t JOS. G0HENS1US, MANUFACTUREN, Het Leidsche vergiftigingsproces 3 perceelen WEI- en BOUWLAND, zomer- en winter- ADVERTENTIEN Burgerlijke Stand besloten heeft Handelsberichten. LAATSTE BERICHTEN Publieke yerkooping publiek verkoopen 318de STAATSLOTERIJ. tol veel verminderde prijzen contant te Yerkoopcn te Waalwijk, zal, op Woensdag 13 Mei provisioneel, en op Woensdag 20 Mei Finaal VERKOOPEN te THOMAS DE BONT 1885 1885 Waspik. ter herberge van Pen een dito te Raams donk. 3 perceelen HOOILAND te Waspik. Koopen van f3 en daarbeneden, contant. directie van den heer Van Boxtel, een uitvoering voor het raadhuis in de kioskdie a giorno verlicht was. In weerwil van de vermoeienissen, die de exe cutanten dien namiddag reeds hadden doorstaan, speelden zij uitstekend. Hun heerlijk spel verrukte al de toehoorders en een daverend applaus brak bij het einde van elk nummer los. Wij hadden siurls lang niet het genoegen „Euphonia" te hoorenmaar gaarne brengen wij haar de verdiende hulde uit hetgeen wij te Kapelle muchteu genieten is ons overtuigend gebleken dat haar goede naam in alle opzichten verdiend is. Na afloop van het concert toog de harmonie, door fakkeldragers begeleid, naar de woning des burgemeesters. De tuin der villa was met Venetiaansche lantarens verlichtwaartuaschen het Bengaalsch vuur in verschillende kleuren een schitterend effect maakte. Van alle zijden stroomde het volk toe om te profiteeren van het prachtige gezicht cn van de heerlijke muziek der harmonie, die den burge meester een serenade bracht. Een keurig vuurwerk sloot dezen heugelijken dag, die zeker lang in aangename herinnering zal blijven bij de inwoners van Kapelle, maar voorzeker bij den burgemeesterden heer G. Vermeulen Wz. Wij voegen onze gelukwenschen bij al de andere, die ZEd. Achtb. dezer dagen zijn gebrachtwij hopen dat hij steeds lustkracht en ijver moge bezitten om zich te wijden aan de belangen der hem toevertrouwde gemeentedat deze onder zijn bestuur moge geraken tot vroeger nooit gekenden bloei en dat steeds de beste harmonie moge heerschen tusschen den burgemeester, het gemeentebestuur en de ingezetenen Het feest is in alle opzichten naar wensch en zonder stoornis afgeloopen wat bij de groote drukte wel opmerkelijk is. Voor een groot deel is dit zeker te danken aan de uitstekende maat regelen door de feestcommissie genomendie hare zware taak met buitengewoon succes heeft volbrachtmaar vooral de goede geest, die onder al de feestvierenden heerschte zal hiervan wel de grootste oorzaak zijn geweestwij gelooven niet dat de tusschenkomst der politie een enkel maal noodig is geweest. De heer B. A. Middelkoop, notaris te Ka pelle heeft de hem aangeboden candidatuur aangenomen voor de op 19 Mei a. s. bepaalde verkiezing van een lid der provinciale staten van Noord-Brabant, ter vervanging van zijn vader, wijlen den heer R. Middelkoop die deze be trekking ruim 30 jaren met ijver en nauw gezetheid heeft vervuld. Aan den heer A. L. Festen te Hees wijk is, met wijziging eener vroeger aan hem verleende vergunning door gedeputeerde staten vau Noord- Brabant concessie verleend voor den aanleg en exploitatie van een stoomtram van Osch naar den Maasdijk te Oijen. De heer M. A. Kuijtenbouwer, te Ginne- ken heeft bij adres aan den minister van wa terstaat verzochtdat evenals hem de voorkeur is gegeven voor den aanleg en de exploitatie eener stoomtramwegverbinding tusschen Breda, Prinsen- hageRijsbergen en Zundert, in de richting der Belgische grenshem ook de voorkeur worde verleend voor eene dergelijke verbinding van deze gemeente met Oudenbosch, langs Prinseuhage, Etten en Hoevenvoor zooveel den rijksweg aangaat. Gelijke aanvraag is door hem gedaan aan gedeputeerde staten van Noord-Brabant, voor zooveel betreft den provincialen weg tusschen Etten en Oudenbosch, waardoor uitzicht zal ont staan op de verwezenlijking van het plan om de gemeenschap per stoomtram van Breda naar de Belgische grens via Zundert en naar Oudenbosch door ééne maatschappij te doen exploiteeren. Dinsdag hadden te Breda de door de aldaar gevestigde Harddraverijvereeniging uitgeschreven wedrennen plaats op het uitmuntende terrein achter de beide infanteriekazernen. Ingeschreven waren lo. voor de provinciale harddraverij [onder den man] voor paarden uit Noordbrabantdie nimmer een prijs gewonnen hebben7 paarden. De prijsbestaande uit een goud horloge, werd behaald door het paard Nelson, eigenaar de heer Rommenuit Prinsenhagede premieeen zilveren horlogedoor het paard öopliieeigenaar de heer Blommerden, van Stan daardbuiten. 2o. Voor de Noordbrabantsche harddraverij [onder den man] voor paarden uit de provincie Noordbrabantdie reeds een prijs iu die provincie hebben gewonnen6 paarden. De prijseen compleet tibury tuigwerd behaald door het paard Vitesseeigenaar Gebr. Ooninxte Teteringen; de premie, eene met zilver gemonteerde zweep, door het paard Johannaeigenaar de heer Konings, te Raamsdonk. 3o. Voor de aanmoedigingsharddraverij5 paarden. De prijs, een kunstvoorwerp ter waarde van f 100 ongeveer werd behaald door het paard Electress, eigenaar luit. Boogaert, te Breda; de premiede inleggelden door het paard Nelly eigenaar luit. Sluiteite Breda. 4o. Voor de nationale harddaverij [onder den man) voor Nederlandsche paarden, toebehoorende aan Nederlanders: 9 paarden. De prijs f 300 werd behaald door het paard Willem III, eigenaar de heer Brommerte Zijpe de premiede in leggelden door het paard Prins, eigenaar de heer Klootwijk, te lJselmonde. 5o. Vooï het jachtrijden voor lieeren officierien die uitsluitend eigendom zijn van heeren officieren van het Nederlandclies of Nederl.Indische leger 9 paarden. De prijs, een kustvoorwerp ter waarde van f 100 ongeveerwerd behaald door het paard Chronometereigenaar luit. Metelerkampte Leidende premie, een kunstvoorwerp, ter waarde van f 50 ongeveerdoor het paard Dolly, eigenaar luit. Erzey, te Breda. Door de arrondissements-rechtbank te Maas zijn naar den^proc.-gen. te 's Bosch verwezen II. Wilhelmi en zoon, laatstelijk woonachtig te Berlijn thans gedetineerd te Maastrichtter zake van op den 26 Maart 11. te Vaals onwettig te hebben aan gehouden den boekdrukker P., misdrijf voorzien bij de artt. 341342 en 343 van het wetboek van strafrecht. Zooals men weetzijn de beide be schuldigden in de woning van P., gedrongen, heb ben hem gekneveld en wilden hem per rijtuig over de Duitsche grenzen voeren, in welk voornemen zij echter door de komst van de maréchaussées werden verhinderd. De gemeente Bergharen in de Betuwe is nog steeds zonder bestuur. De vorige week belegde de nieuwe burgemeester, de heer Gramser, andermaal twee vergaderingen. Beide malen bleven weder alle raadsleden afwezig. Gelijk men weet mogen de tegenwoordige ledenzij 't ook slechts één, volgens art. 49 der gemeentewetin eene derde vergadering besluiten nemen. Was nu de bur gemeester zelf raadslidzoo kon hij alleen het bestuur der gemeente voeren. Daar dit echter niet het geval isheerscht er in Bergharen, tengevolge van de eenparige werkstaking der raadsleden volslagen anarchie. Deze toestand kan zoo niet voortduren, maar wij blijven steeds benieuwd hoe er een einde aan zal gemaakt worden. De reizigersdie Maandag met den eersten trein uit Leeuwarden naar Sneek vertrokken, zijn, naar de N. Rott. Ct. verneemtaan een groot gevaar ontsnapt. De brug bij de Schenkschans stond namelijk opentoen de trein aankwam gelukkig bemerkte de machinist het verzuim en heeft nog tijdig genoeg kunnen stilhouden om een onheil te voorkomen. Hoewel men de stoomfluit geducht heeft moeten laten werkenbleek het toch nog noodzakelijk te zijn den brugwachter uit zijne rust te wekken. Donderdag avond brak te Boxtel een vrij hevige brand uit. Eene kapitale bouwhoeve lag in weinige oogenblikken in asch. Baas en vrouw waren afwezigdit was mede eene der oorzaken, dat schier niets gered is. De geheele inboedel eene groote hoeveelheid graan en andere land bouwproducten, eene vrij aanzienlijke som geld en een 10 tal stuks vee zijn eene prooi der vlammen geworden. Naar men zegt is de hoeve, toebehoorende aan de kinderen S. en bewoond door W. matig ver zekerd de inboedel echter is niet geassureerd zoodat de huurder bijna totaal geruineerd is, SPRANG 29 April. Benoemd tot onderwijzeres aan de openb. school alhier, mej. Wilhelmina Jacoba Both, van Vrijhoeve-Kapelle. Met de be noemde stond op de voordracht mej. J. E. Mazirel, van Bezooien. Pleiter nu meent dat al die gevallen niet te loochenen zijn al zijn zij niet naar eisen van rechten bewezen. Ten slotte vraagt de president, mr. Francois, aan de besch. of zij nog iets te zeggen heef', waarop zij antwoord^alsjeblieft een genadige straf. ïïct gerechtshof te 's Gravcnhagc veroor deelde de Leidsche giftuiengster Maria Ca- thariua Zwanenburg, huisvrouw van Johannes Van der Lindenwegens vergiftiging drie malen gepleegd, tot levenslange tuchthuistraf. Beschuldigde kreeg onder 't uitspreken van het arrest weder zenuwtoevallen, waardoor de zitting, ccnige oogenblikken moest worden geschorst. Getrokken prijzen naar de geschreven lijst. 3de klasse. Trekking van 29 April. No. 10261 f 5000 no. 16697 f 1500; no. 13031 18633 f 1000 no. 6677 f200; no. 13086 f 100. 3de klasse. Trekking van 30 April. No. 20465 f 1500 no. 16731 f400; no. 17546 en 17567 ieder f 100. Heden overleed tot inijnei droefheid, na eene kortstondige i ziektetijdig voorzien van de laatste ld.IT. sacramenten der stervenden, I mijn geliefde echtgenoot, de heer Marinus Johannes Wij tens, in den ouderdom van ruim 35 jaren, mij nalatende drie nog jeugdige kinderen, I te jong om het groote verlies te kunnen beseffen. Wed. M. J. WIJTENS- Nuijens. Tilburg, 30 April 1885, De zaak zal op dcnzelfden voet wordeuj Voortgezet. Vervolg. Dat zeker welgevallen is ook hier merkbaar bij het misdrijf op de Frankhuizens gepleegd. Ook van deze besch. neemt pleiter aan dat haar ziel ziek is, wat zeer goed mogelijk is, al is het lichaam gezond. Cicero erkende dit reeds. Het zielsziekteproces neemt hij aan en hij wijst daar bij er op dat deze besch. iu een overgangstijd perk van haar leven verkeert, die zeer belang rijke afwijkingen in haar normalen toestand veroorzaakt gelijk in het huis van arrest is gebleken. Pleiter wil niet concludeeren tot ontslag van rechtsvervolging. Hij voor zich heeft echter de overtuiging, dat alle omstandigheden en feiten als een geheel genomen, twijfel moeten doen rijzen aan de toerekenbaarheid van besch. Met een Fransch advocaat neemt hij aan Qu'il y a ici un phénomène, un mystère impenetrable, que l'homme peut voir mais ne peut expliquer, un phénomène comme les monstres dans la nature. Zal op dit monstrum, op dit phénomeen, op deze anomalie humaine, de arm der gerechtigheid in zijn volle zwaarte neerkomen Pleiter zal dit aan 's hofs beslissing overlaten. Hierna volgden re- en dupliek. Adv. generaal ontkende de mogelijkheid van twijfel omtrent de identiteit van het lijk van Arend de Hees, hield vol dat beschuldigde door eigen waarneming bij den dood van Arend kende het effect van het poeder, dat zij aan de kleine Suzanna Aben toediende, en dat zij ook den wil om te dooden had bij de Frankhuizens, blijkens haar onwil om hulp te bieden en hare spot ternijen. Wat nu betreft de bloemlezing door den verdediger uit het dossier gegeven, adv.- gen. is overtuigd voor zich, dat vele feiten in het dossier onderzochtkomen voor rekening van besch., maar het bewijs voor geen dier feiten aanwezig is. Juist in die feiten ligt voor de beschuldiging een krachtig wapen, want de pleiter heeft steeds voor elk geval, door hem aangehaald, een motief aangegeven. Zij heeft steeds de houding aangenomen van een gewone misdadigster-ontkentenis, dronken schap voorwendende, enz. Van psychischen drang is bij haar geen enkel teekeu merkbaar geweest. Van een kracht, waaraan zij geen weerstand kon bieden, heett zij geen woord gerept. Liever, oneindig liever, had adv.-gen. in haar gezien iemand, die den vrijen wil miste, een krankzinnigedan een misdadigster, gelijk hij haar blijft beschouwen, terwijl hij blijft persistee- ren bij zijn eisch. Mr. Vaillant dupliceerende hield vol dat be schuldigde een onverklaarbaar wezen was, op wie de gewone gevallen van logica niet toepasselijk zijn, dat vele gevallen uit het dossier gebleken, wel degelijk pleiten voor zijn theorie dat er een pluraliteit van motieven is geweest Jvoor een pluraliteit van vergiftigingen door besch. gepleegd en dat er physische drang bij besch., wellicht onbewust, heeft bestaanwelke onbewustheid zeer verklaarbaar is met het oog op de lage ontwikkeling dezer vrouw, die niet weet wat t r i e b wat drijfveer is. Tot een super-arbitrium wil pleiter niet con cludeeren. Hij heeft enkel het tot zijn plicht gerekend bij het hof twijfel te doen rijzen om trent de zielstoestand van besch. De conclusiën van deskundigen heeft hij niet bestreden, maar thans moet hij toch doen opmerken, dat dr. Ramaer erkend heeft, dat hier aan /Folie raison- nante" zou te denken zijn, als alles waar was, wat van besch. wordt verteld. Doch daar al die bewijzen niet bewezen zijn, kan dr. Ramaer niet tot zulk eene conclusie komen. WAALWIJK. Van 4 April tot 1 Mei 1885. Getrouwd-. Cornelis Theodorus de Kort met Johanna Maria Kipping. Hubertus Cornelius van der Vloet met Jacoba van Schijndel. Nicolaas Wilhelm Strikkers, wed. van Antonia Cornelia van Dijck met Helena Wilhelmina Smits. Ondertrouwd: Martinusvan Veggel met Johanna van der Wiel. Dirk van Loon met Antonetta Maria Govaerts. Josephus Cornelis Klijberg met Johanna Adriana Leijtens. Bevallen Berdina van Ililst, ge b. Jansen, d. Catharina Johanna van Eeten, geb. Pennings, z. Hendrika Kleijsen, geb. van Delft, z. Anna Maria van Schyndel, geb. van Well, d. Petronella Antonia Alessie, geb. Oversier, d. Johanna Snaphaan, geb. Schellekens, d. Maria Cornelia Treffers, geb. Wilhelm, z. Cornelia van de Ven, geb. Verhemeldonck, d. Gerardina Heijhuurs, geb. Meijs, d. Cornelia van Delft, geb. Brekelmans, z. Antonetta Maria Eibers, geb. Dingemans, d. Petronella de Vries, geb. Van der Vliet, z. Antonetta Kroot, geb. Pennings, z. Ardina Johanna Jansen, geb. Van Delft, z. Adriana Johanna van Loon, geb. Schoofs, z. Francina van Geenen, geb. Van Delft, z. Catharina van Bladel, geb. Van Riel, d. Petronella Rijken, geb. Van de Wiel, z. Overleden: Johannes Paulus Spiljard, echtg. van Maria Kivits, 29 jaren. Huibert Schalken, cclitg. van Maria de Bekker, 57 jaren. Jacobus Pieter Noorthoorn van der Kruijft', 1 maand. Johanna Wilhelmina Maas, 7 maanden. Anna Biezemortels, wed. van Theodorus van Bailekom, 67 jaren, Johannes Croot, 3 maanden. Judocus Hendrikus Proveniers, 3 maanden. Wilhelmina Verwiel, 74 jaren. Huiberdina Voogd, 3 maanden. Adriana Catharina van den Houdt, 74 jaren. Een levenloos aangegeven kind. SPRANG. Van 24 April tot en met den 1 Mei 1885. OndertrouwdBastiaan Verschuren, 32 j., met Ardina Wijgaers, 24 j., van Kapelle. Adrianus Snoeren, 21 j., met Anna Catharina in 't Groen, 24 j., van Dongen. Pieter Hoogerdijk, 25 j„ van Waddinxveen, met Henrietta Christina Hille, 23 j. Gerrit Vos, 32 j. met Elisabeth Opliorst, 26 j. OverledenJacobus Oosterling, 18 j, Voor de vele bewijzen van belangstelling, betoond bij ons 25-jarig huwelijksfeest, be tuigen wij hiermede aan allen onzen innigen dank. J. H. VAN OLMEN, en Echtgenoote. Bezooien, 29 April 1885. over de R.K. kerk te WAALWIJK, bericht bierdoordatdaar bij door onge steldheid niet in de mogelijkheid is zijne klanten te bezoeken, alle voorradige goederen, bestaande in lakens bukskings japonstoflen, Franscke nieriuossen, katoentjes, witte goederen, lin nens, enz., enz. en noodigt mitsdien eenieder uit om zich daarvan te overtuigen, belovende bij voorbaat eene prompte en solide bediening. Des namiddags ure. __en Erf te Waspik 6 ureter herberge van en JOSEPHUS WAALWIJK1 Mei. Bij vrij belangrijken aanvoer was de liandel ter veemarkt stil en varieerden de prijzen voor Kalfkoeien f 155 5, 230. Dito vaarzen f 110 a 170. voor weilammeren werd besteed f4a7,25 per stuk. Jonge varkens golden bij fermen aanvoer f7.00 a f 14.75. Ter botermarkt aangevoerd 665 KG.; van 0,89 a 0.99 per KG. verkocht. Eieren f2.75 a 3,50 per 100 stuks. Zoolleder prijshoudendmet vraag voor zwaardere soorten. Er werden deze week heel wat partijtjes opgeruimd. ROTTERDAM, 1 Mei 1885. Bericht van de makelaars M. C. W. BREUKELMAN. Vrijdag 8 Mei 1885 zal alhier een verkoop bij inschrijving plaats hebben van c. 18000 stuks O.I. runder- en buffelhuiden en c. 8000 Singap. runder- en buffelhuiden, diverse wich ten. LONDEN1 Mei. De Daily News ver zekert dat er tot dusver geen ultimatum door Rusland tot Engeland of door Engeland tot Rusland is gericht. Voorts dat deBrit- sche regeering geen bezit genomen beeft van Port Hamilton. De omstandigheden, dat er een Britscke kruiser nabij die haven vertoeft, heeft waarschijnlijk tot bet gerucht omtrent de inlijving van deze plaats aanleiding gege ven. Naar den Standard verneemtstelt de Britsche nota voorde vraag, of Rusland de overeenkomst van 17 Maart verbroken heeft, te onderwerpen aan de beslissing van een der gekroonde hoofden van Europa. b. Des avonds 6 ure NICOLAAS VERBÜNT KUIJSTERS te Waspik, en op 13 Mei 1885, nam. 6 ureter herberge van JOSEPHUS KUIJ STERS, VERPACHTEN voor P. LIPS te Waspik van ten verzoeke van de ERVEN SaLOMON te Amsterdam wegens sterfgeval huns vaders. DE NOTARIS te Waalwijkzal op MAANDAG 4 en DINSDAG 5 Mei 1885, in het hotel van den heer G. BREKELMANS, op de markt te Waalwijk, en op WOENSDAG 6 Mei, ter herberge van den heer W. PL I LENS in 't Vosje te Baardwijk, telkens des morgens 10 ure, Eene groote partij voor- en najaars-, als fijn zwart laken satin-laineduffel, ratinéflockonématlassékamgaren ge kleurde lakensEngelscke en Fransche bukskings fantaisie- en demi-saison stoffen, afgepaste coupons voor pantalonszwarte Lyonscke zijde voor japonnen neteldoeken afgepaste gordijnendamast, linnen, pellen-, en oogjesgoed; inadapolam, shirting, amers- foortdimetkeper graslinnen gedrukte- ruwe- en paarsche katoen, meubelcits, bedden bont boezeroenkatoenenz. enz. Te bezichtigen twee uur voor den verkoop. NB. De goederen worden op credietmits borgstellende, zonder op te houden tot alle prijzen verkocht.

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 3