Nummer 37. Donderdag 7 Mei 1885. 8e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. UITGEVER: Waalwijk. Gemeenteraad van Waalwijk. -\ De Echo van het Zuiden, ïii, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. OPENBARE VERGADERING van Maandag 4 Mei, 'sav. 7 uur. Afwezig de leden Van der Heijden, Timmer mans Wz., Quirijns en Hoffmans, beide laatst genoemden met kennisgeving. Voorzitter de burgemeester Van der Klokken. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige openbare vergadering worden voorgelezen en daarna de deuren gesloten. Na heropening derzelve deelt de voorzitter mede dat is ingekomen Goedkeuring van ged. st. van het raadsbesluit, waarbij het salaris van den 2en onderwijzer wordt vastgesteld op f700 idem van dat om in hooger beroep te gaan in zake het proces Takde goedkeuring is op gezonden aan mr. E. van Zinnicq Bergmann. Beide aangenomen voor kenuisgeving. De voorzitter biedt den raad aan het verslag over den toestand der gemeente in 1884 en de verantwoording der gasfabriek over dat zelfde jaar. Ter visie voor de leden. De voorzitter deelt mede dat is ingekomen een nota van aanmerkingen van ged. st. op de rekening van 1883. Bedoelde nota wordt voor gelezen alsook een concept antwoord daarop welk laatste onveranderd wordt goedgekeurd. De voorzitter deelt mede dat is ingekomen eeu schrijven van de harmonie l'Espérance, ver zoekende eene subsidie van wege de gemeente. De voorzitter deelt mede dat hij den directeur bij zich heeft gehaddeze heeft gezegd dat het doel is gedurende de zomermaanden volksuit voeringen op de markt te geven dat dit zeker niet is tegen 't belang der gemeentedat zij dikwijls worden verzcoht naar 's Bosch of Ooster hout en dat zij daar veel meer geld kunnen verdienen dan hiermaar hun doel is den in gezetenen genoegen te doen, de jongelieden hier te houden en daarentegen vreemden naar hier te lokken. Voor dat doel verlangen zij sub sidie. Over dit onderwerp ontspon zich eene tamelijk langdurige discussie. Dr. Van Heijst sprak zijne verwondering uit dat de harmonie geen bepaalde som vroeghij verzocht den voorzitter nu een som te bepalenin alle geval hij was er voor. De heer Van Es herinnerde datanderhalf jaar geleden toen een subsidie was toegekend aan de zangschoolhij gezegd had dat men zich waagde op glad ijsdat bleek nu reeds waar te^ zijn als wij l'Espérance geven dan zal Chris- pijn volgen en die heeft evenveel rechthoe meer we aan die aanvragen toegeven hoe meer last we zullen hebben, De voorzitter erkende dat in het door den heer van Es gezegde veel waars wasmaar 't is niet alleen in 't belang der harmonie of van de honoraire leden 't is juist te doen om genot te verschaffen aan hendie geen honorair lid kunnen zijnom de uitdrukking te gebruiken voor de kleine burgerklasse. De heer Timmermans van Turenhout erker.de het voordeel voor de gemeente dat er in die concerten gelegen was alsook het moreel belaDg voor de jongelui door ze in de gemeente te houden hij was dus voor subsidieten einde echter aan het bezwaar van den heer Van Es te gemoet te komen zou hij de subsidie het eene jaar aan deze het andere jaar aan gene harmonie gevendie de subsidie geniet moei dan de volksconcerten geven. Nog geruimen tijd werd hierover gesproken verschillende meeningen werden nog geuit; o. a. het maken van een kiosk enz. Ten laatste werd men het gemakkelijk eens daar bijna alle leden voor de subsidie spraken. Er werd dan bepaald dat als voorwaarde aan het verleenen eener subsidie zou worden gesteld het geven van 6 volksconcerten in de zomermaanden in overleg met B. en W. Hierna werd besloten de subsidie te bepalen op f 60 jaarlijksom beurten door een der harmonien te genieten, volgens het voorstel van den heer Timmermans. Aan de orde I. benoeming van een 2en onderwijzer aan de openbare school alhier. De voorzitter deelt mede dat zijn ingekomen aanvragen van: Chr. C. Bertram, te Oosterwijk, en Ch. M. Jansen, te Nieuw Vosmeer; beiden hebben hunne acte als onderwijzer met aantee- kening voor Fransch. De voordracht van B. en W., goedgekeurd door het hoofd der school en den schoolopziener, luidt: 1 Ch. M. Jansen, 2 Chr. C. Bertram. Beider stukken zijn in orde en omtrent mo raliteit en bekwaamheid zijn de beste inlichtingen ontvangenB. en W. hebben pas vernomen dat Jansen is gehuwd. Dit doet nu wel niets aan zijn bekwaamheid af als onderwijzer, maar toch zal het bezwaarlijk gaan, als hij geen andere middelen bezit dan zijn salaris en soms met kinderen is gezegend, om toe te komen en zijn prestige als onderwijzer te handhaven. De heer Timmermans van Turenhout heeft van den schoolopziener, onder wiens ressort Jansen behoortde beste getuigenissen ontvangen. Dat hij gehuwd is vernam hij echter niet. Na eenige discussie wordt besloten de benoe ming eenige dagen op te schorten en inmiddels zekere inlichtingen in te winnen. II. Geldleening. De voorzitter,/Tn den loop dezer maand en het begin der volgende zijn onvermijdelijke betalingen te doen op de begrooting is eene leening gebracht van f 4000, maar na nauwkeu rige berekening zijn B. en W. tot het besluit gekomen den raad voor te stellen f 5000 te leenen. Van de trottoirs moet nog betaald worden, aan klinkers f2500 banden 2948, arbeidsloon enz. 800. Rekent men nu dat men terugontvangt voor het bijstraten voor particu lieren f700, dau blijft er f5600 te betalen. De leening kan gevonden uit het niet uitge geven gedeelte van die van 1882 daarvan is nog f10,000 in portefeuille ze is aangegaan tegen 4 pCt. en gemiddeld 941/3 pet.de tegenwoordige ieening diende gelijk recht te heboen als die van 1882 dus elk jaar 2 aau- deelen aflossen van f 500. De oorzaak dat deze leening noodig is ligt hoofdzakelijk daarin, dat de gelden begin des jaars slecht inkomen, zoodat de ontvanger reeds 1500 op 84 heeft moeten bijpassen. Bij de laatste kasopneming voor ongeveer 14 dagen moest nog over 84 worden ontvangen f 500 van den hoofdelijken omslag, f98 hondenbelasting, f233 huur huis van be waring f 480 subsidie krankzinnigen, normaal school f75, samen f 1376." De heer Baijens ,/Ik ben niet tegen leenen, maar verlang goed werk. Voor de trottoirs komt men nu al geld tekort; als dat zoo door gaat vrees ik dat wij in de steeg niets zullen krijgen dan puin ten laatste zal het water in de stationstraat in 't geheel niet meer weg kunnen. Ik wil wel een leening stemmen maar ik moet zeker kunnen zijn van goed werk." De voorzitter 't is geen gebrek aan geld dat ons noodzaakt thans te leeDenmaar in 't begin des jaars komen onze geiden slecht interwijl er groote betalingen zijn ie doen." De heer Timmermans van Tarenhout„ik merk dat er wordt voorgesteld f 5000 te leenen. Op de begrooting staat f4000. Een te kort is er betrekkelijk niet't is alleen te doen om meer kasgeld te hebben. Dit moet er in elk huishouden zijnzeker dus in de gemeente huishouding. Maarals ik mij goed herinner, zijn er nog f 5000 in kas van de overname van den prov. wegleent men er nu f 5000 bij dan heeft men er 10,000 voor de trottoirs moet betaald worden f 5600 men houdt dus nog f 4400 kasgeld over dit is wel wat veel; f 3400 is ook genoeg; daarom vind ik het beter bij de begrooting te blijven en maar f 4000 te leenen." De voorzitter//Zooals ik u zeide hebben wij reeds f1500 moeten uitgeven voorden dienst van 84het 4/5 personeel en de belastingen komen schraal in. Die f 5000 van den weg zijn in kas en niet in kaszij zijn uitgegeven maar komen terug." De heer Timmermans en de voorzitter zetten nader hunne meecing uiteen. De heer Baijens stelt voor, als er toch geleend moet worden f7000 te leenen, en dan een ge deelte daarvan te gebruiken om de Stationstraat te verbeteren. Na nog eeuige discussie wordt het voorstel van B. er. W. aangenomen met 5 stemmen tegen 2 die van de heeren Timmermans en Baijens. De voorzitter sluit de vergadering. De Nord bestrijdt in verscheidene artikelen het Engelsche voorstel om over het incident Pendjdeh eene enquête in te stellen. Eene re- geeriugwelke zich zelve acht kan zulk een omitvoerbaren eisch niet toelaten immers de elementen voor een billijk onderzoek ontbreken, namelijk bevoegde rechters cd onpartijdige ge tuigen. Evenals de kamer van vertegenwoordigers heeft ook de senaat he.t wetsontwerpwaarbij koning Leopold gemachtigd wordt den titel van souverein van den Congo aan te nemen goed gekeurd met algemeene stemmen op een na, namelijk die van den heer Yaucanips; 58 sena toren verklaarden zich voor de aanneming van het ontwerp. De opening der tentoonstelling had Zate» dag nam. te 2 uren 30 m. plaats dopr den koniug, vergezeld van de koninginden graaf en de gravin van Vlaanderen de hofdignitarissen en in tegenwoordigheid van al de ministershet corps diplomatiquede leden van senaat en kamerde magistratuurde burgerlijke en militaire overheden en ongeveer 7000 andere personen. Op de rede van den heer Lynen antwoordde de koningdat het hem een geluk was te zien constateeren de levendige belangstelling van hem en zijnen broeder in het welslagen van dit groote werk. Hij betuigde zijn dank aan allen die daartoe hadden medegewerkt. De rede des konings werd met onbeschrijflijke geestdrift begroet. Gedurende de tentoonstelling te Antwerpen, rijden dagelijks 22 spoortreinen tusschen die stad en Brussel heen en terug, 's Zondags is dit aantal nog met drie buitengewone treinen vermeerderd. In den omtrek van Gent heeft een boe- rendienstmeid haar kindje van elf dagen in een bosch levend begraven. Zij is gevangen genomen en heeft bekend. De gendarmes die haar naar de gevangenis brachten, hadden moeite om haar tegen de woede van het volk te beschermen dat de ontaarde moeder dreigde te vermoorden. Een dynamiet-aanslag, niet van fenians of nihilisten maar waarschijnlijk louter uit per soonlijke wraakoefeningis op dit bedroevend gebied iets geheel nieuws. Belgie geniet de eer, deze categorie in te wijden. Te Paturages bij Bergen is een vleeschhouwerswinkel door dyna miet vernield, naar men vermoedt alleen als wraakoefening wegens eene weigerieg om langer krediet te verleenen De heer Patenotre Frankrijk's gezant bij het Chineesche hof, heeft met Li-Hung-Chang een officieuse samenkomst gehad om met hem te spreken over de grondslagen waarop de aan staande onderhandelingen zullen berusten. Onmiddellijk na de hervatting der parle mentaire zitting zal de heer De Freycinet minister van buitenlandsche zaken, een Geelboek uitgeven, bevattende een verzameling diplomatieke bescheiden betreffende de zaak van de Bospkore Egyptien. - Le Cri du Peuple is in den persoon van den verantwoordelijken uitgever Miveille veroor deeld tot drie maanden gevangenisstraf en 2000 fr. boete wegens een artikelgeteekend met den pseudoniem Ferdinand Chastainwaarin de jouge soldaten aangespoord werden het voorbeeld te volgen van de soldaten van het 88ste linie— regementdie den 18 Maart 1871 de generaals Lecomte en Clément Thomas doodgeschoten hebben. Het artikel eindigde met deze woordeD: /Indien gij uw beroep van soldaat verstaat, zullen wij elkander te eeniger tijd zij aau zij terug vinden op de barricade." De jury, het schuldig uitsprekende, heeft geen verzachtende omstandigheden aangenomen. Het hof van assises heeft daarop het minimum der straf op Mivielle toegepast. De Ligue des Patriotes heeft hare algemeena vergadering gehouden onder voorzittersehap van Paul Deroulède. Deze hield eéne redewaarin hij verklaarde dat het geschil tusschen Engeland en Rusland wellicht aanleiding zal geven tot gebeurtenissen die Frankrijk zullen nopen partij te kiezen. In welken zin dit nu zijn zal, hangt uitsluitend af van Pruisen. Frankrijk moet altijd tegen Pruisen in handelen. Te Parijs is nu uitspraak gedaan in een rechtsgeding tegen een aantal aanzienlijke heeren, die als bestuurders van een handelsvennootschap, het Comptoir Industriel de la France, beschuldigd werden van oplichterij. Zij hadden nl. de zaken begonnen zonder te voldoen aan de bepaling dat een vierde van het kapitaal gestort moest zijn en voorts valsche dividenden uitgekeerd. De rechtbank zag in de handelwijze geen op lichterij maar misbrnik van vertrouwen en zij veroordeelde den voornaamsten schuldige Giros, burgemeester van St. Dizierridder van het Legioen van Earlid van den algemeenen raad van Haute Marne en voorzitter der rechtbank van koophandel, tot een maand gevangenisstraf en 3000 francs boete. Verscheidene anderen, waaronder ook het kamerlid David werden tot geldboeten veroordeeld. Zes der beschuldigden sprak de rechtbank vrij. Uit Marseille wordt gemeld dat aldaar een dynamietbom of patroon is gevonden in eene opening die geboord is in den muur van de kerk Saint-Martin. Aan de bom of patroon was eene lange lont bevestigd. Er isgelijk men denken kan, onverwijld een onderzoek iugesteld. PARIJS 4 Mei. De heer Floquet heeft heden bij de weder-bijeenkomst der kamer bezit geno men van den voorzittersstoel. In zijne toespraak bracht hij lof aan zijne voorgangers. De zitting is hierna opgeheven. MADRID 3 Mei. De gemeenteraadsverkie zingen zijn heden in Spanje begonnen. Dc liberale coalitei heeft te Madrid 32 zetels gewonnen tegen de 18 die de ministerieelen op de tegen partij veroverd hebben. De einduitslag der ver kiezingen zal niet voor Woensdag bekend zijn. De wind is thans weer min of meer naar den vredehoek geschoten. De berichten zijn weder van meer geruststellenden aard. Het bericht omtrent een ultimatum door Rusland aan de Engelsche regeering gezonden, alsmede dat over de bezetting van Hamilton door Engeland wordt thans door de Daily Newsdie deze berichten het eerst in de wereld heeft gebracht weder tegengesproken. Ook wordt het telegram voor enkele dagen uit Petersburg aan de lndépendance Beige ge zonden waarin gezegd werd, dat de heer Von Giers zijn ontslag als minister van buitenlandsche zaken wilde nemen slechts als een beurs-ma- noeuvre beschouwd evenals het bericht door Reuter in de wereld gezonden betreffende het vertrek van den czaar naar Moskou. Daily News verneemt uit een6, naar zij beweertonbetwijfelbare brondat de czar be zield is. van den wensch om eenen oorlog met Engeland zoo mogelijk te vermijden en dat hij gunstig gezind is jegens Engeland's voorstel om het gebeurde te Penjdch aan eene scheidsrech terlijke uitspraak te onderwerpen. Het Britsche kabinet werd van deze verzoeneade gezindheid des czars officieus onderricht. Het officieele ant woord van Rusland kan eerst in de volgende week te Londen ontvangen worden. Vermoe delijk zal het eene formeele aanneming van Engeland's voorstel bevatten. Middelerwijl werd

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 1