Nummer 39. Donderdag 14 Mei 1885. 8e Jaargang a Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BEKENDMAKING, m L ANTOON TIELEN BUITENLAND. Frankrijk. Belgie. Engeland. Spanje. Duitschland. UITGEVER: W aalwijk. De Mo va Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsin g opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscli- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. INSCHRIJVING-SCHDTTER1J. De burgemeester der gemeente Waalwijk roept mits deze op zoodanige ingezetenendie op den eersten Januari dezes jaars hun 25ste jaar zijn ingetredennamelijk die geboren zijn in 1860 benevens de zoodanigen, die zich van buitenlands binnen deze gemeente gevestigd hebben, voor zoo verre zij nog in eene der klassen van de schutterij vallenom zich tusschen den 15 en 31n Mei aanstaande, ter secretarie van het gemeentebestuur te Waalwijk voor den dienst der schutterij te doen inschrijven; zullende tot het ontvangen van hunne aangifte te dier plaatse dagelijks, gedurende den voormiddag van 9 tot 12 worden gevaceerdde invallende Zon- en feestdagen hiervan uitgezon- derd. Tot naricht der belanghebbenden dient: Dat als ingezetenen in deze worden beschouwd alle Nederlanders, binnen het rijk hun gewoon verblijf houdendeen alle vreemdelingen binnen het rijk woonachtig, welke hun voornemen om zich aldaar te vestigen hebben aan den dag gelegd, hetzij door eene uitdrukkelijke verklaring, hetzij door het overbrengen van den zetel van hun vermogen of de hoofdmiddelen van huD bestaan, voor zooverre zij in de voorrechten van Neder landers kunnen deelen. Dat de aangifte tot de inschrijving in alle gevalle door de ingezetenen van den hierboven bedoelden ouderdom behoord gedaan te worden, ook dan zelfs wanneer de belanghebbende vermeener. mocht, tot de vrijgestelden of uitgeslotenen van den schutterlijken dienst te behooren. Dat zijdie in meer dan eene gemeente hun verblijf houden of den zetel van hun vermogen hebben gevestigdtot de inschrijving verplicht zijn binnen die gemeente, alwaar eene dienstdoende schutterij aanwezig isen datbij aldien in de verschillende gemeenten, waar iemand verblijf houdt of den zetel van zijn vermogen heeft ge vestigd alleen dienstdoende of alleen rustende schutterijen bestaandezelve zich moet doen in- 8chriiven in die gemeente, alwaar hij voor de personele belasting is aangeslagen; moetende amb tenaren zich doen inschrijven in die gemeente, alwaar zij ambtshalve verplicht zijn hun verblijf te houden. Dat zijdie bevonden zullen worden zich niet vóór den eersten Juni dezes jaars te hebben doen inschrijvendoor het plaatselijk bestuur ambts halve zullen worden ingeschreven en ter zake van hun verzuim «in eene geldboete vervallen terwijl zij daarenboven zonder loting bij de schutterij zullen worden ingelijfd indien het zal blijkendat er tijdens de verzuimde inschrijving geen redenen tot uitsluiting of vrijstelling ten hunnen aanzien bestonden. Én worden overigens de ingezetenen aangenaamd om zich tijdig van een geboorte-extract te voor zien en zich alzoo van hunnen juisten ouderdom te verzekeren, ten einde de inschrijving behoor lijk geschiede en zij niet komen te vervallen in straffen bij de wet bepaald. Waalwijk, 9 Mei 1885. De burgemeester VAN DER KLOKKEN heden onbekend zijn gebleven, hebben een zak met brieven gestolen. Zij hebben de aangetee- kende brieven die zich in den zak bevonden geopend en de bankbiljetten er uitgenomen. De nummers der gestolen bankbiljetten zijn bekend en het i9 waarschijnlijk dat de dieven van hun buit niet zullen profiteeren, daar alle wisselagenten van de nummers der vermiste bankbiljetten zijn op de hoogte gesteld. Er bestaat een plan om het bekende reuzen- stoomschip Great Eastern vaD Engeland naar Antwerpen te vervoeren ten einde aldaar gedurende de internationale tentoonstelling als legementschip dienst te doen. Tegen de uitvoering van dit plan worden echter van Belgische zijde ernstige bezwaren geopperd, ter wille van de belemmering, die de scheepvaart op de Schelde zou kunnen ondervinden wanneer dat 9chip bij den overtocht op de rivier eens aan den grond mocht vastraken, welke vrees geenszins ongegrond iswanneer men bedenkt dat de Great Eastern een lengte heeft van 680 voeten de Schelde op sommige punten niet meer dan 600 voet breedte heeft. Zoowel het Belgisch als het Nederlandsch loodswezen zullen dan ook wel eenige bezwaren opperen om bij aanvraag daartoehet schip van een loods te voorzien en is het wel niet denkbaar dat men in dat geval op eigen rekening het schip zonder loods de rei» zal laten onder nemen. Aan het Noorderstation te Brussel is een belangrijke diefstal gepleegd. Dievendie tot De commissie uit de kamer welke is opgedragen de verschillende voorstellen tot het in beschulding stellen van het afgetreden kabinet-Ferry te onderzoeken heeft den heer üelafosse gehoord, die zich namens de rechterzijde voor de in staat van beschuldiging stelling verklaarde. Hij be schuldigde het vorige ministerie den oorlog zonder toestemming van het land verklaard en het parlement verkeerd ingelicht te hebben. De commissie heeft besloten den heer Ferry zoo spoedig hij te Parijs teruggekeerd zal zijn te vragen of hij verlangt gehoord te worden. Ook zal de commissie de overige ministers van het vorige kabinet hooren indien zij wenschen zich te verantwoorden over de beschuldiging welke hun wordt opgelegd. Wij vertrouwen dat het onderzoek weinig resultaten zal opleveren en dat de gewezen mi nisters de toekomst gerust kunnen te gemoet gaan. De Parijsche bladen wijzen er op als een vreeselijk teekeu des tijds dat er nooit zooveel lijken uit de Seine zijn opgevischt als tegenwoordig het geval issomtijds twee per dag. Een Parijzenaar die over acht dagen moe9t trouwen maar geen lust in het huwelijk had trok op de volgende wijze partij van de heer- schende werkstaking onder de kleermakers om van zijn huwelijk af te zien. Hij telegrafeerde namelijk aan de familie zijner bruid het volgende: //Huwelijk onbepaald uitgesteld. Heb geen rok en mijn kleermaker gesloten ten gevolge der werkstaking''. Eene dépêche van Brière de l'Isle van 10 dezer meldtdat de Chineesche commissarissen te Hanoi teruggekeerd zijn. De onderkoning van Yunnan belooft, dat de ontruiming den 4en Juui zal afgeloopen zijn. Zij zal moeilijk wezen wegens de groote hoeveelheid materieel en het gebrek aan jonken. De onderkoning heeft eene proclamatie uitgevaardigd, waarin hij de opstan delingen tot onderwerping aanspoort. Aan boord van de Fransche stoomboot Ville de Marseillewelke met een aantal land verhuizers op weg was naar Buenos-Ayres is onder de passagiers 3e kl. een oproer uitgebro ken wegens het slechte voedsel dat men hun gaf. De kapitein werd ernstig gekwetst en twee passagiers werden gedood. Nadere bijzonderhe den ontbreken nogalleen weet mendat de boot aan de kust van St. Vincentvan waar het bericht kwam door een Fransch oorlogs schip werd bewaakt. De landverhuizing naar de Argentijnsche re publiek is in de laatste maanden aanzienlijk. In April 11. kwamen te Buenos-Ayres 44 stoom schepen met 7290 landverhuizers aan. door een uitvinding om de gevreesde cholera te bestrijden. Dr. Ferran die tijdens de jongste epedemie te Toulon was beweert een middel te hebben gevonden om de ziekte door inenting onschadelijk te maken. De inenting geschiedt op den beuedenarm en veroorzaakt binnen twee of drie uur een plaatselijke ontsteking. Na verloop van vier of vijf uur stijgt de temperatuur van den patient tot 37 en 40 gra den en wordt hij zwak verliest den eetlust en krijgt hevige diarrhee. Na 24 uren verminderen deze verschijnselen en na 48 uren zijn ze geheel verdwenen. Latere inentingen bleven steeds zonder gevolgzelfs met een driedubbele hoe veelheid. Dr. Ferran nam de proeven op zich zelve en andere menschen alsook op dieren maar geen enkelen keer volgde de dood. De baccillen waarmede de inenting geschiedt, werden verkregen door de komma-baccillen van Koch met zekere scheikundige stof te vermengenwaardoor de baccillus achtereenvolgens de verschillende tijd perken zijner ontwikkeling doorloopt. In een dezer toestanden ontdekte Ferran de eitjes welke de ziekte doen ontstaan en voortplanten en waarmede hij de menschen en dieren inentte. Bij de Spaansche stad Caceres heeft een hevig gevecht plaats gehad tusschen de leden van twee geslachten die sedert jaren in vijandschap leefden en zoo fel tegenover elkander 9tonden als de huizen Montagne en Capulet. Vijftig a zestig personenvan beide partijengeraaktenbij het terugkeeren van de jaarmarktslaags met vuisten pistolen messen en dolken. Er vielen vier dooden n. 1. de hoofden der beide partijen en twee vrouwen voorts werden nog tien per sonen gewond. De bereden politie maakte door hare tusschenkomst een eind aan den bloedigen strijd. Zij nam 30 der vechtenden in hechtenis. Te Madrid heeft een joDg geneesheer dr. Ferran de geheele wereld in rep en roer gebracht Omtrent den politieken toestand is thans wei nig nieuws mede te deelen. Aan geruchten over de aanstaande gebeurlijkheden ontbreekt 't echter niet, die ook hunne uitwerking niet missen. Zoo werd vorige week te Londen het gerucht verspreid dat de minister Gladstone zou aftreden en onmiddellijk deed zich op de Londensche beurs de invloed van dit gerucht gevoelen, zoodat eene flauwe stemming heerschte. Hiertoe droeg ook nog bij het bericht van de Times, dat de voor- loopige schikking met Rusland als een kort uit stel van den oorlog moet beschouwd worden. Ook ging te Londen het praatjedat lord Dufferin de onderkoning van Indic zijn ont slag had verzocht naar aanleiding van de schik king door Engeland met Rusland gesloten. De correspondent van de Indépendance verzekert, dat het gerucht van eiken grond ontbloot is, en dat het juist lord Dufferin is geweest, die het slui ten vau eene schikking ten sterkste heeft aan geraden. Hieruit zou men dus kunnen opma- nendat, volgens het oordeel van den onderko ning van Indiëde Engelsche strijdkrachten in Azië een oorlog op dit oogenblik niet zouden rechtvaardigen. Na een kabinetsraad die vele uren ge duurd heeftheeft Zaterdag de admiraliteit aanschrijving ontvangen, de overeenkomsten voor het transport van 2000 man Engelsche troepen naar Indie te ontbinden. De troepen zouden den 14den gegaan zijn. De jongste dépêches uit Canada bevestigen geheel het bericht van een algemeenen opstand der Indianen. Hunne vergrijpen op de grenzen nemen toe. De Times verneemt uit Durban dat de dagbladen te Pretoria Kruger's dépêche aan Ro binson van 4 April openbaar maakten waarin de staatspresident protesteert tegen Mackenzie's tegenwoordigheid in Bechuanenland als gevaarlijk voor den vrede en evenzoo tegen Warren's be leid aldaar. Kruger verklaart dat eene andere grenspolitiek mogelijk is. Warren beantwoordde Krugger's depeche met tegenbeschuldigingen. Kruger seinde 15 April, spreekt die beschuldi gingen tegen en verklaart dat de Transvaal vreue op de grenzen verlangt. De Pall Mall Gazette spreekt tegen dat nieuwe moeielijkheid tusschen Engeland en Rus land zou zijn gerezensommige punten zijn alsnog onbeslistmaar kunnen langs diplomatie- ken weg vereffend worden. Generaal Graham heeft Takoelbij Sua- kin overvallen. Dit geschiedde tegen het aan breken van den morgen. De mannen van Mo hammed Adan Sardoun (een van Osman Digoa's voornaamste aanvoerders) werden in hun rust verrast. Zij boden niet veel tegenstand en vlucht ten met achterlating van 2000 kameelen, geiten schapen en paarden welke deu overwinnaarsin handen vielen. Van Sardoun's manschappen, 700 in getal, sneuvelden er 50 en een groot aantal werden gevangen genomen. Aan de zijde der Engelschen weraeu eenige manschappen gewond. Volgens het oordeel van de inlandersdus bericht Daily News zal het gevecht welks uitslag in strijd is met Osman Digna's voorspel lingen meer schade doen aan de macht van den aanvoerder dan eenige andere overwinning van de Engelschen. In latere berichten uit Suakin wordt echter gemelddat nadat de Engelschen vertrokken waren de Arabieren plotseling de afdeeling aanvielen, die het buit gemaakte vee naar Suakin geleidde. Zij slaagden er in den buit gedeelte lijk te heroveren maar toen daarna de Engel schen versterking kregenwerd hun op hun beurt de buit weer ontnomen. Vele arabieren werden bij die gelegenheid gedood. De vijand heeft dat gewroken door het beschadigen van den spoorweg. Volgens Morning Postheeft de Britsche regeering besloten de troepen in Soudanom redenen van gezondheid, gedeeltelijk naar Cyprus te zenden. In het hoogerhuis heeft lord Granville ge zegd „Daar Engeland en Rusland zijn over eengekomen om het ontstane punt van eer te onderwerpen aan de beoordeeling van den sou- verein van een bevrienden staat, zijn er ten op zichte van de détails geen moeielijkheden te ver wachten, en daarom heeft de regeering het noodig geachtlord Kimberley en mij met de heeren Staal en Lessar ter overweging omtrent de grensquaestie te doen bijeenkomen. In hoofd zaak hebben wij eene overeenkomst getroffen waarmede de regeeringalsook lord Dufferin en de raad van Indie ten volle bevredigd zijn. Deze overeenkomst is aan de Russische regeering door haren vertegewoordiger medegedeeld." In het lagerhuis heeft lord Hartington medegedeeld, dat er besloten is, de troepen zoo spoedig mogelijk naar Wadyhalva en Assoean te doen terugtrekken. Dit zal in het laatst dezer maand beginnen. De marsch naar Khartoem is opgegeven. Er wordt onderzocht of de Nijl- spoorweg als handelsonderneming moet worden voortgezet. Ten opzichte van Suakin konden er nog geen definitieve inlichtingen worden gegeven. Die plaats zal niet worden ontruimd alvorens er met eene andere mogendheid eene schikking om trent de bezetting is aangegaan. Tot zoolang moet zij worden beschermd. Het ligt niet in de bedoeling, den Berber-spoorweg voort te zet ten. Het door sir Stafford Northcote aangekondigde votum van afkeuring is ingediend. De regeering heeft bij hèt parlement hetuit- leveringstractaat tusschen Rusland en het Duit- sche keizerrijkdat door den bondsraad is aangenomen ingediend. De sociaal-democratische afgevaardigden van rijksdag zullen een wetsvoorstel indienen om het aantal afgevaardigden in het parlement te vermeerderen in verhouding der bevolking. Zaterdagavond te 7Vj uur zijn de beide huizen van den Pruisischen landdag in veree- nigde zittingdoor den vice-president van den ministerraadvon Puttkammerin naam des konings gesloten. Men bericht uit Dantzig, dat de uitzetting van Russen en Polen die in Oost-Pruisen ver blijf houden voortduurt. Weder zijn zestien gezinnen over de grenzen gebracht. Een wielrijder uit Bamberg (Beieren) die met zijn tweewieler den steilen //Kaulberg" wilde afrijden, heeft 't roekeloos waagstuk met den dood moeten bekoopen. Hij was nog nauwelijks op weg of hij had het voertuig niet meer iy zijn machten hij stortte bliksemsnel naar beneden .vaar rijder en rijwiel te pletter vielen.

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 1