedoelingen. Inzonderheid doe ik een beroep op uwe welwillendheid en medewerking geachte wet houder Heijmans, waar wij geroepen zijn om in het vervolg voor de belangen onzer gemeente dagelijks samen to werken. Namens de gemeente meen ik u te moeten dankzeggen voor alies, wat gij in den laatsten tijd ten haren behoeve hebt verricht. Moge het u gegeveD worden om nog lange jaren uwe krachten te besteden tot alles, wat den bloei en de welvaart onzer gemeente kan be vorderen. Een gevoel van weemoed vervult mij, mijne heerenwaar ik de plaats van den oudsten wethouder open zie. Onze hooggeschatte Middelkoop is niet meer. De man, die als 't ware, zijn geheele leven heeft doorgebracht in den dienst dezer gemeente en van hare ingezetenen aan wien onze gemeente zoo groote verplichtingen had heeft dezen dag niet mogen beleven. Indien mij iets op dezen dag smart dan is het dit, mijne heeren. Wij zullen hem niet spoedig vergeten en zijne nagedachtenis zal door ons worden in eere gehouden. Mijnheer de secretarisook op uwen steun doe ik in het bijzonder een beroep. In uwe welwillende medewerking beveel ik mij aan, terwijl ik u mijnerzijds gaarne de verzeke ring geef van de oprechte waardeering van uwen ijver en bemoeienissen. Terwijl ik u ten slotte dank zeg, mijne heeren, voor de hartelijke woorden daar aanstonds bij monde van den heer Heijmans gesproken, ver klaar ik hiermede het voorzitterschap in uwe vergadering te aanvaarden met den wensch, dat Gods zegen op onzen arbeid moge rusten tot heil onzer gemeente. Mijne heeren, is er nog iemand, die het woord verlangt Nadat nog de heer J. van den Hoek den burgemeester in enkele woorden had geluk ge- wenscht, sloot deze de vergadering. Na eene korte pauze trad de burgemeester, omhangen met het insigne, op het bordes van het raadhuis en sprak de voor hetzelve verzamelde menigte op de volgende wijze toe Waarde medeburgers Dankvan harte dank voor al die blijken van hartelijke belangstelling en toegenegenheid mij heden betoond. Ik geef u de verzekering dat ik dit alles op zeer hcogen prijs stel. Wat mij mijne benoeming tot burgemeester dezer gemeente vooral aangenaam doet zijn dat is de wetenschap, dat die benoeming is geweest overeenkomstig uw verlangen. En nuik beveel mij aan in uw aller wel willendheid en vriendschap. Moge de verhouding tusschen u en mij tusschen de gemeente en haar burgemeester steeds zoo zijndat zij niet beter kan worden gewenscht. En geven wij allen en heden en altijdaan ieder het voorbeeld eener trouwe werkzameeendrachtige en vredelievende ge meente. Zoo zij het. Lang leve Kapelle. Deze toespraak werd met luid „hoerah" geroep beantwoordde harmonie speelde het „Lang zal hij leven" en de liedertafel zong een nummer waarna de burgemeester in zijn rijtuig steegwaarin ook de heeren Heijmans en van den Hoek plaats namen. Alsnu begon de optocht door de gemeente in de volgende orde 1 Drie voorrijders. 2 Afdeeling garde d'honneur. 3 Muziekgezelschap. 4 Eerewagen met herderinnetjes begeleid door 4 ruiters. 5 Landauer met burgem., begeleid door twee ruiters. 6 Rijtuig met het gemeentebestuur. 7 Rijtuig met de feestcommissie. 8 Rederijkerskamer „Vriedeutrouw" in rijtuig, met vaandrig in riddercostuum ie paard. 9 Zangvereeniging „Oefening kweekt kunst", directeur Frans de Cortie, met vaandeldrager. 10 Afdeeling garde d'honneur. 11 Wagen, voorstellende de in werking zijnde houtzagerijfirma Loeff De Jong. 12 Stoom- en scheepvaartbestaande uit drie wagenswaarop een stoom-, roei- en zeil boot, met bemanning enz. Tot sloteerewacht te paard. Achtereenvolgens werden al de verschillende gedeelten der gemeente bezochtde weg werd gevolgd vau het raadhuis, over de brug, langs de Westelijke havenzijde, over de sluis, langs den Oostelijken Nieuwvaartwegdoor de Molen- steeg naar de Willekeusvaartterug door de Molensteeg, over den Oostenlijken Nieuwvaartweg, naar de Zandschelvervolgens over den Ooste lijken Nieuwvaartwegdoor de Nieuwstraat langs de Hoogevaartover den dijk door de kom der gemeente naar den Westelijken dijk terug naar het raadhuis, waar men 's avonds ten ongeveer 71/? uur aankwam. De burgemeester dankte de verschillende corpo raties voor al hetgeen zij hadden gedaan om het feest luister bij te zetten en verzekerde hen van zijnen voortdurenden steun. Alsnu werd de optocht ontbonden. Ten 8 ure gaf de harmonie „Euphonia" onder

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2